Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια

Δεν γράω αλλά σας διαβάζω.

Η αλήθεια είναι ότι μόνο καθαρίζω και τακτοποιώ πολύ αργά λόγω μη όρεξης. Πάνττως μια τάξη την έχω.

Ειρήνη περαστικά στο μικρό σου.

Τι ωραίο δωμάτιο. Δεν θυμάμαι πια κοπέλα το έβαλε, αλλά είναι τέλειο. Αυτά τα μωβ λουλουδάκια είναι αυτοκόλλητα;

Σεντόνια εγώ αλλάζω κάθε εβδομάδα και πετσέτες κάθε 3 μέρες. Παπλωματοθήκη θα ήθελα να έχω πάνω απο μια αλλά έχω μόνο μία οπότε την πλένω κάθε 3 εβδομάδες. Την κουβέρτα την πλένω 3 φορές μέσα στο Χειμώνα.

Φιλάκια


st5Bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φάγαμε φαγητό της πεθεράς,μάζεψα κουζίνα ,έπλυνα τα μπάνια και άλλαξα πετσέτες.μου έχει μείνει σκούπα για το απόγευμα και λίγο ξεσκόνισμα στο σαλόνι.Αν έχω κουράγιο θα σιδερώσω τα υπόλοιπα ρούχα από εχθές.

Το παλικάρι μου ήταν καλοδιάθετο αλλά έφαγε πολύ λίγο.Μου φαίνεται πως θα κάνει πυρετό...


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !!!

Ήθελα την γνώμη σας.

Ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος, όπως όλων άλλωστε.

Διάβασα δίπλα στο πάρεντς για τον ατμοκαθαριστή και ομολογώ ότι μου άρεσε σαν ιδέα.

Έχει καμιά σας ? Ποιές δουλειές κάνετε ? Είστε ευχαριστημένες ?

Οποιαδήποτε πληροφορία, ευπρόσδεκτη.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για την αλλαγή σεντονιών. Βλέπω ότι οι περισσότερες αλλάζετε κάθε εβδομάδα, μπράβο, θέλει κουράγιο αυτό. Θα το δω και γω όταν σε λίγο δεν θα έχω κοιλίτσα κιντερ έκπληξη!

Για τον ατμοκαθαριστή τώρα. Εγω έχω έναν αρκετά δυνατό. Κάνω αρκετά πράγματα χαλιά, στρώματα, μαξιλάρια, φρεσκάρω κουρτίνες,λούτρινα και γενικά ό,τι υφασμάτινο που πλένεται δύσκολα και δεν είναι για συχνό πλυντήριο. Απολυμένει και φρεσκάρει.Επίσης είναι για πλακάκια κουζίνας - μπάνιου, αρμούς, δύσκολες βρωμιές....εγω τουλάχιστον γι αυτά το χρησιμοποιώ, υπάρχουν άλλες που κάνουν περισσότερα με ατμοκαθαριστή


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ειρήνη & ΣΙΑ εκπέμπω SOS!

Είπα πριν κάποιες μέρες να φτιάξω ένα κέικ, και ήθελα και να δοκιμάσω και κάτι φόρμες που δεν είχα χρησιμοποιήσει. Ήταν και μία ροζ από Jumbo μέσα σε αυτές.

Τι έπαθα? Η φόρμα του Jumbo έλιωσε και μέχρι να το πάρω χαμπάρι, δημιουργήθηκε μια ροζ κρούστα στην κάτω επιφάνειας του φούρνου!

:-(

Το έξυσα ελαφρά με τη σπάτουλα που καθαρίζουν τις εστίες και το μεγαλύτερο μέρος έχει φύγει, όχι όμως όλο! Καλά δεν το συζητάω για την βρώμα όταν ανοίγω τον φούρνο, μπας και ζεσταθεί και μπορέσω να το καθαρίσω το κάνω!

Λοιπόν μέχρι στιγμής δοκίμασα, ξίδι, απορρυπαντικό πιάτων, καθαριστικό φούρνου, και ζιφ. Και το μόνο που κατάφερα ήταν να καώ!

Please πείτε μου, κάποια ιδέα? Δεν παίζει να μαγειρέψω φαγητό σε φούρνο με την πλαστικούρα από κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Μαζεύτηκα πριν μια ωρίτσα. Πολύ δουλίτσα (ευτυχώς!)..

Ο μικρός μου ήταν σπίτι φυσικά με τον μπαμπα του και δεν είναι καλά το χρυσό μου... πυρετό, πονόκοιλο και τα ρέστα... άσχημη νύχτα και η σημερινή προβλέπω...! :(:(

Πήγα super market γιατί δεν μπορούσα να βγω το πρωί με τον μικρό μου, μπήκα σπίτι, ψευτο-μάζεψα, έκανα ένα μπάνιο και τώρα έκατσα λιγάκι.

Αύριο έχω τρελό σιδέρωμα...:rolleyes:

Καλό μας βράδυ!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια

Δεν γράω αλλά σας διαβάζω.

Η αλήθεια είναι ότι μόνο καθαρίζω και τακτοποιώ πολύ αργά λόγω μη όρεξης. Πάνττως μια τάξη την έχω.

Ειρήνη περαστικά στο μικρό σου.

Τι ωραίο δωμάτιο. Δεν θυμάμαι πια κοπέλα το έβαλε, αλλά είναι τέλειο. Αυτά τα μωβ λουλουδάκια είναι αυτοκόλλητα;

Σεντόνια εγώ αλλάζω κάθε εβδομάδα και πετσέτες κάθε 3 μέρες. Παπλωματοθήκη θα ήθελα να έχω πάνω απο μια αλλά έχω μόνο μία οπότε την πλένω κάθε 3 εβδομάδες. Την κουβέρτα την πλένω 3 φορές μέσα στο Χειμώνα.

Φιλάκια

Δεν πειράζει που δεν γράφεις καλό μου, όπως σε βολεύει! ;)

Και γω τα ίδια για την παπλωματοθήκη. Μία και μόνη την έχω!

Μάκια! :-P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας για την αλλαγή σεντονιών. Βλέπω ότι οι περισσότερες αλλάζετε κάθε εβδομάδα, μπράβο, θέλει κουράγιο αυτό. Θα το δω και γω όταν σε λίγο δεν θα έχω κοιλίτσα κιντερ έκπληξη!

Μην αγχώνεσαι γι' αυτά τώρα που είσαι έγκυος!

Ήρεμα, τώρα να σκέφτεσαι μόνο το κουφαράκι σου και το μικρό φιογκάκι που έχεις μέσα σου!

Ολα τ' άλλα θα τα βρούμε όταν με το καλό γεννήσεις! ;);)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ειρήνη & ΣΙΑ εκπέμπω SOS!

Είπα πριν κάποιες μέρες να φτιάξω ένα κέικ, και ήθελα και να δοκιμάσω και κάτι φόρμες που δεν είχα χρησιμοποιήσει. Ήταν και μία ροζ από Jumbo μέσα σε αυτές.

Τι έπαθα? Η φόρμα του Jumbo έλιωσε και μέχρι να το πάρω χαμπάρι, δημιουργήθηκε μια ροζ κρούστα στην κάτω επιφάνειας του φούρνου!

:-(

Το έξυσα ελαφρά με τη σπάτουλα που καθαρίζουν τις εστίες και το μεγαλύτερο μέρος έχει φύγει, όχι όμως όλο! Καλά δεν το συζητάω για την βρώμα όταν ανοίγω τον φούρνο, μπας και ζεσταθεί και μπορέσω να το καθαρίσω το κάνω!

Λοιπόν μέχρι στιγμής δοκίμασα, ξίδι, απορρυπαντικό πιάτων, καθαριστικό φούρνου, και ζιφ. Και το μόνο που κατάφερα ήταν να καώ!

Please πείτε μου, κάποια ιδέα? Δεν παίζει να μαγειρέψω φαγητό σε φούρνο με την πλαστικούρα από κάτω!

Αρχικά να σου πω, πως εκνευρίστηκα πολύ μ' αυτό που έπαθες! Είναι δυνατόν να λιώσει η φόρμα και μάλιστα μέσα στον φούρνο????

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!! :mad:

Αφού δοκίμασες τόσα απορρυπαντικά και παρόλα αυτά έχει μείνει εγώ θα επέμενα (και θα ...ξανα-επέμενα) με το ειδικό ξυστράκι.

Σε κρύο φούρνο, ξύνε και επέμεινε.... Νομίζω αυτό θα κάνει τη δουλειά πλέον. Δεν νομίζω πως υπάρχει απορρυπαντικό για να σου καθαρίσει λιωμένο πλαστικό εκτός της ειδικής ξύστρας!!! :(


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβαζω απο την αρχη του θεματος και με εχετε βοηθησει παρα πολυ.

Εβαλα σε ταξη τα πραγματακια μας και καθε μερα κανω και ενα βημα παραπανω!!!

Απο καθαριοτητα γενικα τα παω καλα. Προσπαθω να ειναι μαζεμενα και καθαρα.

Δεν το καταφερνω παντα.

Το χειροτερο μου ειναι τα ρουχα που κυκλοφορουν στο δωματιο μας. Βγαζουμε τα ρουχα του σπιτιου και που τα βαζουμε?

εμεις μολις γυρισουμε απο τη δουλεια βαζουμε φορμες. Το βραδυ αυτες μενουν πανω στην συρταριερα. Λετε να βαλω καμια κρεμαστρα πισω απο την πόρτα.

Ελενα μονο με την ξυστρα θα καταφερεις να το καθαρισεις. Το ειχε παθει η πεθερα μου και μου πηρε 2,5 ωρες να το καθαρισω. Υπομονη και κουραγιο.


XzAXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Όλα καλά; Έχω λίγες μέρες να γράψω αλλά σας παρακολουθώ με πάθος!

Αναφορά λοιπόν: :) σήμερα επιτέθηκα στον απορροφητήρα που είχα να αλλλάξω φίλτρο από τότε που μπήκαμε στο σπίτι (Οκτώβριος του '10). Έβγαλα τη μπίχλα του αιώνα από το καθάρισμα -με υγρό απορρυπαντικό πιάτων, σφουγγαράκι και σύρμα- και ανακάλυψα ότι εσωτερικά είναι άσπρος και όχι γκρι!:P:p Πήρα και ένα φίλτρο που αλλάζει χρώμα -γίνεται κόκκινο- όταν θέλει αλλαγή για να μην το ξεχάσω πάλι...

Πήρα και αυτά τα ωραία κουτιά αποθήκευσης από το Lidl που βάλατε τις προάλλες, αυτά με το θεμα "ζούγκλα", και βόλεψαν πολύ. Δύο από αυτά τα γέμισα με μικρά κουτάκια (σαν ταπεράκια από το ΙΚΕΑ) όπου είχα παιχνιδάκια που δεν ήξερα πού να τα τοποθετήσω (εξαρτήματα από κουκλάκια, playmobil πολύ μικρά ζωάκια κτλ) και μικρά λούτρινα και τα τοποθέτησα στο κάτω μέρος της ντουλάπας στο παιδικό δωμάτιο, ενώ το τρίτο το έβαλα στο καθιστικό και μέσα μάζεψα πλαστελίνες, μαρκαδόρους και χαρτιά όπου ζωγραφίζει η Δήμητρα όταν κάθεται. οπότε θα της έχω πάντα έτοιμη τη δραστηριότητά της και θα μαζεύεται λίγο πιο εύκολα το χάος.

Αυτά και λέω αύριο να "επιτεθώ" στο πλυντήριο ρούχων με σόδα, όπως κάποιες το προτείνατε. Φιλιά!!!

ΥΓ.: Πω πω! Κάθε 3 μέρες αλλαγή οι πετσέτες! Σας θαυμάζω, εμείς στη βδομάδα ή όταν το θυμάμαι!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα (ή καλημέρα :) ) στην όμορφη παρέα σας! Αν και τακτική του πάρεντς, εδώ στο καφέ γράφτηκα μόνο και μόνο για να σου πω ένα μεγάλο ευχαριστώ Ειρήνη μου :D Διαβάζω εδώ και μέρες το θέμα σου (μόλις τελείωσα όοοολες τις σελίδες!) και ειλικρινά δεν ξέρεις πόσο με έχεις βοηθήσει με τις συμβουλές σου..

Επιγραμματικά να σου πω ότι χάρη στο easy living:

1. Ξεκαθάρισα τα ντουλάπια της κουζίνας μου (δύο τεράστιες τσάντες μπλε του ΙΚΕΑ με τσουμπλέκια δόθηκαν σε χαρούμενες φίλες/θείες/μαμάδες χαχα)..Και τελικά η κουζίνα μου δεν ήταν τόσο μικρή και ασφυκτική όσο νόμιζα :rolleyes:

2. Έπαθα σοκ με την πληροφορία για το πόσο ανθυγειινό είναι να βάζουμε πράγματα στο ντουλάπι του νεροχύτη, το είπα και στις φίλες μου, έκανα και ανακατάταξη..

3. Το tip με το μαλακτικό...απλά σωτήριο!

4. Αναδιοργάνωσα γραφείο/βιβλιοθήκες/ντουλάπες/ψυγείο και σειρά έχει το υπόγειο!

5. Μάζεψα σε ένα μέρος όλα τα παιχνίδια του γιου μου (κορίτσια, αυτό που για κάποιες μαμάδες είναι προφανές, για μένα το στραβάδι δεν ήταν κι έλεγα μα γιατί το σπίτι μοιάζει παιδότοπος, μα γιατί...ε να γιατί! ;) )

6. Έβαλα τις δουλειές του σπιτιού σε εβδομαδιαίο πρόγραμμα, και πραγματικά βοηθάει πάααρα πολύ να μην χάνεις τη μπάλα.

7. Last but not least...Πέταξα ή έδωσα άπειρα πράγματα που με "βάραιναν" και νιώθω άλλος άνθρωπος!

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ, θα συνεχίσω να παρακολουθώ και Ειρήνη μου πάντα εύχομαι να είσαι τόσο θετική και να εμπνέεις :D

Φιλιά σε όλες! xx


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ειρήνη και Elm1, ευχαριστώ για το tip. Ανακουφίστηκα, όταν διάβασα ότι συνέβηκε και σε κάποιον άλλο!

2,5 ώρες, ε? Πειράζει που ακόμη δεν έχω σηκωθεί από τον καφέ μου? :rolleyes:

Η πλάκα είναι ότι 2 εβδομάδες πριν που κουβεντιάζαμε με τους κουμπάρους μας τους έλεγα ότι θέλω να πάρω 2 ηλεκτρικά, φούρνο και στεγνωτήριο!

Άντε να πιστέψει ο άντρας μου ότι ήταν ατύχημα! :tongue:

marilou01 πόσες μέρες σου πήρε να το διαβάσεις όλο? Ρωτάω γιατί είμαι ακόμη στη σελ 28!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

χθες τίναξα ριχτάρια, έβαλα σκούπα, έκανα τα λουκάνικα, καθαρισα τουαλέτες, σιδέρωσα πολύ ρούχο. δεν πήρα σκόνες. ούτε σφουγγάρισα. ασχολήθηκα περισσότερο με το κοριτσάκι μου που μεταξύ άλλων επιτέλους τρώει στο τραπέζι κ χρησιμοποιεί μόνη της -με επίβλεψή μου- το πηρούνι για να τρώει!

χθες είδα ταινία με τον αντρούλη μου μετά από πολύ καιρό!

σήμερα μαγείρεμα, σκόνες, ξανά σκούπα-γιατί το να τρώει το παιδί μόνο του είναι υπόθεση-σιδέρωμα το απόγευμα ξανά, αφού στεγνώσει το χθεσινό πλυντήριο, κ όταν κοιμηθεί το παιδί, σφουγγάρισμα.

σας γλυκοφιλώ.

χρύσα κ ειρήνη περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!

Ευχαριστώ Φέφι για τις ευχές.Είναι καλύτερα σήμερα το αγοράκι μου και απύρετος από εχθές το μεσημέρι,να δούμε πως θα πάει...

Εχθές το απόγευμα δεν έκανα τίποτα,έχω ένα αθλιο μπούκωμα και είχα και κρυάδες.Ευτυχώς δεν έκανα πυρετό.Σήμερα αν τα κατραφέρω θα βάλω σκούπα και θα σιδερώσω.

Είναι μεγάλη υπόθεση τελικά να είναι το σπίτι τακτοποιημένο και αν κάνουμε κάθε μέρα λιγα πράγματα κρατιέται σε καλή κατάσταση.Εχθές παρόλο που δεν έκανα όσα ήθελα,το σπίτι ήταν οκ.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...