Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μίλησα με τον εμβρυολογο γι αυτό και θα το ελέγχω από δω και πέρα.. 

Την είχα και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.  Αλλά μόνο εκεί. Γενικά δεν έχω πρόβλημα.  Τώρα μου δημιουργήθηκε πάλι και φαντάζομαι όσο μεγαλώνει η κοιλιά θα μεγαλώσει  και το πρόβλημα.  Έχεις κι εσυ;

@fani_ καλύφθηκες από @Diana. ! Κάνε και την εξετάσει όπως λένε όλες αλλά σίγουρα οι αιματολογοι γνωρίζουν αν πρέπει πόσο πρεπει ή δεν πρέπει.  Αν έχεις πάει σε 2 και οι δύο σου είπαν τα ίδια για εμένα εμπιστεψου τους.  Εισαι ακόμα στο κρεββάτι; 

Κι εμένα η β' επιπέδου σούπερ! Καλά αποτελέσματα και σε όλες τις υπόλοιπες κορίτσια!!!!

Συγχαρητηρια για τη β επιπεδου! Ειμαι ακομα στο σπιτι αλλα σηκωνομαι πια για να φτιαξω πχ το πρωινο μου. Επισης πηγα και μια βολτα με το αυτοκινητο αλλα ριξαμε το καθισμα πισω για να μην πιεζεται η κοιλια..

 

2 ώρες πρίν, Diana. είπε:

Εγω μπαινω στην 21η την Κυριακη, ως τοτε τι ειμαι;;;;

Νομιζω μεγαλο καροτο! Εγω 22 και 3, διαβασα οτι ειμαι αγγουρι!!χαχα!Την προηγουμενη βδομαδα ημασταν 422 γρ αλλα φανταζομαι ολο και λιγα γραμμαριακια θα τα εχουμε παρει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα  κοριτσια...καλο μηνα να εχουμε!!!σημερα ειμαι ακριβως 20 εβδομαδων...εφτασα στη μεση..εχω ξαπλωσει στο πλαι κ εχω βαλει κλασικη μουσικη και ο μικρος με εχει ταραξει στις κλωτσιες.χτες εβαλα τα κλαμματα χωρις λογο κ πλανταξα,ο αντρας μου επαθε την πλακα του..χαχαχα προχτες παλι εφαγα το βραδυ κ σηκωθηκα κ ζαλιζομουν,δεν ημουν καθολου καλα κ εκανα εμετο. σε 4 μερες εχω ραντεβου με τη γιατρο μου να τον δουμε μετα απο σχεδον ενα μηνα..ανυπομονω!!!

  • Μου αρέσει 1

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα!!Αυτο με το κλαμα το εχω και εγω πολυ τον τελευταιο μηνα...παθαινω κατι εξαρσεις αλλα μετα μου περναει. Νομιζω ειναι φυσιολογικο ,μου το ειπε και ο γιατρος οτι συμβαινουν αλλαγες στη διαθεση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.Οσο να ναι ειναι αλλαγη μεγαλη ολο αυτο ...και αμα ειναι και το πρωτο οπως εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα και απο μενα!

Εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο αυριο για πιθανο διαβητη κυησης ...

Παρατηρησα οτι διψουσα πολυ ... εκανα και κατι μετρησεις ... η πιο συγκλονιστικη ηταν χθες! Εφαγα ενα σαντουιτσ με τορτιγια, κοτοπουλο φιλετο και πατατες, και 2 ωρες μετα ειχα 178! Δραματικο νουμερο! 

Επικοινωνησα με την γυναικολογο και θεωρει οτι αμεσα χρειαζεται να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο. Πραγμα που εκανα! Το πρωτο τηλεφωνο σημερα το πρωι ηταν στο ιατρικο κεντρο!

Το ζαχαρο νηστειας μου ευτυχως ηταν στο 88 σημερα το πρωι ... Να δω τωρα σε 1 ωρα και σε 2, μετα απο μια λουκανικοπιτα και καφε που θα εχει φτασει ...

Εσεις κοριτσια εχετε ή ειχατε τετοιο θεμα;

Εγω ειχα διαβητη κυησης στον γιο μου. Τοτε το ειδαμε στην καμπυλη ζακχαρου κι εκανα ινσουλινη και παλι δεν καταφερα να το εχω κατω απο 1. Κι εκανα και διατροφη ... και δεν ειχα φαει γλυκο 2 μηνες! Σε οποιον ηταν να ερθει στην κλινικη μετα την γεννα ελεγα να φερει γλυκα!

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αυτες οι μερες ηταν πολυ στρεσογονες και μπορει να εβαλαν λιγο το χερακι τους στην κατασταση ... θα δουμε :)

Τι σχεδια εχετε για σημερα; Περα απο την δουλεια, θα μαγειρεψω κοτοπουλου και ρυζι και θελω να παω και μια βολτα να παρω νεο κινητο! Το χαλβαδιαζω εδω και μηνα το γεγονος αλλα επρεπε να μαζεψω και τα χρηματα :) 

πρίν από 2 λεπτά , aspa80 είπε:

Καλημερα και καλο μηνα!!Αυτο με το κλαμα το εχω και εγω πολυ τον τελευταιο μηνα...παθαινω κατι εξαρσεις αλλα μετα μου περναει. Νομιζω ειναι φυσιολογικο ,μου το ειπε και ο γιατρος οτι συμβαινουν αλλαγες στη διαθεση κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης.Οσο να ναι ειναι αλλαγη μεγαλη ολο αυτο ...και αμα ειναι και το πρωτο οπως εμενα.

Ψυχραιμια για αργοτερα που θα ερθει το μωρο ... να δεις εκει χορο που κανουν οι ορμονες! Χρειαστηκα πανω απο εξαμηνο για να πω οτι ας πουμε οτι ειμαι καλα ... πραγματικα ισως και χρονο και 1,5 μην σου πω... Το πρωτο μηνα και κατι η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν καθολου καλα! Να φανταστεις οτι ο αντρας μου ηρθε η στιγμη που ειπε μηπως να φωναζε την μητερα μου να ειναι μαζι μου! Κουραγιο και περνα ο χρονος ... και αλλαζουν οι καταστασεις ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα και καλο μηνα και απο μενα!

Εκλεισα ραντεβου με ενδοκρινολογο αυριο για πιθανο διαβητη κυησης ...

Παρατηρησα οτι διψουσα πολυ ... εκανα και κατι μετρησεις ... η πιο συγκλονιστικη ηταν χθες! Εφαγα ενα σαντουιτσ με τορτιγια, κοτοπουλο φιλετο και πατατες, και 2 ωρες μετα ειχα 178! Δραματικο νουμερο! 

Επικοινωνησα με την γυναικολογο και θεωρει οτι αμεσα χρειαζεται να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο. Πραγμα που εκανα! Το πρωτο τηλεφωνο σημερα το πρωι ηταν στο ιατρικο κεντρο!

Το ζαχαρο νηστειας μου ευτυχως ηταν στο 88 σημερα το πρωι ... Να δω τωρα σε 1 ωρα και σε 2, μετα απο μια λουκανικοπιτα και καφε που θα εχει φτασει ...

Εσεις κοριτσια εχετε ή ειχατε τετοιο θεμα;

Εγω ειχα διαβητη κυησης στον γιο μου. Τοτε το ειδαμε στην καμπυλη ζακχαρου κι εκανα ινσουλινη και παλι δεν καταφερα να το εχω κατω απο 1. Κι εκανα και διατροφη ... και δεν ειχα φαει γλυκο 2 μηνες! Σε οποιον ηταν να ερθει στην κλινικη μετα την γεννα ελεγα να φερει γλυκα!

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αυτες οι μερες ηταν πολυ στρεσογονες και μπορει να εβαλαν λιγο το χερακι τους στην κατασταση ... θα δουμε :)

Τι σχεδια εχετε για σημερα; Περα απο την δουλεια, θα μαγειρεψω κοτοπουλου και ρυζι και θελω να παω και μια βολτα να παρω νεο κινητο! Το χαλβαδιαζω εδω και μηνα το γεγονος αλλα επρεπε να μαζεψω και τα χρηματα :) 

εγω κοριτσι μονο νηστειας εχω κανει και παιζει απο 80 μεχρι 90. και εκανα προχτες και γλυκοζυλιωμενη κ μου ειπε η μικροβιολογος οτι βγηκε μια χαρα αλλα στα χερια μου δεν τις πηρα ακομα. την γιατρο μου την νοιαζει μονο η καμπυλη τι θα δειξει γι αυτο και δεν μου δινει εξεταση σαγχαρου η ιδια..τις κανω μονη μου.. μετα απο 2 ωρες το σαγχαρο επρεπε να ειναι μεχρι 1.40?

εγω εχω κατι δουλιτσες εξω κ οταν γυρισω λεω  να κανω κριθαρακι στο φουρνο.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα κανει κι εγω, στις αρχες του Δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα για γλυκιζιωμενη και ηταν ολα καλα ... 

Εξετασεις για σακχαρο νηστειας δεν μου ειχε δωσει αυτη την φορα.

Κατι για θυροειδη που ηταν και αυτο ενταξει.

Σκεφτομενη εγω πως νιωθω, εχοντας ηδη στο ιστορικο μου διαβητη κυησης ... κι εναν μπαμπα με διαβητη τυπου Ι ... το ψαχνω λιγο περισσοτερο.

Αλλωστε νομιζω οτι σε λιγοτερο απο μηνα θα ειναι να γινει και η καμπυλη σακχαρου ... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα! 

Ναι η καμπύλη γίνεται στον 6ο μήνα.  Μπλιαχ δεν θέλω να την θυμάμαι με εκείνο το ζουμί.... Και εγώ κορίτσια έχω εξάρσεις με κλάματα,  αλλά έχω και πολλά νεύρα.... 

Το φάγαμε το μισό αγγούρι όμως!  Τώρα που είμαστε καρότα και μπανάνες χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια λιγο τα φωτα σας...εδω και καμια βδομαδα, οταν περπαταω ή οταν κανω δουλειες στο σπιτι αισθανομαι ενα σφιξιμο σαν να κοβεται η ανασα, ακριβως κατω απο το στηθος στο κεντρο ..το παθαινει καμια αλλη?Το παθαινα και παλιοτερα αλλα πολυ σπανια και ετρεχα στους καρδιολογους θυμαμαι οπου δεν εβρισκαν τιποτα εννοειται! Δεν το εδωσα τοση σημασια και δεν το ανεφερα στο γιατρο μου προχθες αλλα σαν να παραεγινε τις τελευταιες μερες και δεν ξερω τι να κανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...εκανα χτες β επιπεδου και ηταν ολα φυσιολογικα...ανακουφιση

Η γιατρος ειπε οτι το ευρημα που ειχε βρεθει στην αυχενικη και πλεον εχει διορθωθει ....συνδεεται μονο με συνδρομο νταουν....αλλα τιποτα αλλο δεν δειχνει κατι τετοιο...στον υπερηχο και στο αιμα....

Να δωσω τα 500 ευρω για το τεστ με το αιμά....ειμαι σε διλημμα

Για τις ενεσεις ηπαρινης δεν εχω καμια εμπειρια που ρωτατε....

 

Για διαβητη ειμαι παραπανω απο σχετικη....εχω και στις 4 εγκυμοσυνες...και το ελεγχω με διατροφη.... mamsof....ναι η τιμη 178 δεν ηταν καλη αλλα ειχες φαει μπολικα....αν μπεις σε διατροφη δε θα εχεις τετοιες τιμες....εγω εχω οριο κατω απο 130 -135 τη πρωτη ωρα.....μονο οταν ξεθαρεύω και τρωω λιγο παραπανω το περναω....

  • Μου αρέσει 1

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, aspa80 είπε:

Κοριτσια λιγο τα φωτα σας...εδω και καμια βδομαδα, οταν περπαταω ή οταν κανω δουλειες στο σπιτι αισθανομαι ενα σφιξιμο σαν να κοβεται η ανασα, ακριβως κατω απο το στηθος στο κεντρο ..το παθαινει καμια αλλη?Το παθαινα και παλιοτερα αλλα πολυ σπανια και ετρεχα στους καρδιολογους θυμαμαι οπου δεν εβρισκαν τιποτα εννοειται! Δεν το εδωσα τοση σημασια και δεν το ανεφερα στο γιατρο μου προχθες αλλα σαν να παραεγινε τις τελευταιες μερες και δεν ξερω τι να κανω...

Αυτο ακριβως αισθανομαι εγω οταν ξαπλωνω, ειτε ανασκελα ειτε στο πλαι ... χρειαζεται να βρισκομαι σε μισοξαπλωμενη θεση. Μια φιλη το παθαινε και στις 3 εγκυμοσυνες και το εξηγησε οτι μεγαλωνοντας η μητρα πατα καποιες φλεβες και για αυτο η δυσφορια. Εγω ειχα δυσφορια στον γιο μου μονο προς το τελος, 8ος, γιατι ηταν πια μεγαλο μωρο και με τα ποδια ας πουμε τεντωμενα προς τα πνευμονια μου και με ενοχλουσε πολυ οπως και να καθομουν ή να ημουν ορθια ...

 

πρίν από 11 λεπτά , chrimai είπε:

Καλησπερα...εκανα χτες β επιπεδου και ηταν ολα φυσιολογικα...ανακουφιση

Η γιατρος ειπε οτι το ευρημα που ειχε βρεθει στην αυχενικη και πλεον εχει διορθωθει ....συνδεεται μονο με συνδρομο νταουν....αλλα τιποτα αλλο δεν δειχνει κατι τετοιο...στον υπερηχο και στο αιμα....

Να δωσω τα 500 ευρω για το τεστ με το αιμά....ειμαι σε διλημμα

Για τις ενεσεις ηπαρινης δεν εχω καμια εμπειρια που ρωτατε....

 

Για διαβητη ειμαι παραπανω απο σχετικη....εχω και στις 4 εγκυμοσυνες...και το ελεγχω με διατροφη.... mamsof....ναι η τιμη 178 δεν ηταν καλη αλλα ειχες φαει μπολικα....αν μπεις σε διατροφη δε θα εχεις τετοιες τιμες....εγω εχω οριο κατω απο 130 -135 τη πρωτη ωρα.....μονο οταν ξεθαρεύω και τρωω λιγο παραπανω το περναω....

Αφου εχει διορθωθει, γιατι να κανεις την εξεταση; Αν εσυ αισθανεσαι καλυτερα και πιο "ασφαλης" τοτε να την κανεις ... Εγω δεν την εκανα και θα περιμενω και την β επιπεδου για να δω αν θα την κανω ... το κοστος ειναι πολυ μεγαλο και η αληθεια ειναι οτι οικονομικα δε νομιζω οτι μπορω να το υποστηριξω σε αυτη την φαση που βρισκομαστε ...

Οσο για την μετρηση ... ενα σαντουιτσ καλε ηταν ... 

Μετρηθηκα σημερα μετα το πρωινο, μια λουκανικοπιτα, και μετα απο 3 ωρες ειχα 98. Νομιζω πολυ καλα ... Ειναι που στις 2 και 1 ωρα ειχα αλλου το μυαλο μου και ξεχαστηκα .. αλλα τωρα το μεσημερι θα μετρησω μετα το γευμα και στην 1 και στις 2 και στις 3 ... Λιγο το πρωι αγχωθηκα ή και νευριασα μαλλον περισσοτερο με τα της δουλειας ... αλλα κανενα αγχος για το οικονομικο .. οποτε μπορει αυτο το 178 να ηταν τυχαιο ... θα παω και αυριο στο ραντεβου μου να δω τι θα μου πει η γιατρος ...

 

Αληθεια, τι διατροφη ακολουθεις; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, chrimai είπε:

Καλησπερα...εκανα χτες β επιπεδου και ηταν ολα φυσιολογικα...ανακουφιση

Η γιατρος ειπε οτι το ευρημα που ειχε βρεθει στην αυχενικη και πλεον εχει διορθωθει ....συνδεεται μονο με συνδρομο νταουν....αλλα τιποτα αλλο δεν δειχνει κατι τετοιο...στον υπερηχο και στο αιμα....

Να δωσω τα 500 ευρω για το τεστ με το αιμά....ειμαι σε διλημμα

Για τις ενεσεις ηπαρινης δεν εχω καμια εμπειρια που ρωτατε....

 

Για διαβητη ειμαι παραπανω απο σχετικη....εχω και στις 4 εγκυμοσυνες...και το ελεγχω με διατροφη.... mamsof....ναι η τιμη 178 δεν ηταν καλη αλλα ειχες φαει μπολικα....αν μπεις σε διατροφη δε θα εχεις τετοιες τιμες....εγω εχω οριο κατω απο 130 -135 τη πρωτη ωρα.....μονο οταν ξεθαρεύω και τρωω λιγο παραπανω το περναω....

Μπράβο για την β επιπέδου! Αντε μια μια να ξεμπερδευουμε.....

Για την εξεταση φιλενάδα δεν ξέρω τι να πω, ότι αισθάνεσαι.  Εγώ θα περιμένω να κάνω την β επιπέδου και μετά θα αποφασίσω αν θα κάνω αμνιοπαρακεντηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα κοριτσια!!! @chrimai μπραβο!!!Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα! Ο γιατρος τι σου λεει; Αξιζει τον κοπο η εξεταση;

@mamSof νομιζω μια χαρα εισαι με το ζαχαρο! Ποσο εχεις γλυκοζυλιωμενη;

@katsif ποτε εχεις β?


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Diana. είπε:

Καλο μηνα κοριτσια!!! @chrimai μπραβο!!!Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα! Ο γιατρος τι σου λεει; Αξιζει τον κοπο η εξεταση;

@mamSof νομιζω μια χαρα εισαι με το ζαχαρο! Ποσο εχεις γλυκοζυλιωμενη;

@katsif ποτε εχεις β?

Έλα νταρλινγκ, την άλλη τρίτη έχω β. Και μετράω μέρες περιττό να στο πω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...