Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σόνια μου ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι είναι σωστό και τι όχι.Εγώ σίγουρα δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω κίνδυνος για τους γύρω μου και σκεφτόμουν να κάθομαι στο γραφείο μου και να μην έχω πολλά πολλά με τους συναδέλφους.

Οσον αφορά στο group therapie για μένα ισχύει.Ειμαστε οι Α.Θ. (ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΣ).

Εμένα μου έχετε δώσει δύναμη και κουράγιο να αντιμετωπίσω όλα αυτά που μου συμβαίνουν.Η οικογένειά μου καθώς και οι στενοί μου φίλοι μου στέκονται πολύ αλλά εσάς σας νοιώθω πολύ κοντά μου γιατί περνάμε ακριβώς τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mary78,δεν εννοουσα με τιποτα οτι θα εισαι κινδυνος για τους γυρω σου!!Καταλαβαινεις πιστευω με ποια εννοια το λεω!Εμενα τωρα με 5 μιλικιουρι,οι πυρην.γιατροι μου ειπαν 1 εβδομαδα απομονωση και ακριβως στο διπλανο γραφειο οι πυρην.φυσικοι μου ειπαν 2 εβδομαδες!!Τι να τηρησω τελικα!Δεν ξερω αν σε αλλους συμβαινει το ιδιο!Παντως προσεχω!Το οτι ειμαστε Group therapie δεν το συζηταμε!!

Link to comment
Share on other sites

Σόνια μου μην ανησυχείς κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς;).Απλά και γώ έχω τους ίδιους προβληματισμούς.Απ την μια άκουσα τι είπαν σε σας απ την άλλη ο πυρηνικος επέμενε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και είμαι και γω το ίδιο μπερδεμένη.Με φυσικούς δεν έχω μιλήσει ακόμη!!!!!Λές να το παίξω κορόνα γράμματα? και ότι βγεί:mrgreen:

Λέτε η δική μου κάψουλα να είναι κλούβια και να μην έχει πολύ ραδιενέργεια?:tongue:

Το σίγουρο είναι ότι θα προσέχω πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους! Υπήρξα λίγο σιωπηλή, γιατί ετοιμάζα τη μετάβαση στο χειρουργείο αύριο. Ευχαριστώ Georgimami, Folegandre και Kate75 για το καλωσόρισμα. Και ως απάντηση σε κάποιο μήνυμα που είδα, δηλώνω ευθαρσώς και καταφανώς ότι εμένα με βοήθησε πολύ η παρέα σας, πριν καν εγώ μπω σε αυτήν ενεργά! Εμαθα πολλά και είμαι καλύτερα προετοιμασμένη για το οτιδήποτε... Άλλωστε είμαστε ενήλικες και μπορούμε να αξιολογήσουμε τι θα πει ιατρική πρακτική και τι θα πει συμπαράσταση και πληροφόρηση! (Ουφ! ξεσπάθωσα και εγώ!!!) Εύχομαι τα καλύτερα Mary78 και ως συμπαράσταση έχω αρχίσει και εγώ να πίνω πολύ νερό... Όσο για το ιστορικό μου, με χαρά να το γράψω, αλλά λέω να περιμένω μετά την εγχείριση, για να είμαι πιο ακριβής. Να είστε όλοι και όλες καλά και να χαρείτε την Κυριακή σας:P Εγώ θα επανέλθω με βραχνή sexy φωνή σε λίγες ημέρες... και όποιος αντέξει... Καλημέρα!

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.......

Οι σκέψεις όλων θα είναι μαζί σου πριν και μετά... Το σίγουρο είναι ότι δεν νιώθεις πόνο και αναρρώνεις πάρα πολύ γρήγορα......

Το καλύτερο κούκλα μου , νάσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DespinaAlexandra ολοι οι Αγιοι αυριο μαζι σου. Ολα θα πανε καλα. Εσυ ησουν που εγραψες για sexy φωνη? Πολυ καλο!!!!!!!!

Mary78[/b];872342]Καλά βρε Γεωργία μου 20 μήνες υποθυρ. πώς άντεξες?Δεν είχες συμπτώματα?:D

Ο υπο-θ που ειχα δεν ηταν υψηλος. Οι τιμες μου ηταν εντος οριων συνεχεια. Με Φ.Τ. απο 0,4-5 εγω ειχα 4,8 περιπου. Φυσικα και ειχα συμπτωματα. Τα ανεφερα στον γιατρο μου κι εκεινος επεμενε οτι ειμαι ΟΚ. Διαβαζοντας στο διαδικτυο, βρηκα ομοιοπαθεις, ανταλλαξα εμπειριες, ενημερωθηκα, απεδειξα πρωτα στον εαυτο μου τι συμβαινει (οπτι δεν επαρκουσε η δοση ) και αποφασισα να παω σε αλλο γιατρο γιατι η αυξηση της δοσης δεν ειναι κατι που μπορουμε να κανουμε μονοι μας. Θελει παρακολουθηση.

sonia64[/b];872356]Συμφωνω με αυτα που γραψατε χθες το βραδυ και επειδη και σε μενα συναιβει το ιδιο και επειδη καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα και ετσι οδηγηθηκα ευτυχως στο χειρουργειο, βγαζω το συμπερασμα να ψαχνομαστε καλυτερα και με αλλες γνωμες γιατρων αλλα και να διαβαζουμε ιατρικες σελιδες στο Ιντερνετ.Εγω απο αυτες παντως δεν πηρα καμια λαθος πληροφορηση,ισα-ισα εμπλουτισα τις γνωσεις μου γυρω απο την ασθενεια μου!Πολλοι λιγοι γιατροι εχουν την διαθεση να σε ενημερωσουν με λεπτομερειες για ολα αυτα που θα σου κανουν!

Ειχα ενα ΠΜ απο μια κοπελια που μας διαβαζει και ειναι μπερδεμενη με το τι να κανει. Φυσικα δεν ειμαι σε θεση να απαντησω (κατι για ασβεστιο και νεφρα ρωταει).

Ιρινα, ελα στην παρεα μας.

Πληροφορηση και συμπαρασταση. Εμεις μπορουμε μονο να καταγραψουμε τις προσωπικες μας εμπειριες. Οι γιατροι λενε και συμβουλευουν τους ασθενεις συμφωνα με τις γνωσεις τους. Ο καθενας που μας διαβαζει θα πρεπει να πραξει σε συνεργασια με τον γιατρο του.

Ευχαριστω για την συμπαρασταση που μου παρεχετε στις ανησυχιες μου και για τις ευχες σας.

Μαιρη, βοηθεια σε ολους με τη Φανουροπιτα. Σε ευχαριστω !!!

Σας εχω διαβασει λιγο πεταχτα. Αν μου ξεφυγε κατι θα το τσεκαρω αυριο.

Καλο ξημερωμα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε γιατί θα πρέπει να πάρω καραμέλες με λεμόνι και να τρώω λεμόνια στο νοσ? Εχει σχέση με τους σιελογόνους αδένες?

Ακριβώς!! Τα ξινά αλλά και οι καραμέλες, προκαλούν υπερέκλυση σιέλου.

Επειδή το ιώδιο αποβάλλεται από τα υγρά του σώματος (ούρα, ιδρώτας, σάλιο κτλ), θέλουμε αυτή την κατάσταση ούτως ώστε το ιώδιο να φύγει από τον οργανισμό το συντομότερο δυνατόν. Θα μείνει μόνο εκεί που εμείς θέλουμε. Στα υπολλείματα του θυρεοειδούς!

Link to comment
Share on other sites

Σόνια μου ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι είναι σωστό και τι όχι.Εγώ σίγουρα δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνω κίνδυνος για τους γύρω μου και σκεφτόμουν να κάθομαι στο γραφείο μου και να μην έχω πολλά πολλά με τους συναδέλφους.

Οσον αφορά στο group therapie για μένα ισχύει.Ειμαστε οι Α.Θ. (ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΣ).

Εμένα μου έχετε δώσει δύναμη και κουράγιο να αντιμετωπίσω όλα αυτά που μου συμβαίνουν.Η οικογένειά μου καθώς και οι στενοί μου φίλοι μου στέκονται πολύ αλλά εσάς σας νοιώθω πολύ κοντά μου γιατί περνάμε ακριβώς τα ίδια.

Αν κανουμε ομαδα στο FB θα δωσουμε αυτο το ονομα!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kerasw καλησπερα και σε σενα!Πραγματικα η αγωνια της Kate75 και η δικια μου,κορυφωνεται.Απο την επομενη εβδομαδα θα τηλεφωνω στο νοσοκομειο,μηπως βγουν τα αποτελεσματα νωριτερα!Ομως πιο πολυ θα πρεπει να σκεφτομαστε τον αγωνα που θα δωσουν σε αυτη τη φαση η DespinaAlexandra και η Μary.Η θετικη μας σκεψη θα ειναι κοντα τους και ολα θα πανε καλα!Εσυ πως εισαι?Σε βοηθαει η συζητηση που κανουμε απο τον καιρο που εισαι στην παρεα μας?Ειμαστε τελικα Group Therapie?

Αν με βοηθάει...?Δε χρειάζεται ερώτηση...μπαίνω ανελλειπώς μια και δυο και τρεις φορές την ημέρα...Αγωνιώ με τις αγωνίες σας, προσπαθώ να καθησυχάσω τις δικές μου, χαίρομαι με τα καλά νέα και περιμένω τα καλύτερα να έρθουν...Είμαστε το καλύτερο group therapie που υπάρχει... Αντε να ανοίξουμε ομάδα στο facebook να ενημερώνεται κι άλλος κόσμος και να προλαμβάνει, να μην έχει τα δικά μας...

και η Mary βρήκε το καλύτερο όνομα!!!!!! Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! ! !

Τα ξινά είναι γιατί το ιώδιο προκαλλεί κάποιο πρήξιμο στους σιελογόνους αδένες, σε κάποια άτομα (εμένα πχ δεν μου έκανε τπτ και δεν πήρα ούτε μία καραμέλα, έτρωγα όμως λεμόνια σε κάθε γεύμα...) και τα ξινά προκαλλούν υπερπαραγωγή σάλιου οπότε αποβάλλεται πιο γρήγορα το ιώδιο από αυτούς και δεν έχεις κανένα πρόβλημα...

Mary αν δεν τα καταφέρω να μπώ αύριο, καλή επιτυχία στο ιώδιο, καλή διαμονή στο μπουντρουμάκι, κοίτα να ξεκουραστείς όσο μπορείς και να απολαύσεις (όσο μπορέις) την ηρεμία που σου προσφέρει (κινητά δεν πιάνουν μόλις κλείσει η πόρτα...)...Θα είσαι στην σκέψη μου συνέχεια...Θα περιμένουμε νέα σου από Παρασκευή λοιπόν...

Sonia μου πραγματικά κι εμένα αυτές οι διαφορές από νοσοκομείο σε νοσοκομείο, από γιατρό σε γιατρό, απόειδικότητα σε ειδικότητα μ'εχουν μπερδέψει απίστευτα... Κι εμένα στα 100μιλικιουρί 2 εβδομάδες αφού βγήκα από το μπουντρουμάκι μου (μπάνκερ λέγεται επιστημονικά) ήταν ο περιορισμός για άτομα σε αναπαραγωγική ηλικία και μου είπαν αν ήθελα να πάω δουλειά σε 10 μέρες αλλά λόγω μιας εγκυούλας που είχαμε μου έδωσαν 20 μέρες περίπου αναρωτική... Και στα 5 μιλικιουρί Τετάρτη πήρα την κάψουλα και Παρασκευή κυκλοφορούσα ανενόχλητη παντού...Τί να πω???Άλλη σχολή τελειώσαν όλοι τους ή άλλες οδηγίες παίρνουν από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας???

Οσον αφορά στο group therapie για μένα ισχύει.Ειμαστε οι Α.Θ. (ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΠΑΘΕΙΣ).

Εμένα μου έχετε δώσει δύναμη και κουράγιο να αντιμετωπίσω όλα αυτά που μου συμβαίνουν.Η οικογένειά μου καθώς και οι στενοί μου φίλοι μου στέκονται πολύ αλλά εσάς σας νοιώθω πολύ κοντά μου γιατί περνάμε ακριβώς τα ίδια.

Ακριβώς τα ίδια αισθάνομαι κι εγώ... Σαν να είσαι στο μυαλό και στην καρδιά μου μίλησες...

Καλό ξημέρωμα και καλή εβδομάδα για όλους, με επιτυχίες και καλά νέα...

DespinaAlexandra αν όντως ξυπνησεις με sexy βραχνή φωνή, να το ηχογραφήσεις... Καλή επιτυχία και πάλι κούκλα μου... Η Παναγιά μαζί σου...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα πάω στον Αγ. Φανούριο, με την μανούλα μου, έφτιαξε και φανουρόπιτα.Είπαμε στον Αγιο να μην μαγειρέψει θα του πάμε εμείς:lol:

θα προσευχηθώ για όλους σας να γίνουμε γρήγορα καλά και απο δω και πέρα να ακούμε μόνο καλά αποτελέσματα:D

Νά'σαι καλά κορίτσι μου... Ο Άγιος Φανούρης να σ'έχει πάντα υπό την προστασία του...

Είθε να εισακουστούν οι προσευχές σου για όλον τον κόσμο...

Είσαι πολύ γλυκιά...;)


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια γλυκια καλημερα σε ολους τους Α.Θ.της παρεας μας!!!DespinaAlexandra,καλη επιτυχια για σημερα,ολα θα πανε καλα και εμεις θα προσευχομαστε για σενα.Mary 78,καλη επιτυχια για την αυριανη σου θεραπεια!Ο Αγιος Φανουριος σιγουρα θα σε προστατεψει!!Γιωργο δεν μας ειπες ποτε θα μπεις εσυ για θεραπεια?Kate75 εισαι καλυτερα με την αυξημενη δοση?Georgia πιστευω οτι τωρα εισαι καθε μερα και καλυτερα και τα κιλα θα πεφτουν!Kerasw,την ιδια συμπαρασταση παιρνω και εγω εδω μεσα,γιατι εχουμε γινει μια ισχυρη ομαδα !!Καλη εβδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλη την φανταστική παρέα!Εγώ σήμερα είμαι πολύ πολύ καλά.Νοιώθω απίστευτη ενέργεια και έχω τρελά κέφια, λέτε απο αύριο να μου βγούνε ....ξινά?:tongue::tongue::tongue:

Νομίζω πως έχω τρομάξει λίγο τους γύρω μου, οι οποίοι δεν ξέρουν πως να αντιδράσουν αλλά νοιώθω πραγματικά καλά.

Despina alexandra η σκέψη μας είναι μαζί σου και σε περιμένουμε σύντομα να μας πείς τα καλά σου νέα!!!

Kerasw σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:oops:!!! και σύ είσαι πολύ γλυκιά!

Sonia πως είσαι?Βελτιώθηκαν οι ημικριανίες σου?

Link to comment
Share on other sites

georgia πολύ καλή η ιδεά σου!Ξεκινήσαμε απο το parents cafe συνεχίζουμε με facebook, ίσως και twitter και μετά ότι άλλο προκύψει!Θα κατακτήσουμε τον κόσμο:D

Μπές μπροστά αρχηγός και ακολουθούμε!!!

πολλά φιλιά σε όλους:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Ομοιοπαθούσα με οζώδη βρογχοκήλη αρχικά, η οποία αντιμετωπίστηκε πριν απο χρόνια με τις απαραίτητες εξετάσεις και έκτοτε έγινε hasimoto δηλαδή χρόνια θυρεοειδίτιδα.

Ποτέ δεν ήμουν παχουλή, αντιθέτως είμαι αρκετά λεπτή, έχω ταχυπαλμίες, κρίσεις πανικού και πολύ πολύ άγχος!

Ο γιατρός μου μου είπε ότι ίσως η Hasimoto εξελιχθεί κάποια στιγμή σε υποθυρεοειδισμό αλλά δεν είναι και κανόνας. Κάνω μια φορά το χρόνο τις απαραίτητες εξετάσεις μου και η κατάστασή μου είναι σταθερή.

Μπόρεσα να μείνω πολύ άνετα έγκυος στην κόρη μου (αν και φοβόμουν ότι δύσκολα θα έμενα), η οποία είναι τώρα 7 ετών αλλά δεν μπορώ να ξαναμείνω έγκυος.

Λαμβάνω καθημερινά 3/4 thyrormone.

Ο άντρας μου έχει επίσης θυρεοειδή.

Εχω ελέγξει ήδη την κόρη μου για συγγενή θυρεοειδισμό και θα την ελέγχω συχνά καθώς όπως μου είπε η γιατρός της είναι κάτι που πρέπει να το κοιτάω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω την ομορφη παρεα μας(εκτος φυσικα της Μaria-Xa,που δεν εχει καμια θεση εδω)!

Εγώ πάλι νομίζω ότι η κοπελιά αυτή μπορεί να μείνι όσο θέλει στη παρέα μας αρκεί να μην παίρνει ακραίες θέσεις όσο οι καταδικαστέες από όλους μας.

Μπορεί να μείνει γιατί κοντά μας θα βρει αλληλεγγύη, ζεστές καρδιές, αλτρουισμό, συμπαράσταση, ΦΙΛΙΑ πάνω και πέρα από όλα. Και όλα αυτά χωρίς κανένα αντάλλαγμα. ΚΑΝΕΙΣ δεν θα σου ζητήσει ούτε καν να συμμετάσχεις (εννοείται πως μπορεις εφόσον τούτο γίνει εποικοδομητικά).

Απλά και μόνο μπορείς να ΄΄πάρεις΄΄ χωρίς να δώσεις. Αυτό δίνει ο ένας στον άλλον μέσα από το πρόβλημά του. Και αυτό μας κάνει δυνατούς. Και ενωμένους. Αν τώρα η κοπελιά δεν μπορεί να ΄΄δει΄΄ αυτή τη σχέση που έχουμε αναπτύξει μεταξύ μας όλοι εδώ μέσα, τότε ναι. Δεν έχει σχέση ανάμεσά μας.

ΤΟ μόνο που μπορώ να της ευχηθώ, είναι να μην αποκτήσει ΠΟΤΕ έστω το ελαφρύτερο πρόβλημα από αυτά της παρέας μας. Να είναι πάντα υγειής όπως και όλος ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...