Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

Όσο για το όνομα του κοριτσαρου θα ειναι διπλό. Ενα που μας αρέσει και το 2o απο τάμα. Η πεθερά μου το άκουσε πρόσφατα το όνομα της και της μαμάς μου δεν μας αρέσει.. θα το ανακοινώσουμε μολις γεννηθεί και θα το χρησιμοποιούμε απο την πρωτη στιγμή. Δεν θελω να τη φωνάζουν Μπέμπα, μπουμπού και αλλα τέτοια..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, gogouli88 είπε:

Πεστα ρε παιδί μου αυτό ποτέ μου δε το κατάλαβα τόσες κ τόσες γενιές να συνεχίζονται με 2 ονόματα γιατί; αφού το επίθετο θα είναι του άντρα θα πρέπει να βγάλω κ του πεθερου το όνομα ανεξαρτήτως αν μου αρέσει η όχι τι να πω κ ολεσ κάνουμε πίσω για να μη τσακωθούμε για ένα όνομα. Ε ναι προφανώς κ το ένα θα φωνάζεται κ θα γράφετε απλά εγώ θέλω να βγάλω το όνομα της Παναγίας κ έτσι θα ακουστεί μόνο εκείνη την ώρα τόσο μετράει η γνώμη των μητέρων στο πρώτο παιδί 

Ακριβως!Το επίθετο είναι η συνέχεια!!!το όνομα δεν ανήκει προσωπικά σε κάθε οικογένεια!εγώ επειδή θελω να είμαι σωστή στο τάμα μου με αυτό θα βαπτιστεί, με αυτό θα την φωναζουμε και αυτό θα γιορτάζει!γενικά θεωρώ οτι το όνομα είναι κάτι σημαντικό γιατί σε συνοδεύει σε όλη σου την ζωή!

2 ώρες πρίν, modena είπε:

Νταξει αυτή είναι γνώμη σου.. Εγώ παράδειγμα το βλέπω πιο ρομαντικά. Δεν είναι αναγκαστικό να συμφωνήσεις.

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον είναι πλυμένο καλά κανένα προβλημα. Κ εγώ παρά πολύ! Πάντα μου άρεσε!

Ούτε εγώ εγραψα την γνώμη μου για να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου!είναι η προσωπική μου άποψη!

Εγω ας πούμε απο την στιγμή που έκανα τάμα δεν θα μπορούσα να δώσω άλλο όνομα ακόμα και να ήθελα!

Το κακό είναι να δημιουργούνται ιστορίες τραγικές για το όνομα του παιδιού είτε ανάμεσα στο ζευγάρι είτε στα σόγια!εχω δεί μπροστά μου να "σφάζονται" για το όνομα!ε, αυτό το θεωρώ τραγικό!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rapounzel_rapounzel είπε:

Ακριβως!Το επίθετο είναι η συνέχεια!!!το όνομα δεν ανήκει προσωπικά σε κάθε οικογένεια!εγώ επειδή θελω να είμαι σωστή στο τάμα μου με αυτό θα βαπτιστεί, με αυτό θα την φωναζουμε και αυτό θα γιορτάζει!γενικά θεωρώ οτι το όνομα είναι κάτι σημαντικό γιατί σε συνοδεύει σε όλη σου την ζωή!

Ούτε εγώ εγραψα την γνώμη μου για να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου!είναι η προσωπική μου άποψη!

Εγω ας πούμε απο την στιγμή που έκανα τάμα δεν θα μπορούσα να δώσω άλλο όνομα ακόμα και να ήθελα!

Το κακό είναι να δημιουργούνται ιστορίες τραγικές για το όνομα του παιδιού είτε ανάμεσα στο ζευγάρι είτε στα σόγια!εχω δεί μπροστά μου να "σφάζονται" για το όνομα!ε, αυτό το θεωρώ τραγικό!

Ναι οκ απλά εγώ εξήγησα τους λόγους κ δεν το θεωρώ τραγικό. Το θεωρώ γλυκό σαν κίνηση κ δεν ειπώθηκε από μέρους μου ότι μας  έβαλαν  το μαχαίρι στο λαιμό.

Απλά  ακούστηκε λίγο επικριτικό με τον τρόπο που το έγραψες. Ίσως εγώ να το κατάλαβα έτσι.

2 ώρες πρίν, Caty είπε:

Τι ωραία που τα λες!!! Κι εγώ έτσι το φαντάζομαι!  Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μην πέσω στην εύκολη λύση των ταμπλετ και της τηλεόρασης!

Κ εμείς στην θεωρία το σκεφτόμαστε, ίσως στην πράξη να τα βρούμε σκούρα.. Χεχεχε

Θέληση να υπάρχει κ προσπάθεια. Σίγουρα όλοι για το καλύτερο θα προσπαθήσουμε κ λάθη θα κάνουμε. Το μόνο σίγουρο..

  • Μου αρέσει 2

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , modena είπε:

Ναι οκ απλά εγώ εξήγησα τους λόγους κ δεν το θεωρώ τραγικό. Το θεωρώ γλυκό σαν κίνηση κ δεν ειπώθηκε από μέρους μου ότι μας  έβαλαν  το μαχαίρι στο λαιμό.

Απλά  ακούστηκε λίγο επικριτικό με τον τρόπο που το έγραψες. Ίσως εγώ να το κατάλαβα έτσι.

Όχι καθόλου!ο γραπτός λόγος μπορεί να παρεξηγηθεί εύκολα!

Ούτε για το μαχαίρι στο λαιμό μιλάω για εσένα!λεω την γνώμη μου για τα ονόματα!ειπα οτι για τα ονόματα φτάνουν σε καταστάσεις υπερβολικές, μέχρι που δεν πηγαίνουν στην βάφτιση!δεν είπα οτι συμβαίνει σε εσένα!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Ακριβως!Το επίθετο είναι η συνέχεια!!!το όνομα δεν ανήκει προσωπικά σε κάθε οικογένεια!εγώ επειδή θελω να είμαι σωστή στο τάμα μου με αυτό θα βαπτιστεί, με αυτό θα την φωναζουμε και αυτό θα γιορτάζει!γενικά θεωρώ οτι το όνομα είναι κάτι σημαντικό γιατί σε συνοδεύει σε όλη σου την ζωή!

Ούτε εγώ εγραψα την γνώμη μου για να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου!είναι η προσωπική μου άποψη!

Εγω ας πούμε απο την στιγμή που έκανα τάμα δεν θα μπορούσα να δώσω άλλο όνομα ακόμα και να ήθελα!

Το κακό είναι να δημιουργούνται ιστορίες τραγικές για το όνομα του παιδιού είτε ανάμεσα στο ζευγάρι είτε στα σόγια!εχω δεί μπροστά μου να "σφάζονται" για το όνομα!ε, αυτό το θεωρώ τραγικό!

Όντως τραγικό για το όνομα του παιδιου σου να συμβαίνουν  αυτά. Εγώ δεν είχα κάνει τάμα απλά όταν έμαθα όταν ήμουν έγκυος ήταν τα Εισόδια τησ Θεοτόκου κ πιστεύω ότι η Παναγία με βοήθησε 


zTF7p3.png

dj8Lp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , gogouli88 είπε:

Όντως τραγικό για το όνομα του παιδιου σου να συμβαίνουν  αυτά. Εγώ δεν είχα κάνει τάμα απλά όταν έμαθα όταν ήμουν έγκυος ήταν τα Εισόδια τησ Θεοτόκου κ πιστεύω ότι η Παναγία με βοήθησε 

Είμαι σίγουρη οτι σε βοήθησε!!!:)

Εμένα η ιστορία με το τάμα και πώς τελικά έμεινα έγκυος είναι λίγο ιδιαίτερη και συγκινητική θα ελεγα!θα σας την γράψω κάποια στιγμή!

  • Μου αρέσει 2

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!! ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ....

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΑΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ Η ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ....ΕΜΕΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 31 ΧΡΟΝΩΝ.....ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ Ή ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.....

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ Ή ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...,.ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....

ΕΝ ΤΕΛΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΥΔΟΚΙΑ(ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ)......ΕΧΩ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ....

  • Μου αρέσει 1

MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έθιμο με τα όνοματα εύχομαι η δίκη μας γενιά να το ξεπεράσει!! Το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό κ πρέπει να έχει το δικό του μοναδικό όνομα κ όχι των παπουδογοαγιαδων επειδή μεγάλωσαν εμας ή έφυγαν από την ζωή κλπ κλπ ως τιμη.... δεν ανήκω στις εξαιρέσεις μιας κ το πρώτο παιδί έβγαλα το όνομα του μπαμπά μου που δεν ζει κ τώρα στα δίδυμα θα δώσω τα ονόματα των γιαγιάδων... ο άνδρας μου όμως από το πρώτο παιδί μου είπε να δίναμε ξεχωριστά-μοναδικά ονόματα στα παιδιά μας κ να μην έχουν σχέση με τους γονείς.. βλακεία που δεν το σκέφτηκα πιο νωρις!! Το σημαντικο όμως είναι ότι αποκαλούσαμε το πρώτο με όνομα του από την κοιλιά κ το ίδιο γίνεται κ τώρα!! Είναι πολύ βασικό αυτό στην σύνδεση με το/α μωρο/α μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elenistam είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!! ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ....

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΤΑΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ Η ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ....ΕΜΕΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 31 ΧΡΟΝΩΝ.....ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ Ή ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.....

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ Ή ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...,.ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....

ΕΝ ΤΕΛΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΥΔΟΚΙΑ(ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ)......ΕΧΩ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΕΝΑ ΣΟΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΕΣ ΑΚΡΕΣ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΝ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ....

Ελένη μου Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει για την υποβάθμιση της οικογένειας σήμερα αλλά δεν έχει να κάνει με το όνομα που θα δώσει κάποιος στο παιδί του!το τάμα όμως δεν είναι στις παραδόσεις μας!ανήκει στην θρησκεία και στην πίστη μας!λογικό αφου αποφασισατε να βγαλετε το όνομα της πεθεράς να το φωνάζεις έτσι!εμένα το ευδοκία μ'αρεσει και σαν όνομα!η μαμά μου έχει 6 εγγόνια και σε λίγο 7!κανένα δεν έχει το όνομα της και ποτέ δεν θα ασχολιόταν με αυτό!την υπεραγαπαμε όμως κκαι το ξερει κκαι είναι πάντα βράχος δίπλα μας!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ ήθελα να αναφέρω μόνο το γεγονός ότι σαν λαό αυτά που μας κράτησαν ενωμένους τόσα χρόνια ήταν ο θεσμός της οικογένειας, η κουλτούρα κ η θρησκεία μας. Αυτό εννοεί κ η @elenistam υποθέτω. 

Εγώ ξαναειπα κ πριν το βλέπω ρομαντικά. Παλιά κ εγώ έλεγα να δώσω ένα όνομα ασυνήθιστο που να μου αρέσει. Τώρα πια χωρίς λόγο άλλαξα γνώμη. 

Το τάμα φυσικά κ το σέβομαι κ το υποστηρίζω.

Ένα θα σας πω να γελάσουμε κιόλας! Οπότε βλέπω την διαφήμιση του Παυλίδη με το ζευγάρι που ψάχνει τι όνομα θα δώσει στο μωράκι τους κ τελικά δίνουν το όνομα του πεθερού, ο οποίος μένει κάγκελο κ όταν του το ανακοινώνουν, κλαίω σαν μωρό. Χαχαχα 

Κ κάτι τελευταίο, επειδή στην δουλειά διαχειρίζομαι κρατήσεις από κάθε μεριά της γης, αυτό που παρατηρώ είναι ότι κ στα ξένα ονόματα υπάρχει ανακύκλωση ονομάτων. Εκεί δεν το κάνουν όπως εμάς εδώ, απλά δίνουν ότι τους αρέσει. Προτιμώ να δώσω λοιπόν με το σκεπτικό μου να δώσω ένα όνομα που είναι κοινό μεν αλλα να είναι της μανουλας μου παράδειγμα που να έχει κ μια ιστορία στο σόι μας κ είναι τιμής ένεκεν. 

Θεωρείται τιμητικό, όπως όταν δίνουν όνομα σε μια οδό, σε ένα κτίριο, αεροδρόμιο, διαλέγουν έναν άνθρωπο  να τιμήσουν. Εναν σπουδαίο άνθρωπο. Ίσως άτυχης ο παραλληλισμός αλλά δεν είμαι καλή στα λόγια εγώ. Χιχιχι

Έτσι το βλέπω εγώ, αν κατάφερα να σας το εξηγήσω καλά. Κ επειδή την πάτησα χτες, δεν τα εννοώ φυσικά κακοπροαίρετα ουτε με κριτικό τρόπο. Με Κρητικό τρόπο ίσως! Χιχιχ

 

  • Μου αρέσει 2

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Sam13 είπε:

Αυτό το έθιμο με τα όνοματα εύχομαι η δίκη μας γενιά να το ξεπεράσει!! Το κάθε παιδί είναι ξεχωριστό κ πρέπει να έχει το δικό του μοναδικό όνομα κ όχι των παπουδογοαγιαδων επειδή μεγάλωσαν εμας ή έφυγαν από την ζωή κλπ κλπ ως τιμη.... δεν ανήκω στις εξαιρέσεις μιας κ το πρώτο παιδί έβγαλα το όνομα του μπαμπά μου που δεν ζει κ τώρα στα δίδυμα θα δώσω τα ονόματα των γιαγιάδων... ο άνδρας μου όμως από το πρώτο παιδί μου είπε να δίναμε ξεχωριστά-μοναδικά ονόματα στα παιδιά μας κ να μην έχουν σχέση με τους γονείς.. βλακεία που δεν το σκέφτηκα πιο νωρις!! Το σημαντικο όμως είναι ότι αποκαλούσαμε το πρώτο με όνομα του από την κοιλιά κ το ίδιο γίνεται κ τώρα!! Είναι πολύ βασικό αυτό στην σύνδεση με το/α μωρο/α μας!!!

Συμφωνώ αλλά θα συνεχιστεί για πολλές γενιές ακομααααα

4 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Ελένη μου Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει για την υποβάθμιση της οικογένειας σήμερα αλλά δεν έχει να κάνει με το όνομα που θα δώσει κάποιος στο παιδί του!το τάμα όμως δεν είναι στις παραδόσεις μας!ανήκει στην θρησκεία και στην πίστη μας!λογικό αφου αποφασισατε να βγαλετε το όνομα της πεθεράς να το φωνάζεις έτσι!εμένα το ευδοκία μ'αρεσει και σαν όνομα!η μαμά μου έχει 6 εγγόνια και σε λίγο 7!κανένα δεν έχει το όνομα της και ποτέ δεν θα ασχολιόταν με αυτό!την υπεραγαπαμε όμως κκαι το ξερει κκαι είναι πάντα βράχος δίπλα μας!

Εννοείτε ότι ένα όνομα θα έχει το παιδί αλλιώς θα μπερδευτεί. Κ μένα η μάνα μου κ ο πατέρας μου δεν έχουν θέμα με το όνομα αν θα βγει η όχι ούτως ή άλλως ο πατέρας μου σε όλα τα παιδιά έβγαλε όνομα που δεν είχαν σχέση με γονείς 

  • Μου αρέσει 1

zTF7p3.png

dj8Lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να γελάσουμε λίγο: ήξερα μια κοπέλα που όλοι την φώναζαν Μπόνυ. Ήταν βαφτισμένη με 2 τελείως άσχετα ονόματα (δεν είμαι σίγουρη, νομίζω Κατερίνα-Σπυριδούλα), που ήταν τα ονόματα των γιαγιάδων. Επειδή όμως έγιναν πολλοί τσακωμοί για το όνομα και οι γονείς της είχαν χωρίσει για κάποιο διάστημα για αυτόν τον λόγο, αποφάσισαν μετά να δώσουν και τα δύο ονόματα, αλλά στην πράξη να μην ακούγεται κανένα. Όλοι την ξέραμε Μπόνυ και στο σχολείο και παντού και μόνο οι γιαγιάδες την φώναζαν με τα βαφτιστικά της (η καθεμιά με το δικό της όμως!)

Όταν έλεγε την ιστορία, όλοι γελούσαν βέβαια, αλλά πόσο τραγικό φαντάζομαι για την οικογένεια....να φτάνεις στο σημείο να χωρίσεις έστω και προσωρινά για το όνομα....

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Heidelberg είπε:

Για να γελάσουμε λίγο: ήξερα μια κοπέλα που όλοι την φώναζαν Μπόνυ. Ήταν βαφτισμένη με 2 τελείως άσχετα ονόματα (δεν είμαι σίγουρη, νομίζω Κατερίνα-Σπυριδούλα), που ήταν τα ονόματα των γιαγιάδων. Επειδή όμως έγιναν πολλοί τσακωμοί για το όνομα και οι γονείς της είχαν χωρίσει για κάποιο διάστημα για αυτόν τον λόγο, αποφάσισαν μετά να δώσουν και τα δύο ονόματα, αλλά στην πράξη να μην ακούγεται κανένα. Όλοι την ξέραμε Μπόνυ και στο σχολείο και παντού και μόνο οι γιαγιάδες την φώναζαν με τα βαφτιστικά της (η καθεμιά με το δικό της όμως!)

Όταν έλεγε την ιστορία, όλοι γελούσαν βέβαια, αλλά πόσο τραγικό φαντάζομαι για την οικογένεια....να φτάνεις στο σημείο να χωρίσεις έστω και προσωρινά για το όνομα....

Τραγικό όντως αλλά κ το παιδί που του είχαν βγάλει τέτοιο όνομα κ το φωναζαν


zTF7p3.png

dj8Lp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Heidelberg είπε:

Για να γελάσουμε λίγο: ήξερα μια κοπέλα που όλοι την φώναζαν Μπόνυ. Ήταν βαφτισμένη με 2 τελείως άσχετα ονόματα (δεν είμαι σίγουρη, νομίζω Κατερίνα-Σπυριδούλα), που ήταν τα ονόματα των γιαγιάδων. Επειδή όμως έγιναν πολλοί τσακωμοί για το όνομα και οι γονείς της είχαν χωρίσει για κάποιο διάστημα για αυτόν τον λόγο, αποφάσισαν μετά να δώσουν και τα δύο ονόματα, αλλά στην πράξη να μην ακούγεται κανένα. Όλοι την ξέραμε Μπόνυ και στο σχολείο και παντού και μόνο οι γιαγιάδες την φώναζαν με τα βαφτιστικά της (η καθεμιά με το δικό της όμως!)

Όταν έλεγε την ιστορία, όλοι γελούσαν βέβαια, αλλά πόσο τραγικό φαντάζομαι για την οικογένεια....να φτάνεις στο σημείο να χωρίσεις έστω και προσωρινά για το όνομα....

Είχα γνωρίσει κ εγώ μια κοπέλα με αυτό το όνομα! Είχε δύο ευτυχώς οπότε εγώ την φώναζα με το άλλο.. το ξέρω λάθος αλλά μου φαινόταν αστείο να την φωνάζω έτσι. Ήμασταν κ στη δουλειά..

  • Χαχα 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...