Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Marlina είπε:

      Μου θυμίζεις εμένα.. Λόγω των συσπάσεων που ξεκινησαν πολύ νωρίς κ νοσηλευτηκα μου φαινόταν  ακατόρθωτο οι 28 εβδομάδες που ήταν ο πρώτος στόχος! Μετά είχα στόχο να φτάσω τις 30 εβδ.. μετά τις 32... τώρα είμαι 32 +5 κ μακαρι να τα καταφερω μέχρι τις 34!! Δεν περίμενα ποτέ ότι θα τα καταφέρω μέχρι εδώ... Πλέον βεβαια ανά πάσα στιγμή μπορεί να γεννήσω εχω τράχηλο 1,7!! Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις μέχρι να μπεις στο μήνα σου!

      μωρέ μακάρι να φτάσω και τις 34 -35 ικανοποιημένη θα μαι! τι να πω μπορεί να γίνει η έκπληξη αν και ο γιατρός μου δεν λέει λόγια του αέρα συνήθως! προχωράς και συ ρε κορίτσι αντε μπράβο , 33 εβδομάδες σίγουρα στο τσεπάκι! ποσο ζυγίζουν τα μικρα σ τώρα ; ενέσεις εκανες;

Θα γίνουμε γονείς τον Φεβρουάριο του 2018


Recommended Posts

κορίτσια κοντευουμε ε; εγώ την άλλη εβδομάδα γιατρό! τζο για το αμκα νεογέννητου τι θέλει; μάζεψα μόνο για την δήλωση του στο ληξιαρχείο!


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 486
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 5/1/2018 at 3:07 ΜΜ, katerina29 είπε:

@ekrs μπραβο μεγαλωσατε ποσων εβδομαδων εισαι?? Εγω εχω τη τριτη γιατρο... την προηγουμενη φορα ενω ειχε παρει θεση ειχε αλαξει και εζει πει οριζοντια αλλα νομίζω ακομα δεν εζςι παρει θεση..θα δειξει..

Διανύω την 37η.... Αύριο θα μάθουμε την ημερομηνία της καισαρικής... Αχ κορίτσια πλησιάζει... :)


tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Τελική ευθεία!! Πότε πέρασε ο καιρός ούτε που κατάλαβα. Στο πρώτο δεν περνούσε έτσι. Όσες κλείσατε ή κλεινετε ημερομηνίες πείτε μας να ξέρουμε να περιμένουμε τα νεα για τα μωράκια του γκρουπ μας! Να μας ενημερώνετε!

Βαλίτσα λοιπόν που λέτε, στο πρώτο ήταν κατακαλόκαιρο κ είχα πάρει ισα ένα μικρό σακ βουαγιαζ σαν αυτό του γυμναστηρίου με 2 πιτζαμακια, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουάν, αφρόλουτρο,πετσετα κ οδοντόβουρτσα. Κ ένα μόνο φορμακι για το μωρό για να την έξοδο. Όλα τα υπόλοιπα τα παρέχουν τα ιδιωτικά. Τώρα χειμώνα θα είναι πιο ογκώδη τα πράγματα μάλλον κ θα χρειαστεί επιπλέον κ καμία κουβερτούλα για την έξοδο, ρόμπα για μας. Τι άλλο? Από χαρτουρα θυμάμαι ταυτότητες μαμα μπαμπά κ πιστοποιητικό γάμου. 

Σκέφτεται καμία να κάνει ονοματοδοσία ήδη από το μαιευτήριο? Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά γιατί στο πρώτο μου χρειάστηκε τελικά να έχει όνομα πριν τα βαφτίσια και έτρεχα σε υπηρεσίες να βρω άκρη. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

edit admin  απομακρύνθηκε σύνδεσμος γιατί το άρθρο είναι παλιό όπως γράφουν κ τα σχόλια χρηστών απο κάτω, οπότε οι πληροφορίες μπορεί να είναι λανθασμένες. Ιδανικά καλέστε στο μαιευτήριο που θα γεννήσετε για να σας ενημερώσουν ευχαριστούμε :-)


 

Aυτά περίπου είναι τα βήματα, νομίζω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θέλει για όσες από εμάς έχουν ήδη ένα παιδάκι. 

Κι εγώ σήμερα κατάφερα να φτιάξω βαλίτσα, η οποία και στον πρώτο μου γιο ήταν κανονική γιατί έχει μέσα και μπουρνούζι-πετσέτα που πιάνουν τη μισή βαλίτσα. Και ρουχαλάκια του μπέμπη για έξοδο, πάνες αγκαλιάς τελικά έβαλα 2, φόρμα εξόδου, μια κουβερτούλα, μαξιλάρι θηλασμού σε ένα άλλο τσαντάκι μικρό μόνο για τον μπέμπη γιατί δεν χωρούσαν. 

Ο δικός μας μπόμπιρας έχει πάρει θέση εδώ και κάποιους μήνες και είναι 2,300 κιλά μπομπιράκι ήδη εδώ και μια εβδομάδα, στις 33, και νιώθω ότι δεν θα μείνει μέσα για πολύ, γιατί και η κοιλιά μου έχει κατέβει και νιώθω περίεργα συμπτώματα που δεν τα είχα στον πρώτο. Απ' την άλλη θέλω να μείνει μέσα όσο πιο πολύ μπορεί για το δικό του καλό. 

Ονοματοδοσία τι εννοείς, Κόνστα; Και το μικρό όνομα; Γιατί το επίθετο το δηλώνεις εξ αρχής ούτως ή άλλως, καλά δεν θυμάμαι; Εμείς ονοματοδοσία έχουμε κάνει μόνο, την κάναμε κάμποσους μήνες αργότερα στο ληξιαρχείο, αλλά αν γίνεται ήδη απ' το μαιευτήριο πολύ θα μ' ενδιέφερε για να μην τρέχουμε μετά ξανά. Αν ξέρεις κάτι πες μου. Για τα υπόλοιπα του ΙΚΑ μάλλον θα σε βοηθήσουν τα κορίτσια περισσότερο. 

Εγώ δεν έχω ιδέα πότε γεννάτε, γιατί δεν βλέπω και τικεράκια, με το καλό όμως να έρθουν τα πρώτα μας μωρά του 2018!

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαδικασία για την απόκτηση ΑΜΚΑ του νεογνού είναι η εξής:

1) Δήλωση γέννησης στο ληξιαρχείο.

Την επομένη εργάσιμη ημέρα του τοκετού θα πρέπει να δηλώσετε το μωρό σας στο Ληξιαρχείο. Συνήθως υπάρχει παράρτημα του ληξιαρχείου μέσα στο μαιευτήριο (γραφείο δήλωσης νεογνού – αναγγελίες) στο οποίο θα προσκομίσετε τα παρακάτω δικαιολογητικά:

  • Αστυνομικές ταυτότητες των γονέων ή διαβατήρια (σε ισχύ) και φωτοτυπίες τους.
  • Ληξιαρχική πράξη γάμου ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (προσοχή, μερικά μαιευτήρια ζητούν να έχουν εκδοθεί πρόσφατα – εντός εξαμήνου).

2) Παραλαβή ληξιαρχικής πράξης γέννησης.

Η παραλαβή της ληξιαρχικής πράξης γέννησης γίνεται συνήθως την μεθεπόμενη εργάσιμη μέρα από την αίτηση, από το ληξιαρχείο της περιοχής που υπάγεται το μαιευτήριο, ή κατόπιν συνεννόησης στο ίδιο το μαιευτήριο, στο τμήμα δήλωσης νεογνών. Ρωτήστε στο τμήμα του μαιευτηρίου για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την παραλαβή.

3) Απόκτηση Α.Μ.Κ.Α νεογνού.

Προσκομίστε άμεσα  σε οποιοδήποτε Κ.Ε.Π. τα εξής δικαιολογητικά του γονέα που θα ασφαλίσει το παιδί:

  • Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο σε ισχύ.
  • Α.Μ.Κ.Α του γονέα που θα ασφαλίσει το παιδί.
  • Ληξιαρχική πράξη γέννησης  του νεογνού.

4) Παραλαβή του ΑΜΚΑ του νεογνού και επιστροφή της εγγύησης (εφόσον έχει καταβληθεί).

Παραλαμβάνετε επιτόπου από το ΚΕΠ τον ΑΜΚΑ του νεογνού τον οποίο προσκομίζετε στο μαιευτήριο για να γίνει η τιμολόγηση ή η επιστροφή ποσού εφόσον έχει κρατηθεί εγγύηση.

Καταβολή εγγύησης για την ολοκλήρωση της διαδικασίας μετά το εξιτήριο της μητέρας

Αν δεν προλάβετε να εκδώσετε τον ΑΜΚΑ του νεογνού μέχρι την έξοδό σας από το μαιευτήριο, ορισμένα μαιευτήρια ζητούν την καταβολή ποσού εγγύησης (αναλυτικά τα ποσά της εγγύησης παρακάτω), το οποίο θα σας επιστρέψουν στο ακέραιο, αν εντός συγκεκριμένης προθεσμίας, που καθορίζεται από το εκάστοτε μαιευτήριο, προσκομίσετε τον ΑΜΚΑ του νεογνού

Συγκεκριμένα, η εγγύηση που ζητούν τα μαιευτήρια είναι:

ΙΑΣΩ: Δεν απαιτείται εγγύηση γιατί οι υποχρεωτικές εξετάσεις συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο του τοκετού.

ΜΗΤΕΡΑ: εγγύηση 280 ευρώ. Πρέπει μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες να προσκομίσετε τον ΑΜΚΑ του νεογνού και το βιβλιάριο υγείας του νεογνού (βιβλιάριο υγείας προστατευόμενου μέλους οικογένειας.)

ΛΗΤΩ: εγγύηση 150 ευρώ. Την ληξιαρχική πράξη γέννησης του νεογνού την παραλαμβάνετε μέχρι και 10 ημέρες μετά από το ληξιαρχείο του μαιευτηρίου και τότε μπορείτε να προσκομίσετε τον ΑΜΚΑ και το βιβλιάριο υγείας του νεογνού για να σας επιστραφεί το ποσό της εγγύησης.

ΓΑΙΑ: Δεν παρέχεται η δυνατότητα κάλυψης των υποχρεωτικών εξετάσεων του νεογνού από τα ασφαλιστικά ταμεία (ΕΟΠΥΥ). Υποχρεωτικά καλύπτονται από τους γονείς και το κόστος τους είναι 100 ευρώ.

ΡΕΑ: Δεν παρέχει τη δυνατότητα καταβολής εγγύησης. Για να μην επιβαρυνθείτε με το κόστος των υποχρεωτικών εξετάσεων του νεογνού, πρέπει πριν την λήξη της νοσηλείας της μητέρας, να προσκομίστε τον ΑΜΚΑ του νεογνού. Διαφορετικά, πρέπει να πληρωθούν οι υποχρεωτικές εξετάσεις του νεογνού από τους γονείς. Το κόστος τους κυμαίνεται μεταξύ 100 και 300 ευρώ. Για να βγει η ληξιαρχική πράξη γέννησης του νεογνού, χρειάζεται να προσκομίσετε πρόσφατη ληξιαρχική πράξη γάμου ή/και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, με ημερομηνία έκδοσης εντός εξαμήνου. Συνήθως η παραλαβή της ληξιαρχικής πράξης γέννησης του νεογνού γίνεται αυθημερόν. Αν η διαδικασία έκδοσης του ΑΜΚΑ του νεογνού ολοκληρωθεί πριν από την έξοδο της μητέρας από το νοσοκομείο, τότε το κόστος των υποχρεωτικών εξετάσεων του νεογνού, δεν επιβαρύνει τους γονείς.

 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια, καλή χρονιά σε όλες και με το καλό τα μωράκια μας! 

Έχω να σας διαβάσω πριν από τα Χριστούγεννα. Έχω χάσει τη μπάλα και πέρασα δύσκολα στις γιορτές λόγω δουλειάς, ακόμα δεν έχω σταματήσει κι από προετοιμασίες για το μωρό τίποτα... 21 Δεκ. κάναμε το doppler, όλα καλά και την Παρασκευή έκανα κι έναν υπέρηχο με το γυναικολόγο και την υπολόγισε στα 2.400 34η εβδ. (ΠΗΤ 13-14 Φεβ). Εγώ τεράστια, η κοιλιά τεράστια, το μωρό κεφαλικό ευτυχώς, αλλά όταν αρχίζει τις αγκωνιές και τις κουτουλιές αγχώνομαι μη γεννηθεί νωρίτερα.

Καλά που μου θυμίσατε τα χαρτιά, πήρα στο Έλενας να ρωτήσω και μου ζήτησαν ταυτότητες και πιστοπ. οικογ. κατάστασης εξαμήνου και βέβαια να ξέρουμε ΑΦΜ και ΑΜΚΑ των γονέων. 

@Jo sephine το μωρό βγάζει ΑΜΚΑ πριν το εξιτήριο; δεν το θυμάμαι καθόλου αυτό... (ξέχασα να ρωτήσω, αλλά δεν μου είπαν κάτι στο τηλέφωνο)

Βαλιτσάκι εννοείται δεν έχω ετοιμάσει, αλλά ευτυχώς που μπήκα να πάρω ιδέες... ο θεός βοηθός...

Καλή συνέχεια!


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Αμάν αυτό Μητέρα! Πρέπει να έχεις κερδίσει το τζόκερ πριν πας να γεννήσεις! Σου χρεώνουν κ τον αέρα που αναπνέεις. Το πρώτο το είχα γεννήσει αλλού κ κάτι πολύ αμυδρα θυμάμαι για εγγύηση κλπ. Τα είχε αναλάβει ο σύζυγός. 

Τζο μου Ναι μιλάω για το μικρό όνομα. Ειμαι σχεδόν σίγουρη ότι γίνεται άμεσα στο μαιευτήριο. Θα ρωτήσω κ θα σου πω. Αν όντως γίνεται θα το κάνω γιατί στο πρώτο τρέχαμε μέρες για ονοματοδοσία προκειμένου να βγάλουμε διαβατήριο. 

Μαρία μια χαρά η μπουμπού! Κ μπράβο σου για το κουράγιο σου να δουλεύεις φουλ ακόμη. Θα το παρατείνεις κ άλλο? 

Αλήθεια πόση άδεια σκέφτεστε να πάρετε μετά? Εξάμηνο ΟΑΕΔ ή θα κολλήσετε κ το μειωμένο μαζεμένο ? Εκτός αν έχετε άλλο καθεστώς δημόσιο ή τραπεζικοί υπάλληλοι πχ.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Konsta15 Πονεμένο το θέμα της άδειας... Θεωρητικά έχω τις 17 εβδομάδες (άντε κι άλλες 5 της ετήσιας άδειας) και μετά το μειωμένο... Πρακτικά , δεν θα με αφήσουν στην ησυχία μου - είναι δεδομένο, οπότε σκέφτομαι μήπως (ότ)αν σταθεροποιηθεί ο θηλασμός (δλδ στο 2μηνο περίπου ελπίζω) αρχίσω 3ωρα και κανονίσω να διπλασιάσω το υπόλοιπο διάστημα της "άδειας"...


2lz0gjm6q6mf2tqs.png

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω απόλυτα. Ειμαι κ εγώ από τις 'τυχερές' που δεν μπορούν να ησυχάσουν χωρίς να δουλεύουν από το σπίτι ή να μην χτυπάει το τηλέφωνο.. ελπίζω να σε βοηθήσουν να χαρείς το μωράκι σου όσο περισσότερο γίνεται.


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, σας ανακάλυψα τώρα στο τέλος. Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδακι μου με ΠΗΤ 9 Φεβρουαρίου.Είχα μια δύσκολη εγκυμοσύνη με υπερεμεση κυησης και υπερβολική σιελλόροια και τώρα ανυπομονώ να γεννήσω για να ηρεμήσω. Επειδή ρώτησα σήμερα στο ληξιαρχείο για την ονοματοδοσία, μου είπαν ότι χρειάζεται μια υπεύθυνη δήλωση της μητέρας με βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής ότι συναινεί κατά τη δήλωση γέννησης του παιδιού αυτό να λάβει το τάδε όνομα. Καλό κουράγιο σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, κορίτσια, αν γίνεται ήδη απ' το μαιευτήριο η ονοματοδοσία θα είναι τεράστια διευκόλυνση! Άλλο το ληξιαρχείο του μαιευτήριου, κι άλλο να τρέχουμε στης Αθήνας, @fanouli και @Konsta15, ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Κόνστα μου, ναι και το Λητώ τη θέλει την εγγύηση, σ' τη δίνουν πίσω όμως μόλις πας το ΑΜΚΑ νεογνού. @Maria_Chris, συνήθως δεν προλαβαίνεις να το βγάλεις πριν το εξιτήριο το ΑΜΚΑ νεογνού (ώστε να πάρεις και την εγγύηση πίσω προτού βγείτε), εκτός φυσικά αν μας τύχει να γεννήσουμε Δευτέρα, οπότε αν τρέξουν οι σύζυγοι προλαβαίνουν. Αλλά θέλει να βγάλεις σύντομα ΑΜΚΑ νεογνού (τα γράφει αναλυτικά στις πληροφορίες πιο πάνω ανά μαιευτήριο για Αθήνα), ώστε να πάρεις και τα 200 ευρώ (περίπου) πίσω. Το κάνουν για να σε δεσμεύσουν να βγάλεις ΑΜΚΑ και να μην το αφήσεις. Εγώ θυμάμαι επειδή γέννησα Κυριακή πρωί είχαμε προλάβει με λίγο τρέξιμο του συζύγου. 

@Konsta15 μου, εσύ μάλλον είσαι η τελευταία μας, ε; Εκτός αν μας κάνει την έκπληξη ο μεγάλος μπέμπης! 18/2 έχω πητ εγώ, εσύ πότε, για θύμισέ μου. 

Εμένα μ' έχει πιάσει πλέον να φτιάξω και το δωμάτιο των παιδιών, πήραμε κρεβάτι στον μεγάλο μου, κοιμάται ήδη εκεί, δίπλα είναι η κούνια και τώρα κάτι πρέπει να κάνω με την αλλαξιέρα που είναι στο υπνοδωμάτιό τους, γιατί σκέφτομαι ότι στις αρχές που τα αλλάζουμε για κακά και μέσα στη νύχτα θα μου ξυπνάει τον μεγάλο, θα θέλω να τον πλύνω, να ανοίξω κανένα φωτάκι. Εσείς τι θα κάνετε όσες θα 'χετε 2; Στο μπάνιο μας δεν χωράει. Βέβαια μπορώ τα βράδια να τον αλλάζω στον καναπέ, αυτό δεν το 'χα σκεφτεί. 

Με το καλό σε όλες να αφήσουμε τις ενοχλήσεις μας πίσω και να κρατήσουμε τα μπουμπουκάκια μας αγκαλιά!

@Konsta15, @fanouli, τελικά άκυρο, τηλεφώνησα στο ληξιαρχείο του μαιευτηρίου και μου είπαν ότι ονοματοδοσία ήδη από το μαιευτήριο δεν γίνεται, γιατί θεωρείται μεταβολή της ληξιαρχικής πράξης γέννησης, οπότε γίνεται μόνο μεταγενέστερα στο ληξιαρχείο του Δήμου όπου ανήκει το μαιευτήριο, δηλαδή Αθηναίων για το Λητώ και για το Μητέρα Αμαρουσίου. Τα δικαιολογητικά τα έχει παρακάτω το λινκ του Δήμου Αθηναίων πολύ αναλυτικά και ισχύουν για όλους τους δήμους τα ίδια.

Πάντως πολύ ωραία τα έχει όλα τα δικαιολογητικά και τη διαδικασία στο ληξιαρχείο Αθήνας (ισχύει το ίδιο για όλα):
Υπεύθυνη Δήλωση

Δικαολογητικά και Οδηγίες  (πατάτε στο νούμερο 2. Δήλωση Ονοματοδοσίας>Οδηγίες)


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου fanouli! Να σου ζήσει το πρώτο κ με το καλό το δεύτερο! Εχεις ακομη κ τωρα εμετους? Ειναι βασανο ειναι η αληθεια, αλλα λιγες μερες εμειναν! Τι περιμένεις? 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για την ονοματοδοσία!

Κ εγώ τις μαμάδες Ιουλίου '15 στο πρωτο μου παιδακι λιγες μερες πριν γεννησω τις ανακαλυψα. Οποτε στο δευτερο ηρθα 'συστημενη' απ την αρχή!


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, κορίτσια, αν γίνεται ήδη απ' το μαιευτήριο η ονοματοδοσία θα είναι τεράστια διευκόλυνση! Άλλο το ληξιαρχείο του μαιευτήριου, κι άλλο να τρέχουμε στης Αθήνας, @fanouli και @Konsta15, ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Κόνστα μου, ναι και το Λητώ τη θέλει την εγγύηση, σ' τη δίνουν πίσω όμως μόλις πας το ΑΜΚΑ νεογνού. @Maria_Chris, συνήθως δεν προλαβαίνεις να το βγάλεις πριν το εξιτήριο το ΑΜΚΑ νεογνού (ώστε να πάρεις και την εγγύηση πίσω προτού βγείτε), εκτός φυσικά αν μας τύχει να γεννήσουμε Δευτέρα, οπότε αν τρέξουν οι σύζυγοι προλαβαίνουν. Αλλά θέλει να βγάλεις σύντομα ΑΜΚΑ νεογνού (τα γράφει αναλυτικά στις πληροφορίες πιο πάνω ανά μαιευτήριο για Αθήνα), ώστε να πάρεις και τα 200 ευρώ (περίπου) πίσω. Το κάνουν για να σε δεσμεύσουν να βγάλεις ΑΜΚΑ και να μην το αφήσεις. Εγώ θυμάμαι επειδή γέννησα Κυριακή πρωί είχαμε προλάβει με λίγο τρέξιμο του συζύγου. 

@Konsta15 μου, εσύ μάλλον είσαι η τελευταία μας, ε; Εκτός αν μας κάνει την έκπληξη ο μεγάλος μπέμπης! 18/2 έχω πητ εγώ, εσύ πότε, για θύμισέ μου. 

Εμένα μ' έχει πιάσει πλέον να φτιάξω και το δωμάτιο των παιδιών, πήραμε κρεβάτι στον μεγάλο μου, κοιμάται ήδη εκεί, δίπλα είναι η κούνια και τώρα κάτι πρέπει να κάνω με την αλλαξιέρα που είναι στο υπνοδωμάτιό τους, γιατί σκέφτομαι ότι στις αρχές που τα αλλάζουμε για κακά και μέσα στη νύχτα θα μου ξυπνάει τον μεγάλο, θα θέλω να τον πλύνω, να ανοίξω κανένα φωτάκι. Εσείς τι θα κάνετε όσες θα 'χετε 2; Στο μπάνιο μας δεν χωράει. Βέβαια μπορώ τα βράδια να τον αλλάζω στον καναπέ, αυτό δεν το 'χα σκεφτεί. 

Με το καλό σε όλες να αφήσουμε τις ενοχλήσεις μας πίσω και να κρατήσουμε τα μπουμπουκάκια μας αγκαλιά!

@Konsta15, @fanouli, τελικά άκυρο, τηλεφώνησα στο ληξιαρχείο του μαιευτηρίου και μου είπαν ότι ονοματοδοσία ήδη από το μαιευτήριο δεν γίνεται, γιατί θεωρείται μεταβολή της ληξιαρχικής πράξης γέννησης, οπότε γίνεται μόνο μεταγενέστερα στο ληξιαρχείο του Δήμου όπου ανήκει το μαιευτήριο, δηλαδή Αθηναίων για το Λητώ και για το Μητέρα Αμαρουσίου. Τα δικαιολογητικά τα έχει στο παραπάνω ποστ μου το λινκ του Δήμου Αθηναίων πολύ αναλυτικά και ισχύουν για όλους τους δήμους τα ίδια (δεν φαίνεται ακόμη γιατί θέλει έγκριση από admin).


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τζο? Περίεργο γιατί 2 γνωστοί μου είπαν ότι το έκαναν από το μαιευτήριο. Κρίμα.. τέλος πάντων! 

Εγώ σήμερα έψαξα τα ρουχαλάκια που έχω ήδη ώστε να δω τι μου λείπει κ έφτιαξα την ντουλαπιτσα του μωρου! Το ράφι δηλαδή, γιατί ντουλάπα ολόκληρη δική του δεν έχει, ένα ράφι ο ένας κ ένα ο άλλος. Η αλλαξιερα θα μείνει στο δωμάτιο τους με την ελπίδα ότι ο μεγάλος θα κοιμάται βαριά! Αλλιώς βλέπουμε που θα τον αλλάζουμε το βράδυ. Τι μου θύμισες τώρα..  αλλαγη πάνας μέσα στα άγρια μεσάνυχτα! Ωωωω! Χαχαχα! Κρεβάτι προς τον παρόν θα κρατήσει το ίδιο ο μεγάλος κ ο μικρός σε μια κούνια στο δωμάτιο μας. 

Τζο μου ναι ειμαι τελευταία! Κανονικα εχω πητ αρχές Μάρτη,  αλλά λόγω καισαρικης αλλάζει η πητ στις 38 εβδομάδες που πέφτουν στις 21/2. Αυτήν κρατάω εγώ. Ο μεγάλος σου κάπου εκεί δεν είναι κ αυτός? Λες να πέσουν την ίδια μέρα?? 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...