Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσάκια!

Σε ευχαριστω πολυ για τα περαστικα Μαρακι μου! :) Μεγεια το καινουριο σου avatar ειναι απλα τελειο...

Ηθελα να σε ρωτησω μιας και εχουμε τον ιδιο παιδιατρο ;) τι θα εκανες στη θεση μου: Οπως γνωριζεις ηδη, η Μαρια ειναι με ιωσουλα, βηχα και μυξες. Ξεκινησαμε αντιβιωση και σιροπακι αερολιν. Την Παρασκευη πηγε η παιδιατρος απο το σταθμο και ειπε πως ναι μεν ειναι καλυμμενη απο την αντιβιωση, αλλα για εκεινη καλυτερα να κανει μασκα αερολιν -2 puff ανα 6ωρο-. Παιρνω το Φιτσιαλο, του το λεω. Μου λεει συνεχισε εσυ το σιροπακι και βλεπουμε για τη μασκα..

Η Μαρια βηχει εμφανως λιγοτερο. Αλλα οποτε βηχει ακουγονται φλεμματα.

Τι θα κανατε εσεις στη θεση μου? Θα συνεχιζατε σιροπι ή θα ξεκινουσατε μασκα?

Εχει κανει καμμια αλλη μασκα στο παιδακι της? Πως την κανουμε? Εχει παρενεργειες?

Ειρηνη και Μαριανδ αν δεν κανω λαθος εσεις δεν δινατε εισπνεομενα στα μικρα σας σε καποια φαση?

Για διαφωτιστε με γιατι δεν ξερω τι να κανω!

Φαίη όπως έχω ξαναπεί, για τα παιδιά ακούω μόνο έναν άνθρωπο (αυτή ήταν συμβουλή της μαίας μου όταν γέννησα τον Ευριπίδη). Στην προκειμένη περίπτωση, μόνο το Φιτσιάλο :mrgreen:

Δεν ξέρω τι διαφορά έχει το σιρόπι από το εισπνεόμενο. Στον Ευριπίδη ο Φιτσιάλος έδινε σιρόπι μέχρι την ηλικία των 3 ετών περίπου και από κει και μετά μάσκα. Στην Ιφιγένεια μας είπε μάσκα από 7 μηνών.

Μου κάνει εντύπωση η παιδίατρος του σταθμού (δεν μου φαίνεται δεοντολογικά σωστό με μια φορά που είδε τη Μαρία να θέλει να αλλάξει τη αγωγή που έχει δώσει ο γιατρός που παρακολουθεί το παιδί από τη γέννησή του) Δεν ξέρω...ο παιδίατρος που πήγαινει στο σταθμό του Ευριπίδη πάντως δεν έχει ποτέ προτείνει θεραπεία, γράφει μόνο διάγνωση π.χ. ρινίτις ή λοίμωξη του αναπνευστικού.

Φιλάκια σε όλες :D


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sweet_february

    1501

  • DEMS

    1131

  • giota.

    1043

  • elisabeth

    1001

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειρηνη και Μαριανδ αν δεν κανω λαθος εσεις δεν δινατε εισπνεομενα στα μικρα σας σε καποια φαση?

Φαίη εγώ ποτέ δεν τους έχω δώσει εισπνεόμενα, ούτε αερολίν, μόνο αέριους δίνω στον Δημήτρη αλλά θα το κόψω γιατί του φέρνει αυπνία και εκνευρισμό. Καλύτερα όμως να ακούς μια γνώμη, του δικού σου παιδίατρου που το ξέρει το παιδί από την γέννηση του.


8Fx2p2.png

OtbVp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!

σοφια χρονια πολλα και απο εδω να εισαι πολυχρονη με την οικογενεια σου!!φιλια στην ελισαβετ.

φαιη πολλα περαστικα και γρηγορα.λενε οτι πρεπει να τρωμε γιαουρτακια οταν περνουμε αντιβιωση για να προλαμβανουμε τις μηκυτιασεις .θα περασει και αυτο.το σιροπι δεν εχει καμια διαφορα με την μασκα.η μασκα ειναι πιο αμεσου δρασεως εννοειται............. αρκει να γινει σωστα και να καθεται το μικρο.οταν ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε δεν εχει διαφορα αλλα ο μπεμπης πιο ευκολα θα εκανε την εισπνοη παρα να πιει το σιροπι.επιπλεον θελω να πω οτι ο καθε παιδιατρος κανει του κεφαλιου του.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

ειρηνακι σευχαριστω πολυ οτι καλυτερο ευχομαι και για σας!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσακια μου!

Εννοειται πως κι εγω το δικο μας γιατρο θελω να ακουσω.. Αυριο θα τον ξαναπαρω τηλ. να του το ξαναπω γιατι ο βηχας καλα κρατει..

Μαριανδ αληθεια του φερνει αυπνια και εκνευρισμο? Η Μαρια το εχει παρει σοριδον και δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο.. Μηπως επειδη γενικα το δικο μου παιδι ειναι ετσι?? :tongue:

Ειρηνακι μιλαμε οι νεες φωτογραφιες στο face με το γαντζο αραχτο στη μπανιεριτσα ειναι ολα τα λεφτα!! :D


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλακα εχει!!του λεω κατσε πισω......... (μετα απο παρακινηση και με το χερι μου απαλα) με τα πολλα του λεω τωρα κατσε πισω και καθετε και του λεω βαλε και τα ποδια σου εδω και αφου το το εδειξα 5 6 φορες το κανει.εχει πλακα.του αρεσει πολυ το μπανιο.αχχχχχχχ εχω παθει μεγαλη ζημια με αυτο το κοντουλικο ανθρωπακι


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και εδω..

Ξεποδαριαστηκα το πρωι.. Κατεβασα τη μικρη στο τελος του στενου γιατι ξεφορτωναν κατι σακια με μπετον πανω απο το σπιτι μας και δεν μπορουσε να περασει το σχολικο. Τωρα ειναι "λολειο" κι εγω μαγειρευω μοσχαρακι με φασολακια..


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Φαίη διάβασα κατέβηκες στη συγκέντρωση στο Σύνταγμα. Μπράβο και εμείς θέλαμε να πάμε αλλά μας τα χάλασε ο Ευριπίδης που έκανε πυρετό. Πήρα τηλέφωνο το Φιτσιάλο και μου είπε να τον παρακολουθώ και να τον ενημερώνω για άλλα συμπτώματα, γιατί σέρνεται και στρεπτόκοκκος. Ευτυχώς σήμερα ξύπνησε καλά. Δεν τον πήγαμε σχολείο και κολυμβητήριο βέβαια. Αν συνεχίσει απύρετος μέχρι το βράδυ θα πάει αύριο.

Ειρήνη ο γιος σου είναι κουκλί!!!!

Οι υπόλοιπες είστε καλά;

Φιλάκια σε όλες :D


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

φαιη χαρας το κουραγιο σου .εγω ουτε να το σκεφτω ..........

μαρια ευχαριστω για τα καλα σου λογια.και τα δικα σου ειναι πολυ ομορφα παιδακια και η μικρουλα ειναι σκετη γλυκα


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε, καλα μη φανταστειτε πως καθησαμε και πολλη ωρα! Κανενα μισαωρο περιπου και μετα πηγαμε στην εκθεση βιβλιου στο Ζαππειο και σταματησαμε στο περιπτερο του Παιχνιδαγωγειου. Εκει ζωγραφισε, επαιξε με τα σφηνοτουβλακια, μιλησανε για τα υλικα που χρησιμοποιουμε στο μαγειρεμα και φτιαξανε κατι αυτοσχεδιες κλεψυδρες με κατι ξυλαρακια κανελας και αμμο. Μετα καναμε βολτα μεσα στο δασακι και γυρισαμε σπιτι.

Μαρακι μη στεναχωριεσαι για τον Ευριπιδη, και η Μαρια πυρετο μιας μερας μου εκανε και την επομενη μερα ηταν περδικι. Φυσικα ουτε εγω την εστειλα μια μερα παιδικο για προληπτικους λογους αλλα δεν ξαναεκανε πυρετο και την πηγα κανονικα τη μεθεπομενη απο τον πυρετο.


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ξεκινησαμε τις σκεψεις για baby swimming και επισκεφτηκαμε σημερα το πιο κοντινο σε εμας κολυμβητηριο. Αναφερομαι στο Δελφις, εχουν γραψει και διπλα για αυτο. Καλως εχοντων των πραγματων μεχρι μεσα Ιουνιου ή αρχες Ιουλιου θα εχουμε ξεκινησει.

Φιλια!


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Έκανα το λάθος να κρατήσω τον Ευριπίδη άλλη μια μέρα σπίτι. Σκέφτηκα ότι το Σάββατο που μας έρχεται έχουν την παράσταση του σχολείου και για καλό και για κακό...αλλά λάθος, μέγα λάθος. Αφηνίασε...σαν το λιοντάρι στο κλουβί ήταν όλη μέρα. Για αποκορύφωμα έσπασε ένα θερμόμετρο υδραργύρου και όλος ο υδράργυρος έπεσε στο χαλί του σαλονιού. Του λέει ο Διονύσης "φύγε να το μαζέψω, γιατί είναι πολύ επικίνδυνο. Μπορεί να πεθάνει κάποιος, αν πάει στο στόμα του" και απαντάει ο Ευριπίδης "ε και; αργά ή γρήγορα όλοι θα πεθάνουμε" :shock:


etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι μου γλυκο εσυ καλα το σκεφτηκες αλλα αυτα κρατιουνται μεσα? :?

Τουλαχιστον αυριο θα παει και θα ξεδωσει..

Εδω πανε παιδικο το πρωι και το απογευμα εχουν κι αλλη ενταση να βγαλουν, ποσο μαλλον να ειναι ολη μερα μεσα!

Αντε, απο αυριο θα ξαναγυρισετε στους παλιους σας ρυθμους! :)


Οταν φτανει ο κομπος στο χτενι, δεν φταιει το χτενι... Εσυ εισαι αχτενιστη!

gM4vp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...