Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Μανουλες......Αυγουστου 2015!!!


november rain

Recommended Posts

Καλημερα μανουλιτσες !!! <3

Ευχαριστω Marianthi μου (στειλε κ σε μενα π.μ.για το μαγαζι που ελεγες :) )

Μαχη μου κ μενα ειναι απλωμενη απλα με βαση προς τα κατω (η κοιλιτσα) :)

Ευχαριστω και το popaki μου. magda18 :) Ninakimou εκει που νιωθεις το μωρακι σου εκει το νιωθω και εγω,απλα ακομη δεν ειχα προλαβει να ρωτησω τι και πως αλλα θα μαθω αφου στον υπερηχο ο γιατρος μου ελεγε κι αλλο να κατεβασω το βρακακι.

Μeldan μου ολα καλα θα πανε και με την Μελι μας! Το κοριτσι μας ποσο δυσκολα περασε ! Τις αξιζουν τα καλυτερα απο δω και περα !

Εμενα ο τραχηλος ηταν στα στα 2.5 οταν ειχα κανει την αμνιο... θελω να σας πω για τις συσπασεις ... περα απο το πετρωμα και την πιεση , νιωθω και ξυραφιες ειδκα χαμηλα τερμα κατω! δλδ δεν μπορεις να περπατας απλα σταματας! Και κατα την διαρκεια της ημερας εχω πονους περιοδου που ευτυχως περνανε...

Αλλα κοριτσια χθες επαθα τρομερο πονο..με βασανιζε η κοιλιτσα μου απο το μεσημερι ...αλλα την νυχτα εκλεγα σαν μωρο με ξυπνησε τρελος πονος..νομιζω επαθα κολικο εντερου...θεουλη μου! Τι οξυς πονος ουτε ανασα μπορουσα να παρω σαν να σκιζοταν κατι στο σημειο, ουτε να ξυπνησω τον συζυγο! Τετοια ενταση πονου ενιωθα οταν ειχα παθει κολικο νεφρου! Ευτυχως ξυπνησα ειμαι καλα απλα νιωθω στο σημειο τραβηγματα ..τι καινουριο ηταν αυτο παλι...δεν θελω παλι νοσοκομεια ...μολις ηρεμησα

2 του μηνα εχω τον υπερηχο, εχω τοση αγωνια να δω πως ειναι ο γιοκας μου ποσο μεγαλωσε ... και το δικο μου μπεμπε ειναι ζωηρο οπως περιγραφατε κ εσεις κοριτσια και ξεχωριζα απο νωρις ποτε ειναι κλωτσουλα η το χερακι , εχουν διαφορετικη ενταση.. οταν τρωω και ξυπναει ποσο με συγκινει! Νιωθω οτι τρωμε μαζι,νομιζω αυτο θα μου λειψει παραπολυ μετα... :)

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου για αυτόν τον κολικό που λες. Μήπως έχει να σου δώσει κάτι σε περίπτωση που σε ξαναπιάσει. Να μην ταλαιπωρείσαι ούτε εσύ, ούτε το αντράκι σου!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Marianthi27

    2102

  • Marouskaki

    2039

  • november rain

    1702

  • meldan

    1004

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

όλα καλά με τον υπέρηχο

τα αμνιακό υγρό φυσιολογικό

και οι μετρήσεις καλές μου είπε

1000 γρ είναι ο μικρός νικόλας

Συγχαρητήρια ο Νικολάκης! Έπιασε το πρώτο κιλό!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

chrimai....τελεια...ολα μια χαρα!μεγαλωνει ο Νικολας σου :D

habibi μου...ολα καλα θα ειναι με τον ζουζουνο σου! Ελπιζω να εισαι καλυτερα και εσυ με τον πονο που σε επιασε!τελικα τι ηταν?

χρυσαδημητρα...τραβας ζορι και εσυ...υπομονη και ξεκουραση!!!

βροχουλα.....γελαω ετσι πως τα λες...αλλα καμια φορα θελουν πολες φαπες οι γιαγιαδες....και εγω χρησιμποποιησα sudocream οταν παθαμε το μεγαλο συγκαμα αλλα εφτεγα εγω :oops: ηταν κοντα 1,5 ετων και εβγαζε δοντια...μου εκανε σεν 10 λεπτα 3 φορες διαροια και την τελευταια δεν την καταλαβα....μεσα σε 10 λεπτα ρε κοριτσια εγινε απο κατω χαλια.....ουτε νερο δεν αντεχε η κακομοιρα...την ετρεχα σε γιατρους και την ειχα ξεβρακοτη αλλα εγινε ζημια....ακομη εχει σημαδια στο πιπακι της που μου ειπαν οτι θα φυγουν με τα χρονια.....:cry:

Εγω ψαλιδακι χρησιμποποιησα απο την αρχη σχεδον...δεν της τραβαγα τα νυχια...ανατριχιαζα :shock: επισης της εβαζα και αφρολουτρο και κρεμα σωματος της frezyderm τον πρωτο χρονο και αργοτερα μεχρι τωρα της pharmasept.Μαντηλακια για τον πωπω οταν ημουν εξω μονο...ενδοεπικοινωνια πολυ χρησιμη...οσο για τα μπιμπερο και τους αποστειρωτες παρολο που επινε αποκλειστικά δικο μου γαλα μεχρι 7 μηνων μετα τους 3 μηνες αναγκαστηκα να το βγαζω καθε 3 ωρες γιατι η μικρη τεμπελα εκανε πιπιλα και ηθελε βυζι ανα μια ωρα γιατι δεν επεινε οσο χρειαζονταν για να χορτασει...οποτε που ειπε η παιδιατρος να το βγαζω για να δουμε πρωτα αν εχω και δευτερον ποσο πεινει...ετσι αρχισαμε το μπιμπερο!Οταν μετα απο κανα μηνα την ξαναεβαλα στο στηθος θα το επιανε :cry: και στεναχωρια εγωωωωωωω ..... αλλα απο το να της το κοψω το εβγαζα αποκλειστικα! Αβολο εντελως....δεν φτανει οτι εβγαζα ανα 3 ωρες γαλα επρεπε να το φυλαω στα σακουλακια που ηταν πανακριβα και να μπαινω και στην διαδικασια αποστειρωσης....αλλα για το παιδακι μου ΟΛΑ!Μακαρι η δευτερη μπουμπου να θελει βυζακι και να πεινει απο εκει μονο ετσι ωστε να χρησιμποποιησω θηλαστρο μονο οταν επιστρεψω γραφειο! :rolleyes:

Όταν λέτε ότι είναι πανάκριβα αυτά τα σακουλάκια, δηλαδή πόσο περίπου κοστίζουν;


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

hallo girls!!!!

πήγαμε χτες στο γιατρό και μετρηθήκαμε!!! όχι απλά πήραμε βάρος...παραπήραμε!!!! από 764γρ που ήμασταν την 26η εβδομάδα φτάσαμε την 29η στα 1334γρ!!!!!!!

πάει και αυτό το άγχος...ραντεβού σε ένα μήνα πάλι...εκτός απροόπτου!!

εμένα για τις συσπάσεις μου είπε ότι είναι άκρως φυσιολογικές. Δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα...Θα μας ανησυχήσουν μόνο άν γίνουν κράμπες στην κοιλιά με έντονους πόνους. Τα απλά πετρώματα των λίγων λεπτών είναι καλοδεχούμενα..!!!

Ούτε με ρώτησε πόσες συσπάσεις κάνω..αν είναι τακτικές ή οτιδήποτε άλλο.

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη θυμάμαι ότι έκανα πολύ περισσότερες..και εκείνος ο γιατρός..δεν μου έδωσε ποτέ μαγνήσιο...ούτε και παραξενεύτηκε όταν είπα ότι έχω συσπάσεις. Ίσως να είναι σε συνδιασμό με τον τράχηλο...και για αυτό να σας ταλαιπωρούν...εμένα δεν μου είπε μέτρηση τραχήλου...ξέχασα και εγώ να ρωτήσω...

Εφόσον δεν έχετε προβλήματα με την εργασία σας..και μπορείτε να μείνετε σπίτι...μη στεναχωριέστε...στην ουρά φτάσαμε. Ξέρω ότι όσο θα φτάνει το τέλος όλο και πιο ανυπόμονες θα γινόμαστε...αλλά υπομονή...χαιδέψτε τις κοιλίτσες και κάντε όνειρα και σχέδια!!!!!

chrimai...υπέροχα νέα // φανταστικά αποτελέσματα!!!!!

νινάκι ...καλά αποτελέσματα!!!!!

Όντως! Πολύ μεγάλωσε η ψυχούλα! Γερά να ναι τα παιδάκια μας!


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου βλέπω πολλές απο εσάς να μπάίνεται στον 8ο και ζηλευω...Εχω καιρο μπροστά μου ακόμα....

Εχω ένα μικρό θεματάκι με τις τιμές του ζαχάρου.Αφου έκανα την καμπύλη και οι 2 τιμές ήταν τσιμπιμένες πηγα σε διαβητολόγο να μου πει τι να κανω.Δεν μου έδωσε δίαιτα απλά μου είπε τι να προσέχω και να μετριέμαι 2 φορές την ημέρα 1 ώρα μετά το φαγητό..Το θέμα όμως είναι ότι οι τιμές μου είναι το μεσημέρι 99, βράδυ 89 και πάλι σήμερα 92. Με φαγητό κανονικό όχι της πείνας..Δηλαδή 2 μπιφτέκια, μαύρο ρύζι και σαλάτα.Μήπως είναι πολύ χαμηλό??


LMb5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

madata ....εγω τις βλεπω μια χαρα τις τιμες σου!Τι να πω...εμενα με τις μετρησεις που εκανα το πρωι ειχα καμια φορα πανω απο 100 και οταν εκανα την καμπυλη ηταν μια χαρα :confused:

μαριανθη...τα σακουλακια ειχαν κοντα στα 18 ευρω τα 20 τεμαχια αν θυμαμαι καλα :? φαντασου οτι χρεισιμοποιουσα 4 με 5 την ημερα :shock:

love ...μια χαρα ειναι και σενα η μπουμπου!μεγαλωνει!!!

Λοιπον η δικη μου ειναι 1450 :tongue: ανοιγοκλεινε το στοματακι της και ειχε τουρλωσει ποπο....ειναι με το κεφαλακι προς τα κατω και ειναι ολα παρα πολυ καλα....αμνοιακα, τραχηλος, καρδουλα και ολες οι μετρησεις!Σε 4 βδομαδες παλι!Επισης μου ειπε να μην κανω doppler μιας και βρισκει πολυ καλες τις μετρησεις και βλεπουμε...Οσο για τις συσπασεις μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικοτατες....μας ανχωνει μονο οταν νιωθουμε εντονους πονους ή μπουκωμα χαμηλα...μου αλλαξε το μαγνησιο γιατι επαιρνα 2 χαπια το πρωι και 1 το βραδυ σε μια αλλη μαρκα πιο πολλα mg για να πινω μονο ενα την ημερα ετσι ωστε να μην ταλαιπωρουμε μετα με τα γαλακτομικα που πρεπει να απεχουν τουλαχιστον 2 ωρεςυ.τωρα μου εδωσε sandoz 243 mg ενω πριν επiνα τα trofocard 60.77mg. την αλλη εβδομαδα εχω να κανει εξετασεις για να δουμε και τον σιδηρο που ηταν χαμηλος!Απο κιλα ειμαι στα +6,5

Αυταααααα....:tongue:


ArFNp2.png

jGyQp2.png

Ts0Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρομάντιλα: Και άλλοι μου το είπαν αυτό, αλλά οι απόψεις διίστανται. Εγώ έτσι και αλλιώς έχω πολλά πακέτα στο σπίτι μωρομάντιλα γιατί τα χρησιμοποιώ και εγώ. Οπότε θα κρίνω ανάλογα...

Ψαλιδάκι: Δεν το ήξερα! Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Μαλακτικό: Τόσο επιβαρυντικό είναι, ε;

Δεν ξερω καν αν υπαρχει βρεφικο μαλακτικο ρουχων να σου πω την αληθεια,δεν το εψαξα ποτε.Εγω καταρχας θελω να μυριζω την μωρουδιλα του παιδιου μου,την φυσικη μυρωδια του σωματος του που ποτιζει και τα ρουχακια του και οχι μαλακτικα και αλλα τετοια.γιαυτο και περνω αοσμα απορρυπαντικα και δευτερον νομιζω οτι δεν τα συνιστουν για αποφυγη αλλεργιων στο παρθενο δερματακι τους.να φανταστεις ξερω ενηλικα(ο κουνιαδος μου) που ειναι αλλεργικος στα μαλακτικα ρουχων,ολες τις μαρκες.Πεταει κοκκινα σπυρακια παντου και πρεπει να παρει κορτιζονη για να ηρεμησει.φαντασου ενα βρεφικο δερματακι αν εχει προδιαθεση ποσο θα ταλαιπωρηθει.Τεσπα εγω δεν εβαλα ποτε.Η καθε μαμα κανει οτι καταλαβαινει:rolleyes:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα κακά το έπλενες στη βρύση το μωρό? Σκέτο νεράκι ή έβαζες και κάτι να το πλύνεις? Γιατι κι εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω όσο πιο λίγα γίνεται.

Και εσείς κορίτσια που δεν χρησιμοποιήσατε αφρολουτρο στο νινί, με τι το κανατε μπάνιο σκετο νεράκι?

Σε καθε χεσιματακι πλυσιμο κατω απο τη βρυση με αφθονο νερο και βρεφικο αφρολουτρο.Αν ηθελα να πλυνω μονο το πιπι απο τσισα χωρις να εχει κανει κακα τοτε σκετο νερο,δεν υπαρχει λογος να βαλεις αφρολουτρο.ουτως η'αλλως αοσμα ειναι τα περισσοτερα βρεφικα τι να μοσχοβολησει??τα τσισακια τους δεν εχουν καθολου μυρωδια!:) για τα κακακια δεν θα σας πω,εκπληξη!!!:shock::shock:

Τις πρωτες μερες επειδη το κανεις καθε μερα μπανακι και ειδικα τωρα που θα γεννησουμε και νταλα καλοκαιρι,χωρις αφρολουτρο τα εκανα τα παιδια μου,ισα για να δροσιστουν και να ανανεωθουν.Εκανα και το εξης: την μια μερα θα εβαζα,την αλλη οχι.βλεπεις πως παει το πραγμα . Αν εχει λερωθει πριν απο κανα εμετο θα βαλεις αφρολουτρο,αν κοιμαται ολη μερα και δεν εχει λερωθει πουθενα μπορει και να μην χρειαζεται να βαλεις..


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α μάλιστα. Οπότε βρύση σκέτο νεράκι μετά τα κακά και σκέτο νεράκι και στο μπανάκι τους έ? Και μετά βαζουμε κάτι σε κρεμούλα? Εγώ σκεφτομαι να βάζω φυσικό λάδι καρύδας στο σωματάκι και στο ποπουδάκι για τα συγκάματα.

Εγω στο σωματακι δεν θα βαζω τιποτα γιατι τρελενομαι να μυριζω μωρουδιλα αυθεντικη!!


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στα μωράκια της Μαρίας μας, της Λαβ και του Νινακίου για τις υπέροχες μετρήσεις τους!Άντε είπαμε, μόνο καλά νέα σήμερα!Συνεχίζω να πονάω αλλά καμία σχέση με χθες...Ψαλιδάκι κι εμείς από τις αρχές, όχι με το χέρι ....Μαλακτικό έβαζα κι εγώ αλλά τώρα μόνο τα σαπουνοκάρυδα που σας είπα.Κι αφρόλουτρο πήρα και κρέμα σώματος, κι εγώ δεν είμαι του σκέτου νερού, ειδικά καλοκαίρι:rolleyes:Καλά, ούτε χεμώνα...Από τα κακά πλύσιμο κάτω από τη βρύση, άλλωστε είναι μαλακά κι υδαρή, φεύγουν με τη μία...

Χαμπίμπι, ίσως ήταν κολικός αυτό που έπαθες, φαντάζομαι την τρομάρα σου, άντε η Τρίτη κοντεύει να ξαναδείς τον πριγκηπά σου να ησυχάσεις λίγο!Άντε να έρθει ο 8ος, να φοβόμαστε λιγότερο ουφφφφφ....:?


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλιτσες !!! <3

Ευχαριστω Marianthi μου (στειλε κ σε μενα π.μ.για το μαγαζι που ελεγες :) )

Μαχη μου κ μενα ειναι απλωμενη απλα με βαση προς τα κατω (η κοιλιτσα) :)

Ευχαριστω και το popaki μου. magda18 :) Ninakimou εκει που νιωθεις το μωρακι σου εκει το νιωθω και εγω,απλα ακομη δεν ειχα προλαβει να ρωτησω τι και πως αλλα θα μαθω αφου στον υπερηχο ο γιατρος μου ελεγε κι αλλο να κατεβασω το βρακακι.

Μeldan μου ολα καλα θα πανε και με την Μελι μας! Το κοριτσι μας ποσο δυσκολα περασε ! Τις αξιζουν τα καλυτερα απο δω και περα !

Εμενα ο τραχηλος ηταν στα στα 2.5 οταν ειχα κανει την αμνιο... θελω να σας πω για τις συσπασεις ... περα απο το πετρωμα και την πιεση , νιωθω και ξυραφιες ειδκα χαμηλα τερμα κατω! δλδ δεν μπορεις να περπατας απλα σταματας! Και κατα την διαρκεια της ημερας εχω πονους περιοδου που ευτυχως περνανε...

Αλλα κοριτσια χθες επαθα τρομερο πονο..με βασανιζε η κοιλιτσα μου απο το μεσημερι ...αλλα την νυχτα εκλεγα σαν μωρο με ξυπνησε τρελος πονος..νομιζω επαθα κολικο εντερου...θεουλη μου! Τι οξυς πονος ουτε ανασα μπορουσα να παρω σαν να σκιζοταν κατι στο σημειο, ουτε να ξυπνησω τον συζυγο! Τετοια ενταση πονου ενιωθα οταν ειχα παθει κολικο νεφρου! Ευτυχως ξυπνησα ειμαι καλα απλα νιωθω στο σημειο τραβηγματα ..τι καινουριο ηταν αυτο παλι...δεν θελω παλι νοσοκομεια ...μολις ηρεμησα

2 του μηνα εχω τον υπερηχο, εχω τοση αγωνια να δω πως ειναι ο γιοκας μου ποσο μεγαλωσε ... και το δικο μου μπεμπε ειναι ζωηρο οπως περιγραφατε κ εσεις κοριτσια και ξεχωριζα απο νωρις ποτε ειναι κλωτσουλα η το χερακι , εχουν διαφορετικη ενταση.. οταν τρωω και ξυπναει ποσο με συγκινει! Νιωθω οτι τρωμε μαζι,νομιζω αυτο θα μου λειψει παραπολυ μετα... :)

Μηπως κανα εντερο ητανε? δεν το εψαξες καθολου το θεμα?γιατι και τοσο δυσβασταχτος πονος δεν ειναι οτι πιο φυσιολογικο


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά με τον υπέρηχο

τα αμνιακό υγρό φυσιολογικό

και οι μετρήσεις καλές μου είπε

1000 γρ είναι ο μικρός νικόλας

Μπραβο βρε κοριτσι μου,παντα τετοια ευχαριστα να ακουμε:tongue:


BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...