Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα παρόλη τη μαυρίλα για τα γεγονότα,επειδή επιτέλους είμαστε καλύτερα,ξεκίνησα με όρεξη για δουλειες.

Αλλαξα σεντόνια στο δωμάτιο του γιου μου,αέρισα παπλώματα ,συμμάζεψα και έστρωσα κρεβάτια.

Τίναξα τα ριχτάρια και τα ξαναέστρωσα,συμμάζεψα και το σαλόνι.

Στην κουζίνα μάζεψα τα βραδυνα πιάτα,που τα είχα αφήσει το βράδυ από την ταλαιπωρία,έπλυνα και την τοστιέρα και τον πάγκο καλά καλά.Εβαλα και ένα ψάρι να ξεπαγώνει και τώρα θα το μαγειρέψω.

Εβαλα ένα πλυντήριο ρούχα και πέρασα λεκάνες,νυπτήρες και μπανιέρα με απολυμαντικό.

Σιδέρωσα δύο πλυντήρια που είχαν μείνει εκκρεμότητα απο την Πέμπτη.

Σήμερα το παιδάκι μου είναι ήσυχο και παίζει όλη μέρα,κάθισε μαζί μου και ζωγράφιζε όσο εγώ σιδέρωνα και μόλις βάλω φαγητό θα κάτσω και εγώ μαζί του.:wink:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλες και Μαρία καλωσήρθες.

Η Ειρήνη ως αρχηγός της οργάνωσης σίγουρα θα σου δώσει τις καλύτερες συμβουλές.

Εγώ αυτό που έχω να σου πώ πρώτα απ'όλα είναι να περνάς όσο μπορείς περισσότερες ώρες με το κοριτσάκι σου,είναι πολύ μικρούλα και τώρα κάνει σημαντικά βήματα και σε χρειάζεται.Υστερα βρες μία φόρμουλα που θα σε βολέυει και προσπάθησε να την τηρείς πιστα.Αν βάλεις υψηλούς στόχους σιγουρα δεν θα τα καταφέρεις και θα απογοητευτείς.

Μπορείς όμως να στρώνεις κρεβάτια κάθε πρωι,να φυλάς τα ρούχα κάθε φορά που αλλάζεις,δύο φορες την ημέρα να στρώνεις ριχτάρια...Δεν πειράζει αν αφήσεις ασκούπιστα μία ημέρα ακόμη η αν έχουν τα τζάμια σου πολλές δαχτυλιές:wink:Και βέβαια εννοείται πως τα σπίτια μας δεν είναι πάντα τακτοποιημένα και καθαρά,απλά είναι βασικό να είναι σε μία νορμάλ κατάσταση.Εχω προσέξει σε μένα πως δεν μπορώ να΄είμαι καλή σε όλους τους τομείς,ανά περιόδους κάτι μένει πίσω,ή το σπίτι ή ο σύζυγος ή το παιδί.Μετά βάζεις προτεραιότητες και επιλέγεις.

Πολύ καλά τα λες Χρύσα μου!!! Πολυ καλά! :!::!:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω ότι για να ναι τακτοποιημένο ένα σπίτι πρέπει - αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές εδω μέσα - το κάθε πράγμα να έχει τη θέση του. Αλλιώς ή τη βρίσκει ή....αποβάλλεται!!Αυτό προσπαθώ εγω εδω και καιρό...

Έτσι!!!! :P:!::!:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε παιδιά τώρα με την κρίση έχω αρχίσει να εμφανίζω ξανά το σύνδρομο της μαζώχτρας, μου 'ρχεται να κρατάω τα πάντα μήπως και εάν κάτι χρειαστεί γιατί δεν ξέρω κι εγώ τι μας περιμένει....

Πέρα του ότι μου αρέσει η ποικιλία, για να ξεκουράζεται και το μάτι (π.χ. στα σεντόνια, πετσέτες, λοιπά είδη σπιτιού) έχω βρεθεί σε πρόσφατο ξεκαθάρισμα να κρατήσω κάτι παμπάλαια ρούχα, εκτός μόδας, λες και κινδυνεύω να μείνω χωρίς ρούχα, να 'χω τουλάχιστον αυτά να φορέσω....

Ειρήνη, πες τα, ναι, το ζητάει ο οργανισμός μου!!

Κοριτσάκι μου,

Αυτό είναι κάτι απόλυτα λογικό, με τις καταστάσεις που περνάμε εδώ και τόσους μήνες.... :(

Το να κρατάς ένα ζευγάρι παπούτσια είναι λογικό.

Το να κρατάς ένα ακόμη σετ πετσέτες είναι λογικό.

Το να κρατάς παμπάλαια ρούχα... δεν είναι! :tongue:

Σκέψου τι είναι πιο σημαντικό για σένα

Το να έχεις στοκαρισμένα πράγματα

ή

Το να νιώθεις ήρεμη πως τα πράγματα σου είναι τακτοποιημένα και οργανωμένα?

Δεν υπάρχει σωστή απάντηση, το ξέρεις. Σωστό είναι αυτό που σε κρατάει εσένα ήρεμη! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ειρήνη,χαίρομαι που που είστε καλύτερα.:)

Για να δω τις φωτο πρεπει να σου κάνω add?

Ευχαριστώ βρε Χρυσάκο μου!!! :P

Ναι, κοριτσάκι μου,δεν γινεται αλλιως! Εχεις facebook?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε Χρυσάκο μου!!! :P

Ναι, κοριτσάκι μου,δεν γινεται αλλιως! Εχεις facebook?

ΘΑ σου κάνω add ως Ιωάννα,είναι η αδερφή μου.Εγώ δεν έχω ακόμη.Αντιστέκομαι...


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εγώ πάλι σήμερα, δεν έχω κάνει τίποτε! Μην βαράτε, δεν τελείωσε ακόμη η μέρα.

Βλέπετε ήμασταν εχθές εκεί όταν άρχισαν τα χημικά, και έχω πάθει τέτοιο σοκ, που σήμερα όλη μέρα είμαι στο ιντερνετ και διαβάζω. Τέσπα, έτσι για να αλλάξει λίγο το κλίμα μπήκα να συνεχίσω να διαβάζω το μέγααααααααλο θέμα της Ειρήνης!

Μου έφτιαξε λίγο την διάθεση μπορώ να πω. Λοιπόν κάποια από τα πράγματα που είχα πει να κάνω με την αλλαγή του χρόνου ήταν να οργανώσω καλύτερα το σπίτι μου. Και καθώς λένε όταν ο μαθητής είναι έτοιμος βρίσκει το δάσκαλό του ... κάπως έτσι βρήκα εγώ εσάς.

Λοιπόν μέχρι στιγμής αυτά που ξεχώρισα είναι:

  • Ξεσκόνισμα με νερό-λεμόνι-λαδάκι ενώ σε σπέσιαλ περιπτώσεις με μαλακτικό!
  • Καθάρισμα πάγκου κουζίνας και νεροχύτη πριν πάω για ύπνο, όντως με βοήθησε σήμερα που δεν είδα τον χαμό μόλις ξύπνησα, ενώ το όλο δεν μου πήρε ούτε 15 λεπτά το βράδυ!
  • Το ντουλάπι κάτω από τον νεροχύτη και η μη αποθήκευση τροφίμων εκεί πολύ χρήσιμο (αν και δεν έχω βρει ακόμη, τι να κάνω τα λάδια, ξίδια και πατάτες)
  • Οι συμβουλές της miamama φοβερές όπως και το site της
  • Η εμψύχωση της Ειρήνης και μια απάντηση / συμβουλή σε κάθε ποστ, τι να πω, κάτι σαν mini-ψυχοθεραπεία (ελπίζω να μην αρχίσεις να μας χρεώνεις στο μέλλον! :D)
  • Αλλά και κάθε ποστ αναγνώστριας που είτε δίνουν μια ιδέα, είτε απλώς δείχνουν ότι τελικά είμαστε τόσο όμοιες (και εμένα με περιμένουν 2 πλυντήρια σίδερο, ενώ τα άπλυτα κάνουν πάρτυ!) thanks σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα

Τελικα πηρα μια κρεμαστρα πισω απο την πορτα. Θα δουμε ποσο θα μας βολεψει.

Ετσι... δες και αποφασισε αν σε βολέψει. Μην αγχωνεσαι, σιγά-σιγά...

Εχω υιοθετησει τις συμβουλες σας και μαζευω νεροχυτη και σαλονι απο βραδις και πραγματι κανει δοαφορα.

Αυτό είναι μεγάλο "tip". Βοηθάει και στο σπίτι και στην καλή ψυχολογία μας!

Ααα και το Σαββατο ξεκαθαρισα τις τσαντες μου και κατι ρουχαλακια και τα εδωσα στην ανηψια. Μιλαμε χαρηκε παρα πολυ!!! Κι εγω μαζι της!!!!

Ετσι! Και βοήθησες και ξεφορτώθηκες και θα τακτοποιήσεις τα πράγματα σου ευκολότερα και καλύτερα και θα ανέβει η ψυχολογία σου!!! :P

Ειρηνάκι περαστικα στον γιοκα σου.

Ευχαριστω κοριτσάκι μου!!!!!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και συνεχίζω.....

Εγώ μέχρι στιγμής ασχολήθηκα με τις ντουλάπες ρούχων και την κρεβατοκάμαρά μου. Αν θέλετε να δείτε πως εγώ τα "βόλεψα" κλικ:

1. Απαλλαχτείτε από τα άχρηστα αντικείμενα (Part1): Οργανώνω και εξοικονομώ χώρο στην ντουλάπα μου

Αυτό που με έσωσε εν τάχει είναι ότι καταρχήν αποφάσισα να έχω στην κυρίως ντουλάπα μου μόνο τα ρούχα που φοράω συνήθως. Τα υπόλοιπα τα ανέβασα στην πάνω ντουλάπα. Επίσης φοβερές είναι και οι θήκες αποθήκευσης που μπαίνουν στις ράγες (υπάρχει φωτό). Αλλά αυτό που έκανε την διαφορά στα συρτάρια μου είναι το δίπλωμα σε μπλούζες, φανέλες κλπ. Υπάρχει σχετικό βίντεο, νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε.

Αν και όπως διάβασα σε προηγούμενο ποστ της Ειρήνης υπάρχουν ακόμη θεματάκια, για παράδειγμα και εμένα τα εσώρουχά μου πιάνουν 2 συρτάρια....θα διορθωθεί άμεσα.

2. Απαλλαχτείτε από τα άχρηστα αντικείμενα (Part2): Οργανώνω την κρεβατοκάμαρά μου

Link to comment
Share on other sites

Δείτε μια απλή και ανέξοδη λύση για ένα υπέροχο κομμάτι, κάπου στο σπίτι μας

Αν έχετε κάποιο κουρτινόξυλο που δεν το χρειάζεστε (ή αν σας αρέσει πολύ η ιδέα μπορείτε να αγοράσετε κάποιο φθηνό από praktiker και λοιπά καταστήματα) χρησιμοποιήστε το αντί κάποιου καθρέπτη ή έργου τέχνης (που συνήθως κοστίζουν...)

kourtinoxylo.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Δείτε μια απλή και ανέξοδη λύση για ένα υπέροχο κομμάτι, κάπου στο σπίτι μας

Αν έχετε κάποιο κουρτινόξυλο που δεν το χρειάζεστε (ή αν σας αρέσει πολύ η ιδέα μπορείτε να αγοράσετε κάποιο φθηνό από praktiker και λοιπά καταστήματα) χρησιμοποιήστε το αντί κάποιου καθρέπτη ή έργου τέχνης (που συνήθως κοστίζουν...)

kourtinoxylo.jpg

Ουαου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βλέπετε ήμασταν εχθές εκεί όταν άρχισαν τα χημικά, και έχω πάθει τέτοιο σοκ, που σήμερα όλη μέρα είμαι στο ιντερνετ και διαβάζω. Τέσπα, έτσι για να αλλάξει λίγο το κλίμα μπήκα να συνεχίσω να διαβάζω το μέγααααααααλο θέμα της Ειρήνης!

Ενα γιγάντιο ΜΠΡΑΒΟ που πήγες!!!! :!::!::!:

  • Η εμψύχωση της Ειρήνης και μια απάντηση / συμβουλή σε κάθε ποστ, τι να πω, κάτι σαν mini-ψυχοθεραπεία (ελπίζω να μην αρχίσεις να μας χρεώνεις στο μέλλον! :D

Τέλεια ιδέα!!! :tongue::tongue::lol::lol::lol:

Υ.Γ. Ευχαριστώ και που το πρόσεξες και για τον καλό σου λόγο!!! :P:p:p


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...