Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

vasvol,dancer,ντιτα,despina4321,sonia64,georgiamami,konnoula και ολοι (ες) γενικως, τα αποτελεσματα της βιοψιας δεν βγηκαν σημερα και οπως μου ειπαν θα βγουν αυριο η μεθαυριο.οπως καταλαβαινετε εχω τρελαθει απο την αγωνια.τα καταφερα ομως να δωσω και 2 υποσχεσεις στον εαυτο μου 1) να κοψω το τσιγαρο και 2) οταν με το καλο τελειωσουν ολα αυτα να συζητησω ειλικρινα (ισως για πρωτη φορα) πρωτα απο ολα με τον εαυτο μου και υστερα με ολους τους κοντινους μου αωθρωπους (γυναικα,παιδι,γονεις,φιλους,κλπ) που με αγαπανε και τους αγαπαω.σκοπος?? να καψουμε ολα τα ψυχικα και συναισθηματικα καρκινωματα που λιγο η πολυ μας ταλαιπωρουν και μας χαλανε την καθημερινοτητα.ειναι το ιδιο επικινδυνα.μεσον??? ουτε το νυστερι ουτε το ιωδιο.μονο η αληθεια η αγαπη και η συζητηση.το να γραφω τετοια ισως ειναι ηλιθιο (τετοια ωρα τετοια λογια).δεν ειμαι ομως ουτε γιατρος ουτε ψυχολογος για να βοηθησω πρακτικα και ουσιαστικα σε ολο αυτο το λουκι που περναμε.καποιος που αγωνια ειμαι που μεσα στην τρελα του εκανε και αυτες τις σκεψεις που μπορει να ειναι χρησιμες και σε καποιους αλλους.αν δεν ειναι θεωρειστε τις σαν ενα διαλειμμα σε ολη αυτη την ορολογια (οζοι,ιωδιο,βιοψια,TSH,TG,θαλαμος,ολοσωμο υπερηχο κλπ) που μπηκαν τελευταια στη ζωη μας.η ξεχαστε τις.να ειστε ολοι καλα και σας ευχαριστω πολυ.γιατρε thanks a lot και απο μενα
Γιώργο καλησπέρα και καλά αποτελέσματα.Θέλω να σε ρωτήσω,όταν χειρουργήθηκες δεν σου έκαναν ταχεία βιοψία;Εμένα μου έκαναν και ο γιατρός που με χειρούργησε κατάλαβε ότι είναι καρκίνος,μόνο που τον είδε από μακριά.Μετά έγινε και ταχεία βιοψία και αποφασίστηκε να αφαιρεθεί όλος ο αδένας.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ είμαι πάλι... γεμάτη με ένα κάρο ερωτήσεις..... Θα ξεκινήσω από τις πιο σημαντικές....

Λοιπόν η βιοψία λέει: Τρεις εστίες θηλώδους μικροκαρκινώματος με διαμέτρους

0,2 εκ, 0,06 εκ και 0,04 εκ (σύνολο 0,3 δηλαδή). Θυλακιώδες αρχιτεκτονικό πρότυπο ανάπτυξης (αυτό από ότι διάβασα σε διάφορα σάιτ δεν μου άρεσε καθόλου, 1)μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι; ). Ενδοθυρεοειδική ανάπτυξη και απουσία εξωθυρεοειδικής επέκτασης και για τις 3 εστίες. Λέει κι άλλα διάφορα που μάλλον δεν είναι τίποτα σοβαρό... αλλά αυτό το θυλακιώδες πρότυπο ανάπτυξης τι στο καλό του είναι; Και επίσης ο χειρουργός μου είπε ότι είμαι πολύ τυχερή που τον έβγαλα... γιατί; μου είπε επίσης ότι υπάρχει και η σπάνια περίπτωση της πιο σοβαρής μετάστασης :shock: Αυτό μ' εχει σοκάρει περισσότερο... Μου είπε όμως ότι δεν χρειάζομαι ιώδιο και τελείωσα.... Πάω μετά στην ενδοκρινολόγο και μου λέει ότι πρέπει να πάρω ιώδιο γιατί ήταν πολυεστιακό ( 2)αυτό σημαίνει ότι έχει την τάση να επεκτείνεται; ), αλλά θα ρωτήσει πρώτα κι άλλους συναδέλφους της γιατί έχω θέμα με τα νεφρά μου και δεν πρέπει να επιβαρυνθούν. 3)Το ιώδιο τα επιβαρύνει; Έτσι η πορεία μου όπως την διέγραψε είναι η εξής:εξετάσεις σε 15 μέρες να δω αν έχει ανέβει η tsh ώστε να κάνω κάτι σαν σπινθηρογράφημα και τέλος Αυγούστου ιώδιο... κι ως τότε χωρίς χάπι... μου είπε ότι θα νοιώθω κουρασμένη, πρησμένη, θα ψιλοξεχνάω πράγματα, η περίοδος μπορεί να τρελλαθεί, ίσως έχω σκαμπανεβάσματα στην πίεση ( 4)ισχύει; ) το οποίο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί έχω υπέρταση και καλύτερα να μην οδηγώ... Προδιαγράφεται ένα καταπληκτικό καλοκαίρι...:( Παρόλο που της έχω εμπιστοσύνη σκέφτομαι να ψάξω και κανέναν άλλο έμπειρο ενδοκρινολόγο να μου πει την άποψη του και να λύσω τις απορίες μου.... Αυτά.... (δυστυχώς προς το παρόν, γιατί την πατήσαμε κι έπεται και συνέχεια...) Σας κούρασα... Θα είμαι υπόχρεη όποιος/α γνωρίζει κάτι γι' αυτά που ρωτάω να μου απαντήσει....

Γιώργο καλά αποτελέσματα (ελπίζω όχι σαν τα δικά μου). Κι εγώ σκέφτομαι διάφορα... λίγο πιο εγωιστικά βέβαια, χιχι! Με το που ηρέμησα λιγάκι εχθές είπα στον άντρα μου ότι του χρόνου να είμαστε καλά θα πάμε διακοπές στο εξωτερικό ή με αυτοκινούμενο, έτσι όπως το έχω ονειρευτεί! είναι μεγάλο το ταρακούνημα... όμως παρόλα αυτά μην απελπίζεσαι τη στιγμή που δεν έχεις δει καν τα αποτελέσματα! Τόσος κόσμος κάνει θυροειδεκτομή και η βιοψία του είναι καθαρή! Σκέψου θετικά!

Ντίτα σ' ευχαριστώ πολύ μου δίνεις πολλή δύναμη :-P

Marian καλωσήρθες στην παρέα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή cinnamon, δεν ξέρω αν διάβασες το δικό μου ιστορικό,αλλά νομίζω ότι είμαι η πιο βαριά περίπτωση εδώ μέσα.Χειρουργήθηκα 18 χρονών μόνο στο θυρεοειδή.Δεν πήρα τη βιοψία για 7 χρόνια.Μετά από 7 χρόνια είχα μετάσταση στους λεμφαδένες.Έκανα αφαίρεση λεμφαδένων αριστερά, με 6 θετικούς λεμφαδένες. Ήπια ιώδιο 4 φορές, με τελευταία φορά το 2007.Ωστόσο, βρήκα το κουράγιο να παντρευτώ και να συνεχίσω τη ζωή μου.Εσύ δεν πρέπει να στεναχωριέσαι, γιατί θα πιεις μια φορά ιώδιο και θα τελειώσεις.Όσοι το ανακαλύπτουν νωρίς, δε χρειάζεται να πιουν και άλλη φορά.Μήπως μπορείς να γράψεις ακριβώς τι λέει η βιοψία;

Καλή μου Δέσποινα ναι έχω διαβάσει την περίπτωσή σου και καταρχήν χαίρομαι που είσαι καλά και είσαι τόσο θετικός άνθρωπος με πολλή δύναμη (αν και η καρδούλα σου το ξέρει πόσο έχει βασανιστεί). Έγραψα τα βασικά (νομίζω) της βιοψίας παραπάνω. Λες χρειάζεται να τη γράψω ολόκληρη; Η δική μου περίπτωση είναι λίγο κουλή γιατί κανείς ενδοκρινολόγος, υπερηχολόγος, ή κυτταρολόγος δεν μου έλεγε ότι είναι απαραίτητο να τον βγάλω τώρα, κι εγώ από μόνη μου πήγα σε χειρουργό..

πάλι καλά! Απλώς έχω τρομάξει με αυτό το θυλακιώδες αρχιτεκτονικό πρότυπο που δεν ξέρω τι στο καλό είναι και με το ότι διάβασα και μου το είπε και ο χειρουργός ότι υπάρχει η σπάνια μεν, υπαρκτή δε περίπτωση μετάστασης σε πνεύμονες κτλ... ήδη απειλούμαι από διάφορα (έχω πολυκυστική νόσο των νεφρών, βαριά υπέρταση κι έχω χειρουργηθεί στον τράχηλο για hpv 16 που είναι ογκογόνο μια ανάσα κυριολεκτικά πριν τον καρκίνο...) κι έχω φρικάρει και με αυτήν την τελευταία προσθήκη:mad: πραγματικά νοιώθω πολύ θυμωμένη που έχω να κάνω με όλα αυτά (να μην προσθέσω και τα σοβαρότατα προβλήματα υγείας των γονιών μου):(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας! Βγήκε και η δικιά μου βιοψία.... Θηλώδες μικροκαρκίνωμα σε 3 σημεία.... Ξαφνιάστηκα και στεναχωρήθηκα πολύ.... παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο, μου ήρθε κεραμίδα... Αισθάνομαι πολύ μικρή για όλα αυτά..... Θα σας γράψω αργότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο και θα κοιμάται το μπεμπέ τις λεπτομέρειες γιατί έχω πολλές απορίες.... :(:confused::mad:

Καλημέρα σε όλους.

Είχα λίγες μέρες να επισκεφτώ το παρεάκι.

Cinnamon ελπίζω και εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Γιώργος καλά αποτελέσματα.

Λοιπόν τα δικά μου είναι τα εξής: Πήγα σε άλλον ένα ενδοκρινολόγο, έτσι μωρέ για να πάρω άλλη μια γνώμη. Μια χαρά οοολα. Μου έκανε και έναν υπέροχο, υπέρηχο χαχα, και μου είπε ότι το σημείο που αναφέρει τους συρρέοντες είναι τρείς. Απ΄ότι κατάλαβα(είμαι και λίγο χαζή) μου είπε ότι ο ένας εκ των τριών έχει ασαφή όρια, οπότε μπορεί, ίσως λέμε τώρα, να θεωρηθεί και ύποπτος. Τέλος πάντων για να μην σας κουράζω πολύ μου είπε ότι πρέπει να το δρομολογήσω το χειρουργίο, χωρίς να έχω άγχος βέβαια.

Επίσης έμαθα ότι ο Κονδύλης (Μεταξά) βγαίνει στη σύνταξη, οπότε είμαι στο ψάξιμο.

Ευχαριστώ.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon ,καλημερα!Μην το παιρνεις τοσο βαρια γιατι ειναι κατι που θεραπευεται και τελειωνεις απο ολες τις διαδικασιες σχετικα συντομα!!Και εγω ειχα 6 με 7 εστιες λιγο μεγαλυτερες απο τις δικες σου και μονο με μια θεραπεια με ιωδιο ειμαι τωρα μια χαρα!!Ετσι οπως καταλαβαινω την βιοψια σου δεν επεκταθηκαν τα καρκινικα κυτταρα εξω απο την καψα των οζων και αυτο ειναι παρα πολυ καλο και οτι προλαβες μετασταση σε λεμφαδενες κτλ.Οσο για το θυλακιωδες προτυπο αναπτυξης δεν γνωριζω τι ειναι.Μπορει και να μην σημαινει θηλακιωδη Ca.Δεν ρωτησες τον γιατρο?Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και να ειναι η τελευταια περιπετεια υγειας που περνας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως και εμενα μου εκαναν ταχεια βιοψια.απο οτι ξερω παντα κανουν ταχεια για να δουν πως θα κινηθουν απο κει και περα.κουραγιο σε ολους.ατιμος αδενας,τον ειχα υποτιμησει τελικα.ο καθενας μας εχει το δικο του ζορι.Γιωργο,οσον αφορα στο τσιγαρο θα σου ευχηθω να το κοψεις οντως.εγω δεν καπνισα 5 μερες πριν το χειροθργειο,10 μερες μετα το χειρουργειο και τωρα,ενα μηνα μετα ,καπνιζω κανονικα.ειχα πει οτι θα το κοψω αλλα...!!δε μπορω να παρω τα ποδια μου απο τον υποθυροειδισμο αλλα το τσιγαρο,τσιγαρο.αχ ποτε θα ξανανιωσω σαν κανονικος ανθρωπος???ποσο καιρο κανουν να ρυθμιστουν οι ατιμες ορμονες??

Link to comment
Share on other sites

και γω πιστευω οτι ειναι λιγο το 88.οταν πηγα στον ενδοκρινολογο μετα την εγχειρηση ηθελε να συνεχισω να παιρνω τ475 και χαριστικα μου εδωσε των 88 γιατι επεμενα εγω οτι δεν ειναι δυνατον να παρω την ιδια δοση .απο βδομαδα θα παω γιατι λειπει διακοπες και θα επιμεινω να μου δωσει τουλαχιστον κατι κοντα στα 100.τρομαξα οταν ειδα τsh 23.67.αυτο που μου ειπε απο το τηλ.ειναι δε μπορουμε να αυξησουμε ξαφνικα τη δοση και οτι για 50 κιλα δε μπορει να μου δωσει παραπανω.τι θα περιμενω δηλαδη,να παθω καταθλιψη,να βαλω 10 κιλα και να μην εχω δυναμη να σηκωθω απο το κρεβατι?κανενασ δε σου λεει τελικα το ποσο δυσκολο ειναι να ρυθμιστουν οι ορμονες.ολοι σου λενεοτι δεν ειναι τιποτα,μην ανησυχεις.τελικα δεν ειναι ετσι.ενα μηνα μετα την εγχειρηση και ειμαι χαλια.απο ο,τι καταλαβα πρεπει να μαλωσεις με τον ενδοκρινολογο και να παρεισ τη δοση που νομιζεις εσυ γιατι οι γιατροι πανε με βαση τους αριθμους.καθε οργανισμος ομως αντιδρα διαφορετικα.επισης θελω να ρωτησω αν ειχε καποιος προβλημα με το τ4 σαν μαρκα γιατι εχω ακουσει διαφορα

Υπαρχουν πολλοι χειρουργημενοι που ρθυθμιστηκαν ΑΜΕΣΩΣ. Τυχαια??? Δε γνωριζω. Οπως σε καθε κανονα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Θελω να πιστευω (αν και δε μου αρεσει) οτι ειμαστε στο ποσοστο των εξαιρεσεων.

Και μια και εγινε κουβεντα για τσιγαρο να σας πω οτι ημουν καπνιστρια επι 25 χρονια, εκανα το τελευταιο τσιγαρο μου πριν μπω στο νοσοκομειο για την αφαιρεση του αδενα και εκτοτε δεν το ξαναβαλα στο στομα μου. Μπορω να του αναγνωρισω (του αδενα) οτι μου εκανε και ενα καλο που πεθανε. Με βοηθησε να απεξαρτηθω απο το καπνισμα.

Να ειστε ολοι καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Δέσποινα ναι έχω διαβάσει την περίπτωσή σου και καταρχήν χαίρομαι που είσαι καλά και είσαι τόσο θετικός άνθρωπος με πολλή δύναμη (αν και η καρδούλα σου το ξέρει πόσο έχει βασανιστεί). Έγραψα τα βασικά (νομίζω) της βιοψίας παραπάνω. Λες χρειάζεται να τη γράψω ολόκληρη; Η δική μου περίπτωση είναι λίγο κουλή γιατί κανείς ενδοκρινολόγος, υπερηχολόγος, ή κυτταρολόγος δεν μου έλεγε ότι είναι απαραίτητο να τον βγάλω τώρα, κι εγώ από μόνη μου πήγα σε χειρουργό..

πάλι καλά! Απλώς έχω τρομάξει με αυτό το θυλακιώδες αρχιτεκτονικό πρότυπο που δεν ξέρω τι στο καλό είναι και με το ότι διάβασα και μου το είπε και ο χειρουργός ότι υπάρχει η σπάνια μεν, υπαρκτή δε περίπτωση μετάστασης σε πνεύμονες κτλ... ήδη απειλούμαι από διάφορα (έχω πολυκυστική νόσο των νεφρών, βαριά υπέρταση κι έχω χειρουργηθεί στον τράχηλο για hpv 16 που είναι ογκογόνο μια ανάσα κυριολεκτικά πριν τον καρκίνο...) κι έχω φρικάρει και με αυτήν την τελευταία προσθήκη:mad: πραγματικά νοιώθω πολύ θυμωμένη που έχω να κάνω με όλα αυτά (να μην προσθέσω και τα σοβαρότατα προβλήματα υγείας των γονιών μου):(

Μην στεναχωριέσαι καθόλου. Ακόμη και να χρειαστεί να πιεις ιώδιο,σιγουρα με την πρώτη φορά θα καεί.Εγώ πήγαινα 10 χρόνια στο Θεαγένειο και είχα γνωρίσει 2 κυρίες που είχαν καρκίνο στο θυρεοειδή 30 χρόνια και δεν είχαν κάνει μετάσταση ούτε στους λεμφαδένες.Όλα αυτά τα χρόνια όσους γνώρισα στο Θεαγένειο κανείς δεν είχε μετασταση στους πνευμονες ή σε καποιο ζωτικο όργανο.Οπότε μην αγχώνεσαι άδικα.Μόνο να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος που ασχολείται με τον καρκίνο του θυρεοειδή.Αν θέλεις πληροφορίες στείλε μου e-mail στο:[email protected]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως εγώ το τσιγάρο δεν το έκοψα... Φυσικά και θέλω να το κόψω, και πιστεύω ότι θα το καταφέρω, αλλά σε αυτήν τη φάση που πιέζομαι ψυχολογικά δεν μπορώ! Και ο χειρουργός και η ενδοκρινολόγος μου είπαν ότι είναι ούτως ή άλλως άσχετο με την υπόθεση... Όχι φυσικά ότι κάνει και καλό, αλλά εγώ προς το παρόν δεν μπορώ... όταν μπω για το ιώδιο το βλέπω...

Sonia μου σ' ευχαριστώ πολύ! Αν και πια δεν ξέρω τι να πω με όλα αυτά! Τέλος πάντων... Για το θυλακιώδες ρώτησα αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ακριβώς... Μου είπε πάντως ότι το δικό μου είναι θηλώδες αλλά πάλι κάτι για την αρχιτεκτονική του που δεν κατάλαβα και ότι είναι λίγο πιο επικίνδυνο :mad:

Θέλω να κλείσω ραντεβού και με κάποιον πιο πεπειραμένο...

Siapnrk έχω ακούσει καλά λόγια για το Ιπποκράτειο, αλλά δεν έχω συγκρατήσει κάποιο όνομα... Πάντως εμένα ο ύποπτος όζος ήταν άκακος σαν αρνάκι... από άλλους την βρήκα! Μετά από το δικό μου πάθημα δεν μπορώ παρά να σου πω να τον βγάλεις, αν και πολύ πιθανόν να μην έχεις τίποτα.. αλλά γιατί να ρισκάρεις; όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι λένε, χαχα..

Δέσποινα είσαι τρομερή! σου έστειλα μέιλ :)

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon,αστο τωρα το θεμα με το τσιγαρο!!Ισα-ισα που πρεπει να βρισκεσαι σε μια ηρεμη φαση για να το κοψεις!!Οντως δεν σχετιζεται με τον καρκινο του θυρ/δη!!Παντως το καλο στη περιπτωση σου ειναι οτι δεν εκανε διηθηση,οποτε ολα καλα και θεραπευσιμα!!

Στη θεση σου θα πηγαινα και σε αλλο γιατρο,εμπειρο με καλο ονομα για να δεις αν πρεπει να κανεις ιωδιο η οχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα cinnamon.

Ναι χρειζεσαι τι ιωδιο για προληπτικους λογους και μονο.Το δικο σου ειναι θηλωδες.Μη σε μπερδευει το προτυπο αναπτυξησ.Οσο για τα νεφρα σου ,συζητα με τον ενδοκρινολογο σου την πιθανοτητα να χρησιμοποιησεις το Τhyrogen για την θεραπεια σου,γιατι θα ειναι πιο ξεκουραστο για τα νεφρα σου.

Να εισαι καλα και στη διαθεση σου για αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα cinnamon.

Ναι χρειζεσαι τι ιωδιο για προληπτικους λογους και μονο.Το δικο σου ειναι θηλωδες.Μη σε μπερδευει το προτυπο αναπτυξησ.Οσο για τα νεφρα σου ,συζητα με τον ενδοκρινολογο σου την πιθανοτητα να χρησιμοποιησεις το Τhyrogen για την θεραπεια σου,γιατι θα ειναι πιο ξεκουραστο για τα νεφρα σου.

Να εισαι καλα και στη διαθεση σου για αποριες.

Γεια σου vasvol! Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα εκμεταλλευτώ την καλοσύνη σου για να σε ρωτήσω;

1) Γιατί η αντίδραση του χειρουργού μου ήταν "είσαι πολύ τυχερή"; Μου ακούγεται πάρα πολύ τρομακτικό... Αντιμετωπίζω κάτι τόσο ανησυχητικό;

2) Τι εννοείς για προληπτικούς λόγους;

3) Τι είναι το thyrogen; Είμαι καινούρια σε αυτά και δεν το ξέρω. Γιατί, το ιώδιο είναι πολύ βλαβερό; Φαντάζομαι ότι η δόση δεν θα είναι πολύ μεγάλη μιας και οι καρκίνοι ήταν μικροί, ή όχι;

Αυτά.... Σ' ευχαριστώ και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Μερικες φορες οι χειρουργοι υπερβαλλουν στην περιγραφη τους χωρις κατ αναγκη να ξερουν το κομματι θυρεοειδης.Ειναι προληπτικο γιατι οπως διαβασες ειναι μικρικαρκινωμα,χωρις διηθηση,Το ιωδιο θα προλαβει τυχον εξωθυρεοειδικη επεκταση ,ετσι ωστε να μην ασχοληθεις θεραπευτικά με τον θυρεοειδλη σου ξανα.Το φαρμακο που σου γραφω θα σε κανει υποθυρεοειδική χωρις να εισαι.Πρακτικα κοροιδευει την υποφυση σου λεγοντας της οτι εσυ εισαι υποθυρεοειδικη ενω εσυ παιρνεις κανονικά το Τ4.

Οχι το ιωδιο δεν ειναι βλαβερο.Ειναι ενα πολυ καλο οπλο με το οποιο θα καταστρεψεις τυχον υπολειμματα αδενα μετα την θυρεοειδεκτομη.Κουβεντιασε το με τον ενδοκρινολογο σου.ΔΕν υπαρχει λογο για αγχος γιατι ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θελω να ρωτησω αν καποιοσ ο οποιος εχει υποθυροειδισμο(τΣΗ 23,67)ειναι λογικο να εχει μουδιασματα μυργηγκιασματα στα ακρα .το αριστερο μου εχει ειναι σχεδον ολη μερα μουδιασμενο και μεσα στη μερα μυρμηγκιαζει μια το ποδι μου,μια το αλλο χερι ενω το βραδυ ειναι πιο εντονα ολα αυτα.ειχε κανεις τα ιδια συμπτωματα???

Link to comment
Share on other sites

Τα μουδιασματα (μυρμηγκιασματα) συνηθως προκαλουνται απο ελλειψη ασβεστιου. Ομως και ο υποθυροειδισμος προκαλει διαφορες διαταραχες στον οργανισμο. Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να παρεις μεγαλυτερη δοση θυροξινης για να καλυψεις τις αναγκες του οργανισμου σου αλλα αυτο θα το κανει ΜΟΝΟ ο γιατρος σου εφοσον ΜΟΝΟ εκεινος γνωριζει το πληρη ιστορικο σου. Αν θελεις παρε και μια δευτερη ιατρικη γνωμη περι αυτου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...