Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!!

ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ!;)

Μόλις βγήκα απ το νοσοκομείο.Ραδιενέργεια μηδέν:P.

Περισσότερα αργότερα που θα φτάσω σπίτι γιατί έχω ακόμη δρόμο να κάνω.

Φιλιά πολλά σε όλους.Μου λείψατε!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Σόνια μου βγήκα στις 10.Δεν είδες τις υδροφόρες που φεύγανε?:D:D:D

Εχω ακόμη καμιά 300αριά χλμ ως το σπιτάκι μου.

Οσο έχω σύνδεση θα είμαι on line.

Πολύ καλά ήταν.Ευγενέστατοι, με περιποιήθηκαν.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να κοιμηθώ σχεδόν καθόλου γιατί λόγω υποθ. δεν κοιμάμαι αλλα και να ήθελα δεν μπορούσα.Επινα νερό-πήγαινα στην τουαλέτα διαρκώς, έτρωγα καραμέλες, έτρωγα λεμόνια.Το αποκορύφωμα ήταν σήμερα τα ξημερώματα 3:30 που ξύπνησα μέσα στον πανικό νομίζοντας πως έχουν πρηστεί οι σιελογόνοι και άρχισα με μανία να τρώώ λεμόνια!!!!Τελικά μόνο η ιδεά μου ήταν.Φοβερή εμπειρία.Α! μετά την κάψουλα μου δώσανε και φαγητό κανονικό, με αλάτι.Και απο αύριο θυροξίνη, για 5 μέρες την μισή δόση απο αυτή που έπαιρνα και μετά κανονικά.

Kerasw εσένα πότε σου είπαν να ξανακάνεις σπινθ., εμένα σε 1 χρόνο αν και ο ενδοκρινολόγος μου είχε πεί σε 8 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες έλλειψα και η παρέα μεγάλωσε.Χαίρομαι πάρα πολύ γι αυτό και καλοσωρίζω και εγώ όλα τα νέα μέλη.

Εύχομαι να βρείτε την συμπαράσταση που βρήκα εγώ στην παρέα μας.Συμφωνώ απόλυτα με την Γεωργία και την Σόνια.Η περίπτωση του καθενός είναι διαφορετική.Εμείς δίνουμε απλόχερα συμπαράσταση και κουράγιο σε όποιον το έχει ανάγκη, τα υπόλοιπα τα αφήνουμε στους ειδικούς...

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά της παρέας (Kerasw, sonia, Γιώργο)για τις πολύτιμες συμβουλές τους όσον αφορά στην απομόνωση και στο τι έπρεπε να κάνω.Ηταν συμβουλές που κανείς δεν σου δίνει για απλά πράγματα που κάνουν την διαδικασία πιο απλή και ευχάριστη! Το λέω για τυχόν κακοπροέραιτους που μας παρακολουθούν!

Παιδιά ευχαριστώ απο καρδιάς!!!!!!!!και να ξέρετε πως σας σκεφτόμουν συνέχεια.Ειδικά την Σόνια κάθε φορά που έβλεπα το μπουκάλι με το νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

Mary78,σου ευχομαι απο καρδιας να ειναι η τελευταια φορα που περνας κατι τετοιο.Οταν και εγω ημουν στο θαλαμο μου ειχαν δοση αγχολητικα για να κοιμηθω,ημουν πολυ χαλια!Τωρα με την θυροξινη, θα παρεις σιγα-σιγα τα πανω σου !Υπομονη!Και εμεις σε σκεφτομασταν συνεχεια!Οχι τιποτα αλλο,μηπως ηθελες κανενα τελαρο νερα η κανενα καφασι με λεμονια!!Οποτε ελθεις Θεσσαλονικη στειλε αν θελεις ΠΜ,να τα πουμε και απο κοντα!Περαστικα σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρη, καλως μας ξαναλθες. Υπομονη μερικες μερες ακομη και ολα θα τελειωσουν.

Οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι πολυ περηφανη που ειμαι μελος μιας τετοιας παρεας για το λογο οτι εκτος απο την Ανθρωπια που πλαναται στο χωρο μας, μας χαρακτηριζει η σοβαροτητα και ο σεβασμος, αξιες που κανουν πιο αξιολογο το cafe μας. Ενοειται οτι κανουμε και το χιουμρ μας παντα με ευγενεια. Γενικως ομορφαινουμε τις μερες μας και σε οποιον αρεσουμε!!!

Να εχουμε την υγεια μας.

Θα τσικνισουμε αποψε??????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ειμαι ηΣμαρω κ ευχαριστω για το καλοσωρισμα!!!

Να πω εν περίληψη το "ιστορικο" μου...ανακαλυψα τον θυρεοειδη μου το 2007,ενα μηνα πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος....Ειχα εντονες ταχυπαλμιες,πηγα σε καρδιλογο κ με εδωσε εξετσεις για θυρ....Απο κει κ μετα πηγαινα οπως προ ειπα σε εξωτερικα ιατρεια,δεν ειχα σταθερο γιατρο....το ξερω οτι αυτο ηταν μεγαλη χαζομαρα απο μερος μου γιατι σε τετοιες περιπτωσεις πρεπει να υπαρχει σταθερος γιατρος για να βλεπει την εξελιξη κ την θεραπεια....Επερνα το τ4 των 75γρ κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης κ του θυλασμου επερνα τ4 των 100γρ....Κ στις εγκυμοσυνες μου....τωρα με εδωσε euthyrox 75....Να πω επισεις οτι θυρ.εχει κ η μαμα μου,ο θειος μου,ειχε η γιαγια μου κ δεν ξεω αν εχει καποιο απο τα αλλα αδερφια της μαμας μου....Κ κατι τελευταιο,8 μηνες πριν ανακαλυψω τον θυρ.ειχα μια παλλινδρομη κυηση(9 εβδομαδων)...Δεν ξερω αν σχετιζεται αυτο,αλλοι γιατροι(απο τους πολλους που πηγα) με ειπαν οτι μπορει να εχει σχεσει αλλοι με οχι.

ΥΓ Γεωργια με ειπε να τους κανω αιματολογικες εξετασεις,δεν ειπε κατι για υπερηχο...Ειπε οτι ο γιος ειναι σε καλη ηλικια για να κανει(3 χρονων) για την κορη μου ειπε οτι ακομη νωρις.Την επομενη φορα που θα παω θα ζητησω να μου γραψει εξετασεις κ για τον μικρο....


Ο γιος μου :20/03/2008 H κορη μου:19/12/2009

Μωρακι μου σε περιμενουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ειμαι ηΣμαρω κ ευχαριστω για το καλοσωρισμα!!!

Γεια σου Σμαρω!!! Νομιζω πως "εχεις βαλει το νερο στο αυλακι" αρα ολα θα παρουν το δρομο τους.

Εισαι ηδη ενα βημα εμπρος οσων αφορα και στα παιδια. Ειναι πολυ σημαντικο που γνωριζεις και θα το παραλολουθεις εσυ και αργοτερα τα ιδια τα παιδια.

Τα δικα μου (ειναι αρκετα μεγαλα) και τους εκανα αιματολογικες απο την πρωτη στιγμη που εμαθα για την παθηση μου, τις οποιες επαναλαμβανουν προληπτικα καθε χρονο. Ισως ειμαι υπερβολικη αλλα θελω να το παρακολουθω στενα. Δεν τους εχω κανει ακομη υπερηχο.

Θεωρω οτι ο υπερηχος δειχνει την οπτικη εικονα που οι αιματολογικες δεν δειχνουν.

Πειτε μου τη γνωμη σας σε αυτο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia και Σμαρω γεια σας!Εχετε δικιο σε αυτο που λετε,οτι οι αιματολογικες Τ3, Τ4, TSH,πολλες φορες και σε γνωστους μου ακομα, ηταν πολυ καλες,ενω ο υπερηχος εδειχνε καποιους οζους η και το αντιστροφο .Πιστευω οτι πρεπει να ειναι ασχετο το ενα με το αλλο.Δεν ειναι απαραιτητο να συνυπαρχουν για να υφισταται προβλημα!Και εγω ειμαι στη φαση να στειλω, ειδικα τον μεγαλο μου γιο που κουραζεται με το παραμικρο,να κανει εναν υπερηχο(θα τρομοκρατηθω αν εχει οζους,μετα την δικη μου περιπτωση).Αιματολογικες,ειχε παλιοτερα λιγο υπο-θ και ειχε πει ο γιατρος μονο παρακολουθηση.Εγω δυστυχως ειχα τα παντα στο θυρεοειδη,Πολυοζωδη βρογχοκηλη,εντονο υπο-θ,Χασιμοτο και καρκινο!Συμβουλη μου,τιποτα να μην αφηνουμε στη τυχη,να κανουμε προληπτικες εξετασεις(χωρις πανικο) και οταν διαπιστωνουμε οτι δεν μας καλυπτει ενας γιατρος η κατι δεν παει καλα στον οργανισμο μας,παμε για δευτερη ιατρικη γνωμη(εγω ετσι εσωσα την ζωη μου)!!!

Link to comment
Share on other sites

!Συμβουλη μου,τιποτα να μην αφηνουμε στη τυχη,να κανουμε προληπτικες εξετασεις(χωρις πανικο) και οταν διαπιστωνουμε οτι δεν μας καλυπτει ενας γιατρος η κατι δεν παει καλα στον οργανισμο μας,παμε για δευτερη ιατρικη γνωμη(εγω ετσι εσωσα την ζωη μου)!!!

Και δικη μου συμβουλη και προτροπη επισης!!!!!

Να τους ακουτε τους παθοντες και τις παθουσες!!!!!

Καλο απογευμα σε ολους του Α.Θ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kerasw εσένα πότε σου είπαν να ξανακάνεις σπινθ., εμένα σε 1 χρόνο αν και ο ενδοκρινολόγος μου είχε πεί σε 8 μήνες!

Καλησπέρα σε όλους τους Α.Θ. και καλή Τσικνοπέμπτη...

Mary χαίρομαι πολύ που σε "ακούω ξανά" και φαίνεσαι καλά!!!

Καλά επιτυχία γλυκιά μου!!!

Κάθε χρόνο μου είπαν ότι θα κάνω για ακόμα τουλάχιστον 6 χρόνια - λόγω επιθετικότητας του καρκινου... Σε περίοδο όμως εγκυμοσύνης θα το καθυστερώ λίγο, αν και τελικά πάνω από 2 μήνες δεν θα μου επιτρέπουν να θηλάσω λόγω του ιωδίου που θα λαμβάνω σε κάθε σπινθ!!! Δεν βαριέσαι, εμείς να'μαστε καλά κι όλα τ'άλλα γίνονται... Την άλλη Πέμπτη λοιπόν ολόσωμο καθήλωσης, ε?

Καλώς όρισες Σμαρώ!!! Εύχομαι τα νέα σου να έιναι πάντα μόνο ευχάριστα και να μην σε ταλαιπωρήσει ο Θυρεοειδής σου!!!

Γεωργία και Σόνια και Γιώργο, συμφωνω με όλες σας τις δημοσιεύσεις, δεν τις παραθέτω λόγω χώρου... Η δύναμη της παρέας μας, πηγάζει από την εσωτερική μας δύναμη και ομορφιά και ο καθένας μας της προσθέτει χρώμα και την κάνει πιο όμορφη και πιο δυνατή...Δεν φοβόμαστε κανέναν κακόβουλο και δεν μας αγγίζουν κακοπροαίρετα σχόλια...

Φιλιά σε όλους και καλό τσίκνισμα!!! :tongue:

Εγώ θα ντυθώ πεταλούδα και θα ψήσω μπριζολάκια στο τζάκι!!! ;)

Καλό βράδυ Α.Θ.!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους Α.Θ.!

Να μαι λοιπόν και εγώ στο κλαμπ!

Έκανα εξετάσεις τυχαία και βρήκα φυσιολογικές Τ3και Τ4 και TSH 0.008!!!!

Επανέλαβα τις εξετάσεις μετά απο 20 μέρες και....TSH 0,007 και anti TPO 3362,5 κ anti TG 1151,2...εξαιρετικές εξετάσεις νομίζω;;;;:cool::cool::cool::cool:

σήμερα έκανα υπέρηχο και είχα κλασσική εικόνα Hasimoto (έτσι είπε ο ακτινολόγος) μικρούς ψευδοόζους και 2 αντιδραστικούς λεμφαδένες!:rolleyes: ο ενδοκρινολόγος είπε ότι είναι Hasimoto με υποκλινικό υπερθυρεοειδισμό και ότι αν αφεθεί χωρίς θεραπεία θα μου εκδηλωθεί κάποια στιγμή και ο υπερθυρεοειδισμός (προς το παρόν δεν έχω συμπτώματα...:confused:) και μου έδωσε unimazol 15 mg για 45 μέρες και 10mg για τις επόμενες 45 και μετά πάλι εξετάσεις.... Είχε κάποιος καμιά παρόμοια εμπειρία; Μου είπε βέβαια ότι δεν θα τελιώσει με αυτά τα χάπια απλά θα δούμε μετά απο αυτό πόσο ανταποκρίθηκα και βλέπουμε...


UZaZp3.pngHoQqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Deleni καλώς όρισες στην παρέα μας.Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω γιατί δεν γνωρίζω.Σίγουρα τόσο χαμηλή tsh δείχνει υπερθυρεοειδισμό και τα αντισωματα είναι στα ύψη.Μακάρι να ρυθμιστεί ο αδένας σου με την θεραπεία που σου σύστησε ο γιατρός.Σε συμβουλέυω όμως να το παρακολουθείς και να κάνεις εξετασεις ανελλειπώς!Να θυμάσαι πως η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη!

Kerasw και γω μπριζολάκια έφαγα αλλά όχι ντυμένη πεταλούδα.Με το πρήξιμο που έχω, στην καλύτερη περίπτωση μπορώ να ντυθώ βάτραχος.:tongue: ή

ηλιαχτίδα μιάς και ακτινοβολώ (μαζί με τον ήλιο, λόγω όγκου)!

Καλή Τσικνοπέμπτη σε όλους τους Α.Θ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλιά σε όλους και καλό τσίκνισμα!!! :tongue:

Εγώ θα ντυθώ πεταλούδα και θα ψήσω μπριζολάκια στο τζάκι!!! ;)

Καλό βράδυ Α.Θ.!!!

Mια και το τσίκνισμα έχει μάλλον ολοκληρωθεί για τους/τις περοσσότερους ας γράψουμε εδώ τι θα ντυθεί ο/η καθένας/μία!!!!!!!!

Τώρα βέβαια για πεταλούδα δε το βλέπω μια και δεν θα μπορούσα να πετάξω για αυτό και λόγω ύψους/βάρους.όγκου μάλλον για Shrek το πάω!!!!!!!

Φιλιά σε όλες, μια και δεν βλέπω κανέναν άλλο αρσενικό!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...