Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Marimarv είπε:

Αχ τι μου θύμισες τώρα με τις θερμίδες κ τον διαβήτη τι ήταν κ αυτό.. Από αυτή την στέρηση έπεσε τωτα με τα μούτρα στα γλυκά..

Εμένα η παιδιατρος μου απαγόρευσε να τρώω γλυκά απ έξω κορίτσια γτ η μικρή είχε βλεννα στα κακά της μια φορά που είχα φάει.. Επίσης ρε κορίτσια όσπρια τρώτε η όχι ακόμα εμένα μου είχε πει η πρώτη παιδιατρος όχι όσπρια όχι λαχανικά όπως μπρόκολο κουνουπίδι αρακά μπάμιες πως να κάνω διατροφή μετά τι να τρώω όλο κρέας και τηγανιτά και μακαρόνια??? Εγώ έτσι πήρα τα κιλά γτ με την διατροφή από τον διαβήτη δεν έβαλα πολλά στην εγκυμοσύνη και μόλις γεννησα έφυγαν αμέσως.. Ελπίζω να προλάβουμε μέχρι το καλοκαίρι πάντως να τα χάσουμε.. 

Λοιπον αυτο με τα οσπρια και τα λαχανικα στο θηλασμο δεν το καταλαβαινω. Ενταξει με τα γλυκα απ´εξω κι ο δικος μ εχει θεμα με τη σοκολατα, τον πειραζει παρα πολυ, αλλα βρε παιδι μ ο γιατρος με καθησυχασε: μονο οταν δουμε φραουλενια κακα απο το αιμα ανησυχουμε.

Εννοειται τρωω τα παντα. Σκεψου σε λιγο καιρο θα ξεκινησουν χορτοσουπες, θα τα τρελανουμε στην πατατα; Ή ειναι καλυτερα να φανε κατευθειαν λιωμενο το μπροκολο παρα μεσα απο τα γαλα μας; 

Γενικα ο γιατρος μ λεει τρωμε απ´ολα, αν πειραξει το παιδι (κολικοι, κακακια) προσπαθουμε να δουμε τι ειναι αυτο που πειραζει και το κοβουμε, διαφορετικα τα παντα για να συνηθιζει το παιδι και να αποφευγονται αλλεργιες αργοτερα.

Γιατι δεν μιλας παλι με την παιδιατρο σου; Σιγουρα θα εχει αποψη επι του θεματος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 33 λεπτά , Marimarv είπε:

Αχ τι μου θύμισες τώρα με τις θερμίδες κ τον διαβήτη τι ήταν κ αυτό.. Από αυτή την στέρηση έπεσε τωτα με τα μούτρα στα γλυκά..

Εμένα η παιδιατρος μου απαγόρευσε να τρώω γλυκά απ έξω κορίτσια γτ η μικρή είχε βλεννα στα κακά της μια φορά που είχα φάει.. Επίσης ρε κορίτσια όσπρια τρώτε η όχι ακόμα εμένα μου είχε πει η πρώτη παιδιατρος όχι όσπρια όχι λαχανικά όπως μπρόκολο κουνουπίδι αρακά μπάμιες πως να κάνω διατροφή μετά τι να τρώω όλο κρέας και τηγανιτά και μακαρόνια??? Εγώ έτσι πήρα τα κιλά γτ με την διατροφή από τον διαβήτη δεν έβαλα πολλά στην εγκυμοσύνη και μόλις γεννησα έφυγαν αμέσως.. Ελπίζω να προλάβουμε μέχρι το καλοκαίρι πάντως να τα χάσουμε.. 

κ εμενα μου ειχε πει τα παντα να τρωω  απλα οσπρια πχ σε μικρες ποσοτητες εκτος αν δω οτι το πειραζει κατι κ απλα δεν ετρωγα οταν ηταν νεογεννητο πολλα πολλα μετα το διμηνο τρως οτι θες σιγα σιγα. νομιζω οτι λιγη βλεννα στα κακα δεν ειναι τοσο κακο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alekk είπε:

Λοιπον αυτο με τα οσπρια και τα λαχανικα στο θηλασμο δεν το καταλαβαινω. Ενταξει με τα γλυκα απ´εξω κι ο δικος μ εχει θεμα με τη σοκολατα, τον πειραζει παρα πολυ, αλλα βρε παιδι μ ο γιατρος με καθησυχασε: μονο οταν δουμε φραουλενια κακα απο το αιμα ανησυχουμε.

Εννοειται τρωω τα παντα. Σκεψου σε λιγο καιρο θα ξεκινησουν χορτοσουπες, θα τα τρελανουμε στην πατατα; Ή ειναι καλυτερα να φανε κατευθειαν λιωμενο το μπροκολο παρα μεσα απο τα γαλα μας; 

Γενικα ο γιατρος μ λεει τρωμε απ´ολα, αν πειραξει το παιδι (κολικοι, κακακια) προσπαθουμε να δουμε τι ειναι αυτο που πειραζει και το κοβουμε, διαφορετικα τα παντα για να συνηθιζει το παιδι και να αποφευγονται αλλεργιες αργοτερα.

Γιατι δεν μιλας παλι με την παιδιατρο σου; Σιγουρα θα εχει αποψη επι του θεματος

Ναι ναι είχα σκοπό να την ρωτήσω την προηγούμενη φορά αλλά το ξέχασα.. Αλλάξαμε παιδίατρο πολύ πρόσφατα.. Κ πρώτη με είχε σε πολύ περιορισμό με πολύ προσοχή στ γάλα τυρί γιαούρτι... Όχι φακές φασόλια κ όλα τα όσπρια.. Ούτε σαλάτες.. Κατάντησα να τρώω πατάτες ρύζι μακαρόνια κρέας.. 

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

κ εμενα μου ειχε πει τα παντα να τρωω  απλα οσπρια πχ σε μικρες ποσοτητες εκτος αν δω οτι το πειραζει κατι κ απλα δεν ετρωγα οταν ηταν νεογεννητο πολλα πολλα μετα το διμηνο τρως οτι θες σιγα σιγα. νομιζω οτι λιγη βλεννα στα κακα δεν ειναι τοσο κακο

Εμένα αν κ προσέχω κ δεν τρώω κάτι διαφορετικό από άλλες φορές τα κακάκια της την τελευταία βδομάδα είναι χακί κ έχουν λίγο βλεννα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Marimarv είπε:

Ναι ναι είχα σκοπό να την ρωτήσω την προηγούμενη φορά αλλά το ξέχασα.. Αλλάξαμε παιδίατρο πολύ πρόσφατα.. Κ πρώτη με είχε σε πολύ περιορισμό με πολύ προσοχή στ γάλα τυρί γιαούρτι... Όχι φακές φασόλια κ όλα τα όσπρια.. Ούτε σαλάτες.. Κατάντησα να τρώω πατάτες ρύζι μακαρόνια κρέας.. 

Εμένα αν κ προσέχω κ δεν τρώω κάτι διαφορετικό από άλλες φορές τα κακάκια της την τελευταία βδομάδα είναι χακί κ έχουν λίγο βλεννα 

κ εμενα χακι ειναι κ τα εχω δειξει δυο  τρεις φορες σε διαφορετικους παιδιατρους γιατι εμεις εδω εχουμε αλλον καθε μηνα κ μια χαρα μου εχουν πει οτι ειναι. φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έχω κρατήσει 6 κιλά από την εγκυμοσύνη κ αυτό που με ενοχλεί είναι που χαλάρωσα κ έχω κυτταρίτιδα πλέον. Δεν μου κάνουν κ τα περσινά μου ρούχα γιατί φορούσα στενά τζιν.Τώρα μόνο κολάν φοράω μέχρι να αδυνατίσω αν και δεν το βλέπω γιατί έχασα όσα έχασα μετά τη γέννα κ τώρα αυτά πιστεύω θα μείνουν. Δεν με πειράζει να μείνουν τα κιλά απλά θα ήθελα να σφίξω. θηλάζω αποκλειστικά οπότε νομίζω πως αν ήταν να φύγουν θα είχαν φύγει. δεν πειράζει, υγεία να έχουμε.το στήθος από την άλλη έχει πέσει, τι να το κάνουμε κι αυτό. καμία σχέση με πριν. Θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο σαν τρελή αλλά επειδή δουλεύω κιόλας δεν έχω χρόνο. από το Πάσχα θέλω να πιστεύω θα ξεκινήσω. τρώω τα πάντα. το μόνο που προσέχω είναι να μην τρώω δύο φορές την ημέρα όσπρια γιατί μου είχε πει ο γιατρός πως μπορεί να φέρουν φούσκωμα κ να ενοχλήσουν το μωρό. Δεν πίνω καθόλου αλκοόλ, ανθρακικό, ούτε καπνίζω, εγώ η πρώην φανατική καπνιστρια  χαχαχα.όσο για το πρόγραμμα που  λέτε στον θηλασμό εμένα κοιμάται από 8 έως 11 ώρες συνεχόμενα κάθε βράδυ, ξυπνάει να φάει πέντε λεπτά κ ξανά ύπνο για κανένα δίωρο πλέον. Και το μεσημέρι θα κοιμηθεί ένα δίωρο συνήθως. παράπονο δεν έχω κανένα, δόξα τω θεώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Ναι ναι είχα σκοπό να την ρωτήσω την προηγούμενη φορά αλλά το ξέχασα.. Αλλάξαμε παιδίατρο πολύ πρόσφατα.. Κ πρώτη με είχε σε πολύ περιορισμό με πολύ προσοχή στ γάλα τυρί γιαούρτι... Όχι φακές φασόλια κ όλα τα όσπρια.. Ούτε σαλάτες.. Κατάντησα να τρώω πατάτες ρύζι μακαρόνια κρέας.. 

Εμένα αν κ προσέχω κ δεν τρώω κάτι διαφορετικό από άλλες φορές τα κακάκια της την τελευταία βδομάδα είναι χακί κ έχουν λίγο βλεννα 

Παντως κι εμενα τα κακακια του ειναι χαλια τον τελευταιο καιρο και δεν αλλαξα τιποτα στη διατροφη μ. Ο γιατρος λεει αλλεργια στο γαλα οποτε το εκοψα. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ξαφνικα απεκτησε αλλεργια

Τελευταια φορα που ειδα φυσιολογικα κακα ηταν πριν 3 εβδομαδες οποτε κ ειχε αρρωστησει με πυρετο. Τωρα ειμαστε ακομα με μυξες κ ορο.

Το μυαλουδακι μ επιμενει να συνδεει τα κακα με την ιωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Alekk είπε:

Παντως κι εμενα τα κακακια του ειναι χαλια τον τελευταιο καιρο και δεν αλλαξα τιποτα στη διατροφη μ. Ο γιατρος λεει αλλεργια στο γαλα οποτε το εκοψα. Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ξαφνικα απεκτησε αλλεργια

Τελευταια φορα που ειδα φυσιολογικα κακα ηταν πριν 3 εβδομαδες οποτε κ ειχε αρρωστησει με πυρετο. Τωρα ειμαστε ακομα με μυξες κ ορο.

Το μυαλουδακι μ επιμενει να συνδεει τα κακα με την ιωση.

Και εμένα τς τελευταίες εμ2 βδομάδες είναι αυτό με τις πάνες και τώρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε το ίδιο να κόψω τα γαλακτοκομικα για να δούμε.. Βέβαια μου είπε όχι δεν μας πειράζει και πολύ αυτό το θέμα είναι να μην έχει βλεννα εμένα έχει όχι πολύ αλλά έχει.. Εσένα έχει κ βλεννα.? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πολυ βλεννα. Αλλα ο γιατροδ δεν ανησυχει για τη βλεννα αλλα το αιμα και ειδικα το πολυ αιμα. Γαλακτοκομικα για αρχη μου ειπε μονο γαλα και οτι περιεχει γαλα, οτι ειναι προιον ζυμωσης γιαουρτι, τυρι θα τα τρωω για αρχη. Αν δεν υποχωρησει τοτε θα τα κοψω κι αυτα.

1 hour ago, Marimarv είπε:

Και εμένα τς τελευταίες εμ2 βδομάδες είναι αυτό με τις πάνες και τώρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε το ίδιο να κόψω τα γαλακτοκομικα για να δούμε.. Βέβαια μου είπε όχι δεν μας πειράζει και πολύ αυτό το θέμα είναι να μην έχει βλεννα εμένα έχει όχι πολύ αλλά έχει.. Εσένα έχει κ βλεννα.? 

 

Link to comment
Share on other sites

του δικου ειναι κιτρινα - μουσταρδι με σπορακια αλλα εχουν κ λιγη βλεννα . εμενα δεν μου εχει απαγορευσει τιποταη παιδιατρος , εφοσον παιρνει βαρος το μωρο κ δεν εχει κολικους. 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ada32 είπε:

του δικου ειναι κιτρινα - μουσταρδι με σπορακια αλλα εχουν κ λιγη βλεννα . εμενα δεν μου εχει απαγορευσει τιποταη παιδιατρος , εφοσον παιρνει βαρος το μωρο κ δεν εχει κολικους. 

Εγώ βγάζω φωτογραφία και της τις δείχνω αν έχω ανησυχία για τα κακά. Σήμερα που πήγα έκανε κακά εκεί κ της έδειξα κ τη πάνα..είχε κάτι σαν σπορακια κ λίγη βλέννα. Της φάνηκε φυσιολογική..

3μηνων κ 9 ημερών , βάρος 6720, πκ 40.6 υψος 65. Σταθερός στις καμπυλες του. 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Ναι πολυ βλεννα. Αλλα ο γιατροδ δεν ανησυχει για τη βλεννα αλλα το αιμα και ειδικα το πολυ αιμα. Γαλακτοκομικα για αρχη μου ειπε μονο γαλα και οτι περιεχει γαλα, οτι ειναι προιον ζυμωσης γιαουρτι, τυρι θα τα τρωω για αρχη. Αν δεν υποχωρησει τοτε θα τα κοψω κι αυτα.

 

Δλδ τι ειναι αυτά που δεν τρως? 

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Εγώ βγάζω φωτογραφία και της τις δείχνω αν έχω ανησυχία για τα κακά. Σήμερα που πήγα έκανε κακά εκεί κ της έδειξα κ τη πάνα..είχε κάτι σαν σπορακια κ λίγη βλέννα. Της φάνηκε φυσιολογική..

3μηνων κ 9 ημερών , βάρος 6720, πκ 40.6 υψος 65. Σταθερός στις καμπυλες του. 

Πάρα πολύ καλά είναι το αγοράκι σου.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Marimarv είπε:

Δλδ τι ειναι αυτά που δεν τρως? 

Πάρα πολύ καλά είναι το αγοράκι σου.. 

Γαλα και ο,τι περιεχει γαλα οπως σοκολατα (βλεπω στα συστατικα οταν λεει γαλα δεν τον τρωω). Εξαιρεση αποτελουν τα προιοντα ζυμωσης: τυρι, γιαουρτι, κεφιρ, ξυνογαλο κτλ αυτα τα τρωω

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Ναι ναι είχα σκοπό να την ρωτήσω την προηγούμενη φορά αλλά το ξέχασα.. Αλλάξαμε παιδίατρο πολύ πρόσφατα.. Κ πρώτη με είχε σε πολύ περιορισμό με πολύ προσοχή στ γάλα τυρί γιαούρτι... Όχι φακές φασόλια κ όλα τα όσπρια.. Ούτε σαλάτες.. Κατάντησα να τρώω πατάτες ρύζι μακαρόνια κρέας.. 

Εμένα αν κ προσέχω κ δεν τρώω κάτι διαφορετικό από άλλες φορές τα κακάκια της την τελευταία βδομάδα είναι χακί κ έχουν λίγο βλεννα 

μ μένα μου είχε πει όχι όσπρια και λάχανο/ μπρόκολο/κουνουπίδι και θα τα εντάξουμε αργότερα...έχουν περάσει 3 μήνες κ δεν μου είπε κάτι ακόμη. ξέχασα κγω να ρωτήσω..αλλά κγω με πατάτες/ρυζι / μακαρόνια... βέβαια κάνω φασολάκια, σπανάκι,  πράσινη σαλάτα και κάπως αλλάζω λίγο το βαρετό πρόγραμμα..

κ μεις έχουμε βλέννη μερικές φορές.  εχει κ μυξουλες ο μικρός, κάνουμε κ συνέχεια με ορό..λογικό να αλλάζουν τα κακακια.  προχτές είδα κ κάτι ίχνη πρασινου κ μου είπε ότι μάλλον από κατι που έφαγα...


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , bella32 είπε:

μ μένα μου είχε πει όχι όσπρια και λάχανο/ μπρόκολο/κουνουπίδι και θα τα εντάξουμε αργότερα...έχουν περάσει 3 μήνες κ δεν μου είπε κάτι ακόμη. ξέχασα κγω να ρωτήσω..αλλά κγω με πατάτες/ρυζι / μακαρόνια... βέβαια κάνω φασολάκια, σπανάκι,  πράσινη σαλάτα και κάπως αλλάζω λίγο το βαρετό πρόγραμμα..

κ μεις έχουμε βλέννη μερικές φορές.  εχει κ μυξουλες ο μικρός, κάνουμε κ συνέχεια με ορό..λογικό να αλλάζουν τα κακακια.  προχτές είδα κ κάτι ίχνη πρασινου κ μου είπε ότι μάλλον από κατι που έφαγα...

Και εγω λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να βάζω λαχανικά θα δοκιμάσω με φασολάκια γτ βαρέθηκα αυτά που ήδη τρώω. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 4:26 ΜΜ, Comet είπε:

Κοριτσι μου να χαιρεσαι το μικρουλι και να πεις στον αντρα σου οτι οι γυναικολογοι αν εχεις γεννησει φυσιολογικα "απαγορευουν "να μεινεις εγκυος για 6 μηνες μη σου πω 8 και σε καισαρικη 1 χρονο.Οποτε ας κανει κρατει τουλαχιστον 3 μηνες ακομη και μετα βλεπετε.Κριμα να κοψετε και το σεξ χωρις σοβαρο λογο..

Ευχαριστώ!Δυστυχώς εμενα μου είπε ο γυναικολόγος στους 4 μήνες κ το άκουσε κ ο άντρας μου...Αλλά πόσο θα αντεξει χωρίς σεξ.. Όποτε θα συμμορφωθεί!!!

21 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Εγώ βγάζω φωτογραφία και της τις δείχνω αν έχω ανησυχία για τα κακά. Σήμερα που πήγα έκανε κακά εκεί κ της έδειξα κ τη πάνα..είχε κάτι σαν σπορακια κ λίγη βλέννα. Της φάνηκε φυσιολογική..

3μηνων κ 9 ημερών , βάρος 6720, πκ 40.6 υψος 65. Σταθερός στις καμπυλες του. 

Ναι ακριβώς κ εμένα έτσι.

Μπράβο!Πολύ καλός στις μετρήσεις του . ψηλος ο μπεμπουλης σου!!


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...