Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

kerasw στον ενδοκρινολόγο που πηγαίνω τώρα δεν του έχω δώσει ούτε ευρώ επισκεψη.Εχω πάει 1 φορά και όλο τον υπόλοιπο καιρό μιλάμε απο το τηλ.Οταν πήγα με εξέτασε 1,5 ώρα του είπα τον πόνο μου για τους παραθυροειδείς τον έπρηξα τον άνθρωπο, με άκουγε προσεκτικά, συζητήσαμε τα πάντα μου έδωσε πολλές συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίζω το πρόβλημά μου, μου έκανε και υπέρηχο στον θυροειδή και όταν τον ρωτησα τι χρωστάω μου είπε: τίποτα μόνο μια επίσκεψη απο το βιβλιάριο!!!!

Ευτυχώς υπάρχουν και τέτοιοι!!!

Εγώ θα πάω για το ιώδιο την Τρίτη 22 και μου είπαν οτι θα βγώ Πέμπτη 24 και 28 θα πάω για το ολοσωματικό.Αν όλα πάνε καλά 1/3 θα γυρίσω στην δουλειά,μου είπαν ότι μπορώ αρκεί να μην υπάρχει κάποια έγκυος.Ρώτησα και μου είπαν ότι δεν είναι:rolleyes:.

Για μωράκι ούτε να το σκεφτούμε δεν τολμάμε μετά απ όλα αυτά.Θα ρωτήσω την Τρίτη την γιατρό μετά απο πόσους μήνες θα μπορούμε, αν και ο ενδοκρινολόγος μου είχε πεί από 6-12 μήνες και καλύτερα να περάσει ο χρόνος.Βέβαια ίσως πιο ειδικός σε αυτό είναι ο πυρηνικός γιατρός.Εσύ τι λές?Είναι?Σίγουρα θα πρέπει μετά απο κάποιους μήνες να ξανακάνω σπινθηρογράφημα αλλά δεν ξέρω πότε ούτε τι δόση ιωδίου θα μου δώσουν τότε.Μακάρι να μπορώ μετά απο κανένα χρόνο γιατί αρχίζω να αγχώνομαι και με την ηλικία μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανοντας την αφαιρεση υποβαλλομουν καθε διμηνο σε εξετασεις TSH kai FT4. Οι τιμες μεσα στο πρωτο διμηνο ηταν οκ και ο γιατρος μου επαναπαυθηκε σε αυτη τη δοση (88 mg για ατομο με 75 κιλα αν ειναι δυνατον) και μου συστησε επανελεγχο σε 6 μηνες!!!! ΛΑΘΟΣ!!!! Απο κει ξεκινησε ο δικος μου Γολγοθας. Υποθυρεοειδισμος μετα απο αφαιρεση αδενα.

Ειχα ρωτησει το γιατρο μου μετα την εγχειριση αν χρειαζεται τοτε να κανω υπερηχο ή μετα απο καποιο διαστημα και με διαβεβαιωσε πως επειδη αφαιρεσα τον αδενα, δε χρειαζεται να κανω τιποτα παρα να παιρνω τα χαπια μου μια ζωη.

Μετα απο 20 μηνες αφου απηυδησα και αλλαξα γιατρο, γιατι επρεπε να παιρνω πολυ μεγαλυτερη δοση απο αυτην που επι 20 μηνες δεν καλλυπτε τις αναγκες του οργανισμου μου, με αποτελεσμα να εχω υποθυρεοειδισμο επι μακρυ διαστημα, ο εγκεφαλος μου εδωσε εντολη στον εναπομειναντα ιστο να αναπλαθει για να μπορεσει να παραγει κι εκεινος με τη σειρα του θυροξινη και να καλυψει τις αναγκες του οργανισμου μου (τελεια μηχανη το σωμα μας)!!!

Το γραφω εδω και θα το λεω οσο ζω. Και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτος ο λιγοστος ιστος που ακουμπουσε στην καρωτιδα και ηταν αδυνατον να τον ξυσουν τελειως οι χειρουργοι, να μην με οδηγησει παλι σε χειρουργειο για ... αφαιρεση υπολλειματος ενος τοξικου θυρεοειδη που ηδη μου κοστισε ενα χειρουργειο. Ειμαι σιγουρη οτι τη δοση καποια στιγμη θα τη ρυθμισω (αν και θα επρεπε να ειχει γινει μεσα σε 2-6 μηνες απο την αφαιρεση) αλλα θα καταφερω αραγε να τον αφανισω συντομα πριν με βλαψει με αλλο τροπο????

Συγχωρεστε με αν σας κουρασα. Ηθελα να εκφρασω την αγωνια μου!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

............. στον ενδοκρινολόγο που πηγαίνω τώρα δεν του έχω δώσει ούτε ευρώ επισκεψη.Εχω πάει 1 φορά και όλο τον υπόλοιπο καιρό μιλάμε απο το τηλ.Οταν πήγα με εξέτασε 1,5 ώρα του είπα τον πόνο μου για τους παραθυροειδείς τον έπρηξα τον άνθρωπο, με άκουγε προσεκτικά, συζητήσαμε τα πάντα μου έδωσε πολλές συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίζω το πρόβλημά μου, μου έκανε και υπέρηχο στον θυροειδή και όταν τον ρωτησα τι χρωστάω μου είπε: τίποτα μόνο μια επίσκεψη απο το βιβλιάριο!!!!

Μαιρη μου, στον ενδοκρινολογο που υποτιθεται οτι με παρακολουθουσε πριν ακομη καταληξουμε στην αφαιρεση, ειχα παει μονο μια φορα και αφου με εξετασε και πηρε το ιστορικο μου και μου εδωσε αγωγη και εκτοτε μονο τηλεφωνικα ελεγα τα αποτελεσματα και μου ελεγε τι να κανω. Μεχρι και την αποφαση για το χειρουργειο μου την ειπε τηλεφωνικα αφου του διαβασα την διαγνωση του επαναλληπτικου υπερηχου που εκανα σε εξωτερικο διαγνωστικο. Φυσικα μετα πηγα σε χειρουργο, ο οποιος ειδε ολες τις εξετασεις μου, με εξετασε και κατεληξε σε αναποφεφκτο χειρουργειο. Και εχω πληρωσει μονο μια επισκεψη!!!Οχι γιατι δεν τον εβλεπα ή δεν ημουν διατεθιμενη να πληρωσω οτι κοστιζε αλλα επειδη δεν δεχοταν!!!!!!!!

Ευχομαι ο δικος σου να μην ειναι σαν τον δικο μου!!!!!!Εγω ....καηκα!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει η συντέλεια του κόσμου θα επιβιώσω κι εγώ και ο Γιώργος (Folegandros), οπότε θα κάνουμε παρέα, μην στεναχωριέσαι... :P

Ε, Γιώργο???

Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας την αφαιρεση υποβαλλομουν καθε διμηνο σε εξετασεις TSH kai FT4. Οι τιμες μεσα στο πρωτο διμηνο ηταν οκ και ο γιατρος μου επαναπαυθηκε σε αυτη τη δοση (88 mg για ατομο με 75 κιλα αν ειναι δυνατον) και μου συστησε επανελεγχο σε 6 μηνες!!!! ΛΑΘΟΣ!!!! Απο κει ξεκινησε ο δικος μου Γολγοθας. Υποθυρεοειδισμος μετα απο αφαιρεση αδενα.

Ειχα ρωτησει το γιατρο μου μετα την εγχειριση αν χρειαζεται τοτε να κανω υπερηχο ή μετα απο καποιο διαστημα και με διαβεβαιωσε πως επειδη αφαιρεσα τον αδενα, δε χρειαζεται να κανω τιποτα παρα να παιρνω τα χαπια μου μια ζωη.

Μετα απο 20 μηνες αφου απηυδησα και αλλαξα γιατρο, γιατι επρεπε να παιρνω πολυ μεγαλυτερη δοση απο αυτην που επι 20 μηνες δεν καλλυπτε τις αναγκες του οργανισμου μου, με αποτελεσμα να εχω υποθυρεοειδισμο επι μακρυ διαστημα, ο εγκεφαλος μου εδωσε εντολη στον εναπομειναντα ιστο να αναπλαθει για να μπορεσει να παραγει κι εκεινος με τη σειρα του θυροξινη και να καλυψει τις αναγκες του οργανισμου μου (τελεια μηχανη το σωμα μας)!!!

Το γραφω εδω και θα το λεω οσο ζω. Και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτος ο λιγοστος ιστος που ακουμπουσε στην καρωτιδα και ηταν αδυνατον να τον ξυσουν τελειως οι χειρουργοι, να μην με οδηγησει παλι σε χειρουργειο για ... αφαιρεση υπολλειματος ενος τοξικου θυρεοειδη που ηδη μου κοστισε ενα χειρουργειο. Ειμαι σιγουρη οτι τη δοση καποια στιγμη θα τη ρυθμισω (αν και θα επρεπε να ειχει γινει μεσα σε 2-6 μηνες απο την αφαιρεση) αλλα θα καταφερω αραγε να τον αφανισω συντομα πριν με βλαψει με αλλο τροπο????

Συγχωρεστε με αν σας κουρασα. Ηθελα να εκφρασω την αγωνια μου!!!!

Καλά βρε κοριτσάκι μου, 20 μήνες αρύθμιστη, δεν υποψιάστηκε κανείς κερατάς το παραμικρό; Εσύ δεν ήσουν ψιλιασμένη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία μου μην ανησυχείς καθόλου θα δείς ότι όλα θα πάνε μια χαρά.μην βάζεις στο μυαλό σου δεύτερο χειρουργίο.Για κάθε πράγμα ανησυχούμε μόνο όταν έρθει η ώρα και όχι απο πρίν.Οπότε συνέχισε την αγωγή σου και θα δείς ότι τα χάπια θα καταστείλουν την λειτουργία του ιστού.

Οταν είπα ότι δεν έχω πληρώσει ούτε ευρώ δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να εστιάσω στα χρήματα (τα οποία έχω δώσει σε αφθονία) απλά έκανα την σύγκριση ανάμεσα στον πρώτο μου ενδορκινολόγο στον οποίο πήγα αρκετές φορές και κάθε φορά μου έπαιρνε 80 ευρώ και με το ζόρι μου έδινε απόδειξη και σε αυτόν που πάω τώρα, ο οποιος δεν είναι δωρεάν αλλά με το βιβλιάριό μου.Πήγα μία φορά και όχι περισσότερες γιατί αφενός αυτή την στιγμή δεν χρειάστηκε να με εξετάσει και αφετέρου είναι 150 χλμ μακριά.Ο πρώτος ήταν 300χιλ μακρια και πήγαινα κάθε μήνα.

Μα είναι δυνατόν να σου έδινε 88μγ και να πίστυε ότι είσαι οκ?Εγώ είμαι 56κιλά και ξεκίνησα με 100 αλλά έβλεπα ότι δεν με κάλυπτε, πήρα κιλά, δεν έβλεπα κλά και γενικώς σερνόμουν.Του είπα όλα τα συμπτώματά μου (υποθ) και δεν μου άλλαζε τα χάπια με τίποτα!!!Τότε τσακωθήκαμε και μου έδωσε 125.Απο τότε είμαι οκ.

Γεωργία μου να ξέρεις:το να εμπιστύεσαι είναι καλό αλλά το να μην εμπιστεύεσαι ειναι καλύτερο;)

Εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά το ψάχνω και γώ λίγο παραπάνω πλέον.

Γιώργο είσαι φοβερός:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε Γεωργία μου 20 μήνες υποθυρ. πώς άντεξες?Δεν είχες συμπτώματα?Εγώ 1 μήνα ήμουν και κόντεψα να τρελαθώ.Βέβαια όταν έλεγα στον δικό μου ότι παχαίνω απ την μια μέρα στην άλλη μου έλεγε -αν εσύ πλακώθηκες στα γλυκα φυσιολογικό είναι-.Γι αυτό και τον άλλαξα.

Κουκλίτσα μου όλα θα πάνε καλά, θα δείς.;)

Αύριο το πρωί θα πάω στον Αγ. Φανούριο, με την μανούλα μου, έφτιαξε και φανουρόπιτα.Είπαμε στον Αγιο να μην μαγειρέψει θα του πάμε εμείς:lol:

θα προσευχηθώ για όλους σας να γίνουμε γρήγορα καλά και απο δω και πέρα να ακούμε μόνο καλά αποτελέσματα:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολη την παρεα!Λογω ληξης της απομονωσης την Παρασκευη,εφυγα δυο μερες στο χωριο του αντρα μου,αλλα επειδη σας ειχα στο μυαλο μου,επικοινωνουσα μαζι σας που και που απο ενα γειτονικο σπιτι!Συμφωνω με αυτα που γραψατε χθες το βραδυ και επειδη και σε μενα συναιβει το ιδιο και επειδη καταλαβαινα οτι κατι δεν παει καλα και ετσι οδηγηθηκα ευτυχως στο χειρουργειο, βγαζω το συμπερασμα να ψαχνομαστε καλυτερα και με αλλες γνωμες γιατρων αλλα και να διαβαζουμε ιατρικες σελιδες στο Ιντερνετ.Εγω απο αυτες παντως δεν πηρα καμια λαθος πληροφορηση,ισα-ισα εμπλουτισα τις γνωσεις μου γυρω απο την ασθενεια μου!Πολλοι λιγοι γιατροι εχουν την διαθεση να σε ενημερωσουν με λεπτομερειες για ολα αυτα που θα σου κανουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.Μπράβο Σόνια καλά έκανες και ξέφυγες λίγο, μετά απ όλο αυτό το έχουμε ανάγκη.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λές.Εγώ αν δεν ειχα γνώσεις φυσιολογίας και ειδικά του θυροειδή (ήταν το αγαπημένο μου μάθημα και είχα εμβαθύνει χωρίς να ξέρω τότε τι με περιμένει) δεν θα είχα αυξήσει την δόση της θυροξυνης και θα εμπιστευόμουν τον γιατρό μου.Καθαρά θέμα τύχης...

Γι αυτό καλό είναι να μην έχεις τυφλή εμπιστοσύνη πουθενά:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους! Υπήρξα λίγο σιωπηλή, γιατί ετοιμάζα τη μετάβαση στο χειρουργείο αύριο. Ευχαριστώ Georgimami, Folegandre και Kate75 για το καλωσόρισμα. Και ως απάντηση σε κάποιο μήνυμα που είδα, δηλώνω ευθαρσώς και καταφανώς ότι εμένα με βοήθησε πολύ η παρέα σας, πριν καν εγώ μπω σε αυτήν ενεργά! Εμαθα πολλά και είμαι καλύτερα προετοιμασμένη για το οτιδήποτε... Άλλωστε είμαστε ενήλικες και μπορούμε να αξιολογήσουμε τι θα πει ιατρική πρακτική και τι θα πει συμπαράσταση και πληροφόρηση! (Ουφ! ξεσπάθωσα και εγώ!!!) Εύχομαι τα καλύτερα Mary78 και ως συμπαράσταση έχω αρχίσει και εγώ να πίνω πολύ νερό... Όσο για το ιστορικό μου, με χαρά να το γράψω, αλλά λέω να περιμένω μετά την εγχείριση, για να είμαι πιο ακριβής. Να είστε όλοι και όλες καλά και να χαρείτε την Κυριακή σας:P Εγώ θα επανέλθω με βραχνή sexy φωνή σε λίγες ημέρες... και όποιος αντέξει... Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


DespinaAlexandra καλη επιτυχια για το αυριανο χειρουργειο!Θα δεις και συ οτι δεν ειναι τιποτα,θα ξυπνησεις μια χαρα και δεν θα πονας καθολου!Στο εγγυωμαι αυτο!Περαστικα και θα περιμενουμε νεα σου!Μary78 καλη επιτυχια και σε σενα(την Τριτη ειπες?).Ολα θα πανε καλα!Αν θελησετε οτιδηποτε στειλτε μου ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όμορφη παρέα...

DespinaAlexandra μέσα από την καρδία μου καλή επιτυχία για αύριο... Θα είσαι στην προσευχή μου το βράδυ... Θετική σκέψη, ηρεμία και όλα θα πάνε τέλεια!!!

Mary μου εμένα μου είπαν οι φυσικοί 6 μήνες αλλά μουσυνέστησαν να το συζητήσω με τον γυναικολόγο μου ο οποίος μου είπε 8...

Ο 2ος ενδοκρινολόγος μου είπε ότι από τον Σεπτέμβριο άλλαξε η οδηγία και στην Ε.Ε. πρέπει να περιμένεις 12 μήνες, στην Αμερική περιμένεις πάντα 6 μήνες (στα 100 μιλικιουρί πάντα μιλάμε).

Ο τωρινός μου ενδοκρινολόγος μου είπε να περιμένω 6-8 μήνες, αλλά εγώ τον 6 μήνα (Δεκέμβριο) έκανα σπινθηρογράφημα για έλεγχο μεταστάσεων(5 μιλικιουρί) και μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω άλλους τέσσερις μήνες...

Υπομονή θέλει... Εγώ στην αρχή απογοητευόμουν κάθε φορά αλλά τώρα απλά εύχομαι να ξεμπερδέψω γρήγορα με αυτή την ιστορία και όλα τα άλλα θα έρθουν γιατί "τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι..βγαίνουν αληθινά μόνο αν τα πιστεύεις..."

Πίστη και δύναμη και υπομονή σε όλους μας λοιπόν...

Γεωργία μου γλυκιά μην ανησυχείς...Οι εξετάσεις θα είναι καλές απλά και μόνο γιατί έχεις κι εσύ μεγάλη δύναμη ψυχής...Συμμερίζομαι την αγωνία σου και απλά εύχομαι τα καλύτερα...

Για Kate75 και Sonia ο καιρός των αποτελεσμάτων επιτέλους φτάνει,ε??? Άντε να ακούσουμε καλά νέα κι από τις 2 σας... Κι εγώ από το ίντερνετ μόνο ωστές πληροφορίες έχω διαβάσει, ή καλύτερα ενημερώθηκα σωστά, ότι μου φάνηκε εκτός τόπου και χρόνου ή απλά επικινδυνολογία δεν το πίστεψα...

Kate76 τα δικά σου???

Τελικά όλοι μας χρειάστηκε να αλλάξουμε γιατρούς γιατί οι πρώτοι μας ήταν "σκάρτοι" ή οτιδήποτε άλλο??????

Απογοητευτικό...

Στους υπόλοιπους στέλνω τα φιλιά μου και τις ευχές μου για ένα όμορφο απόγευμα...


...γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα είναι

βγαίνουν αληθινά

μόνο αν τα πιστεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Despina Alexandra καλή επιτυχία και απο εμένα:).Θετική σκέψη, χαμόγελο και όλα θα πάνε καλά:P.

Σόνια μου σε ευχαριστώ και σου εύχομαι πολύ πολύ καλά αποτελέσματα;)

Kerasw μου 6 μήνες απο εδώ, 8 μήνες απο εκεί, 12 μήνες παραπέρα. Ούτε στραγάλια να ήταν οι μήνες:confused:.Εχεις απόλυτο δίκιο σε ότι έγραψες, γι αυτό και γω κάνω ένα βήμα κάθε φορά και προσπαθώ να μην σκέφτομαι το μέλλον για να μην απογοητευτώ.Απλά ελπίζω για το καλύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Kerasw καλησπερα και σε σενα!Πραγματικα η αγωνια της Kate75 και η δικια μου,κορυφωνεται.Απο την επομενη εβδομαδα θα τηλεφωνω στο νοσοκομειο,μηπως βγουν τα αποτελεσματα νωριτερα!Ομως πιο πολυ θα πρεπει να σκεφτομαστε τον αγωνα που θα δωσουν σε αυτη τη φαση η DespinaAlexandra και η Μary.Η θετικη μας σκεψη θα ειναι κοντα τους και ολα θα πανε καλα!Εσυ πως εισαι?Σε βοηθαει η συζητηση που κανουμε απο τον καιρο που εισαι στην παρεα μας?Ειμαστε τελικα Group Therapie?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια!Η Mary78 θα παρει 70 mCi ραδιενεργο ιωδιο για την θεραπεια της στις 22/2 και της ειπαν να επιστρεψει στη δουλεια 1/3, αν δεν υπαρχει βεβαια καποια εγκυος εκει.Μια εβδομαδα δηλαδη απομονωση!!Εμας στο Θεαγενειο με 5 mCi ,μονο για το σπινθηρογραφημα,μας ειπαν 2 εβδομαδες απομονωση!!Δεν το συζηταμε βεβαια οταν πηραμε 100 mCi για την θεραπεια μας,η απομονωση ηταν 1 μηνας!!Τι ειναι σωστο τελικα?Δεν υπαρχει μια κοινη γραμμη ακτινοπροστασιας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...