Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Hello! Εμένα μου είπε μόνο προσοχή στο κρέας να είναι καλοψημενο και στα ωμα λαχανικά... Επίσης έχω φάει ήδη 1-2 φορές τόνο και έχω πιει 1 φορά λίγο τσιπουρακι και 1-2 φορές λίγο κρασάκι... Από καφέ δεν πίνω συχνά αλλά όταν πίνω είναι cappuccino ή ελληνικός ή γαλλικός... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα! Εμενα ενα ποτηρι κοκκινο με αφηνει μια φορα την εβδομαδα-ασχετα αν δεν πινω! Απο κρεατα ολα πολυ καλα ψημενα, ψαρια μεγαλα οσο το δυνατον λιγοτερα. Απο καφε decaf προτιμω, αλλα το αναψυκτικο μου το πινω!Ειχα βρει ενα site στην πρωτη εγκυμοσυνη, αν δειτε τι απαγορευεται θα κλαιτε!!!!

Να ρωτησω κατι ασχετο,οσες εχετε παιδακια, σας εχουν κανει ποτε πυρετο πανω απο 5 μερες; Εχω τη μικρη μου αρρωστη...


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καναμε και εξετασεις αιματος οπου διαπιστωθηκε ιωση.Μας ειπαν να περιμενουμε! Δωσαμε και αντιβιωση για τυχον επιπλοκη γιατι βηχει και εχει και πολυ μυξα κοκκινα αυτια και λαιμο! Τι να πω,απλα αν ειχε καμια αναλογη εμπειρια...


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! 

εμένα Diana  ο γιος μου ειναι 4 1/2 χρονών. Ήταν άρρωστος από την προηγούμενη Παρασκευή μέχρι την Τετάρτη. Ο πύρετος κυμάνθηκε από 39 'εως 37.4 πίνοντας αντιπυρετικά. Είχε μύξες, βήχα άσχημο και πυρετό. Τον πήγαμε τη Δευτέρα στον γιατρό, τον "άκουσε" και μας είπε ότι είναι ίωση. Μας έδωσε αντιβηχικό, να πίνει ανά 4ωρο ντεπόν και πονσταν και μας είπε να ξαναπάμε μόνο αν κλείσει βδομάδα και επιμένει ο πυρετός. Ευτυχώς την έκτη μέρα του έπεσε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Lia21 ευχαριστω για την απαντηση! Σημερα ειμαστε στη 6η μερα με ακριβως τα ιδια συμπτωματα! Τουλαχιστον μενει σπυρετη για ωρα!Απλα ειναι 2 χρονων και δεν καταλαβαινει οτι τα φαρμακα κ ο ορος ειναι για καλο!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1) fani_   Π.Η.Τ: 1/06/18   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

2) aspa80  Π.Η.Τ 4-6-2018    ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

3) Farmakotriftena  Π.Η.Τ:  4/06/18  ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

4) annaefin   Π.Η.Τ  6-6-2018   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

5) Chrimai  Π.Η.Τ   11/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

 6) katsif    Π.Η.Τ   13-6-2018 

7)mamasof Π.Η.Τ 16-6-2018 

8  Melody90  Π.Η.Τ  16-6-2018 

9) Lina27  Π.Η.Τ   17-6-2018 

10) J3nny Π.Η.Τ  19-6-2018

11)Lia21   Π.Η.Τ   20-6-2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

12) orianna Π.Η.Τ   21-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

13) Diana.   Π.Η.Τ   24-6-2018    ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

14) KarMar84   Π.Η.Τ:  25/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

15) elena**  Π.Η.Τ   30-6-2018   


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και καλή εβδομάδα, 

Τι κάνετε κορίτσια? Εγώ έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων το πρωί,  ο γνωστός έλεγχος...  ωραίο το πινακάκι, τα αγόρια περισσότερα μου φαίνεται ε? 

Μετράω τι μέρες για την β επιπέδου, την έχω την άλλη τρίτη. ... μερικές την κάνετε σήμερα νομίζω ε? Γράψτε νέα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! 

Εγω εχω ακομη 2 βδομαδες μεχρι την β επιπεδου ... μετραω μερες ακομη :)

Νομιζω οτι σα να ενιωσα καποιες κινησεις εκει κατω αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη!

Τι αλλο κανετε; Πως περναν οι μερες σας;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!! :) εγω μολις τελείωσα με το σίδερο και σε λίγο θα μαγειρεψω... Δεν μετράω καν μέρες για την β επιπέδου γτ έχω πολύ ακόμα! Έντονες καουρες και ΓΟΠ έχω τα τελευταία βράδια, κατά τα άλλα καλά και ήσυχα... 


Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι και γω μέλουσα - πρώτα ο Θεός - μανούλα του καλοκαιριού, είμαι 13 εβδομάδων έγκυος μέσω εξωσωματικής, στο δεύτερο... προχθές έκανα αυχενική και papp-a, και βγήκε λίγο κακή η αιματολογική, και έτσι αυξήθηκαν πολύ οι πιθανότητες για τρισωμία 13... υπάρχει παρόμοια εμπειρία με καμιά μαμά εδώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , nene είπε:

Καλημέρα,

Είμαι και γω μέλουσα - πρώτα ο Θεός - μανούλα του καλοκαιριού, είμαι 13 εβδομάδων έγκυος μέσω εξωσωματικής, στο δεύτερο... προχθές έκανα αυχενική και papp-a, και βγήκε λίγο κακή η αιματολογική, και έτσι αυξήθηκαν πολύ οι πιθανότητες για τρισωμία 13... υπάρχει παρόμοια εμπειρία με καμιά μαμά εδώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Καλημερα! 

Πρωτα απο ολα ευχομα ολα να πανε καλα ... και απλα να ειναι μια πιθανοτητα για Τ13.

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου που καναμε διακοπη, το εμβρυο απο τον υπερηχο της αυχενικης διαφανειας μου εδωσαν ενα ποσοστο 1/100+ για Τ13 και με την pap-A το ποσοστο πηγε στο 1/4. Εκανα ληψη τροφοβλαστη οπου δυστυχως επιβεβαιωθηκε η τρισωμια και προχωρησαμε σε διακοπη της κυησης. Η πιθανοτητα να γεννηθουν ζωντανα τα μωρα αυτα ειναι ελαχιστη. Σε καποια φαση της εγκυμοσυνης συνηθως η εγκυος αποβαλλει. Ηδη απο την αυχενικη φαινοταν οτι ειχε αυξουμενουν παλμους, λαγοχειλο ή λυκοστομα και δεν λειτουργουσε 1 απο τις 3 αρτηριες αν καταλαβα καλα του πλακουντα που σημαινε προβλημα στην καρδια. Ηταν μια πολυ δυσκολη χρονια για μενα το 16, οποτε δεν μπορουσα να αντεξω τιποτα περισσοτερο ψυχολογικα και προχωρησαμε αμεσα στην διακοπη της κυησης, κατι που απο μονο του ακομη και ξεροντας τα προβληματα του μωρου, με βαραινει πολυ ... αλλα θεωρω οτι ειμαι υποχρεωμενη πλεον ως γονιος να τα ζυγιζω ολα και να αποφασιζω.

Αν δεν ερθουν τα πραγματα οπως θελετε, κουραγιο σου ευχομαι ... και ο χρονος θα βοηθησει με που περνα και απομακρυνεσαι απο το γεγονος ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη φάση του διαβάσματος, έκανα αργά την αυχενική, κοντά στο τέλος της 12ης εβδομάδας, οριακά δεν προλαβαίνω την τροφοβλαστη, αλλά τη θεωρώ και μια ρανίδα πιο επικίνδυνη, οπότε είτε αμνιοπαρακέντηση είτε μη-παρεμβατικός έλεγχος στις επόμενες εβδομάδες... Στην περίπτωσή μας η αυχενική ήταν πολύ καλή, όλα φυσιολογικά. Ποσοστό 1:2300. Αλλά μετά την papp-a, που μάλλον ήταν χαμηλή, (0,361ΜοΜ) η εκτίμηση για την τρισωμία 13 πήγε στο 1:386. Και η γιατρός του κέντρου μου είπε οτι εφόσον η εικόνα στον υπέρηχο ήταν καλή, μπορώ να δοκιμάσω να κάνω τον έλεγχο dna... αλλά δεν είμαι σίγουρη για την αξιοπιστία του, φτάνει στο 87% γι αυτό το σύνδρομο... απο την άλλη, εχω μια παλινδρομη στο ιστορικό μου, ανεξήγητη υπογονιμότητα, κοντεύω 38 ετών, και η αμνιοπαρακέντηση μου φαίνεται επικίνδυνη, λόγω συσπάσεων... Ψάχνω να βρω παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική μου να δω πως εξελίχθηκαν, και αν μπορώ να αποφύγω την αμνιο...

Link to comment
Share on other sites

Nene ευχομαι να σου πανε ολα καλα...περναω κι εγω αυτο το διλημμα και το αγχος

Εμενα στην αυχενικη μου βρηκαν ηπια ανεπαρκεια στη τριγλωχινα βαλβιδα το οποιο μου χαλασε τα ποσοστα για down....πριν το αιμα ηταν 1 προς 346 ενω μετα το αιμα βελτιωθηκε 1 προς 946....τα οποια η εμβρυολογος τα θεωρησε καλα

Η θεση της μητρας ειχε μεγαλο ρισκο για τροφοβλαστη και ειπαμε να περιμενουμε το β επιπεδου που εχω αυτη την Τεταρτη....

 

Καναμε προσφατα και υπερηχο καρδιας και η ηπια ανεπαρκεια δεν υπαρχει πια.....αλλα η εμβρυολογος υποστηριζει οτι αυτο δεν αλλαζει τα ποσοστα που μας εδωσαν στην αυχενικη....ειμαι σε μεγαλο διλημμα....με μια πολυ καλη β επιπεδου και παρολο που το προβλημα δεν υπαρχει πια να κανω αμνιο?

Γιατι με οποιοδηποτε ακομα ευρημα στη β επιπεδου η αμνιο για μενα ειναι μονοδρομος....

Επισης να προσθεσω οτι και μενα η εμβρυολογος μου ειπε οτι κυριως φοβαται για το down....γιατι τα μωρα μοιαζουν πολυ με τα φυσιολογικα εμβρυα...

 

Για τρισωμια13  που σου λενε εσενα ειπε οτι τα εμβρυα δεν ειναι βιωσιμα δεν φτανουν δηλαδη μεχρι το τελος και δειχνουν και αλλη εικονα στον υπερηχο....καποια ακομα ενδειξη.......ενω το down ειναι δυσκολο να το ξεχωρισουν....


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...