Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και από μένα! είχα λίγες μέρες τώρα πολλή δουλεία παρακολουθώκαι κάποια σεμινάρια για τη δουλειά οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο.

mary78 χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με το ιώδιο και είσαι στην παρέα μας ξανά. όσο για την πίκρα ήταν και σε μένα πολύ έντονη για ένα μήνα περίπου και μάλιστα είχα και μια έντονη αναγούλα που φάνηκε στο σπινθ αμέσως μετά ως κατακράτηση του φαρμάκου στον οισοφάγο.πήρα αγωγή για παλινδρομηση αλλά τίποτα. έκανα και γαστροσκοπηση. τελικά οι γιατροί είπαν ότι λόγω κοιλοτήτων του στομαχιού είχε κατακρατηθεί και λίγο φάρμακο στον οισοφάγο που με ταλαιπώρησε για ένα μήνα. και αυτή η μυρωδιά και η πικρα κράτησε αρκετά. σε σένα δεν είναι βέβαια τόσο έντονα και έυχομαι να σου περάσου όλα γρήγορα!

georgia πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που ανέβασες!

σας χαιρετώ όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήρθα κι εγώ στην παρέα σας ως γνήσια θυρεοειδόπληκτη!:tongue:

Ξεκίνησα με υπερθυρεοειδισμό (πείνουσα συνέχεια σαν τα παιδάκια της Σομαλίας), τον τακτοποίησα και μετά τον έβγαλα αισίως λόγω όζων!

Έμαθα πρόσφατα για τις απαραίτητες αλλαγές στη δόση του χαπιού μετά από αλλαγή κιλών ή αλλαγή διατροφής.

Είμαι μαζί σας για οτιδήποτε χρειαστείτε:P

Μου θυμιζεις .....εμενα!!!! :tongue::tongue:

Καλωσηρθες στο κλαμπ τον ΑΘ. Πες κι αλλα για σενα!!! Ρυθμισες τη δοση? Αν ναι, ποσο καιρο σου πηρε?Τωρα εισαι ΟΚ??? Πες οτι θες τελος παντων να σε γνωρισουμε!!!! Εμεις τα δικα μας τα εχουμε πει σε προηγουμενα ποστ. Αλλα που και που, τα ξαναλεμε!!!! :lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgia πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που ανέβασες!

Ευχαριστω!! Το κατα δυναμην!!!Γουσταρω ενημερωση και ψυχαγωγια πακετο.

Αν εχετε κι εσεις καποιες πληροφοριες, ανεβαστε τες και σε σχεση με τις προσωπικες μας εμπειριες θα γινει το πιο ενημερωτικο κλαμπ σε θεμα Θυρο. :P:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλω. Οταν η FT3 ειναι ανεβασμενη, τι σημαινει???? Δεν προκειται για μενα γιατι εγω αφαιρωντας τον αδενα, δεν τσεκαρω πλεον αυτην την ορμονη. Οι αιματολογικες των παιδιων μου ομως ειναι στο ανωτερο φυσιολογικο οριο. Αν γνωριζετε, πειτε τη αποψη σας.

Γεωργία ίσως και να μην σημαίνει τίποτα.Στην θέση σου όμως θα συμβουλευόμουν έναν παιδο-ενδοκρινολόγο.Είναι λίγο υπερβολικό?:rolleyes:Μπορεί αλλά όποιος έχει καεί στον χυλό φυσάει και το γιαούρτι.

Οι πληροφορίες σου άκρως κατατοπιστηκές!!!

Το link το είχα βρεί και γώ πριν καιρό και το είχα συμβουλευτεί.Πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Kate 75 πολύ χάρηκα που σε άκουσα και είσαι καλά.Περιμένεις αποτελέσματα αυτή την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά?

Σόνια εγώ θα είμαι αύριο Θεσ/νικη για το ολόσωμο.Θα χαρώ πολύ όταν ξανανέβω (όχι για νοσοκομείο πλέον) να πιούμε και μαζί καφεδάκι.:D

Miss caramel με λίγωσες με τέτοιο ονομα!;)Καλώς ήρθες στην παρέα μας!να ξέρεις πως εδώ θα βρείς καταννόηση και ανθρώπους πάντα διαθέσιμους να σε ακούσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σόνια εγώ θα είμαι αύριο Θεσ/νικη για το ολόσωμο.Θα χαρώ πολύ όταν ξανανέβω (όχι για νοσοκομείο πλέον) να πιούμε και μαζί καφεδάκι.:D

Mary78 ευχομαι να πανε ολα καλα αυριο με το σπινθηρογραφημα!!!Και εγω επισης θα χαρω να συναντηθουμε καποτε!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία ίσως και να μην σημαίνει τίποτα.Στην θέση σου όμως θα συμβουλευόμουν έναν παιδο-ενδοκρινολόγο.Είναι λίγο υπερβολικό

Αυτο θα συμβει σιγουρα και θα κανουν και οι δυο υπερηχο προληπτικα. Και Μαιρη μου οι δικοι μου ειναι αντρες πια, συνεπως χρειαζονται σκετο ενδοκ/λογο!!!!!

Μου εκανε εντυπωση πως και τις δυο φορες που εκαναν εξετασεις (τωρα εκαναν επαναληψη) ειχαν ακριβως τις ιδιες τιμες και οι δυο μεταξυ τους!!!!Και εχουν 3,5 χρονια διαφορα!!!

Σόνια Και εγω επισης θα χαρω να συναντηθουμε καποτε!

Κατα το καλοκαιρακι, προτεινω να οργανωσουμε μαι συναντηση των ΑΘ στη Θεσ/νικη. Τι λετε???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, ο φοβος φυλαει τα ερημα!!!!! Και φυσικα επειδη ειμαι παθουσα, ειμαι και επιφυλλακτικη!!!!

Καλη επιτυχια στο αυριανο σπινθηρογραφημα.

Θα σας δω σιγουρα το καλοκαιρι στη συνπρωτευουσα!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Miss caramel καλως ηλθες και εσυ στη παρεα μας!!Και εμεις θα ειμαστε κοντα σου σε οτι χρειαστεις!Θα διαπιστωσεις συντομα οτι ειμαστε μια δεμενη ομαδα αλληλοσυμπαραστασης!!Kate75 ,χαιρομαι που εισαι καλα και ευχομαι καλα αποτελεσματα για μεθαυριο!Georgia πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου!Χαιρομαι που εχεις αναλαβει το επιστημονικο κοματι της σελιδας,αλλα και εγω απο την μερια μου πρεπει σαν μελος της ΟΜΑΜΥ(ΟΜαδαςΑΜεσηςΥπενθυμησης)να σου θυμισω να παρεις αυριο τα αποτελεσματα σου και να κλεισεις τον θερμοσιφωνα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα συμβει σιγουρα και θα κανουν και οι δυο υπερηχο προληπτικα. Και Μαιρη μου οι δικοι μου ειναι αντρες πια, συνεπως χρειαζονται σκετο ενδοκ/λογο!!!!!

Μου εκανε εντυπωση πως και τις δυο φορες που εκαναν εξετασεις (τωρα εκαναν επαναληψη) ειχαν ακριβως τις ιδιες τιμες και οι δυο μεταξυ τους!!!!Και εχουν 3,5 χρονια διαφορα!!!

Κατα το καλοκαιρακι, προτεινω να οργανωσουμε μαι συναντηση των ΑΘ στη Θεσ/νικη. Τι λετε???

Πολυ καλη η ιδεα σου!Πιστευω και ολα τα υπολοιπα μελη να συμφωνησουν σε αυτο!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


............,αλλα και εγω απο την μερια μου πρεπει σαν μελος της ΟΜΑΜΥ(ΟΜαδαςΑΜεσηςΥπενθυμησης)να σου θυμισω να παρεις αυριο τα αποτελεσματα σου και να κλεισεις τον θερμοσιφωνα!

Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ!!!!!! Με εστειλες τωρα!!!!!!!!! Λοιπον, αυριο πρωι, κανε αναπαντητη στο κινητο μου!!!!!!Για να θυμηθω να παρω τηλεφωνο τουλαχιστο να μαθω τα αποτελεσματα!!!!!!!

Και......

δεν εχω θερμοσιφωνα καρδια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!! (παιζει παιχνιδι ηλιακος και μποιλερ καλοριφερ)!!!!

Γελαω ακομη!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ!!!!!! Με εστειλες τωρα!!!!!!!!! Λοιπον, αυριο πρωι, κανε αναπαντητη στο κινητο μου!!!!!!Για να θυμηθω να παρω τηλεφωνο τουλαχιστο να μαθω τα αποτελεσματα!!!!!!!

Και......

δεν εχω θερμοσιφωνα καρδια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!! (παιζει παιχνιδι ηλιακος και μποιλερ καλοριφερ)!!!!

Γελαω ακομη!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

ΟΚ πιστευω να το θυμηθω!Θα εισαι παντως η χαρα του ενεργειακου επιθεωρητη!Με μποιλερ και ηλιακο θα εχεις καλη βαθμολογια!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγχείριση (2003) μου πήρε περίπου 5-6 μήνες να ρυθμίσω τη δόση και ότα όλα φαίνονταν να είναι καλά και η Τ4 τακτοποιημένη η TSH ήταν πολύ ψήλα... Η ανωμαλία σε όλο της το μεγαλείο!!!

Εν τέλει άλλαξα χάπια από Τ4 σε Euthyrox. Μετά από αυτό και λόγω διαφόρων γεγονότων δεν ασχολήθηκα ξανά με το θυρεοειδή μέχρι πέρσυ.

Μέσα στο καλοκαίρι έχοντας αλλάξει τη διατροφή μου και έχοντας χάσει κιλά η TSH είχε πάει στον πάτο οπότε άλλαξα τη δόση μου από 200mg σε 175mg.

Στις τελευταίες εξετάσεις μου το Δεκέμβρη η TSH ήταν μια χαρούλα αλλά η Τ4 ήταν κατά 0,07 πάνω από το ανώτατο κάτι που δεν ανησύχησε την ενδοκρινολόγο μου αλλά ανησύχησε το γυναικολόγο μου!!!

Βλέπω αν δε συμφωνούν τα δυό τους να κάνουμε meeting στο ικα μέχρι να αποφασίσουν αν είμαι τελικά οκ ή όχι:roll: μπας και κάνουμε και κανά παιδί!!!

Αυτά τα λίγα και περιεκτικά για τώρα... May the force be with you!


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Miss Caramel, (μου αρεσει πολυ το ονοματακι σου, μου καλυπτει τις υπογλυκαιμιες) εξακολουθω να βλεπω κοινη πορεια. Με μια διαφορα: εγω δεν επιθμω πλεον παιδι!!!!! (εχω ηδη 2 γιους)!!! Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να αποκτησεις τα ποθητα πλασματακια.

Με τα οσα διαβαζω στο διαδικτυο και σε συνομιλιες με ΑΘ, διαπιστωνω οτι αν απο την αρχη ειχα παρει την απαραιτητη δοση θυροξινης, ουτε κιλα θα εβαζα, ουτε θα αποκτουσα ολα αυτα που απεκτησα, και τωρα θα ημουν μια χαρα. Κριμα που δεν το εψαξα τοτε και απο την αλλη ομως αν ηταν αλλιως, ισως να μην σας ειχα γνωρισει!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά αν μπλέξεις με ορμονικά θέματα... πιας τ'αυγό και κούρευτο!!!

Είναι να πετύχεις και γιατρό της προκοπής, είναι πολλά στη μέση!

Αισίως απέκτησα και πολυκυστικές και έχω κάνει τουρ σε γυναικολόγους... έπιασα και το αυγό μου, το κούρεψα κιόλας!!!!

Αν από αυτούς που θεωρούνται σχετικοί δε βγάζεις άκρη, τι να κάνεις κι εσύ ο κοινός θνητός? Θέλει ψάξιμο και λίγη τύχη σε όλα!


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...