Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Ζωούλα, και γω κατά λάθος το ανακάλυψα! Μια μέρα τον πηγαινοέφερνα να αποκοιμηθεί, ήμουν μόνη μου και είχα κουραστεί! Μουρμούραγε, μουρμούραγε αλλά δεν είχε πατήσει κλάμα ακόμα...κάτσε να κατουρήσω σκέφτηκα γιατί ποιος ξέρει πόσες βόλτες θα κάνουμε ακόμα...ε, μέχρι να γυρίσω είχε αποκοιμηθεί!

Όταν δω ότι είναι πολύ κομμάτια, τον ξαπλώνω αλλά είμαι πάντα δίπλα του. Χτυπιέται λίγο, δεν ξέρει που να βάλει τα χέρια, τα πόδια, τρίβει τη μουρίτσα του αλλά μέσα σε λίγα λεπτά αποκοιμιέται...και χωρίς πιπίλα...

Αν δεν είναι αρκετά κομμάτια, μετά από λίγα λεπτά θα κλαψουρίσει, οπότε τον σηκώνω πάλι κάνουμε 2 φορές το σπίτι και τον ακουμπάω πάλι...

δοκίμασέ το...θα βρεις σιγά σιγά τη φόρμουλά του...

και γω γύρω στον 6ο λέω να τον πάω στο δωμάτιό του. Να έχει περάσει και ο χειμώνας, να μην θηλάζουμε και αποκλειστικά...

κ εγω τυχαια το ανακαλυψα οταν ηταν 20 ημερων.απο τοτε κοιμαται παντα μονη της...μολις δω κ χασμουρηθει η γυαλιζει λιγο το ματακι της την βαζω στην κουνια χωνω πιπιλα κ φευγω.σε 15 λεπτα εχει κοιμηθει.

εγω μαλλον ειμαι η μονη που την εχω στο δωματιο της απο 30 ημερων.μια χαρα κοιμαται.τα δωματια βεβαια ειναι διπλα διπλα.

Σάνυ πολύ ωραία η ιδέα με τις πιπίλες!!!!!

αυτη η ιδεα ειναι οταν τους πονανε τα δοντια ετσι?γιατι αν δεν πονανε κ της την δωσεις θα κανει μια εκφραση αηδιας....ετσι ανακαλυψα οτι την πονανε τα δοντια της.τη ρουφαγε τοσο δυνατα οταν ηταν κρυα χωρις να δυσανασχετει που κοντευε να την καταπιει που λεει ο λογος.

για το γαμο ψηφιζω κ εγω οχι!θα το πιανουν το παιδι κ στανταρ θα του πιανουν τα χερια!


eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κι εμένα η μπέμπα πάντα μόνη της κοιμάται . από νεογέννητο. Δεν την έχουμε κουνήσει ποτέ. Την βάζω στη κουνίτσα της και κοιμάται. Αν καμια φορά έχει υπερένταση και δεν μπορει να κοιμηθεί της δίνω λίγο στήθος και κοιμάται εκεί.Σάνυ κι εγώ είμαι υπέρ του ξεχωριστού δωματιου αλλά το σπίτι μας είναι 40 τμ και δεν μας περισσεύουν δωμάτια!! Αλλιώς κι εγώ θα την είχα ήδη βάλει χώρια..


dlmv0hz9t.png1ogehfdjy.png

kwtpmaqz0.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!!Αχ ρε κορίτσια αν πάω στο γάμο χωρίς το μωρό, θα πρέπει να το αφήσω στην πεθερά μου αφού θα έρθουν κι οι γονείς μου, καθώς είναι ανιψιά του μπαμπά μου, και ΔΕ ΘΕΛΩ. Ο γάμος θα γίνει 60 χλμ μακριά απ' τη Θεσσαλονίκη άρα θα λείπω αρκετές ώρες. Για καμιά ώρα εντάξει της τον αφήνω αλλά για παραπάνω ούτε συζήτηση. Εδώ ρε κορίτσια μια φορά της τον άφησα να πάω στο γιατρό κι όταν γύρισα τι μου είπε; Δεν τον άλλαξα για να μη γκρινιάζει!!!!!!!Να σας πω ότι η καλύτερή του είναι όταν τον ξεγυμνώνουμε κι ευτυχώς δεν είχε κακά μόνο τσισάκια αλλά πολλάαααα!!!Τέλος πάντων, από βδομάδα έχουμε εμβόλιο οπότε θα ρωτήσω και την παιδίατρο.Το πολύ πολύ έτσι όπως θα είναι στο καρότσι θα τον σκεπάσω με το νάυλον κι έτσι δε θα τον ακουμπάει κανείς.Θα δούμε.

Μαριάνθη η πάντα που πήρα από Λητώ πιάνει όλο το λίκνο, δεν είναι όπως η πάντα του κρεβατιού που τη βάζεις όπως σε βολεύει.Μάλλον θα πάρω άλλη πάντα για να τον βλέπω γιατί το λίκνο μ' έχει βολέψει τρομερά κι η κούνια του δε χωράει στο δωμάτιο. Κι εγώ λέω να τον μεταφέρω γύρω στους 6 μήνες. Πιο νωρίς νομίζω θα νιώθω ανασφάλεια.

Ευμορφία μου τι έγινε κορίτσι με την εξέταση του μωρού;Όλα καλά εύχομαι.

Πάω να πιω το γαλατάκι μου τώρα που κοιμάται το λουκουμαδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μπέμπα πάντα μόνη της κοιμάται . από νεογέννητο. Δεν την έχουμε κουνήσει ποτέ. Την βάζω στη κουνίτσα της και κοιμάται. Αν καμια φορά έχει υπερένταση και δεν μπορει να κοιμηθεί της δίνω λίγο στήθος και κοιμάται εκεί.Σάνυ κι εγώ είμαι υπέρ του ξεχωριστού δωματιου αλλά το σπίτι μας είναι 40 τμ και δεν μας περισσεύουν δωμάτια!! Αλλιώς κι εγώ θα την είχα ήδη βάλει χώρια..

καλημερα!!βασικα ο καθενας ειναι οπως βολευεται!εμενα με βολευε να την εχω στο δωματιο της.οταν ξυπναγε τη νυχτα σηκωνομουν της εφτιαχνα το γαλα κ ειχα μια ωραια πολυθρονα κ απαλο φωτισμο στο δωματιο της την αλλαζα την ταιζα κ κοιμοταν αμεσως.και δεν ενοχλουσαμε κ τον μπαμπα.τωρα στο δωματιο μας αυτο για να γινει ηταν λιγο δυσκολο.θα ξεσηκωναμε ολο τον κοσμο.μεχρι 25 ημερων την ειχα στο πορτ μπεμπε.εεε οταν ξυπναγε την επαιρνα μαζι με το πορτ μπεμπε την πηγαινα στο δωματιο της την αλλαζα μετα την πηγαινα στην κουζινα εφτιαχνα γαλα κ μετα στο δωματιο της να την ταισω.οπως καταλαβαινεις καναμε βολτες σε ολο το σπιτι.οποτε την πηγα στο δωματιο της κ ολα οκ.σε αυτο παντως με τον υπνο ειναι μεγαλη υποθεση να μην την κοιμιζεις!και βασικα τα μωρα δεν θελουν να κοιμηθουν οποτε θελουμε εμεις.οποτε τα αφηνεις κ οταν νυσταξουν κοιμουνται.απο το να τα κουνας αυτα να μην θελουν να κοιμηθουν να εκνευριζονται κ στο τελος να μην κοιμουνται ποτε....εμενα πλεον σταματησε να ξυπναει τη νυχτα....ετσι ξαφνικα πριν μια βδομαδα απλα δεν ξυπνησε...τωρα αυτο που κανει ειναι μπανιο στις 8 μαμ στις 8.30 υπνος κ ξυπναει πλεον 8-8.30 το πρωι.απλα επειδη ειχε συνηθισει απο παλια που ξυπναγε μπορει να ξυπνησει στις 4 αλλα χωρις να ανοιξει ματια.απλα μουρμουριζει.την ακουω της χωνω πιπιλα και τελος.βασικα ειναι κ στο μυαλο σου πολλες φορες.δηλαδη εγω παλιοτερα αν την ακουγα ετσι θα την σηκωνα να την ταισω γιατι θα νομιζα οτι πειναει.τωρα που σταματησε να ξυπναει ξερω οτι δεν πειναει αρα χωνω πιπιλα κ τελος.η της κανω σσσσσ και χαιδευω κεφαλακι(αυτο το λεω μπας κ πιασει σε καποια μωρακια που δεν θελουν πιπιλα).....αααα και το πρωι ξυπναει τρωει κ κοιμαται.βασικα εχω καταλαβει οτι τα μωρα θελουν προγραμμα.οχι να τους το φτιαξεις εσυ ομως.απλα να τα παρακολουθεις 2-3 μερες να δεις τι κανουν κ να προσπαθεις να τους κανεις καθε μερα το ιδιο.εμενα λοιπον κοιμαται ξανα στις 9.30 για 2 ωρες ξυπναει παιζουμε τρωει κατα τις 12.30 και κοιμαται 2-4 ξυπναει παιζουμε τρωει 5 και μετα δεν ξανακοιμαται.την κανω μπανιο 8 τρωει 8.30 και τελος.αυτα απο εμας.


eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

sunny εμεις τον κοιμίζουμε στο δωμάτιό του απο το 1ο βράδυ! απο τη στιγμή που θα τον βάλουμε στο κρεβάτι του κοιμάται σε 10 -15' με πιπίλα την οποία βγάζει μετά απο λίγο και αφού έχει ήδη κοιμηθεί... κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως κοιμάται συνολικά 2-3 ώρες συνολικά!

Απ' ότι διαβάζω πρεπει να είμαστε πολύ τυχεροι γιατι το παιδάκι μας κοιμάται η όλη τη νυχτα ή το πολύ να ξυπνήσει μια φορά κατα τις 3 ή 4! Κάνει μπανάκι κατα τις 20:30, μετά τρώει για καμια ώρα και τον βάζουμε για υπνο στις 22:00-22:30. Μετά το μπάνιο του μιλάμε ψιθυριστά και χαμηλώνουμε όλα τα φώτα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

sunny ωραιο προγραμμα εχετε φτιαξει!εμενα μπορει να κοιμαται ολο το βραδυ αλλα για να κοιμηθει θελει αγκαλια κ κουνημα.α!και να της τραγοδαμε τη βαρκουλα του ψαρα!

βουλα αν ειναι να εχεις αγχος για τη πεθερα παρτο μαζι σου!

κοριτσια εχετε στολισει για χριστογεννα?εγω θα στολισω την πρωτη βδομαδα του δεκεμβρη.προς το παρον μαθαινω χριστουγεννιατικα τραγουδια κ της λεω εχει πολυ γελιο οταν τραγουδαει μαζι μου!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

καλέ τι ωραία προγράμματα έχουν τα παιδάκια σας!

Μόνο η δική μου αρνείται να φτιάξει πρόγραμμα????

Μόνο ο βραδυνός της ύπνος είναι σταθερός...όλη τη μέρα δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου! Και όταν λέμε βραδυνός ύπνος μιλάμε για 12-5! όχι παραπάνω!!

Καλά για το να κοιμηθεί μόνη της δεν παίζει με τίποτα! αγκαλιά και πςρπάτημα κάτω απο τον απορροφητήρα! μόνο έτσι κοιμάται!!!

ήρθε και το mei tai που παρήγγειλα! είναι τέλειο και φοριεται πάρα πολύ εύκολα! ελπίζω να βολευτεί η μπέμπα μου!!!


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

τι πολλα που εχετε γραψει καλεεεε!!!!!!

κ εχω κ την μπεμπα αγκαλια!!!

Για το εμβολιο...τρομαξα μ'αυτα που διαβασα!!!!:o

κ μολις σημερα μου ειπε η μανα μου πως θελει να το κανει!να γινει πειραματοζωο λεει!!!!!!!:P

Βουλα Σαλονικαα ναι!!!λιγο εξω βεβαια!

Για το γαμο κι εμενα η πρωτη μου σκεψη-ψηφος ηταν οχι αλλα.....Αφου μιλας για πεθερα....ΠΑΡΤΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ!!!!!

παρε μαντηλακια(αυτα που καθαριζουν το στηθος ωστε να μπορει να τα βαλει στο στομα μετα),παρε κ ενα αγριο υφος μαζι σου,το ναυλον κ....καλη τυχη!!Μονο προσεχε τους κλειστους χωρους!

Βρε κοριτσακια μου...εγω γτ δεν μπορω να φανταστω πως καποια στιγμη θα κοιμηθει στο δωματιο της???την θελω διπλα μου!!!αχ....εξαρτηση τρελλη!!!!!!

Εχω μπερδευτει λιγακι!!!!Υπαρχουν πολλα μωρακια που εχουν στρωσει προγραμμα βραδινου υπνου???εννοω για πολλες βδομαδες.Αυτα που δεν θηλαζουν ειναι ισως λογικο...τα "βυζανιαρικα":D????

Να σας πω οτι για 10 μερες η τσαχπινα μου κοιμοταν συνεχομενα 7-7.5 ωρες κ αφου θηλαζε-εκανε κακα κοιμοταν αλλες 1,5-3!!!!

Εχει 2 μερες ομως που....το αλλαζει παλι!!!:-(

Για πειτε μου για τα δικα σας!!!(κ πειτε μου κ για τα κακα μεσα στη νυχτα...γινεται κ σε σας??:P)

Μαριανθη το "εθιμο" του σουβλατζη το ξερω.....Χωρις σχολιο!!!Τουλαχιστον να ριχνουν μονο ενα κερμα καπου στο καλαθακι πχ του καροτσιου και.....κανενα χαρτινο απο αυτα που δεν πολυχρησιμοποιουνται!!!!Τα κιτρινα ή τα μωβ!!!!!:D:D Να μην εχουν μικροβια βρε αδερφε!!!!!!!:tongue::tongue:

genuine πλακα ΜΕ κανεις!!!!Τα σαλια μου τρεξαν με αυτα που γραφεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχα

fairytale εσυ εισαι η κοπελα που ειχε ηχογραφησει το απορροφητηρα??θυμαμαι κατι τετοιο οταν σας διαβαζα παλιοτερα!!!!:D

Πες μας πως της φανηκε της μπεμπας το καινουριο της μαρσιπακι οταν το δοκιμασετε!!!!


XFVjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Σήμερα χουζούρεψα μέχρι αργά μαζί με το παιδάκι μου και ακόμα νυστάζω!

Το πρόγραμμα μας πήγε ως εξής χθες: Κατά τις 8 και κάναμε μπανάκι, φάγαμε, χαζολογήσαμε και 9.30 κοιμήθηκε. Ξύπνησ 12.30, 5.30 και 9 παρά...καλά πάμε ε; :)

Ελευθερία η φώτο τέλεια! Είστε πανέμορφοι και οι δυο :) Και μεις μετά το μπάνιο έχουμε απαλό φωτισμό παντού, χαμηλά την tv και επικρατεί ηρεμία. Είναι σημαντικό να ξέρει ότι είναι νύχτα.

Γιωτούλα ποιο παρκοκρέβατο έχετε; Εμείς σήμερα θα πάμε να πάρουμε μάλλον :)

Σοφούλα μπορείς να βάλεις φώτο του mei tai? Ακόμα καλύτέρα αν το έχεις φορεμένο με τη μικρή μέσα :)

Αναστασία μου, το δικό μου βυζανιάρικο αλλάζει πρόγραμμα κάθε 3 μέρες :) Ανάλογα πόσες βόλτες έχουμε κάνει και πόσο ύπνο έχουμε ρίξει μέσα στη μέρα! Και ναι έχουμε κακά μέσα στη νύχτα, είμαι γνωστή χορηγός pampers! (τουλάχιστον 8 φορές τη μέρα!)

Επεξεργάστηκαν by maria_s
Link to comment
Share on other sites

Genuine τα κανε απο μονη της πριν δυο μερουλες,,δεν ηταν πολλα,αλλα σημασια εχει πως τα κανε!!Τωρα περιμενουμε ποτε θα τα ξανακανει!!Εγω αν δω πως δεν τα κανει κ την 5η μερα την βοηθαω με κλυσμα οπως ειπα,,,δυστυχως η δικια μου εχει πολυ γκρινια,αερια,ζοριζεται πολυ!!

Αφου δεν την ενοχλει και δεν δειχνει να δυσανασχετει μην επεμβεις..την γιατρο την ενοιμερωσες??

Κοριτσια εγω θα στολισω αυτες τις μερες,,θα παω τζαμπο να προμηθευτω στολιδακια..αρκουδακια ελαφακια κτλ..μεχρι Παρασκευη θα το στολισω,,,αρχες Δεκεμβρη θα στολισω κ το μπαλκονι...καθομαστε πολλες ωρες(μερες) μεσα στο σπιτι,ασ ειναι στολισμενο να ξεχνιομαστε!!!:)


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α επίσης ο παιδίατρος σήμερα μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο και εγώ και ο Γιώργος αφού έχουμε επαφή με το παιδί! :(

Οι γονείς μου έχουν θορυβηθεί επίσης και μου λένε να μην πάμε Κέρκυρα τα Χριστούγεννα και ας χαθούν τα εισητήρια...

Και καλά, εγώ και ο Γιώργος να κάτσουμε να γίνουμε πειραματόζωα. Αυτό σημαίνει ότι μέχρι το Μάρτη δεν θα μας ξαναδεί άνθρωπος;

Πάω να διαβάσω τι γίνεται με το θηλασμό αν εμβολιαστώ...

χαμένα τα έχω...κάνω μια σκέψη να κάνει μόνο ο Γιώργος της κοινής γρίπης και ο μπεμπουλίξ και γω να κλειστούμε σπίτι μέχρι νεοτέρας...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Genuine τα κανε απο μονη της πριν δυο μερουλες,,δεν ηταν πολλα,αλλα σημασια εχει πως τα κανε!!Τωρα περιμενουμε ποτε θα τα ξανακανει!!Εγω αν δω πως δεν τα κανει κ την 5η μερα την βοηθαω με κλυσμα οπως ειπα,,,δυστυχως η δικια μου εχει πολυ γκρινια,αερια,ζοριζεται πολυ!!

Αφου δεν την ενοχλει και δεν δειχνει να δυσανασχετει μην επεμβεις..την γιατρο την ενοιμερωσες??

Κοριτσια εγω θα στολισω αυτες τις μερες,,θα παω τζαμπο να προμηθευτω στολιδακια..αρκουδακια ελαφακια κτλ..μεχρι Παρασκευη θα το στολισω,,,αρχες Δεκεμβρη θα στολισω κ το μπαλκονι...καθομαστε πολλες ωρες(μερες) μεσα στο σπιτι,ασ ειναι στολισμενο να ξεχνιομαστε!!!:)

Και μεις λέμε να στολίσουμε αυτό το weekend :)

Φανταστικά φθηνά στολίδια είχα πάρει πέρσι από ΙΚΕΑ!

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλημερα!!!

Η δικια μου παιδιατρος μου ειπε να μην το κανουμε!Απο την στιγμη που ειμαστε και οι δυο υγειεστατα ατομα δεν υπαρχει λογος!

Αυτοι που πρεπει να το κανουν προς το παρον ειναι οι γιατροι οπως ειπε και μετα βλεπουμε..παντως εχουμε μπερδευτει,ο ενας λεει να το κανεις ο αλλος οχι...αντε να δουμε!!


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω απο Ικεα ειχα παρει Μαρια :)...απλα φετος λεω να στολισω μονο με παιδικα στολιδια το δεντρακι και δεν εχω ουτε ενα!!

Η αδερφη μου πηγε πηρε απο Τζαμπο και λεει ειναι παμφθηνα


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites

kalimera kai apo emas! ti oraia programata einai afta? emeis imaste me tis meres mas, xthes koimithika stis 10 kai xipnisame stis 4 fagame koimithikame kai apo tis 5.30 sto podi giati ton ponage i koilia kai eixe aeria , komatia i mama . xthes ta kakakia tou itan san diaroia kai eipa na min ton kano mpanio kai na min vgoume kai exo simera giati vgainame kathe mera i me karotsi i me to pouch. se genikes grammes xipnaei mia fora to vradi kai i epomeni einai kata tis 7 alla den xanakoimatai giati zorizete. mas eferan ena paixnidi tis kounias kai lionoume ston ipno giati exei mousiki me kati poulakia kai vatraxakia kai tou aresoun poli. skeftomai na ton ferno siga siga sto domatio tou giati den xoeaei sto port mpempe. oso gia emvolia emeis exoume kanei to aplo kai oi dio molis vgika apo to nosokomeio etsi mas eixan pei .


eNortjKzUjI0NzQ2M1KyBlwwFX8C0Q,,98.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...