Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

So give me reason to prove me wrong, to wash this memory clean

Let the floods cross the distance in your eyes

Give me reason to fill this hole, connect the space between

Let it be enough to reach the truth that lies across this new divide

From the New divide from linkin park

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για όποιον έχει χρόνο και διάθεση προτείνω να διαβάσει ένα βιβλίο, λέγετε Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΛΕΞΗ και ο συγγραφέας είναι ο Randy Pausch.Είναι μικρό, ευκολοδιάβαστο και πιστέψτεμε ότι αξίζει!

Μπορείτε να βρείτε παραπάνω πληροφορίες google και στο youtube!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει χρόνο και διάθεση προτείνω να διαβάσει ένα βιβλίο, λέγετε Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΛΕΞΗ και ο συγγραφέας είναι ο Randy Pausch.Είναι μικρό, ευκολοδιάβαστο και πιστέψτεμε ότι αξίζει!

Μπορείτε να βρείτε παραπάνω πληροφορίες google και στο youtube!

Στο youtube ειναι μοναδικός!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολη την ομορφη παρεα!Δεν θα ηθελα να σας χαλασω την ωραια ατμοσφαιρα με τα προβληματα μου,αλλα θελω να διασταυρωσω αν και καποιος αλλος εχει τις ιδιες παρενεργειες!Απο τις 2 Φεβρουαριου,λογω της διακοπης της θυροξινης για να γινω υπερβολικα υπο-θ (TSH>100),εχω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ημικρανια και πρεπει οπωσδηποτε να παρω το ειδικο για αυτην χαπι!!Η μονη λυση μου φαινεται ειναι να απαιτησω την επομενη φορα Thyrogen,αν και μου ειπε πριν 1 εβδομαδα η γιατρος οτι ειναι πιο σωστο να πεφτεις σταδιακα στον υπο-θ.Εκτος απο αυτο ,δεν νοιωθω καλα και ψυχολογικα(κι αυτο λογω ορμονων).Οσο για την εξαντληση δεν το συζηταμε!Με λιγα λογια,για μεγαλο χρονικο διαστημα ειμαι ενα ανθρωπινο ρακος!Ειναι η τριτη φορα που το περναω και κοντευω να τρελαθω!Ξερω βεβαια οτι ο καθε οργανισμος δεν αντιδρα το ιδιο.Περιμενω επιτελους η θυροξινη να κανει την δουλεια της!Οσο για σενα LianaKleopatra,σε καλωσοριζω στην παρεα μας,αλλα θα σου προτεινα να συζητησεις το ιατρικο κομματι με καποιον γιατρο που θα εχεις εμπιστοσυνη η ακομα να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο για εισαι σιγουρη οτι βρισκεσαι σε σωστη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την ομορφη παρεα!Δεν θα ηθελα να σας χαλασω την ωραια ατμοσφαιρα με τα προβληματα μου,αλλα θελω να διασταυρωσω αν και καποιος αλλος εχει τις ιδιες παρενεργειες!Απο τις 2 Φεβρουαριου,λογω της διακοπης της θυροξινης για να γινω υπερβολικα υπο-θ (TSH>100),εχω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ημικρανια και πρεπει οπωσδηποτε να παρω το ειδικο για αυτην χαπι!!Η μονη λυση μου φαινεται ειναι να απαιτησω την επομενη φορα Thyrogen,αν και μου ειπε πριν 1 εβδομαδα η γιατρος οτι ειναι πιο σωστο να πεφτεις σταδιακα στον υπο-θ.Εκτος απο αυτο ,δεν νοιωθω καλα και ψυχολογικα(κι αυτο λογω ορμονων).Οσο για την εξαντληση δεν το συζηταμε!Με λιγα λογια,για μεγαλο χρονικο διαστημα ειμαι ενα ανθρωπινο ρακος!Ειναι η τριτη φορα που το περναω και κοντευω να τρελαθω!Ξερω βεβαια οτι ο καθε οργανισμος δεν αντιδρα το ιδιο.Περιμενω επιτελους η θυροξινη να κανει την δουλεια της!Οσο για σενα LianaKleopatra,σε καλωσοριζω στην παρεα μας,αλλα θα σου προτεινα να συζητησεις το ιατρικο κομματι με καποιον γιατρο που θα εχεις εμπιστοσυνη η ακομα να παρεις και μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο για εισαι σιγουρη οτι βρισκεσαι σε σωστη θεραπεια.

Κοριτσάκι μου ωραία ατμόσφαιρα δεν είναι να είμαστε στον κόσμο μας, αλλά μια και μιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα να συμπαρασταθούμε ο ένας στον άλλον μέσα από τα βιώματά μας, τα οποία και αποφασίσαμε να δημοσιοποιήσουμε για να δείξουμε ο ένας στον άλλον ότι δεν είμαστε μόνοι μας!!!

Τι δραστηριότητες κάνεις; Δουλεύεις; Νομίζω ότι η δουλειά εφόσον είναι καθιστική βοηθά στο ότι σε κάνει να ξεχνάς το πρόβλημα.

Εγώ πέρα από το ότι είχα πρηστεί και δεν κοιμόμουν καθόλου, δεν είχα άλλα ουσιαστικά προβλήματα.

Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα εναντίον του THyrogen. Αφού είχα να κοιμηθώ 40 μέρες, τι να μου πει ρε γ@@@@@;

Νομίζω ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να είσει πιο επίμονη με το γιατρό σου σε αυτό το θέμα.

Όσον αφορά στις ημικρανίες από ότι γνωρίζω πολλές φορές είναι ψυχολογικές. Από ψυχολογία πως τα πάμε μικρούλα;;;;;; Για κοίτα με στα μάτια;;;;;Μήπως ανησυχείς περισσότερο από όσο πρέπει ή από όσο δικαιούσαι; Μήπως έχεις πολλά πράγματα να κάνεις και μένεις αγκυλωμένη σε πράγματα που έτσι και αλλιώς πρέπει να γίνουν;

Δεν ανεβάσαμε τυχαία τη διάλεξη του Randy, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ενω ξυπναω καλα και ενω νιωθω οτι μπορω να κανω πολλα,αρχιζω να κουραζομαι παρα πολυ γρηγορα και ταυτοχρονα να με ποναει το κεφαλι.Απο την εξαντληση ειναι!Σιγουρα θα επιμεινω την αλλη φορα για την ενεση.Οσο για το ψυχολογικο κοματι,ο υπο-θ φερνει τετοιου ειδους προβληματα,χωρις να το θελεις .Ενταξει,σιγουρα περιμενοντας τα αποτελεσματα εχω μια αγωνια(ολοι το περναμε αυτο)αλλα πιστεψε το, εχω πολλα να κανω ολη μερα που δυστυχως δεν με αφηνει η ασχημη αυτη κατασταση της υγειας μου,να τα ολοκληρωσω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Ομοιοπαθούσα με οζώδη βρογχοκήλη αρχικά, η οποία αντιμετωπίστηκε πριν απο χρόνια με τις απαραίτητες εξετάσεις και έκτοτε έγινε hasimoto δηλαδή χρόνια θυρεοειδίτιδα.

Ποτέ δεν ήμουν παχουλή, αντιθέτως είμαι αρκετά λεπτή, έχω ταχυπαλμίες, κρίσεις πανικού και πολύ πολύ άγχος!

Ο γιατρός μου μου είπε ότι ίσως η Hasimoto εξελιχθεί κάποια στιγμή σε υποθυρεοειδισμό αλλά δεν είναι και κανόνας. Κάνω μια φορά το χρόνο τις απαραίτητες εξετάσεις μου και η κατάστασή μου είναι σταθερή.

Μπόρεσα να μείνω πολύ άνετα έγκυος στην κόρη μου (αν και φοβόμουν ότι δύσκολα θα έμενα), η οποία είναι τώρα 7 ετών αλλά δεν μπορώ να ξαναμείνω έγκυος.

Λαμβάνω καθημερινά 3/4 thyrormone.

Ο άντρας μου έχει επίσης θυρεοειδή.

Εχω ελέγξει ήδη την κόρη μου για συγγενή θυρεοειδισμό και θα την ελέγχω συχνά καθώς όπως μου είπε η γιατρός της είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάω.

lianakleopatra Καλωσηρθες στην παρεα μας.Να σου ζησει η κορουλα σου. Εχουμε σχετικα κοντινη παθηση (πολυοζωδη τοξικη βρογχοκηλη) μονο που εγω εχω βγαλει τον αδενα και ειμαι σε φαση ρυθμισης δοσης και εξαλλειψης ενος τμηματος του αδενα που αναγεννηθηκε.

Συμφωνω κι εγω με τη δευτερη γνωμη που σου προτεινουν εδω, οχι γιατι εχουμε κατι κατα νου, αλλα επειδη και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθακια μερικες φορες που κοστιζουν ακριβα στην υγεια μας. Διασταυρωσε λοιπον το ιστορικο σου και μακαρι ολα να πανε καλα τοσο για σενα οσο και για τα υπολοιπα μελη της οικογενειας σου.

Εγώ πάλι νομίζω ότι η κοπελιά αυτή μπορεί να μείνει όσο θέλει στη παρέα μας αρκεί να μην παίρνει ακραίες θέσεις όσο οι καταδικαστέες από όλους μας.

Μπορεί να μείνει γιατί κοντά μας θα βρει αλληλεγγύη, ζεστές καρδιές, αλτρουισμό, συμπαράσταση, ΦΙΛΙΑ πάνω και πέρα από όλα. Και όλα αυτά χωρίς κανένα αντάλλαγμα. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σου ζητήσει ούτε καν να συμμετάσχεις (εννοείται πως μπορεις εφόσον τούτο γίνει εποικοδομητικά).

Απλά και μόνο μπορείς να ΄΄πάρεις΄΄ χωρίς να δώσεις. Αυτό δίνει ο ένας στον άλλον μέσα από το πρόβλημά του. Και αυτό μας κάνει δυνατούς. Και ενωμένους. Αν τώρα η κοπελιά δεν μπορεί να ΄΄δει΄΄ αυτή τη σχέση που έχουμε αναπτύξει μεταξύ μας όλοι εδώ μέσα, τότε ναι. Δεν έχει σχέση ανάμεσά μας.

ΤΟ μόνο που μπορώ να της ευχηθώ, είναι να μην αποκτήσει ΠΟΤΕ έστω το ελαφρύτερο πρόβλημα από αυτά της παρέας μας. Να είναι πάντα υγειής όπως και όλος ο κόσμος.

Συμφωνω κι εγω. Αρκει να μας σεβεται οπως κανουμε εμεις μεταξυ μας και να μη χρησιμοποιει εκφρασεις του στυλ :Καλα δεν ντρεπεστε καθολου???? Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως ειναι απο τα ατομα που χρησιμοποιουν την επιθεση για αμυνα!!!! Υπαρχει και αυτη η περιπτωση!!!!

Για όποιον έχει χρόνο και διάθεση προτείνω να διαβάσει ένα βιβλίο, λέγετε Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΛΕΞΗ και ο συγγραφέας είναι ο Randy Pausch.Είναι μικρό, ευκολοδιάβαστο και πιστέψτεμε ότι αξίζει!

Μπορείτε να βρείτε παραπάνω πληροφορίες google και στο youtube!

Εχω δει κι εγω αποσπασματα απο τη διαλεξη. Πραγματικα εχει να μαθει καποιος πολλα!!!!!!!

Μαιρη νεα???

Σονια, υπομονη, θα στρωσει η θυροξινη σου και θα ξεκουραστεις.

Φολεγανδρε (συνονοματε), εισαι δυναμη εδω μεσα!!!

Κate 75 & Kate 76, Κερασω, Λενια, ολοι οι Α.Θ. να ειστε καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σόνια μου συμφωνώ και γώ με όσα σου έγραψε ο Γιώργος.Και γώ τώρα που είμαι σε υποθ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου και τις προηγούμενες μέρες είχα και γω ημικρανίες.Προσπάθησε να κάνεις λίγο υπομονή ακόμη.Εμένα με έπιανε το niflamol (είχα δοκιμάσει τα πάντα).Βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας γιατί δεν μας πιάνουν όλους το ίδιο τα παυσίπονα.Προσπάθησε ακόμη να κάνεις ζεστά ντούζ και να χαλαρώνεις σωματικά και ψυχικά και να κοιμάσαι στο κρεβάτι μόνο, όχι στον καναπέ, χρησιμοποιώντας καλό μαξιλάρι ώστε να μην κουράζεις τον αυχένα.Οχι πολλές φωνές στο σπίτι και μην κοιμάσαι με την τηλεόραση.Λίγο essans λεβάντα στο μαξιλάρι ή κάπου κοντά θα σε βοηθήσει.

Επίσης μην σκέφτεσαι ότι επειδή είχες ημικρανίες τις προηγούμενες μέρες θα συνεχίσεις να έχεις.Κάθε μέρα θα είναι καλύτερη απο την προηγούμενη! είναι χημεία!

Για την thyrogen εγώ δεν γνωρίζω τίποτα πέραν του ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ενω ξυπναω καλα και ενω νιωθω οτι μπορω να κανω πολλα,αρχιζω να κουραζομαι παρα πολυ γρηγορα και ταυτοχρονα να με ποναει το κεφαλι.Απο την εξαντληση ειναι!Σιγουρα θα επιμεινω την αλλη φορα για την ενεση.Οσο για το ψυχολογικο κοματι,ο υπο-θ φερνει τετοιου ειδους προβληματα,χωρις να το θελεις .Ενταξει,σιγουρα περιμενοντας τα αποτελεσματα εχω μια αγωνια(ολοι το περναμε αυτο)αλλα πιστεψε το, εχω πολλα να κανω ολη μερα που δυστυχως δεν με αφηνει η ασχημη αυτη κατασταση της υγειας μου,να τα ολοκληρωσω!

Το ξέρουμε ότι έχεις την αφορμή για αυτά που σου παρουσιάζονται.

ΤΟυλάχισον προσπάθησε να ελαχιστοποιήσεις όσο γίνεται τις δραστηριότητές σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχεις μόνο την αφεντιά σου να φροντίσεις.

Κάνε λιγάκι υπομονή ακόμα. Εμείς πάντως θα είμαστε εδώ για να ακούμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα όλους.

Εχω πάρει και 2η γνώμη απο ενδοκρινολόγο, οι εξετάσεις μου και οι τιμές μου είναι πάντα σταθερές και καλές, έχω υψηλά αντισώματα αλλά απ' ότι μου είπαν οι γιατροί - ακόμα και ο καρδιολόγος- αυτό είναι κάτι που θα το έχω πάντα, χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Εύχομαι περαστικά σε όσες και όσους το πρόβλημα είναι κάπως πιο έντονο και ελπίζω να μην έχουμε ιδιαίτερα προβλήματα στο μέλλον. Κανείς μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ ετοίμασα το τσαντάκι μου και είμαι έτοιμη για αύριο.

Σόνια μου κάνε λίγο ακόμη υπομονή είσαι στο τέλος.Σε ότι σου έγραψε ο Γιώργος έχει απόλυτο δίκιο.Εύχομαι όταν ξαναμπώ να μάθω τα πολύ ευχάριστα νέα σου!!!!

Θα ξεκουραστώ τόσο που όταν βγώ θα ακτινοβολώ:tongue:

Θα είστε όλοι στην σκέψη μου!!!!Σας ευχαριστώ για όλα και θα τα πούμε την Πέμπτη.

Σας καληνυχτίζω όλους .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...