Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω πολυ sonia αυτο που φοβαμαι ειναι τι θα δείξει ελπιζω να πανε ολα καλα μεχρι τοτε σιγουρα θα αγωνιώ αλλα θα εχω εσας και αυτο με παρηγορεί

Kαλως ηλθες!!!! ειδες που δεν ηταν τιποτα;; στο μυαλο σου το ειχες κανει τεραστιο, οπως τωρα με το ολοσωμο. Τι θες να δειξει δηλαδη;;.. τα σημεια που εχει καθηλωθει, κι αυτο μονο κακο δεν ειναι. Αυτο δεν θελουμε; ναχει ''κατακατσει'' εκει που πρεπει για να μας θεραπευσει!!

Αντε, κατσε τωρα σπιτακι σου (πηγαινε και καμμια βολτιτσα) κι εννοια σου.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για το ολόσωμο μεταθεραπευτικό.. είναι να το κάνω τη Πέμπτη.. χρειάζετσι κάποια προετοιμασία? Μου είπαν να έχω φάει ελαφρά το προηγούμενο βράδυ.... Απλά φαντάζομαι οτι είσαι ξαπλωμένος ( με τα ρούχα ελπίζω ) κ περνάει η κάμερα απο πανω... Ελπίζω βέβαια να έχει συνέλθει κ το στομάχι μου μέχρι τη Πέμπτη αλλιώς θα έχω θέμα στο να ξαπλώσω εκεί για πόση ώρα!!!!!! γιατί κάτι βράδια τώρα τη βγάζω ορθή γωνία στον ύπνο απο τη τσιμεντοκολώνα που νιώθω οτι έχω καταπιει!!!!!

Κοννουλα πες μας τα νεα σου. Πως πηγε το ολοσωμο;; αρχισες το χαπακωμα;; γενικα πως εισαι;; (πολλά ρωταω; ουτε πεθερα....)

Link to comment
Share on other sites

sonia64 χαιρομαι που ολα πηγαν καλα ,οπως και για ολους τους αλλους φιλους που με μικρη η μεγαλυτερη δυσκολια τελικα το ξεπερνουν.

εγω τελικα θα κανω ενχειριση με καπελακη την τεταρτη.οταν βγω θα πω τις εντυπωσεις μου για να βοηθησω οσο μπορω τους επομενους.γενικα δεν εχω ξαναμπει σε forum γιατι το θεωρουσα χαζο.με ολους εσας αλλαξα γνωμη.ειστε ολοι θαυμασιοι και σας ευχαριστω πολυ.με βοηθησατε και μου δωσατε κουραγιο.θα τα ξαναπουμε παρασκευη η σαββατο .γεια σας προς το παρον και ψηλα το κεφαλι[/QUOT

Γιωργο 60, σου ευχομαι κι εγω καλη επιτυχια (ρουτινα για τους γιατρους βεβαια!!) και η δικη μου η εμπειρια ηταν, ουτε πονος, ουτε προβλημα φωνης, τιποτα...μονο την αλλη μερα που ηρθε και με πηρε ο αντρας μου για το σπιτι, καναμε σταση σε μια καφετερια και αναμεσα σε καπνους και σε τσιγαρα (δεν καπνιζω εγω) ηπιαμε ενα καπουτσινακι που τοσο το ηθελε ο οργανισμος μου!!!( ακου τωρα.....!!) πειράζει;;;;;;;;

γεια σε ολους.εκανα την αφαιρεση του θ/ους στον καπελακη την τεταρτη και οπως ειχα υποσχεθει γραγω εντυπωσεις.1) πριν το χειρουργειο με εστειλε σε εξωτερικο να κανω υπερηχο (κυριως) για να δει αν υπαρχει προβλημα στουσ λεμφαδενες.απ οτι μου ειπανε δεν υπαρχει.διεγνωσθη οτι "η υφη του παρεγχυματος ειναι ανομοιογενης,υποηχη με μορφολογια συμβατη με με θυροειδιτιδα Ηαshimoto (τι ειναι αυτο ??) και οτι υπαρχουν "ατρακτοειδης λεμφαδενες με χαρακτηρες αντιδραστικης λεμφαδενιτιδας (αυτο ειναι κατι κακο???).2) μετα το χειρουργειο δεν ειχα σχεδον καθολου πονο και η φωνη πολυ ελαφρα βραχνη (οπως σε ενα μικρο κρυολογημα) και την επομενη μερα (πεμπτη) πηγα σπιτι 3) σημερα το πρωι (παρασκευη) εδωσα αιμα το πρωι και τα αποτελεσματα ηταν Ca 9.5 και PTH 38.μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα (ειναι???).η τομη ειναι πολυ μικρη (5-6 εκ) και λεπτη και αποτι φαινεται θα φυγει τελειως.4) τωρα περιμενω το αποτελεσμα της βιοψιας (θα βγει τριτη με τεταρτη) και μου ειπε να παιρνω 1 ideoς την ημερα για 1 μηνα περιπου (γιατι???).η ενδ/γος μου μου ειπε μεχρι να βγει η βιοψια να παιρνω 3 χαπια Τ3 την ημερα (ειναι σωστο αυτο???).

γενικα τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα αποτι περιμενα και οπως ακριβως μου τα ειχε πει ο καπελακης.ο γιατρος ειναι λιγομιλητος αλλα οτι λεει ειναι ακριβες.φαινεται οτι εχει τεραστια πειρα και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αυτα που κυκλοφορουν περι ηλικιας ειναι μη σοβαρα.αυτα προς το παρον.περιμενω τις απαντησεις σας και ευχομαι σε ολους τους φιλους να πανε ολα καλα.η ενχειριση παντως δεν ειναι τιποτα και δεν πρεπει να υπαρχει κανενας φοβος

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, καλωσηλθες πισω. Ευχομαι ταχεια αναρρωση και καλα αποτελεσματα στη βιοψια.

Ειδες???? Ολα πηγαν μια χαρα και ετσι θα συνεχισουν να πανε. Να εισαι αισιοδοξος!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σε ολους.εκανα την αφαιρεση του θ/ους στον καπελακη την τεταρτη και οπως ειχα υποσχεθει γραγω εντυπωσεις.1) πριν το χειρουργειο με εστειλε σε εξωτερικο να κανω υπερηχο (κυριως) για να δει αν υπαρχει προβλημα στουσ λεμφαδενες.απ οτι μου ειπανε δεν υπαρχει.διεγνωσθη οτι "η υφη του παρεγχυματος ειναι ανομοιογενης,υποηχη με μορφολογια συμβατη με με θυροειδιτιδα Ηαshimoto (τι ειναι αυτο ??) και οτι υπαρχουν "ατρακτοειδης λεμφαδενες με χαρακτηρες αντιδραστικης λεμφαδενιτιδας (αυτο ειναι κατι κακο???).2) μετα το χειρουργειο δεν ειχα σχεδον καθολου πονο και η φωνη πολυ ελαφρα βραχνη (οπως σε ενα μικρο κρυολογημα) και την επομενη μερα (πεμπτη) πηγα σπιτι 3) σημερα το πρωι (παρασκευη) εδωσα αιμα το πρωι και τα αποτελεσματα ηταν Ca 9.5 και PTH 38.μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλα (ειναι???).η τομη ειναι πολυ μικρη (5-6 εκ) και λεπτη και αποτι φαινεται θα φυγει τελειως.4) τωρα περιμενω το αποτελεσμα της βιοψιας (θα βγει τριτη με τεταρτη) και μου ειπε να παιρνω 1 ideoς την ημερα για 1 μηνα περιπου (γιατι???).η ενδ/γος μου μου ειπε μεχρι να βγει η βιοψια να παιρνω 3 χαπια Τ3 την ημερα (ειναι σωστο αυτο???).

γενικα τα πραγματα πηγαν πολυ καλυτερα αποτι περιμενα και οπως ακριβως μου τα ειχε πει ο καπελακης.ο γιατρος ειναι λιγομιλητος αλλα οτι λεει ειναι ακριβες.φαινεται οτι εχει τεραστια πειρα και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αυτα που κυκλοφορουν περι ηλικιας ειναι μη σοβαρα.αυτα προς το παρον.περιμενω τις απαντησεις σας και ευχομαι σε ολους τους φιλους να πανε ολα καλα.η ενχειριση παντως δεν ειναι τιποτα και δεν πρεπει να υπαρχει κανενας φοβος

Καλησπερα,απ' ό,τι φαινεται τα πραγματα πηγαν πολυ καλα.Η θυρεοειδιτιδα που σου γραφουν ειναι αυτοάνοσο νοσημα του θυρεοειδούς,όχι κάτι σοβαρό.Η αντιδραστική λεμφαδενίτιδα είναι μία αντίδραση των λεμφαδένων σε καποια λοιμωξη του λάρυγγα ή του φαρυγγα ή των αμυγδαλων γενικα.Το Τ3 που σου ειπε η ενδοκρινολογος πρέπει να το παιρνεις 3 φορές τη μέρα.Το άλλο χάπι που γραφεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

ντιτα όντως δεν ηταν τιποτα ειχες πολυ δικιο και σας ευχαριστω ολους για το κουραγιο . το ολοσωμο γινεται για να δουν που εκατσε το ιωδιο αρα που εχεις καρκινικα κύτταρα και μετα τι πως ξερεις αν εισαι πλεον καλα ; εχω μπερδευτεί λιγακι και οντως τα εχω κανει τεραστια μεσα στο κεφαλι μου εχεις πολυ δικιο.

κοννουλα περιμενουμε νεα σου...............

γιωργο χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και καλα αποτελεσματα περιμενουμε να μας πεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,απ' ό,τι φαινεται τα πραγματα πηγαν πολυ καλα.Η θυρεοειδιτιδα που σου γραφουν ειναι αυτοάνοσο νοσημα του θυρεοειδούς,όχι κάτι σοβαρό.Η αντιδραστική λεμφαδενίτιδα είναι μία αντίδραση των λεμφαδένων σε καποια λοιμωξη του λάρυγγα ή του φαρυγγα ή των αμυγδαλων γενικα.Το Τ3 που σου ειπε η ενδοκρινολογος πρέπει να το παιρνεις 3 φορές τη μέρα.Το άλλο χάπι που γραφεις τι είναι;

στις ενδειξεις γραφει οτι χορηγειται σε ασθενεις υψηλου κινδυνου για συνδυασμενη ελειψη βιταμινης D και ασβεστιου.εφοσον το ασβεστιο μου βγηκε καλο (9,5),γιατι μου εδωσε το χαπι???

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο60 ,καλη αναρρωση και καλα αποτελεσματα στη βιοψια σου!!Και καλο να ειναι το ασβεστιο,θα πρεπει να βοηθησεις λιγο τον οργανισμο,γιατι οι παραθυρεοειδεις που παραγουν το ασβεστιο "σοκαρονται"απο την εγχειριση και "τεμπελιαζουν" το πρωτο διαστημα.Αυτα μου ειχαν πει και μενα.

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα με την εγχειρηση και που πηρες γρηγορα την αποφαση!!Ετσι εκανα κι εγω,Παρασκευη στο γιατρο και Δευτερα χειρουργειο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ντιτα όντως δεν ηταν τιποτα ειχες πολυ δικιο και σας ευχαριστω ολους για το κουραγιο . το ολοσωμο γινεται για να δουν που εκατσε το ιωδιο αρα που εχεις καρκινικα κύτταρα και μετα τι πως ξερεις αν εισαι πλεον καλα ; εχω μπερδευτεί λιγακι και οντως τα εχω κανει τεραστια μεσα στο κεφαλι μου εχεις πολυ δικιο.

κοννουλα περιμενουμε νεα σου...............

γιωργο χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και καλα αποτελεσματα περιμενουμε να μας πεις

Ο καρκινικός δείκτης στο θηλώδες καρκίνωμα είναι η θυρεοσφαιρίνη.Πρέπει να είναι όσο το δυνατό χαμηλότερη, ακόμη κάτω από το ένα.Αυτό όμως γίνεται μόνο με διακοπή του Τ4 ή με ενέσεις thyrogen που διεγείρουν την tsh στα ύψη και αυτή με τη σειρά της παρασέρνει την θυρεοσφαιρίνη.Η εξέταση της θυρεοσφαιρίνης με χάπι δεν δείχνει την ύπαρξη καρκίνου.
Link to comment
Share on other sites

ντιτα όντως δεν ηταν τιποτα ειχες πολυ δικιο και σας ευχαριστω ολους για το κουραγιο . το ολοσωμο γινεται για να δουν που εκατσε το ιωδιο αρα που εχεις καρκινικα κύτταρα και μετα τι πως ξερεις αν εισαι πλεον καλα ; εχω μπερδευτεί λιγακι και οντως τα εχω κανει τεραστια μεσα στο κεφαλι μου εχεις πολυ δικιο.

κοννουλα περιμενουμε νεα σου...............

γιωργο χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και καλα αποτελεσματα περιμενουμε να μας πεις

οχι, εκει που εχει καθηλωθει το ιωδιο, δεν σημαινει οτι υπαρχει καρκινος! εμενα εδειξε καθηλωση και στα νεφρα και αλλου (δεν θυμαμαι τωρα) και δεν εχω προβλημα τετοιο φυσικα! απλα παει και καθεται και αλλου προφανως (δεν ξερω γιατι) ας μας πει ο καλος μας ο γιατρος.....να μην εχουμε αποριες.

Τελικα......μηπως η πολλες αποριες ειναι που μας κανουν το περισσοτερο κακο;

Link to comment
Share on other sites

despina εμενα η tg πριν το ιωδιο και με thyrogen ενέσεις ήταν 0,4 οποτε υποθετω ηταν οκ.

ντιτα οντως το παρα αναλύω και συγνωμη αν κουραζω και εσας εκτος απο εμενα μερικες φορες δεν ξερω τι να πω καλυτερα η άγνοια σε μερικες περιπτωσεις; σώζει απο την τρέλα χιχι και φαντασου γενικοτερα ημουν πολυ χαλαρο ατομο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Με την επεμβαση αφαιρειται ο αδενας μαζι με τον καρκινο του.Αυτο που μενει απο την επεμβαση ειναι 99%φυσιολογικος αδενας .Εδω ερχεται το Ι131 και καταστρεφει οτι απεμεινε απο θυρεοειδικο ιστο,γιατι δεν πρεπει να υπαρχει μεσα μας θυρεοειδης και ετσι να ειναι ευκολος ο μελλοντικος έλεγχος με ολοσωμο σπινθηρογραφημα αλλα και με τη μετρηση της θυρεοσφαιρινης.

Επ ευκαιρια η διαρκεια του ολοσωμου εξαρταται και απο το μηχανημα.Οσο πιο καινουργιο τοσο λιγοτερο χρονο χρειαζεσαι(ισως και 10 λεπτα!!!!!)

Με την ευκαιρια η Tg 0,4 ειναι απιθανη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

despina εμενα η tg πριν το ιωδιο και με thyrogen ενέσεις ήταν 0,4 οποτε υποθετω ηταν οκ.

ντιτα οντως το παρα αναλύω και συγνωμη αν κουραζω και εσας εκτος απο εμενα μερικες φορες δεν ξερω τι να πω καλυτερα η άγνοια σε μερικες περιπτωσεις; σώζει απο την τρέλα χιχι και φαντασου γενικοτερα ημουν πολυ χαλαρο ατομο

Dancer δεν μας κουραζεις καθόλου..αλλοίμονο!!! Εδω βρεθήκαμε για να τα λεμε, να μοιραζόμαστε τα up and down μας, να ρωταμε, να απανταμε και αλλα τέτοια ανθρώπινα!!!

Γιατρε, thanks again!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...