Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

Ναι μαρουσκακι για την ίδια λέμε..Μια χαρά σε βρίσκω εγώ έχω βαρεθεί να ξυριζομαι άσε τώρα δεν το βλέπω κιόλας το πραματακι μου και περνώ καθρέφτη και το μυρίζω συχνά Γιατί μετά θα ξεφύγει και άντε κάτσε και κάντο..Και πώς γίνεται έτσι το πράμα μας βρε κορίτσια σαν να έχει μεγαλώσει έχει αλλάξει χρώμα..Έχει γίνει πιο σκουρο

εμένα έχει διογκωθεί και πρηστεί όλη η περιοχή


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Το έχεις πολύ Marouskaki με τα σπιτικά προϊόντα, ε; Εγώ από την μια ψήνομαι να το κάνω, όπως και πράσινο σαπούνι, αλλά από την άλλη βαριέμαι...

Μπααα, καθόλου δεν το έχω ρε συ, απλώς η συγκεκριμένη αλοιφή μου αρέσει πάρα πολύ κι έτσι την κάνω...Γενικά δεν το έχω, χαχα!:oops::oops::oops:

Μαράκι μου, από το φούσκωμα το κατάλαβες για το υδράμνιο?Εύχομαι να είναι η ιδέα σου, να μας πεις τι σου είπαν στο γιατρό...


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

υδράμνιο είναι το αυξημένο αμνιακό υγρό πάνω από τα φυσιολογικά

μπορεί να είναι είτε ιδιοπαθές δηλάδη του οργανισμού είτε από αρρύθμιστο διαβήτη κύησης είτε λόγω κάποιου συνδρόμου του μωρού είτε να έχει προβλημα στα νεφρά του...

ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι

- σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά μπορεί να γίνει πρόπτωση ομφάλιου λώρου δηλαδή με την ορμή που έχουν τα πολλά αμνιακά υγρά να συμπαρασύρουν πρώτα το λωρό στην είσοδο του κόλπου και το μωρό να πνιγεί...αν σου τα σπάσει ο γιατρός στο νοσοκομείο και συμβεί...σε πάει κατευθείαν για καισαρική και προλαβαίνεις

αν είσαι σπίτι και συμβεί μπορεί να μην προλάβεις

επαθα πάλι υδράμνιο στην 2η εγκυμοσύνη και το εψαξα καλά

αυτός είναι και ο λόγος που έκανα πρόκληση στις 39+1 εβδομάδες

δεν ήθελε να περιμένουμε άλλο ο γιατρός

τελικά όλα πήγαν καλά αλλά πήγαινα για υπέρηχο σε όλο τον 9ο κάθε 3 μέρες

έκαναν υπέρηχο νεφρών στη μικρή τις πρώτες μέρες

το ζάχαρο ήταν ρυθμισμένο τότε αλλά παρόλα αυτά το έπαθα

Πω πω πολύ σοβαρό μου ακούγεται... Αλλά αν το παρακολουθείς συνεχώς ελαχιστοποιείς τους κινδύνους! Μακάρι όλα καλά να πάνε και να μην έχεις σοβαρό πρόβλημα!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου!

οντως η sudocrim χάλια....καποια στιγμη εβαζα και εγω της Νεφελης και παρατηρησα οτι αρχισε να βγαζει τριχουλες....ευχαριστημεντη ημουν με της frezyderm και pepanthol...τωρα θα παρω κεραλοιφη και γω

chrimai...δεν ηξερα καν οτι υπαρχει κατι τετοιο και τοσο σοβαρο :shock: ελπιζω ολα να ειναι καλα τωρα και να μην εχεις κανενα θεμα!

μπανακι εγω βολευτηκα πααααααρα πολυ ενα που παιρνω απο τα jumbo σαν και αυτο

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/1745

το αγοραζω περιπου 3ευρω και το αλλαζω οποτε θεωρω οτι θελει αλλαγη επειδη εχει το υφασματακι ...αν και πλενεται οταν κανει μπανιο το μωρακι....την εβαζα εκει και ουτε γλυστραγε ουτε κουνιοταν και την εκανα μια χαρα....φανταστειτε ακομη οταν την κανω μπανιο εκει την βαζω και καθεται με το πωπω για να την λουζω :tongue:

οσα για τα πρωτα πραγματακια και εγω οταν ημουν πρωτομανουλα ειχα παρει.....ουουουο....το μονο που δεν χρησιμοποιησα ηταν οι τεραστιες σερβιετες, ο υπνοσακος το παρκοκρεβατο (2-3 φορες που πηγαμε εκδρομη μονο) το μπανακι και η κουνουπιερα πανω απο το κρεβατι! τωρα ομως που θα ειναι καλοκαιρι θα την χρειαστω την κουνουπιερα ...τοτε μεσα στον Γεναρη που να βρεθει κουνουπι :tongue:

Τι χρησιμοποιησα??? σελτεδακια, πανακια, ποδιτσες, κουβερτουλες, σεντονακια ζιπουνακια, κρεμα σωματος, σαμπουαν και αφρολουτρο (2 σε 1) ψαλιδακι, ορο για μυτουλα, βουρτσα για μαλλακια, τα βρακακια δυχτακια με βολεψαν στο νοσοκομειο, κρεμα για θηλες δεν χρειαστηκα, επιθεματα για το στηθος πολλαααααα...εβγαζα σαν αγελαδα...θηλαστρο ειχα παρει απο μια φιλη, αποστειρωτη, σακουλακια φυλαξης γαλατος (πανακριβα), θερμαντηρας..γυαλινα μπιμπερο...πιπιλες χρειαστηκα πολυ αργοτερα ...γαντακια της τα εβαλα πολυ λιγο γιατι ειχε καποιες φορες παγωμενα χερακια...κατα τ αλλα αχρηστα!

Γενικα βλεποντας και κανοντας....κατα την γνωμη μου παρτε τα βασικα και οτι χρειαστείτε τα μαγαζια ειναι ανοιχτα ;)


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι μωβάκι ανοιχτό... προς λιλά δλδ. Μπανάκι ναι ... οπωσδήποτε θα πάρουμε... Είδες που τα ξεχνάω;; :shock::tongue:

Και εγω τετοιο χρωμα εχω βαψει της μπουμπους μου,με κυκλους μωβ,ροζ,γκρι...ειναι πολυ ομορφο χρωματακι το λιλα!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ετσι εχω κανει,τα εχω γραψει σε λιστα.Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα μπορει να σου ξεφυγουν απο το ψαλιδακι οπως εγραψες μεχρι τις μπατονεττες η ακομα και τα γαντακια για να μην γδερνονται με τα νυχακια τους.Ενα σωρο δλδ.

Αν σου πω οτι ειχα αγορασει γαντακια για αυτην τη δουλεια και καθολου δεν φορεθηκαν,γιατι τα βγαζουν απο τα χερακια τους με τις κινησεις που κανουν,λες και καταλαβαινουν οτι κατι τους φορας στα χερια και τους ενοχλει.Σιγουρα καταλαβαινουνε......Η αληθεια ειναι οτι ουτε εμενα θα μου αρεσε να μου φορανε γαντια στον υπνο μου.ασε που παπαριαζαν τα χερακια τους:evil::evil:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.

Σερφάροντας στο ίντερνετ έπεσα πάνω στην εταιρεία Teo bebe που ασχολείται με προϊόντα βρεφικής φροντίδας (απορρυπαντικά, σαμπουάν, αφρόλουτρα κ.τ.λ.). Την ξέρετε καθόλου; Μάλιστα έχουν μια προσφορά που μου φάνηκε πολύ οικονομική:

2 βρεφικά απορρυπαντικά 1.5lt το ένα

1 βρεφικό μαλακτικό

1 αφρόλουτρο για μαλλιά και σώμα

1 γαλάκτωμα σώματος

1 κρέμα κατά των συγκαμάτων

Όλα αυτά με 20 ευρώ!

Οχι δεν την ξερω αλλα βρεφικο μαλακτικο δεν χρησιμοποιω,ουτε γαλακτωμα σωματος.σε τοσο παρθενες επιδερμιδες δεν βαζεις τιποτα περιττο,μονο το απαραιτητο,λιγη κρεμα συγκαματος και αφρολουτρο!γνωμη μου!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι...να γράφετε οι νέες να μαθαίνουμε κι εμείς τα νέα προιόντα που κυκλοφορούν, συμφέρουσα η προσφορά Μαριάνθη, αφού κι η Κρόκετ τα έχει δοκιμασμένα..όρμα!Ομοίως κι οι πάνες της Κίκο....Βαρέθηκα, άλλες δυο μέρες δουλειά και δουλειά στο σπίτι αφού με φόρτωσε κι ο ανήρ τα δικά του να τα περνάω εξελάκι (τα κακά του να έχεις δουλέψει κι εκεί που δουλεύει ο σύζυγος!!)....:? Πιο πολύ τσατίζομαι που έχει κολλήσει το θέμα με το βάψιμο και δε μπορώ να προχωρήσω σε τίποτα αν δε γίνει αυτό... Κατά τ' άλλα μαζεύω χαρτιά για την εγγραφή στο νηπιαγωγείο να κάτι τέτοια....Για την κοιλιά που λέτε...χμ....εμένα ξεκινά κάτω από το στήθος και φτάνει ως εσώρουχο, αλλά χαμηλή δεν είναι, κι ούτε προβλέπω να χαμηλώνει....Προς το παρόν δηλαδή...Καλό απόγευμα, πάω να συνεχίσω, γρμφ....

Και εμενα η κοιλουμπα μου την ιδια κατανομη εχει:tongue:

Απο τωρα μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια στο νηπιαγωγειο? μεχρι ποτε δεχονται,γνωριζεις?


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρουσκακι εννοεις δυο μερες δουλειας και βγαινεις σε αδεια?Γιατι κολλησε το θεμα με το βαψιμο,το πες καπου και δεν το θυμαμαι?Κοριτσια,οσες εχετε παιδακια,πειτε μου,ειναι ζωηρα?Εμενα θεωρω οτι για κοριτσια ειναι πολυ ζωηρες.Οχι οτι πιστευω οτι τη διαφορα την κανει το φυλο αλλα ακουμε συνεχεια για ζωηρα αγορια.Παντα βαζαμε καποιους κανονες και ορια.Οχι πολλα γιατι ειχαμε συμφωνησει οτι μας αρεσει τα παιδια να δοκιμαζουν τις δυνατοτητες τους,να εξερευνουν,να λερωνονται κτλ αλλα τα ορια που βαζουμε τα τηρουμε.Δε λεω να ναι υποτονικες αλλα π.χ σημερα η μικρη χωρις να τη δω μπηκε στη μπανιερα κι ανοιξε τη βρυση,η μεγαλη βουτηξε τη σφουγγαριστρα στον κουβα και χωρις να τη στυψει την πηγε σ ολο το σπιτι κι αλλα τετοια.Να μου πεις εσυ που εισαι οταν γινονται αυτα?Βρε κοριτσια λιγο αν τις χασω απ τα ματια μου για να μιλησω στο τηλ η να παω τουαλετα και να οι παλαβομαρες.Κι εσας τα ιδια κανουν?Δεν ειναι ανεξελεγκτες,τους εξηγω και τις οριοθετω αλλα νομιζω ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας.

Ετσι οπως τα περγραφεις σιγουρα ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας,γιατι καιγω εχω κορη και ελεγα οτι ειναι πιο ζωηρη απο τον γιο μου(που ειναι αρνακι μπροστα της) αλλα τετοια δεν μου κανει καθολου.μονο γκρινια εχουμε,οχι ζημιες. ισα ισα ειναι πολυ τακτικη θα ελεγα... δηλαδη νοικοκυρα.Λες να μου τα κανει ολα μαζεμενα η τριτη??:confused::confused:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβασα αλλα θα σχολιασω το βραδυ.Προς το παρον να σας πω τα δικα μας νεα.Τα καλα ειναι οτι η μπεμπα μεγαλωνει πολυ καλα,1200 γρ και ψηλη οπως ειπε ο γιατρος.Το κακο ειναι οτι ο τραχηλος στην εβδομ μου επρεπε να ναι 30 χιλιοστα αλλα ειναι 25.Πρωτη φορα ειδα το γιατρο μου ανησυχο.Μου πε οτι δεβ χρειαζ κρεβατι ακομη αλλα να ελαχιστοποιησω τη φυσικη μου δραστηριοτητα,να κανω μονο οτι ειναι απολυτως απαραιτητο για τα παιδια και τιποτα αλλο.Εγω την τελευταια εβδομαδα καταλαβαθνα αραιες συσπασεις ομως το αποκορυφωμα ηταν χθεςβραδυ που εκανα τρεις μεσα σ ενα τεταρτο και η μπεμπα τετοια κινητικοτητα που νομιζα πως γενναω.Μου επιβεβαιωσε τις συσπασεις κι αρχισα μαγνησιο και ουτροτζεσταν.Μου τονισε ποσο κρισιμες ειναι οι επομενες πεντε εβδομ μεχρι να φτασει το μωρο δυο κιλα.Μου πε φυσικα πως η κατασταση δημιουργηθηκε απι την υπερβολικη κουραση του τελευταιου μηνα και παραδεχομαι πως εκανα μεγαλη βλακεια και τωρα την πληρωνω.Φοβαμαι παρα πολυ αλλα ελπιζω τα φαρμακα και η ηρεμια μου να χουν αποτελεσμα.Εσεις κοριτσια με τις πολλες συσπασεις,ποπακι και χρυσα,τι μηκος τραχηλου εχετε?


6OMxp3.png

v4jop3.png

fwehp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα η κοιλουμπα μου την ιδια κατανομη εχει:tongue:

Απο τωρα μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια στο νηπιαγωγειο? μεχρι ποτε δεχονται,γνωριζεις?

Από 2 Ιουνίου ως 21 νομίζω, θέλει χαρτί από ΔΕΗ, την αίτηση που σου δίνουν εκεί, το βιβλιάριο του παιδιού, το χαρτί από παιδίατρο και κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που επίσης σου δίνουν.Α, αν θες να το κρατάνε και ολοήμερο θέλει βεβαίωση από την υπηρεσία ότι οι γονείς εργάζονται, δεν μου έρχεται άλλο δικαιολογητικό τώρα...Για όποια μανούλα ενδιαφέρεται για εγγραφή στα νήπια-προνήπια.....http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/704-leitoyrgia-scholeiwn-eggrafes-nhpiwn-nhpiagwgei.html


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβασα αλλα θα σχολιασω το βραδυ.Προς το παρον να σας πω τα δικα μας νεα.Τα καλα ειναι οτι η μπεμπα μεγαλωνει πολυ καλα,1200 γρ και ψηλη οπως ειπε ο γιατρος.Το κακο ειναι οτι ο τραχηλος στην εβδομ μου επρεπε να ναι 30 χιλιοστα αλλα ειναι 25.Πρωτη φορα ειδα το γιατρο μου ανησυχο.Μου πε οτι δεβ χρειαζ κρεβατι ακομη αλλα να ελαχιστοποιησω τη φυσικη μου δραστηριοτητα,να κανω μονο οτι ειναι απολυτως απαραιτητο για τα παιδια και τιποτα αλλο.Εγω την τελευταια εβδομαδα καταλαβαθνα αραιες συσπασεις ομως το αποκορυφωμα ηταν χθεςβραδυ που εκανα τρεις μεσα σ ενα τεταρτο και η μπεμπα τετοια κινητικοτητα που νομιζα πως γενναω.Μου επιβεβαιωσε τις συσπασεις κι αρχισα μαγνησιο και ουτροτζεσταν.Μου τονισε ποσο κρισιμες ειναι οι επομενες πεντε εβδομ μεχρι να φτασει το μωρο δυο κιλα.Μου πε φυσικα πως η κατασταση δημιουργηθηκε απι την υπερβολικη κουραση του τελευταιου μηνα και παραδεχομαι πως εκανα μεγαλη βλακεια και τωρα την πληρωνω.Φοβαμαι παρα πολυ αλλα ελπιζω τα φαρμακα και η ηρεμια μου να χουν αποτελεσμα.Εσεις κοριτσια με τις πολλες συσπασεις,ποπακι και χρυσα,τι μηκος τραχηλου εχετε?

Το σωματάκι σου έφτασε στα όριά του μάλλον με τη μετακόμιση ε?Ξεκουράσου όσο γίνεται λοιπόν, βάλε στο παιχνίδι κι όποιον μπορείς από αδερφές και φίλους και χαλαρά...Οι συσπάσεις που νιώθετε πώς είναι ρε κορίτσια?Κανονικές, σαν της γέννας?Πόνοι περιόδου δηλαδή?Κι εγώ πονάω σήμερα αλλά όχι να μπορώ να μετρήσω όπως λέτε εσείς 3 σε ένα τέταρτο κλπ... Να προσέχεις....


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Και μεις ετοιμαζουμε το δωματιακι σημερα πηραμε ντουλαπα και συρταριερα

Δεν μπορω να καταληξω σε παντα βρηκα μια στο λυτω αλλα ειναι πανακριβη σετ με κουνουπιερα και παπλωμα

Μαριανθη στειλε μου και μενα μηνυμα

Πηρα κατι τελεια φορμακια και κορμακια 0-3 αλλα προβληματιζομαι τι θα του φοραω και αν θα το σκεπαζω το βραδυ και με τι...

Και το μπανακι μεγαλο θεμα.εχουμε πει με τον αντρα μου να το μπανιαρουμε μαζι

Μονη μου νομιζω θα φοβαμαι οποτε σκεφτομαι ενας θα το κρατα στα χερια και ο αλλος θατο πλενει

Νιωθω την κοιλια μου ωρες ωρες πολυ σκληρη ισως ειναι συσπασεις αλλα δεν ειμαι σιγουρητι να πω... εμενα δε νομιζω πως μετρα τραχηλο κοιτα τον πλακουντα που ναι ψηλα και το αμνιακο υγρο.

Με σακχαρο νηστειας 94 και φυσιολογικες τις υπολοιπες μετρησεις στην καμπυλη μου πε ολα καλα εμμενα ψηλο μου φαινεται το 94


KPOzp2.png deXnp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...