Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 12 λεπτά , Ann@73 είπε:

νομίζω αρχικά ότι πρέπει να αλλάξω γιατρό και κέντρο.

 

Ναι κι εγω στη θεση σου θ αλλαζα. Εδω τα κοριτσια θα σου προτεινουν καποιον καλο στην Αθηνα. Δεν θυμαμαι, εχεις κανει υστεροσκοπηση με βιοψια? Καλο ειναι να κανεις. Και την αλλη φορα με ντεμεστριλ ειπαμε οπωσδηποτε

πρίν από 12 λεπτά , Ann@73 είπε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, εκτός από το ενδομήτριο, κάνατε άλλες εξετάσεις π.χ. να μετρήσετε την προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορά;

Ο συνεργατης του ντοκ μου μου μετρησε πολλες φορες προγεστερονη πριν την ετ, και μου ειχε πει αν δεν μου αρεσει κατι, δεν θα προχωρησουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , chitaneta είπε:

Τώρα οι δυο τελευταίες βλαστοκύστες υπάρχουνε με το σπέρμα που είχαμε που θεωρείται καλό. Αν δεν πάει καλα και η τριτη ετ, ΚΑΙ αν είναι να συνεχίσουμε με άλλη δότρια τότε θα κάνουμε και έναν κατακερματισμο.

Τώρα είμαι σε δίλημμα να κάνω υστεροσκοπηση με βιοψία ενδομητριου ή δεν έχει πολύ νόημα;

Άντε να δούμε...

Στην θέση σου θα την έκανα... Τον Κουρτη έχεις? Θυμάμαι καλά? Ή τα έχω χάσει εδώ? Ο γιατρός τι σου προτείνει?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , MaryH είπε:

Να κανεις οπωσδηποτε. Ο ντοκ μου με την πρωτη αποτυχια, μου την ζητησε την εξεταση.

Λες ε;

Κι εγώ ήθελα πολύ μετα την τελευταία αποτυχία, αλλά ο γιατρός μου , μού έλεγε μήπως απλά πάρω καποιες μερες αντιβιωση προληπτικά, αλλά φυσικά αν θέλω να κάνουμε (σημ. τον Μαρτιο είχα κάνει υστεροσκ και σκράτσιν, αλλά όχι βιοψία)

Αυτό που με μπέρδεψε όμως είναι αυτό που μου είπε η αντικαταστάτρια της Τσεκούρα, όταν την ρώτησα αν πρέπει να κάνω βιοψία. Η απάντησή της ήταν όχι γιατι είναι πολύ πιθανόν να δείξει φλεγμονή, αλλά αν είναι να κάνω θεραπεία θα μου κάνει πιο πολύ κακό... Οποτε τωρα έχω μπερδευτεί τελείως γιατί ουσιαστικά έχει την ίδια άποψη με τον γιατρό μου...

πρίν από 13 λεπτά , athinaida είπε:

Στην θέση σου θα την έκανα... Τον Κουρτη έχεις? Θυμάμαι καλά? Ή τα έχω χάσει εδώ? Ο γιατρός τι σου προτείνει?

Ναι, καλά θυμάσαι!

Μόλις απάντησα στην Μαίρη για το τι μου είπε.

Είπαμε το σκεφτόμαστε και βλέπουμε αν ειναι. Αν εγώ του πω ναι, θα την κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ann@73 είπε:

Οι στενάχωρες αναρτήσεις πέσαν μαζεμένες. Δυστυχώς αρνητική η χοριακή μου. 3 στα 3

Άννα μου λυπάμαι πολύ περνάμε  δύσκολες μέρες καί μόνο εμείς μπορούμε να μας καταλάβουμε , είμαστε και κοντά ηλικιακά δεν ξέρω αν έχεις παιδί, εγώ δεν έχω και δεν το βλέπω να έρχεται , πέρασα πολλά τα τελευταία δύο χρόνια ,δεν ξέρω τη έφταιξε  φταίει το κέντρο?,εγώ είχα δύο εγκυμοσύνες με δανεικά με τέλειο ενδομήτριο και καλό σπέρμα κάναμε όλες τής εξετάσεις και το αποτέλεσμα ένα δράμα αναγκαστική διακοπή κύησης την 13 εβδομάδα προβλήματα στο έμβρυο πού τελικά δεν μάθαμε το γιατί ... η εξετάσεις δεν δείξανε καμία ανωμαλία...!  και μία αποβολή πριν μια εβδομάδα στη 6 εβδομάδα ,το μόνο που με παρηγορεί  ότι έχουμε την υγεία μας ! εγώ δεν ξέρω αν θα συνεχίσω φοβάμαι πολύ όλα αυτά τα φάρμακα που μας δίνουν ,σου εύχομαι δύναμη δώσε χρόνο και βλέπουμε τη μας φέρει το μέλλον

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , chitaneta είπε:

Λες ε;

Κι εγώ ήθελα πολύ μετα την τελευταία αποτυχία, αλλά ο γιατρός μου , μού έλεγε μήπως απλά πάρω καποιες μερες αντιβιωση προληπτικά, αλλά φυσικά αν θέλω να κάνουμε (σημ. τον Μαρτιο είχα κάνει υστεροσκ και σκράτσιν, αλλά όχι βιοψία)

Αυτό που με μπέρδεψε όμως είναι αυτό που μου είπε η αντικαταστάτρια της Τσεκούρα, όταν την ρώτησα αν πρέπει να κάνω βιοψία. Η απάντησή της ήταν όχι γιατι είναι πολύ πιθανόν να δείξει φλεγμονή, αλλά αν είναι να κάνω θεραπεία θα μου κάνει πιο πολύ κακό... Οποτε τωρα έχω μπερδευτεί τελείως γιατί ουσιαστικά έχει την ίδια άποψη με τον γιατρό μου...

Ναι, καλά θυμάσαι!

Μόλις απάντησα στην Μαίρη για το τι μου είπε.

Είπαμε το σκεφτόμαστε και βλέπουμε αν ειναι. Αν εγώ του πω ναι, θα την κάνουμε. 

Εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις... αλλά στις αντιβιωσεις είμαι αρνητική...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , chitaneta είπε:

Λες ε;

Κι εγώ ήθελα πολύ μετα την τελευταία αποτυχία, αλλά ο γιατρός μου , μού έλεγε μήπως απλά πάρω καποιες μερες αντιβιωση προληπτικά, αλλά φυσικά αν θέλω να κάνουμε (σημ. τον Μαρτιο είχα κάνει υστεροσκ και σκράτσιν, αλλά όχι βιοψία)

Αυτό που με μπέρδεψε όμως είναι αυτό που μου είπε η αντικαταστάτρια της Τσεκούρα, όταν την ρώτησα αν πρέπει να κάνω βιοψία. Η απάντησή της ήταν όχι γιατι είναι πολύ πιθανόν να δείξει φλεγμονή, αλλά αν είναι να κάνω θεραπεία θα μου κάνει πιο πολύ κακό... Οποτε τωρα έχω μπερδευτεί τελείως γιατί ουσιαστικά έχει την ίδια άποψη με τον γιατρό μου...

Ναι, καλά θυμάσαι!

Μόλις απάντησα στην Μαίρη για το τι μου είπε.

Είπαμε το σκεφτόμαστε και βλέπουμε αν ειναι. Αν εγώ του πω ναι, θα την κάνουμε. 

Σ εμενα, θυμαμαι μου ειχε πει, οτι η αποτυχια εχει αιτια, εχουμε φαινομενικα αριστα εως πολυ καλα εμβρυα, ομως πρεπει να δουμε και το χωραφι, αν ειναι οκ. Οπωσδηποτε ζητησε βιοψια, για υποψια φλεγμονης. Τον ρωτησα, αν δουμε φλεγμονη τι κανουμε, μου λεει αντιβιωση απ το στομα για 20 μερες, και μετα ξανα βιοψια.

Τελικα δεν ειχα φλεγμονη. Ειναι κ τι πιστευει ο καθε γιατρος. Ο δικος μου εδινε σημασια στη φλεγμονη, αλλα δεν εκανε εγχυσεις που μπορει να καταστρεψουν το μικρωβιωμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ann@73 είπε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, εκτός από το ενδομήτριο, κάνατε άλλες εξετάσεις π.χ. να μετρήσετε την προγεστερόνη πριν την εμβρυομεταφορά;

Εγω ναι, πάντα. Με κάθε υπέρηχο ορμονικές,  και μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα οιστραδιολη και προγεστερονη. Απο οτι μου ειπαν αυτές που γίνονται μια μερα πριν την έτ ειναι για να δούνε αν υπάρχει σωστή απορρόφηση των φαρμάκων. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Σία 1972 said:

Άννα μου λυπάμαι πολύ περνάμε  δύσκολες μέρες καί μόνο εμείς μπορούμε να μας καταλάβουμε , είμαστε και κοντά ηλικιακά δεν ξέρω αν έχεις παιδί, εγώ δεν έχω και δεν το βλέπω να έρχεται , πέρασα πολλά τα τελευταία δύο χρόνια ,δεν ξέρω τη έφταιξε  φταίει το κέντρο?,εγώ είχα δύο εγκυμοσύνες με δανεικά με τέλειο ενδομήτριο και καλό σπέρμα κάναμε όλες τής εξετάσεις και το αποτέλεσμα ένα δράμα αναγκαστική διακοπή κύησης την 13 εβδομάδα προβλήματα στο έμβρυο πού τελικά δεν μάθαμε το γιατί ... η εξετάσεις δεν δείξανε καμία ανωμαλία...!  και μία αποβολή πριν μια εβδομάδα στη 6 εβδομάδα ,το μόνο που με παρηγορεί  ότι έχουμε την υγεία μας ! εγώ δεν ξέρω αν θα συνεχίσω φοβάμαι πολύ όλα αυτά τα φάρμακα που μας δίνουν ,σου εύχομαι δύναμη δώσε χρόνο και βλέπουμε τη μας φέρει το μέλλον

Κορίτσι μου σου εύχομαι καλή ανάρρωση και σωματικά και ψυχικά! Ακριβώς αυτά σκεφτομαι κι εγώ τώρα. Όχι, παιδάκι δεν έχω και το θέλω κι εγώ κι ο σύζυγος πολύ. Όμως κι εγώ έχω αρχίσει και φοβάμαι με όλα αυτά τα φάρμακα. Αντιπηκτικές, κορτιζόνη (δεν είχα πάρει ποτέ μου) Τ4 χωρίς να έχω θέμα και βέβαια όλες τις ορμόνες. Συν 10 κιλά. Το μόνο που με κάνει να μην τα παρατήσω είναι ότι υπάρχουν οι βλαστοκύστες και μου είπαν ότι είναι καλές

21 minutes ago, Villi said:

Εγω ναι, πάντα. Οιστραδιολη και προγεστερονη.

Εμένα ποτέ δεν τα έλεγξαν αυτά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , chitaneta είπε:

Λες ε;

Κι εγώ ήθελα πολύ μετα την τελευταία αποτυχία, αλλά ο γιατρός μου , μού έλεγε μήπως απλά πάρω καποιες μερες αντιβιωση προληπτικά, αλλά φυσικά αν θέλω να κάνουμε (σημ. τον Μαρτιο είχα κάνει υστεροσκ και σκράτσιν, αλλά όχι βιοψία)

Αυτό που με μπέρδεψε όμως είναι αυτό που μου είπε η αντικαταστάτρια της Τσεκούρα, όταν την ρώτησα αν πρέπει να κάνω βιοψία. Η απάντησή της ήταν όχι γιατι είναι πολύ πιθανόν να δείξει φλεγμονή, αλλά αν είναι να κάνω θεραπεία θα μου κάνει πιο πολύ κακό... Οποτε τωρα έχω μπερδευτεί τελείως γιατί ουσιαστικά έχει την ίδια άποψη με τον γιατρό μου...

Ναι, καλά θυμάσαι!

Μόλις απάντησα στην Μαίρη για το τι μου είπε.

Είπαμε το σκεφτόμαστε και βλέπουμε αν ειναι. Αν εγώ του πω ναι, θα την κάνουμε. 

Άσχετο, αλλά καρυοτυπο έχει κάνει ο άντρας σου? Μήπως υπάρχει θέμα μωσαϊκισμου...

Και για υπόλοιπα κορίτσια @Ann@73 @Σία 1972 το λέω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Nina_1979 είπε:

Καλησπέρα, συναγωνίστριες! 
Έχω 2-3 μέρες που δεν είμαι στα καλά μου, κάνω συνεχώς απαισιόδοξες σκέψεις... 4 βλαστοκύστες έχω, αν δεν πιάσει καμιά άντε ξανά-μανά βρες άλλη δότρια, κάνε εξετάσεις... Έχουμε εξαντληθεί και οικονομικά, νιώθω ότι δουλεύω για να πληρώνω γιατρούς και εξετάσεις. Έχω και το πένθος για τη μαμά μου, δε ξέρω... Πώς να τις καταπολεμήσω αυτές τις σκέψεις, έχει αρχίσει να επηρεάζεται και η σχέση μου με τον σύντροφό μου...

Συγγνώμη αν σας έριξα, απλά κάπου ήθελα να τα πω...

Δεν μας ρίχνεις, καλά κάνεις και μας μιλάς. Αν δεν τα πεις κι εδώ που θα τα πεις...

Ναι, είναι κρίμα που στο τέλος, η στεναχωρια, τα νευρα και οι απογοητέυσεις βάζουν σε δοκιμασία και την σχέση... Κι εγώ ένιωθα το ίδιο πριν από λίγο καιρό. Είχα βουτηχτεί στην μαυρίλα και στο τέλος μαύριζα και τη σχέση μας...

Είναι δύσκολο όλο αυτό που περνάμε και εσύ έχεις και το πένθος της μαμάς επιπλεον...

Αλλά αυτή η φάση δεν θα κρατήσει για πάντα, ότι κι αν γινει. Θα έρθουν και καλύτερες μέρες, με ή χωρίς παιδιά...

(Εμένα μου έχουν μείνει 2 τελευταίες βλαστοκύστες, δεν θέλω καν να σκεφτώ την πιθανότητα να αρχίσω ξανά τα ίδια με δευτερη δότρια. Αν έρθει η ώρα θα δω τι θα κάνω...)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

MaryH και athinaida, σας ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης. Βαοηθάει να τα ακούς από κάποιον που περνά ή πέρασε τα ίδια. 
 

athinaida, από Βόρειο Έβρο είμαι, μέχρι Κόρινθο δε φτάνει η χάρη μας για ΣΚ, αλλά έως την Αλεξανδρούπολη, μπορεί να πάμε καμιά βόλτα :grin::grin:

 

edit: Chitaneta, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κορίτσι μου. Θα το παλέψουμε τί να κάνουμε 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , athinaida είπε:

Άσχετο, αλλά καρυοτυπο έχει κάνει ο άντρας σου? Μήπως υπάρχει θέμα μωσαϊκισμου...

Εχει κάνει κι όλα καλά.

Επίσης ο Κουρ μας είπε ότι αν γινόταν εμφύτευση και είχαμε αποβολή θα ήταν πιο πιθανό να στραφούμε προς το σπέρμα.

Αλλά τ θέμα μας προς το παρών ειναι ότι δεν έχει γινει καν εμφύτευση...

πρίν από 28 λεπτά , MaryH είπε:

Σ εμενα, θυμαμαι μου ειχε πει, οτι η αποτυχια εχει αιτια, εχουμε φαινομενικα αριστα εως πολυ καλα εμβρυα, ομως πρεπει να δουμε και το χωραφι, αν ειναι οκ. Οπωσδηποτε ζητησε βιοψια, για υποψια φλεγμονης. Τον ρωτησα, αν δουμε φλεγμονη τι κανουμε, μου λεει αντιβιωση απ το στομα για 20 μερες, και μετα ξανα βιοψια.

Τελικα δεν ειχα φλεγμονη. Ειναι κ τι πιστευει ο καθε γιατρος. Ο δικος μου εδινε σημασια στη φλεγμονη, αλλα δεν εκανε εγχυσεις που μπορει να καταστρεψουν το μικρωβιωμα

Ναι κι  Κούρ για αντιβίωση απο το στόμα μου μίλησε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Nina_1979 είπε:

MaryH και athinaida, σας ευχαριστώ για τα λόγια συμπαράστασης. Βαοηθάει να τα ακούς από κάποιον που περνά ή πέρασε τα ίδια. 
 

athinaida, από Βόρειο Έβρο είμαι, μέχρι Κόρινθο δε φτάνει η χάρη μας για ΣΚ, αλλά έως την Αλεξανδρούπολη, μπορεί να πάμε καμιά βόλτα :grin::grin:

Χαχαχα!! Θαλασσίτσα!!

Έτσι, honeymoon....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, athinaida said:

Άσχετο, αλλά καρυοτυπο έχει κάνει ο άντρας σου? Μήπως υπάρχει θέμα μωσαϊκισμου...

Και για υπόλοιπα κορίτσια @Ann@73 @Σία 1972 το λέω...

το σύζυγο τον "ξετινάξανε", με εμένα δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Αν δεν επέμενε ο γυναικολόγος μου να κάνει υστεροσκόπηση , ούτε αυτή θα είχαμε κάνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...