Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι Άσπα μου... Κατά το απόγευμα που θα πάρω την μικρή,  θα σηκωθώ όμως .

Αρα θελει να προσεχουμε πολυ με την κουραση...το λεω και για μενα που καμια φορα νομιζω οτι το παρακανω με τις δουλειες του σπιτιου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι Άσπα μου... Κατά το απόγευμα που θα πάρω την μικρή,  θα σηκωθώ όμως .

Περαστικα!!!!:)

13 ώρες πρίν, katsif είπε:

Καλησπέρα κοριτσαρες,

Λίνα και farmakotriftena όλα καλά κορίτσια θα πάνε! Θετική ενέργεια!

Έκανα β επιπεδου όλα καλά! Κουνουσε χεράκια το γλυκούλι!  Τον ρώτησα αν είδε κάτι που χρειάζεται αμνιο και μου είπε όχι.  Μόνο λόγω ηλικίας!  Και στα δικά σας κορίτσια!

Μπραβο katsif!!Ειναι πολυ γλυκουλια τα εμβρυακια!Εγω στη β επιπεδου ειχα λιωσει με τα πατουσακια!!

13 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@Farmakotriftena όλα καλά θα πάνε!!! Καλή επιτυχία!!!

@fani_ εγώ έχω κάθε μέρα ρινοραγια!!! Σταματάει αλλά όταν φυσάω μύτη πάντα έχω αίμα!!!

Ναι, ε? Το εχω ακουσει οτι το εχουν πολλες εγκυες αλλα ειναι που εχω παρει με φοβο τις αντιπηκτικες και τα ριχνω ολα εκει!Απο σημερα θα τις ξαναρχισω.Παντως δεν πρεπει να ηταν εντελως ασχετο το περιστατικο γιατι 2 μερες που δεν τις κανω δεν εχω και εξαψεις που ειχα ουτε και ελαφρυ πονοκεφαλο..ο ωρυλα μου ειπε οτι και αυτα τα συμπτωματα πιθανο να οφειλονται στις innohep γιατι προκαλουν διαστολη των αγγειων.

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena μπράβο όλα καλά!!!! Απλά τώρα κάτσε όσο μπορείς!!!!

Κοριτσια αυτά εγώ νομίζω τυχαία είναι αλλά καλό είναι να μην είμαστε και πολύ αεράτες!!!

@fani_ σίγουρα φταίει και η αντιπηκτική! Με τι δόση συνεχίζεις;


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena Μπραβο ολα θα πανε καλα να μην αγχωνεσαι κυριως και ξεκουρασου περναμε την πιο ωραια φαση στην ζωη μιας γυναικας σε λιγο καιρο που θα βγουνε να δουμε τι θα κανουμε... @katsif μπραβο παει και η β επιπεδου εγω μετραω τις μερες αναποδα να ξαναπαω στο γιατρο να το δω λιγο ερωτευτηκα παναθεμα χαχαχα φυλλο ειδες κλεφτα λιγο η δεν θελεις απο οτι καταλαβα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα!

Περαστικα κοριτσια! Ξεκουραση και ολα θα πανε καλα! Εγω απο δουλειες κανω πολυ λιγα πραγματα να πω την αληθεια ... δεν θελω να διακινδυνεψω τιποτα! Στον γιο μου ειχα συσπασεις κι εκανα αγωγη περα απο τις 2 εισαγωγες που ειχα στην κλινικη απο τον 4 μεχρι και το 8 μηνα ... οποτε κραταω μια πισινη ... 

Λιγο αιμα εχω κι εγω οταν φυσαω την μυτη μου, κατι που δεν μου ετυχε προηγουμενως ....

Τελικα θα κανεις αμνιο λογω ηλικιας ή οχι @katsif

Ο δικος μου μικρος ειναι αρρωστουλης :( Πηγα χθες και του πηρα στολη πειρατη απο το τζαμπο για το σημερινο παρτυ μασκε στο νηπιαγωγειο αλλα τζιφος! Μας ματιασαν μου φαινεται :) Ανεβασε πυρετουλη 38,6+ και καθομαστε σπιτι μας ... Ηταν μια δυσκολη νυχτα ... απο τις 19:30 λαγοκοιμοταν και ξυπνουσε καθε τοσο ... οταν του δωσαμε το αντιπυρετικο ξυπνησε για τα καλα ... και τις 12 με 1 και ξανακοιμηθηκε στις 4, μεχρι τις 8 που λαγοκοιμοταν παλι ... ειναι απο καναπε σε καναπε και κρεβατι ... πυρετο ανεβασε λιγο το πρωι αλλα επεσε μονος του ... μαλλον νιωθει αδυναμια ...

Εγω παλι παιδευομαι με τις μετρησεις του σακχαρου ... συνεχιζω με διατροφη .... ηταν σημερα να παω για την καμπυλη αλλα τωρα θα παω απο βδομαδα, μετα την β επιπεδου της Δευτερας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες,

Εγώ συστήνω άραγμα ολικής. Φιλενάδες φαρμακοποιοί τα πόδια στον πάγκο πάνω!  Μην τρελαθούμε! 

MamSof Περαστικά ρε συ. Κρίμα. Ντυστον στο σπίτι!

Lina δεν είδα φυλο αλήθεια,  μου φάνηκε ότι είδα πουλί αλλά ήταν πολύ μικρό οπότε ελπίζω να μην ήταν χε χεχε

Μου είπε ο γιατρός ότι ήταν καλή η β επιπέδου και αν θέλω να κάνω αμνιο είναι μόνο λόγω ηλικίας. Εγώ λέω να μην την κάνω,  μεγάλο το ρίσκο. Εσείς τι λέτε κορίτσια? Σε τρεις εβδομάδες θα ξαναπάω στον καινούργιο γυναικολόγο , δεν ξέρω αν σας έχω πει ότι είναι κουκλος, και θα δω τι θα μου πει και αυτός. 

Αυτά από μένα! 

Link to comment
Share on other sites

@katsif να μας στειλεις ονομα να τον χαζεψουμε στο internet!!!:cool: Εγω ουτε που θα σκεφτομουν αμνιο!Προχωρα δυνατα!!!!

@mamSof  κουραγιο,της δικιας μου φαντασου κρατησε ο πυρετος 5 μερες!!!!Ειναι ιωση που κυκλοφορει,αλλα φαινεται οτι ο δικος σου θα το περασει ελαφρια!!!!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε? Εγω πριν λιγο γυρισα απο το γιατρο τελικα ολο αυτο και οι πονοι που εχω ειναι η απο κολικο νεφρο η ουριας κατι τετοιο ειπε ο τραχηλος ειναι μια χαρα και η στρουμπουλω μου καλα κοριτσια σαν κανονικο μωρο μπαμπατσικο κωλος μπουτι λαχταρισα η μου φανηκε δεν ξερω και εγω μεσα σε 22 μερες πηρα 4 κιλα παω υπεροχα θα θελω γκαραζοπορτα ως το τελος το βλεπω... εντωμεταξυ 22 εβδομαδων και 3 ημερων μπηκα στο εκτο η κατι δεν καταλαβα σωστα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! 

Καλα ηταν χθες Τσικνοπεμπτη απο αποψη φαγητου ... Ηπια κι ενα ποτηρακι κρασι Νεμεα 2012 ... και το ευχαριστηθηκα :)

Κριμα που το μπομπιρακι μου ηταν αρρωστο ... ευτυχως ειχε μονο δεκατα και οχι σοβαρο πυρετο αλλα ηταν καταβεβλημενος δυστυχως ... εχασε και το μασκε παρτυ του νηπιαγωγειου ... του χρονου τωρα γιατι δεν εχουμε καμια προσκληση για αλλο μασκε παρτυ.

Σακχαρο ουτε που μετρησα χθες ... γιατι εκανα και μια παρασπονδια ... εφαγα σοκολατα γαλακτος ιον με στεβια ... την μιση!

Σημερα το σακχαρο νηστειας μου 97! Το φρουτο που εφαγα για βραδυνο χθες δεν βοηθησε ... Ευτυχως που οι μετρησεις μου μετα τα γευματα ηταν κατω απο 140...

Λινα, μια χαρα το καταλαβες ... με τις εβδομαδες οταν εισαι πια 22+ εχεις μπει στον 6ο μηνα. Ουτε που θελω να ξερω τι θα δειξει η ζυγαρια του γυναικολογου στην β επιπεδου ... πριν ενα μηνα ημουν ηδη 82! Τι θα κανεις με τους κολικους; Σου ειπαν κατι;

 

Link to comment
Share on other sites

@mamSof κριμα για το αντρακι σου του χρονου με το καλο.. μου εδωσε buscopan  για τα πονακια μεχρι δυο την ημερα γιατι αυτα μενουν να περπαταω γιατι ετσι ηρεμει λιγο ο πονος και αν με πιασει κριση δυνατη να παω σε εναν ακτινολογο να μου κανει υπερυχο νεφρου  να πινω νερο πολυ λες και δεν πινω 10 λιτρα νερο την ημερα ηδη εχω και δυσκοιλιοτητα με το σιδηρο και μου ειπε να ξεχασω και κανενα δεν πειραζει και μαγνησιο για τυχον συσπασεις προληπτικα all bran για πρωινο και χορτα βραστα να δοκιμασω τι δεν με πειραζει εγραψε και ενα σιροπι αν δεν αντεχω αλλο να πινω... μπηκα στον εκτο πως περασε ο καιρος σαν χθες μου φαινεται που εμαθα οτι ειμαι εγκυος...  82 κιλα και εγω πως ανεβαινει ετσι η ατιμη η ζυγαρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !Και εγω πριν την Τσικνοπεμπτη ημουν 79 κιλα αρα τωρα σιγουρα τα επιασα τα 80+...σκεφτομαι τους επομενους μηνες που μου εχουν πει οτι παιρνεις κιλα ευκολα,που θα φτασω?Ευχομαι με το καλο να τα χασω  γιατι ποτε δεν ηπηρξα πανω απο 65 κιλα και  μου κακοφαινεται πολυ αυτο το 80, αλλα τι να κανω πειναω πολυ!!!Βεβαια κανω βλακεια γιατι τρωω πολλα γλυκα...καμπυλη σακχαρου εχω σε 2 εβδομαδες για να δουμε τι θα δειξει!Το νηστειας μου βγαινει καλο και μια φορα που μετρηθηκα μετα το γευμα ηταν 145 (φυσιολογικο δεν ειναι, τι λετε?).Οσο για τους μηνες εγκυμοσυνης ο γιατρος μου ειπε οτι καθε 4 του μηνα θα αλλαζω μηνα (λογω του οτι 4/6 εχω ΠΗΤ) και καθε Δευτερα αλλαζω εβδομαδα και με διευκολυνε πολυ αυτο το συστημα γιατι στην αρχη μπερδευομουνα...αντε κοριτσια κοντευει ο καιρος με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Άσπα, πριν αυτη την εγκυμοσυνη δλδ ησουν 65 κιλα ... Ημουν κι εγω καποτε κατω απο 65 ... χαχα! Αλλα το εχω παρει αποφαση οτι τα χρονια εκεινα μαλλον περασαν ... θα κανω την προσπαθεια μου βεβαια αλλα δεν θα σκασω κιολας ...

Οσο για τις βδομαδες και τους μηνες ... μια χαρα τα μετρας κι ετσι ... Απλα αν θες να μετρησεις με μεγαλυτερη και καλα ακριβεια τοσες βδομαδες -> αυτος ο μηνας ... ειναι ας πουμε οτι οταν εχεις γινει 22 βδομαδες ... την επομενη μερα μπαινεις πια στον 6ο μηνα. Τωρα μπορει να τυχει και να συμπεσει και με την ημερομηνια που λες οτι αλλαζεις μηνα, μπορει και οχι αλλα οι μερες τις διαφορας ειναι λιγες ... Ας πουμε σημερα ειμαι 22 εβδομαδων ακριβως, αλλαζω εβδομαδα καθε Σαββατο δλδ, 10/2 ... αλλα λογω ΠΗΤ 16/6, αλλαζω μηνα καθε 16, οποτε βλεπεις οτι αυτη την φορα υπαρχει μια διαφορα 6 ημερων ... μικροπραγματα :) Οπως βολευεται ο καθενας μετραει λεω εγω ....

Οσο για την μετρηση του σακχαρου σου ... η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι μετρας μια ωρα απο τοτε που ξεκινησες το φαγητο ... πχ, ξεκινας να τρως στις 4 ... η μετρηση γινεται στις 5, και χρειαζεται να ειναι το πολυ πολυ μεχρι 140! Κανονικα ειπε 135, αλλα απο μετρητη σε μετρητη υπαρχουν διαφορες, οποτε αφηνουν αυτο το περιθωριο των 5 μοναδων ... ακουσα αλλους γιατρους παντως να λενε και για 130! Οποτε προσοχη!

Τελευταια εμενα ειναι λιγο ανεβασμενη η μετρηση η πρωινη του σακχαρου νηστειας και ανησυχω ... σημερα και χθες 97!

Λινα ... πρεπει να ομολογησω οτι κι εγω τα χαπακιατα ξεχναω ποτε ποτε ... Δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω καποιες φορες και αν τα πηρα ... ασε ... μνημη χρυσοψαρου! χαχα! Οσο για το νερο, δεν πινω μαλλον οσο πρεπει ... Τωρα που δεν εχω και ναυτιες πια ... μου λειπει και ο καφες και το κρασι! Οχι οτι επινα κρασι καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα μπορει να επινα και 2 ποτηρια ... Και μου λειπουν τα γλυκα ... καμια σοκοφρετα ή κοφρετα ... κρουασαν μολτο με πραλινα ... μελι ή ζαχαρη στο τσαι μου ... τον καφε τον πινω σκετο! χαχα! Αλλα δεν μπορω να φαω πια και πιτοειδη ... κασσεροπιτα, λουκανικοπιτα ... κτλ .. κλαψ κλαψ! 

Καλο ΣΚ να εχουμε κοριτσια! Εδω μουνταδα βλεπω ... μην ερθει και καμια βροχη ... κι ελεγα να κανουμε βολτες ... μαλλον σε κανενα παιδοτοπο μας βλεπω ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...