Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

cinnamon καλημερα οντω εχεις πολυ δικιο για το πως νιωθεις αλλα σίγουρα θα το ξεπερασεις επειφη όντως ειναι κατι που το προλαβες σε ενα καλο επιπεδο. οσο για το thyrogen οπως ειπε και ο γιατρος προσπαθησε να το βρεις (ρωτα βεβαια και την ενδοκρινολόγο σου ) γιατι πραγματικα θα σε βοηθησει. εγω που το εκανα δεν μπηκα σε καμια διαδικασια πριν παρω το ιωδιο και ενιωθα μια χαρα ειναι σωτηριο.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο ολα καλα; βγήκε η βιοψία σου; παντως περνοντας μια τετοια κατασταση που μπηκε στη ζωη μας με το ετσι θελω όντως αναθεωρεις και αλλαζει κατι προς το καλυτερο μεσα στην ψυχη του καθενος εκτιμα αλλιως τα καθημερινα .

Link to comment
Share on other sites

vasvol και dancer, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον... επειδή η λειτουργία του θυροειδή μου ήταν καλή πριν το χειρουργείο δεν έπαιρνα Τ4. Βασικά το πλάνο που μου όρισε η ενδοκρινολόγος είναι το εξής: 28/6 έκανα το χειρουργείο, ένα μηνα μετά να κάνω το "σπινθηρογράφημα" να δούν για υπολείμματα του αδένα, κι άλλον ένα μήνα μετά να πάρω το ιώδιο, δηλαδή τέλος Αυγούστου... κι όλο αυτό το διάστημα να είμαι χωρίς χάπι... θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό... είναι μήπως καλύτερο να ξεκινήσω αγωγή και μετά να κάνω το thyrogen που λέτε; ή να το αφήσω μέχρι τέλος Αυγούστου; Σίγουρα θα το συζητήσω και με τη γιατρό μου, αλλά αν έχετε αμφιβολίες θα ήθελα να τις ακούσω.... επίσης μου είπε να περιορίσω το αλάτι για τις εξετάσεις, που εγώ βέβαια ούτως ή άλλως δεν τρώω λόγω υπέρτασης... βέβαια τώρα στις διακοπές θα τρώω αρκετά σε ταβέρνες, οπότε ως ένα βαθμό είναι αναπόφευκτο... πειράζει για κάποιο λόγο; γιατί μια γνωστή μου δεν την άφηναν ούτε ζαμπόν ούτε τυρί ούτε καν ψωμί να τρώει λόγω του αλατιού...

Link to comment
Share on other sites

cinnamon κοιτα αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ή θα πρεπει να ακολουθησεις το δρομο της διακοπης του χαπιου σου για ολο αυτο το διαστημα πριν το ιωδιο και την αυστηρη διατροφή που απο οτι εχω ακουσει ειναι λιγο ψιλο ταλαιπορια ή θα τα κάνεις όλα κανονικά και θα περνεις χαπι και θα τρως ότι θες και απλά δυο μερες πριν παρεις ιωδιο θα σου κοψει το χαπι και θα κανεις δυο ενέσεις δηλαδη το thyrogen. αυτο βεβαια ειναι κατι που θα το συζητησεις με τον γιατρό σου και θα αποφασιστει γιατι εμεις δεν ειμαστε γιατροί και στην περιπτωση σου μπορει να χρειαζεται να κανεις κατι αλλο. εμενα παντως με βοηθησε τo thyrogen και μετα γιατι απέβαλα πολυ γρηγορα το ιωδιο και οπως ειπε ο πυρινικος γιατρος το πετυχαμε και λογο του thyrogen αυτο.καλο θα είναι οπως και να εχει να ρωτησεις παλι το γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

vasvol και dancer, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον... επειδή η λειτουργία του θυροειδή μου ήταν καλή πριν το χειρουργείο δεν έπαιρνα Τ4. Βασικά το πλάνο που μου όρισε η ενδοκρινολόγος είναι το εξής: 28/6 έκανα το χειρουργείο, ένα μηνα μετά να κάνω το "σπινθηρογράφημα" να δούν για υπολείμματα του αδένα, κι άλλον ένα μήνα μετά να πάρω το ιώδιο, δηλαδή τέλος Αυγούστου... κι όλο αυτό το διάστημα να είμαι χωρίς χάπι... θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό... είναι μήπως καλύτερο να ξεκινήσω αγωγή και μετά να κάνω το thyrogen που λέτε; ή να το αφήσω μέχρι τέλος Αυγούστου; Σίγουρα θα το συζητήσω και με τη γιατρό μου, αλλά αν έχετε αμφιβολίες θα ήθελα να τις ακούσω.... επίσης μου είπε να περιορίσω το αλάτι για τις εξετάσεις, που εγώ βέβαια ούτως ή άλλως δεν τρώω λόγω υπέρτασης... βέβαια τώρα στις διακοπές θα τρώω αρκετά σε ταβέρνες, οπότε ως ένα βαθμό είναι αναπόφευκτο... πειράζει για κάποιο λόγο; γιατί μια γνωστή μου δεν την άφηναν ούτε ζαμπόν ούτε τυρί ούτε καν ψωμί να τρώει λόγω του αλατιού...
Καλησπερα και παλι.Εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αυτο που κανει η διακοπη του χαπιου,δεν μπορει να επιτυχει ακριβως η thyrogen.Γι΄αυτο η καλυτερη μεθοδος είναι η διακοπη του χαπιου.Ουτως ή αλλως η thyrogen ειναι μεθοδος των 6-7 τελευταιων χρονων στην Ελλαδα.Οποτε θα σου προτεινα να κανεις ότι σου λεει ο γιατρος σου.Όσο για τη διατροφη και αυτο ειναι εφευρεση των τελευταιων χρονων στην Ελλαδα.Εγω τις 3 πρωτες φορες που ηπια ιωδιο, το ηπια χωρις διατροφή(δεν εφαρμοζόταν στην Ελλάδα) και χωρίς thyrogen.Επισης, οσες κοπελες πιναν ιωδιο και δεν ειχαν μεταστατικους λεμφαδενες,τους καιγόταν με την πρωτη φορα χωρις διατροφη και χωρις thyrogen.
Link to comment
Share on other sites

Σωστες και οι δυο αποψεις(διακοπη η thyrogen)Παντως η διμηνη διακοπη ακουγεται υπερβολικη.Το σπινθηρογραφημα μπορει καλιστα να γινει 2-3 μερες πριν το ιωδιο.Παντως βαρυνουσα ,αν και οχι μοναδικη,γνωμη εχει ο ενδοκρινολογος σου.

Το thyrogen εναι βεβαια 6-7 χρονων, αλλα τα μεχρι τωρα ευρηματα δειχνουν ιδια αποτελεσματικοτητα με τη διακοπη του χαπιου.

Link to comment
Share on other sites

Κοννουλα πες μας τα νεα σου. Πως πηγε το ολοσωμο;; αρχισες το χαπακωμα;; γενικα πως εισαι;; (πολλά ρωταω; ουτε πεθερα....)

Καλησπέρα κ απο μένα χάθηκα αλλά τρέχω με την πτυχιακή μου!! Στο ολόσωμο έδειξε οτι έχει κάτσει εκεί που θέλαμε κ εξωτερικά του στομαχιού.. μου είπε ο γιατρός να μν ανησυχώ κ οτι είναι φυσιολογικό.. Ο χειρούργος μου είπε να έχω στη άκρη του μυαλού μου οτι μπορεί να χρειασθεί να ξαναπάρω μια μικρή δόση ακόμα επειδή δν μου έδωσαν μεγάλη τώρα.. Απλά να το έχω σαν ιδέα στην άκρη του μυαλού μου αν και σίγουρα θα ξέρουμε σε 6 μήνες που θα κάνω πάλι το ολόσωμο. Το ίδιο μου είπε κ ο ενδοκρινολόγος.. Ξεκίνησα με euthyrox tn 125 μέχρι τέλος αυγούστου κ μετα θα κάνω εξετάσεις να δούμε αν είναι εντάξει η δόση.. μου είπε ο ενδοκρινολόγος οτι γενικά θα παίρνω μεγάλη δόση για τα κιλά μου γιατί απο δω κ πέρα πρέπει να είμαι υπερθυρεοειδικη για τα επόμενα 10 χρόνια.. τώρα είμαι μια χαρά κ γενικά καλά.. μόνο λίγα νευράκια τσ τελευταίες μέρες αλλά ελπίζω συμπτωματικό κ γρήγορα περαστικό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο μένα χάθηκα αλλά τρέχω με την πτυχιακή μου!! Στο ολόσωμο έδειξε οτι έχει κάτσει εκεί που θέλαμε κ εξωτερικά του στομαχιού.. μου είπε ο γιατρός να μν ανησυχώ κ οτι είναι φυσιολογικό.. Ο χειρούργος μου είπε να έχω στη άκρη του μυαλού μου οτι μπορεί να χρειασθεί να ξαναπάρω μια μικρή δόση ακόμα επειδή δν μου έδωσαν μεγάλη τώρα.. Απλά να το έχω σαν ιδέα στην άκρη του μυαλού μου αν και σίγουρα θα ξέρουμε σε 6 μήνες που θα κάνω πάλι το ολόσωμο. Το ίδιο μου είπε κ ο ενδοκρινολόγος.. Ξεκίνησα με euthyrox tn 125 μέχρι τέλος αυγούστου κ μετα θα κάνω εξετάσεις να δούμε αν είναι εντάξει η δόση.. μου είπε ο ενδοκρινολόγος οτι γενικά θα παίρνω μεγάλη δόση για τα κιλά μου γιατί απο δω κ πέρα πρέπει να είμαι υπερθυρεοειδικη για τα επόμενα 10 χρόνια.. τώρα είμαι μια χαρά κ γενικά καλά.. μόνο λίγα νευράκια τσ τελευταίες μέρες αλλά ελπίζω συμπτωματικό κ γρήγορα περαστικό :)

Πάντως, θα ήθελα να πω κ εγώ οτι όντως ένα πρόβλημα υγείας μπορεί να σε 'ταρακουνήσει' γερά.. Όσο μικρό ή μεγάλο και αν είναι αυτό.. Και σίγουρα, μετά απο μια περιπέτεια υγείας βγαίνεις ποιο δυνατός και συνειδητοποιημένος... κ βλέπεις τι σου κάνει καλό και τι όχι.... Όπότε κρατάμε μόνο τα καλά κ πετάμε ή ξεχναμε οτιδήποτε μας χαλάει/πληγώνει/στενοχωρεί/.... κ πάμε παρακάτω!! Κ σίγουρα γινόμαστε περισσότερο δημιουργικοί γιατί καταλαβαίνεις πλέον οτι ο χρόνος τρέχει και εμείς δν γίνεται να μένουμε στάσιμοι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας φιλοι και φιλες μου.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και οποιος/α ξερει ας απαντησει.

Με ποια κριτηρια καθοριζεται η δοση θυροξινης που απαιτειται σε καθε οργανισμο????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη χτες ημουν στον ενδοκρινολογο και τον ρωτησα ακριβως αυτο το πραγμα τηα σου πω τι μου ειπε.λοιπον τη δοση την καθοριζουν με βαση τα κιλα,την ηλικια,με το αν εχεις κανει θυροειδεκτομη και μετα ειναι αναλογα στον οργανισμο.επισης βασικο ρολο παιζει το αν εχεις κανει θυροειδεκτομη και εχει δειξει η βιοψια κακοηθεια.τοτε θα πρεπει να παιρνεις περισσοτερη δοση γιατι πρεπει να εισαι σε υπερθυροειδισμο.εγω για παραδειγμα εκανα θυροειδεκτομη πριν 1 μηνα και κατι ,χωρις στοιχεια κακοηθειας οποτε ξεκινησα αμεσως το χαπι και για τα δεδομενα μου μου ειπε οτι η δοση των 88 που μου εδωσε θα ηταν οκ αλλα δεν ειναι .εκανα υποθυοροειδισμο και αυξησαμε τη δοση στα 100 και μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει και παραπανω.εχει να κανει και με τον οργανισμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το team!!!

Εχω κι εγω μια απορια. Μετα το ιωδιο και αφου περασουν 6 μηνες (ή δεν ξερω γω ποσοι..), το ολοσωμο σπινθηρογραφημα ειναι υποχρεωτικο σε καθε περιπτωση; γιατι εμενα η ενδοκρινολογος μου μου ειπε οτι θα το κρινει απο την τιμη της tsh (νομιζω) και απο τις εργαστηριακες εξετασεις γενικοτερα , και μου ειπε οτι το αποφευγει οπου βλεπει οτι δεν ειναι απαραιτητο, και ετσι πραττει με ολους τους ασθενεις της και πανε και πολυ καλα!!!. Ειναι σωστο αυτο, ή θα φαω κανενα κρεμασμα εν αγνοια μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολο το team!!!

Εχω κι εγω μια απορια. Μετα το ιωδιο και αφου περασουν 6 μηνες (ή δεν ξερω γω ποσοι..), το ολοσωμο σπινθηρογραφημα ειναι υποχρεωτικο σε καθε περιπτωση; γιατι εμενα η ενδοκρινολογος μου μου ειπε οτι θρα το κρινει απο την τιμη της tsh (νομιζω) και απο τις εργαστηριακες εξετασεις γενικοτερα , και μου ειπε οτι το αποφευγει οπου βλεπει οτι δεν ειναι απαραιτητο, και ετσι πραττει με ολους τους ασθενεις της και πανε και πολυ καλα!!!. Ειναι σωστο αυτο, ή θα φαω κανενα κρεμασμα εν αγνοια μου;

Στο Θεαγενειο κανουν σπινθηριγραφημα μετα απο ενα χρονο,ασχετα με το ποσα μιλικιουρι ιωδιο πηρες.
Link to comment
Share on other sites

επειδη χτες ημουν στον ενδοκρινολογο και τον ρωτησα ακριβως αυτο το πραγμα τηα σου πω τι μου ειπε.λοιπον τη δοση την καθοριζουν με βαση τα κιλα,την ηλικια,με το αν εχεις κανει θυροειδεκτομη και μετα ειναι αναλογα στον οργανισμο.επισης βασικο ρολο παιζει το αν εχεις κανει θυροειδεκτομη και εχει δειξει η βιοψια κακοηθεια.τοτε θα πρεπει να παιρνεις περισσοτερη δοση γιατι πρεπει να εισαι σε υπερθυροειδισμο.εγω για παραδειγμα εκανα θυροειδεκτομη πριν 1 μηνα και κατι ,χωρις στοιχεια κακοηθειας οποτε ξεκινησα αμεσως το χαπι και για τα δεδομενα μου μου ειπε οτι η δοση των 88 που μου εδωσε θα ηταν οκ αλλα δεν ειναι .εκανα υποθυοροειδισμο και αυξησαμε τη δοση στα 100 και μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει και παραπανω.εχει να κανει και με τον οργανισμο

Κι εγω ετσι ξεκινησα. Μετα την αφαιρεση, με τα 69 κιλα μου και χωρις σημαδια κακοηθειας, μου εδωσε το Τ4 88mg. Μετα 1,5 μηνα εκανα εξετασεις οι οποιες βγηκαν καλες κατα την αποψη του γιατρου μου και μου αυξησε τη δοση σε 100mg. Και μου συνεστησε επανελεγχο μετα 6 μηνες. Εκει εγινε το "ελα να δεις"!!! Με τα οσα περασα ολα αυτα τα χρονια, μπορω να πω οτι η απαιτουμενη για μενα δοση ΤΟΤΕ ηταν 137-125 mg. Φαντασου εναν οργανισμο που πρεπει να παιρνει 125 ή 137 mg και δυστυχως καλειται να ανταπεξελθει επι 2 χρονια με δοση των 100 και 112 mg. Τωρα ειμαι 86 κιλα και παιρνω 150mg και ....ειμαι σχεδον καλα!!! (ειχα βαλει 19 κιλα σε 9 μηνες, αναγεννηθηκε υπολειματικος ιστος του αδενα, και απεκτησα ολα τα σημαδια του υποθυροειδισμου. Καλα που υπηρχε το διαδικτυο, στο οποιο βρηκα πληροφοριες και ........ αλλαξα γιατρο)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...