Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσακια τι κανετε;

Βρε καλως το Εβιρακι μας που το ψαχναμε!!! Μαυρα ματια καναμε να σε δουμε!! Η κουζινα σου βλεπω φωτιες εχει παρει!!

Νινακι λογικο μου φαινεται με οσα περιγραφεις να εισαι καπως.... ευχομαι ολα να διορθωθουν το συντομοτερο!! Για το προσωπο κ εγω για ψυξη λεω αλλα καλου κακου αν δεις πως συνεχιζει πηγαινε σε κανα γιατρο . Χαιρομαι που σου αρεσε η συνταγη μου!

Φωτεινουλα μου δεν το πιστευω οτι υπαρχουν τοσο κακοι ανθρωποι!! ελεος δηλαδη!! Αν εγω δεν μπορω να παρω αδεια δεν θα παρει κανενας; αμαν πια τι νοοτροπια ειναι αυτη!!! Μπισκοτοσπιτο μαλλον με πτι μπερ θα φτιαξω δεν εχω κουραγιο να φτιαχνω μπισκοτα να τα αφηνω να κρυβνουν κλπ κλπ κ να μη τα φαμε κιολας !!

Αγγελικη μου κουραγιο με την δουλεια.. πολυ ραιο φαγακι εχεις γιαμι γιαμι

Ιωαννα μου ευχαριστω πολυ για την συνταγη! πρεπει να ειναι πολυ ωραιο!!

Ευχομαι μερες που ειναι να παρετε οχι μονο το Δωρο σας αλλα κ μισθο γιατι τα δικαιουστε τα δουλευεται δεν σας τα χαριζει κανεις.

Μαγειρικα τωρα χτες εφτιαξα γιουβαρλακια κ σημερα σνιτσελ με πατατες φουρνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα κορίτσια και καλές γιορτές να έχουμε,

Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στα Χριστούγεννα το θέμα, αλλά εχω τραπεζι 15 άτομα την Πρωτοχρονιά και δεν ξέρω τι να φτιάξω, λίγο τα φώτα σας. Δεν θέλω ρολό. Καμιά ιδέα? Να μην είναι πολύ δύσκολο, τι λέτε? Λέω να φτιάξω ενα -δυο κυρίως πιάτα, 2 σαλάτες και ενα γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Εχτες ειχαμε μακαρονια με κιμα και εμειναν και για σημερα.

Αντε βρε εβιρι μη χανεσαι τοσο. Καλως να δεχτεις το κοριτσι σου

Νινα περαστικα, αν δεις οτι συνεχιζεται να πας στο γιατρο. Ελπιζω να πανε ολα καλα απο το νεο ετος.

Φωτεινη τι να σχολιασω για το αγαπητους συναδελφους σου! Ειναι γελοιοι και κομπλεξικοι.

Τζενη εγω δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα απορω που το βρισκεις το κουραγιο.

εμας μας ειχαν πει οτι την Παρασκευη θα παιρναμε το δωρο, μετα ειπαν για τις 15 που εγινε 16 που εγινε 19 και βλεπουμε. Απλως μας δουλευουν

Την καλημερα μου σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγκριθηκε η αδεια μου κι ετσι Κυριακή ταξιδευω (πρωτα ο Θεος!!!) Ελπιζω να καταφερουμε να τα πουμε κι απο κοντα να σας δω λιγουλακι!

Ιωαννα μου αν δεν κανω λαθος ειναι ποινικο το αδικημα να μην καταβαλλουν το δωρο. Απλώς εχουν περιθωριο μεχρι 23/12 αν δεν κανω λαθος κι εκει σας πατανε.

Τζενη ακομα και με πτι μπερ καταπληκτικο θεωρω το γεγονος οτι θα κατσεις να ασχοληθεις και να φτιαξεις μπισκοτοσπιτο.

Λοιπον παιδια οι συναδελφοι ειναι απλως κομπλεξικοι γιατι ειναι ανθρωποι με νοοτροπια επαρχιας. Και για να μην παρεξηγηθω τι εννοω: θελουν να νοιωθουν σπουδαιοι και γιαυτο θελουν να παρακαλέσω για να παρω την αδεια. Εγω φυσικα δεν ειχα τετοιο σκοπο κι εκει την πατανε γενικως μαζι μου.

Μαριλου αν δεις πιο πανω το χτενι με την μπυρα στη γαστρα ειναι πολύ ωραια ιδεα, αρνακι γεμιστο στο φουρνο, το κλασσικο κατσικάκι ή χοιρινο στο φουρνο. Θα σου πουν λογικα και οι αλλες κοπελες που ειναι πιο δυνατες στην κουζινα απο εμενα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριλου αν δεις πιο πανω το χτενι με την μπυρα στη γαστρα ειναι πολύ ωραια ιδεα, αρνακι γεμιστο στο φουρνο, το κλασσικο κατσικάκι ή χοιρινο στο φουρνο. Θα σου πουν λογικα και οι αλλες κοπελες που ειναι πιο δυνατες στην κουζινα απο εμενα.

Φιλια

οχ, δεν το είδα, θα το ψαξω εχει πολλές σελίδες. Το χτένι δεν το έχω φτιάξει ποτε. ΕΙναι μαλακό κομμάτι γενικά?εχει λίπος? Ωραία ιδέα πάντως, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πεταω που εμαθα για την αδεια, κανουν και κατι εργα εδω απ'εξω και βρισκω ευκαιρια και μπαινω.

Μαριλου ειναι στην προηγουμενη σελιδα αναρτηση "26757" της Τζενης. Εγω το εκανα με αλλο κομματι μοσχαρι κι ηταν υπεροχο. Για το χτενι δεν ξερω να σου πω. ΠΑντως η μυρωδια του ειναι το κατι αλλο


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Φωτεινη μου!!! Χαρηκα τοοσο πολυ λες κ πηρα εγω αδεια!! αντε να κανετε γιορτες ολοι μαζι σπιτακι σας !! μακαρι να καταφερουμε κ να βρεθουμε, τελεια θα ηταν!!

Ιωαννα απο τον νομο δνε μπρουν να μην το δωσουν το δωρο. Μαλλον το καθυστερουν οσο μπορουν.Αν δεν κανω λαθος μεχρι 21 του μηνα πρεπει να εχει δωθει, παντος πριν τα Χριστουγεννα.

Καλως την μαριλου.Ειχα γραψει στην προηγουμενη σελιδα μια συνταγη με μοσχαρι χτενι που το ψηνεις σε γαστρα με μπυρα κ γινεται λουκουμι.Το χτενι ειναι πολυ μαλακο ειναι το ιδανικο για φουρνο.Φαντασου μετα δεν θες ουτε μαχαιρι για να το κοψεις.

Αλλη επιλογη περα απο το κλασικο χοιρινο ειναι να ψησεις κοτσια χοιρινα μαριναρισμενα σε χυμο πορτοκαλι-λεμονι-μελι-μουσταρδα με πατατες κ αν θες βαζεις κ εκει μπυρα , με πατατες γινεται πολυ ωραιο. Αλλιως κατσικακι η αρνι στο φουρνο με πατατες η σκετο στην λαδοκολα,αγριογουρουνο στιφαδο ειχα κανει περσυ κ δεν εμεινε ουτε κοκκαλακι,χοιρινο λεμονατο, χοιρινο στην λαδοκολα με πιπεριες ντοματα κ τυρι σε στυλ εξοχικο η χωρις τυρι να θυμιζει κοντοσουβλι, σπετζοφαι , λαζανοντολμαδες αυγολεμονο που ειναι κ εποχιακο, μακαρονοσαλατα , πατατοσαλατα, σιγουρα μια πρασινη με διαφορα αναλογα κ τι τρωνε οι καλεσμενοι σου.

Φωτεινη στην προηγουμενη δουλεια ειχε κ ο αντρας μου εναν συναδελφο που αλλαζανε στην ουσια βαρδιες κ ποτε δεν πηγαινε πουθενα , ουτε οικογενια ειχε κλπ κ παντα δημιουργουσε θεμα στις αδειες ετσι για να την σπασει.Τι να πω ειναι θεμα παιδειας , ορισμενοι ανθρωποι δεν παιζονται ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Τι κάνετε;

Ευχαριστω βρε παιδια που χαρηκατε με τη χαρά μου. Εφυγε ενα μικρο βαρος απο πανω μου γιατι τοσο καιρο κανονιζα πραγματα χωρις τον ξενοδοχο.

Σημερα ειναι η χριστουγεννιατικη γιορτη στο σχολειο της μικρης. Έφτιαξα μια παστα φλώρα για να παω. Για σημερα εφτιαξα μοσχαρακι κοκκινιστο και θα συνοδευτει με οτι θελει ο λαος (δηλαδη ζυμαρικο λογω κορης).

Βρε παιδια τι χειμαρρος ιδεων ειστε παντα- εγω κολλαω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!!!

Το απογευμα ειναι Φωτεινη η γιορτη; αχ τι καλα!!! Εμας αυριο το πρωι , τι χαζομαρα κ αυτο καλυτερα να το καναν η αρχη της μερας η το απογευμα .. τελοσπαντων ....

σημερα τρωμε απλο κ ταπεινο αρακα λαδερο με πατατες κ καροτα.Γι ααυριο ο γιος ζητησε φασολακια κ εβγαλα το πρωι ενα σακουλακι να ξεπαγωσουν.Απο αυριο θα φιλοξενω κιολας για ΠΣΚ κ σκεφτομαι για αυριο το βραδυ να κανω πιτσα που γινεται κ γρηγορα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Φωτεινή πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες:D... ελπίζω να σε δούμε από κοντά... τι λέτε κορίτσια, το οργανώνουμε σιγά σιγά?

Μαριλού η ggeny έδωσε πολύ ωραίες ιδέες και η συνταγή με το χτένι είναι καταπληκτική...σου αφήνει και χρόνο να κάνεις άλλα πράγματα, καθώς γίνεται στη γάστρα.

Ιωάννα προφανώς θέλουν να εξαντλήσουν τα χρονικά περιθώρια για το δώρο... αλλά αφού τους ξέρεις τι άνθρωποι είναι, τι περίμενες? είπαμε: η κακία σε μερικούς είναι ανεξάντλητη:mad:

Σήμερα θα κάνω μακαρονάδα ή πίτσα... θα δείξει η διάθεση:D

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Απολαμβάνω ένα καφεδάκι που έχει μια γουλιά ακόμα και σας διαβάζω. Σε λίγο θα ξεκινήσω τις δουλειές μου και σήμερα θα τελειώσω τα Χριστουγεννιάτικα γλυκά, δηλαδή κουραμπιέδες και δίπλες και αν προλάβω θα κάνω και τη δεύτερη δόση μελομακάρονα. Θα αντέξω άραγε;

Χτες φάγαμε σόγια κιμά με ρύζι.

Εβιρακι εμφανιστηκες! Τι καλά! Με το καλό να δεχτεις την κορουλα σου! Φανταζομαι την ανυπομονησια σου!

Σ' ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου. Όλοι μας ανυπομονούμε.

Στα θεμα μας. Φτιαξαμε τα μελομακαρονα και τους κουραμπιεδες μας για το καλό.

Και του χρόνου Φωτεινή μου να είσαι καλά να ξαναφτιάξεις.

Νίνα μου πώς πάει ο πόνος στο πρόσωπό σου;

Ζήλεψα τα σοκολατάκια της Εβίρι, αλλά λέω να μείνω στα μελομακάρονα προς το παρόν... δεν ξέρω για πόσο:D

Κι εγώ τα ζηλεύω τα σοκολατάκια που τα έχω στο σαλόνι, με κοιτάζουν και τα κοιτάζω, αλληλοκοιτιόμαστε και κάνουμε νοήματα. Εκείνα μου κάνουν το σήμα της ζήλειας κι εγώ δαγκώνων το δείκτη του χεριού σαν να τους λέω αααχχ που θα μου πάτε βρε δε θα τελειώσει η νηστεία; Θα τελειώσει, θα δείτε τι θα πάθετε.

Εβιράκι καλώς να έρθει η κούκλα σου το Σάββατο... τότε είναι που θα σε χάσουμε εντελώς, αλλά θα αξίζει!

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίνα μου. Ναι όντως θ' αξίζει τον κόπο. Η αλήθεια είναι ότι όπως κάθε χρόνο που έρχεται δε στεκόμαστε και πολύ μέσα στο σπίτι. Όλη την ώρα είμαστε έξω για βόλτες και για ψώνια. Όποτε μπορώ θα δίνω το παρόν.

Βρε καλως το Εβιρακι μας που το ψαχναμε!!! Μαυρα ματια καναμε να σε δουμε!! Η κουζινα σου βλεπω φωτιες εχει παρει!!

Μπα όχι μωρέ, ήταν τα φαγητά όλης της εβδομάδας.:D:D

Μπισκοτοσπιτο μαλλον με πτι μπερ θα φτιαξω δεν εχω κουραγιο να φτιαχνω μπισκοτα να τα αφηνω να κρυβνουν κλπ κλπ κ να μη τα φαμε κιολας !!

Θα ήθελα να σε έχω μαμά. Χίλια μπράβο και 'γεια στα χέρια σου.

Καλημέρα κορίτσια και καλές γιορτές να έχουμε,

Καλή σου μέρα Μαριλού και καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να το βάλω στα Χριστούγεννα το θέμα, αλλά εχω τραπεζι 15 άτομα την Πρωτοχρονιά και δεν ξέρω τι να φτιάξω, λίγο τα φώτα σας. Δεν θέλω ρολό. Καμιά ιδέα? Να μην είναι πολύ δύσκολο, τι λέτε? Λέω να φτιάξω ενα -δυο κυρίως πιάτα, 2 σαλάτες και ενα γλυκό.

Είδα παρακάτω τις προτάσεις της Τζένης και συμφωνώ απόλυτα καθώς είναι πολύ ωραίες.

Εγώ απλώς θα σου τακτοποιήσω τις σκέψεις. Λοιπόν, αν θες κάτι πιο παραδοσιακό να σου θυμίσω ότι τα φαγητά που συνήθως τρώμε τις μέρες των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς είναι:

Χοιρινό με σέλινο, λαχανοντολμάδες ή γιαπράκια (επειδή συμβολίζουν τα σπάργανα του Ιησού) η πηχτή από χοιρινό, κόκορας μακαρονάδα, ψητό χοιρινό (μπορείς να πάρεις ένα μπούτι με την πέτσα του να το χαράξεις μπακλαβαδωτά και να μπήξεις γαρύφαλλα στις διασταυρώσεις. Το ψήνεις στη λαμαρίνα με λαδολέμονα μουστάρδες και τα σχετικά και δεν έχει ούτε κόπο ούτε πολύ φασαρία στην προετοιμασία). Μπορείς επίσης, να πλαισίωσεις με κάποια ωραία συνταγή για εντόσθια το τραπέζι.

Φυσικά υπάρχει η ξενόφερτη γεμιστή γαλοπούλα. Ακόμη να προτείνω το χοιρινό ή μοσχάρι στην κατσαρόλα με αποξηραμένα δαμάσκηνα, βερίκοκα και κουκουνάρι το οποίο ίσως να προέρχεται από την αρχαία Ελλάδα επειδή μαγείρευαν πολύ με φρούτα και μέλι οι αρχαίοι ημών.

Στις σαλάτες έχω να σου προτείνω ό,τι σαλάτα κι αν φτιάξεις αν έχεις υπ' όψιν σου να προσθέσεις ρόδι ή κουκουνάρι ή και τα δύο αμέσως θα γίνει γιορτινή και μέσα στο πνεύμα των ημερών. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να προτιμήσεις πράσινα και κόκκινα χρώματα. Παράδειγμα:

Μαρούλια, ρόκα, φρέσκο κρεμμυδάκια μαζί με ρόδι ή κόκκινη πιπεριά που μπορείς να τα βάλεις στο συνδυασμό που σου αρέσει.

Για γλυκά προτείνω κάτι που να έχει σοκολάτα και ξηρούς καρπούς όπως είναι κάποιες τάρτες γεμιστές ή κορμό σοκολάτας που γίνεται με παντεσπάνι που το διπλώνεις (αυτό βέβαια έχει βαθμό δυσκολίας), καρυδόπιτα με σοκολάτα, σοκολατόπιτα ή επειδή θα υπάρχει η βασιλόπιτα αφού θα κάνεις το τραπέζι Πρωτοχρονιά και τα υπόλοιπα γλυκά των Χριστουγέννων δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις και κάτι περισσότερο.

Αντε βρε εβιρι μη χανεσαι τοσο. Καλως να δεχτεις το κοριτσι σου

Σ' ευχαριστώ πολύ Ιωάννα μου.

Καλημέρα! Εγκριθηκε η αδεια μου κι ετσι Κυριακή ταξιδευω (πρωτα ο Θεος!!!) Ελπιζω να καταφερουμε να τα πουμε κι απο κοντα να σας δω λιγουλακι!

Μπράβο Φωτεινή πολύ ευχάριστα τα νέα.

Αλλη επιλογη περα απο το κλασικο χοιρινο ειναι να ψησεις κοτσια χοιρινα μαριναρισμενα σε χυμο πορτοκαλι-λεμονι-μελι-μουσταρδα με πατατες κ αν θες βαζεις κ εκει μπυρα , με πατατες γινεται πολυ ωραιο. Αλλιως κατσικακι η αρνι στο φουρνο με πατατες η σκετο στην λαδοκολα,αγριογουρουνο στιφαδο ειχα κανει περσυ κ δεν εμεινε ουτε κοκκαλακι,χοιρινο λεμονατο, χοιρινο στην λαδοκολα με πιπεριες ντοματα κ τυρι σε στυλ εξοχικο η χωρις τυρι να θυμιζει κοντοσουβλι, σπετζοφαι , λαζανοντολμαδες αυγολεμονο που ειναι κ εποχιακο, μακαρονοσαλατα , πατατοσαλατα, σιγουρα μια πρασινη με διαφορα αναλογα κ τι τρωνε οι καλεσμενοι σου.

Τέλειες τις βρίσκω όλες τις ιδέες.

Σημερα ειναι η χριστουγεννιατικη γιορτη στο σχολειο της μικρης. Έφτιαξα μια παστα φλώρα για να παω.

Με το καλό να την καμαρώσεις.

Υ.Γ. Στο μεταξύ ο καφές τέλειωσε προ πολλού, μέχρι να τελειώσω κι εγώ το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι είσαι όντως θησαυρός... ωραίες και τακτοποιημένες ιδέες έδωσες στην Μαριλού... άρα δικαίως το μπλόγκ σου είναι οι θησαυροί της κουζίνας!:D.. το πρόσωπο είναι καλύτερα σήμερα, χωρίς να έχω κάνει τίποτα ιδιαίτερο... έχω λίγο πόνο σε ένα σημείο μόνο..

Εντωμεταξύ σας είπα σε προηγούμενα ποστ ότι η σελίδα έχει ξεχειλώσει και μόλις ανακάλυψα ότι φταίω εγώ για αυτό!! είναι από τη φωτογραφία που είχα βάλει με την χορτόπιτα...και δε μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό! συγνώμη κορίτσια!!:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χθες δεν μπήκα γιατί είχα άδεια μιάς κι έπαιρνε βαθμούς η μαιμουδίτσα μου. 19,6 έβγαλε μέσο όρο και άκουσα τα καλύτερα από τους καθηγητές της! Τον Απρίλιο, πρώτα ο Θεός, θα πάνε και μία 3μερη εκπαιδευτική εκδρομή στην Πάρο. Φέτος έχουν μία εργασία πάνω στις βυζαντινές εκκλησίες και με την ευκαιρία αυτή θα επικεφτούν και θα μελετήσουν την Εκατονταπυλιανή.

Το πρωί είχα πάει και για καφεδάκι με την Μεταξία, οι παλιές την γνωρίζουν. Χάρηκα που την είδα και τα είπαμε λιγάκι!

Το μεσημέρι, μετά τους βαθμούς της κόρης μου πήγα και στο κομμωτήριο όπου έβαψα μαλλί και κουρεύτικα.

Το απόγευμα είχα συνάντηση με την δασκάλα του μικρούλη μου. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι είναι ζωηρός κατά τα άλλα μου είπε πολύ καλά λόγια για το παιδάκι μου! Είναι πολύ έξυπνος και ότι μαθαίνει το αμθαίνει με την πρώτη το πολύ δεύτερη φορά!

Όταν επέστρεψα μαγείρεψα φακές για σήμερα, σιδέρωσα κι ένα πλυντήριο, έτσι για να χαμηλώνει ο μπόγος!

Κοινώς η μέρα μου ήταν πολύ γεμάτη αλλά και πολύ ευχάριστη!

Πάω να διαβάσω τα νέα σας κι επιστρέφω....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...