Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

καλησπερα!!!εχω πολυ καιρο να μπω....

δεν μπορω να πω πως περναω ευκολα κοριτσια.....οι

συσπασεις συνεχιζονται....χθες πηγα παλι στο τοκογραφο οριακα δεν ειμαι για εισαγωγη....ο τραχηλος περιπου 3 εκ.....

και το κερασακι στη τουρτα?????εχω κ σακχαρο κ ξεκιναω διατροφη........

Κριμα βρε κοριτσι μου:(να μην χαρεις τιποτα τελικα...τα 3εκ. του τραχηλου θεωρουνται οριακα?γιατι εγω ηξερα κατω απο 2εκ. ανησυχουμε...


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αν οι συσπασεις δεν εχουν πονο τοτε δεν ξερω τι ειχα εγω γτ πονουσα απο το μεσημερι ως....ολη νυχτα....ορθια αντεχω για λιγο...μετα πρεπει να ξαπλωσω...μηπως μας ματιαξαν;Χρυσα δεν εχω λογια με το γολγοθα που ζεις αμαν πια!Βροχουλα ουτε για την πεθερα εχω λογια.αφου πηγες χθες ντοκ θα σου δωσει χαρτι ρε αλλα ειναι συγκεκριμενο οχι απλη βεβαιωση.ατομικο δελτιο υγειας καπως λεγεται.κ σεπτεμβ μπορεις να τα γραψεις αλλα αν εχει πολλα παιδια ειναι ρισκο....κανουν κληρωση.ρωτα στα νηπια.καλημερα σε ολες

Μονο καλα νεα σημερα!


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!εχω πολυ καιρο να μπω....

δεν μπορω να πω πως περναω ευκολα κοριτσια.....οι

συσπασεις συνεχιζονται....χθες πηγα παλι στο τοκογραφο οριακα δεν ειμαι για εισαγωγη....ο τραχηλος περιπου 3 εκ.....

και το κερασακι στη τουρτα?????εχω κ σακχαρο κ ξεκιναω διατροφη........

Πω πω κορίτσι μου... Τι τραβάς και εσύ... Το σάκχαρο είναι το λιγότερο. Θα κάνεις την διατροφή σου και θα το ελέγχεις. Το θέμα είναι με τις συσπάσεις...


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρομαντηλο στο βρεφακι δεν εβαζα,μετα τον τριτο-τεταρτο μηνα χρησιμοποιησα,σκετη γαζουλα η' πανακι με νερο και το σκουπιζα.εξαλλου τα τσισα του ειναι "αγιασμος" που λενε ουτε μυριζουν ουτε εχουν τοξινες.στα κακα παντα πλυσιμο,ουτε εκει μωρομαντηλο.μετα απο καποιους μηνες χρησιμοποιησα,αλλα αυτο ειναι αναλογα τι θελει η καθε μαμα.Ψαλιδακι δεν χρειαζεται τον πρωτο καιρο(μεχρι 5μηνων περιπου αν θυμαμαι καλα) γιατι τα νυχακια τους ειναι σαν φλουδες,καθολου σκληρα και κοβονται με ενα τραβηγμα.

Μαλακτικο ρουχων οπως προειπα δεν χρησιμοποιησα ποτε,φορτωνεις το ρουχακι του που ερχεται σε επαφη με το βελουδινο δερματακι του.Και θα συμφωνησω απολυτα με την λιστα της crimai, μια απο τα ιδια και εγω...

Μωρομάντιλα: Και άλλοι μου το είπαν αυτό, αλλά οι απόψεις διίστανται. Εγώ έτσι και αλλιώς έχω πολλά πακέτα στο σπίτι μωρομάντιλα γιατί τα χρησιμοποιώ και εγώ. Οπότε θα κρίνω ανάλογα...

Ψαλιδάκι: Δεν το ήξερα! Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Μαλακτικό: Τόσο επιβαρυντικό είναι, ε;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξερω ποιο λες,απο εκει εχω ψωνισει κρεβατι,καροτσια,βαφτιστικα,μπομπονιερες μπλα μπλα μπλα κοντα 3-4 χιλιαρικα απο εκει που θα εδινα 6-7 χιλ.σε αλλα μαγαζια.και μην νομιζετε οτι αυτα τα λεφτα φυγανε στα μωρουδιακα μονο,εκανα και γαμο και βαφτισεις....Απο Να... αρχιζει το ονομα του μαγαζιου ετσι δεν ειναι? Οντως πολυ μεγαλη διαφορα ο τυπος απο την αγορα εξω

Ναι τον ίδιο λέμε! ;););) Απλά δεν ήθελα να το γράψω δημόσια για να μην φανεί ότι τον προωθώ. Και πράγματι αυτός έχει πράγματα και για γάμους και για βαφτίσεις. Και εσώρουχα ενηλίκων έχω δει. Γενικά, έχει ότι μπορείς να φανταστείς!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες!

Ελπίζω κορίτσια μου να ξεπεραστούν όλα τα θεματάκια και να γεννήσουμε όλες ονειρεμένα!!! Δύσκολο λέτε??? Άντε να δούμε....

Για μένα θα ξαναπω τα ίδια... πρησμένα πόδια, χέρια, κοιλιά, ο μικρός κλωτσάει, χτυπιέται απίστευτα πολύ, θεωρώ ότι κοιμάται πολύ λίγο... λέτε να υπάρχει πρόβλημα>??? γενικά τώρα που φτάνω τον όγδοο δεν προβληματίζομαι πολύ... νιώθω πολύ αισιόδοξα παρόλο που είμαι βαρέλι και δεν μπορώ να σύρω τα πόδια μου...

Λοιπόν από την πλευρά μου και την εμπειρία μου να πω ότι χρειάστηκα πολύ - τα πετσετάκια αγκαλιάς-για γουλίτσες αλλά και για την επαφή με το μωρό γιατί ήταν καλοκαίρι και κολλούσαμε μεταξύ μας...

- την καλαθούνα για ένα μήνα γιατί θέριεψε γρήγορα,

- γαντάκια φορούσαμε γιατί είχε τραυματιστεί με τα νυχάκια του στο μάτι, τα κόβαμε από νωρίς

- μπιμπερό δε χρειάστηκα καθόλου γιατί θήλαζα αποκλειστικά, άρα ούτε αποστειρωτή

- πιπίλα βάλαμε στο δεύτερο μήνα...

- αφρόλουτρο και σαμπουάν βάλαμε μετά το δίμηνο

- η κρέμα λανολίνης έκανε θαύματα στις θηλές γιατί χωρίς αυτή δεν νομίζω να άντεχα το βαμπιράκι, ειδικά στην αρχή

- επιθέματα προφανώς και χρησιμοποίησα, τα γάλατα τρέχανε σαν τρελά, λερώνοντας πιτζάμες, ρούχα όλα, ειδικά στην αρχή

- ε ναι χρησιμοποίησα σουντοκριμ κ γω, αλλά τώρα θα την αλλάξω, μαλλον προς weleda με βλέπω.

- ρηλάξ ναι, μέχρι τον 7-8, μέχρι το μωρό να ξεπεταχτεί και μην κινδυνέυει να φύγει!

- ενδοεπικοινωνία για να μπορούμε να κάθομαστε στο μπαλκόνι να χαλαρώνουμε τα βράδια!

- όχι μπατονέτες, όχι μαλακτικά

Αυτά τα λίγα,,,,,!!!


qtTWp3.png

DCxtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Της mustela θα χρησιμοποιησω και εγω τωρα.δυστυχως εγω εβαλα στα παιδια μου sudocream, δεν ηξερα ποσο βλαβερη ειναι.Και αν σας πω για ποιον λογο την χρησιμοποιησα θα με πειτε υπερβολικη αλλα ειναι η μαυρη αληθεια :evil::evil::evil:μεχρι ενος ετους περιπου τα παιδια μου ποτε δεν ειχανε συγκαει γιατι τα φροντιζα επιμελως και σχολαστικα,ποτε δεν μενανε με λερωμενο pampers.Απο τοτε που επεστρεψα στη δουλεια και αφηνα τα μωρα στην πεθερα μεχρι τις δυο το μεσημερι που σχολαγα,τα παραλαμβανα παντα χεσμενα,συγκαμενα και οσο τα θυμαμαι:twisted::twisted:εξαγριωνομαι περισσοτερο.Εγω επρεπε μετα να συνεφερω το συγκαμενο πωπουδακι των παιδιων μου(τι συγκαμενο λεω!! αιμα σκετο ητανε) και την επομενη μερα ξανα παλι τα ιδια.αφου η γυναικα ητανε ηλιθια,δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.οσο της το ελεγα τοσο με εγραφε:twisted: σαν να προσπαθουσε να με εκδικηθει μεσω των παιδιων.Αχ κοριτσια οσο τα θυμαμαι την μισωωωωωωωωωωωωω

Γιαυτο αυτην την φορα ουτε ζωγραφιστο δεν θα δει το μωρο.εκτος μονο αν τα τιναξω.Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα,λενε στο χωριο μου.Ιδιωτικο βρεφονηπιακο(γιατι δεν εχουμε εδω δημοσιο) και το κεφαλι μου ησυχο αυτη τη φορα.θα μου κοστισει κατι παραπανω αλλα προκειται για την ασφαλεια του παιδιου μου,αυτη ητανε αναξια εμπιστοσυνης.. Γιαυτο και χρησιμοποιουσα την sudocrem τα συγκαματα ητανε καθημερινα και μεγαλα και μονο αυτη η κρεμα τα επουλωνε.Δυστυχως ομως γιατι την μαλ..κια την πληρωσαν τα παιδακια μου:( Η αληθεια ειναι ομως οτι εκανε θαυματα..

Πω πω ρε συ... Αν όντως το έκανε για να σε εκδικηθεί, όπως λες, μέσω των παιδιών, είναι τραγική η γυναίκα!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον ίδιο λέμε! ;););) Απλά δεν ήθελα να το γράψω δημόσια για να μην φανεί ότι τον προωθώ. Και πράγματι αυτός έχει πράγματα και για γάμους και για βαφτίσεις. Και εσώρουχα ενηλίκων έχω δει. Γενικά, έχει ότι μπορείς να φανταστείς!

Mαριάνθη μου στείλε και σε μένα ενα π.μ. αν μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για τον τύπο!


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρομαντηλο στο βρεφακι δεν εβαζα,μετα τον τριτο-τεταρτο μηνα χρησιμοποιησα,σκετη γαζουλα η' πανακι με νερο και το σκουπιζα.εξαλλου τα τσισα του ειναι "αγιασμος" που λενε ουτε μυριζουν ουτε εχουν τοξινες.στα κακα παντα πλυσιμο,ουτε εκει μωρομαντηλο.μετα απο καποιους μηνες χρησιμοποιησα,αλλα αυτο ειναι αναλογα τι θελει η καθε μαμα.Ψαλιδακι δεν χρειαζεται τον πρωτο καιρο(μεχρι 5μηνων περιπου αν θυμαμαι καλα) γιατι τα νυχακια τους ειναι σαν φλουδες,καθολου σκληρα και κοβονται με ενα τραβηγμα.

Μαλακτικο ρουχων οπως προειπα δεν χρησιμοποιησα ποτε,φορτωνεις το ρουχακι του που ερχεται σε επαφη με το βελουδινο δερματακι του.Και θα συμφωνησω απολυτα με την λιστα της crimai, μια απο τα ιδια και εγω...

Μετά τα κακά το έπλενες στη βρύση το μωρό? Σκέτο νεράκι ή έβαζες και κάτι να το πλύνεις? Γιατι κι εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω όσο πιο λίγα γίνεται.

Και εσείς κορίτσια που δεν χρησιμοποιήσατε αφρολουτρο στο νινί, με τι το κανατε μπάνιο σκετο νεράκι?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!!εχω πολυ καιρο να μπω....

δεν μπορω να πω πως περναω ευκολα κοριτσια.....οι

συσπασεις συνεχιζονται....χθες πηγα παλι στο τοκογραφο οριακα δεν ειμαι για εισαγωγη....ο τραχηλος περιπου 3 εκ.....

και το κερασακι στη τουρτα?????εχω κ σακχαρο κ ξεκιναω διατροφη........

Αχ βρε κορίτσι μου κι εσύ, τι τραβάς! Την καταλαβαίνουμε απόλυτα την αγωνία σου... Θα περάσει ο καιρός, θα ταλαιπωρηθείς λίγο ακόμα και στο τέλος θα έρθει ο μωράκι και θα πεις χαλάλι. 2.5 μήνες έμειναν, αν και δεν είναι και λίγο οταν καθε μέρα είναι ένα μικρό βάσανο. Ηρωίδες μάνες, ηρωίδες


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα κακά το έπλενες στη βρύση το μωρό? Σκέτο νεράκι ή έβαζες και κάτι να το πλύνεις? Γιατι κι εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω όσο πιο λίγα γίνεται.

Και εσείς κορίτσια που δεν χρησιμοποιήσατε αφρολουτρο στο νινί, με τι το κανατε μπάνιο σκετο νεράκι?

Ναι μετά τα κακά πάντα στο νιπτήρα για πλύσιμο, τα μωρομάντηλα μόνο για έκτακτη ανάγκη πχ. αν βρισκόμασταν έξω.... Και ναι το μπανάκι στην αρχή μόνο με νεράκι... και τα κακάκια τους κ τα τσίσα τους αγίασμα είναι!!!ΑΧχααχχααχχα


qtTWp3.png

DCxtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβασα αλλα θα σχολιασω το βραδυ.Προς το παρον να σας πω τα δικα μας νεα.Τα καλα ειναι οτι η μπεμπα μεγαλωνει πολυ καλα,1200 γρ και ψηλη οπως ειπε ο γιατρος.Το κακο ειναι οτι ο τραχηλος στην εβδομ μου επρεπε να ναι 30 χιλιοστα αλλα ειναι 25.Πρωτη φορα ειδα το γιατρο μου ανησυχο.Μου πε οτι δεβ χρειαζ κρεβατι ακομη αλλα να ελαχιστοποιησω τη φυσικη μου δραστηριοτητα,να κανω μονο οτι ειναι απολυτως απαραιτητο για τα παιδια και τιποτα αλλο.Εγω την τελευταια εβδομαδα καταλαβαθνα αραιες συσπασεις ομως το αποκορυφωμα ηταν χθεςβραδυ που εκανα τρεις μεσα σ ενα τεταρτο και η μπεμπα τετοια κινητικοτητα που νομιζα πως γενναω.Μου επιβεβαιωσε τις συσπασεις κι αρχισα μαγνησιο και ουτροτζεσταν.Μου τονισε ποσο κρισιμες ειναι οι επομενες πεντε εβδομ μεχρι να φτασει το μωρο δυο κιλα.Μου πε φυσικα πως η κατασταση δημιουργηθηκε απι την υπερβολικη κουραση του τελευταιου μηνα και παραδεχομαι πως εκανα μεγαλη βλακεια και τωρα την πληρωνω.Φοβαμαι παρα πολυ αλλα ελπιζω τα φαρμακα και η ηρεμια μου να χουν αποτελεσμα.Εσεις κοριτσια με τις πολλες συσπασεις,ποπακι και χρυσα,τι μηκος τραχηλου εχετε?

Έλα βρε κορίτσι μου, μη μου πεις οτι μπήκες κι εσύ στην ταλαιπωρία και την ανησυχία των συσπάσεων!

Αχ ελπίζω να μην είναι τίποτα τελικά, να είναι κάτι παροδικό λόγω κουρασης και τωρα να ξεκουραστεις λιγάκι και να πάνε όλα καλα. Περαστικά και σε σένα.

Τελικά κουραζόμαστε κουραζόμαστε και νομίζουμε ότι έχουμε αντοχές αλλα πρεπει να προσέχουμε. Τώρα ξεκούραση όσο μπορείς. Πότε θα πάς πάλι στο γιατρο?


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μετά τα κακά πάντα στο νιπτήρα για πλύσιμο, τα μωρομάντηλα μόνο για έκτακτη ανάγκη πχ. αν βρισκόμασταν έξω.... Και ναι το μπανάκι στην αρχή μόνο με νεράκι... και τα κακάκια τους κ τα τσίσα τους αγίασμα είναι!!!ΑΧχααχχααχχα

Α μάλιστα. Οπότε βρύση σκέτο νεράκι μετά τα κακά και σκέτο νεράκι και στο μπανάκι τους έ? Και μετά βαζουμε κάτι σε κρεμούλα? Εγώ σκεφτομαι να βάζω φυσικό λάδι καρύδας στο σωματάκι και στο ποπουδάκι για τα συγκάματα.


c8i6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...