Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

Κορίτσια χαιρομαι που ακουω οτι οι εγκυμοσυνες προχωρανε ασχετα με τα οποια προβληματακια προκυπτουν.....εγω εχω ακομα πρωινες αναγουλες με το που ξυπναω και μερικες φορες καταληγουν σε εμετο....επισης σημερα ενιωθα για λιγο κατι σαν μαχαιρακια κοντα στο πιπι κατω απο τον αφαλο αλλα περασαν....εχω και ευερεθιστο εντερο και μπερδευω τους πονους γιατι συχνα ποναω λογω εντερου....κατα τα αλλα τα ιδια....το μονο συμπτωμα που εχω απο την πρωτη μερα και δεν εχει υποχωρησει ειναι το μουδιασμα στα πλαινα της λεκανης που με αναγκαζει να αλλαζω συνεχεια πλευρο στον υπνο....τρωω πολυ και ποναει και η μεση τις τελευταιες μερες αρκετα οταν ειμαι σε ανακλιση....αυτααααααααααααααααααααααααα....ευχομαι καλο πασχα να χουμε και μετα να ξεκινησουμε το σοπινγκ θεραπι...

  • Μου αρέσει 1

MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Anactacia είπε:

Καλημέρα, σε όλες.

Είμαι κι εγώ μια μανούλα του Αυγούστου, με ΠΗΤ 23/8, και περιμένω αγοράκι. Έχω επίσης ένα κοριτσάκι 5μιση ετών που γεννήθηκε επίσης Αύγουστο (μας πάει ο μήνας, φαίνεται).

Είμαι 38 χρονών και με τον άντρα μου αποφασίσαμε να μήν κάνουμε αμνιοπαρακέντηση, μιας και είχα μια καλή αυχενική, πάνω από 1/2350.

Χθες βρισκόμουν ακριβώς στην 17w 1d,και πήγα για υπέρηχο. Οι μετρήσεις του μπέμπη και η ανατομία μου φυσιολογική , όμως, υπάρχουν στον εγκέφαλο του 2 μικρές κύστες χοριοειδους πλέγματος,6 και 7 mm. Οι οποίες συνήθως υποχωρούν στην 26η εβδομάδα. Οι κύστες αυτές όταν συνδιάζονται με άλλα ευρήματα,που στην δική μου περίπτωση δεν συμβαίνει, σχετίζονται άμεσα με την Τρισωμια 18, μια βαρύτατη πάθηση (αν το έμβρυο, επιβιώσει). 

Ο γιατρός είναι πολύ αισιόδοξος, και είπε ως την Β επιπέδου (που έχω για 20/4), να μήν μας απασχολεί και ότι αν στην Β επιπέδου συνεχίζουν να μας αποσχολουν, λόγω μεγέθους ή άλλων ευρημάτων, να κάνουμε τότε αμνιοπαρακέντηση.

Η σχετική αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο,με καθησύχασε επίσης, απ' ότι γράφεται η Τρισωμια 18 είναι τόσο βαριά πάθηση όπου το ευβρυο παρουσίαζε πληθώρα ευρημάτων υπερηχογραφικά, και οι κύστες μεμονωμένα, είναι άνευ σημασίας σε αυτές τις εβδομάδες.

Ωστόσο θέλω να το μοιραστώ μαζί σας, και περιμένω τυχών εμπειρίες και απόψεις.

Συγγνώμη για το μεγάλο post, με το καλό να έρθουν τα μωράκια σε όλες.

 

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό!!! Εγώ δεν έχω κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω αλλά αφού ο γιατρός σου είναι άνετος τότε κ εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

@samiam Κ εγώ τα νιώθω αυτά τώρα τελευταία! Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν φουσκωσω απότομα είναι επειδή έφαγα κάτι κ με ζοριζει στην χώνεψη. Μετά από 4-5 ώρες ξεφουσκώνω. Δες το, μπορεί να ναι κ αυτό. Πολλά περίεργα νομίζω θα κάνει το σώμα μας μέχρι να γεννησουμε. Μην σου πω κ μετά..

@Zouzou94 2 ωρίτσες παλεύεται σε σχέση με μέρες που έχω ακούσει. Είχες κάνει επισκληριδιο? Δεν θυμάμαι..

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ !!!

Agusta               ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

gogouli88       ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Sam13        ΠΗΤ 08/08/2018 Β 04/4

Heidelberg       ΠΗΤ 15/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Katerina.84     ΠΗΤ  15/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

rapounzel_rapounzel    ΠΗΤ 19/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! Β 19/4

modena    ΠΗΤ 19/08/2018  ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 12/4

Melissoula27      ΠΗΤ 19/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 12/4

Χαρά Τριανταφυλλακι.   ΠΗΤ 22/08/2018    Β 17/4

Maraki2018     ΠΗΤ 22/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 19/4

Anactacia     ΠΗΤ 23/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 20/4

Nefeli2014        ΠΗΤ 24/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! Β 16/4

samiam                       ΠΗΤ 24/08/2018

Filisia87            ΠΗΤ 26/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Mariloux                   ΠΗΤ 26/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ + ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

marakiinlove        ΠΗΤ 27/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Zouzou94        ΠΗΤ 28/08/2018 

Coset                     ΠΗΤ 30/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

vaclia                     ΠΗΤ 31/08/2018 

elenistam          ΠΗΤ 03/09/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Να δίνετε νεότερες πληροφορίες κορίτσια μου να το ανανεώνουμε το πινακάκι μας!! Με το καλό να κρατήσουμε όλες τα Αυγουστιάτικα μωράκια μας!! :wub:


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Να μην ανησυχεις καθόλου!!!όλα θα είναι μια χαρά!!!δεν ειχες κάνει κοιλιτσα εσύ και τώρα φούσκωσες, κάπου πρέπει να χωρέσει κι αυτό το Ζουζούνι πια!!!! εσυ γιατί είσαι σε ακινησία κοριτσάκι μου;;;

Ειχα αιμοραγιες απο 6η βδομαδα....λογω αιματωματος το οποιο υποχωρησε.


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , samiam είπε:

Ειχα αιμοραγιες απο 6η βδομαδα....λογω αιματωματος το οποιο υποχωρησε.

Μάλιστα...  Σε καταλαβαίνω!εγω είχα αιμορραγία στην 12η και αποκόλληση!αλλά όταν έδεσε η αποκόλληση σηκώθηκα από το κρεβάτι!δεν είμαι ξάπλα πλέον!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Καλώς ήρθαν στο γκρουπ κ τα νέα μέλη, με το καλό σας εύχομαι να κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατα μωράκια!!! Μου πήρε λίγη ώρα να σας διαβάσω από την τελευταία φορά που έγραψα χαχα...

απο ρουχα που λέγατε, έχω κρατήσει του γιου μου που τα περισσότερα τα είχα πάρει λευκά όποτε με τον ερχομό των διδυμων θα με βολέψουν κ για τα δυο αλλά θα πάρω κ κάποια χρωματιστά για το καθένα!! Για τις 40 εβδομάδες που γράψατε... είναι πάλι ανάλογα σε τι γιατρό θα πέσεις!! Μετά τις 40 υποτίθεται ότι μπαίνεις στην "παράταση" που μπορεί να φτάσει μέχρι 42+... έχω πολλές γνωστές που γέννησαν σε αυτές τις εβδομάδες!! Δεν είναι κάτι τραγικό!! 

Το κομμάτι θηλασμός είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο!! Οποία θέλει να θηλάσει θα πρέπει να διαβάσει πολύ, πααααρα πολυ!! Επίσης να μπείτε σε εθελοντική ομάδα θηλασμού στο fb που υπάρχουν για κάθε πόλη!! Η βοήθεια τους είναι ανεκτίμητη!! Οι πληγωμένες θηλές είναι από λάθος πιάσιμο.. μαστίτιδα παθαίνουμε όταν το στήθος δεν αδειάζει κ μένει μέσα το γάλα.. υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης πριν φτάσουμε να πάρουμε αντιβίωση! Ο γιος μου θήλασε μέχρι 3,5 χρόνων όπου αποθηλασε μόνος του. Βέβαια ότι πρόβλημα αντιμετώπισα είχα βοήθεια από την ομάδα που έγραψα πιο πάνω... επίσης για τις νέες μαμάδες αλλά κ τις παλιές, καλό θα ήταν να ξεκινήσετε μαθήματα προετοιμασίας εγκύου.. εγώ στο πρώτο δεν έκανα αλλά τα έκανα τώρα κ είδα ότι πολλά πράγματα δεν τα ήξερα!! 

Νομιζω η @rapounzel_rapounzel με ρώτησε αν ειμαι από Αθήνα.. ναι, Αθήνα βρίσκομαι!! 

Ααα κορίτσια εξετάσεις για τοξόπλασμα κάνουμε μια φορά σε κάθε τρίμηνο... επίσης εγώ έκανα για βιταμίνη D & B12 που ήταν στα τάρταρα... όταν αυτές οι δυο είναι χαμηλά να ξέρετε ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει σωστα τον σίδηρο. Κ είναι ο λόγος που χάθηκα για λίγες μέρες μιας κ έτρεχα από γυναικολόγο σε ενδοκρινολόγο κ τέλος σε αιματολόγο... έπεσε παρα πολύ ο αιματοκριτης μου... κ τώρα τρέχω να ανεβάσω αυτά τα δυο μπας κ γλιτώσω την μετάγγιση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sam13 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Καλώς ήρθαν στο γκρουπ κ τα νέα μέλη, με το καλό σας εύχομαι να κρατήσετε στην αγκαλιά σας υγιέστατα μωράκια!!! Μου πήρε λίγη ώρα να σας διαβάσω από την τελευταία φορά που έγραψα χαχα...

απο ρουχα που λέγατε, έχω κρατήσει του γιου μου που τα περισσότερα τα είχα πάρει λευκά όποτε με τον ερχομό των διδυμων θα με βολέψουν κ για τα δυο αλλά θα πάρω κ κάποια χρωματιστά για το καθένα!! Για τις 40 εβδομάδες που γράψατε... είναι πάλι ανάλογα σε τι γιατρό θα πέσεις!! Μετά τις 40 υποτίθεται ότι μπαίνεις στην "παράταση" που μπορεί να φτάσει μέχρι 42+... έχω πολλές γνωστές που γέννησαν σε αυτές τις εβδομάδες!! Δεν είναι κάτι τραγικό!! 

Το κομμάτι θηλασμός είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο!! Οποία θέλει να θηλάσει θα πρέπει να διαβάσει πολύ, πααααρα πολυ!! Επίσης να μπείτε σε εθελοντική ομάδα θηλασμού στο fb που υπάρχουν για κάθε πόλη!! Η βοήθεια τους είναι ανεκτίμητη!! Οι πληγωμένες θηλές είναι από λάθος πιάσιμο.. μαστίτιδα παθαίνουμε όταν το στήθος δεν αδειάζει κ μένει μέσα το γάλα.. υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης πριν φτάσουμε να πάρουμε αντιβίωση! Ο γιος μου θήλασε μέχρι 3,5 χρόνων όπου αποθηλασε μόνος του. Βέβαια ότι πρόβλημα αντιμετώπισα είχα βοήθεια από την ομάδα που έγραψα πιο πάνω... επίσης για τις νέες μαμάδες αλλά κ τις παλιές, καλό θα ήταν να ξεκινήσετε μαθήματα προετοιμασίας εγκύου.. εγώ στο πρώτο δεν έκανα αλλά τα έκανα τώρα κ είδα ότι πολλά πράγματα δεν τα ήξερα!! 

Νομιζω η @rapounzel_rapounzel με ρώτησε αν ειμαι από Αθήνα.. ναι, Αθήνα βρίσκομαι!! 

Ααα κορίτσια εξετάσεις για τοξόπλασμα κάνουμε μια φορά σε κάθε τρίμηνο... επίσης εγώ έκανα για βιταμίνη D & B12 που ήταν στα τάρταρα... όταν αυτές οι δυο είναι χαμηλά να ξέρετε ότι ο οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει σωστα τον σίδηρο. Κ είναι ο λόγος που χάθηκα για λίγες μέρες μιας κ έτρεχα από γυναικολόγο σε ενδοκρινολόγο κ τέλος σε αιματολόγο... έπεσε παρα πολύ ο αιματοκριτης μου... κ τώρα τρέχω να ανεβάσω αυτά τα δυο μπας κ γλιτώσω την μετάγγιση..

Θελω παρά πολύ να θηλασω οπότε θα ήθελα να μου πεις που μπορώ να βρω αυτές τις ομάδες!

Σκεφτόμουν στον 7ο να κάνω μαθήματα ανωδυνου τοκετού και θηλασμού πιο πολύ για να είμαι καλά προετοιμασμένη για τον θηλασμό και να τα καταφέρω!τα μαθήματα προετοιμασίας εγκύου είναι αυτά που λέω και εγώ;;;

Εξετάσεις και εμένα μου γράφει σε κάθε τρίμηνο να κάνω!εγω εχω έλλειψη βιταμίνης b12 πριν την εγκυμοσύνη γιατί εχω θρομβοφιλια!Και επινα σύμπλεγμα βιταμινών b στην εγκυμοσύνη αλλά πριν 2 βδομάδες μου είπε ο γιατρός οτι τώρα μπορώ να τις σταματήσω!

Γιατί μετάγγιση;;;είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα;;;


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ραπουνζελ είσαι Αθήνα;; τα μαθήματα προετοιμασίας δεν αφορούν μόνο το θηλασμό αλλά παααρα πολλά κομμάτια!!! Επίσης βρες κάποια γνωστή σου που να θηλάζει κ να ειμαι μέλος στην ομάδα θηλασμού της Αττική ώστε να μπορέσει να σε προσθέσει!! 

Για την B12 εκανες εξετάσεις, είδατε ότι ανέβηκε κ έτσι σου είπε να σταματήσεις;; εγω τώρα θα κάνω ενέσιμη B 12 ώστε να φουλάρω γρήγορα όπως κ μεγάλη δόση D. Θελουμε μέσα σε ένα μήνα να ανέβουν για να βοηθήσουν τον σίδηρο... κοιτά ξεκίνησα με 37,5 αιματοκρίτη κ από τον 3ο μέχρι τώρα τον 5ο έπεσε στο 27,5.... στο 23-24 μου είπε για μετάγγιση.. Εεεεε δεν ειμαι από αυτές που θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια κ θα τα αφήσω στο έλεος του Θεού... ψάχτηκα, ρώτησα κ βρήκα μαμάδες που πέρασαν το ίδιο!! Με συμβούλεψαν αυτό που γράφω με τις βιταμίνες, το συζήτησα με τον γιατρό που έχω (προς το παρον) κ εκείνος με έστειλε στην ενδοκρινολόγο. Μαζι της άλλαξα την διατροφή κ τον τρόπο που παίρνω τα συμπληρώματα κλπ κ μετά σε αιματολόγο. 

Επίσης θα "συμβούλευα"  οοοολα τα κορίτσια ΠΡΟΣΟΧΗ στο μαρσιπο που θα αγοράσετε!!! Μακριά από τους κλασικούς κ με τα κουμπωματα!!!!!!! Δείτε κάτι σε mei tai, wrap, pouch ή ring sling. Μόνο αυτά υποστηρίζουν την σωστή στάση σώματος των μωρών ( κ για νεογέννητα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Sam13 είπε:

Ραπουνζελ είσαι Αθήνα;; τα μαθήματα προετοιμασίας δεν αφορούν μόνο το θηλασμό αλλά παααρα πολλά κομμάτια!!! Επίσης βρες κάποια γνωστή σου που να θηλάζει κ να ειμαι μέλος στην ομάδα θηλασμού της Αττική ώστε να μπορέσει να σε προσθέσει!! 

Για την B12 εκανες εξετάσεις, είδατε ότι ανέβηκε κ έτσι σου είπε να σταματήσεις;; εγω τώρα θα κάνω ενέσιμη B 12 ώστε να φουλάρω γρήγορα όπως κ μεγάλη δόση D. Θελουμε μέσα σε ένα μήνα να ανέβουν για να βοηθήσουν τον σίδηρο... κοιτά ξεκίνησα με 37,5 αιματοκρίτη κ από τον 3ο μέχρι τώρα τον 5ο έπεσε στο 27,5.... στο 23-24 μου είπε για μετάγγιση.. Εεεεε δεν ειμαι από αυτές που θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια κ θα τα αφήσω στο έλεος του Θεού... ψάχτηκα, ρώτησα κ βρήκα μαμάδες που πέρασαν το ίδιο!! Με συμβούλεψαν αυτό που γράφω με τις βιταμίνες, το συζήτησα με τον γιατρό που έχω (προς το παρον) κ εκείνος με έστειλε στην ενδοκρινολόγο. Μαζι της άλλαξα την διατροφή κ τον τρόπο που παίρνω τα συμπληρώματα κλπ κ μετά σε αιματολόγο. 

Επίσης θα "συμβούλευα"  οοοολα τα κορίτσια ΠΡΟΣΟΧΗ στο μαρσιπο που θα αγοράσετε!!! Μακριά από τους κλασικούς κ με τα κουμπωματα!!!!!!! Δείτε κάτι σε mei tai, wrap, pouch ή ring sling. Μόνο αυτά υποστηρίζουν την σωστή στάση σώματος των μωρών ( κ για νεογέννητα)!!!!

Ναι, Αθήνα είμαι!δυτικά προάστια!

Θέλω γενικά να τα κάνω γιατί πιστεύω οτι βοηθάνε αλλά διάβασα οτι τα κάνεις στον 7ο, οχι νωρίτερα!

Δυστυχώς δεν εχω καμία γνωστή που θηλάζει!

Εχω έλλειψη Β12 πριν την εγκυμοσύνη και επειδή εχω θρομβοφιλια πάντα θα εχω έλλειψη!συνήθως οταν έχεις κάποιο θέμα με το αίμα έχεις και έλλειψη Β12!μου ξεκίησε ο γιατρός σύμπλεγμα βιταμινών Β ενα μήνα πριν μείνω έγκυος και μέχρι την 16η βδομάδα που μου είπε οτι πλέον μπορώ να τα σταματήσω!Δεν έκανα εξέταση για την Β!απο βδομάδα θα κάνω εξετάσεις πάλι αλλά όχι για Β!αν δω οτι έχει πέσει ο αιματοκρίτης και το σίδηρο θα του πω να κανω και για την Β12!επειδή ταλαιπωρήθηκα για να μείνω έγκυος και εχω και μια εγκυμοσύνη με διάφορα προβλήματα ο γιατρός μου είναι πολύ προσεκτικός με εμένα!πιστεύω ότι δεν θα ρίσκαρε με το να μου πει να σταματήσω τις βιταμίνες!

Πολύ καλά κάνεις και δεν μένεις με τα χέρια σταυρωμένα!δεν παίζουμε με αυτά!είμαι και εγω της άποψης οτι πρέπει να τα ψάχνουμε και να μιλάμε με τον γιατρό μας για το τι είναι καλύτερο να κάνουμε!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η προετοιμασία εγκύων δεν παίζει ρόλο ποτέ θα την ξεκινήσεις!! Τι στον 5ο τι στον 7ο... οι πληροφορίες είναι ίδιες!! Ίσως αν πας πιο νωρις να αποφύγεις λάθος αγορές (όπως ανέφερα πιο πάνω για τον μαρσιπο)... είναι κοντά στα 6 μαθήματα!! 

Οκ αφού έχεις θέμα λογικά δεν θα σου έδινε λάθος οδηγία ο γιατρός σου!!! Αλλά αφού είναι να κανεις εξετασεισ πες του να σου γράψει κ για b12 καλό θα είναι να δείτε προληπτικά που βρίσκεσαι ;) εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με το αίμα μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη κ αυτό λόγο δίδυμης αλλά είμαστε σε καλό δρόμο!!! 

Λοιπον αν θέλεις μπορείς να με κανεις φίλη σου στο fb κ να σε προσθέσω στην ομάδα της Αττικης. Έχει άπειρα αρχεία (ότι συστήνει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας) κ μπορείς να τα διαβάζεις από τώρα ώστε να είσαι έτοιμη με τον ερχομό του μωρού!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Sam13 είπε:

Η προετοιμασία εγκύων δεν παίζει ρόλο ποτέ θα την ξεκινήσεις!! Τι στον 5ο τι στον 7ο... οι πληροφορίες είναι ίδιες!! Ίσως αν πας πιο νωρις να αποφύγεις λάθος αγορές (όπως ανέφερα πιο πάνω για τον μαρσιπο)... είναι κοντά στα 6 μαθήματα!! 

Οκ αφού έχεις θέμα λογικά δεν θα σου έδινε λάθος οδηγία ο γιατρός σου!!! Αλλά αφού είναι να κανεις εξετασεισ πες του να σου γράψει κ για b12 καλό θα είναι να δείτε προληπτικά που βρίσκεσαι ;) εγώ δεν είχα ποτέ θέμα με το αίμα μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη κ αυτό λόγο δίδυμης αλλά είμαστε σε καλό δρόμο!!! 

Λοιπον αν θέλεις μπορείς να με κανεις φίλη σου στο fb κ να σε προσθέσω στην ομάδα της Αττικης. Έχει άπειρα αρχεία (ότι συστήνει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας) κ μπορείς να τα διαβάζεις από τώρα ώστε να είσαι έτοιμη με τον ερχομό του μωρού!! 

Που πηγες και έκανες τα μαθήματα;;;

Τώρα μου τις έχει γράψει!θα τις κάνω και θα παω πάλι την μεγάλη δευτερα οπότε θα του πω και για την B12!

Θέλω!θέλω!μ'αρεσει πολύ να ενημερώνομαι για αυτά και να ξέρω τι μου γίνεται!σε ευχαριστώ πολύ!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Περαστικά!!!στην μύτη νομίζω μόνο ορους και physiomer επιτρέπεται!για τον λαιμό υπάρχει ενα καταπληκτικό σπρευ της power health και είναι φυτικό! Το ανακάλυψα πριν 1,5 χρόνο και είναι φοβερό!δεν έχει χρειαστεί να βάλω πάνω από 2 μέρες, ρωτά τον γιατρό αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Ο όρος δεν μου έκανε διάφορα για να πω την αλήθεια..θα μιλήσω με τον γιατρό για το σπρέι να δω! :)

5 ώρες πρίν, modena είπε:

Καλώς ήρθες!!! Με το καλό!!! Εγώ δεν έχω κάτι παρόμοιο για να σε βοηθήσω αλλά αφού ο γιατρός σου είναι άνετος τότε κ εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!

@samiam Κ εγώ τα νιώθω αυτά τώρα τελευταία! Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν φουσκωσω απότομα είναι επειδή έφαγα κάτι κ με ζοριζει στην χώνεψη. Μετά από 4-5 ώρες ξεφουσκώνω. Δες το, μπορεί να ναι κ αυτό. Πολλά περίεργα νομίζω θα κάνει το σώμα μας μέχρι να γεννησουμε. Μην σου πω κ μετά..

@Zouzou94 2 ωρίτσες παλεύεται σε σχέση με μέρες που έχω ακούσει. Είχες κάνει επισκληριδιο? Δεν θυμάμαι..

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ !!!

Agusta               ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

gogouli88       ΠΗΤ 05/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Sam13        ΠΗΤ 08/08/2018 Β 04/4

Heidelberg       ΠΗΤ 15/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Katerina.84     ΠΗΤ  15/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

rapounzel_rapounzel    ΠΗΤ 19/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! Β 19/4

modena    ΠΗΤ 19/08/2018  ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 12/4

Melissoula27      ΠΗΤ 19/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 12/4

Χαρά Τριανταφυλλακι.   ΠΗΤ 22/08/2018    Β 17/4

Maraki2018     ΠΗΤ 22/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 19/4

Anactacia     ΠΗΤ 23/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!! Β 20/4

Nefeli2014        ΠΗΤ 24/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!! Β 16/4

samiam                       ΠΗΤ 24/08/2018

Filisia87            ΠΗΤ 26/08/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Mariloux                   ΠΗΤ 26/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ + ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

marakiinlove        ΠΗΤ 27/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Zouzou94        ΠΗΤ 28/08/2018 

Coset                     ΠΗΤ 30/08/2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

vaclia                     ΠΗΤ 31/08/2018 

elenistam          ΠΗΤ 03/09/2018 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Να δίνετε νεότερες πληροφορίες κορίτσια μου να το ανανεώνουμε το πινακάκι μας!! Με το καλό να κρατήσουμε όλες τα Αυγουστιάτικα μωράκια μας!! :wub:

Επισκληριδιο όχι δεν είχα κάνει..να σου πω την αλήθεια όμως ζήτησα και μου είχαν πει τότε δεν έχει αναισθησιολογο να μου έκαναν..οπότε έκανα υπομονή! Καλά δεν το συζητάω για περιπτώσεις που υποφέρουν ώρες..υπηρχαν κοπέλες μαζί μου τότε που δεν μιλούσαν ελληνικά και δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως να περνούν αναπνοες και πως να καθήσουν! Πραγματικά δεν ξέρω μετά από πόσες ώρες γέννησαν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Που πηγες και έκανες τα μαθήματα;;;

Τώρα μου τις έχει γράψει!θα τις κάνω και θα παω πάλι την μεγάλη δευτερα οπότε θα του πω και για την B12!

Θέλω!θέλω!μ'αρεσει πολύ να ενημερώνομαι για αυτά και να ξέρω τι μου γίνεται!σε ευχαριστώ πολύ!

Τα έκανα σε έναν χώρο που έχει φίλη μου βοηθός μητρότητας. Πιστοποιημένη επίσης σε βρεφικό μασάζ, γιόγκα εγκυμοσυνης κ προετοιμασίας εγκύου κ συνεργάτης της Attachment Parenting Hellas. επιτρέπεται να γράψω το όνομα του χώρου;; δεν θυμαμαι καθόλου απ'οταν έγραφα στην εγκυμοσύνη του γιου μου. 

Οκ αφού τις έχετε γράψει δεν πειράζει. Στις επόμενες! Αντε μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα!! 

@Zouzou94 περαστικά σου εύχομαι κ γρήγορα!!! Όσο για την γεννα σου καλύτερα που δεν εκανες επισκληρίδειο. Γιατί μετά η μια παρέμβαση υποδέχεται την άλλη. Ενώ φυσικά όλα αντεχονται!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sam13 είπε:

Τα έκανα σε έναν χώρο που έχει φίλη μου βοηθός μητρότητας. Πιστοποιημένη επίσης σε βρεφικό μασάζ, γιόγκα εγκυμοσυνης κ προετοιμασίας εγκύου κ συνεργάτης της Attachment Parenting Hellas. επιτρέπεται να γράψω το όνομα του χώρου;; δεν θυμαμαι καθόλου απ'οταν έγραφα στην εγκυμοσύνη του γιου μου. 

Οκ αφού τις έχετε γράψει δεν πειράζει. Στις επόμενες! Αντε μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα!! 

@Zouzou94 περαστικά σου εύχομαι κ γρήγορα!!! Όσο για την γεννα σου καλύτερα που δεν εκανες επισκληρίδειο. Γιατί μετά η μια παρέμβαση υποδέχεται την άλλη. Ενώ φυσικά όλα αντεχονται!!! 

Πραγματικά πόσο πολύ βοήθεια οι συμβουλές σου!! Προσωπικα σε ευχαριστω πολύ! Βρήκα την ομάδα στο fb για την δική μου πόλη κ θα ψαχτω κ για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού!

@Zouzou94 κ εγώ θα προσπαθήσω να την αποφύγω την επισκληριδιο αλλά αν ζοριστω θα την ζητήσω σίγουρα.. Πως τα πας?


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω επισκληριδιο. Μου το είπε σαν εντολή να το πω? Μου είπε ότι ο πόνος δεν αντέχετε. Θέλω να το ψάξω λίγο η αλήθεια είναι. Καταλαβαίνω οτι το είπε για το καλό μου. Αλλά για να έχουν γεννήσει τόσες γυναίκες χωρίς επισκληριδιο Ίσως μπορώ και εγώ...:)


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Μάλιστα...  Σε καταλαβαίνω!εγω είχα αιμορραγία στην 12η και αποκόλληση!αλλά όταν έδεσε η αποκόλληση σηκώθηκα από το κρεβάτι!δεν είμαι ξάπλα πλέον!

Εμενα υποχωρησε αμεσως το αιματωμα αλλα ειχα αιμα για 3 βδομαδες... τωρα κυκλοφορω απλα με πολυ προσοχη,γιατι ακομα φοβαμαι. Ο γιατρος μου ειπε να κινουμαι κανονικα,γενικα ομως ολα με μέτρο.


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...