Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@katsif στις 13; Εγω εχω την επομενη!

 

Καλημέρα! 

Όχι στις 7/2 έχω την β! Και αποφάσισα να αλλάξω τελικά τον γιατρό και ν μείνω με τον καινούργιο που είναι στο Αλεξανδρας. Είναι και το ιατρειο του πολύ κοντά στο σπίτι μου, όπως και το νοσοκομείο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Σημερα ειχα σακχαρο νηστειας 103. Οχι καλα νεα ... 2 ωρες μετα το πρωινο, μια λουκανικοπιτα, ειχα 127! Τα νευρα μου. 7:30 το απογευμα το ραντεβου να δω τι θα μου πει η γιατρος!

Συγχυστηκα παρασκευιατικα! Εχω και αλλες 10 μερες μεχρι την β επιπεδου! Ευτυχως αρχισα να νιωθω το μωρο :) Γενικα παω πολυ μονοκομματη ... πολυ αργα ... και κουραζομαι ευκολα .. τσ τσ ..

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2018 at 10:18 ΜΜ, Diana. είπε:

Θα μεγαλωσουμε κι εμεις που θα παει!!!! Κοριτσια κι εγω αρχισα παλι να ταλαιπωρουμαι με ΓΟΠ και πολυ φοβαμαι για τους επομενους μηνες!! @KarMar84 παιρνεις κατι;

Ειναι δύσκολη η εγκυμοσύνη με γοπ.  Υπέφερε πολύ στην πρώτη εγκυσυνη μου και εδώ έχει κάνει τις πρώτες εμφανίσεις της..

Εγώ την 1η την έβγαλα με gaviscon (χαλια γευση) ξεκινούσα από νωρίς το βράδυ και μέσα στη νύχτα ξυπνούσα και ξαναεπινα, αλλιώς δεν άντεχα.   Μιλάμε για κάψιμο σε όλο το στέρνο και οισοφάγο . Επίσης κοιμόμουν με 2 μαξιλάρια και δεν έτρωγα (απολύτως τίποτα) μετα τις 18.00.  Το καλό σε όλο αυτό είναι ότι πήρα μόνο 8-9 κιλά που με το που γέννησα, έφυγαν και αυτά  συν 2-3 μέσα σε 10 μέρες. Εσύ τι έπαιρνες;

@KarMar84 κλασικα αντιοξινα  (maalox / gaviscon ας πούμε) εγκρίνονται στην κύηση από το 2ο τρίμηνο.  Τώρα ρανιτιρινη,  άλλοι γιατροί δίνουν άλλοι όχι.  Όπως και να χει συμβουλεψου τον γιατρό σου. Υπομονή. Επισης τα γαλακτοκομικά τη χειροτερεύουν.  Μπορει με το γιαουρτι φέρ' ειπείν να δεις στην αρχή ανακούφιση αλλά μετά από λίγο χειροτερεύουν την κατάσταση.  Όχι καρυκεύματα πικάντικα τηγανητά  και πολλές σάλτσες ούτε βαριά φαγητά, καθώς και, φαγητό 2 ώρες πριν από κατακλιση. Άστα να πανε δλδ.  Ευτυχώς που γεννάμε αρχές καλοκαιριού και δεν θα έχουν πιάσει οι πολλές οι ζέστες ακόμα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 26 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ειναι δύσκολη η εγκυμοσύνη με γοπ.  Υπέφερε πολύ στην πρώτη εγκυσυνη μου και εδώ έχει κάνει τις πρώτες εμφανίσεις της..

Εγώ την 1η την έβγαλα με gaviscon (χαλια γευση) ξεκινούσα από νωρίς το βράδυ και μέσα στη νύχτα ξυπνούσα και ξαναεπινα, αλλιώς δεν άντεχα.   Μιλάμε για κάψιμο σε όλο το στέρνο και οισοφάγο . Επίσης κοιμόμουν με 2 μαξιλάρια και δεν έτρωγα (απολύτως τίποτα) μετα τις 18.00.  Το καλό σε όλο αυτό είναι ότι πήρα μόνο 8-9 κιλά που με το που γέννησα, έφυγαν και αυτά  συν 2-3 μέσα σε 10 μέρες. Εσύ τι έπαιρνες;

@KarMar84 κλασικα αντιοξινα  (maalox / gaviscon ας πούμε) εγκρίνονται στην κύηση από το 2ο τρίμηνο.  Τώρα ρανιτιρινη,  άλλοι γιατροί δίνουν άλλοι όχι.  Όπως και να χει συμβουλεψου τον γιατρό σου. Υπομονή. Επισης τα γαλακτοκομικά τη χειροτερεύουν.  Μπορει με το γιαουρτι φέρ' ειπείν να δεις στην αρχή ανακούφιση αλλά μετά από λίγο χειροτερεύουν την κατάσταση.  Όχι καρυκεύματα πικάντικα τηγανητά  και πολλές σάλτσες ούτε βαριά φαγητά, καθώς και, φαγητό 2 ώρες πριν από κατακλιση. Άστα να πανε δλδ.  Ευτυχώς που γεννάμε αρχές καλοκαιριού και δεν θα έχουν πιάσει οι πολλές οι ζέστες ακόμα. 

Ναι @Farmakotriftena τις διατροφικές οδηγίες τις ξέρω,  ευχαριστώ :) από γαλακτοκομικά φαντάσου πίνω μόνο γάλα κατσικισιο και κίτρινο τυρί για τοστ αλλά γενικώς δεν μπορώ να πω ότι τρεφομαι και πολύ σωστά... Και όντως από το απόγευμα και μετά συνήθως δεν τρώω, από το φόβο των υγρών... Αν δω ότι χειροτερευει θα πάω να πάρω και εγώ maalox... 

 


Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!Χθες αγχωθηκα τοσο πολυ με αυτα τα σφιξιματα που ενοιωθα στο στερνο και πηγα μια βολτιτσα απο το νοσοκομειο....με ξεσκονισαν στις εξετασεις ,ολα καλα δεν φανηκε κατι παθολογικο.Μπορει να σχετιζεται με το κρυωματακι που περασα τις τελευταιες μερες, τι να πω δεν ξερω...Το καλό της υποθεσης ηταν πως ανακαλυψα οτι η sgpt μεσα σε 3 μερες ξανανεβηκε ,απο 29 στο 49 (ειχα κοψει filicine και προλαβα 3 φορες να το παρω απο τοτε που επεσε η sgpt, και τωρα το ξανακοβω).Θα παιρνω μονο μαγνησιο και ξανα επαναληπτικη σε 2 βδομαδες να δουμε αν φταιει το φιλισιν.Εν τω μεταξυ στο νοσοκομειο το μωρο μου το βγαζουν πιο μεγαλο 4 μερες και στο βαρος σχεδον 150 γρ παραπανω απο τη Δευτερα που εκανα τη β επιπ.....γινεται να πηρε τοσο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλησπερα και απο εμενα!Χθες αγχωθηκα τοσο πολυ με αυτα τα σφιξιματα που ενοιωθα στο στερνο και πηγα μια βολτιτσα απο το νοσοκομειο....με ξεσκονισαν στις εξετασεις ,ολα καλα δεν φανηκε κατι παθολογικο.Μπορει να σχετιζεται με το κρυωματακι που περασα τις τελευταιες μερες, τι να πω δεν ξερω...Το καλό της υποθεσης ηταν πως ανακαλυψα οτι η sgpt μεσα σε 3 μερες ξανανεβηκε ,απο 29 στο 49 (ειχα κοψει filicine και προλαβα 3 φορες να το παρω απο τοτε που επεσε η sgpt, και τωρα το ξανακοβω).Θα παιρνω μονο μαγνησιο και ξανα επαναληπτικη σε 2 βδομαδες να δουμε αν φταιει το φιλισιν.Εν τω μεταξυ στο νοσοκομειο το μωρο μου το βγαζουν πιο μεγαλο 4 μερες και στο βαρος σχεδον 150 γρ παραπανω απο τη Δευτερα που εκανα τη β επιπ.....γινεται να πηρε τοσο?

Μπορεί από μηχάνημα σε μηχάνημα να υπάρχει διαφορά. Τόσο μεγάλη όμως?  Μυστήριο! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! Εγω προχθες εκανα την β επιπεδου ευτυχως ολα καλα και η αιμοτολογικες μονο ο αιματοκριτης επεσε λιγο και σιγουρευτηκαμε και για το φυλο κοριτσακι αλλα ακομα δεν το πιστευω λεω γερο να ειναι και οτι θελει ο θεος αλλα καταβαθος θελω ενα κοριτσακι... Ειχα απο τις 8:45 μεχρι τις 1:00 εφυγα και πηγα τρεις φορες δεν γυρνουσε με την καμια να μετρησει στο κεφαλι το τι γλυκο εφαγα δεν λεγεται τπτ εκει το κεφαλι αναμεσα απο τα ποδια και εβαζε τα χερια μπροστα στο τελος με πατησε κοντρα με τα χερια φοβηθηκα λιγο κατα ποσο ειναι σωστο αυτο που κανει δεν ποναει το μωρο εγω ποναω και προσπαθησε να το γυρισει πεθαινα απο τον πονο αλλα καταφερε για λιγο να το γυρισει να το μετρησει φωτο ουτε λογος μας γυρισε πλατη... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lina27 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Εγω προχθες εκανα την β επιπεδου ευτυχως ολα καλα και η αιμοτολογικες μονο ο αιματοκριτης επεσε λιγο και σιγουρευτηκαμε και για το φυλο κοριτσακι αλλα ακομα δεν το πιστευω λεω γερο να ειναι και οτι θελει ο θεος αλλα καταβαθος θελω ενα κοριτσακι... Ειχα απο τις 8:45 μεχρι τις 1:00 εφυγα και πηγα τρεις φορες δεν γυρνουσε με την καμια να μετρησει στο κεφαλι το τι γλυκο εφαγα δεν λεγεται τπτ εκει το κεφαλι αναμεσα απο τα ποδια και εβαζε τα χερια μπροστα στο τελος με πατησε κοντρα με τα χερια φοβηθηκα λιγο κατα ποσο ειναι σωστο αυτο που κανει δεν ποναει το μωρο εγω ποναω και προσπαθησε να το γυρισει πεθαινα απο τον πονο αλλα καταφερε για λιγο να το γυρισει να το μετρησει φωτο ουτε λογος μας γυρισε πλατη... 

Χα χα πολύ πεισματάρα η δικιά σου ρε φιλεναδα! Καλά να είναι και δεν πειράζει!  Μπράβο μπραβο Αντε να κάνω και εγώ την τρίτη ζηλευωωωωωωω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@katsif Ευχαριστω πολυ με το καλο και εσυ να πανε ολα καλα να ερθουν τα μπεμπακια μας σε ολα τα κοριτσια... Ελιωσα χθες με τον γιο μου 4 χρονων πως περναει ο καιρος σαν χθες μου φαινεται που ηρθε στην ζωη μας και τι μου λεει μαμα οταν ημουνα στην κοιλια σου σκεφτοσουνα οτι θα ημουνα το πιο ομορφο μωρο του κοσμου με τον μπαμπα? Ναι κωσταντινε του λεω.. Αααα ενταξει ερχεται περνει αγκαλια την κοιλια μου μωρο με ακους η μαμα ο μπαμπας και εγω σκεφτομαστε οτι θα εισαι το πιο ομορφο παιδι του κοσμου και υποψιαζομαι οτι ετσι θα εισαι.. υποψιαζομαι 4 χρονων? Εγω στην ηλικια του με το ζορι ελεγα το ονομα μου... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο Σαββατοκυριακο!

Πηγα λοιπον χθες στην ενδοκρινολογο και μου εδωσε να κανω κατι εξετασεις που θα κανω απο βδομαδα και να παρω και κατι ινσουλινες κτλ στην περιπτωση που τα χρειαστουμε ... ετσι το βλεπω τελικα δηλαδη δυστυχως ... εχω αρχισει να κανω μετρησεις και τα πραγματα δεν ειναι καλα ... 

Σημερα το πρωι ειχα σακχαρο νηστειας 95 ... οριο ... και εφαγα ενα μικρο μπωλ με δημητριακα ολικης αλεσης και γαλα και μετα απο μια ωρα ημουν στα 185! Δραμα!

Μου εδωσε και ενα πινακα/οδηγο διατροφης που ακολουθω απο σημερα ....

Τα νευρα μου!

Λινα, ο γιος σου τα λεει πολυ ομορφα :)

 

Link to comment
Share on other sites

@Lina27 με συγκινησες!!!! Να το χαιρεσαι το αγορακι σου!!!

@mamSof κουραγιο, σκεψου οτι μενει λιγος καιρος! Ασε που με την ινσουλινη θα μπορεις να τσιμπας κ κατι παραπανω! 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lina27 είπε:

@Diana. @mamSof ευχαριστω πολυ κοριτσια... να ρωτησω κατι να παρω τηλ να του πω για τον αιματοκριτη που ειναι στο 33 η να του το πω μετα απο ενα μηνα που θα παω?

Δεν του το λες καλυτερα και αυτος θα κρινει...εμενα οταν επεσε κατω απο το οριο μου ξεκινησε σιδηρο  δεν επαιρνα στο πρωτο τριμηνο καθολου.Και εγω τωρα 33 εχω και το συνεχιζω(ειχα φτασει και 31). Καντου ενα τηλ δεν χανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...