Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κ καλη εβδομαδα να εχουμε

Τι ωραιο καιρο που μας εκανε το ΣΚ εντελως καλοκαιρινο!! Το Σαββατο το πρωι φτιαξαμε με τα πιτσιρικια μου κουραμπιεδες κ μελομακαρονα κ ολο το ΣΚ βολταραμε τελεια ηταν.

Φωτεινη μου τα ιδια ειναι οπως σας εγω ξαναγραψει κ στην δουλεια του συζυγου μου.Δεν μπορεις να προγραμματισεις τιποτα.Το καλοκαιρι εμαθαν την ιδια μερα πως απο την επομενη ξεκιναει η αδεια τους.Τωρα για Χριστουγεννα ακομα δεν ξερουν. Πολυ σπαστικο κ δειχνει οτι δεν σε σεβεται καθολου ο αλλος. Τ φαγακια σου πολυ ωραια γιαμι γιαμι!!Εφαγε τιποτα η μικρη;

Νινακι τι αριστουργημα ειναι αυτο που εφτιαξες παλι; γεια στα χερια σου!!!

Καλημερα κ σε ολα τα κοριτσια!!

Το Σαββατο εμεις φαγαμε λαυρακια ψητα με μπροκολο σαλατα κ πατατοσαλατα κ το βραδυ αυγα τηγανιτα κ σαλάτα. Χτες εφτιαξα κανελονια με κιμα που εμειναν κ για σημερα κ το βραδυ φαγαμε εξω.Εφτιαξα κ ενα κεικ με ξυσμα λεμονι κ σταγινες λευκης σοκολατας για πρωινο του συζυγου κ τελος η κουζινα.Αυριο θα εχω αδεια για μια μερα οποτε θα μαγειρεψω το αυριανο φαγητο κ για αλλες δυο μερες, αλλο ενα μαγειρεμα την Πεμπτη κ μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα και καλη βδομαδα!

Νινα θελω κομματι πιτας, μου ανοιγεις την ορεξη.

Κοριτσια με τις αδειες ειναι οντως σπασιμο αυτο αλλα τι να κανουμε που εχουμε πεσει στην αναγκη τους, τουλαχιστον πληρωνεστε!

Το Σαββατο φαγαμε ψαρονεφρι γεμιστο με φετα και πιπεριες και συνοδευτικο τηγανιτες πατατες κι εχτες φαγαμε στη μαμα χοιρινο στο φουρνο με πατατες το οποιο ειχε μαριναρει με πορτοκαλο, βερυκοκα και δαμασκηνα, λουκουμι ηταν.

Νινα δεν εχω ξεχασει να δω τη συνταγη απλα δεν εβρισκα το βιβλιαρακι της μαμας, θα ψαξω και σημερα

Την καλημερα μου σε ολους!

Α! σημερα τρωμε φασολαδα

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε φασολάκια. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε τηγανιτά ψαράκια με πατζάρια. Το βράδυ έιχε πάρει ο άντρας μου σουβλάκια που τα έψησε στα κάρβουνα κι εγώ έψησα πιτούλες, τηγάνησα πατάτες, έκοψα ντοματούλα και με το τζατζίκι που είχε φτιάξει ο άντρας μου με τα παιδιά παό το μεσημέρι κάναμε νοστιμότατα τυλιχτά! Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου αρνάκι στο φούρνο με πατάτες και σουφλέ ζυμαρικών.

Ο καιρός ήταν όντως πολύ ωραίος το Σαββατοκύριακο κι επιτέλους στέγνωσαν τα ρούχα που είχα απλωμένα!

Νινάκι η χορτόπιτα εμφανανισιακά σκίζει! Είμαι σίγουρη ότι ήταν και πεντανόστιμη!

Φωτεινή ελπίζω να ξέρεις σήμερα τι θα γίνει με την άδειά σου! Τι γαιδούρια ρε παιδί μου...

Τζενάκι μου και του χρόνου να είστε καλά να ξαναφτιάξετε κουραμπιεδομελομακάρονα! Εγώ φέτος με βλέπω να αγοράζω.

Ιωάννα η δική σου θέση είναι όντως πιό δύσκολη την στιγμή που δεν πληρώνεσαι. Τώρα λόγω Χριστουγέννων δεν το βλέπετε να σας δίνουν κάτι?

Πολλά φιλιά σε Ρικολα, Εβιρι ( καλέ που χάθηκες? ), Νίκο,Smurfita. Ελπίζω να μην ξέχασα κάποια!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρια.

Καλή εβδομάδα σε όλους:D

Σήμερα τρώμε φακές με τα κλασσικά συνοδευτικά: φέτα, ψητές πιπεριές και ελίτσες.

ggeny το χτένι ήταν φανταστικό! έλιωσε το κρέας, μέλωσε η σάλτσα και πεντανόστιμο:P έβαλα φρέσκα ολόκληρα μανιτάρια και καρότα και έφτιαξα ρύζι για συνοδευτικό... ευχαριστώ πολύ! και είναι ωραία ιδέα για τραπέζι:)

Αγγελική ωραία φαγητά είχες το Σ/Κ... πώς πάει η αλλεργία?

Ιωάννα έλα για πιτούλα... ίσα που προλαβαίνεις τα τελευταία κομμάτια!:D.. τελικά μελομακάρονα έκανα του Άκη, που έχουν και σιμιγδάλι μέσα και βγήκαν πολύ ωραία... έκανα μισή δόση για να δω πώς βγαίνουν και τα έχουμε τσακίσει:D

Φωτεινή ήταν υπέροχες οι μέρες και εδώ... από κουνήματα είσαστε σταθεροί στην πρώτη λίστα;)... αλλά όλα είναι μία συνήθεια...

Να ρωτήσω: σας βγαίνει και εσάς ξεχιλωμένη η σελίδα όταν γράφετε? νόμιζα ότι είχε λυθεί αυτό το θέμα..

Φιλιά στους υπόλοιπους εξαφανισμένους...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μμμμ Ιωαννα τι ωραια φαγακια!! το ψαρονεφρι πως το κανεις γεμιστο;

το ανοιγω, βαζω ψιλοκομμενη πιπερια και φετα(οτι χρωμα πιπερια θες) αλατι, πιπερακι, λιγο σκορδο, μαιντανο και το τυλιγω, το δενω με κλωστη για να μην ανοιγει. Το τσιγαριζω, το σβηνω με κρασι, βαζω και λιγη μουσταρδα, νερο αλατι πιπερι ριγανη και λιγο εστραγκον

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα τρώμε φασολάκια. Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε τηγανιτά ψαράκια με πατζάρια. Το βράδυ έιχε πάρει ο άντρας μου σουβλάκια που τα έψησε στα κάρβουνα κι εγώ έψησα πιτούλες, τηγάνησα πατάτες, έκοψα ντοματούλα και με το τζατζίκι που είχε φτιάξει ο άντρας μου με τα παιδιά παό το μεσημέρι κάναμε νοστιμότατα τυλιχτά! Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην μαμά μου αρνάκι στο φούρνο με πατάτες και σουφλέ ζυμαρικών.

Ο καιρός ήταν όντως πολύ ωραίος το Σαββατοκύριακο κι επιτέλους στέγνωσαν τα ρούχα που είχα απλωμένα!

επιτελους κι εμενα στεγνωσαν και ειχα πολυ σιδερο

Νινάκι η χορτόπιτα εμφανανισιακά σκίζει! Είμαι σίγουρη ότι ήταν και πεντανόστιμη!

Φωτεινή ελπίζω να ξέρεις σήμερα τι θα γίνει με την άδειά σου! Τι γαιδούρια ρε παιδί μου...

Τζενάκι μου και του χρόνου να είστε καλά να ξαναφτιάξετε κουραμπιεδομελομακάρονα! Εγώ φέτος με βλέπω να αγοράζω.

Ιωάννα η δική σου θέση είναι όντως πιό δύσκολη την στιγμή που δεν πληρώνεσαι. Τώρα λόγω Χριστουγέννων δεν το βλέπετε να σας δίνουν κάτι?

ισως βαλουν δωρο γιατι ειναι υποχρεωμενοι, τωρα τι θα κανουν δεν ξερω. Τις τελευταιες 3 βδομαδες δεν εχουν βαλει ουτε τα 200€ που εβαζαν

Πολλά φιλιά σε Ρικολα, Εβιρι ( καλέ που χάθηκες? ), Νίκο,Smurfita. Ελπίζω να μην ξέχασα κάποια!

Γεια σας κορίτσια και αγόρια.

Καλή εβδομάδα σε όλους:D

Σήμερα τρώμε φακές με τα κλασσικά συνοδευτικά: φέτα, ψητές πιπεριές και ελίτσες.

ggeny το χτένι ήταν φανταστικό! έλιωσε το κρέας, μέλωσε η σάλτσα και πεντανόστιμο:P έβαλα φρέσκα ολόκληρα μανιτάρια και καρότα και έφτιαξα ρύζι για συνοδευτικό... ευχαριστώ πολύ! και είναι ωραία ιδέα για τραπέζι:)

Αγγελική ωραία φαγητά είχες το Σ/Κ... πώς πάει η αλλεργία?

Ιωάννα έλα για πιτούλα... ίσα που προλαβαίνεις τα τελευταία κομμάτια!:D.. τελικά μελομακάρονα έκανα του Άκη, που έχουν και σιμιγδάλι μέσα και βγήκαν πολύ ωραία... έκανα μισή δόση για να δω πώς βγαίνουν και τα έχουμε τσακίσει:D

αμαν βρε κοριτισι μας εχεις ξελιγωσει

Φωτεινή ήταν υπέροχες οι μέρες και εδώ... από κουνήματα είσαστε σταθεροί στην πρώτη λίστα;)... αλλά όλα είναι μία συνήθεια...

Να ρωτήσω: σας βγαίνει και εσάς ξεχιλωμένη η σελίδα όταν γράφετε? νόμιζα ότι είχε λυθεί αυτό το θέμα..

κι εμενα ετσι βγαινει

Φιλιά στους υπόλοιπους εξαφανισμένους...:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και αγόρια.

Καλή εβδομάδα σε όλους:D

Επίσης Νινάκι!

Αγγελική ωραία φαγητά είχες το Σ/Κ... πώς πάει η αλλεργία?

Είμαι πολύ καλύτερα! Σήμερα τελείωσα και την αντιβίωση.

Να ρωτήσω: σας βγαίνει και εσάς ξεχιλωμένη η σελίδα όταν γράφετε? νόμιζα ότι είχε λυθεί αυτό το θέμα..

Κι εγώ έτσι πίστευα αλλά τελικά δεν...:rolleyes:

Φιλιά στους υπόλοιπους εξαφανισμένους...:)

Να πάρουμε την Νικολούλη?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα την εξαφανισμένη.

Νωρίτερα έφυγε η Νικολούλη από το σπίτι μου επειδή λέει με ψάχνατε. :-D:grin: Όχι βρε παιδιά εδώ τριγύρω είμαι κι εγώ. Απλά άφησα τις μέρες και κύλησαν με το σήμερα αύριο σήμερα αύριο και δεν έγραφα.

Χρόνια πολλά στους Λευτέρηδες και στις Ελευθερίες.

Λοιπόν στα μαγειρικά μας τώρα, σήμερα έφτιαξα ρεβύθια λεμονάτα σούπα και μια ομελέτα για τον Έβιρο. Η Εβιρίνα η μικρή μου ζήτησε μόνη της να ξεκινήσει νηστεία από την προηγούμενη Δευτέρα. Τώρα διανύει ήδη τη δεύτερη εβδομάδα. Και φυσικά δεν είναι τόσο εύκολο για εκείνη γιατί φανταστείτε ότι είναι ένα παιδί που δεν τρώει φρούτα και λαχανικά κι έτσι σίγουρα και για την ίδια και για μένα που μαγειρεύω είναι πρόβλημα το φαγητό και το κολατσιό της στο σχολείο. Προς το παρόν τουλάχιστον με αμοιβαίες υποχωρήσεις προχωράει καλά το ζήτημα και είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένη.

Τις προηγούμενες μέρες είχα φτιάξει τσιπούρες στο φούρνο λαδορίγανη, πατάτες με ελιές στην κατσαρόλα, κουλουράκια νηστίσιμα, πράσινη σαλάτα με παντζάρια, μακαρόνια με παντζάρια, γίγαντες στην κατσαρόλα και γίγαντες τηγανητούς, μπιφτέκια στο φούρνο με πατάτες, σπιτικό φυστικοβούτυρο, πράσινη σαλάτα με καπνιστό σολομό και μανιτάρια με θυμάρι στην κατσαρόλα. Τώρα μη νομίζετε ότι τα θυμόμουν απ' έξω, διάβασα το σκονάκι μου.

Καλημερα κοριτσια! Σημερα ηρθα για δουλεια και δεν εχω διαβασει πολλα!

Αρρωστησαμε ολοι με γαστρεντεριτιδα κι εκει που ο μικρος ηταν καλυτερα ανεβασε παλο 40 πυρετο πηγαμε εχτες βγαλαμε ακτινογραφια αλλα σημερα παλι εκανε εμετο. Γενικα εχουμε ενα χαλι!

Ευτυχώς που είδα παρακάτω ότι σήμερα είναι καλά. Γιατί εδώ που τα λέμε τράβηξε πολλά ο μικρός. Αλλά κι εσείς οι μεγάλοι που αρρωστήσατε.

Με τη δουλεια ειχαμε ασχημες εξελιξεις, μας πηρε η φιατ την εξουσιοδοτηση και πολυ φοβαμαι οτι βαδιζουμε στο τελος!

Εύχομαι να υπάρξει μια ανατροπή και να μην υπάρξουν δραματικές εξελίξεις.

Εβιράκι καλή επιτυχία με τα διαγωνίσματα της μικρής Εβιρίνας και με το καλό να δεχτείς και την μεγάλη!

Σ' ευχαριστώ πολύ Αγγελική μου και για τα δύο. Με τα διαγωνίσματα τα τρανταχτά και τα δύσκολα τελειώσαμε.

Εβίρι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου... εκτιμώ την άποψη σου, ως και μεγαλύτερη και χρόνια παντρεμένη, έχεις σίγουρα περισσότερη πείρα...ούτως ή άλλως, δεν είχα σκοπό να το τραβήξω πιο πολύ το θέμα, αλλά μου είναι και πολύ δύσκολο να προσποιούμαι με ένα χαμόγελο, σαν να μη τρέχει τίποτα... και αφού με έχεις γνωρίσει, είδες πόσο εκφραστικό είναι το πρόσωπο μου.. δε μπορώ να κρυφτώ με τίποτα... επίσης δεν με ενδιαφέρει τι θα σκεφτούν ή πούνε οι υπόλοιποι... το μόνο που ήθελα και θέλω, είναι να μπορούμε να έχουμε μία πολιτισμένη σχέση, για το καλό όλων μας!.. πραγματικά δεν ξέρω πώς θα τα καταφέρω, αλλά δεν είναι και η πρώτη φορά που τέτοιου είδους καταστάσεις νομίζω ότι δεν θα ξεπεραστούν, αλλά με τον καιρό αλλάζουν.... ελπίζω λοιπόν ότι ο χρόνος, με λίγη βοήθεια, θα καλυτερέψει την κατάσταση.

Έτσι ακριβώς.

Καλησπερα κι απο μενα! Χτες εκανε ενα μπουρινι τι να σας λεω. Σημερα ο δρομος ηταν γεματος πετρες και χωματα.

Εκτός απ' το μπουρίνι Φωτεινή μου δε λέει να ξαπλώσει να κοιμηθεί ο Εγκέλαδος. Όλη την ώρα βηματίζει. Τουλάχιστον να σιγοπερπατάει δεν πειράζει.

Κουραγιο στην μικρη σου Εβιρινα αν κι εγω προσωπικα τη θαυμαζω που ανταποκρινεται σε τοσες αλλαγες και δυσκολίες.

Αυτό πραγματικά το θαυμάζω κι εγώ.

Για σημερα οπως σας ειπα μαλλον φακες. Χτες εφτιαξα κι αλλο λικερ ροδι και τερμα για φετος.

Είδα τη συνταγή σου παρακάτω και μου φάνηκε απίθανη, εύκολη, γρήγορη. Μπράβο Φωτεινή, σ' ευχαριστούμε που την έβαλες. Ίσως την επόμενη φορά να τη φτιάξω κι εγώ.

Έχω καιρό να γράψω....λόγω φορτωμένου προγράμματος.

Δεν πειράζει Αφροδίτη.

Εύχομαι καλές γιορτές να έχουμε όλοι!

Αμήν για όλο τον κόσμο.

Eviri με το καλό να δεχτείς την κόρη σου και να περάσετε τέλεια!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

κ

Νινακι μου το εφτιαξα το κουνουπιδι αλλα μονο εγω εφαγα οι υπολοιποι ψαχναν δικαιολογιες να μην φανε..

Οι περισσότεροι που γνωρίζω δεν το τρώνε το κουνούπιδι. Έτσι βαδίζουν με την πλειοψηφία.

Γενικα ο μεγαλος αυτες τις μερες εκει που δεν ειχα θεμα με το φαγητο δεν πολυτρωει κ δεν του αρεσει τιποτα.Μου λεει φτιαξε αυτο το φτιαχνω κ μετα αχχχ δεν το ηθελα δεν μου αρεσει ....αλλα δεν του φτιαχνω αλλο θα τρωει οτι εχουμε...οποτε μπορεσεις πες μας πως κανεις τα σταφιδοψωμα!

Κάτι τέτοια αντιμετωπίζω κι εγώ με τη μικρή. Εκεί που ήξερα ότι π.χ. τρώει τα ψάρια ξαφνικά αρχίζει να τα κόβει και να μου λέει ότι δεν τα θέλει να τα ξαναφάει ποτέ. Το ίδιο κάνει και με τα όσπρια και φυσικά όπως έλεγα δεν πλησιάζει τα λαχανικά.

Το βραδυ θα ετοιμασω κ τις βαλιτσες μας θα παμε για ΣΚ στο χωριο μιας κ γιορταζει ο μπαμπας μου κ ο μικρος μου ο γιος .

Τζένη μου να τους χαίρεσαι και τους δύο, πολύχρονοι να είναι.

Μπράβο στην κόρη σου που μπορεί και ανταπεξέρχεται στην συγκεκριμένη κατάσταση (ξένη γλώσσα και σχολικά μαθήματα σε 1). Κουράγιο σε εσένα και μπράβο σου που στηρίζεις την οικογένειά σου!

Σ' ευχαριστώ Στρουμφίτα μου και για τα δυο.

Βεβαια το μαγειρεμα εγινε μετ'εμποδίων γιατι για κανενα μισαωρο ειχαμε τα 3 νησια μπλακ αουτ λογω της κακοκαιριας. Διοτι εδω εριξε παρα πολύ νερο χτες το βραδυ.

Φαντάσου τι έγινε.!!!!!

Το αλλο ΣΚ θα τους φτιαξω μπισκοτοσπιτο.Καθε χρονο φτιαχναμε με πτι μπερ αλλα φετος λεω να φτιαξω μεγαλυτερο να κανω μπισκοτο μονη μου.Εχω εκτυπωσει κ πατρον απο το ιντερνετ για να δουμε.

Κι εγώ που έχω αγοράσει και τη φόρμα ούτε που το έφτιαξα ποτέ.

Κ

ΕΒΙΡΙ μπράβο στο κορίτσι. Ρώτησα και έμαθα (την smurfita στο τηλέφωνο ρώτησα σας αποκαλύπτω τις πηγές μου) ότι η κόρη σου που ήρθε στην συνάντηση είναι διαμάντι!!! Και τα δύο σου τα κορίτσια διαμαντάκια! Μπράβο.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια όπως επίσης ευχαριστώ και τη Στρουμφίτα.

Φωτεινη χιλια ευχαριστω!!!!! Θα το κανω !!!! Θελω να το κανω δωρο στις δασκαλες μαζι με κανα μπισκοτακι !!!

Αααα καλέ τι ωραία ιδέα!!!!!! Να δεις ότι θα είναι η πιο πρωτότυπη.

ο μπαμπάς έχει μία φλεγμονή, που θα πάρει αντιβίωση και βλέπουμε και εγώ κάνω σχέδια για καμία εκδρομούλα χριστουγεννιάτικη, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα!:tongue:... σήμερα έκανα μπουτάκια γαλοπούλας κοκκινιστά με μακαρονάδα.

Περαστικά του του μπαμπά σου κι εύχομαι να μην του βρουν τίποτ΄άλλο. Για την εκδρομή ναι Νίνα μου σου χρειάζεται να ξεσκάσεις λίγο γιατί τον τελευταίο καιρό είχες αρκετές έννοιες.

Κοριτσάρες ευχαριστώ για τις ευχές σας!!!

Νίκο μου να σου ευχηθώ κι από 'δω χρόνια σου πολλά κι ευτυχισμένα για τη γιορτή σου.

Test test για την νέα υπογραφή..

χα χα χα πολύ μου αρέσει!

Κι εμάς μας αρέσει.

Το Σάββατο το μεσημέρι φάγαμε ψαράκια τηγανιτά με χόρτα και το βράδυ ψήσαμε κοτοπουλάκι και πανσέτες γιατί γιόρταζε η πεθερά και η ανηψιά μου.

Χρόνια πολλά και για τις δύο.

Το Σάββατο το μεσημέρι καμάρωσα την μαιμουδίτσα μου σημαιοφόρο στην λιτανεία του Αγίου Νικολάου! Με πήραν τα ζουμιά για τα καλά!

Μα τι ωραία που θα ήταν!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μπράβο και συγχαρητήρια στο αστέρι της παρέας, πάντα τέτοιες χαρές και καμάρια να έχετε.

Εγω εβγαλα το ναρθηκα, το κοκκαλο κατεβηκε λιγο και δεν ποναει το χερι απλα στην ακτινογραφια φανηκε οτι εχουν οι καρποι καποιες σκληρυνσεις που μπορει να ειναι απο κουραση ή να λειπει βιταμινη d.

Εύχομαι να καλυτερέψει κι άλλο.

Γκουχ γκουχ καλησπέρα είναι κανείς εδώ? Με θυμάται κανείς άραγε??

Γεια σου Άννια και βέβαια σε θυμόμαστε μα πώς να σε ξεχάσουμε!! Τι κάνουν τα παιδάκια σου; Εσύ πώς τα πας, τι νέα;

αύριο βάζω μπρος για μελομακάρονα...βρήκα συνταγή με σιμιγδάλι και θα την δοκιμάσω... εσείς έχετε καμία δοκιμασμένη συνταγή με σιμιγδάλι?

Είχα μία που δε θυμάμαι αν την έχω εδώ στη Γερμανία αλλά μπορώ να πω ότι είμαι πιο ευχαριστημένη με τα μελομακάρονα που έχουν αλεύρι. Όταν είχα βάλει σιμιγδάλι κάποια χρονιά μου είχαν γίνει πιο σκληρά και με δυσκολία ρουφούσαν μέλι εσωτερικά.

εχουμε χασει την Εβιρι για σηκωστε κανα επιπλο.

χαχαχα πού να χωρέσω εγώ Ιωάννα μου κάτω από έπιπλο.!!! Αυτή τη φορά βγήκα στην αυλή ενώ εσείς με ψάχνατε μέσα στο σπίτι.

Εχω ζητησει αδεια απο την επόμενη Δευτερα για τις 2 εβδομαδες των γιορτων. Την εχω ζητησει πανω απο μια εβδομαδα κι ακομα να μου απαντησουν. Τι περιμενουν; Με εκνευριζουν οι ανθρωποι που δεν σεβονται το γεγονος οτι ο αλλος θελει να προγραμματισει τις κινησεις του. Πρεπει να κανονισω και ραντεβου με κατι γιατρους για τους γονεις μου και δεν μπορω να κλεισω τιποτα.

Έχεις δίκιο. Κρίμα είναι να σε παιδεύουν έτσι και να σε αφήνουν ξεκρέμαστη. Τι να πεις!!!!

Φιλια

Σας βάζω γρήγορα μία φωτογραφία από το τελευταίο δημιούργημα μου, δηλαδή την χορτόπιτα που σας είπα ότι θα φτιάξω... την είδα κάπου στο ίντερνετ.

Με τη χορτόπιτά σου Νίνα έπαθα πλάκα. Καταρχήν, μου άρεσε τόσο πολύ το σχέδιο που πραγματικά το θαύμασα και το ζήλεψα. Είσαι καταπλητική, αξίζεις ένα τεράστιο μπράβο για τη δημιουργία σου.

Το Σαββατο φαγαμε ψαρονεφρι γεμιστο με φετα και πιπεριες και συνοδευτικο τηγανιτες πατατες κι εχτες φαγαμε στη μαμα χοιρινο στο φουρνο με πατατες το οποιο ειχε μαριναρει με πορτοκαλο, βερυκοκα και δαμασκηνα, λουκουμι ηταν.

Σβήσε την ανάρτηση να μην τη διαβάσω γιατί ξελιγώνομαι.

Πολλά φιλιά σε Ρικολα, Εβιρι ( καλέ που χάθηκες? ), Νίκο,Smurfita.

Εδώ είμαι. Ήρθα.

ggeny το χτένι ήταν φανταστικό! έλιωσε το κρέας, μέλωσε η σάλτσα και πεντανόστιμο:-P έβαλα φρέσκα ολόκληρα μανιτάρια και καρότα και έφτιαξα ρύζι για συνοδευτικό... ευχαριστώ πολύ! και είναι ωραία ιδέα για τραπέζι:-)

Μην τα λέτε δυνατά γιατί ζηλεύω.

Να ρωτήσω: σας βγαίνει και εσάς ξεχιλωμένη η σελίδα όταν γράφετε? νόμιζα ότι είχε λυθεί αυτό το θέμα..

Εδώ στο πάρεντς μου έχει τύχει κι εμένα να βάλω φωτογραφίες που ενώ τις βλέπω να είναι κανονικές στην ανάρτηση, την επόμενη μέρα εμφανίζονται τεράστιες και δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

Να πάρουμε την Νικολούλη?

Ήρθε η γυναίκα από 'δω μου είπε ότι με ψάχνετε κι έτσι ήρθα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Πήζω στην δουλειά και ξέκλεψα λίγο χρόνο να πω ένα γειά!

Σήμερα τρώμε ρολό κιμά με πατατούλες στον φούρνο.

Εβιράκι χαίρομαι που είστε καλά! Πότε υποδέχεσαι την κορούλα σου?

Που είστε οι υπόλοιπες? Νίκο πως πάνε τα τρεχάματα?

Σας αφήνω να δουλέψω κι ελπίζω να μπορέσω να μπω ξανά αργότερα.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βρε παιδιά... τι κάνετε?

Εγώ τα έχω "παίξει" λιγάκι... τα φετινά μου Χριστούγεννα είναι τελικά ζόρικα... έχουμε ακόμα θέμα με τον μπαμπά, εγώ νιώθω το μισό μου πρόσωπο να πονάει, λες και μου έχουν δώσει μπουνιά, με την πεθερά ακόμα δεν μιλάμε και δε συνεχίζω γιατί πόσα ακόμα να αντέξετε να ακούσετε!:mad:... κατά τα άλλα, όλα καλά;)

Από φαί έκανα το κουνουπίδι με πατάτες, που είχα κάνει και πριν λίγες μέρες... σήμερα έβαλα και λίγη σελινόριζα μέσα... για δοκιμή.

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νινάκι μου δεν σε σηκώνει το κλίμα φέτος ε? Όλα μαζεμένα σου έπεσαν! Αυτό με τον πόνο στο πρόσωπο για νευρικό μου κάνει. Με τόσα που έχεις στο κεφάλι σου.... υπομονή!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Νινάκι μου δεν σε σηκώνει το κλίμα φέτος ε? Όλα μαζεμένα σου έπεσαν! Αυτό με τον πόνο στο πρόσωπο για νευρικό μου κάνει. Με τόσα που έχεις στο κεφάλι σου.... υπομονή!

Με τίποτα Αγγελική μου! Πονάω όταν αγγίζω το δέρμα μου πάνω από το μάτι μου και γύρω... σκέφτομαι μήπως είναι καμία ψύξη:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Βασικά σήμερα δε μαγείρεψα ακριβώς, αλλά έβρασα μόνο λαχανάκια Βρυξελλών σαν σαλάτα ας πούμε ή σαν συνοδευτικό. Οι υπόλοιποι της οικογένειας έφαγαν έξω επειδή κάθε Τρίτη έρχονται αργά το απόγευμα.

Το βραδάκι έφτιαξα το πρώτα σοκολατάκια για φέτος. Έκανα με άσπρη σοκολάτα και γέμιση από αποξηραμένα βερύκοκα και δαμάσκηνα και σκούρα σοκολάτα με γέμιση από αμύγδαλα. Δυστυχώς ήθελα να τα τελειώσω φτιάχνοντας και με φουντούκι αλλά δε βρήκα ούτε ένα σακουλάκι στο σούπερ μάρκετ. Ακρίδα.

Εβιράκι χαίρομαι που είστε καλά! Πότε υποδέχεσαι την κορούλα σου?

Έρχεται αυτή τη βδομάδα το Σάββατο.

Εγώ τα έχω "παίξει" λιγάκι... τα φετινά μου Χριστούγεννα είναι τελικά ζόρικα... έχουμε ακόμα θέμα με τον μπαμπά, εγώ νιώθω το μισό μου πρόσωπο να πονάει, λες και μου έχουν δώσει μπουνιά, με την πεθερά ακόμα δεν μιλάμε και δε συνεχίζω γιατί πόσα ακόμα να αντέξετε να ακούσετε!:mad:... κατά τα άλλα, όλα καλά;)

Αυτές δεν είναι ευχάριστες καταστάσεις πώς να είσαι κι εσύ ήρεμη και να περνάς καλά; Μακάρι να διορθωθούν προς το καλύτερο σύντομα και οι δύο περιπτώσεις.

Με τίποτα Αγγελική μου! Πονάω όταν αγγίζω το δέρμα μου πάνω από το μάτι μου και γύρω... σκέφτομαι μήπως είναι καμία ψύξη:(

Θα μπορούσε να είναι. Δοκίμασε ζεστές κομπρέσσες. Περαστικά σου.

Φιλιά στα υπόλοιπα παιδιά της παρέας: Φωτεινή, Τζένη, Ιωάννα, Στρουμφίτα, Ρίκολα, Νίκο, Αφροδιτάκι και στους υπόλοιπους που δεν ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πως μου ειστε;

Εβιρακι εμφανιστηκες! Τι καλά! Με το καλό να δεχτεις την κορουλα σου! Φανταζομαι την ανυπομονησια σου! Οσο για τον Εγκελαδο τον ξανασυνηθισαμε. Για το λικερ καλέ τι με ευχαριστεις; Στο ιντερνετ βρηκα τη συνταγη και την εφτιαξα. Και φυσικα διαλεγω ευκολα πραγματα να κανω.

Νινα μου μπορει να ειναι και ψυξη. Σου εχουν συμβει πολλά πως να μην αντιδρασει ο οργανισμος σου; Ελπιζω το 2015 να ειναι πολύ καλύτερο απο το 2014 για σενα.

Αχ βρε Ιωαννα στα επαγγελματικά εχεις τα χιλια μυρια δικια. Κριμα βρε παιδι μου να συμβαινουν αυτα.

Αγγελικη πηζεις κι εσυ ε; Τελος του χρονου βλεπεις. Τελικα θα πατε στο χωριο τα Χριστουγεννα;

Τζενη εχεις ορεξη να φτιαξεις και μπισκοτοσπιτο; Χαρα στο κουραγιο σου.

Αυτα τα Χριστουγεννα και για μενα ειναι καπως. Δεν εχω συνειδητοποιησει ακομα οτι ειναι σε μια εβδομαδα κι ουτε εχω μπει καθολου στο κλιμα παρα το γεγονος οτι ακουω συνεχεια χριστουγεννιατικα τραγουδια λογω παιδιων. Αν ηταν στο χερι των καλών μου συναδελφων φετος δε θα επαιρνα καθολου αδεια τις γιορτες, οχι γιατι θελουν εκεινες αλλά γιατι δεν θελουν να παιρνουν οι άλλοι αφου αυτες δεν μπορουν. Τι να πω... Χτες μου ειπαν οτι επειδη η οικογενεια μου ειναι μακρια δε σημαινει οτι πρεπει να παιρνω και αδεια για να γιορταζω μαζι τους!

Στα θεμα μας. Φτιαξαμε τα μελομακαρονα και τους κουραμπιεδες μας για το καλό. Χτες ειχαμε χταποδακι κοκκινιστο με πατατες κι εχει περισσεψει και για σημερα. Μαζι με μια μεριδα φακες που υπαρχει στην καταψυξη θα περασει η μερα.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παρεούλα!

Σήμερα θα κάνω κατσικάκι στο φούρνο με πατάτες. Ζήλεψα τα σοκολατάκια της Εβίρι, αλλά λέω να μείνω στα μελομακάρονα προς το παρόν... δεν ξέρω για πόσο:D

Φωτεινή και του χρόνου κοριτσάκι, με τα γλυκάκια σας... ελπίζω να είσαι πιο κοντά του χρόνου:P...αλλά αυτή η κακία με τις "συναδέλφους" δε μπορώ να την χωνέψω!:mad: και τι ζητάς? να κάνεις γιορτές με την οικογένεια σου, όπως θα κάνουν και αυτοί... τόσο κακό είναι?!

Εβιράκι καλώς να έρθει η κούκλα σου το Σάββατο... τότε είναι που θα σε χάσουμε εντελώς, αλλά θα αξίζει!

Φιλιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...