Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

Με έχουν σκίσει στη δουλειά. Και έχω εκνευριστεί και με το μισθολογικό αλλά αυτά θα σας τα γράψω το απόγευμα.

mariadi εμείς κάναμε δωρεά στην δημόσια τράπεζα αν θες να ρωτήσεις κάτι shoot me.

Ούτε εγώ έχω στολίσει ακόμα... ελπίζω το απόγευμα αν μου φύγουν τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sweet_february

    1501

  • DEMS

    1131

  • giota.

    1043

  • elisabeth

    1001

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κουραγιο Χριστινακι! Παντως το μισθολογικο ειναι πληγμα και για εμας γιατι το "ακουμπησαν" κι αλλο... :(

Στο τελος θα δουλευετε οι εργαζομενοι και θα τους πληρωνετε απο πανω! :(

Περιμενουμε νεα σου!


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεία που εργάζομαι τα πράγματα έχουν ως εξής:

Ξεκίνησα με τον Τ να συνεργάζομαι από τη δουλειά μου τη δουλειά. Όταν κάποια στιγμή παραιτήθηκα άνοιξα δικό μου γραφείο στο σπίτι και συνεργαζόμασταν εκεί. Μετά από 5 χρόνια συνεργασίας αποφάσισε και με πολύ πρήξιμο δικό μου, να ανοίξει ένα γραφείο γιατί τον έτρωγαν οι δρόμοι. Στο στήσιμο του γραφείου όπως του είχα υποσχεθεί τον βοήθησα από το τι υπολογιστές και εξοπλισμό θα αγοράσουμε μέχρι και το σήμα της εταιρείας, τα έπιπλα και τις καφετιέρες κ.λπ. Ήταν δηλαδή το δημιούργημα μας. Ο Τ έχει κι έναν πατέρα και θεωρητικά αυτός είναι το αφεντικό. Η εταιρεία άνοιξε ως Ο.Ε. και σήμερα είναι Ε.Π.Ε. Εγώ συνέχιζα να δουλεύω ως εξωτερικός συνεργάτης και για να λειτουργεί το γραφείο του είχα βρει 2 γραφίστες. Αυτά το 2000. Το 2004 που παντρεύτηκα και αποφάσισα να σταματήσω να δουλεύω στο σπίτι του, ταυτόχρονα απέλυσαν τη μία γραφίστρια και του πρότεινα και δέχτηκε να πηγαίνω σταθερά στο γραφείο. Μέχρι τότε πληρωνόμουν σταθερά ένα ποσό το μήνα με δελτίο παροχής υπηρεσιών. Πήγα τον Νοέμβρη του 2004 μισθωτή με τα ίδια χρήματα που έκοβα και στο μπλοκάκι. Τότε ήμουν πολύ πάνω από το βασικό της ειδικότητας. Αυτός είχε γενικά στο μυαλό του ότι είμαι πάνω από το βασικό μέχρι και την Πέμπτη που μας πέρασε. Σημείωση: Αυξήσεις γίνονταν όλα τα χρόνια μέχρι το 2008 που έμεινα έγκυος κατά ένα ποσό (50-100 ?). Ποτέ δεν είχα ψάξει τι παίζει με το μισθολογικό. Όταν έκατσα στην εγκυμοσύνη τυχαία σερφάροντας έπεσα πάνω στη συλλογική σύμβαση του κλάδου και επειδή δεν είχα και τι να κάνω έκατσα και υπολόγισα τι παίζει και είδα ότι είμαι κατάτι χαμηλότερα. Όταν γύρισα στη δουλειά δεν έκανα θέμα φυσικά, συνέχισα να πληρώνομαι κανονικά και υπέγραφα τα χαρτιά χωρίς να κοιτάω τι υπογράφω. Την Πέμπτη λοιπόν που πληρωθήκαμε με ρώτησε η συνάδελφος που επέστρεψε από άδεια λοχείας αν έχω δει τι υπογράφω και αν ξέρω από τι είναι η διαφορά που προκύπτει. Κοιτάω τα χαρτιά και ήταν 150? πάνω από αυτό που παίρνω. Φυσικά πήγα και τον ρώτησα και μου ψέλλισε κάτι δικαιολογίες καταλήγοντας "δεν ξέρω ακριβώς πάρε τη λογιίστρια να συνεννοηθείς". Του είπα ότι μάλλον λόγω συλλογικής σύμβασης και μάλλον η λογίστρια τα υπολογιίζει βάση αυτής και μου απαντάει "μα εγώ δινω σε όλες σας πάνω από τη συλλογική σύμβαση". Του απαντάω... "όχι Τ μου δεν ισχύει αυτό εδώ και κάποια χρόνια είμαστε κάτω από αυτήν". "άρα μου λέει είμαι εκτεθειμένος και στην έτερη συνάδελφο παρε τηλ τη λογίστρια και πες μου".

Παίρνω τη λογίστρια της λέω πως και τι. Μου λέει ενοχλημένη (λες και τα δικά της λεφτά παίρνουμε) θα το κοιτάξω. Σήμερα τον πήρε τηλέφωνο να τον ενημερώσει. Εν ολίγοις του είπε πως αυτά είναι τα λεφτά που θα έπρεπε να παίρνω με βάση την προϋπηρεσία στο γραφείο και πως αν αναγνωρίσει και τα προηγούμενα χρόνια προϋπηρεσίας θα πρέπει να πάρω και παραπάνω. Όσο για την συνάδελφο επειδή φαίνεται και 3 χρόνια παραπάνω από μένα στο γραφείο θα έπρεπε να παίρνει και πάνω από μένα. Αυτή τη στιγμή παίρνει 300? λιγότερα. Με φωνάζει μου το λέει του απαντώ: Δηλαδή μου λες ότι αναγνωρίζει τα προηγούμενα χρονια προϋπηρεσίας στις μέρες αδείας (παίρνω 25 μέρες αντί για 23) αλλά όχι στον μισθό; Μου λέει δεν ξερω... Anyway το εν κατακλείδι ήταν ότι επειδή δεν ξέρει τι θα αποφασισει η κυβέρνηση για την μείωση των μισθών των ιδιωτικών (το περίφημο 12%) θα μου δώσει κάτι παραπάνω και θα μειώσει αυτά που φαίνονται στα χαρτιά!!!! Φωνάζει και την άλλη συνάδελφο όταν έφυγα εγώ... επιστρέφει στο γραφείο τη ρωτάω τι σου είπε; Μου απαντάει: "Ότι θα πάρω όλα όσα δικαιούμαι"!!!

Και ρωτάω τώρα εγώ κύριε πρόεδρε... τον Μαμείς ή δεν τον Μαμείς;

Δηλαδή πήγα να βρω το δίκιο μου που δεν το βρήκα και ταυτόχρονα το βρήκε κάποιος άλλος που δεν φάνηκε και κακός!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα η συνάδερφος που θα τα πάρει όλα και χωρίς να ιδρώσει σε τι κατάσταση βρίσκεται; (είναι παντρεμένη, έχει παιδιά; ) :?

Γιατί εγώ ήμουν η πρώτη του χωριού μέχρι που έμεινα έγκυος στον Ευριπίδη. Από κει και μετά άρχισε ο διωγμός....όπου έπρεπε να αποδείξω ότι δεν ήμουν ελέφαντας (= το παιδί δεν θα με εμποδίσει να είμαι συνεπής στις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις).


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα δεν ξερω τι να πω... Καλο κουραγιο μονο να ευχηθω...

Κι εγω στη θεση της Χριστινας θα ημουν εξαλλη! :? Αλλα βασιζονται στο γεγονος πως οι εποχες ειναι δυσκολες, εχουμε παιδια και εκει χτυπανε!

Για το "αφεντικο" εχω να πω πως και η αχαριστια εχει τα ορια της! Οσο "στηνατε" το μαγαζι ησουν η καλη ενω τωρα που διεκδικεις τα αυτονοητα εισαι κακια ε? Πως νευριαζω ρε γαμωτο.... :mad:

Εμεις πηγαμε, πηραμε τη Μαρια απο τη μαμα μου! Ολα καλα, εχει και ενθυμιο απο την κασα μια μελανια στο μετωπο... :roll: Αυτα προς το παρον! Θα τα πουμε μετα το νησι! ;)


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι η συνάδελφος μόλις επέστρεψε από άδεια λοχείας και μισό εξάμηνο (δεν ήθελε η ίδια να κάτσει παραπάνω γιατί οικονομικά δεν έβγαιναν με τα λεφτά του ΟΑΕΔ). Επίσης γνωρίζει το boss ότι της συναδέλφου το παιδί της το κρατάει η μαμά της ενώ εγώ πληρώνω και τον βρεφικό δίπλα στη δουλειά (και ξέρει και πόσα) όπως και το ότι έχω δάνειο! Τι να λέμε; Επίσης η συνάδελφος το καλοκαίρι θα ξεκινήσει προσπάθειες για δεύτερο ενώ εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν θα το επιδιώξω.

Στολίσαμε το δέντρο μας. Αύριο το υπόλοιπο σπίτι και το μπαλκόνι :)

Εβαλα την μικρή για ύπνο με τον ίδιο τρόπο όπως χθες μόνο που αυτή τη φορά με το που άρχισε να παίζει με τις πιπίλες της, της είπα καληνύχτα και βγήκα από το δωμάτιο. Έκατσα ακίνητη και σχεδόν χωρίς ανάσα να την ακούω για κανά 5 λεπτο και έδειξε να μην διαμαρτύρεται :D

Λέτε;

Link to comment
Share on other sites

(= το παιδί δεν θα με εμποδίσει να είμαι συνεπής στις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις).

Αυτό τους το απέδειξα περίτρανα το ΣΚ που πέρασε που κανόνισαν πως θα περάσω το ΣΚ μου χωρίς καν να ρωτήσουν "μπορείς;" Απλώς μου φόρτωσαν 3 έντυπα αγνώστων σελίδων και μου είπαν "πρέπει τη Δευτέρα το πρωί να τα έχει διορθώσει ο πελάτης για να πάνε για τύπωμα".

Και το έκανα!

Δεν θα με ενοχλούσε καθόλου αν την ίδια αντιμετώπιση είχε και η συνάδελφος... με ενοχλεί όμως η άνιση μεταχείριση. Πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα ειμαι σιγουρη πως αυτο ηταν που ηθελε η Κωνσταντινα!! Κι εγω φοβομουν να την αφησω και απλα να βγω απο το δωματιο και αυτο το εισεπραττε η μικρη! Ακομα και τωρα που πισωγυριζουμε καμμια φορα σε εμενα οφειλεται!

Μην ανησυχεις, ολα θα πανε καλα απο εδω και στο εξης!! :D

Ευχαριστουμε και για το με γεια για το παρασημο μας!!! :lol:

Σημερα στο νησι εκλαψα ΜΟΝΟ με το μωρακι που ηθελε να θηλασει! Προοδευω ε? :lol:


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


...

Σημερα στο νησι εκλαψα ΜΟΝΟ με το μωρακι που ηθελε να θηλασει! Προοδευω ε? :lol:

Και εις ανώτερα :lol::lol::lol:

Εκεί που ο Δημητράκης αφήνει τα λουλούδια στον τάφο της δασκάλας και λέει "χρόνια πολλά κυρία" σχολιάζω "μην ανησυχείς, εκεί θα μείνει για πολλά χρόνια" και γελάει ο Διονύσης. "Ξέρεις" του λέω "σε κάτι τέτοιες σκηνές κλαίει η Φαίη" και ξεκαρδίζεται στα γέλια ο Διονύσης.

Φαίη χωρίς πλάκα η σκηνή με το μωρό ήταν πράγματι συγκινητική.


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Και εις ανώτερα :lol::lol::lol:

Εκεί που ο Δημητράκης αφήνει τα λουλούδια στον τάφο της δασκάλας και λέει "χρόνια πολλά κυρία" σχολιάζω "μην ανησυχείς, εκεί θα μείνει για πολλά χρόνια" και γελάει ο Διονύσης. "Ξέρεις" του λέω "σε κάτι τέτοιες σκηνές κλαίει η Φαίη" και ξεκαρδίζεται στα γέλια ο Διονύσης.

Φαίη χωρίς πλάκα η σκηνή με το μωρό ήταν πράγματι συγκινητική.

:lol::lol::lol: Θυμηθηκα και το αλλο το πετυχημενο που του ειχες πει για τη γιαγια του! :lol::lol::lol:


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμ γι' αυτό σας έχασα! Είχε ΝΗΣΙ σήμερα :lol:

Θέτε να κάνουμε όλες ένα τεστ για την συναισθηματική νοημοσύνη να δούμε που βρισκόμαστε;

Θα έχει ενδιαφέρον να το κάνουν και οι άντρες σας ;)

http://sxeseis.gr/quiz.php?qid=58

Link to comment
Share on other sites

Φευγω σφαιρα να το κανω!!

(Και αν ειμαι τυχερη ισως πεισω και το Βασιλη να το κανει!!)


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...