Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαΐου 2016


Ioio

Recommended Posts

Κορίτσια ο γιατρός μου λέει ότι πρέπει τουλάχιστον ένας από τους δύο να το κάνει. Για να έχει το παιδί κυστική ίνωση πρέπει να έχουν κι οι δύο. Οπότε σιγά σιγά αποκλείουμε τις πιθανότητες ξεκινώντας με την μανούλα. Προς το παρόν δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ και αν θυμάμαι καλά μας είπε ότι στο Λαικό είναι πιο φθηνό.

Μην ανησυχείτε όμως. Όλα θα πάνε καλά. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες. Το οφείλουμε στα μωρά που κουβαλάμε.

Εγώ την Πέμπτη το πρωί θα ξέρω τι θα γίνει με λήψη λάχνων, εξέταση κυστικής ίνωσης κ.ά.. Λογικά σε λίγες μέρες μπαίνω στον τρίτο μήνα και θεωρώ πως την Πέμπτη θα δούμε και θα ακούσουμε κάτι παραπάνω από την προηγούμενη φορά (ακούσαμε αμυδρά καρδούλα):lol::lol:.


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσακια μου!!πως πατε??να καλωσορισω κ εγω το καινουριο μελος της παρεουλας μας κ να ευχηθω μια,ομαλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη..

λοιπον,στραγγιστο γιαουρτι χρησιμοποιησα 2% για να ειναι ακομα πιο ελαφρυ.δοκιμαστε τη κοριτσια,ειναι πολυ καλη συνταγη.

βρε κοριτσια για βοηθηστε λιγο κ πειτε μου αν κανω λαθος.την κιστικη ινωση μου την εγραψε ο γιατρος μου κ απο ο,τι καταλαβα ειναι αιματολογικη..κανω λαθος??δν γραφεται??

Link to comment
Share on other sites

Η κυστική ίνωση δεν γράφεται γιατί δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ. Δεν είναι αιματολογική εξέταση. Κάτι σου βάζουν στα χέρια και ιδρώνουν και παίρνουν δείγμα. Αυτό είναι.


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κυστική ίνωση δεν γράφεται γιατί δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ. Δεν είναι αιματολογική εξέταση. Κάτι σου βάζουν στα χέρια και ιδρώνουν και παίρνουν δείγμα. Αυτό είναι.

αα μαλιστα!!καμια σχεση δηλαδη με αυτο που ειχα στο μυαλο μου!!θα ρωτησω τον γιατρο μου κ θα σας πω την τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπον κοριτσια μου!!!!!! ειμαι 6 εβδομ και κατι ημερων...... και ναι!!!!!

ακουσα καρδουλες!!!! καλος μακρυς τραχηλος!!!! θα ξαναπαω να μου δωσει διατροφη γραμμενη.... θελει ναμιλησει με τον νεφρολογο που συνεργαζεται.... για να μην ανεβασω λευκωμα ουρων και για την πιεση...... κομμενο το αλατι..... για ουρολοιμωξεις προληπτικα 1χαπι γρανμπερυ χωρις ζαχαρη και αλατι...... με τα αλλα φαρμακα συμφωνει με τις δοσεις..... οχι βαψιμο τα νυχια, τα μαλλια, οχι λακ και μυρωδιες.... οχι χημικα.... οχι καφε......οχι σεξ μεχρι την 12η εβδομαδα.... οχι αυγα και μελι του χωριου.... μονο συσκευασμενα απο το σουπερ....... και να κοψω λιγο το κρεας το μοσχαρι για να κατεβει το λευκωμα ουρων..... να τρωω κοτοπουλο, γαλοπουλα.... λαχανικα οχι απο την λαικη αλλα απο τα συσκευασμενα που εχουν περασει ελεγχους..... οχι σαλατες απο εξω..... οχι στρειδια, μυδια...... οχι καπνιστα..... μονο βραστα αλλαντικα......με προσοχη.....


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε λοιπον κοριτσια μου!!!!!! ειμαι 6 εβδομ και κατι ημερων...... και ναι!!!!!

ακουσα καρδουλες!!!! καλος μακρυς τραχηλος!!!! θα ξαναπαω να μου δωσει διατροφη γραμμενη.... θελει ναμιλησει με τον νεφρολογο που συνεργαζεται.... για να μην ανεβασω λευκωμα ουρων και για την πιεση...... κομμενο το αλατι..... για ουρολοιμωξεις προληπτικα 1χαπι γρανμπερυ χωρις ζαχαρη και αλατι...... με τα αλλα φαρμακα συμφωνει με τις δοσεις..... οχι βαψιμο τα νυχια, τα μαλλια, οχι λακ και μυρωδιες.... οχι χημικα.... οχι καφε......οχι σεξ μεχρι την 12η εβδομαδα.... οχι αυγα και μελι του χωριου.... μονο συσκευασμενα απο το σουπερ....... και να κοψω λιγο το κρεας το μοσχαρι για να κατεβει το λευκωμα ουρων..... να τρωω κοτοπουλο, γαλοπουλα.... λαχανικα οχι απο την λαικη αλλα απο τα συσκευασμενα που εχουν περασει ελεγχους..... οχι σαλατες απο εξω..... οχι στρειδια, μυδια...... οχι καπνιστα..... μονο βραστα αλλαντικα......με προσοχη.....

Μπράβο μπράβο κοριτσάκι μου!!!! Να πάνε όλα καλά και για τις απαγορεύσεις δεν πειράζει. Όλες στο ίδιο καζάνι είμαστε. Να είσαστε καλά και οι τρείς και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!!!


[sIGPIC][/sIGPIC]

hGUBp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω μπλου μου!!!! σε ολες μας να πανε ολα καλα!!!!!

τι ωραιος ηχος!!!! τιχου τιχου τιχου οπως το καρδιογραφημα το δικο μας βρε κοριτσια!!!!

κριμα ο συζυγος δεν μπορουσε να λειπει απο την δουλεια του θα τα δει και θα τα ακουσει... την παρασκευη το πρωι ομως!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω μπλου μου!!!! σε ολες μας να πανε ολα καλα!!!!!

τι ωραιος ηχος!!!! τιχου τιχου τιχου οπως το καρδιογραφημα το δικο μας βρε κοριτσια!!!!

κριμα ο συζυγος δεν μπορουσε να λειπει απο την δουλεια του θα τα δει και θα τα ακουσει... την παρασκευη το πρωι ομως!!!!!

κοπελαρα μου τι ωραια νεα!!!μπραβο κοριτσακι μου,ποσο χαρηκα!!πως σου φανηκε η γιατρος ,εισαι ευχαριστημενη??αντεωκ στα δικα μου μεθαυριο!!!πες μου πως εκανε η δικη σου καρδια πριν ακουσεις τα σπορακια γιατι εμενα πηγαινε να σπασει..

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπον κοριτσια μου!!!!!! ειμαι 6 εβδομ και κατι ημερων...... και ναι!!!!!

ακουσα καρδουλες!!!! καλος μακρυς τραχηλος!!!! θα ξαναπαω να μου δωσει διατροφη γραμμενη.... θελει ναμιλησει με τον νεφρολογο που συνεργαζεται.... για να μην ανεβασω λευκωμα ουρων και για την πιεση...... κομμενο το αλατι..... για ουρολοιμωξεις προληπτικα 1χαπι γρανμπερυ χωρις ζαχαρη και αλατι...... με τα αλλα φαρμακα συμφωνει με τις δοσεις..... οχι βαψιμο τα νυχια, τα μαλλια, οχι λακ και μυρωδιες.... οχι χημικα.... οχι καφε......οχι σεξ μεχρι την 12η εβδομαδα.... οχι αυγα και μελι του χωριου.... μονο συσκευασμενα απο το σουπερ....... και να κοψω λιγο το κρεας το μοσχαρι για να κατεβει το λευκωμα ουρων..... να τρωω κοτοπουλο, γαλοπουλα.... λαχανικα οχι απο την λαικη αλλα απο τα συσκευασμενα που εχουν περασει ελεγχους..... οχι σαλατες απο εξω..... οχι στρειδια, μυδια...... οχι καπνιστα..... μονο βραστα αλλαντικα......με προσοχη.....

Τί ωραία νέα είναι αυτά! Είναι τέλειες οι καρδούλες! Όσο για τις απαγορεύσεις, δεν πειράζει χαλάλι! Για το μοσχαράκι δεν το ήξερα ότι έχει σχέση με το λεύκωμα.

Έρη σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, θα το δοκιμάσω μέσα στη βδομάδα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


QUOTE=sasa;2518901]Καλημέρα κορίτσια είμαι κ εγω μια μανουλα to be το Μαιο. είμαι πολύ χαρουμενη γτ το περιμενα πολύ καιρο αυτό το μωρο, εχω ηδη μια κορη που σε 1 μηνα κλεινει τα 7.

να σου ζησει το λουλουδι σου!!!!! να την χαιρεστε!!!!

Ξέχασα κορίτσια να σας γράψω ότι κι εμένα μου επέβαλε ο γιατρός να κάνω την εξέταση για κυστική ίνωση. Είναι πολύ σοβαρό. Είναι ακριβή εξέταση και μάλλον θα την κάνουμε με την λήψη λάχνων.

εμενα αυτος ο σημερινος μου ειπε οτι την κανει δωρεαν μαζι με την αυχενικη διαφανεια!!!! οποια θελει ονομα κσι τηλ ας μου στειλει πμ

ναι εχω παει στο γιατρο είμαι στην 9η βδομαδα με την αυχενικη θα δουμε στα σιγουρα ποσο είμαι γτ εχω πολύ αστατη περιοδο κ ηδη είμαι 4 μερες πισω από την περιοδο. Να χαιρομαστε τα κορίτσια μας κ με το καλο τα νεα μελη σε ολη την παρεα!. οσο για τα καφε κ εγω ειχα στην 6η με 7η αλλα μετα τπτ κατι λιγα ισα ισα να λερωθω.

δεν θυμαμαι αν σε καλωσορισα σασα μου γιατι απο προχτες ο διακομιστης με πεταει εξω και χανω μνμ!!

γιαυτο να σου ευχηθω μαζι με το καλοσορισμα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!

Εγω αυχενικη θα κανω στις 5 νοεμβρη στα γενεθλια της κορης μου! με το καλο να είναι όλα καλα ευχομαι κορίτσια!

ωραιο δωρο!!!!!!

Μαρτη θελεις να μου πεις ποσο πληρωσες?τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν 200 το 90% και 350 το 98%...στα λαικο θελουν 130 για το 90%

μπερδευτηκα:confused:που να παωωωω

sasa καλως ηλθες :-)

blue ο γιατρος τι λεει?

ioio θεωρω πως ειναι απαραιτητη αυτη η εξεταση...

ο αντρας μου εδωσε μαζι με τον καρυοτυπο και την κυστικη ινωση το 98% 420?η 440? στο χωρεμειο τμημα γενετικης του παιδων!!!! επισης το κανει ο ενας απο τους δυο!!!

ο γιατρος που πηγα σημερα μου ειπε οτι οταν κανεις την αυχενικη διαφανεια σου κανει δωρεαν και για κυστικη ινωση αλλα δεν ρωτησα σε τι ποσοστο!!!

αν θες να σου στειλω σε πμ το τηλ του να ρωτησεις!!!!!!

Κορίτσια ο γιατρός μου λέει ότι πρέπει τουλάχιστον ένας από τους δύο να το κάνει. Για να έχει το παιδί κυστική ίνωση πρέπει να έχουν κι οι δύο. Οπότε σιγά σιγά αποκλείουμε τις πιθανότητες ξεκινώντας με την μανούλα. Προς το παρόν δεν καλύπτεται από τον ΕΟΠΠΥ και αν θυμάμαι καλά μας είπε ότι στο Λαικό είναι πιο φθηνό.

Μην ανησυχείτε όμως. Όλα θα πάνε καλά. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες. Το οφείλουμε στα μωρά που κουβαλάμε.

Εγώ την Πέμπτη το πρωί θα ξέρω τι θα γίνει με λήψη λάχνων, εξέταση κυστικής ίνωσης κ.ά.. Λογικά σε λίγες μέρες μπαίνω στον τρίτο μήνα και θεωρώ πως την Πέμπτη θα δούμε και θα ακούσουμε κάτι παραπάνω από την προηγούμενη φορά (ακούσαμε αμυδρά καρδούλα):lol::lol:.

μαλλον ο σημερινος γιατρος εχει πιο εξελειγμενα μηχανηματα. επειδη ειναι στους πιστοποιημενους ειδα σακους πιο καθαρα .....ειδα καρδουλες..... μετρησε..... και μετα μου εβαλε να τ'ακουσω ενα ενα....... το ενα ηταν πιο δυνατα ο ηχος μαλιστα.... πιο βροντερα να πω.....ισως παιζουν ρολο τα μηχανηματα... α ειχε και κοκκινο χρωμα η καρδια σαν αιμα..... ο ηχος σαν τον ηχο του καρδιογραφηματος αν εχετε ακουσει.....κατι σαν τουχ....τουχ....τουχ......τουχ..... αχ τι μελωδια!!!!!

επισης μου ειπε οτι θα μου κανει την αλλη φορα ο ιδιος και υπερηχο στον νεφρο μου!!!! δλδ θα του παρακολουθει ο ιδιος και υπερηχητικα....

κοπελαρα μου τι ωραια νεα!!!μπραβο κοριτσακι μου,ποσο χαρηκα!!πως σου φανηκε η γιατρος ,εισαι ευχαριστημενη??αντεωκ στα δικα μου μεθαυριο!!!πες μου πως εκανε η δικη σου καρδια πριν ακουσεις τα σπορακια γιατι εμενα πηγαινε να σπασει..

μου ελεγε ελα να δουμε..... ξεαγχωσου..... ηρεμησε!!!!!! ισως ακουγε και την δικη μου καρδια που βαραγε τουμπερλεκι χιχι!!!!

με κρατησε μια ωρα ακριβως!!!!!!!! τις εξετασεις και τα νουμερα τα ειδε και πριν τον υπερηχο και μετα... ελεγξε μηπως δεν ειχα κανει καμια εξεταση απο τις βασικες.... του θυρεοειδη τονισε οτι ειναι πολυ καλη γιατι ειναι και σημαντικη μου ελεγε τα χειροτερα σεναρια που δεν φαινεται να ειμαιστα αυτα και πως ειναι αντιμετωπισημα ακομα και επεμβατικα χωρις να πειραχτει η υγεια των εμβρυων η της μητερας και μου ειπε και κατι πααααρα πολυ ευχαριστο για μενα....... προσφατα δημοσιευτηκε επισημα στην αγγλια απο μελετες οτι τα δανεικα ωαρια παιρνουν και γεννετικο υλικο απο την μητερα που τα κυοφορει!!!!!!

καταλαβαινετε τι σημαινει αυτο για μενα!!!! και για οποια δεν ξερει εχω παει με δανεικα ωαρια λιγω ηλικιας δικης μου!!!!! ω θεε μου το καλυτερο δωρο.... κλαιγαμε με τον αντρα μου οταν του το ειπα να ψαξει να βρει την δημοσιευση στα αγγλικα!!!! εχει αναστατωθει ολος ο ιατρικος κοσμος γιατι πιστευαν το αντιθετο μεχρι τωρα.... επανασταση στην εξωσωματικη.... ποσα ζευγαρια δεν θα παρουν ελπιδα!!!!!!!

Συγχαρητηριααα!!!

νυμερια μου αρχικα σ'ευχαριστω!!!!!!!

Τί ωραία νέα είναι αυτά! Είναι τέλειες οι καρδούλες! Όσο για τις απαγορεύσεις, δεν πειράζει χαλάλι! Για το μοσχαράκι δεν το ήξερα ότι έχει σχέση με το λεύκωμα.

Έρη σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση, θα το δοκιμάσω μέσα στη βδομάδα :-)

επισης μου εδωσε σιδηρο και μου ειπε να πινω μαζι και μια πορτοκαλαδα η να τρωω ακτινιδιο!!!! και μετα 2 ωρες γαλα και γαλακτοκομικα

ιου μου σ'ευχαριστω....ειναι πανεμορφα χτουπ.....χτουπ.....χτουπ...... χτουπ...... επισης απο το μηκος του τραχηλου φαινεται και προσμετραται η προωροτητα.... μου ειπε οτι ειναι τελεια..... το κανονικο ειναι γυρω στα 27-28 εγω ειχα 31!!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!

Μάρτη μου, ενδιαφέρουσα η μελέτη, δεν το φανταζόμουν. Πώς γίνεται από τον πλακούντα;

Ισχύει αυτό που έχω διαβάσει ότι ο πλακούντας έχει το dnaτης μαμάς από τη μία πλευρά και του παιδιού από την άλλη; αν επιτρέπεται Πώς γίνεται το ταίριασμα μαμάς και ωαρίων;

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα μου τι εννοεις ταιριασμα..... ο συγχρονισμος με φαρμακα ετοιμαζεται τοανδομητριο ναειναι παχει ανεβαζουν στην περιπτωση μου την οιστραδιολη και την προγεστερονη... εξεταση με υπερηχο να ειναι η μητρακαι ο κολπος σεκαλη -καθαρη κατασταση απο βακτηρηδιαμοικητες και απο υγρα απο τυχον κυστες!!!!!!

τωρα εμεις ζητησαμε πρωτον ελληνιδα δευτερον στο σωματοτυπο μου και στα χρωματα μου και ναμην εχει σημαδια χρωματικα κρεατοελιες και τετοια....

επισης στην αρχη βρεθηκε μια 23 χρονων που ειχε ολα τα χαρακτηριστικα που θελαμε και.... δεν ηταν ιδιαομαδα αιματος με μενα... ουτε προεκυπτε...... ο γιατροςμου ειπεοτι δεν ειναι σημαντικο..... εγω ρωτησα εναν φιλο που δουλευει στο εθνικο ερευνητικο καντρων βιολογιας γενετικης καιμου ειπε μην το δεχτεις με τιποτα!!!!! ετσι εριμενα ουτε βδομαδα ακομα και βρεθηκαν ολα και η ιδια ομαδα αιματος δλδ η δικη μου αι δεχτηαμε να προχωρησουμε!!!! δεν ξερω τιποτα αλλο...... το αρθρο το επιστημονικο μπορεις να το βρεις ψαχνοντας στο google αλλα ειναι γραμμενο στα αγγλικα ανακοινωθηκε γυρω στις 5 οκτωβρη


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα μου τι εννοεις ταιριασμα..... ο συγχρονισμος με φαρμακα ετοιμαζεται τοανδομητριο ναειναι παχει ανεβαζουν στην περιπτωση μου την οιστραδιολη και την προγεστερονη... εξεταση με υπερηχο να ειναι η μητρακαι ο κολπος σεκαλη -καθαρη κατασταση απο βακτηρηδιαμοικητες και απο υγρα απο τυχον κυστες!!!!!!

τωρα εμεις ζητησαμε πρωτον ελληνιδα δευτερον στο σωματοτυπο μου και στα χρωματα μου και ναμην εχει σημαδια χρωματικα κρεατοελιες και τετοια....

επισης στην αρχη βρεθηκε μια 23 χρονων που ειχε ολα τα χαρακτηριστικα που θελαμε και.... δεν ηταν ιδιαομαδα αιματος με μενα... ουτε προεκυπτε...... ο γιατροςμου ειπεοτι δεν ειναι σημαντικο..... εγω ρωτησα εναν φιλο που δουλευει στο εθνικο ερευνητικο καντρων βιολογιας γενετικης καιμου ειπε μην το δεχτεις με τιποτα!!!!! ετσι εριμενα ουτε βδομαδα ακομα και βρεθηκαν ολα και η ιδια ομαδα αιματος δλδ η δικη μου αι δεχτηαμε να προχωρησουμε!!!! δεν ξερω τιποτα αλλο...... το αρθρο το επιστημονικο μπορεις να το βρεις ψαχνοντας στο google αλλα ειναι γραμμενο στα αγγλικα ανακοινωθηκε γυρω στις 5 οκτωβρη

Μάρτη, αυτό ακριβώς εννοούσα, τα κριτήρια επιλογής ουσιαστικά.

το βρηκακαιστα ελληνικα!!! κοιταξτε εδω

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=14&articleID=22831&la=1

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο. Σίγουρα έχουν να γίνουν πολλές μελέτες ακόμα και να μάθουμε πολλά γύρω από το θέμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...