Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Κοριτσαρες Καλημέρα, 

Να μην σας πω πόσα κιλά είμαι δηλαδή,  θα φάω ξύλο. ... Έχω πάρει 5 και είμαι 65 χοχοχοχο

Εμείς σήμερα έχουμε παρτυ μασκέ στο σχολειο το απόγευμα, θα ντυθεί νεράιδα της άνοιξης η μικρή.  Θα δούμε ποιος θα πάει μαζί της τώρα. .  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα :)

Άσπα, πριν αυτη την εγκυμοσυνη δλδ ησουν 65 κιλα ... Ημουν κι εγω καποτε κατω απο 65 ... χαχα! Αλλα το εχω παρει αποφαση οτι τα χρονια εκεινα μαλλον περασαν ... θα κανω την προσπαθεια μου βεβαια αλλα δεν θα σκασω κιολας ...

Οσο για τις βδομαδες και τους μηνες ... μια χαρα τα μετρας κι ετσι ... Απλα αν θες να μετρησεις με μεγαλυτερη και καλα ακριβεια τοσες βδομαδες -> αυτος ο μηνας ... ειναι ας πουμε οτι οταν εχεις γινει 22 βδομαδες ... την επομενη μερα μπαινεις πια στον 6ο μηνα. Τωρα μπορει να τυχει και να συμπεσει και με την ημερομηνια που λες οτι αλλαζεις μηνα, μπορει και οχι αλλα οι μερες τις διαφορας ειναι λιγες ... Ας πουμε σημερα ειμαι 22 εβδομαδων ακριβως, αλλαζω εβδομαδα καθε Σαββατο δλδ, 10/2 ... αλλα λογω ΠΗΤ 16/6, αλλαζω μηνα καθε 16, οποτε βλεπεις οτι αυτη την φορα υπαρχει μια διαφορα 6 ημερων ... μικροπραγματα :) Οπως βολευεται ο καθενας μετραει λεω εγω ....

Οσο για την μετρηση του σακχαρου σου ... η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι μετρας μια ωρα απο τοτε που ξεκινησες το φαγητο ... πχ, ξεκινας να τρως στις 4 ... η μετρηση γινεται στις 5, και χρειαζεται να ειναι το πολυ πολυ μεχρι 140! Κανονικα ειπε 135, αλλα απο μετρητη σε μετρητη υπαρχουν διαφορες, οποτε αφηνουν αυτο το περιθωριο των 5 μοναδων ... ακουσα αλλους γιατρους παντως να λενε και για 130! Οποτε προσοχη!

Τελευταια εμενα ειναι λιγο ανεβασμενη η μετρηση η πρωινη του σακχαρου νηστειας και ανησυχω ... σημερα και χθες 97!

Λινα ... πρεπει να ομολογησω οτι κι εγω τα χαπακιατα ξεχναω ποτε ποτε ... Δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω καποιες φορες και αν τα πηρα ... ασε ... μνημη χρυσοψαρου! χαχα! Οσο για το νερο, δεν πινω μαλλον οσο πρεπει ... Τωρα που δεν εχω και ναυτιες πια ... μου λειπει και ο καφες και το κρασι! Οχι οτι επινα κρασι καθε μερα αλλα μια φορα την εβδομαδα μπορει να επινα και 2 ποτηρια ... Και μου λειπουν τα γλυκα ... καμια σοκοφρετα ή κοφρετα ... κρουασαν μολτο με πραλινα ... μελι ή ζαχαρη στο τσαι μου ... τον καφε τον πινω σκετο! χαχα! Αλλα δεν μπορω να φαω πια και πιτοειδη ... κασσεροπιτα, λουκανικοπιτα ... κτλ .. κλαψ κλαψ! 

Καλο ΣΚ να εχουμε κοριτσια! Εδω μουνταδα βλεπω ... μην ερθει και καμια βροχη ... κι ελεγα να κανουμε βολτες ... μαλλον σε κανενα παιδοτοπο μας βλεπω ...

 

Γυρω στα 70κιλα ξεκινησα την εγκυμοσυνη...ειχα κανενα 6μηνο που ειχα σταματησει να δουλευω και το καθισιο με επιβαρυνε.Επιδοθηκα και στη μαγειρικη-ζαχαροπλαστικη ...ε!ηρθε και εδεσε μετα!Δυστυχως δεν προσεχω καθολου τρωω τα παντα μονο τους καφεδες και τα ποτα εχω περιορισει (με αφηνει ο γιατρος ενα κρασακι τη βδομαδα και ενα καφε τη μερα).Ας πανε ολα καλα και μετα υποσχομαι να λοιμοκτονησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Εγω πρεπει να εχω παρει τα 2που εχασα το πρωτο τριμηνο και καναδυο ακομα μαλλον!!!! Λινα κι εγω ειχα περασει βαρβατο κολικο στην πρωτη,μεχρι που νοσηλευτηκα κιολας!!! Θελει πολυ νερο καθε μερα,το οποιο κι εγω δεν πινω γιατι εχω την παλινδρομηση στο στομαχι!

Ποια εχει β τη Δευτερα;


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Ντιανα, εγω εχω β επιπεδου την Δευτερα ... και μετρω τις ωρες που λενε :)

Ο μικρος μου ξαναανεβασε πυρετο ... αρρωστησε και ο μπαμπας μου, ιωση ... ελπιζω εγω να μην κολλησω κατι ...

Κατα τα αλλα, τελικα φαγαμε αργα πρωινο και τωρα ετοιμαζομαστε για κατι απλο οπως ομελετα και πατατες ... γιατι δεν εχουμε ορεξη για πολλα πολλα .. Το σακχαρο μου αραγες που θα παει και μου τελειωνουν και τα στικ για την μετρηση ... Μεθαυριο θα μου φερει ο μπαμπας μου οποτε δεν θα μετρησω μαλλον ...

Αλλιως το περιμενα το ΣΚ και αλλιως μας ειναι ...

Καλα να περασετε στο παρτυ σας Κατσιφ!

Link to comment
Share on other sites

@mamSof με το καλο κοπελα μου! Ποσες μερες σου εχει πυρετο; Εμενα με κολλησε η δικια μου αλλα μονο βηχα και συναχι ευτυχως. Κοιτα να τρως πολλα πορτοκαλια η παρε καμια βιταμινη για εγκυους!


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Κ γω έχω β επιπεδου δευτερα.Πήγαμε στη γιατρο την προηγούμενη βδομάδα κ ο μπέμπης ήταν 430 γραμμάρια κ ολα μια χαρά. Ανέβηκε κ ο πλακουντας που ήταν χαμηλά κ προσθιος. 

Μόλις γυρίσαμε από λαρισα που πήραμε σετακι συρταριερα κ κουνια από Λητώ. Τελικά το ικεα απέσυρε τη σειρά με τις κούνιες 120 χ 0.60 κ έφερε μεγαλύτερες στην διπλάσια τιμή.οπότε προτιμήσαμε να πάρουμε από κατάστημα τώρα στις εκπτώσεις κ βρήκαμε μια προσφορά που μας βγήκε  φθηνότερα από το ικεα κ μας άρεσε πάρα πολύ το σχέδιο.

Για το σαγχαρο που λέτε έκανα κ γω μια μέτρηση μια ώρα μετά το φαγητό κ μου έβγαλε 98. Το νηστείας κυμαίνεται από 80 μέχρι 90.κ γλυκοζυλιωμενη 5.3!δεν ξέρω τι να πω. Μέχρι τέλος του μήνα πάντως μου έχει γράψει να κάνω την καμπύλη.

Από κιλά έχω πάρει 3.2.δεν τρελαίνομαι για γλυκά κ δεν μπορω να φάω κ πολύ γιατί φουσκώνω εύκολα. Τις τελευταίες μέρες έχω κ γοπ. Επίσης η μύτη μου όταν την φυσαω βλέπω λίγο αιματακι από την αρχή της εγκυμοσύνης. Αλλά δεν θεωρώ φυσιολογικό να σου λυθεί η μύτη κ να τρέχει αίμα.μ αυτό έχουν σχέση προφανώς οι αντιπηκτικές.

  • Μου αρέσει 1

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Ακομη συννεφιασμενη ειναι η Θεσσαλονικη .. και χθες εβρεξε κιολας. Τι καιρο εχετε στα μερη σας; Συνηθως δεν με ενοχλει ο καιρος αλλα μαλλον ειναι που δεν ειμαι στα καλυτερα μου και με το μικρο αρρωστουλη και μου την δινει ...

Ντιανα, εχει ο πυρετο απο την Τεταρτη ο μικρος αλλα μονο μια φορα πανω απο 38,5 και να την Παρασκευη που δεν ειχε καθολου σκεφτηκαμε αυτο ηταν ... αλλα χθες ανεβασε παλι ... βεβαια οχι πανω απο 38,5 αλλα και τα δεκατα ειναι σημαντικα ... θα δω πως θα ειναι και σημερα και αυριο και θα μιλησω με τον παιδιατρο αν ειναι ... Τα δεκατα για μερες τα φοβαμαι ... μην ειναι καμια πνευμονια και δεν το παρουμε χαμπαρι και δεν ειμαστε για τετοια τετοιες ωρες ...

Τι θα μαγειρεψετε σημερα; Για πρωινο εβαλα μια κασσιατα ζαγοριου να ψηνεται και μετα για μεσημερι τελικα θα κανουμε εκεινες τις μπριζολες μαλλον με πουρε τελικα ... 

Δεν εχω βγει στο μπαλκονι ... αλλα πρεπει να κανει πολυ κρυο ... η κυρια απεναντι τιναζει με ενα σκουφο στο κεφαλι!

Τελευταια δεν εχω διαθεση για τιποτα ... δεν ειναι οτι βαριεμαι αλλα δεν εχω διαθεση να κανω κατι ... Ευχομαι να μου περασει συντομα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς επιτέλους έχουμε λίγο ήλιο σήμερα και λέμε να πάμε μια μίνι εκδρομή για φαγητό το μεσημέρι... 

@mamSof και εγώ πολλές μέρες δεν έχω διάθεση να κάνω τπτ... Με το καλο αύριο η αυχενικη!! 

Τα μωρουλια τα νιώθετε συνέχεια;;; 


Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!! @mamSof παρε και τον παιδιατρο οπως και να εχει αλλα κι εμενα την εκτη μερα ηταν εντελως καλα! Και στο φαρμακειο κι αλλες μαμαδες τα ιδια μου ειπαν!Την κασιατα τη ζηλεψα φιλεναδα!!!! Εγω ετοιμαζω κανελονια!

Απο καιρο στο Βολο,ηλιος με πολλα δοντια!!!! Μπρρρρρ!!!!

Το μωρο το νιωθω οταν ξαπλωνω κυριως! Οταν κουνιεμαι δε δινω και πολυ σημασια!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιλίτσες,

Εγώ περιμένω πεθερικά σήμερα από το χωριό για φαγητό.... Δεν θα σχολιάσω.... Ούτε το πόσο βαριέμαι. Ρόλο κοτόπουλο στο φούρνο με πατατες. Ουφφφφφφφφ 

Karmar το νιώθω το βράδυ όταν αράζω. Και αν βάλω τις φωνές στην μικρή πχ ξυπνάει και αυτο το καημένο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@katsif και @mamSof απο που βγαινουν τα ψευδονυμα; Το δικο μου ειναι το Αρτεμις στα αγγλικα:)

Το δικό μου από τα αρχικά ονόματος και επιθετου. Κατερίνα με λένε. ...

4 ώρες πρίν, Diana. είπε:

@katsif και @mamSof απο που βγαινουν τα ψευδονυμα; Το δικο μου ειναι το Αρτεμις στα αγγλικα:)

Αρτεμις σε λένε?  Ωραίο όνομα έχεις φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Το δικο μου ειναι Σοφια ... το μαμ για το μαμα :)

Το μωρο το νιωθω οχι συνεχεια ... αλλα σε διαφορες φασεις μεσα στην μερα, συνηθως οταν ειμαι καθιστη ή ξαπλωμενη ...

Ο καιρος συνεχισε το ιδιο, το ιδιο και η διαθεση μου...

Αντε να ερθει το αυριο να παμε μια βολτα στον υπερηχο να μου πουν οτι ολα φαινονται καλα ... μεγαλη αγωνια και αυτη ... θα μαθω ή επιβεβαιωσω και φυλο ελπιζω ...

Και μετα θα προγραμματισω και για τις εξετασεις που μου εδωσε η ενδοκρινολογος ...

Γενικα ειμαι πολυ πιεσμενη τελευταια ... λογω οικονομικων, λογω εργασιας, λογω συζυγου ... σα να εχω αρχισει να μην μπορω να τα διαχειριστω ... ισως και για αυτο να μην εχω και διαθεση για τιποτα ... αντε να περασουν και αυτα ...

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mamSof είπε:

Καλησπερα!

Το δικο μου ειναι Σοφια ... το μαμ για το μαμα :)

Το μωρο το νιωθω οχι συνεχεια ... αλλα σε διαφορες φασεις μεσα στην μερα, συνηθως οταν ειμαι καθιστη ή ξαπλωμενη ...

Ο καιρος συνεχισε το ιδιο, το ιδιο και η διαθεση μου...

Αντε να ερθει το αυριο να παμε μια βολτα στον υπερηχο να μου πουν οτι ολα φαινονται καλα ... μεγαλη αγωνια και αυτη ... θα μαθω ή επιβεβαιωσω και φυλο ελπιζω ...

Και μετα θα προγραμματισω και για τις εξετασεις που μου εδωσε η ενδοκρινολογος ...

Γενικα ειμαι πολυ πιεσμενη τελευταια ... λογω οικονομικων, λογω εργασιας, λογω συζυγου ... σα να εχω αρχισει να μην μπορω να τα διαχειριστω ... ισως και για αυτο να μην εχω και διαθεση για τιποτα ... αντε να περασουν και αυτα ...

 

Έλα δεν θέλω τέτοια φιλενάδα!  Όλα καλά,  όλα καλά!  Αυριο θα τα δεις όλα οκ, και φυλο. Για τα υπόλοιπα κουράγιο  και εγώ απολυμενη είμαι φιλενάδα. Δύο μήνες μετά από την απόλυση έμεινα έγκυος και έχω χάσει σχεδόν όλα τα δικαιώματα μου. Μην απογοητευεσαι όλα θα φτιάξουν! 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανεργη κορίτσια από τον Οκτώβρη οπότε υπομονή τι να κάνουμε... Πιστεύω ότι κάνουν και οι ορμόνες λίγο την δουλειά τους αυτό το διάστημα Σοφία και "πέφτουμε" πιο εύκολα, είναι και ο καιρός που δεν βοηθάει... Με τον σύζυγο τι έπαθες; 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...