Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα καλημερα!

πηγαμε σημερα στο γιατρο, ειδε τα αποτελεσματα του doppler, ειναι ολα τελεια. το μπεμακι ο γιατρος σημερα μου το εβγαλε 2.500 κιλα! τραχηλο δεν μου μετρησε, του το ειπα και μου λεει δεν ειναι αναγκη, απο δω και περα οτι ειναι να γινει θα γινει. τελος παντων, αυτος ξερει! ειπαμε τελικα για ημερομηνια 21 η 22 οκτωβριου. Τωρα θα με δει παλι σε 2 εβδομαδες και μετα καθε εβδομαδα - δηλαδη μεχρι και λιγο πριν τη γεννα. Δεν τον ρωτησα κθολου εαν θα πρεπει να κανω nst καρδιοτακογραφο κτλ. αλλα και αυτος δεν μου ειπε τιποτα.

σημερα απο το πρωι ειχα 10 συσπασουλες... καλα τωρα δεν φοβαμαι τιποτα. οτι ειναι να γινει θα γινει!

Απο κρεμες κοριτσια εχω παρει το σαμπουαν - αφρολουτρο της fissan που μυριζει τελεια και παραδοσιακα ειναι το πιο παλιο και σιγουρο - και οικονομικο βεβαια. και κρεμα αλλαγης εχω παρει sudocream, απλα δεν ξερω εαν τη βαζουμε μονο οταν εχει ερεθισμακι το μωρο η σε καθε αλλαγη της πανας. Οσο αφορα τα λοιπα, κρεμες κτλ, η αδερφη της κουμπαρας μου δουλευει σε φαρμακειο, και για δωρο θα μου φτιαξει ενα τεραστιο καλαθι που θα περιεχει ολα τα προιοντα περιποιησης του μωρου, οποτε θα μου δωθει η ευκαιρια να δοκιμασω και αλλα. θα μου βαλει mustela, frezyderm και πολλα αλλα, λαδακι για μασαζ, κρεμες, σαμπουαν κτλ.

Παντως, μιας και τα εχω μυρισει σχεδον ολα, της frezyderm εχουν την πιο ωραια μυρωδια! αλλα το βασικο ειναι, τι θα ταιριαζει στο μωρακι. το οποιο θα το δουμε στη πορεια!

Για το βρεφικο απορρυπαντικο, επελεξα της proderm υγρο. Ηταν να παρω το αρκαδι, αλλα διαβασα οτι το σαπουνι η το απορρυπαντικο σκονη, αφηνει υπολοιματα και ειναι καλυτερα να παρεις υγρο. ε το προδερμ μου φανηκε η καλυτερη επιλογη. εχω βαλει ηδη τα 2 πλυντηρια, και εχω αλλα 3 περιπου. και μετα σιδερο!

Μαδγουλα καλα ψωνια!

Πολυξενη σκεφτηκες εσυ να παρεις ενα εξτρα στρωματακι για το λικνο της κικο? εμενα μου ειχε περασει απο το μυαλο, γιατι ειναι οντως λιγακι σκληρο, και ειχα σκεφτει μηπως βαλω ενα ανωστρωμα cotton.

Και εγώ από όσο ξέρω το πρώτο το στρώμα πρέπει να είναι σκληρό..


US9jp2.png

333568w4bz5e9yge.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα sling και mei tai από το asteraki. http://www.babywearing.gr/

Πήγα από εκεί κιόλας και μου τα έδειξε.

Όπως το κόβω εγώ, θα τα λυώσω στη χρήση. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σαν εικόνα.


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κυριες μου.

Λία καλή ερωτηση - και εμενα θα με ενδιεφερε ειδικα για μεσα στο σπιτι τον πρωτο καιρο.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

Όσο για τις κρεμες που λετε και εγω ξερω ότι η σουντοκριμ είναι για περιπτωσεις συγκαματος κ μονο. Τα φισαν όσες τα εχετε πάρει ηδη γραφουν 'οτι δεν περιεχουν parabens?

Εγω πηρα προδερμ και απορρυπαντικο και μαλακτικο!ρωτησα κ δεν μου παν πως δεν κανει!ετσι κ αλλιως η ποσότητα ειναι ελάχιστη,καμια σχέση με αυτή που βάζουμε στα δικά μας,και ειναι βρεφικο!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα sling και mei tai από το asteraki. http://www.babywearing.gr/

Πήγα από εκεί κιόλας και μου τα έδειξε.

Όπως το κόβω εγώ, θα τα λυώσω στη χρήση. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σαν εικόνα.

Μει ται δε θα παρω,θα νου δώσουν μαρσιπο κανονικό!σκινγκ ομως θα θελα!σκεφτομουν για βαμβακερό ύφασμα!τι πήρες εσυ;


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι από τις μανούλες Οκτωβρίου (άσχετο αν γεννάω Σεπτέμβριο) και είπα να χωθώ λίγο αν μου επιτρέπετε, αφού μπορώ να λύσω κάποιες απορίες.

Μαλακτικό δεν συνίσταται να βάζουμε στα ρουχαλάκια του νεογέννητου, κυρίως σε αυτά που έρχονται σε επαφή με το δέρμα του, και αυτό γιατί δεν ξεπλένεται στο πλυντήριο. Μπαίνει με το τελευταίο νερό και απλά στραγγίζει. Και για να μειώσουμε τις πιθανότητες αλλεργίας, καλό είναι να το αποφύγουμε μέχρι περίπου να σαραντίσει. Για τον ίδιο λόγο συνίσταται για το ίδιο χρονικό διάστημα να σιδερώνουμε τα ρουχαλάκια ανάποδα, το μέσα- έξω δηλαδή, ώστε να καούν τυχόν υπολείμματα απορρυπαντικού.

Εγώ στην κόρη μου χρησιμοποίησα το προδέρμ, υγρό απορρυπαντικό (υποτίθεταιι γενικά τα υγρά αφήνουν λιγότερα υπολείμματα) και μαλακτικό. Κρέμα για αλλαγή πάνας έβαζα μόνο τη sudocream, λεπτό στρώμα, και με τη σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου μας. Για το λούσιμο θα συνιστούσα στην αρχή σαμπουάν- αφρόλουτρο (δύο σε ένα δηλαδή), έτσι με βόλεψε εμένα. Και θα συμφωνήσω ότι το φισσάν έχει θεική μυρωδιά, ακόμα είναι στην μύτη μου η μυρωδιά της κόρης μου (που έμενε πάνω μου με τον θυλασμό): συνδιασμός φισσάν σαμπουάν- αφόλουτρο και ενυδατική φρέζυντερμ.

Τα αρνητικά σχόλια επί αυτών: το φισσάν για σαμπουάν μου φαινότανε λίγο "λιπαρό", και η φρέζυντερμ είναι πολύ ακριβή. Αλλά η όσφρηση είναι αίσθηση, και όπως ξοδεύεις λεφτά για ένα ωραίο φορμάκι ή ρουχαλάκι που θα το βάλει λίγο καιρό... έτσι σκέφτηκα και την πήρα (την ενυδατική).

Φιλάκια και με το καλό σε όλες..


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Κι εγώ αγόρασα και απορρυπαντικό και μαλακτικό Προδερμ, θα δω αν θα χρησιμοποιήσω και πότε το μαλακτικό!

Για το μάρσιππο: κι εμένα μου χάρισαν έναν μάρσιππο Chicco ολοκαίνουριο, αλλά δεν μου αρέσει η στάση που έχει το μωρό μέσα. Κρέμονται πολύ τα πόδια του και δεν κάνει σε αυτή την ηλικία. Τα λέει κι εδώ http://blog.babywearing.gr/2012/09/blog-post.html

Σε sling πήρα αυτό εδώ, από υφαντό βαμβακερό ύφασμα

http://www.babywearing.gr/Shopping/images/ringsling/etoimoparadota_ringsling/marsipos_1040_b.jpg

Από mei-tai πήρα ένα με ένα angry bird επάνω :-D

Φαίνεται εδώ πέρα, λίγο μετά το μέσον της σελίδας

http://www.babywearing.gr/Shopping/applique_sxedia_gia_marsipo_agkalias.html

Το sling θα το πάρω και στο μαιευτήριο γιατί μερικές φίλες μου είχαν από το μαιευτήριο μαραθώνιους θηλασμούς και αισθανόντουσαν πως θα τους πέσει το μωρό από τα χέρια. Επίσης, με αυτό θα βγάλω το μωρό από το μαιευτήριο μέχρι το αυτοκίνητο γιατί καλαθούνα-port-bebe δεν έχω.

Thanoula,

σε ευχαριστούμε! Να χαίρεσαι τη μεγάλη σου και με το καλό και το νέο μέλος! Μ' έναν πόνο!


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Πήγαμε στο γιατρό χθες και μας βρήκε μια χαρά. Τον ρώτησα και αν πρέπει να κάνω την εξέταση για το βιοφυσικό προφιλ αλλά μου είπε οτι δε χρειάζεται δεδομένου οτι όλες οι μετρήσεις μέχρι τώρα είναι πολύ καλές.

Βέβαια δεν έχουμε πάρει θέση ακόμη...είμαστε με το κεφάλι πάνω και προς τα πίσω :) Το γιατρό δεν τον είδα να τον ανησυχεί καθόλου. Θεωρεί οτι το πιο πιθανό είναι να γυρίσει....Θα δούμε.

καλησπέρα κυριες μου.

Εχω και εγω μια απορια προς τις μανουλες του μπι που ηδη εχουν ασχοληθει με το πλοισιμο της προικας του μωρου: πέρα από απορρυπαντικο χρησιμοποιησατε και καποιο μαλακτικο?

εγω πήρα μόνο το απ/κο proderm γιατι ξέρω οτι το μαλακτικό δεν κάνει.

Για επιθεματα έλεγα της Nuk αλλά μου είπαν ότι της Chico είναι τα καλύτερα. (και τα πιο ακριβά συμπλήρωσα). Αλλά μάλλον Chico θα πάρω τελικά και όχι Nuk όπως έλεγα..

Και αλλά ήθελα να πω αλλά κόλλησα...

Της Chicco πήρα και εγω. Έκανα την παραγγελία ηλεκτρονικά απο φαρμακείο και τα βρηκα πιο φθηνά.

Για το μάρσιππο: κι εμένα μου χάρισαν έναν μάρσιππο Chicco ολοκαίνουριο, αλλά δεν μου αρέσει η στάση που έχει το μωρό μέσα. Κρέμονται πολύ τα πόδια του και δεν κάνει σε αυτή την ηλικία. Τα λέει κι εδώ http://blog.babywearing.gr/2012/09/blog-post.html

Και εγω αυτο είχα ακούσει και μου το επιβεβαίωσε και η παιδίατρος.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για μπανακι τι επιλεξατε?Τις μπανιεριτσες που μπαινουν μεσα στη δικια μας η τις αλλες που ειναι με δικη τους βαση?Μπανιερα - αλλαξιερα πηρε καμια σας? Για δωστε τα φωτα σας!


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια για μπανακι τι επιλεξατε?Τις μπανιεριτσες που μπαινουν μεσα στη δικια μας η τις αλλες που ειναι με δικη τους βαση?Μπανιερα - αλλαξιερα πηρε καμια σας? Για δωστε τα φωτα σας!

Εμένα μου κάναν δώρο μπανέρια με δική της βάση γιατί αλλαξιέρα θα έχω στο πάνω μέρος της συρταριέρας.

Βέβαια αν είχα χώρο στο μπάνιο εγω θα επέλεγα μπανιέρα-αλλαξιέρα.


age.png

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στη μπανιέρα-αλλαξιέρα να έχει μεγάλη τρύπα για να φεύγουν τα νερά!!!!

Εγώ αγόρασα ένα μπανάκι για νεογέννητα από το internet που μου το σύστησε μία φίλη μου

http://www.tippitoes.com/mini-bath-orange.html

Αργότερα θα πάρω το flexibath


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Θανουλα ευχαριστούμε για τις συμβουλές κ με το καλο το νέο μέλος!!

Ιωαννα τα ξερω περί μαρσιπου!αυτος της κικο που θα εχουμε ειναι μέσα στις προδιαγραφές σωστής στάσης!!για τα ποδαράκια του!και εχει τρεις θέσεις,μπρος πίσω και θηλασμου!


Μάιος 2012, 1η Ivf : Βιοχημικη

Νοεμβριος 2012, 2η Ivf : Αρνητικη

Μάρτιος 2013, 3η Ivf : +++++:D

MKF0p3.png[/urlK2Ccp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Θανουλα ευχαριστούμε για τις συμβουλές κ με το καλο το νέο μέλος!!

Ιωαννα τα ξερω περί μαρσιπου!αυτος της κικο που θα εχουμε ειναι μέσα στις προδιαγραφές σωστής στάσης!!για τα ποδαράκια του!και εχει τρεις θέσεις,μπρος πίσω και θηλασμου!

Α ναι;

Εμένα αυτός που μου δώσανε δεν μου φαίνεται να έχει τις προδιαγραφές. Είναι ο κλασικός μάρσιππος της Chicco


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Θανουλα ευχαριστούμε για τις συμβουλές κ με το καλο το νέο μέλος!!

Ιωαννα τα ξερω περί μαρσιπου!αυτος της κικο που θα εχουμε ειναι μέσα στις προδιαγραφές σωστής στάσης!!για τα ποδαράκια του!και εχει τρεις θέσεις,μπρος πίσω και θηλασμου!

Lia, μηπως αναφερεσαι σε αυτον?http://www.bebemaison.gr/product_detail.jsp?prdId=P-020&extLang= γιατι και εγω αυτον σκεφτομαι να παρω.Εναν για αρχη, να δω αν θα μας βολεψει


zh9bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...