Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 47 λεπτά , Angot είπε:

      ειχα ΑΜΗ 3+κάτι στα 28-29 μου! αν μετρήσω τώρα θα είναι πιο κάτω από σένα! έλα να συνέλθεις μην πέφτεις τσάμπα! δεν είναι σκέτη η ΑΜΗ που καθορίζει, είναι και οι υπόλοιπες ορμόνες μαζί! 

      Ούτε που τις είχα σκεφτεί τις υπόλοιπες ορμόνες.. πριν την ωοληψια πρέπει να κάνω FSH & E2? Εσύ τις είχες ρυθμισμένες αυτές τις ορμόνες?

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Mια και το τσίκνισμα έχει μάλλον ολοκληρωθεί για τους/τις περοσσότερους ας γράψουμε εδώ τι θα ντυθεί ο/η καθένας/μία!!!!!!!!

Τώρα βέβαια για πεταλούδα δε το βλέπω μια και δεν θα μπορούσα να πετάξω για αυτό και λόγω ύψους/βάρους.όγκου μάλλον για Shrek το πάω!!!!!!!

Φιλιά σε όλες, μια και δεν βλέπω κανέναν άλλο αρσενικό!!!!!!!!

Γιώργο και γω αντιμετωπίζω ένα μικρό μικρούλικο πρόβλημα με το βάρος μου.Μόλις ζυγίστηκα και έχω σπάσει το προσωπικό μου ρεκόρ:rolleyes:

Σοκαρίστηκα λίγο αλλά ελπίζω με την βοήθεια των χαπιών, της δίαιτας και της μεγάλης θέλησης να καταφέρω και να επανέλθω! (απο 52 έχω φτάσει τα 60κιλά)

Οπότε αν θέλεις μπορώ να ντυθώ fiona ,έτσι δεν λένε την γυναίκα του shrek?Θα είμαστε αχτύπητο δίδυμο!!!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιώργο και γω αντιμετωπίζω ένα μικρό μικρούλικο πρόβλημα με το βάρος μου.Μόλις ζυγίστηκα και έχω σπάσει το προσωπικό μου ρεκόρ:rolleyes:

Σοκαρίστηκα λίγο αλλά ελπίζω με την βοήθεια των χαπιών, της δίαιτας και της μεγάλης θέλησης να καταφέρω και να επανέλθω! (απο 52 έχω φτάσει τα 60κιλά)

Οπότε αν θέλεις μπορώ να ντυθώ fiona ,έτσι δεν λένε την γυναίκα του shrek?Θα είμαστε αχτύπητο δίδυμο!!!:-D

WOW!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα!Deleni καλως ηλθες και συ στο club των ΑΘ!!Πιστευω να το τσικνησατε ολοι χθες,ακτινοβολημενοι και μη!!!!Εμενα εληξε και επισημα πλεον ο.... συναγερμος της ακτινοβολιας,οποτε υπαρχει πια ελευθερια κινησεων!Mary78 πιστευω να συμπληρωσες καποιες ωρες υπνου που σου ελειπαν και τωρα να ξεκουραζεσαι.Και εγω σαν να πηρα 3-4 κιλα,αλλα δεν θα το βαλουμε κατω!Θυροξινη μας λειπει και σε λιγες μερες θα λειτουργησει και παλι ο μεταβολισμος!Μονο να προσεξεις να μη φας γλυκα αυτο τον καιρο παρα μονο κανονικο φαγητο, γιατι θα ειναι πιο δυσκολο να τα χασεις.Δεν θα αγχωθουμε βεβαια και για αυτο!Ποτε θα κανεις ολοσωμο?Και μια αλλη ερωτηση αν μπορεις να απαντησεις,το ταμειο σου σου καλυψε τα εξοδα για την νοσηλεια σου?

Link to comment
Share on other sites

Σόνια μου καλημέρα και σε σένα.Ολόσωμο θα κάνω την Δευτέρα.Οσον αφορά στο ταμείο μου, έχω ΤΣΑΥ (ταμείο υγειονομικών) κάποια στιγμή που τους πήρα τηλ μου είπαν ότι μάλλον δεν καλύπτουν τίποτα απ την στιγμή που γίνεται σε ιδιωτικό αλλά δεν είχα βρεί την αρμόδια υπάλληλο και δεν ξέραν σίγουρα να μου απαντήσουν.....Απ το νοσοκ μου δώσαν ένα χαρτί για το ταμείο και μου είπαν ότι με αυτό μπορώ να διεκδικήσω χρήματα.Κάποια στιγμή μέσαστην εβδομάδα θα τους το πάω και τότε θα ξέρω σίγουρα.Δεν έχω όμως πολλές προσδοκίες...

Link to comment
Share on other sites

Την καλημερα μου. Εδω κρυο και λιγο χιονακι.

Deleni, καλωσορισες στην ζεστη και ακτινοβολημενη παρεα μας.

Με καλυψε πληρως η Κερασω. Τα λεμε στη συνεχεια ξανα.

Σονια, καλα ξεστρατηματα τωρα που εισαι εκτος καραντινας. Κοιτα να περπατησεις πολυ για να βοηθησεις και τον μεταβολλισμο σου αλλα και ολοκληρο το σωμα σου να επανελθει το συντομοτερο στα φυσιολογικα επιπεδα.

Μαιρη, αντε καλε που εισαι μονη στο σπιτι. Αφου ειμαστε κι εμεις διπλα σου!!!!!!!! Καφεδακι ζεστο παρακαλω με ολιγη, για μενα!!!

Γιωργο, μοναδικος αντρας στη παρεα (μου αρεσε το ΣΡΕΚ και ΦΙΟΝΑ), εσενα πρεπει να σε προσεχουμε επιπλεον. Εναν σε εχουμε μη σε χασουμε!!!!!

Παιδια, εγω εκανα σημερα επαναλληπτικες αιματολογικες, θα ξερω μαλλον το απογευμα τα αποτελεσματα, ευελπιστω να κρατηθει η TSH χαμηλα (καπου κοντα στο 0), για να παιρνω εγω τα πανω μου.

Ιουνιο επαναληπτικουπερηχο να δουμε αν τον "εφαγα" τον ιστο που βαλθηκε να ξαναδημιουργηθει απο το ζορι του. Εχω φοβερη αγωνια για αυτο το θεμα!!!!

Και επειδη αναφερατε για τα κιλα (πχ Μαιρη απο 52 σε 60), εγω απο 73 πηγα 92,5 και εχασα 11,5, ξαναεβαλα 4, ξαναεχασα 1 και δε συμαζευεται. Τετοια αυξομειωση δεν ξερω πια, τι ρουχα να κρατησω στη ντουλαπα μου και τι να πεταξω!!!!! Ξερω ομως οτι για να χασω κιλα πρεπει να δουλεψει ο μεταβολλισμος μου καλα και να εχω την TSH κοντα στο 0. (αυτο επιτυγχανεται με υψηλοτερη δοση θυροξινης). Αυτα βεβαια αφορουν μονο τους θυρεοειδοπαθεις!!!!! (το λεω για τυχον αλλους αναγνωστες)!!

Οποτε καλα μου φιλαρακια, παρηγορηθειτε..... υπαρχει και ΦΙΟΝΑ στο τετραγωνο (για να μη πω στον κυβο)!!!!!

Την αγαπη μου!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Lianakleopatra!!!

Γεωργία μου έφτιαξες πάλι το κέφι!Σε παρακαλώ μην πετάξεις τίποτα απ την ντουλάπα σου δεν ξέρω που θα σταματήσω....

Εχεις δίκιο για την tsh σε εμάς πρέπει να ειναι κοντά στο μηδέν και όχι 4,5 όπως μας λέγανε οι πρώην ενδοκρινολόγοι μας:mad:

αλλά όπως λες και σύ τώρα μπήκε το νερό στο αυλάκι, είμαστε σε καλά χέρια!

Σου έυχομαι πολύ πολύ καλά αποτελέσματα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία ζηλεύω που έχετε χιόνι, εμείς μόνο κρύο, σπάνια βλέπουμε τα χιόνι.

Σου χρωστάω μια απάντηση για την χαρτοσακκούλα και το ασβέστιο.Δεν το ξέχασα αλλά τελευταία σκεφτόμουν μόνο ιώδια.

Το ασβέστιο στο αίμα μας βρίσκετε σε ελεύθερη μορφή και δεσμευμένο (με πρωτείνες, ανιόντα...)Οι δύο αυτές μορφές βρίσκονται φυσιολογικά σε ισορροπία.Στην κρίση τετανίας μειώνετε το ελεύθερο ασβέστιο που είναι και αυτό που μας ενδιαφέρει (λόγω αδυναμιας του οργανισμού να το αποροφήσει απο τα χάπια ή την διατροφή).Αναπνέωντας στην σακκούλα ξαναεισπνέεις το διοξείδιο του άνθρακα που εκπνέεις προκαλώντας μετατόπιση (λόγω ομοιόστασης) του δεσμευμένου ασβεστίου σε ελεύθερο.Επομένως υπάρχει περισσότερο ασβέστιο διαθέσιμο στο αίμα και βελτιώνονται τα συμπτώματα της τετανίας.Θέλω να τονίσω πως είναι κάτι παροδικό κα γίνετε μόνο σε περίπτωση ανάγκης μέχρι να απορροφηθούν τα χάπια ασβεστίου και βιτ D και να αρχίσουν να δρούν.Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί θεραπεία.

Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, ευχαριστω για την μια απο τις τρεις απαντησεις!!!!!

Αυτο που μου προξενησε εντυπωση ειναι οτι η μαμα μου εχοντας κρισεις λογω καταθλιψης, ο νευρολογος της, της συστησε οταν συμβαινουν, να κανει εκπνοες και εισπνοες σε χαρτοσακουλα. Αυτο με τη λογικη της δικης μου αγνοιας δεν μπορω να το εξηγησω. Θεωρω οτι εκπνεοντας διοξιδειο και εισπνεοντας το παλι, δεν οξυγονωνεται ο οργανισμος αρα βλεπτει το σωμα της. Μου ειναι καπως ....περιεργο το πως λειτουργει ολο αυτο και πως γινεται να εχει θετικες συνεπειες!!!!

Για τη δραση της μεθοδου σε σχεση με το ασβεστιο, δεν ειχα ιδεα!!!!!

Πω!!! Πω!!!! Ποσα εχουμε να μαθουμε ακομα!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Σου έυχομαι πολύ πολύ καλά αποτελέσματα!!!!!!

Ευχαριστω παρα πολυ. Μακαρι ολοι να λαμβανουμε τα επιθυμητα αποτελεσματα. (τωρα διαβασα και τα προηγουμενα ποστ)

Το απογευματακι θα ξερω!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους!!!

Deleni καλωςήρθες κι από εμένα...

Μιας και βάλαμε κάτω τα κιλά μας μου ήρθε μια ιδέα, να κάνουμε μια υποομάδα με τους Υ.Α.Θ. (υπέρβαρους ανώνυμους θυρεοειδικούς...) χαχαχα:tongue:

Κι εγώ πρίν την επέμβαση ήμουν 67 κιλά με 1.73 ύψος και τώρα είμαι 74 κιλά και πάνω που χάνω κανένα 2κιλο το ξαναπαίρνω... Και φανταστείτε σιχαίνομαι τα γλυκά και προσέχω και τι τρώω πια... Στην χάση και στην φέξη να φάω καμιά μπουκιά μιλφέιγ ή κανένα ταρτάκι... Είμαι πολύ λιχούδο στα αλμυρά όμως, κεφτεδάκια, τυράκι, τοστάκια, ντολμαδάκια και τέτοια...

Γιώργο πεταλούδα ντύθηκα αλλά μάλλον με πυγολαμπίδα έμοιαζα (που είναι παχουλές γιατί το χάρισμα της ακτινοβολίας το άφησα στην Mary)...;)

Φιλάκια και καλημέρα σε όλους!!!


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία ελπίζω να μην με παρεξήγησες για το αστείο με την ντουλάπα.Δεν είμαι αδύνατη, ποτέ δεν ήμουν και πάντα έκανα αγώνα μεγάλο για τα κιλά μου και συνεχείς δίαιτες.Γι αυτό και γω έχω ρούχα για τα διάφορα στάδια που περνάω.Σου ζητώ συγνώμη για το black χιούμορ μου και να ξέρεις σε καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά!!!!

Σίγουρα το διοξ. του άνθρακα είναι τοξικό για τον οργανισμό, γι αυτό και το αποβάλει.Στην περίπτωση του ασβεστίου τόνισα πως γίνετε μόνο σε περίπτωση ανάγκης και για λίγο.Οσον για την περίπτωση της μαμάς σου δεν γνωρίζω αλλά ....θα ρωτήσω και θα μάθω:wink:

Πολλά φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Mary μου κι εγώ έχω σταματήσει να δίνω ρούχα που είναι κοντά στα κιλά μου γιατί έχω τρελές αυξομειώσεις... Την περίοδο της παομόνωσης μετά το Ι131 έκανα ένα καλό ξεκαθάρισμα, καθώς είχα στις ντουλάπες μου ρούχα που φορούσα στο λύκειο - εννοείται πως όυτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν θα ξαναέμπαινα και επειδή μου άρεσαν δεν τα έδινα...Τώρα πια έμαθα και ψωνίζω ρούχα που είτε παχύνω λίγο είτε αδυνατίσω να μου κάνουν, μόνο στα τζιν δεν το καταφέρνω αυτό...

Γεωργία μου κι εμένα της αδελφής μου, επειδή παθαίνει τις λεγόμενες κρίσεις πανικού, μας έχει πει ο γιατρός να της βάζουμε το κεφάλι σε χαρτοσακούλα ή ότι σακούλα έχουμε εύκαιρη για λίγο, ώστε να σταματήσει να υπεροξυγονώνεται ο εγκέφαλός της και να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα το οξυγόνο στο αίμα και να μοιράζεται σε όλα τα όργανα όπως πρέπει... Όπως όλα τα πάγματα, κάτι που μπορεί να είναι επιβλαβές σε απόλυτη υγεία ή γενικά, σε περιπτώσεις διαφορετικές μπορεί να είναι σωτήριο... Άρα ενώ το διοξείδιο είναι επιβλαβές για τον οργανισμό μας σε μεγάλες ποσότητες (καθώς λόγω ρύπανσης εισπνέουμε αρκετό καθημερινά) σε άτομα όπως η Mary, η αδελφή μου ή η μαμά σου το χρειάζονται (και φαντάζομαι πως η ποσότητα που εισπνέουν στα λίγα λεπτά που έχουν σε σακούλα το καφέλι τους είναι πολύ μικρή) για να μην πάθουν βλάβη κάπου αλλού...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα!Georgia τα πηρες τα αποτελεσματα?Ηθελα να σε ρωτησω αν ο ενδοκρινολογος σου,σου ειπε οτι πρεπει στη περιπτωση σου να ειναι η TSH κοντα στο 0?Δεν θα εχεις υπερ-θ με ολα του τα επακολουθα?Σε εμας που εχουμε Ca θυρεοειδους πρεπει να μας εχουνε κοντα στο 0,για τυχον υποτροπη της νοσου.Καλα, με τις τελευταιες ιατρικες σας συζητησεις το μονο που μπορω να πω ειναι συγχαρητηρια για τις γνωσεις σας!!Θα καταθεσουν πολλοι γιατροι τα πτυχια τους!!Πλακα θα εχει οι φοιτητες της ιατρικης να ζητησουν απο εμας σημειωσεις για την εξεταστικη τους!Αλλα να γνωριζουν οτι ειδικευομαστε μονο στην ενδοκρινολογια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...