Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Μανούλες με πρωτάκια από αυτά που διαβάζω αρχίζω να πιστεύω ότι είμαστε αρκετά τυχεροί ΄παρά τον εκνευρισμό των πρώτων ημερών. Την Πέμπτη είχαν δάσκαλο την Παρασκευή παρουσιάστηκε δασκάλα που φαίνεται να είναι και η μόνιμή τους για φέτος. Απεργεί βέβαια από αύριο αλλά δικαιωμά της είναι.

Πρώτη της μέρα η Παρασκευή και μας έδωσε λίστα (30 ευρώ από Τζάμπο), βιβλία πήραμε επίσης Παρασκευή και σήμερα το απόγευμα έχουμε συνάντηση με την διευθύντρια (δεν ξέρω αν θα είναι και η δασκάλα). Από Δευτέρα λειτουργεί το 1400 αλλά μπορούμε να την πάρουμε 1225 και δεν ξέρουμε για το 1615(μάλλον δεν θα υπάρξει καθόλου όπως και το 0700-0800 τα οποία κυνηγάει ο Σύλλογος Γονέων με υπογραφές). Είμαστε 2 τμήματα των 16 και 18 παιδιών από τα οποία μόλις 10 είναι κορίτσια (5 και 5 σε κάθε τάξη).

Χτες της έδωσαν και φυλλάδιο με ασκήσεις προγραφής.

Εύχομαι σε όλους να εξελιχτούν καλά τα πράγματα και οι πρώτες μέρες προσαρμογής να είναι μία ανάμνηση μακρινή. Το Υπουργείο φταίει πάντως όχι οι δάσκαλοι.


dpTCp2.png

62YBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Εμείς έχουμε κάνει ήδη μια συνάντηση και σε λίγες μέρες θα έχουμε και δεύτερη...:rolleyes:

Βιβλία δεν πήραμε και προς το παρόν σχολάμε κάθε μέρα στις 12:30...

Ασκησούλες έχουμε κάθε μέρα για το σπίτι, αλλά πολύ light θα έλεγα... Τα βάζει ομαλά στο κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε βιβλία, 7 κρατήσαμε εμείς και τα υπόλοιπα η δασκάλα στο σχολείο. Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, ποια θεωρείτε κατάλληλη ώρα για τις ασκήσεις, διάβασμα κλ.π. Τα έρημα είναι ψόφια το μεσημέρι , μετά έχουμε δραστηριότητες και μετά απ'αυτές δεν είναι αργά? εμένα κοιμούνται και μία ωρίτσα το μεσημέρι. Εδώ βέβια ίσως θέλει απάντηση από μητέρες με δευτεράκια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμείς έχουμε κάνει ήδη μια συνάντηση και σε λίγες μέρες θα έχουμε και δεύτερη...:rolleyes:

Βιβλία δεν πήραμε και προς το παρόν σχολάμε κάθε μέρα στις 12:30...

Ασκησούλες έχουμε κάθε μέρα για το σπίτι, αλλά πολύ light θα έλεγα... Τα βάζει ομαλά στο κλίμα.

Τι εννοεις με το χαλαρα? Για να δω πως παμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε βιβλία, 7 κρατήσαμε εμείς και τα υπόλοιπα η δασκάλα στο σχολείο. Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, ποια θεωρείτε κατάλληλη ώρα για τις ασκήσεις, διάβασμα κλ.π. Τα έρημα είναι ψόφια το μεσημέρι , μετά έχουμε δραστηριότητες και μετά απ'αυτές δεν είναι αργά? εμένα κοιμούνται και μία ωρίτσα το μεσημέρι. Εδώ βέβια ίσως θέλει απάντηση από μητέρες με δευτεράκια

Εμενα γραφει στο σχολειο, οποτε το κανει αμεσως μετα την ληξη των μαθηματων (κανουν 15 λεπτα διαλειμα) και προσπαθουμε 5μιση που γυρναμε να διαβασουμε αμεσως,,,

Σημερα ηταν δυσκολη η μερα. Ηταν ατακτος στο σχολειο (μιλαγε πολυ με τους γυρω του) και δεν ειχε κανει τις εργασιες του απο την Παρασκευη (?) που δεν εμεινε στην μελετη, Το θεμα βεβαια ειναι οτι τους βαζει ηδη να σημειωνουν τι πρεπει να κανουν και μαλιστα το γραφουν καλλιγραφικα και με κωδικο, οποτε δεν ξερω αν δεν το καταλαβα εγω, αν ξεχασε το τετραδιο ή τι εγινε τελωσπαντων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αρρώστησε ρε γμτ ... τι γκαντεμιά είναι αυτή?? Σήμερα δεν πήγε σχολείο και ούτε αύριο θα πάει. Σήμερα κάνανε οριζόντιες και κάθετες γραμμές, το π και το τ.

Ελπίζω αύριο να είναι καλά ώστε μεθαύριο να πάει.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ειχαμε την πρωτη συναντηση εχθές και μας μίλησε για τους στοχους της χρονιας και το εκπαιδευτικο συστημα που θα ακολουθησουμε.Μας ειπε πως θα αποφυγει όσο μπορει τις φωτοτυπίες στο σπίτι ,οστοσω εμμενει στη λεπτομέρεια,θελει να γινονται σωστα.Παντως εχθες εφυγα ικανοποιημενη.

Αυριο και μεθαυριο εχουν απεργια και μας εδωσε τις πρωτες φωτοτυπίες ,μια για τη γλώσσα και μια μαθηματικα.Από εβδομάδα θα μπουν κανονικά στα γραμματα.

Προς το παρόν αυτο που εφαρμόζουμε είναι το διαβασμα μετα το φαγητο,ετσι ωστε να μενουν καποιες ωρες ελευθερες για παιχνίδι και χωρίς αγχος.5.30 εχει τρεις ημερες καρατε οπότε τοτε θα πρεπει να ειναι ετοιμος.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αρρώστησε ρε γμτ ... τι γκαντεμιά είναι αυτή?? Σήμερα δεν πήγε σχολείο και ούτε αύριο θα πάει. Σήμερα κάνανε οριζόντιες και κάθετες γραμμές, το π και το τ.

Ελπίζω αύριο να είναι καλά ώστε μεθαύριο να πάει.

Περαστικα σας!Εχουν αρχισει δυναμικα οι ιωσεις μου φαινεται!:rolleyes:


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αρρώστησε ρε γμτ ... τι γκαντεμιά είναι αυτή?? Σήμερα δεν πήγε σχολείο και ούτε αύριο θα πάει. Σήμερα κάνανε οριζόντιες και κάθετες γραμμές, το π και το τ.

Ελπίζω αύριο να είναι καλά ώστε μεθαύριο να πάει.

Περστικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα έχουμε κανονικά μάθημα. Δεν απεργεί η δασκάλα.

Εμείς πήραμε βιβλία, 7 κρατήσαμε εμείς και τα υπόλοιπα η δασκάλα στο σχολείο. Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, ποια θεωρείτε κατάλληλη ώρα για τις ασκήσεις, διάβασμα κλ.π. Τα έρημα είναι ψόφια το μεσημέρι , μετά έχουμε δραστηριότητες και μετά απ'αυτές δεν είναι αργά? εμένα κοιμούνται και μία ωρίτσα το μεσημέρι. Εδώ βέβια ίσως θέλει απάντηση από μητέρες με δευτεράκια

Εγώ σκοπεύω να τη βάζω να διαβάζει γύρω στις 5-6. Θα ξεκουράζεται/παίζει όταν θα γυρνάει από το σχολείο και όταν γυρνάω και εγώ από τη δουλειά θα ξεκινάει το διάβασμα (μεσημέρια δεν κοιμάται).

Πιστεύω ότι το διάβασμα καλό είναι να γίνεται όσο πιο νωρίς με διαλείμματα ενδιάμεσα ανάλογα με τον όγκο των εργασιών που έχει να κάνει. Όσο περνάει η ώρα-νυχτώνει, θα χάνει και την ενέργειά του το παιδί.

Τι εννοεις με το χαλαρα? Για να δω πως παμε εμεις?

Γραμμούλες πλάγιες και κάθετες, να ενώσουν τελίτσες +ζωγραφική. :-) Μαθηματικά δεν έχουν κάνει ακόμα. Αγγλικά έχουν κάνει 2 φορές αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει άσκηση για το σπίτι.

Γενικώς δεν έχουμε πάρει πρόγραμμα και δεν ξέρω καθόλου τι κάνουν και για πόση ώρα στο σχολείο.

Εμένα αρρώστησε ρε γμτ ... τι γκαντεμιά είναι αυτή?? Σήμερα δεν πήγε σχολείο και ούτε αύριο θα πάει. Σήμερα κάνανε οριζόντιες και κάθετες γραμμές, το π και το τ.

Ελπίζω αύριο να είναι καλά ώστε μεθαύριο να πάει.

Περαστικούλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμενα γραφει στο σχολειο, οποτε το κανει αμεσως μετα την ληξη των μαθηματων (κανουν 15 λεπτα διαλειμα) και προσπαθουμε 5μιση που γυρναμε να διαβασουμε αμεσως,,,

Σημερα ηταν δυσκολη η μερα. Ηταν ατακτος στο σχολειο (μιλαγε πολυ με τους γυρω του) και δεν ειχε κανει τις εργασιες του απο την Παρασκευη (?) που δεν εμεινε στην μελετη, Το θεμα βεβαια ειναι οτι τους βαζει ηδη να σημειωνουν τι πρεπει να κανουν και μαλιστα το γραφουν καλλιγραφικα και με κωδικο, οποτε δεν ξερω αν δεν το καταλαβα εγω, αν ξεχασε το τετραδιο ή τι εγινε τελωσπαντων

Εσείς βλέπω μπήκατε πιο δυναμικά...

Link to comment
Share on other sites

Την Τριτη τους εδωσε να κανουν ευθειες γραμμουλες σαν το Γιωτα και ζωγραφια απο πανω . Σημερα απεργεια το σχολειο ειναι κλειστο γιατι συμμετεχουν ολοι συμβολικα οπως μου ειπανε. Την Πεμπτη θα δουμε αν απεργει καποιος.


4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα βεβαια ειναι οτι τους βαζει ηδη να σημειωνουν τι πρεπει να κανουν και μαλιστα το γραφουν καλλιγραφικα και με κωδικο, οποτε δεν ξερω αν δεν το καταλαβα εγω, αν ξεχασε το τετραδιο ή τι εγινε τελωσπαντων

Εσείς ξεκινήσατε δυνατά!!!

Εμένα αρρώστησε ρε γμτ ... τι γκαντεμιά είναι αυτή?? Σήμερα δεν πήγε σχολείο και ούτε αύριο θα πάει.

Περαστικά σας.

Καλημέρα!

Σήμερα έχουμε κανονικά μάθημα. Δεν απεργεί η δασκάλα.

Εγώ σκοπεύω να τη βάζω να διαβάζει γύρω στις 5-6. Θα ξεκουράζεται/παίζει όταν θα γυρνάει από το σχολείο και όταν γυρνάω και εγώ από τη δουλειά θα ξεκινάει το διάβασμα (μεσημέρια δεν κοιμάται).

Πιστεύω ότι το διάβασμα καλό είναι να γίνεται όσο πιο νωρίς με διαλείμματα ενδιάμεσα ανάλογα με τον όγκο των εργασιών που έχει να κάνει. Όσο περνάει η ώρα-νυχτώνει, θα χάνει και την ενέργειά του το παιδί.

Γραμμούλες πλάγιες και κάθετες, να ενώσουν τελίτσες +ζωγραφική. :-) Μαθηματικά δεν έχουν κάνει ακόμα. Αγγλικά έχουν κάνει 2 φορές αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει άσκηση για το σπίτι.

Γενικώς δεν έχουμε πάρει πρόγραμμα και δεν ξέρω καθόλου τι κάνουν και για πόση ώρα στο σχολείο.

Ούτε εμάς απεργεί η δασκάλα, αλλά .... απεργούν οι δάσκαλοι των ειδικοτήτων. Μάθημα λοιπόν μέχρι 12:30 για σήμερα και αύριο βλέπουμε.

Παρασκευή τουλάχιστον κανονικά και ολοήμερο μέχρι 15:30. ΔΙάβασμα και εργασίες (τις φωτοτυπίες που ετοιμάζει η δασκάλα, προαιρετικές μεν αλλά το κάτι παραπάνω για το παιδί δε) κατά τις 5 με 6 υπολογίζω και εγώ.

Την Τριτη τους εδωσε να κανουν ευθειες γραμμουλες σαν το Γιωτα και ζωγραφια απο πανω . Σημερα απεργεια το σχολειο ειναι κλειστο γιατι συμμετεχουν ολοι συμβολικα οπως μου ειπανε. Την Πεμπτη θα δουμε αν απεργει καποιος.

Συμβολικά συμμετέχουν οι νηπιαγωγοί της μικρής :?.

Λοιπόν πήραμε και τα υπόλοιπα βιβλία. 15 συν 4 που είχαν πάρει τις πρώτες ημέρες σύνολο 19. Θα τα ντύσουμε και θα τα επιστρέψουμε στο ντουλαπάκι του παιδιού στην τάξη. Γραφική ύλη (πλην των καλλιτεχνικών που ακόμα δεν έχει έρθει η δασκάλα) 8 ευρώ σύνολο. Τετράδια μόνο αριθμητικής και ευρετήριο αφού η δασκάλα ζήτησε να χρησιμοποιησούμε τα τετράδια της unicef που διατέθηκαν στα παιδιά καθώς και ένα θεματικό τετράδιο μαθηματικών και γλώσσας που έφτιαξε και βιβλιοδέτησε η ίδια.


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες,σήμερα ξεκινήσαμε κανονικά 7ωρο!!!

Να ρωτήσω ψώνισα τα σχολικά που μας ζητήσανε..Οι κάρτες επισκεπτηρίου τι είναι?Εγώ πήρα αυτά τα μικρά που έχουν οι εταιρίες και οι επαγγελματίες τέλος πάντων

Κάρτες επισκεπτηρίου είναι αυτά τα λευκά χαρτάκια που γράφουμε συνήθως και τις ευχές στους γάμους

Στην Α ταξη τις χρησιμοποιούμε για να γράφουμε φωνούλες και μετά να τις ενώνουμε πχ πα τα τα και βάζεις τα παιδιά να σχηματίζουν τη λέξη, να διαβάζουν κτλ

Μπορείτε και στο σπίτι να το κάνετε σαν επανάληψη...Καρτούλες με τις φωνές που μαθαίνουν και να σχηματίζουν λέξεις παπί πατατα πιτα κτλ

( Δασκάλα είμαι και φέτος μετά απο χρόνια πήρα πάλι πρώτη και είμαι ενθουσιασμένη ..)

Καλή χρονιά πρωτάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...