Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

Κοριτσια σας διαβασα αλλα θα σχολιασω το βραδυ.Προς το παρον να σας πω τα δικα μας νεα.Τα καλα ειναι οτι η μπεμπα μεγαλωνει πολυ καλα,1200 γρ και ψηλη οπως ειπε ο γιατρος.Το κακο ειναι οτι ο τραχηλος στην εβδομ μου επρεπε να ναι 30 χιλιοστα αλλα ειναι 25.Πρωτη φορα ειδα το γιατρο μου ανησυχο.Μου πε οτι δεβ χρειαζ κρεβατι ακομη αλλα να ελαχιστοποιησω τη φυσικη μου δραστηριοτητα,να κανω μονο οτι ειναι απολυτως απαραιτητο για τα παιδια και τιποτα αλλο.Εγω την τελευταια εβδομαδα καταλαβαθνα αραιες συσπασεις ομως το αποκορυφωμα ηταν χθεςβραδυ που εκανα τρεις μεσα σ ενα τεταρτο και η μπεμπα τετοια κινητικοτητα που νομιζα πως γενναω.Μου επιβεβαιωσε τις συσπασεις κι αρχισα μαγνησιο και ουτροτζεσταν.Μου τονισε ποσο κρισιμες ειναι οι επομενες πεντε εβδομ μεχρι να φτασει το μωρο δυο κιλα.Μου πε φυσικα πως η κατασταση δημιουργηθηκε απι την υπερβολικη κουραση του τελευταιου μηνα και παραδεχομαι πως εκανα μεγαλη βλακεια και τωρα την πληρωνω.Φοβαμαι παρα πολυ αλλα ελπιζω τα φαρμακα και η ηρεμια μου να χουν αποτελεσμα.Εσεις κοριτσια με τις πολλες συσπασεις,ποπακι και χρυσα,τι μηκος τραχηλου εχετε?

Πω πω βρε πουλάκι μου... Προσπάθησε να ξεκουραστείς και όλα καλά θα πάνε!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας κοριτσια

Και μεις ετοιμαζουμε το δωματιακι σημερα πηραμε ντουλαπα και συρταριερα

Δεν μπορω να καταληξω σε παντα βρηκα μια στο λυτω αλλα ειναι πανακριβη σετ με κουνουπιερα και παπλωμα

Μαριανθη στειλε μου και μενα μηνυμα

Πηρα κατι τελεια φορμακια και κορμακια 0-3 αλλα προβληματιζομαι τι θα του φοραω και αν θα το σκεπαζω το βραδυ και με τι...

Και το μπανακι μεγαλο θεμα.εχουμε πει με τον αντρα μου να το μπανιαρουμε μαζι

Μονη μου νομιζω θα φοβαμαι οποτε σκεφτομαι ενας θα το κρατα στα χερια και ο αλλος θατο πλενει

Νιωθω την κοιλια μου ωρες ωρες πολυ σκληρη ισως ειναι συσπασεις αλλα δεν ειμαι σιγουρητι να πω... εμενα δε νομιζω πως μετρα τραχηλο κοιτα τον πλακουντα που ναι ψηλα και το αμνιακο υγρο.

Με σακχαρο νηστειας 94 και φυσιολογικες τις υπολοιπες μετρησεις στην καμπυλη μου πε ολα καλα εμμενα ψηλο μου φαινεται το 94

Εγώ το καλοκαίρι θα την σκεπάζω με μια πικεδένια κουβέρτα. Για πιτζαμάκια δεν ξέρω. Δεν το έψαξα ακόμη...

Η μαία στα online σεμινάρια μας έδειξε πως να κάνουμε μπάνιο το μωρό και μου φάνηκε πολύ εύκολο. Νομίζω ότι θα ζοριστούμε μόνο τις 2-3 πρώτες φορές. Μετά μόνες μας με κλειστά μάτια θα τα πλένουμε!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εχω πολυ καιρο να μπω....

δεν μπορω να πω πως περναω ευκολα κοριτσια.....οι

συσπασεις συνεχιζονται....χθες πηγα παλι στο τοκογραφο οριακα δεν ειμαι για εισαγωγη....ο τραχηλος περιπου 3 εκ.....

και το κερασακι στη τουρτα?????εχω κ σακχαρο κ ξεκιναω διατροφη........


uAVIp3.png

sWUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Νοβεμπερ που σαι βρε κοριτσι,μου λειψες.Απολαμβανεις το καινουριο σου σπιτακι?

Αχ!! αγαπη το απολαμβανω αλλα δεν εχω χαθει για αυτον τον λογο.ειμαι ψοφια:mad: καθε μερα κοιμαμαι με τις κοτες απο την εξαντληση.σας διαβαζω κανονικα και μολις παω να σχολιασω μου κλεινουν τα ματια...με χαλαρωνει απιστευτα το παρεακι μας! Απορω εσυ με τοσο τρεξιμο τελευταια πως αντεχεις και γραφεις τοσο αργα το βραδυ..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι θα μας χρειαστούν επιπλέον:

πικε κουβερτούλες, σεντονάκια για το καρότσι, φανελάκια (πολλά), πάνες (ατελείωτες), μωρομάντιλα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, ψαλιδάκι, κρέμα για συγκάματα, καθαρό οινόπνευμα, απορρυπαντικό και μαλακτικό βρεφικό...

Και από εκεί και πέρα ανάλογα με το κάθε μωρό και την κάθε μανούλα: ίσως πιπίλες και κλιψ για πιπίλες, αν κάποιες πρέπει να γυρίσουν άμεσα στην δουλειά αλλά θέλουν να δίνουν μητρικό γάλα θα χρειαστούν θήλαστρο, μπιμπερό, αποστειρωτή, θήκες αποθήκευσης γάλακτος... Αυτά μου έρχονται προς το παρών...

Μωρομαντηλο στο βρεφακι δεν εβαζα,μετα τον τριτο-τεταρτο μηνα χρησιμοποιησα,σκετη γαζουλα η' πανακι με νερο και το σκουπιζα.εξαλλου τα τσισα του ειναι "αγιασμος" που λενε ουτε μυριζουν ουτε εχουν τοξινες.στα κακα παντα πλυσιμο,ουτε εκει μωρομαντηλο.μετα απο καποιους μηνες χρησιμοποιησα,αλλα αυτο ειναι αναλογα τι θελει η καθε μαμα.Ψαλιδακι δεν χρειαζεται τον πρωτο καιρο(μεχρι 5μηνων περιπου αν θυμαμαι καλα) γιατι τα νυχακια τους ειναι σαν φλουδες,καθολου σκληρα και κοβονται με ενα τραβηγμα.

Μαλακτικο ρουχων οπως προειπα δεν χρησιμοποιησα ποτε,φορτωνεις το ρουχακι του που ερχεται σε επαφη με το βελουδινο δερματακι του.Και θα συμφωνησω απολυτα με την λιστα της crimai, μια απο τα ιδια και εγω...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια από μια σύντομη έρευνα αγορών που έχω κάνει, βρήκα πως ένα μαγαζί εδώ στην Καβάλα, έχει με διαφορά τα πια οικονομικά προϊόντα για μωρά! Και όταν λέω προϊόντα, εννοώ τα ΠΑΝΤΑ! Από πιπίλες μέχρι κρεβατάκια! Όποια ενδιαφέρεται, να μου πει να της στείλω σε προσωπικό μήνυμα την ιστοσελίδα (για να μην φανεί ότι κάνω διαφήμιση). Κάνει αποστολές σε όλη την Ελλάδα. Έχει όλες τις μάρκες, αλλά και μη επώνυμα. Έχω συγκρίνει πολλές φορές τις τιμές του με άλλα μαγαζιά και πάντα είναι πιο οικονομικός. Το μειονέκτημα είναι πως σε κάποια προϊόντα δεν έχει τιμές, οπότε θα χρειαστεί να τους τηλεφωνήσετε και να ρωτήσετε. Αλλά είναι πολύ εξυπηρετικοί και δεν θα έχετε πρόβλημα.

Έχω αγοράσει πολλές φορές δωράκια για φίλες και συγγενείς από εκεί και πάντα έμενα ευχαριστημένη. Και τώρα από εκεί θα κάνω ΌΛΕΣ μου τις αγορές. Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε είναι κρίμα να δίνουμε τσάμπα λεφτά σε πράγματα που θα τα χρειαστούμε για λίγο μόνο διάστημα. Και πραγματικά θα χαρώ πολύ αν μπορώ να βοηθήσω! Γιατί και εμένα πολλές φορές μου έχουν πέσει τα μαλλιά με τις τιμές που έχουν τα μωρουδιακά!!:shock::shock::shock:

Ξερω ποιο λες,απο εκει εχω ψωνισει κρεβατι,καροτσια,βαφτιστικα,μπομπονιερες μπλα μπλα μπλα κοντα 3-4 χιλιαρικα απο εκει που θα εδινα 6-7 χιλ.σε αλλα μαγαζια.και μην νομιζετε οτι αυτα τα λεφτα φυγανε στα μωρουδιακα μονο,εκανα και γαμο και βαφτισεις....Απο Να... αρχιζει το ονομα του μαγαζιου ετσι δεν ειναι? Οντως πολυ μεγαλη διαφορα ο τυπος απο την αγορα εξω


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

κρέμα συγκάματος στο πρώτο έβαζα της weleda στο δεύτερο δοκίμασα ένα δείγμα της mustela στο μαιευτήριο και μου άρεσε πολύ στην υφή...τώρα έχω πάρει της frezyderm γιατί τη βρίσκω πιο εύκολα...

sudocream όχι!!!

Της mustela θα χρησιμοποιησω και εγω τωρα.δυστυχως εγω εβαλα στα παιδια μου sudocream, δεν ηξερα ποσο βλαβερη ειναι.Και αν σας πω για ποιον λογο την χρησιμοποιησα θα με πειτε υπερβολικη αλλα ειναι η μαυρη αληθεια :evil::evil::evil:μεχρι ενος ετους περιπου τα παιδια μου ποτε δεν ειχανε συγκαει γιατι τα φροντιζα επιμελως και σχολαστικα,ποτε δεν μενανε με λερωμενο pampers.Απο τοτε που επεστρεψα στη δουλεια και αφηνα τα μωρα στην πεθερα μεχρι τις δυο το μεσημερι που σχολαγα,τα παραλαμβανα παντα χεσμενα,συγκαμενα και οσο τα θυμαμαι:twisted::twisted:εξαγριωνομαι περισσοτερο.Εγω επρεπε μετα να συνεφερω το συγκαμενο πωπουδακι των παιδιων μου(τι συγκαμενο λεω!! αιμα σκετο ητανε) και την επομενη μερα ξανα παλι τα ιδια.αφου η γυναικα ητανε ηλιθια,δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.οσο της το ελεγα τοσο με εγραφε:twisted: σαν να προσπαθουσε να με εκδικηθει μεσω των παιδιων.Αχ κοριτσια οσο τα θυμαμαι την μισωωωωωωωωωωωωω

Γιαυτο αυτην την φορα ουτε ζωγραφιστο δεν θα δει το μωρο.εκτος μονο αν τα τιναξω.Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα,λενε στο χωριο μου.Ιδιωτικο βρεφονηπιακο(γιατι δεν εχουμε εδω δημοσιο) και το κεφαλι μου ησυχο αυτη τη φορα.θα μου κοστισει κατι παραπανω αλλα προκειται για την ασφαλεια του παιδιου μου,αυτη ητανε αναξια εμπιστοσυνης.. Γιαυτο και χρησιμοποιουσα την sudocrem τα συγκαματα ητανε καθημερινα και μεγαλα και μονο αυτη η κρεμα τα επουλωνε.Δυστυχως ομως γιατι την μαλ..κια την πληρωσαν τα παιδακια μου:( Η αληθεια ειναι ομως οτι εκανε θαυματα..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαρουσκακι για την ίδια λέμε..Μια χαρά σε βρίσκω εγώ έχω βαρεθεί να ξυριζομαι άσε τώρα δεν το βλέπω κιόλας το πραματακι μου και περνώ καθρέφτη και το μυρίζω συχνά Γιατί μετά θα ξεφύγει και άντε κάτσε και κάντο..Και πώς γίνεται έτσι το πράμα μας βρε κορίτσια σαν να έχει μεγαλώσει έχει αλλάξει χρώμα..Έχει γίνει πιο σκουρο

Αχ με εκανες να γελασωωωωω,νασαι καλα μετα τον εξαψαλμο που εριξα στην πεθερα ησουνα οτι πρεπει να με κανεις να γελασω:) κοριτσακι μου.Εχεις ακουσει την φραση: εισαι σαν μ@ νι καπελο? Ε! Καπως ετσι εχει γινει και αυτο...και χειροτερα μην πω:shock:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει διογκωθεί και πρηστεί όλη η περιοχή

Κατι σαν σιλικονη που βαζουνε μερικες στα χειλια και ειναι σαν αγελαδες? Η' το γνωστο μ@νι καπελο???χαχαχαχαχα:P:p


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια σας διαβασα αλλα θα σχολιασω το βραδυ.Προς το παρον να σας πω τα δικα μας νεα.Τα καλα ειναι οτι η μπεμπα μεγαλωνει πολυ καλα,1200 γρ και ψηλη οπως ειπε ο γιατρος.Το κακο ειναι οτι ο τραχηλος στην εβδομ μου επρεπε να ναι 30 χιλιοστα αλλα ειναι 25.Πρωτη φορα ειδα το γιατρο μου ανησυχο.Μου πε οτι δεβ χρειαζ κρεβατι ακομη αλλα να ελαχιστοποιησω τη φυσικη μου δραστηριοτητα,να κανω μονο οτι ειναι απολυτως απαραιτητο για τα παιδια και τιποτα αλλο.Εγω την τελευταια εβδομαδα καταλαβαθνα αραιες συσπασεις ομως το αποκορυφωμα ηταν χθεςβραδυ που εκανα τρεις μεσα σ ενα τεταρτο και η μπεμπα τετοια κινητικοτητα που νομιζα πως γενναω.Μου επιβεβαιωσε τις συσπασεις κι αρχισα μαγνησιο και ουτροτζεσταν.Μου τονισε ποσο κρισιμες ειναι οι επομενες πεντε εβδομ μεχρι να φτασει το μωρο δυο κιλα.Μου πε φυσικα πως η κατασταση δημιουργηθηκε απι την υπερβολικη κουραση του τελευταιου μηνα και παραδεχομαι πως εκανα μεγαλη βλακεια και τωρα την πληρωνω.Φοβαμαι παρα πολυ αλλα ελπιζω τα φαρμακα και η ηρεμια μου να χουν αποτελεσμα.Εσεις κοριτσια με τις πολλες συσπασεις,ποπακι και χρυσα,τι μηκος τραχηλου εχετε?

Εμ βεβαια αφου εχουμε λυσσαξει με το κ@λοσπιτα,τι να κανει και ο τραχηλος,τα επαιξε και αυτος.Απλως αμα δεν στο πουνε συνεχιζεις με αυτους τους ρυθμους,αμα χτυπησει το καμπανακι ο γιατρος μονο τοτε ερχομαστε στα συγκαλα μας.ξεκουραση λοιπον και ολα καλα θα πανε.τα λεω σε σενα να τα ακουω και εγω....


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από 2 Ιουνίου ως 21 νομίζω, θέλει χαρτί από ΔΕΗ, την αίτηση που σου δίνουν εκεί, το βιβλιάριο του παιδιού, το χαρτί από παιδίατρο και κάτι υπεύθυνες δηλώσεις που επίσης σου δίνουν.Α, αν θες να το κρατάνε και ολοήμερο θέλει βεβαίωση από την υπηρεσία ότι οι γονείς εργάζονται, δεν μου έρχεται άλλο δικαιολογητικό τώρα...Για όποια μανούλα ενδιαφέρεται για εγγραφή στα νήπια-προνήπια.....http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/704-leitoyrgia-scholeiwn-eggrafes-nhpiwn-nhpiagwgei.html

Μεχρι Ιουνιο ειναι??:confused: ελεος!! Και πηγαμε σημερα παιδιατρο,φτου σου:o αν το ηξερα θα ειχα ζητησει και μια βεβαιωση:evil::evil:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα μου εσυ με τοσες συσπασεις κι εχεις τραχηλο 3 εκ ε?Ενεβα ο γιατρος στα 2.5 φανηκε πολυ ανησυχος.Μου λεγε οτι στοχος ειναι να μπω στο μηνα μου αλλα πρωτιστος στοχος η 33η εβδομαδα....Μαρουσκακι οχι οι συσπασεις δεν εχουν πονο,απλως πετρωνει για λιγα δευτερολεπτα η κοιλια κι αισθανεσαι μια δυσφορια.Εμενα η μπεμπα ειναι ακομη με το κεφαλι πανω,ελπιζω να γυρισει,νωρις ειναι ακομη.Οσο για τη σουντοκριμ δεν εχω λογια...κι εμενα η μελινα εβγαλε τριχουλες και τρελαθηκα.Ποπο νοβεμπερ μονο που σκεφτομαι την πεθερα σου κι αυτα που περιγραφεις μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ...


6OMxp3.png

v4jop3.png

fwehp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ με εκανες να γελασωωωωω,νασαι καλα μετα τον εξαψαλμο που εριξα στην πεθερα ησουνα οτι πρεπει να με κανεις να γελασω:) κοριτσακι μου.Εχεις ακουσει την φραση: εισαι σαν μ@ νι καπελο? Ε! Καπως ετσι εχει γινει και αυτο...και χειροτερα μην πω:shock:

Καλά έκανες μην αρχίζω και την βρίζω και εγώ τώρα γιατί κάτι τέτοια και χειροτερα από αυτά που λες έκανε η δική μου γιαγιά στην μάνα μου σε εμένα δ και στον αδερφό μου η πεθερά της δηλ..γι'αυτό και καλά να ειΝαι αλλά μακρια...


ewKwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Και μεις ετοιμαζουμε το δωματιακι σημερα πηραμε ντουλαπα και συρταριερα

Δεν μπορω να καταληξω σε παντα βρηκα μια στο λυτω αλλα ειναι πανακριβη σετ με κουνουπιερα και παπλωμα

Μαριανθη στειλε μου και μενα μηνυμα

Πηρα κατι τελεια φορμακια και κορμακια 0-3 αλλα προβληματιζομαι τι θα του φοραω και αν θα το σκεπαζω το βραδυ και με τι...

Και το μπανακι μεγαλο θεμα.εχουμε πει με τον αντρα μου να το μπανιαρουμε μαζι

Μονη μου νομιζω θα φοβαμαι οποτε σκεφτομαι ενας θα το κρατα στα χερια και ο αλλος θατο πλενει

Νιωθω την κοιλια μου ωρες ωρες πολυ σκληρη ισως ειναι συσπασεις αλλα δεν ειμαι σιγουρητι να πω... εμενα δε νομιζω πως μετρα τραχηλο κοιτα τον πλακουντα που ναι ψηλα και το αμνιακο υγρο.

Με σακχαρο νηστειας 94 και φυσιολογικες τις υπολοιπες μετρησεις στην καμπυλη μου πε ολα καλα εμμενα ψηλο μου φαινεται το 94

:confused::confused: ???Εσυ θα με τρελανεις δεν υπαρχει περιπτωση:confused::confused:Αφου σου λεει ο χριστιανος ολα ειναι καλα,εσυ αμετι μου χαμετι μου οτι δεν ειναι καλο το σακχαρο σου:confused:γιατι βρε αγαπουλα??Δευτερον,τραχηλο ολοι οι γιατροι κοιτανε,μη βλεπεις που δεν στο λεει εσενα,εκτος και αν ο δικος σου γιατρος ειναι απο την Ουγκαντα ε! τοτε ναι και εγω νομιζω οτιδεν στον μετραει..Οσο για το μπανακι του μωρου,εννοειτε οτι με τον αντρα σου θα το κανεις,οπως καναμε ολες μας,μην νιωθεις "ανικανη" ειναι ωραια να μοιραζεστε στιγμες κοινες με το παιδακι σας.εγω αν σου πω οτι ακομα και τωρα θα βαζω τον συζυγο να κανει μπανιο το μπεμπακι μας,νιωθω ασφαλεια μαζι του τον πρωτο καιρο.....Τεταρτον και τελευταιο: οταν με το καλο γεννησεις θα δεις τι καιρο εχει εξω και αναλογα θα το ντυσεις!εχει ψιχρα?θα βαλεις πικε κουβερτουλα η' φλισακι σε βαμβακερο παντα,μπορεις να βαλεις και σκετο σεντονακι.βλεποντας και κανοντας.αν εχει καυσωνα του φορας και μονο το pampers.εσυ τι φορας δηλαδη?κουβερτα Αυγουστιατικα??αγχωνεσαι για απλα πραγματακια:) κρατα το αγχος σου για τα πιο :Dσοβαρα:D

Εγω" παντα" θα χρησιμοποιησω αυτο που ειχα πριν 4,5 χρονια στον γιο μου και στην κορη μετα.το κλασσικο καφε αρκουδακι απο τον winnie and the pooh.Ειναι ουδετερο και για αγορια και για κοριτσια,συν του οτι δεν παω να αγορασω κατι αλλο.εχω και ιδιο παπλωμα και ολη την προικα ενος μωρου με το αρκουδακι..Κοιτα εκει που λεει η Μαριανθη...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...