Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπερα

Με την επεμβαση αφαιρειται ο αδενας μαζι με τον καρκινο του.Αυτο που μενει απο την επεμβαση ειναι 99%φυσιολογικος αδενας .Εδω ερχεται το Ι131 και καταστρεφει οτι απεμεινε απο θυρεοειδικο ιστο,γιατι δεν πρεπει να υπαρχει μεσα μας θυρεοειδης και ετσι να ειναι ευκολος ο μελλοντικος έλεγχος με ολοσωμο σπινθηρογραφημα αλλα και με τη μετρηση της θυρεοσφαιρινης.

Επ ευκαιρια η διαρκεια του ολοσωμου εξαρταται και απο το μηχανημα.Οσο πιο καινουργιο τοσο λιγοτερο χρονο χρειαζεσαι(ισως και 10 λεπτα!!!!!)

Με την ευκαιρια η Tg 0,4 ειναι απιθανη!!!!!

να συμπερανω λοιπον οτι μετα την επεμβαση θα παμε οπωσδηποτε σε ιωδιο (Ι131??) για να καταστρεψουμε οτι απεμεινε απο θυροειδικο ιστο???τοτε τι χρειαζεται η βιοψια???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιωργο καλημερα

Η βιοψια ειναι μια εξεταση που βοηθαει τον ενδοκρινολογο και τον χειρουργο για την θεραπεια σου.Ειναι λοιπον ενα οπλο για αυτους,αν και μερικες φορες μπορει να παρει υλικο απο μια περιοχη που δεν υπαρχει εστια θηλωδους και ετσι να μας οδηγησει σε λαθος συμπερασματα.Εκει λοιπον μπαινει ο ενδοκρινολογος,συμφωνα με την εμπειρια του,να σου συστησει η οχι την επεμβαση.Το ιωδιο ειναι οπως ειπα και πιο πριν ενα συμπληρωματικο οπλο στην θεραπεια σου.

Βεβαια στην περιπτωση σου ηδη ο Καπελλακης σε εστειλε να κανεις τον υπερηχο με χαρτογραφηση ετσι ωστε να ξερει απο πριν τι θα βρει μπροστα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους

γιατρε ειχες δίκιο εμενα για το ολοσωμο χρειάστηκαν 10 λεπτα. Η απαντηση ειναι οτι υπαρχει καθήλωση σε λιγο υπολειμματικό θυροειδικο ιστο. ο γιατρος ειναι ευχαριστημενος μου ειπε οτι θα το συγκρινουμε και με αλλο ολοσωμο που θα κανω αργοτερα αλλα θεωρει το θεμα λήξαν και οτι θα τον προβληματιζε εαν δεν φαινοταν τιποτα. τι να πω να το εμπιστευτω; οντως ετσι πρεπει να ειναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι.Κανε καλες διακοπες τωρα και οπως μπορεις να βοηθας αλλους ανθρωπους που εχουν το ιδιο προβλημα με εσενα.Τα λεμε ιατρικα οταν χρειαστεις να κανεις κατι αλλο.

Το θεμα σου μαλλον τελειωσε.Να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε ευχαριστω πολυ και εσενα οπως και ολους τους αλλους να σας εχει ο Θεος καλα και να δίνετε δυναμη σε ολους οσους χρειάζονται το ιδιο θα κανω και εγω . εδω θα μαι και σε οτι μπορω να βοηθησω αυτο θα κανω .μεσα απο αυτο το φορουμ ειναι ολοφανερο παντα εστω και με το ελαχιστο ο ενας μπορει να βοηθησει τον αλλο

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλημερα

Η βιοψια ειναι μια εξεταση που βοηθαει τον ενδοκρινολογο και τον χειρουργο για την θεραπεια σου.Ειναι λοιπον ενα οπλο για αυτους,αν και μερικες φορες μπορει να παρει υλικο απο μια περιοχη που δεν υπαρχει εστια θηλωδους και ετσι να μας οδηγησει σε λαθος συμπερασματα.Εκει λοιπον μπαινει ο ενδοκρινολογος,συμφωνα με την εμπειρια του,να σου συστησει η οχι την επεμβαση.Το ιωδιο ειναι οπως ειπα και πιο πριν ενα συμπληρωματικο οπλο στην θεραπεια σου.

Βεβαια στην περιπτωση σου ηδη ο Καπελλακης σε εστειλε να κανεις τον υπερηχο με χαρτογραφηση ετσι ωστε να ξερει απο πριν τι θα βρει μπροστα του.

vasvol,dancer,ντιτα,despina4321,sonia64,georgiamami,konnoula και ολοι (ες) γενικως, τα αποτελεσματα της βιοψιας δεν βγηκαν σημερα και οπως μου ειπαν θα βγουν αυριο η μεθαυριο.οπως καταλαβαινετε εχω τρελαθει απο την αγωνια.τα καταφερα ομως να δωσω και 2 υποσχεσεις στον εαυτο μου 1) να κοψω το τσιγαρο και 2) οταν με το καλο τελειωσουν ολα αυτα να συζητησω ειλικρινα (ισως για πρωτη φορα) πρωτα απο ολα με τον εαυτο μου και υστερα με ολους τους κοντινους μου αωθρωπους (γυναικα,παιδι,γονεις,φιλους,κλπ) που με αγαπανε και τους αγαπαω.σκοπος?? να καψουμε ολα τα ψυχικα και συναισθηματικα καρκινωματα που λιγο η πολυ μας ταλαιπωρουν και μας χαλανε την καθημερινοτητα.ειναι το ιδιο επικινδυνα.μεσον??? ουτε το νυστερι ουτε το ιωδιο.μονο η αληθεια η αγαπη και η συζητηση.το να γραφω τετοια ισως ειναι ηλιθιο (τετοια ωρα τετοια λογια).δεν ειμαι ομως ουτε γιατρος ουτε ψυχολογος για να βοηθησω πρακτικα και ουσιαστικα σε ολο αυτο το λουκι που περναμε.καποιος που αγωνια ειμαι που μεσα στην τρελα του εκανε και αυτες τις σκεψεις που μπορει να ειναι χρησιμες και σε καποιους αλλους.αν δεν ειναι θεωρειστε τις σαν ενα διαλειμμα σε ολη αυτη την ορολογια (οζοι,ιωδιο,βιοψια,TSH,TG,θαλαμος,ολοσωμο υπερηχο κλπ) που μπηκαν τελευταια στη ζωη μας.η ξεχαστε τις.να ειστε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ.γιατρε thanks a lot και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

vasvol,dancer,ντιτα,despina4321,sonia64,georgiamami,konnoula και ολοι (ες) γενικως, τα αποτελεσματα της βιοψιας δεν βγηκαν σημερα και οπως μου ειπαν θα βγουν αυριο η μεθαυριο.οπως καταλαβαινετε εχω τρελαθει απο την αγωνια.τα καταφερα ομως να δωσω και 2 υποσχεσεις στον εαυτο μου 1) να κοψω το τσιγαρο και 2) οταν με το καλο τελειωσουν ολα αυτα να συζητησω ειλικρινα (ισως για πρωτη φορα) πρωτα απο ολα με τον εαυτο μου και υστερα με ολους τους κοντινους μου αωθρωπους (γυναικα,παιδι,γονεις,φιλους,κλπ) που με αγαπανε και τους αγαπαω.σκοπος?? να καψουμε ολα τα ψυχικα και συναισθηματικα καρκινωματα που λιγο η πολυ μας ταλαιπωρουν και μας χαλανε την καθημερινοτητα.ειναι το ιδιο επικινδυνα.μεσον??? ουτε το νυστερι ουτε το ιωδιο.μονο η αληθεια η αγαπη και η συζητηση.το να γραφω τετοια ισως ειναι ηλιθιο (τετοια ωρα τετοια λογια).δεν ειμαι ομως ουτε γιατρος ουτε ψυχολογος για να βοηθησω πρακτικα και ουσιαστικα σε ολο αυτο το λουκι που περναμε.καποιος που αγωνια ειμαι που μεσα στην τρελα του εκανε και αυτες τις σκεψεις που μπορει να ειναι χρησιμες και σε καποιους αλλους.αν δεν ειναι θεωρειστε τις σαν ενα διαλειμμα σε ολη αυτη την ορολογια (οζοι,ιωδιο,βιοψια,TSH,TG,θαλαμος,ολοσωμο υπερηχο κλπ) που μπηκαν τελευταια στη ζωη μας.η ξεχαστε τις.να ειστε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ.γιατρε thanks a lot και απο μενα

Γιωργο, απ' ολα αυτα που ειπες (που μονο ηλιθια δεν ειναι) κραταω μονο το οτι ''μπορει'' -κι αυτο με επιφυλαξη- να κοψεις το τσιγαρο. Κι αυτο το λεω γιατι ειναι στη φυση μας, οταν περναμε λουκια, να δινουμε υποσχεσεις στον εαυτο μας (ποιος δεν το εχει κανει;) οτι θα αλλαξουμε πραγματα στη ζωη μας. Οταν θα απεχεις λοιπον χρονικα και ουσιαστικα απο το ζητημα που σε ταλαιπωρει και θα τα βλεπεις ολα απο αποσταση, θα ''επανελθεις'' στα παλια, πραγμα που δεν ειναι και τοσο κακο...νομίζω...

Καλο βεβαια θα ηταν, να πεταξουμε απο τη ζωη μας τα''βαρη'' και να κρατησουμε αυτα που πραγματικα θελουμε και αγαπαμε... Ομως κι αυτο απαιτει να κανουμε δουλεια με τον εαυτο μας, καθως επισης να διαθεσουμε και χρονο.... εχουμε;;;;

Οσο για τη βιοψια, νομιζω οτι δεν πρεπει να τρελλαίνεσαι τοοοοοοσο!! Ο,τι και να ειναι αντιμετωπιζεται αριστα!

Anyway, καλη επιτυχια και...ψυχραίμησε.....χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο60 καλημερα!!Θα συμφωνησω με την Ντιτα,οτι δεν ειναι καθολου ηλιθια ολα αυτα που γραφεις!!Οταν εισαι σε μια τοσο δυσκολη κατασταση,χειρουργειου,αναμονης βιοψιας κτλ,τα καταλαβαινουμε απολυτα ,γιατι τα εχουμε περασει και αν διαβασεις τα περσινα τα δικα μου,που ηταν μετα την θεραπεια ιωδιου,στη διαδικασια προετοιμασιας του ολοσωμου σπινθηρογραφηματος,με βαρυ υπο-θυρ/σμο,ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση επισης!!Αλλα εδω ειμαστε να δειξουμε οτι μετα την περιπετεια μας,βγηκαμε πιο δυνατοι και αναθεωρησαμε πολλα πραγματα στη ζωη μας!!Επισης κρατησα κοντα μου ανθρωπους που πραγματικα με αγαπησαν και απομακρυνθηκα απο τους υπολοιπους!!Εκανα καινουργιους φιλους μεσα στη περιπετεια υγειας μου και αλλαξα γενικα σταση ζωης.Εβαλα πανω απ`ολα τα δικα μου "θελω" και οχι των αλλων και κανω αυτο που θελω εγω για μενα και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι !!Επρεπε να ερθει ο καρκινος στη ζωη μου, φαινεται,για να με ταρακουνησει!!!

Παντως ειναι σπανια μια θετικη βιοψια,οποτε μην βαζεις το "κακο" στο μυαλο σου!!Αλλα και να ειναι αλλη η εξελιξη της,αντιμετωπιζεται αριστα!!Και παλι καλα αποτελεσματα,περιμενουμε με αγωνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Βγήκε και η δικιά μου βιοψία.... Θηλώδες μικροκαρκίνωμα σε 3 σημεία.... Ξαφνιάστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ.... παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο, μου ήρθε κεραμίδα... Αισθάνομαι πολύ μικρή για όλα αυτά..... Θα σας γράψω αργότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο και θα κοιμάται το μπεμπέ τις λεπτομέρειες γιατί έχω πολλές απορίες.... :(:confused::mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα.Δεν ειμαι μανουλα ,αλλα ελπιζς καποτε να γινω.θελω τη γνωμη σας!!!!στις 6.6.12 εκανα ολικη θυροειδεκτομη .ειχα Ηαshimoto με οζο ο οποιοσ ηταν υποπτος.ευτυχως η βιοψια ηταν καθαρη.ολα καλα με το χειρουργειο αν εκσαιρεσουμε το οτι ενα μηνα μετα η φωνη μου ειναι ακομα βραχνη.ο χειρουργος(κορυφαιος στη θεσσαλονικη) ειπε οτι θα επανελθει στα φυσιολογικα.λοιπον πριν την εγχειρηση επαιρνα τ4 75.μετα μου εδωσε ο ενδοκρινολογος τ488.πριν μια βδομαδα αρχισα να ζαλιζομαι,να μην εχω ορεξη,κουραγιο,να μουδιαζουν τα ακρα μου κτλ.πηρα τηλ τον ενδοκρινολογο ,ο οποιοσ ειναι διακοπες και μου ειπε να κανω να παρω τ455.τον ξαναπηρα μετα απο 3 μερες και του ειπα οτι ειμαι χαλια.μου ειπε να κανω μια τsh για να δουμε περιπου τι γινεται.η τsh μου ειναι 23,67.τωρα ξαναπαιρνω τ488.εχουν περασει 3 βδομαδες απο τοτε που ξεκινησα να παιρνωτ488 μετα την εγχειρηση,το ξερω οτι μπορει ακομα να μην εχει δειξει την πραγματικη τιμη η εξεταση αλλα δε νομιζω οτι θα καλυφτω με των 88 .μου ειπε να ξανακανω τsh σε 40 μερες και οτι δε μπορει να μου δωσει παραπανω δοση γιατι ειμαι 50 κιλα.τι να κανω?????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Βγήκε και η δικιά μου βιοψία.... Θηλώδες μικροκαρκίνωμα σε 3 σημεία.... Ξαφνιάστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ.... παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο, μου ήρθε κεραμίδα... Αισθάνομαι πολύ μικρή για όλα αυτά..... Θα σας γράψω αργότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο και θα κοιμάται το μπεμπέ τις λεπτομέρειες γιατί έχω πολλές απορίες.... :(:confused::mad:

cinammon κοριτσι μου μην φοβασαι. Θα κανεις το ιωδιακι σου κι εσυ και τελος το προβλημα...βεβαια θα το παρακολουθεις,οπως ολοι, για μια πενταετια. Οπως λεει και η γιατρος μου, δεν μας ανησυχει, αλλα το παρακολουθουμε σαν να μας ανησυχει. Το θηλωδες εινια η συνηθισμενη μορφη που αντιμετωπιζεται αριστα. Γι' αυτο, θα κανεις ο,τι πρεπει και θα το ξεχασεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Δεν ειμαι μανουλα ,αλλα ελπιζς καποτε να γινω.θελω τη γνωμη σας!!!!στις 6.6.12 εκανα ολικη θυροειδεκτομη .ειχα Ηαshimoto με οζο ο οποιοσ ηταν υποπτος.ευτυχως η βιοψια ηταν καθαρη.ολα καλα με το χειρουργειο αν εκσαιρεσουμε το οτι ενα μηνα μετα η φωνη μου ειναι ακομα βραχνη.ο χειρουργος(κορυφαιος στη θεσσαλονικη) ειπε οτι θα επανελθει στα φυσιολογικα.λοιπον πριν την εγχειρηση επαιρνα τ4 75.μετα μου εδωσε ο ενδοκρινολογος τ488.πριν μια βδομαδα αρχισα να ζαλιζομαι,να μην εχω ορεξη,κουραγιο,να μουδιαζουν τα ακρα μου κτλ.πηρα τηλ τον ενδοκρινολογο ,ο οποιοσ ειναι διακοπες και μου ειπε να κανω να παρω τ455.τον ξαναπηρα μετα απο 3 μερες και του ειπα οτι ειμαι χαλια.μου ειπε να κανω μια τsh για να δουμε περιπου τι γινεται.η τsh μου ειναι 23,67.τωρα ξαναπαιρνω τ488.εχουν περασει 3 βδομαδες απο τοτε που ξεκινησα να παιρνωτ488 μετα την εγχειρηση,το ξερω οτι μπορει ακομα να μην εχει δειξει την πραγματικη τιμη η εξεταση αλλα δε νομιζω οτι θα καλυφτω με των 88 .μου ειπε να ξανακανω τsh σε 40 μερες και οτι δε μπορει να μου δωσει παραπανω δοση γιατι ειμαι 50 κιλα.τι να κανω?????

Marian, η TSH τοσο ψηλη σιγουρα θελει ανεβασμα. Η σχεση των mg με τα κιλα σου ειναι κατι που δε γνωριζω. Αυτο που εχω ομως να σου πω απο τη δικη μου εμπειρια ειναι οτι μετα την αφαιρεση, μου εδωσαν απο το νοσοκομειο το 75. Ο γιατρος μου μου εδωσε το 88 και η TSH που εκανα μετα 2 μηνες, ηταν στο 4,5. Τοτε ο "καλος" γιατρος μου, ειπε να συνεχισω αυτη τη δοση και να κανω επανεξεταση μετα 6 μηνες. Στο διαστημα αυτο, επαθα "τα μυρια οσα" με αποκορυφωμα μια παθηση που με οδηγησε να ξανακανω TSH η οποια ειχε εκτοξευθει στα υψη. Τρια χρονια μετα ακομη προσπαθω να συμαζεψω τα ασυμαζευτα. Να σου πω οτι η απαιτουμενη δοση για μενα ηταν τοτε το 137 και μου εδινε ο γιατρος το 88 και μετα απο πολλες αναφορες μου σε προβληματα μου το αυξησε στο 100.

Ολα αυτα σου τα λεω για να εστιασεις την προσοχη σου ωστε να παρεις απο τωρα την καταλληλη δοση λαμβανοντας υποψη τα συμπτωματα σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

και γω πιστευω οτι ειναι λιγο το 88.οταν πηγα στον ενδοκρινολογο μετα την εγχειρηση ηθελε να συνεχισω να παιρνω τ475 και χαριστικα μου εδωσε των 88 γιατι επεμενα εγω οτι δεν ειναι δυνατον να παρω την ιδια δοση .απο βδομαδα θα παω γιατι λειπει διακοπες και θα επιμεινω να μου δωσει τουλαχιστον κατι κοντα στα 100.τρομαξα οταν ειδα τsh 23.67.αυτο που μου ειπε απο το τηλ.ειναι δε μπορουμε να αυξησουμε ξαφνικα τη δοση και οτι για 50 κιλα δε μπορει να μου δωσει παραπανω.τι θα περιμενω δηλαδη,να παθω καταθλιψη,να βαλω 10 κιλα και να μην εχω δυναμη να σηκωθω απο το κρεβατι?κανενασ δε σου λεει τελικα το ποσο δυσκολο ειναι να ρυθμιστουν οι ορμονες.ολοι σου λενεοτι δεν ειναι τιποτα,μην ανησυχεις.τελικα δεν ειναι ετσι.ενα μηνα μετα την εγχειρηση και ειμαι χαλια.απο ο,τι καταλαβα πρεπει να μαλωσεις με τον ενδοκρινολογο και να παρεισ τη δοση που νομιζεις εσυ γιατι οι γιατροι πανε με βαση τους αριθμους.καθε οργανισμος ομως αντιδρα διαφορετικα.επισης θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος προβλημα με το τ4 σαν μαρκα γιατι εχω ακουσει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Βγήκε και η δικιά μου βιοψία.... Θηλώδες μικροκαρκίνωμα σε 3 σημεία.... Ξαφνιάστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ.... παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο, μου ήρθε κεραμίδα... Αισθάνομαι πολύ μικρή για όλα αυτά..... Θα σας γράψω αργότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο και θα κοιμάται το μπεμπέ τις λεπτομέρειες γιατί έχω πολλές απορίες.... :(:confused::mad:
Αγαπητή cinnamon, δεν ξέρω αν διάβασες το δικό μου ιστορικό,αλλά νομίζω ότι είμαι η πιο βαριά περίπτωση εδώ μέσα.Χειρουργήθηκα 18 χρονών μόνο στο θυρεοειδή.Δεν πήρα τη βιοψία για 7 χρόνια.Μετά από 7 χρόνια είχα μετάσταση στους λεμφαδένες.Έκανα αφαίρεση λεμφαδένων αριστερά, με 6 θετικούς λεμφαδένες. Ήπια ιώδιο 4 φορές, με τελευταία φορά το 2007.Ωστόσο, βρήκα το κουράγιο να παντρευτώ και να συνεχίσω τη ζωή μου.Εσύ δεν πρέπει να στεναχωριέσαι, γιατί θα πιεις μια φορά ιώδιο και θα τελειώσεις.Όσοι το ανακαλύπτουν νωρίς, δε χρειάζεται να πιουν και άλλη φορά.Μήπως μπορείς να γράψεις ακριβώς τι λέει η βιοψία;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...