Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

      • Μου αρέσει 1

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες τις γειτονισες! να χαιρεστε τα παιδακια σας, ειτε γιορτζουν σημερα, ειτε αλλη μερα!!

ειμαι σε αναζητηση σχετικα με τα βλαστοκυτταρα κ τεινω προς την δημοσια τραπεζα. εχετε να μου παραθεσετε καμια γνωμη;;


Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη κaι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες να τις ξεπεράσω.

Του ζήτησα σοφία κaι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.

n3I0p3.pngi5JOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sweet_february

    1501

  • DEMS

    1131

  • giota.

    1043

  • elisabeth

    1001

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...

Μαρια εγω δεν επιμενω για το αν ειναι αθωα ή οχι, ετσι κι αλλιως αυτο -λογικα- θα της το πει και ο γυναικολογος. Ιδια εμπειρια δεν εχω, εγω ειμαι ακαταλληλη οπως προειπα να παρω, οποτε ειπα οσα ειδα απο φιλες. Σε επιασε πολυ γερα ομως εσενα το παλιοχαπι.. :( Γιατι δεν ζητουσες να αλλαξεις μαρκα? Ισως με καποια αλλη εταιρεια, να εβρισκες την υγεια σου! ...

Ο δικός μου γυναικολόγος είναι εντελώς κατά των χαπιών. Για αντισύλληψη προτείνει προφυλακτικό. Τα αντισυλληπτικά μου τα έδωσε αφού είχαμε φτάσει στο αμήν. Μετά από 4 χρόνια που παρακολουθούσαμε το φαινόμενο και εκτός όλων των άλλων είχα αρχίσει να κάνω και ανδρογενή αλωπεκία (=φαλάκρα σαν τους άντρες, δηλαδή μπροστά και στην κορυφή του κεφαλιού). Αποφάσισε να μου δώσει τα gynofen, μετά από εξονυχιστικές εξετάσεις, όπως είπα. Οπότε δεν αμφισβητώ την επιλογή του.

Άλλωστε τις παρενέργεις δεν τις βλέπεις από την πρώτη μέρα. Μια γυναίκα που έχει ήδη κυτταρίτιδα π.χ. πιθανόν να μην καταλάβει πως χειροτερεύει με τα αντισυλληπτικά. Εγώ όμως που δεν είχα ίχνος πριν τα χάπια ....:roll:

Τις ψυχολογικές μεταπτώσεις που μου δημιούργησαν, τις συνειδητοποίησα σε όλη τους την έκταση, αφού τα είχα σταματήσει.

Ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά, πιστεύω ότι καλά έκανα που τα πήρα τότε, γιατί απαλλάχθηκα οριστικά από το πρόβλημα με τις πολυκυστικές ωοθήκες.

Θέλουν όμως πολύ προσοχή.


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Μαρία εγώ είχα πάρει αντισυλληπτικά, λόγω πολυκυστικών ωοθηκών. Ο γιατρός μου μου τα έγραψε μετά από ένα σωρό πανάκριβες ορμονικές εξετάσεις. Τα είχα πάρει για ένα χρόνο όταν ήμουν 26-27 χρονών. Δεν συμφωνώ με τη Φαίη και τη Σοφία ως προς την αθωότητα. Αν διαβάσεις το χαρτί, έχουν ένα κατεβατό αντενδείξεις και παρενέργειες. Εμένα μου έκαναν φλεβίτιδα και κυταρίτιδα και επιπλέον επηρέαζαν τη διάθεσή μου. Τους πρώτους μήνες ήμουν μες τη τρελή χαρά, ενώ τους τελευταίους μέσα στη θλίψη. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά μέχρι τάσεις αυτοκτονίας είχα. Όταν τα σταμάτησα βρήκα τον εαυτό μου.

Για να σου πω και τα θετικά τους....κάθε 4η Παρασκευή γύρω στις 3:00 το μεσημέρι είχα ραντεβού με την περίοδο. Χωρίς πλάκα, με τέτοια ακρίβεια μου ερχόταν. Δεν είχα πόνους περιόδου, έστρωσε ο κύκλος μου, που ήταν άλλα αντ' άλλα και οι ωοθήκες μου δεν ξαναεμφάνισαν κύστες.

Μαρία ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτό μου έλειπε να κάνω κυταρρίτιδα και να φουσκώσω. Μετά φυσικό είναι να έχω τάσεις αυτοκτονίας!!!! Ο γιατρός μου είπε πως τώρα υπάρχουνε νέας γενιάς χάπια που δεν έχουνε σχεδόν καθόλου παρενέργειες (αν και χάπι χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχει). Δηλαδή δεν έχουνε καμία σχέση με αυτά που υπήρχανε 10-15 χρόνια πριν. Θα δούμε την Τετάρτη, θα μου πει ο γναικολόγος.

edit

Εγώ δεν τα θέλω για αντισύλληψη αναγκαστικά θα τα πάρω για άλλο λόγο.

mariadi δεν ξέρω δημόσια τράπεζα για βλαστοκύταρα, εμείς τα δώσαμε σε ιδιωτική. Στο άλλο parents έψαξες?

Χριστίνα και εγώ την μαγική γόμα χρησιμοποιώ για τις καλλιτεχνικές ανυσηχίες των βλασταριών μου. Στο σ/μ θα την βρεις μαζί με τα σφουγγάρια και τα βετέξ. Μπράβο σας που κοιμηθήκατε σερί!!!


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω καθαρα για αντισυλληψη (που να ηξερα τοτε οτι μετα θα δυσκολευομουν τοσο πολυ), ειχα χρησιμοποιησει τα yasmin, ως τα πιο ελαφρια. Ειχα κανει απειρες εξετασεις για να καταληξουμε οτι μπορω να παρω αντισυλληπτικα. Εγω προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα συγκεκριμενα. Δεν παρατηρησα αλλαγες στο σωμα μου. Στα πολυ θετικα, κατατασσω οτι η περιοδος ερχοταν με προβλεψη ακριβειας, ειχα λιγοτερο αιμα κ πονους, κρατουσε λιγοτερο κ δεν ειχα κραμπες. Επισης, δεν εβγαζα σπυρακια καθε φορα που περιμενα, αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

Βεβαια ο καθε οργανισμος τα δεχεται διαφορετικα, οπως το καθε φαρμακο αλλωστε!


Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη κaι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες να τις ξεπεράσω.

Του ζήτησα σοφία κaι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.

n3I0p3.pngi5JOp3.png

Link to comment
Share on other sites

ουτε αλλαγες στην διαθεση μου παρατηρησα, ισα ισα ενιωθα ασφαλεια απο την προβλεψη του κοκκινου ερχομου!!:lol::lol:


Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη κaι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες να τις ξεπεράσω.

Του ζήτησα σοφία κaι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.

n3I0p3.pngi5JOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μαι παλι κι εγω!!!!

Ηπια κ το καφεδακι μου,εφτιαξα και το γιουβετσακι μου και ολα κομπλε!!!!

Τα διδυμακια κοιμουνται ευτυχως!!!!Την Τεταρτη θα ερθει η πεθερα μου το πρωι να παω κομμωτηριο να βαψω μαλλι επιτελους!!!!!Και μετα θα παω απ τη δουλεια μου γιατι πρεπει να υπογραψω χαρτι για να παρω το 9μηνο!!!!Το απογευμα εχει συμβουλιο ο συλλογος τριτεκνων για την περικοπη του επιδοματος,οποτε θα παμε κ απο κει μια βολτα να δουμε τι γινεται!!!!Μας βλεπω με τα μωρα παραμασχαλα εξω απο τα υπουργεια!!!!!

Τεσπα,οτι ειναι να γινει,θα γινει,ετσι κ αλλιως δε γινεται διαφορετικα.....

Καλο μεσημερι μανουλιτες!!!!

Οσο για τα αντισσυληπτικα,εγω δεν τα συμπαθω καθολου.Εχουν πολλες παρενεργειες και διαφορες ορμονικες διαταραχες,οποτε Μαρια αν μπορεις να τα αποφυγεις θα ηταν το καλυτερο!


GRJdp2.png

xefUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα αντισσυληπτικα,εγω δεν τα συμπαθω καθολου.Εχουν πολλες παρενεργειες και διαφορες ορμονικες διαταραχες,οποτε Μαρια αν μπορεις να τα αποφυγεις θα ηταν το καλυτερο!

Ναι το ξέρω πως θα ήτανε καλύτερα να τα αποφύγω, και εγώ δεν τα θέλω μην νομίζεις. Εδώ ξεχνάω να φάω σιγά μην θυμάμαι κάθε μέρα να παίρνω το χάπι. Θα δω τι θα μου πει ο γυναικολόγος που του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα!!

Επιτελους!! Βεβαια μεσα σε αυτο τον πανικο ξεχασα να μαγειρεψω!! :oops: Πεταχτηκα μεχρι το mini market που εχουμε εδω και πηρα ενα κοτοπουλο. Το πεταξα στο φουρνο με πατατες και τωρα καθομαι.. Λεω να κανω ενα τσιγαρο και να μπω να κανω μπανιο!

Το απογευματακι θα παμε να παρουμε τη Μαρια απο τη μαμα μου, οποτε το μεσημερακι εχω την ευκαιρια να λιωσω στον υπνο καθως απο αυριο δεν υπαρχει πιθανοτητα να την ξαναφησω αφου ξεκινησε το μαγαζι να εχει εορταστικο κλιμα και η μανα μου θα δουλευει οπως και πριν!

Αυταααα... Παω να βαλω λιγο γαλλικο και να κανω το τσιγαρακι μου!!


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

φαιη κατι σεμιναρια για to microsoft office κανουμε.

και τα 2 αντισσυληπτικα που αναφερατε αυτα ειχα χρησιμοποιησει.ειδικα τα yasminelle(καπως ετσι νομιζω λεγοντουσαν) αντι να διορθωσουν το προβλημα(μεγαλη ροη κ πολλες μερες) τα εκαναν χειροτερα.-(τωρα που διαβασα τις παρενεργεις στη διαθεση που ανεφερε η dems ειχα κατι μεταπτωσεις αλλα δε το ειχα αποδωσει στα αντισυλληπτικα:roll:)κ εγω δε τα συμπαθω καθολου δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω.μαριανδ ο γιατρος που ξερει το προβλημα σιγουρα θα σου προτεινει τα καταλληλα.


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλη ξεκουραση φαιη!

ασχετο...την πηρα τελικα την αδεια την παρασκευη οποτε θα στολισω κ εγω(τελευταια κ καταιδρωμενη ως συνηθως:lol:)

ασχετο νο2...ειδα που γραφατε γαι τη μαγικη γομα...εκτος απ αυτο νομιζω οτι υπαρχουν κ μαρκαδοροι που σβηνουν με το νερο(απ τους τοιχους) καπου το ειχα δει ξερει καμια ποιας εταιρειας ειναι κ που θα τους βρω?


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!τι κανετε?

μαρια νδ να χαιρεσαι τον νικολα σου!αλεξια να χαιρεσαι κ εσυ το συζυγο.χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες.

γιωτα και ειρηνη με υγεια κ του χρονου να στολισετε.γιωτα ευχομαι να κλαις μονο απο χαρα.

γεια σου σοφακι?ευχαριστω γισ την ευχη......

εγω ομως κοριτσακια μου εχβ στολισει απο τις 26 νοεμβριου.η γλυκουλα απο οτι ειδα σας μπερδεψε χαχα


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλη ξεκουραση φαιη!

ασχετο...την πηρα τελικα την αδεια την παρασκευη οποτε θα στολισω κ εγω(τελευταια κ καταιδρωμενη ως συνηθως:lol:)

ασχετο νο2...ειδα που γραφατε γαι τη μαγικη γομα...εκτος απ αυτο νομιζω οτι υπαρχουν κ μαρκαδοροι που σβηνουν με το νερο(απ τους τοιχους) καπου το ειχα δει ξερει καμια ποιας εταιρειας ειναι κ που θα τους βρω?

Όχι Σοφία, τελευταία θα είμαι εγώ (17/12 θα στολίσω) :)

Όσο για τους μαρκαδόρους, έχω πάρει carioca που καθαρίζουν με σκέτο νερό, από το Mega AB στο Ελληνικό. Τους έχουμε σχεδόν 3 χρόνια τώρα και δουλεύουν ακόμα, ενώ όντως καθαρίζουν πολύ εύκολα.


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Όχι Σοφία, τελευταία θα είμαι εγώ (17/12 θα στολίσω) :)

Όσο για τους μαρκαδόρους, έχω πάρει carioca που καθαρίζουν με σκέτο νερό, από το Mega AB στο Ελληνικό. Τους έχουμε σχεδόν 3 χρόνια τώρα και δουλεύουν ακόμα, ενώ όντως καθαρίζουν πολύ εύκολα.

Ναιαιαιαιαιαιαι!!! Στα γενεθλια σου!!! Δεν το ξεχναω!!!;) Σου χρωσταω κι ενα δωρακι γιατι ηρθα επισκεψη σαν τη γαϊδουρα! Αλλα ασχετως απο την "υποχρεωση", θελω ευκαιρια να παω στο mall!! :lol:

Λεω να τους παρω κι εγω αυτους τους μαρκαδορους!


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...