Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια κι από μενα και καλό μήνα.

Inglattera γλυκιά μου, το σκέφτεσαι πολύ σωστά. Και 'γω άργησα να καταλάβω πως δεν πρέπει να κολλάμε στο πρόβλημα και σήμερα λέω "γιατί το αργησα;".

Σκεφτόμουν μόνο τα αρνητικά της περιπτωσης και αισθανόμουν πολύ άσχημα στην ιδέα πως θα λέω ψέματα στους γονείς μου και θα πονάω κάθε φορά που θα ψαχνουν τα μωρά για να δούνε που τους μοιάζουν. Εμένα δεν με ένοιαζε αν θα μου μοιαζουν. (Δεν θεωρώ πως είμαι και κάποια εξαιρετική άλλωστε).  Στα πλαίσια κάποιων συνεδριων που έκανα τότε για να αντιμετωπίσω το αρνητικο τρόπο σκέψης μου και την καταθλιψη που περνουσα, ανέφερα τον παραπάνω προβληματισμό μου στη γιατρό μου και μου απάντησε "Μην ανησυχείς. Θα βρουν στοιχεία που θα τους μοιάζουν!". Δεν πολυπιστεψα αυτή τη κουβέντα αλλά την κράτησα. Τώρα λοιπόν που αρχίζω και δέχομαι επισκέψεις, εχω να σας πω πως οι επισκεπτες μας όχι μόνο μου λένε πως μου μοιάζουν αλλά βρίσκουν πως μοιάζουν στους γονείς μου και στον αδελφό μου! Η μαμα μου δε, επιμένει πως ο μικρός είναι ίδιος όπως ήμουν εγώ μωρό! Μήπως λοιπόν τελικά δίνουμε αξία σε πράγματα που δεν πρεπει και αναλωνόμαστε αδικα;;

  • Μου αρέσει 10

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε 

ελπιζω να είστε όλες καλά.... εγώ λίγο με τις ναυτίες παιδεύομαι....θα περάσουν.....

palmoira μου , πως είσαι; Πήγες για υπερηχο ;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλό μήνα να έχουμε 

ελπιζω να είστε όλες καλά.... εγώ λίγο με τις ναυτίες παιδεύομαι....θα περάσουν.....

palmoira μου , πως είσαι; Πήγες για υπερηχο ;

Καλημέρα κοκκινομαλλουσα!! Όχι δεν έχω κάνει ακόμη υπέρηχο,την Πέμπτη πάω για μια τελευταία χοριακη και εάν όλα καλά θα κανονίσουμε για υπέρηχο. Έχω και εγώ κάποιες ναυτίες αλλά μπορεί να είναι από τα φάρμακα 

Την Πέμπτη φεύγω και για ταξίδι με τη δουλειά μου και δεν έχω και πολύ όρεξη. Έχω γίνει υπερβολικά ανυπόμονη. Θέλω να περάσουν γρήγορα οι μέρες και να δούμε το μωράκι μας.

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα κοκκινομαλλουσα!! Όχι δεν έχω κάνει ακόμη υπέρηχο,την Πέμπτη πάω για μια τελευταία χοριακη και εάν όλα καλά θα κανονίσουμε για υπέρηχο. Έχω και εγώ κάποιες ναυτίες αλλά μπορεί να είναι από τα φάρμακα 

Την Πέμπτη φεύγω και για ταξίδι με τη δουλειά μου και δεν έχω και πολύ όρεξη. Έχω γίνει υπερβολικά ανυπόμονη. Θέλω να περάσουν γρήγορα οι μέρες και να δούμε το μωράκι μας.

Μπράβο κοριτσάκι μου......έφτασαν οι μέρες....θα δείτε σάκο κ καρδούλα μαζί λογικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, palmoira said:

Καλημέρα κοκκινομαλλουσα!! Όχι δεν έχω κάνει ακόμη υπέρηχο,την Πέμπτη πάω για μια τελευταία χοριακη και εάν όλα καλά θα κανονίσουμε για υπέρηχο. Έχω και εγώ κάποιες ναυτίες αλλά μπορεί να είναι από τα φάρμακα 

Την Πέμπτη φεύγω και για ταξίδι με τη δουλειά μου και δεν έχω και πολύ όρεξη. Έχω γίνει υπερβολικά ανυπόμονη. Θέλω να περάσουν γρήγορα οι μέρες και να δούμε το μωράκι μας.

Καλησπέρα και στις δύο palmoira και ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ , όλα να σας είναι καλά και στρωτά :)

On 7/2/2018 at 12:13 AM, Georgia1972 said:

Καλημερα κορίτσια κι από μενα και καλό μήνα.

Inglattera γλυκιά μου, το σκέφτεσαι πολύ σωστά. Και 'γω άργησα να καταλάβω πως δεν πρέπει να κολλάμε στο πρόβλημα και σήμερα λέω "γιατί το αργησα;".

Σκεφτόμουν μόνο τα αρνητικά της περιπτωσης και αισθανόμουν πολύ άσχημα στην ιδέα πως θα λέω ψέματα στους γονείς μου και θα πονάω κάθε φορά που θα ψαχνουν τα μωρά για να δούνε που τους μοιάζουν. Εμένα δεν με ένοιαζε αν θα μου μοιαζουν. (Δεν θεωρώ πως είμαι και κάποια εξαιρετική άλλωστε).  Στα πλαίσια κάποιων συνεδριων που έκανα τότε για να αντιμετωπίσω το αρνητικο τρόπο σκέψης μου και την καταθλιψη που περνουσα, ανέφερα τον παραπάνω προβληματισμό μου στη γιατρό μου και μου απάντησε "Μην ανησυχείς. Θα βρουν στοιχεία που θα τους μοιάζουν!". Δεν πολυπιστεψα αυτή τη κουβέντα αλλά την κράτησα. Τώρα λοιπόν που αρχίζω και δέχομαι επισκέψεις, εχω να σας πω πως οι επισκεπτες μας όχι μόνο μου λένε πως μου μοιάζουν αλλά βρίσκουν πως μοιάζουν στους γονείς μου και στον αδελφό μου! Η μαμα μου δε, επιμένει πως ο μικρός είναι ίδιος όπως ήμουν εγώ μωρό! Μήπως λοιπόν τελικά δίνουμε αξία σε πράγματα που δεν πρεπει και αναλωνόμαστε αδικα;;

Τι ωραία μαρτυρία. Ευχαριστούμε :) Η αγάπη πάνω απ'ολα :)

On 7/1/2018 at 2:08 PM, inglaterra said:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια και καλό μήνα!

Διαβάζω με προσοχή όσα μοιραστήκατε μαζί μας σχετικά με τις εμπειρίες και το "δύσκολο" θέμα της εξωσωματικής με δωρεά ωαρίων. Οπως η lennio ετσι και γω παρακολουθώ το cafe ζώντας στο εξωτερικό, στην Αγγλία.

Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν έτυχε ποτέ να δω σοβαρά το θέμα απόκτησης παιδιού με αποτέλεσμα όταν το είδα τελικά, καταλάβα ότι δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση. Εκανα την πρώτη εξωσωματική πριν λίγες μέρες σε κλινική της Θεσσαλονίκης, όπου το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Η ανταπόκρισή μου γενικά στη διέγερση δεν πήγαινε καλά από τις πρώτες μέρες της διέγερσης, λίγα ωοθηλάκια που μεγάλωναν πολύ λίγο και αργά. Τελικά μεγάλωσαν τέσσερα αφότου αυξησαμε τη δόση για δύο μέρες και παρατείναμε λίγο το χρόνο μέχρι την ωοληψία. Τελικά έγινε  ωοληψία αλλά όλα τα ωοθηλάκια ήταν άδεια! Εννοείτε ότι σταματήσαμε αμέσως. Είμαι 45 χρονών, ΑΜΗ 5.3 pmol/L (πολύ χαμηλή). Ο γιατρός μου είπε ότι ανήκω  στην κατηγορία των φτωχών ανταποκριτριών και δεδομένης της ηλικίας μου και το χαμηλό απόθεμα ωαρίων μου μίλησε για τη δωρεά ωαρίων. Σοκ και απογοητευση με τα αποτελέσματα της δίεγερσης, σοκ όταν άκουσα από το στόμα του γιατρού να μου μιλάει για δωρέα ωαρίων!

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτό το ενδεχόμενο. Αρχισα να ψάχνω πληροφορίες σχετικά και βρήκα ευτυχώς και αυτό το καφέ όπου μπορώ τουλάχιστον να διαβάσω τί λένε οι κοπέλες που το έχουν δοκιμάσει ήδη. Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις πληροφορίες!

Νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς για να πάρουμε μια τετοια απόφαση, ενόσω ακόμη ζω την περίοδο της απογοητευσης. Παίρνει χρόνο να συμφιλιωθεί κανείς με την ιδέα της δωρεάς ωαρίων. Πολλές αναστολές οφείλω να ομολογήσω.  Επειδή όμως στη ζωή πρέπει να κοιτάμε μόνο μπροστά και να αναζητούμε πάντα λύσεις και να μην κολλάμε στο πρόβλημα, είναι φορές που σκεφτομαι “γιατί όχι;”. Εχει συμβεί σε πολλά ζευγάρια και σήμερα χαίρονται τα παιδιά τους. Και από ό,τι διαβάζω εδώ στο καφέ οι κοπέλες που το προχώρησαν σήμερα ζουν την ευτυχία μεγαλώνοντας τα παιδάκια τους, έχοντας αφήσει πίσω ό,τι προηγήθηκε με αποτυχημένες εξωσωματικές, στρες, απογοητευσεις και στενοχώριες!

Σας ευχαριστώ και πάλι που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας! Καλή συνέχεια σε όλες!

 

Καλώς ήρθες στην κουβέντα μας.

Κι εγώ κάπως έτσι συμμετείχα, έψαχνα πλέον σοβαρά το θέμα κ βρήκα το φορουμ. Οι εμπειρίες και η σκέψεις όλων των κοριτσιών εδώ μ έχουν βοηθήσει πολύ στο να προχωρήσει η σκέψη μου και να μη βαλτωσω στην απογοήτευση και κούραση που ένιωθα αρχικά. 

Λίγο πολύ κατάλαβα ότι όλες μοιραζόμαστε πάνω κάτω κοινά συναισθήματα και σκεψεις. 

Σε χαιρετώ από τη γειτονική Γαλλία και ότι θες να ρωτήσεις και μπορω, πολύ ευχαρίστως :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!Κοκκινομαλλα κάνε λίγο υπομονή. Σε ποια βδομάδα είσαι?lennio μου ξεκουράσου τώρα που μπορείς!!Και βάλε μπροστά!!!Και γω ταλαιπωρούμαι κορίτσια με το στομάχι μου.palmoira άντε να πας για υπέρηχο να ακούσεις την καρδούλα του!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, merenda1980 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!Κοκκινομαλλα κάνε λίγο υπομονή. Σε ποια βδομάδα είσαι?lennio μου ξεκουράσου τώρα που μπορείς!!Και βάλε μπροστά!!!Και γω ταλαιπωρούμαι κορίτσια με το στομάχι μου.palmoira άντε να πας για υπέρηχο να ακούσεις την καρδούλα του!!!!

Γεια σας !!

ειμαι 12w 3d , περίμενα να τελείωνε κάπου εδώ , όλο αυτό.....δεν πειράζει υπομονή....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2018 at 11:17 ΠΜ, eir&alex είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα!  Έχω κάνει τέσσερις εξωσωματικές και πλέον έχω φτάσει σε αδιέξοδο. Να πάρω τα πράγματα από την αρχή. Ξεκινήσαμε τις εξωσωματικές λόγω του ότι έχουμε και οι 2 στίγμα μεσογειακής αναιμίας. Η πρώτη μας προσπάθεια ήταν πλήρως αποτυχημένη. Από τα 24 ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα 21 αλλά καταφέραμε να έχουμε μόνο 1 για μεταφορά, χάλια ποιότητας. Αλλάζουμε κέντρο, κάναμε μπόλικες εξετάσεις, όπου βρέθηκε ότι έχω θυρεοειδή και  αντίσταση στην ινσουλίνη. Κάνω και υστεροσκόπηση, όλα καλά. Από τα 32-33 ωάρια, γονιμοποιούνται τα 25 (αν θυμάμαι καλά), φτάνουμε τις 10 καλές βλαστοκύστες, από τις οποίες όμως τα 7 νοσούσαν και βάζουμε 3 (1 μέτριο και 2 καλύτερα) όπου είχα θετική χοριακή αλλά δεν αυξανόταν. Τυχαίο γεγονός. Αλλάζω γιατρό στο ίδιο κέντρο, μου βρίσκει πολύποδα, ξανακάνω υστεροσκόπηση, το αφαιρώ, όλα καλά. Ξεκινήσαμε την 3η πιο αισιόδοξοι. Από τα 25 ωάρια, γονιμοποιούνται τα 21 αλλά πάλι στο τέλος μας μένουν μόνο 2 για μεταφορά. Μηδενική χοριακή. Με τα πολλά αποφασίζουμε για την 4η. Πάλι πολύποδας, πάλι υστερόσκοπηση, πολύ αντιβίωση. Είχαμε αποφασίσει να κάνουμε προεμφυτευτικό και για την μεσογειακή αλλά και και για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Πολύ ακριβό σπορ αλλά είπαμε να τα ψάξουμε πολύ. 31 ωάρια, γονιμοποιούνται τα 30, φτάνουμε τις 10 καλές βλαστοκύστες. Από αυτές οι 2 νοσούσαν από μεσογειακή και οι υπόλοιπες 7 είχαν χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Έπεσα από τα σύννεφα. Η εμβρυολόγος, την ημέρα της μεταφοράς μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι φταίνε τα ωάρια μου. Βάλαμε το 1, αρνητική χοριακή και τώρα τι; Ο γιατρός μου επιμένει για μία ακόμη, εγώ σκέφτομαι τα δανεικά. Μου είπε ότι δεν με αναλαμβάνει για δανεικά και ότι αν επιμείνω, θα με στείλει σε άλλον. Η μόνη εξέταση που μου έχει απομείνει είναι η εξέταση του Νίκα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω εμπιστοσύνη στον γιατρό μου αλλά ψυχολογικά δεν είμαι έτοιμη για μία ακόμη παταγώδη αποτυχία. Και αν δεν μου μείνει κανένα για μεταφορά, τι κάνω; Συγνώμη για το σεντόνι αλλά δεν μου είναι εύκολο να το συζητήσω με άλλους ανθρώπους, που δεν γνωρίζουν  τι σημαίνει όλο αυτό που περνάμε εμείς.

Eγω έχω φρικαρεις με τον αριθμό ωαρίων σου..συγνώμη πόσο χρονών είσαι; Τι δόσεις έπαιρνες; Εγώ στα 32 μου τότε με ελάχιστες μονάδες πήρα 10... 

Κατά τα άλλα θα σου πρότεινα το Ρέα..για μένα δεν υστερεί σε τίποτα από τα μεγάλα κέρδη τρα έχει άρτιο εμβριολογικου..εγώ εκεί πέτυχα την κόρη μου...τέλος μίλησε με τη διευθύντρια στο χωραιμειο για προεμφυτευτικο( γίνεται κ δωρεάν στο πανεπιστημιακό Ιωαννίνων)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα island! Θυμάμαι την ιστορία σου, διάβαζα και τότε το σαιτ αλλά δεν έγραφα. Είμαι 39 πλέον και έχω ξεκινήσει εδώ και πέντε χρόνια. Ξεκινάω πάντα με 300 μονάδες και άλλες φορές μου την μείωναν άλλες φορές τις άφηναν ίδιες. Ο λόγος είναι από ότι μου είπε ο τωρινός γιατρός ότι θέλουμε πολλά ωάρια, γιατί χρειαζόμαστε πολλά έμβρυα ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε τον προεμφυτευτικό. Με το χωραίμειο έχω μιλήσει αλλά δεν κάνουν ταυτόχρονα προεμφυτευτικό για την μεσογειακή και για χρωμοσωμικές. Σε όσα κέντρα ρώτησα δεν το κάνουν, μόνο σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 

εφτασε η μέρα ... το απόγευμα πάω για αυχενική....φοβαμαι.... δεν ξερω τι .... αλλά φοβαμαι και μάλιστα πολύ....

να δώσει η Παναγία , να πάνε όλα καλά.....

σας φιλώ...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...