Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, linaa είπε:

      Καλέ πόσο είναι η fsh k η ε2 σου? Αυτό έχει σημασία . Αν είναι καλές θα έχεις Κ καλή διεργεση 

      Συμφωνώ...παίζουν ρόλο και οι άλλες ορμόνες...Η ΑΜΗ δε καθορίζει την έκβαση μιας προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές! Πίστεψε με! Κάνε την προσπαθεια σου!! Σου εύχομαι να πετύχεις το θαυματακι σου!!!!

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεωργία ελπίζω να μην με παρεξήγησες για το αστείο με την ντουλάπα.........Σου ζητώ συγνώμη για το black χιούμορ μου

Αποκλειεται!!! Εισαι ασυγχωρητη!!! Με τιποτα δεν με πειθετε να συγχωρησω τη Μαιρη!!! Αδυνατο σας λεω!! Μην επιμενετε. Χαχαχαχχαχαχαχχαχαχα

Ειμαι κι εγω λατρης του black χιούμορ!!!!!

Δεν παρεξηγιεμαι καλο μου. Κανε παιχνιδι!!!!!!

Γεωργία μου κι εμένα της αδελφής μου, επειδή παθαίνει τις λεγόμενες κρίσεις πανικού, μας έχει πει ο γιατρός να της βάζουμε το κεφάλι σε χαρτοσακούλα ή ότι σακούλα έχουμε εύκαιρη για λίγο, ώστε να σταματήσει να υπεροξυγονώνεται ο εγκέφαλός της και να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα το οξυγόνο στο αίμα και να μοιράζεται σε όλα τα όργανα όπως πρέπει... Όπως όλα τα πάγματα, κάτι που μπορεί να είναι επιβλαβές σε απόλυτη υγεία ή γενικά, σε περιπτώσεις διαφορετικές μπορεί να είναι σωτήριο... Άρα ενώ το διοξείδιο είναι επιβλαβές για τον οργανισμό μας σε μεγάλες ποσότητες (καθώς λόγω ρύπανσης εισπνέουμε αρκετό καθημερινά) σε άτομα όπως η Mary, η αδελφή μου ή η μαμά σου το χρειάζονται (και φαντάζομαι πως η ποσότητα που εισπνέουν στα λίγα λεπτά που έχουν σε σακούλα το καφέλι τους είναι πολύ μικρή) για να μην πάθουν βλάβη κάπου αλλού...

Θυμαμαι πως ο γιατρος της ηταν κορυφη και την βοηθησε μεσα σε λιγα χρονια να πεταξει τα χαπια απο τη ζωη της. Ομως μερικες φορες (σπανια) συμβαινει να παθει κριση και ζηταει "σακουλα". Αναρωτιεμαι μηπως ειναι ψυχολογικη εμονη της επειδη ΤΟΤΕ την βοηθησε αυτη η μεθοδος.

Αχ, γιατι να μην εχουμε εναν γιατρο στην παρεα μας!!!!!

Καλησπερα στη παρεα!Georgia τα πηρες τα αποτελεσματα?Ηθελα να σε ρωτησω αν ο ενδοκρινολογος σου,σου ειπε οτι πρεπει στη περιπτωση σου να ειναι η TSH κοντα στο 0?Δεν θα εχεις υπερ-θ με ολα του τα επακολουθα?Σε εμας που εχουμε Ca θυρεοειδους πρεπει να μας εχουνε κοντα στο 0,για τυχον υποτροπη της νοσου.Καλα, με τις τελευταιες ιατρικες σας συζητησεις το μονο που μπορω να πω ειναι συγχαρητηρια για τις γνωσεις σας!!Θα καταθεσουν πολλοι γιατροι τα πτυχια τους!!Πλακα θα εχει οι φοιτητες της ιατρικης να ζητησουν απο εμας σημειωσεις για την εξεταστικη τους!Αλλα να γνωριζουν οτι ειδικευομαστε μονο στην ενδοκρινολογια!

Αν σου πω οτι ΞΕΧΑΣΑ!!!!!!!!!!:lol::lol: Πηρα μολις διαβασα το ποστ σου αλλα ...ηταν αργα!!!!! Εκλεισαν!!!!:(

Ομως, ειχα πει στην κοπελια να με παρει τηλεφωνο αν ηταν κατι SOS και θα το εκανε σιγουρα αν χρειαζοταν. Οποτε,, καλα να παθω, ας προσεχα, να το θυμομουν. Τωρα, υπομονη ως Δευτερα!!!!:roll:

Και ναι, πρεπει κι εγω για να δουλευει ο μεταβολλισμος μου ρολοι, να την φτασω κοντα στο 0. Το φυσιολογικο ειναι απο 0-2. Αλλα επειδη εχω κι εγω ενα θεματακι με την αναγεννηση του αδενα, πρεπει να την φτασω κοντα στο 0 για να εξαλειφθει ο οποιοσδηποτε ιστος.

Και, ξερετε οτι μολις πειτε σε γιατρο οτι : <<εμαθα απο ενα φορουμ οτι..... μπλα μπλα μπλα!!!!>> ..... ενοχλειται!!!!!!!icon8.gificon10.gif

Αυτα τα νεα μου.

Για καλο και για κακο, θυμιστε το μου τη Δευτερα Please!!!! :roll::roll: Να φανταστειτε πως για να θυμαμαι να παιρνω το χαπι εχω βαλει υπενθυμιση στο κινητο!!!!!!!!!!!icon12.gif

Σας φιλω ολες και ολους!!! και Καλο Σ/Κ!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεωργία θα το ξαναπώ για μια ακόμη φορά με έκανες και γέλασα!

Το έχω πάθει και γώ να περιμένω εναωνίως τα αποτελέσματα του ασβεστίου και να ξεχνάω να τα πάρω.Υπομονή ως την Δευτέρα και εύχομαι να είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Οσο για την υπενθύμιση στο κινητό εγώ έχω 4 γιατί τόσα χάπια παίρνω:wink:

Εγώ είμαι σε πλήρη ατονία...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όποιον ξέρει από ιώδιο: νοιώθω ότι έχουν πρηστεί λίγο οι σιελογόνοι.Είναι φυσιολογικό?Λέτε να συνεχίσω τις καραμέλες και τα λεμόνια?Υπενθυμίζω ότι την Τρίτη πήρα 70mci.Για πόσο ακόμη θα έχω αυτή την απαίσια γεύση στο στόμα μου?

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία θα το ξαναπώ για μια ακόμη φορά με έκανες και γέλασα!

Το έχω πάθει και γώ να περιμένω εναωνίως τα αποτελέσματα του ασβεστίου και να ξεχνάω να τα πάρω.Υπομονή ως την Δευτέρα και εύχομαι να είναι ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Οσο για την υπενθύμιση στο κινητό εγώ έχω 4 γιατί τόσα χάπια παίρνω:wink:

Εγώ είμαι σε πλήρη ατονία...

Χαιρομαι που "βγαζω" γελιο!!!!

Και εχω 4 συνολικα υπενθυμισεις ανα ημερα εκτος Σ/Κ που εχω 2 γιατι εκτος τη θυροξινη πρεπει να μην ξεχνω και αλλα θεματα!!!!!! Ασε με τα κουδουνακια για τη χυτρα, για το θερμοσυφωνα κλπ. Εχω και τα χαρτακια σημειωσεων!!!!! Εχω πολλα μαγνητακια στο ψηγειο το οποιο εξωτερικα πηζει στο χαρτι!!!! Και οι τζεπες μου???? Οταν βγαζω παντελονι, μπουφαν για πλυσιμο, βγαζω και βγαζω και βγαζω...... χαρτακια!!!!!!!!!!!!!!

Σας ειπα???? Θελω διακοπες!!!!!!!! icon6.gif


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι που "βγαζω" γελιο!!!!

Και εχω 4 συνολικα υπενθυμισεις ανα ημερα εκτος Σ/Κ που εχω 2 γιατι εκτος τη θυροξινη πρεπει να μην ξεχνω και αλλα θεματα!!!!!! Ασε με τα κουδουνακια για τη χυτρα, για το θερμοσυφωνα κλπ. Εχω και τα χαρτακια σημειωσεων!!!!! Εχω πολλα μαγνητακια στο ψηγειο το οποιο εξωτερικα πηζει στο χαρτι!!!! Και οι τζεπες μου???? Οταν βγαζω παντελονι, μπουφαν για πλυσιμο, βγαζω και βγαζω και βγαζω...... χαρτακια!!!!!!!!!!!!!!

Σας ειπα???? Θελω διακοπες!!!!!!!! icon6.gif

Δεν μας μιλησες τοσο καιρο για το μεγαλο σου προβλημα!!Εμεις θα σε βοηθησουμε!Θα συσταθει απο τωρα κιολας η ΟΜαδαΑΜεσηςΥπενθυμησης(ΟΜΑΜΥ) για την GEORGIAMAMI!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημεσα στην ομορφη παρεα.

Και εχω 4 συνολικα υπενθυμισεις ανα ημερα εκτος Σ/Κ που εχω 2 γιατι εκτος τη θυροξινη πρεπει να μην ξεχνω και αλλα θεματα!!!!!! Ασε με τα κουδουνακια για τη χυτρα, για το θερμοσυφωνα κλπ. Εχω και τα χαρτακια σημειωσεων!!!!! Εχω πολλα μαγνητακια στο ψηγειο το οποιο εξωτερικα πηζει στο χαρτι!!!! Και οι τζεπες μου???? Οταν βγαζω παντελονι, μπουφαν για πλυσιμο, βγαζω και βγαζω και βγαζω...... χαρτακια!!!!!!!!!!!!!!

Δεν μας μιλησες τοσο καιρο για το μεγαλο σου προβλημα!!Εμεις θα σε βοηθησουμε!Θα συσταθει απο τωρα κιολας η ΟΜαδα ΑΜεσης Υπενθυμησης(ΟΜΑΜΥ) για την GEORGIAMAMI!!

Εισαι απαιχτη λεμε!!!!!! Εγω να δεις γελιο που εκανα!!!!! ΟΜΑΜΥ!!!!!!!! χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχα. πολυ καλο!!!!!:lol::lol::lol:

icon14.gif


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όποιον ξέρει από ιώδιο: νοιώθω ότι έχουν πρηστεί λίγο οι σιελογόνοι.Είναι φυσιολογικό?Λέτε να συνεχίσω τις καραμέλες και τα λεμόνια?Υπενθυμίζω ότι την Τρίτη πήρα 70mci.Για πόσο ακόμη θα έχω αυτή την απαίσια γεύση στο στόμα μου?

Βρε Μαράκι μου, νομίζω ότι η πικρή γεύση είναι πάνω από όλα στη ψυχούλα σου!!! Δεν στρεσαρίστηκες και λίγο........

ΑΠό όσο γνωρίζω το ιώδιο ΔΕΝ αφήνει ορατά δείγματα λήψης, ίσως λιγο πικρίλα όπως λες και εσύ αλλά και αυτή πρόσκαιρη!! Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια συμπτώματα.

Μήπως πονηρούλι νόμιζες ότι ήταν φαγητό και δάγκωσες τη κάψουλα;

Μήπως δεν κατέβηκε κατευθείαν στο στομαχάκι σου παίζοντας λίγο με τα τοιχώματα του οισοφάγου σου;

Δεν μπορώ να υποθέσω τίποτα άλλο. ΑΠό ξινά πως πάμε; ΑΠό νερά πινουμε, πίνουμε;Για τους σιελογόνους δεν είχα συμπτώματα μια και έχω αφαιρέσει παλαιοτερα αρκετούς.......

Θα έλεγα ότι είναι καιρός να κουλάρεις λίγο με τα ξινά, μια και η περισσότερη ραδιενέργειαέχει ήδη φύγει από το λιλιπούτειο σωματάκι σου.

Φάε και κανένα γλυκό βρε. Καλα μην πλακωθείς να βλέπεις Παρλιάρο αλλά νομίζω ότι θα βοηθήσει λίγο στη γεύση σου.

Ελπίζω να είσαι καλά τόσο εσύ όσο και οι υπόλοιπες οργανώσεις που ξεφύτρωσαν σα μανιτάρια εδω μέσα, ανώνυμοι, ανένταχτοι, κτλ.

Δεν κάνουμε κανένα κόμμα ρε κορίτσια;χαχαααχαχαχχαχααααααα

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα σας παρακαλω. Οταν η FT3 ειναι ανεβασμενη, τι σημαινει???? Δεν προκειται για μενα γιατι εγω αφαιρωντας τον αδενα, δεν τσεκαρω πλεον αυτην την ορμονη. Οι αιματολογικες των παιδιων μου ομως ειναι στο ανωτερο φυσιολογικο οριο. Αν γνωριζετε, πειτε τη αποψη σας.

Φολεγανδρε, μη ........ βαζεις ιδεες!!!!! Γιατι θα τις ........... εφαρμοσουμε!!!!! Και οταν ειμαστε ενωμενοι/ες, ειμαστε αδιστακτοι/ες και ανικητοι/ες!!!!! :lol::lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Βρε Μαράκι μου, νομίζω ότι η πικρή γεύση είναι πάνω από όλα στη ψυχούλα σου!!! Δεν στρεσαρίστηκες και λίγο........

ΑΠό όσο γνωρίζω το ιώδιο ΔΕΝ αφήνει ορατά δείγματα λήψης, ίσως λιγο πικρίλα όπως λες και εσύ αλλά και αυτή πρόσκαιρη!! Εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια συμπτώματα.

Μήπως πονηρούλι νόμιζες ότι ήταν φαγητό και δάγκωσες τη κάψουλα;

Μήπως δεν κατέβηκε κατευθείαν στο στομαχάκι σου παίζοντας λίγο με τα τοιχώματα του οισοφάγου σου;

Δεν μπορώ να υποθέσω τίποτα άλλο. ΑΠό ξινά πως πάμε; ΑΠό νερά πινουμε, πίνουμε;Για τους σιελογόνους δεν είχα συμπτώματα μια και έχω αφαιρέσει παλαιοτερα αρκετούς.......

Θα έλεγα ότι είναι καιρός να κουλάρεις λίγο με τα ξινά, μια και η περισσότερη ραδιενέργειαέχει ήδη φύγει από το λιλιπούτειο σωματάκι σου.

Φάε και κανένα γλυκό βρε. Καλα μην πλακωθείς να βλέπεις Παρλιάρο αλλά νομίζω ότι θα βοηθήσει λίγο στη γεύση σου.

Ελπίζω να είσαι καλά τόσο εσύ όσο και οι υπόλοιπες οργανώσεις που ξεφύτρωσαν σα μανιτάρια εδω μέσα, ανώνυμοι, ανένταχτοι, κτλ.

Δεν κάνουμε κανένα κόμμα ρε κορίτσια;χαχαααχαχαχχαχααααααα

Γιώργο μάλλον δίκιο έχεις.Επειδή έκοψα μαχαίρι τα νερά και τις καραμέλες μετά το νοσ άκουσα την Σόνια που και αυτή δίκιο είχε και τώρα συνεχίζω αλλά πιο χαλαρά!

Προσπαθώ να ξεχνιέμαι όσο μπορώ ταξιδεύωντας (με το μυαλό) σε μέρη μακρινά και νοιώθω ήδη καλύτερα.Απο Τρίτη που θα επιστρέψω στην δουλειά και στην καθημερινότητα ελπίζω να βελτιωθώ και περισσότερο.

Είχες δίκιο, οι σιελογόνοι μου δεν είχαν πρηστεί ιδέα μου ήταν, μόνο πίκρα νοιώθω στο στόμα αλλά και αυτή κάθε μέρα μειώνεται.

Περιμένω την ίδρυση του κόμματος!!!!:D:D:D

Σίγουρα θα είμαστε το μόνο σοβαρό κόμμα στην Ελλάδα!

Φιλιά πολλά ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ!!!!!

Υ.Γ. Ευχαριστώ δημόσια την μανούλα μου για το θεικό παστίτσιο που μου έφτιαξε:wink:!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σε ολο το παρεακι,κοματικοποιημενο και μη!!Mary78 ευχομαι να εισαι καθε μερα και καλυτερα!Την γευση του Ι 131 την ενοιωθα και εγω για αρκετες μερες,μη δινεις πολυ σημασια γιατι ειναι φυσιολογικο.Το εχουμε ολοι μας μετα την θεραπεια.Αυτο θα φυγει σιγα-σιγα απο τον οργανισμο.Συνεχισε να πινεις νερα(οχι απο υδροφoρα)και να μασας μαστιχες,αυτο θα σου κανει καλο,αλλα οχι υπερβολες!!Καλυτερα που θα πας στη δουλεια,θα ξεχαστεις απο ολα αυτα και θα ειναι καλυτερο για την ψυχολογια σου!Βγαλε και κανενα ωραιο προγραμμα για το τριημερο που ερχεται.Εγω την Τριτη θα παρω κατα πασα πιθανοτητα τα αποτελεσματα μαζι με ενα μελος της παρεας μας οπου και θα πιουμε και καφεδακι!Georgia καλυτερα να πας τις εξετασεις στον ενδοκρινολογο σου και κανε τους και κανενα υπερηχο,το ιδιο θα κανω με τον μεγαλο μου γιο,οταν τελειωσω με τα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλο και περισσότεροι άνθρωποι πάσχουν από δυσλειτουργίες του θυρεοειδούς τους. Μετά από την διάγνωση προβλήματος στον θυρεοειδή, ο θεράπων γιατρός συνταγογραφεί την ανάλογη φαρμακευτική αγωγή. Πολύ συχνή είναι η χορήγηση θυροξίνης (Τ4). Παρακάτω παρουσιάζουμε ορισμένες χρήσιμες οδηγίες για την σωστή και έτσι αποτελεσματική, λήψη του φαρμάκου.

1. Η καθημερινή δόση θυροξίνης θα πρέπει να λαμβάνεται με άδειο στομάχι, συνήθως 30ʼ πριν το πρωινό γεύμα, διότι έτσι διευκολύνεται η απορρόφησή της.

2. Μη λαμβάνετε πριν 30ʼ ή μετά και 30ʼ φάρμακα, γιατί μπορεί να δρουν ανασταλτικά για την απορρόφηση της θυροξίνης, όπως σίδηρος, βιταμίνες, ασβέστιο, αντιόξινα, ιχνοστοιχεία, μη στεροειδή φλεγμονώδη ή και άλλα φάρμακα. Λήψη σιδήρου επιτρέπεται μόνο τουλάχιστον 4 ώρες μετά τη λήψη θυροξίνης.

3. Λαμβάνετε συνήθως την καθημερινή σας δόση θυροξίνης μόλις ξυπνήσετε το πρωί. Εάν μια δόση ξεχαστεί, τότε μπορεί να προστεθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, πάλι με άδειο στομάχι.

4. Οι λειτουργίες του θυρεοειδούς και η δόση της θυροξίνης, ανάλογα με το υποκείμενο πρόβλημα, θα πρέπει να ελέγχονται κάθε 6 μήνες, αν ο ασθενής είναι ρυθμισμένος ( ενώ αν αλλάξει η δόση μετά από 3 μήνες), επειδή οι ανάγκες του οργανισμού σε θυρεοειδικές ορμόνες αλλάζουν με το χρόνο, το βάρος, τη λήψη άλλων φαρμάκων και από διάφορους άλλους παράγοντες.

5. Εάν υπάρξει εγκυμοσύνη, θα πρέπει να ελέγχεται ο θυρεοειδής από την αρχή της. Ο έλεγχος θα πρέπει να είναι συχνός, γιατί ενδεχομένως να χρειαστεί αύξηση της δόσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, λόγω των ορμονικών μεταβολών της εγκυμοσύνης. Μετά το τέλος της εγκυμοσύνης η δόση σύντομα να επιστρέφει στην αρχική, την προ της εγκυμοσύνης, αλλά αυτό με βάση κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο.

6. Η χορήγηση θεραπείας με φάρμακα για υψηλή χοληστερίνη, αντιεπιληπτικά, αντιφυματικά, καρδιολογικά, άλλες ορμόνες, κορτιζόνη, οιστρογόνα ή άλλα φάρμακα στην κλιμακτήριο και η χρήση αντισυλληπτικών δισκίων χρειάζεται παρακολούθηση για τη ρύθμιση της δόσης της θυροξίνης μετά από μερικούς μήνες.

Πηγη: http://biolaser.gr/newsdesk_info.php?newsdesk_id=43&osCsid=9ac8995865843dd9dd7408691296554b


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα και συχνή διαταραχή του θυρεοειδούς αδένα έχει εμφανισθεί τα τελευταία χρόνια, ιδιαίτερα στις γυναίκες. Το όνομα αυτής: αντισώματα του θυρεοειδούς ή αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα.

Σύμφωνα μάλιστα με πανεπιστημιακές μελέτες, αυτή είναι σήμερα η συχνότερη αιτία για την οποία οι Έλληνες αναπτύσσουν βρογχοκήλη στον θυρεοειδή- και όχι η έλλειψη ιωδίου, όπως παλιά.

Παράλληλα, οι παθήσεις αυτού του ευαίσθητου αδένα, οι οποίες επηρεάζουν όλη τη λειτουργία του οργανισμού μας, φαίνεται να έχουν πάρει τη μορφή «επιδημίας», ιδίως στον γυναικείο πληθυσμό. Ολοένα και περισσότερες σύγχρονες γυναίκες ξεκινούν πια την ημέρα τους με το «χαπάκι για τον θυρεοειδή».

«Οι παθήσεις του θυρεοειδούς είναι συχνές στον γενικό πληθυσμό και ιδιαίτερα στις γυναίκες», λέει η ενδοκρινολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μαρία Αλεβιζάκη. «Τα διαγνωστικά μέσα που έχουμε σήμερα στα χέρια μας είναι πολλά και πιθανολογούμε ότι αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που φαινομενικά εμφανίζουν αύξηση οι παθήσεις του θυρεοειδούς».

Οι πιο συχνές διαταραχές

Οι συνηθέστερες παθήσεις του θυρεοειδούς αφορούν το μέγεθός του και τη μορφολογία του. «Για παράδειγμα, μια συχνή διαταραχή είναι η βρογχοκήλη, που σημαίνει διόγκωση του θυρεοειδούς και αποτελεί προσαρμογή σε κάποιο έλλειμμα στη σύνθεση των ορμονών», εξηγεί η κ. Αλεβιζάκη.

«Μια άλλη, επίσης συχνή, διαταραχή είναι η παρουσία όζων, συνέπεια της χρόνιας υπερπλασίας και βρίσκονται σχεδόν πάντα σε βρογχοκήλες που επιμένουν για πολλά χρόνια. Η άλλη κατηγορία διαταραχών αφορά τη λειτουργία του, μπορεί δηλαδή να έχουμε αυξημένη λειτουργία (υπερθυρεοειδισμός) ή ελαττωμένη λειτουργία (υποθυρεοειδισμός)».

Μια νέα διαταραχή, όμως, ήρθε να προστεθεί στη γνωστή γκάμα. «Τα τελευταία χρόνια έχει παρουσιαστεί μια άλλη συχνή διαταραχή του θυρεοειδούς, που δεν είμαστε ακόμη εντελώς σίγουροι αν εμφανίζει πραγματική αύξηση στη συχνότητά της ή είναι θέμα των περισσότερων εργαστηριακών μέσων που έχουμε τώρα στα χέρια μας και μπορούμε έτσι να τη διαπιστώνουμε πιο εύκολα», μας πληροφορεί η κ. Αλεβιζάκη.

«Πρόκειται για τα αντισώματα του θυρεοειδούς, τα οποία είναι ουσίες που κυκλοφορούν στο αίμα μας, μετρώνται με τις εργαστηριακές εξετάσεις που γίνονται για τον έλεγχο του θυρεοειδούς και αποτελούν μια συχνή αιτία παραπομπής των ασθενών στον ενδοκρινολόγο γιατρό».

Τι είναι τα αντισώματα του θυρεοειδούς

Τα αντισώματα είναι ουσίες που παράγουν εξειδικευμένα κύτταρα του οργανισμού μας, συνήθως ως άμυνα εναντίον βλαπτικών παραγόντων του περιβάλλοντος που εισέρχονται στον οργανισμό μας.

Οι παράγοντες αυτοί του περιβάλλοντος είναι συνήθως μικρόβια, ιοί και συστατικά των μικροβίων και των ιών και τα αντισώματα που δημιουργούνται έχουν σκοπό να τα καταπολεμήσουν. Τα προστατευτικά αυτά αντισώματα εξακολουθούν να παράγονται για αρκετά χρόνια μετά την επαφή με τον ξένο οργανισμό.

«Τα κύτταρα, όμως, του οργανισμού που είναι «εντεταλμένα» να φτιάχνουν αντισώματα για τους ξένους βλαπτικούς παράγοντες, μπορούν μερικές φορές να ΄΄ξεγελαστούν΄΄ και να φτιάξουν αντισώματα εναντίον κυττάρων του ίδιου του οργανισμού», περιγράφει η κ. Αλεβιζάκη.

«Τα αντισώματα αυτά τα ονομάζουμε αυτοαντισώματα και η παρουσία τους στον οργανισμό μπορεί να είναι από αθώα μέχρι σημαντική για την υγεία μας, ανάλογα με τα κύτταρα εναντίον των οποίων δημιουργούνται. Ένα είδος κυττάρων του οργανισμού, για το οποίο φαίνεται ότι δημιουργούνται συχνά τέτοια αυτοαντισώματα, είναι τα κύτταρα του θυρεοειδούς. Όταν αυτά δημιουργηθούν, αναπτύσσεται μια πάθηση, που ονομάζεται αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα».

Μερικές φορές, οι επιστήμονες αναφέρουν την πάθηση αυτή ως θυρεοειδίτιδα Ηashimoto, από το όνομα ενός Ιάπωνα χειρουργού-ερευνητή, ο οποίος περιέγραψε μια μορφή της πάθησης αυτής με ιδιαίτερα διογκωμένο θυρεοειδή και πολλές διηθήσεις από λεμφοκύτταρα.

Τι τα δημιουργεί

Για ποιον λόγο δημιουργούνται τα αντισώματα του θυρεοειδούς σε ορισμένους ανθρώπους;

«Δεν υπάρχει τελική απάντηση στο ερώτημα αυτό, παρόλο που αρκετοί ερευνητές στον κόσμο προσπαθούν να το διαλευκάνουν», απαντά η κ. Αλεβιζάκη. «Το βέβαιο είναι ότι την ανάπτυξη των αντισωμάτων την ευνοεί ένας συνδυασμός παραγόντων, οι οποίοι είναι τα γονίδια προδιάθεσης και κάποιοι παράγοντες από το περιβάλλον».

Γονίδια προδιάθεσης. Ελάχιστα είναι γνωστά για το ποια ακριβώς είναι τα γονίδια που προδιαθέτουν για την πάθηση αυτή. Οι πληροφορίες προέρχονται περισσότερο από τις μελέτες των οικογενειών που έχουν τέτοια προδιάθεση και όπου ανευρίσκονται περισσότερα άτομα από την ίδια οικογένεια να παρουσιάζουν αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα και μεγαλύτερη συχνότητα από όση στον γενικό πληθυσμό. Αντίστοιχες πληροφορίες υπάρχουν και από τις μελέτες των διδύμων αδελφών, οι οποίες δείχνουν ότι οι πανομοιότυποι δίδυμοι έχουν πιο συχνά και οι δυο αντισώματα για τον θυρεοειδή, σε σχέση με τους μη πανομοιότυπους διδύμους.

Παράγοντες από το περιβάλλον. Η μόνη επίσημα αναγνωρισμένη αιτία είναι η αυξημένη πρόσληψη ιωδίου σε υπερβολικά ποσά, η οποία μπορεί να συνοδεύεται από αύξηση της αυτοανοσίας. Σε όλα τα μέρη του κόσμου που έχουν γίνει τέτοιες μελέτες, η επίπτωση των αντισωμάτων είναι μεγαλύτερη στις περιοχές με επάρκεια ιωδίου και σπανιότερη στις περιοχές με έλλειψη ιωδίου. Η χώρα μας ανήκει σήμερα στις χώρες με επάρκεια ιωδίου και δεν αποκλείεται να είναι αυτή μια αιτία που έχουμε και εμείς σημαντική επίπτωση αυτής της διαταραχής.

«Άλλη αιτία του περιβάλλοντος που έχει διερευνηθεί είναι η έκθεση σε ιοντίζουσες ακτινοβολίες», επισημαίνει η κ. Αλεβιζάκη. «Έχουν γίνει μελέτες και σε άτομα που εργάζονται κοντά σε πηγές ακτινοβολίας και ενδεχομένως εκτίθενται χρονίως σε μικρές δόσεις, καθώς και σε άτομα που εκτέθηκαν σε μεγάλες δόσεις, π.χ. σε ατομική βόμβα ( όπως στο Ναγκασάκι) ή σε πυρηνικά ατυχήματα (όπως το Τσερνόμπιλ). Μερικές από αυτές τις μελέτες έδειξαν μια αύξηση της επίπτωσης των αντισωμάτων του θυρεοειδούς, αλλά αυτή η αύξηση δεν βρέθηκε σε όλες τις μελέτες».

Το συνολικό συμπέρασμα των μελετών αυτών είναι ότι πιθανότατα η έκθεση σε ακτινοβολία μπορεί να προκαλέσει μικρή αύξηση των αντισωμάτων, μέσω ενδεχομένως καταστροφής θυρεοειδικών κυττάρων και ελευθέρωσης εσωτερικών αντιγόνων. Φαίνεται, όμως, ότι αυτό συμβαίνει κυρίως σε άτομα με έλλειψη ιωδίου και περισσότερο στις γυναίκες σε σχέση με τους άνδρες.

«Ένας άλλος παράγοντας του περιβάλλοντος που διερευνούμε τώρα στην Ερευνητική Ενδοκρινολογική Μονάδα του Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, είναι ο ρόλος που παίζει η διατροφή μας στην ανάπτυξη αυτών των αντισωμάτων, καθώς και ο ρόλος διαφόρων ιχνοστοιχείων σημαντικών για τον θυρεοειδή, όπως είναι το σελήνιο», προσθέτει η καθηγήτρια.

Αρκετές μελέτες έχουν διερευνήσει τον ρόλο του στρες της καθημερινής ζωής στην ανάπτυξη των αντισωμάτων αυτών. Οι μελέτες δεν έχουν αποδείξει σημαντικό ρόλο του παράγοντα αυτού παρά μόνο για τον υπερθυρεοειδισμό. Το ίδιο ισχύει για το κάπνισμα.

Πότε πρέπει να μετρώνται τα αντισώματα

«Δεν πρέπει τα αντισώματα να μετρώνται ως εξέταση ρουτίνας και δεν πρέπει να μας τρομάζουν αν τα βρούμε σε τυχαίο έλεγχο», διευκρινίζει η κ. Αλεβιζάκη.

«Επειδή η παρουσία αυτών των αυτοαντισωμάτων παρουσιάζει σημαντική οικογενειακή επίπτωση, ενδεχομένως θα πρέπει να μετρώνται σε άτομα που ανήκουν σε οικογένειες στις οποίες έχουμε ήδη κάποια πάθηση του θυρεοειδούς, για να αναγνωριστεί η πιθανή προδιάθεση για αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα. Αν τα αντισώματα του θυρεοειδούς βρεθούν θετικά, τότε θα πρέπει να συμβουλεύονται τον ειδικό ενδοκρινολόγο που θα τα αξιολογήσει και να τα επανεξετάζουν κάθε χρόνο».

Τονίζεται ότι τα αντισώματα του θυροειδούς δεν προκαλούν κανένα εμφανές σύμπτωμα.

Υποθυρεοειδισμός από αυτοαντισώματα

Ποια είναι η πραγματική σημασία των αντισωμάτων του θυρεοειδούς για την υγεία μας «Τα αντισώματα αυτά ερεθίζουν τον θυρεοειδή, ο οποίος συχνά διογκώνεται, κάνει δηλαδή βρογχοκήλη», λέει η κ. Αλεβιζάκη.

«Σύμφωνα με μελέτες της Μονάδας μας, η πιο συχνή αιτία που οι Έλληνες παρουσιάζουν βρογχοκήλη σήμερα είναι αυτά τα αυτοαντισώματα και όχι η έλλειψη ιωδίου, που ήταν συχνή αιτία βρογχοκήλης τα παλιότερα χρόνια. Εκτός από τη διόγκωση που προκαλούν, τα αντισώματα αυτά μπορεί να είναι και τοξικά για τον θυρεοειδή, δηλαδή να τον καταστρέφουν και να προκαλούν έτσι υποθυρεοειδισμό. Αν αυτό συμβεί, χορηγείται θεραπεία με θυροξίνη και η διαταραχή αποκαθίσταται εντελώς».

Το συνηθέστερο όμως στην αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα είναι τα αντισώματα αυτά απλώς να προδιαθέτουν για υπολειτουργία του αδένα, η οποία μπορεί να συμβεί σε κάποιο μετέπειτα χρόνο. Η μετάπτωση σε υποθυρεοειδισμό γίνεται συνήθως με βραδείς ρυθμούς.

Πολλές φορές τα αντισώματα μπορεί να παραμένουν θετικά επί σειρά ετών και το άτομο αυτό να μην αναπτύξει ενδεχομένως υποθυρεοειδισμό ποτέ στη διάρκεια της ζωής του.

Η παρουσία των αντισωμάτων μπορεί να συνοδεύει και άλλη διαταραχή, την υπερλειτουργία του θυρεοειδούς, η οποία είναι πιο σπάνια από τον υποθυρεοειδισμό.

Τι κάνει ο θυρεοειδής αδένας

Ο θυρεοειδής είναι σημαντικός ενδοκρινής αδένας που ρυθμίζει τις καύσεις και τον μεταβολισμό στον οργανισμό μας. Βρίσκεται στο μπρος τμήμα του τραχήλου μας και έχει σχήμα θυρεού.

Οι ορμόνες τις οποίες παράγει, η θυροξίνη (Τ4) και η τριιωδοθυρονίνη (Τ3), μεταφέρονται με την κυκλοφορία του αίματος σε όλα τα κύτταρα του οργανισμού, όπου ρυθμίζουν διάφορες σημαντικές κυτταρικές λειτουργίες. Μεταξύ αυτών και την κατανάλωση ενέργειας στους ιστούς.

Αντισώματα θυρεοειδούς στο 28% των γυναικών

Μια πρόσφατη μελέτη του Πανεπιστημίου Αθηνών, η οποία έγινε σε ημιαστική περιοχή της Ελλάδας, έχει δείξει σημαντική επίπτωση των αντισωμάτων του θυρεοειδούς σε παιδιά του δημοτικού σχολείου: 13% στα κορίτσια και 5% στα αγόρια.

Σε περιπατητικά ηλικιωμένα άτομα της περιοχής των Αθηνών, η επίπτωση των αντισωμάτων ήταν διπλάσια: 28% στις γυναίκες και 10% στους άνδρες. Η επίπτωση αυτή στους ενηλίκους είναι πανομοιότυπη με την επίπτωση αντισωμάτων που βρέθηκε σε μια μεγάλη μελέτη που έγινε στις ΗΠΑ, τη μελέτη ΝΗΑΝΕS.

«Η αυξημένη επίπτωση στις μεγαλύτερες ηλικίες σε σχέση με τα παιδιά έχει βρεθεί σε όλες τις σχετικές μελέτες», λέει η κ. Αλεβιζάκη.

«Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν συγκριτικές μελέτες για να μπορούμε έγκυρα να πούμε αν η επίπτωση αυτή έχει αυξηθεί, δεδομένου ότι στις παλιότερες μελέτες δεν μετρούσαμε σε έλεγχο ρουτίνας τα αντισώματα αυτά και οι μέθοδοι προσδιορισμού δεν ήταν τόσο ακριβείς όσο είναι σήμερα. Έτσι, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα σημερινά ευρήματα με παλαιότερες μελέτες».

Μετά την ιωδίωση

Σε μια ενδιαφέρουσα μελέτη που έγινε από το Πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων σε ορεινή περιοχή της Ηπείρου, που παλιότερα είχε έλλειψη ιωδίου και επαναλήφθηκε ύστερα από 8 οκτώ χρόνια, η επίπτωση αυτοαντισωμάτων ήταν κάπως αυξημένη μετά τον εμπλουτισμό των τροφών σε ιώδιο (ιωδίωση). Τα ίδια αποτελέσματα είχε δείξει παλαιότερη μελέτη της Θεραπευτικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, που είχε γίνει σε ορεινή περιοχή της Κρήτης.

«Η μικρή αύξηση αντισωμάτων του θυρεοειδούς, που παρουσιάζεται σε όλες της περιοχές της γης μετά την ιωδίωση των τροφών, δεν μας ανησυχεί», τονίζει η κ. Αλεβιζάκη, «δεδομένου ότι οι επιπτώσεις για την υγεία από την έλλειψη του ιωδίου είναι πολύ πιο σοβαρές από τη μικρή αύξηση της αυτοανοσίας που παρατηρείται μετά την ιωδίωση».

Πηγή : ΤΑ ΝΕΑ Ένθετο Υγεία

Δημοσίευση: 22-2-2007, 07 Τελευταία ανανέωση: 20-8-2009, 16:25

Ρεπορτάζ: Μαίρη Κατσανοπούλου


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα κι εγώ στην παρέα σας ως γνήσια θυρεοειδόπληκτη!:tongue:

Ξεκίνησα με υπερθυρεοειδισμό (πείνουσα συνέχεια σαν τα παιδάκια της Σομαλίας), τον τακτοποίησα και μετά τον έβγαλα αισίως λόγω όζων!

Έμαθα πρόσφατα για τις απαραίτητες αλλαγές στη δόση του χαπιού μετά από αλλαγή κιλών ή αλλαγή διατροφής.

Είμαι μαζί σας για οτιδήποτε χρειαστείτε:P


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...