Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπερα! 

Και ο δικος μου αιματοκριτης γενικα ειναι πεσμενος ... Με το σιδηρο ομως, 1 δισκιο την ημερα, εχει ανεβει ... Στην εγκυμοσυνη του γιου μου, που επαιρνα και 2 δισκια ολο επεφτε! Ενημερωσε τον γιατρο σου για τα αποτελεσματα. Δε σημαινει παντως οτι θα χρειαστει να παρεις και κατι επιπλεον ... ισως να δεις την διατροφη σου καλυτερα.

Εμενα μου λειπουν ηδη τα γλυκα και τα μασουληματα/σνακ αναμεσα στα γευματα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , mamSof είπε:

Καλησπερα! 

Και ο δικος μου αιματοκριτης γενικα ειναι πεσμενος ... Με το σιδηρο ομως, 1 δισκιο την ημερα, εχει ανεβει ... Στην εγκυμοσυνη του γιου μου, που επαιρνα και 2 δισκια ολο επεφτε! Ενημερωσε τον γιατρο σου για τα αποτελεσματα. Δε σημαινει παντως οτι θα χρειαστει να παρεις και κατι επιπλεον ... ισως να δεις την διατροφη σου καλυτερα.

Εμενα μου λειπουν ηδη τα γλυκα και τα μασουληματα/σνακ αναμεσα στα γευματα!

Εγώ πήρα σήμερα χαλβά σοκολατας. Απίθανο?  Και υγιεινό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια θα τον παρω τηλ στο κατω κατω στην τελικη τον πληρωνω δεν νιωθω τοσο ανετα να τον ενοχλω επειδη ειναι στο νοσοκομειο δεν ειναι εκτος αλλα 60 παιρνει δεν ειναι τζαμπα ετσι επαθα και με τον γιο μου ειχα ενοχλησεις ολη μερα και ντρεπομουνα να παρω τηλ μην ενοχλησω και με αρπαξε η μαμα μου και με πηγε στο νοσοκομειο ειχε ξεκινησει ο τοκετος... ηδη παιρνω ενα σιδηρο την ημερα ο αντρας μου με εχει μπουκωσει στο μοσχαρι στο σπανακι και στα πορτοκαλια μετα την εγκυμοσυνη θα κανω καιρο να φαω ουτε να τα βλεπω παω στοιχημα... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lina27 είπε:

Ευχαριστω κοριτσια θα τον παρω τηλ στο κατω κατω στην τελικη τον πληρωνω δεν νιωθω τοσο ανετα να τον ενοχλω επειδη ειναι στο νοσοκομειο δεν ειναι εκτος αλλα 60 παιρνει δεν ειναι τζαμπα ετσι επαθα και με τον γιο μου ειχα ενοχλησεις ολη μερα και ντρεπομουνα να παρω τηλ μην ενοχλησω και με αρπαξε η μαμα μου και με πηγε στο νοσοκομειο ειχε ξεκινησει ο τοκετος... ηδη παιρνω ενα σιδηρο την ημερα ο αντρας μου με εχει μπουκωσει στο μοσχαρι στο σπανακι και στα πορτοκαλια μετα την εγκυμοσυνη θα κανω καιρο να φαω ουτε να τα βλεπω παω στοιχημα... 

Καλημέρα σε όλες, 

Lina μην κολλάς σε τέτοια.  Το γιατρο σου βάλτον στις επείγουσες κλίσεις! Εννοείται! Το μοσχαρι πρόσεχε το καλό μαγειρεμένο! Α ρε τι παίρναμε.... Και σου λέει η καλύτερη περίοδος. ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Ειναι η καλυτερη περιοδος σχετικα με το τι ερχεται μετα ... ξενυχτια κτλ!

Η καλυτερη περιοδος ειναι οταν καποιος νιωθει πληρης, ευτυχισμενος, οτι ολα ειναι ενταξει στην ζωη του , οταν ο,τι χρειαζεται το εχει ... για να φιλοσοφισουμε και λιγο το θεμα!

Σημερα λεγαμε να κανουμε καμια βολτα στην πολη αλλα ο καιρος δεν βοηθα ... ηλιος πουθενα και σε λιγο βλεπω να ερχεται και βροχη!

Τι σχεδια εχετε κοριτσια;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον δεν είσαι Αθήνα. ... Εδώ έχει συλλαλητήριο οπότε δεν μπορείς να πας πουθενά αν μένεις κοντά στο κέντρο. Έχει και πολύ αέρα αλλιώς θα πηγαίναμε την μικρη για ποδηλατο. Έχω ξυπνήσει νωρίς και έχω ήδη βάλει κανελονια στο φούρνο. Ε? Νοικοκυρα, τσ τσ τσ....:)

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lina27 είπε:

@Diana. @mamSof ευχαριστω πολυ κοριτσια... να ρωτησω κατι να παρω τηλ να του πω για τον αιματοκριτη που ειναι στο 33 η να του το πω μετα απο ενα μηνα που θα παω?

Πάντως το νούμερο είναι και λίγο πλασματικό.  Αυξάνεται ο όγκος του αίματος λόγω της κύησης και ίσως, να μην είναι η τιμή όσο δείχνουν οι εξετάσεις.  Εμένα από 42 (έπαιρνα και πριν την εγκυμοσυνη της solgar) όταν έμεινα έγκυος σταμάτησα,  στο 1ο τρίμηνο δεν πήρα καθόλου και πήγε στο 31.  Τώρα παίρνω οπότε το θυμάμαι χαχα.  Ρε κορίτσια ασβέστιο δεν παίρνω.  Έχω δοκιμάσει, σχεδόν,  απ όλα τα σκευάσματα.  Στα μασωμενα αηδιαζω απίστευτα και τα  effervescent μου προκαλούν πρήξιμο. Λίγο μετά νιώθω σα να έχω καταπιεί τσιμέντο. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Στρογγυλευω κι αλλο ... στην κοιλια :) Με τιποτα δεν μπορω να την κρυψω πια!

Κατα τα αλλα, βγαζω απο το πρωινο μενου την κασεροπιτα απο τον Ουζουνη μια που μου ανεβαζει το σακχαρο στα 165 μετα απο μια ωρα ... μαλλον παραπανω ηταν και επεσε ... 

Καλυτερα ηταν χθες με το τοστ.

Το πρωινο της νηστειας ηταν μονο 90 και χαρηκα! 

Κατα τα αλλα ησυχια ... κανω κατι πληρωμες και βλεπω που βρισκονται τα οικονομικα μου  ... καπου πολυ χαμηλα αλλα τετοιες εποχες τετοια λογια! χαχα!

Την Πεμπτη λεω να παω να κανω τις εξετασεις που μου εδωσε η ενδοκρινολογος και μετα για να γιορτασω την τσικνοπεμπτη να χτηπησω μια ιον σοκολατα με στεβια!

Σε μια βδομαδα β επιπεδου ... για δες που περασε ο καιρος!

Το μπεμπακι το νιωθω που και που κυριως το βραδυ ή οταν ισως καθομαι καπου να κινειται ...

Αγχος ... αγχος ... για ολα βρε παιδι μου ...

Ωρες ωρες ... ειμαι τοσο φορτισμενη συναισθηματικα !  Ειναι που αλλιως τα φανταζομουν και αλλιως ηρθαν τα πραγματα και οπως και να το κανουμε οσο και να προσπαθω μου φαινεται τοσο δυσκολη η πραγματικοτητα ωρες ωρες ....

Καλη βδομαδα να εχουμε! Με το καλο οι επομενες β επιπεδου!

Ποια ειπαμε οτι εχει σειρα τωρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα κορίτσια!!

Σχετική ησυχία και εδώ. Έχω αρχίσει να στρουμπουλεύω επικίνδυνα....έχω πάρει και κιλάκια από τα τέλη Δεκέμβρη αλλά μετά τα +6 σταμάτησα να ζυγίζομαι! χιχι! Η επόμενη λυπητερή στη ζυγαριά στο ραντεβού με τον γιατρό. Χθες έπαθα ένα σοκ γιατί διαπίστωσα ότι όλα τα παντελόνια στις πυτζάμες μου με ζορίσουν στη μέση πια, δηλαδή αν τα φορέσω για καμιά ώρα κάνουν σημάδι.. μάλλον θα πρέπει να αγοράσω  κολάν εγκυμοσύνης να τα φοράω ως πυτζάμα. 

mamSof έχω αρχίσει και εγώ να φοβάμαι για σάκχαρο γιατί πήρα απότομα βάρος και τρώω συνέχεια υδατάνθρακες. Με απωθεί το κρέας πολύ, μόνο μπιφτέκι μπορώ να φάω. Για καμπύλη δεν μου έχει πει κάτι ακόμα ο γιατρός, νομίζω την κάνουν μετά την 24η εβδομάδα συνήθως. Βέβαια μέχρι πριν ένα μήνα τουλάχιστον η κλασική εξέταση σακχάρου ήταν οκ, γύρω στο 77 αν θυμάμαι καλά, ωστόσο το μπαμ με τα κιλά μου έγινε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρωμενα κορίτσια έχετε γίνει!!!

Εγω εχω β επιπεδου την τέταρτη και μετράω ώρες! MamSof Καλές είναι και οι σοκολάτες με στέβια! Εγώ τρώω παγωτό γιαούρτι!  Ότι ναναι! Στην προηγούμενη εγκυμοσυνη ο γιατρός μετά την καμπύλη με είχε βάλει σε σούπερ αυστηρή δίαιτα! Όταν γέννησα λοιπόν είπα στην μάνα μου να μου φέρει στο μαιευτήριο μπακλαβα! Για να μην τον δούνε οι διπλανες στο δωμάτιο,  βγήκα στον διαδρομο και τον καθάρισα όλο.....

Αύριο έχω anti xa, άλλο βάσανο και αυτό!  Πρέπει να κάνω την ενεση στις 5 το πρωι για να μου πάρουν αίμα 4 ώρες μετά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!

Ευτυχως οι πυτζαμες μου μου κανουν ακομη ... εχω 3 παντελονια οποτε δεν γινεται να ξεμεινω ... εχω και 1-2 κολαν για ωρα αναγκης και 2 παντελονια σαν φορμας/κολαν ... τα ειχα παρει στην προηγουμενη εγκυμοσυνη απο το lidl αλλα δεν θυμαμαι καθολου αν ειναι για εγκυμοσυνη ή για yoga ... οχι οτι κανω yoga! χαχα! Απο ασκηση ... ακομη και το περπατημα με κουραζει σε αυτη την φαση! Πριν μου αρεσε να περπατω αλλα γυμναστηρια και τετοια με τιποτα!

Εφοσον το νηστειας σου ειναι καλο καλα πας ... εγω ειδα ανεβασμενες τιμες μετα απο γευμα για αυτο η γιατρος ειπε να παω απο τωρα και η αλλη γιατρος μου εδωσε να κανω την καμπυλη νωριτερα ... 

Σιγα σιγα εχω αρχισει να αποκλειω τροφες απο τα γευματα μου ... τα γλυκα εχουν πεταξει ... το ιδιο και τα δημητριακα ολικης με γαλα πληρες ... λεω να κανω μια ακομη δοκιμη με 1,5% ... παει και η κασεροπιτα απο σημερα το πρωι .... 

Καμια σειρα βλεπετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!! Έκανα κι εγώ τη β' επιπέδου, πολυ καλη!! :)

Η μπεμπουλα μας γύρω στο μισό κιλό! Μου ζήτησε να παίρνω κ 2ο gynorardiferon + το ασβέστιο και τέλος του μήνα πάω για ολες τις εξετάσεις συν καμπύλη σακχάρου!

Παλεύω το γυμναστήριο αν και ζαλίζομαι πολύ περισσότερο απ όσο περίμενα. Μ αρέσει πολύ ομως. Είχα πει θα πηγαίνω μιση ώρα αλλά ξεχνιέμαι κ κάνω αρκετά παραπάνω. Χαλαρά βέβαια, περπάτημα στο 3!! Είμαι σε φόρμα ακόμα πάντως δεν έχω παράπονο, δεν μπορεί να καταλάβει κανείς ότι είμαι έγκυος!!

Η μπουμπου με έχει τρελάνει στις κλωτσιές!!! Πρώτη φορά στις 10/1 κ από τότε κάθε μέρα και περισσότερο.. σαν να χορεύει πια εκεί μέσα ❤❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...