Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

@modena αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη θα βρεις χώρους που κάνουν μαθήματα προετοιμασίας κ γιόγκα... όχι μόνο ανώδυνου τοκετού. Επίσης μια εταιρία με φρουτόκρεμες γνωστή, πριν 5 χρόνια έκανε live σεμινάρια κ παρακολουθούσε οποία μαμά ήθελε από τον υπολογιστή της κ στο τέλος γράφαμε τις ερωτήσεις μας, τις διάβαζαν κ μας απαντούσαν.. για ψάξε κ γι'αυτο!! 

@Χαρά Τριανταφυλλακι. διάβασε για την επισκληρίδειο αναισθησία.. διάβασε όλες τις εκδοχές!! Σε κάποιες ήταν βοήθεια κ σε άλλες η αρχή για να καταλήξουν σε καισαρική.. δεν στο λέω να τρομάξει αλλά γιατί θέλω να βοηθήσω!! Όταν μπαίνει η αναισθησία η μαμά ξεκουράζεται σίγουρα!! Αλλά σου πω την δίκη μου πλευρά που έκανα την αναισθησία, οι συσπάσεις εκεί που είχαν ρυθμό κ διάρκεια, αραίωσαν κ από 1 λεπτό έγιναν 2λεπτες, 3λεπτες... τότε βάλαμε τεχτητους ώστε να ξανά συγχρονιστούν κ πίστεψε με τις ένιωθα κ ας είχα κάνει την επισκληρίδειο. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά κ γέννησα φυσιολογικά!! Επίσης συζητά με τον γιατρό αν μπορείς να κανεις την επισκληρίδειο περιπατητική.. είναι η ίδια αναισθησία αλλά μικρότερη δόση που σου επιτρέπει να περπατήσεις, να κανεις ασκήσεις στη μπάλα ή στο κρεβατι ;) 

@samiam όλα καλά θα πάνε!! Αν εσυ δεν νιωθεις σιγουριά ώστε να κινηθείς όπως σου είπε ο γιατρός, λειτούργησε όπως σου βγαίνει!! Δεν πειράζει αν προσεχεις λίγο παραπάνω, είναι λογικό!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Sam13 είπε:

Τα έκανα σε έναν χώρο που έχει φίλη μου βοηθός μητρότητας. Πιστοποιημένη επίσης σε βρεφικό μασάζ, γιόγκα εγκυμοσυνης κ προετοιμασίας εγκύου κ συνεργάτης της Attachment Parenting Hellas. επιτρέπεται να γράψω το όνομα του χώρου;; δεν θυμαμαι καθόλου απ'οταν έγραφα στην εγκυμοσύνη του γιου μου. 

Οκ αφού τις έχετε γράψει δεν πειράζει. Στις επόμενες! Αντε μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα!! 

@Zouzou94 περαστικά σου εύχομαι κ γρήγορα!!! Όσο για την γεννα σου καλύτερα που δεν εκανες επισκληρίδειο. Γιατί μετά η μια παρέμβαση υποδέχεται την άλλη. Ενώ φυσικά όλα αντεχονται!!! 

Καλημέρα!!!νομίζω οτι κάνει αλλά στειλτο μου σε προσωπικό μήνυμα και το όνομα σου για να σε βρω στο Facebook!

Ναι! Ναι!μεγάλη βδομάδα γιατρό για να κάνουμε ήρεμες Πάσχα!!!

Και εγω χωρίς επισκληριδιο θελω να γεννησω,θα δείξει.... Οχι οτι δεν φοβάμαι, φοβάμαι και μάλιστα πολύ αλλά άλλο τόσο φοβάμαι και την επισκληριδιο!

1 hour ago, samiam είπε:

Εμενα υποχωρησε αμεσως το αιματωμα αλλα ειχα αιμα για 3 βδομαδες... τωρα κυκλοφορω απλα με πολυ προσοχη,γιατι ακομα φοβαμαι. Ο γιατρος μου ειπε να κινουμαι κανονικα,γενικα ομως ολα με μέτρο.

Και εγω όλα με μέτρο τα κάνω!ειδαμε και την μπουμπου τώρα που είναι πολύ χαμηλά οπότε όλα με προσοχή!όχι έντονη δραστηριότητα μου είπε και μετά από ότι κάνω να πηγαίνω να ξαπλωνω!και οταν εχω πονακια επίσης!δυστυχώς όταν περάσεις κάτι τέτοιο έχεις φόβο σε όλη την εγκυμοσύνη!

1 ώρα πρίν, Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω επισκληριδιο. Μου το είπε σαν εντολή να το πω? Μου είπε ότι ο πόνος δεν αντέχετε. Θέλω να το ψάξω λίγο η αλήθεια είναι. Καταλαβαίνω οτι το είπε για το καλό μου. Αλλά για να έχουν γεννήσει τόσες γυναίκες χωρίς επισκληριδιο Ίσως μπορώ και εγώ...:)

Καλημέρα!!!κακώς σου είπε ο γιατρός σου οτι οι πονοι δεν αντεχονται!καταρχήν ένας άντρας γυναικολόγος δεν μπορεί να γνωρίζει τους πόνους της γέννας!!!καλά κάνεις και το ψαχνεις!αυτό είναι επιλογή της κάθε γυναίκας!μακάρι να τα καταφέρουμε και εμείς!!!

  • Μου αρέσει 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

@rapounzel_rapounzel σου έστειλα πμ. 

Τελεια!! Μ.Τεταρτη έχω Β επιπέδου... ανυπομονώ να δω τα μικρούλια μου κ τον τράχηλο.. εύχομαι να είναι ίδιος κ να μην έχει μαζέψει Χαχαχχαχαχα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Sam13 είπε:

@rapounzel_rapounzel σου έστειλα πμ. 

Τελεια!! Μ.Τεταρτη έχω Β επιπέδου... ανυπομονώ να δω τα μικρούλια μου κ τον τράχηλο.. εύχομαι να είναι ίδιος κ να μην έχει μαζέψει Χαχαχχαχαχα 

Α!εσύ έχεις β'επιπεδου!θα είσαι η πρώτη νομίζω!!!ένα άγχος με τον τράχηλο έχω και εγω!εύχομαι όλα να είναι τέλεια!!!και τα μικρά σου και ο τράχηλος να κάτσει εκεί που είναι!!!!Χαχαχα


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εσυ γιατί αγχώνεσαι με τον τράχηλο;; υπάρχει κάποιο ιστορικό;; 

εμας μας ανησυχεί γιατί έχω γεννήσει ήδη μια φορά φυσιολογικά κ είναι πιο ευαίσθητος τώρα με δυο μωρα... σκέψου ότι είναι από 300γρ κάθε μωρο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Sam13 είπε:

Εσυ γιατί αγχώνεσαι με τον τράχηλο;; υπάρχει κάποιο ιστορικό;; 

εμας μας ανησυχεί γιατί έχω γεννήσει ήδη μια φορά φυσιολογικά κ είναι πιο ευαίσθητος τώρα με δυο μωρα... σκέψου ότι είναι από 300γρ κάθε μωρο... 

Την πέμπτη που είχα πάει στον γιατρό τον μετρήσαμε και ηταν 3 εκατοστά!το μωρό είναι χαμηλά με το κεφάλι κατω όμως και είναι πολύ χαμηλά το κεφάλι της και με πιέζει!και ανησύχησα λίγο!μου είπε όμως οτι είναι ένας ικανοποιητικός τράχηλος και το στόμιο τελείως κλειστό και να μην ανησυχω!αν στην β'επιπεδου έχει φτάσει 2,5 μου είπε οτι βάζω μια κολπική κρέμα που σφίγγει τον τράχηλο!

Θρεμενα τα μωρά σου!!!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Τι κρέμα ειμαι αυτή;;; εμένα αν πέσει κάτω από 2 πάω για περιδεση.. 3 εκατοστά ήταν στην αυχενική.. μέχρι τώρα δεν έχω κάνει άλλο κολπικο υπέρηχο ώστε να ξερω που βρισκόμαστε!! Στην καλλιέργεια που έκανα όμως μιας κ μπήκε κολποδιαστολεας είδε τον τράχηλο κ μου είπε ότι φαίνεται ικανοποιητικός σε μέγεθος αλλά σίγουρα θα ξέρουμε με την β επιπέδου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Sam13 είπε:

Ωπ! Τι κρέμα ειμαι αυτή;;; εμένα αν πέσει κάτω από 2 πάω για περιδεση.. 3 εκατοστά ήταν στην αυχενική.. μέχρι τώρα δεν έχω κάνει άλλο κολπικο υπέρηχο ώστε να ξερω που βρισκόμαστε!! Στην καλλιέργεια που έκανα όμως μιας κ μπήκε κολποδιαστολεας είδε τον τράχηλο κ μου είπε ότι φαίνεται ικανοποιητικός σε μέγεθος αλλά σίγουρα θα ξέρουμε με την β επιπέδου..

Είναι κρέμα προγεστερόνης νομίζω!

Την επόμενη μέρα λοιπόν τον πήρα τηλέφωνο να μιλήσουμε για τον τράχηλο γιατί το είχα έννοια!

Γιατί στην αυχενική ηταν 3,6!μου είπε ότι η μέτρηση στην αυχενική δεν είναι ακριβής και οταν βλέπουν έναν μακρύ τράχηλο δεν δίνουν ιδαίτερη σημασία να τον μετρήσουν ακριβώς!και οτι η μέτρηση του τραχήλου από γιατρό σε γιατρό διαφέρει!εμείς μου λέει τον μετρήσαμε 3,0 αν στην β'επιπεδου βγεί 3,2 δεν σημαίνει οτι μακρυνε αλλά τον μετράμε λίγο διαφορετικά!οτι μας απασχολεί το ακριβές μέγεθος του τραχήλου από την 18η βδομάδα και μετά!και τώρα θα τον δούμε πάλι στην β'επιπεδου!γενικά μου είπε οτι είναι ένας ικανοποιητικός τράχηλος και από την στιγμή που είναι τελείως κλειστό το στόμιο να μην ανησυχω!να μην κουραζομαι και να ξαπλωνω οταν εχω πονακια!είχα και αιμορραγία την 12η βδομάδα από αποκόλληση οπότε γενικά θέλει να προσέχω πολύ!

Ελπίζω στην β'επιπεδου να είναι όπως είναι τώρα!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Είναι κρέμα προγεστερόνης νομίζω!

Την επόμενη μέρα λοιπόν τον πήρα τηλέφωνο να μιλήσουμε για τον τράχηλο γιατί το είχα έννοια!

Γιατί στην αυχενική ηταν 3,6!μου είπε ότι η μέτρηση στην αυχενική δεν είναι ακριβής και οταν βλέπουν έναν μακρύ τράχηλο δεν δίνουν ιδαίτερη σημασία να τον μετρήσουν ακριβώς!και οτι η μέτρηση του τραχήλου από γιατρό σε γιατρό διαφέρει!εμείς μου λέει τον μετρήσαμε 3,0 αν στην β'επιπεδου βγεί 3,2 δεν σημαίνει οτι μακρυνε αλλά τον μετράμε λίγο διαφορετικά!οτι μας απασχολεί το ακριβές μέγεθος του τραχήλου από την 18η βδομάδα και μετά!και τώρα θα τον δούμε πάλι στην β'επιπεδου!γενικά μου είπε οτι είναι ένας ικανοποιητικός τράχηλος και από την στιγμή που είναι τελείως κλειστό το στόμιο να μην ανησυχω!να μην κουραζομαι και να ξαπλωνω οταν εχω πονακια!είχα και αιμορραγία την 12η βδομάδα από αποκόλληση οπότε γενικά θέλει να προσέχω πολύ!

Ελπίζω στην β'επιπεδου να είναι όπως είναι τώρα!

Α ναι μπράβο το είχα διαβάσει αλλά με τόσα μηνύματα είχα ξεχάσει ποια κοπέλα ήταν... λογικό τότε να έχεις δα αγχη σου αλλά οκ χαλαρά!! 

Προγεστερονη βάζω κ εγώ σε κολπικο χάπι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Sam13 είπε:

Α ναι μπράβο το είχα διαβάσει αλλά με τόσα μηνύματα είχα ξεχάσει ποια κοπέλα ήταν... λογικό τότε να έχεις δα αγχη σου αλλά οκ χαλαρά!! 

Προγεστερονη βάζω κ εγώ σε κολπικο χάπι... 

Εγω τελευταία μέρα εχτες με την προγεστερόνη, τα επινα δεν τα εβαζα κολπικά!επιτέλους την σταμάτησα γιατί εχω διάφορα από την προγεστερόνη!κάνει καλό και στον τράχηλο!

Ναι,τα έχω και δεν θα φύγει!μόνο οταν γεννησω θα ηρεμισω!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Sam13 είπε:

Τα έκανα σε έναν χώρο που έχει φίλη μου βοηθός μητρότητας. Πιστοποιημένη επίσης σε βρεφικό μασάζ, γιόγκα εγκυμοσυνης κ προετοιμασίας εγκύου κ συνεργάτης της Attachment Parenting Hellas. επιτρέπεται να γράψω το όνομα του χώρου;; δεν θυμαμαι καθόλου απ'οταν έγραφα στην εγκυμοσύνη του γιου μου. 

Οκ αφού τις έχετε γράψει δεν πειράζει. Στις επόμενες! Αντε μεγάλη εβδομάδα θα έχουμε πολλά νέα!! 

@Zouzou94 περαστικά σου εύχομαι κ γρήγορα!!! Όσο για την γεννα σου καλύτερα που δεν εκανες επισκληρίδειο. Γιατί μετά η μια παρέμβαση υποδέχεται την άλλη. Ενώ φυσικά όλα αντεχονται!!! 

Μου ήρθαν οι πόνοι μαζεμένοι και το κρεβάτι που ήμουν ήταν δίπλα στον τοίχο..πραγματικά να τον γδαρω ήθελα από τον πόνο! Αλλά ευτυχώς δεν ήμουν έτσι με τις ώρες! 

10 ώρες πρίν, modena είπε:

Πραγματικά πόσο πολύ βοήθεια οι συμβουλές σου!! Προσωπικα σε ευχαριστω πολύ! Βρήκα την ομάδα στο fb για την δική μου πόλη κ θα ψαχτω κ για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού!

@Zouzou94 κ εγώ θα προσπαθήσω να την αποφύγω την επισκληριδιο αλλά αν ζοριστω θα την ζητήσω σίγουρα.. Πως τα πας?

Από τις συσπάσεις πολύ πιο ήρεμα .. όμως νιώθω μια εξάντληση..δεν ξέρω αν φταίει το κρύωμα είτε το utrogestan μιας και διάβασα ότι μπορεί να φέρει αδυναμία! Ευτυχώς ο καιρός είναι βροχερός και δε σκάω που είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι! 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Zouzou94 said:

Αχ βρε κορίτσια την άρπαξα από τη μικρή..έχει βήχα και συνάχι και σήμερα μπουκωσα και εγώ και όλη μέρα φτερνιζομαι! Τι να κάνω να μη γίνω χειρότερα?! Τσάι και τέτοια πίνω αλλά διαφορά δεν είδα!  Δεν θέλω να καταλήξω με χάπια! :(

Δοκίμασε τσάι του βουνου με μέλι κι αν αντέχεις και λίγο δίκταμο και φασκόμηλο. Τα δυο τελευταία μου φαίνοντα βαριά να τα πιω μονα τους και κάνω μίξη με το τσαι του βουνου..

Ενα άλλο που με βοηθαει πολυ στο μπουκωμα ειναι ο φυσιολογικός ορός. Βάζε άφθονο στη μύτη 5 με 6 φορες την ημέρα ή και παραπάνω αν θες δεν πειραζει. αυτά τα γιατροσόφια χρησιμοποιησα πριν κανα μήνα που είχα αρρωστήσει κι ευτυχώς το ξεπερασα χωρίς αντιβίωση ή άλλα χάπια.

κορίτσια εχθές είχα την πρώτη μου λιποθυμία. δεν είχα ξαναλιποθυμησει ποτε πριν. Ενώ ξύπνησα κι ενιωθα μια χαρα, πήγαμε στα μαγαζία με τον αντρα μου ευτυχώς και χωρίς να προλάβω να κουραστώ ένιωσα ξαφνικά να σκοτεινιαζουν όλα. προλαβα να πω ενα δε νιωθω καλα και να βγουμε έξω και χωρις να θυμαμαι το πως συνηλθα ενω ημουν ξαπλωμενη στο πατωμα. Ευτυχως δε χτυπησα πουθενα αλλά φυσικά τρόμαξα γτ ηταν στα καλα καθούμενα! η πιεση πρεπει να μου επεσε γιατι και μετα που μετρηθηκα ηταν στο 7! μετα απο αυτό θα παρουμε πιεσομετρο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zouzou94 είπε:

Μου ήρθαν οι πόνοι μαζεμένοι και το κρεβάτι που ήμουν ήταν δίπλα στον τοίχο..πραγματικά να τον γδαρω ήθελα από τον πόνο! Αλλά ευτυχώς δεν ήμουν έτσι με τις ώρες! 

Από τις συσπάσεις πολύ πιο ήρεμα .. όμως νιώθω μια εξάντληση..δεν ξέρω αν φταίει το κρύωμα είτε το utrogestan μιας και διάβασα ότι μπορεί να φέρει αδυναμία! Ευτυχώς ο καιρός είναι βροχερός και δε σκάω που είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι! 

Εμένα τα utrogestan με πειράζουν πολύ!απο αυτά θα είναι!με το κρύωμα;;;

πρίν από 7 λεπτά , Coset είπε:

Δοκίμασε τσάι του βουνου με μέλι κι αν αντέχεις και λίγο δίκταμο και φασκόμηλο. Τα δυο τελευταία μου φαίνοντα βαριά να τα πιω μονα τους και κάνω μίξη με το τσαι του βουνου..

Ενα άλλο που με βοηθαει πολυ στο μπουκωμα ειναι ο φυσιολογικός ορός. Βάζε άφθονο στη μύτη 5 με 6 φορες την ημέρα ή και παραπάνω αν θες δεν πειραζει. αυτά τα γιατροσόφια χρησιμοποιησα πριν κανα μήνα που είχα αρρωστήσει κι ευτυχώς το ξεπερασα χωρίς αντιβίωση ή άλλα χάπια.

κορίτσια εχθές είχα την πρώτη μου λιποθυμία. δεν είχα ξαναλιποθυμησει ποτε πριν. Ενώ ξύπνησα κι ενιωθα μια χαρα, πήγαμε στα μαγαζία με τον αντρα μου ευτυχώς και χωρίς να προλάβω να κουραστώ ένιωσα ξαφνικά να σκοτεινιαζουν όλα. προλαβα να πω ενα δε νιωθω καλα και να βγουμε έξω και χωρις να θυμαμαι το πως συνηλθα ενω ημουν ξαπλωμενη στο πατωμα. Ευτυχως δε χτυπησα πουθενα αλλά φυσικά τρόμαξα γτ ηταν στα καλα καθούμενα! η πιεση πρεπει να μου επεσε γιατι και μετα που μετρηθηκα ηταν στο 7! μετα απο αυτό θα παρουμε πιεσομετρο...

Ευτυχώς που δεν χτυπησες!η αδερφή μου είχε λιποθυμήσει στον 6ο και ηταν στην τράπεζα!πέφτοντας χτύπησε το μάτι της σε ενα γραφείο και ηταν ενα μήνα με μαυρισμένο μάτι η καημένη!

Εχω λιποθυμήσει μόνο μια φορά εκτός εγκυμοσύνης και είχα χτυπήσει κιολας στο κεφάλι!πολύ άσχημο το συναίσθημα της λιποθυμίας!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, rapounzel_rapounzel said:

Εμένα τα utrogestan με πειράζουν πολύ!απο αυτά θα είναι!με το κρύωμα;;;

Ευτυχώς που δεν χτυπησες!η αδερφή μου είχε λιποθυμήσει στον 6ο και ηταν στην τράπεζα!πέφτοντας χτύπησε το μάτι της σε ενα γραφείο και ηταν ενα μήνα με μαυρισμένο μάτι η καημένη!

Εχω λιποθυμήσει μόνο μια φορά εκτός εγκυμοσύνης και είχα χτυπήσει κιολας στο κεφάλι!πολύ άσχημο το συναίσθημα της λιποθυμίας!

ειναι η τρομαρα του ξαφνικου! αν ειχα νιωσει κατι πιο πριν οκ.. θα καταλαβαινα και θα προσεχα.. αλλά οταν ερχεται τοσο ξαφνικα απλα φοβαμαι μην ξανατυχει.. αν εχει και καμια αλλη υποταση κοριτσια προσοχη! ειχατε χτυπησει κιολας η αδερφη σου κι εσυ; Πωπω, ημουν πολυ τυχερη τελικα.. κυριως που δεν ημουν μονη μ..!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Coset είπε:

ειναι η τρομαρα του ξαφνικου! αν ειχα νιωσει κατι πιο πριν οκ.. θα καταλαβαινα και θα προσεχα.. αλλά οταν ερχεται τοσο ξαφνικα απλα φοβαμαι μην ξανατυχει.. αν εχει και καμια αλλη υποταση κοριτσια προσοχη! ειχατε χτυπησει κιολας η αδερφη σου κι εσυ; Πωπω, ημουν πολυ τυχερη τελικα.. κυριως που δεν ημουν μονη μ..!

Ναι, ευτυχώς!!!

Ναι, εγω χτυπησα και άνοιξα το κεφάλι μου!με τρεχανε στο νοσοκομείο για ράμματα αλλά επέλεξα να μην κάνω και η αδερφή μου κυκλοφορουσε ενα μήνα με μαυρισμένο μάτι!

Να προσεχείς απο εδω και πέρα!βέβαια είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε όλες μας!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...