Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μπράβο υπέροχα !!! Όλα καλα είναι μην ανησυχείς !!! Εγώ καλα αναμένω να περάσουν οι μέρες ! 

      Καλημέρα κοπέλα μου ! Εδώ στην αναμονή … περιμένω να περάσουν οι μέρες ! Εαυ όλα καλα Ε ;;; 

      Όλα καλά να πάνε εύχομαι! Με μια ζουμπουρλουδικη χοριακη!! 💕

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

8 ώρες πρίν, palmoira είπε:

338 η πρώτη χοριακη!! Γιούπι γιουπι γιουπι! Έχω τρελαθεί!!!

Μπράβο κοριτσάκι μου! Δεν περιμενα κατι διαφορετικο! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ενα γλυκο και γερο μπεμπακι στην αγκαλια σου!

  • Μου αρέσει 1

U2Prp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2018 at 8:02 AM, palmoira said:

Λοιπόν κοριτσια @lennio @papaki ξεκινάω από κάπου και στη συνέχεια ρωτάτε...

αρχικα πρέπει να συζητήσετε με το κέντρο σας ή τα κέντρα που σκέφτεστε να προχωρήσετε. Συνήθως γίνεται κάποιο ραντεβού και σας εξηγούν εκεί τη διαδικασία. Σε πολλά υπάρχει και ψυχολόγος που μπορεί να σας υποστηρίξει. Η διαδικασία όσον αφορά το ιατρικό κομμάτι είναι απλούστατη. Συγχρονίζονται οι κύκλοι δοτριας και λήπτρια, γίνεται η ωοληψια και ταυτόχρονα η γονιμοποίηση με σπερμα του συζύγου. Στη συνέχεια η εμβρυομεταφορα σε βλαστοκυστεις και τα υπόλοιπα καταψυχονται. Από κάθε δότρια ωαρια παίρνουν συνήθως 2 ληπτριες. Περίπου 10 η καθεμία. Οι δοτριες εξετάζονται για ένα σωρό ασθένειες και υπάρχει και ένα πλήρες ιατρικό ιστορικό που δίνουν. Εσείς τη δότρια δεν θα τη δείτε ποτέ. Ούτε αυτή εσάς.υπαρχει πλήρης ανωνυμία. 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lennio είπε:

Ευχαριστώ πολύ!

Μια ερώτηση... 

Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κάποιων παραγόντων? 

Πχ αν φτάσω εκεί θα ήθελα η δότρια να είναι Ελληνίδα με χαρακτηριστικά κοντά στα δικά μου ίδια ομάδα αιματος και με κάποιο μορφωτικό επίπεδο. 

Αυτό είναι εφικτό?? 

Η το κέντρο το ίδιο κρίνει ποια δότρια είναι η κατάλληλη για την κάθε περίπτωση??? 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 9:46 ΜΜ, wannabe είπε:

Με την bella-donna είχαμε συναντηθεί σ' άλλο τόπικ, για τις 40+ μαμάδες ή μαμάδες to be. Ελπίζω να έχεις βρει κάποια άκρη κορίτσι μου στο πώς θέλεις να κινηθείς και να έχεις κάνει κάποια βήματα. Κυρίως να κατέληξες σε γιατρούς που νιώθεις ότι μπορείς να συνεργαστείς μαζί τους.

Για το θέμα της δωρεάς ωαρίων ισχύει σε μεγάλο βαθμό η παροιμία του σοφού λαού "όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει". Όποια γνώμη κι αν έχουμε οι υπόλοιποι (και ναι, εγώ με το να έχω σκεφτεί το θέμα μόνο ακροθιγώς μετά από μια σχετική και λίγο επιδερμική συζήτηση με τον εξωσωματιστή μου σχετικά με τις δυνατότητες που έχουμε ως ζευγάρι, θεωρώ ότι δεν "αναμετρήθηκα" αρκετά με το ζήτημα και τις ψυχολογικές μου δυνάμεις ώστε να "δικαιούμαι" να ομιλώ), μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα να την μοιραζόμαστε σ' ένα τόπικ που οι γυναίκες έχουν κυριολεκτικά ματώσει στην διαδικασία να γίνουν μανούλες.

Κρατάω μόνο αυτό που είπε η bella -donna και το θεωρώ ανθρώπινο και δίκαιο. Αν μια γυναίκα δεν μπορεί να μοιραστεί εδώ, σ' ένα ανώνυμο φόρουμ όπου βρίσκονται γυναίκες που έχουν ακολουθήσει ή σκέφτονται ν' ακολουθήσουν το ίδιο μονοπάτι, τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς της, τότε πού; Δυστυχώς και αυτό το θέμα παραμένει τεράστιο ταμπού στην κοινωνία μας. Ακόμα. Γιατί είμαι πεπεισμένη ότι σε κάποια χρόνια θα θεωρείται μια απόλυτα θεμιτή επιλογή και θα συζητιέται ανοιχτά (με τα παιδιά, με τους εαυτούς μας, με τους φίλους μας, με όλον τον κόσμο).

 

Καλη μου @wannabe...θυμαμαι τη συναντηση μας (οπως και της @linaa )και ποσο με εμψυχωσατε τοτε με τα σχολια σας, ασχετα αν δεν εχω αισιοδοξες προοπτικες..εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες και ευχαριστω που καταλαβαινεις τι εννοω με αυτα που γραφω....ειμαι σε αναμονη απαντησεων με βαση εξετασεις που καναμε εκ νεου, αλλα διχως ρεαλιστικες ελπιδες, δυστυχως...σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες....οπως λεει και η γλυκια μου και αγαπημενη @Luckystars  :wub: ο γραπτος λογος πολλες φορες δεν ερμηνευεται σωστα και λυπαμαι αν και εγω συνετελεσα αθελα μου να δυσαρεστηθουν καποιες κοπελες με τον τροπο που εξεφρασα τους προβληματισμους μου, αλλα για την ωρα ετσι νιωθω, δεν μπορω ακομη να το διαχειριστω...παρεμπιπτοντως να συγχαρω την @palmoira για την εγκυμοσυνη της και να της ευχηθω τα καλυτερα, οπως και την @Kalipso1978 και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και ευχομαι με το καλο να γεννηθουν τα μωρακια τους!!!!! οσο για την @Georgia1972, καλα πιστευω οτι τα λογια δεν μπορουν να περιγραψουν τι νιωθει!!!!!! να σου ζησουν κοριτσι μου και να μας γραφεις τα νεα τους να εμψυχωνομαστε και εμεις!!!! Θελω να πιστευω πως καμια μας δεν εχει σκοπο να στεναχωρησει την αλλη, ουτε να κρινει τις σκεψεις και τις αποφασεις της...ειμαστε ολες ευσυγκινητες και ισως παραπανω ευαισθητες η καθε μια μας στη φαση που βρισκεται και γιαυτο λιγο "χανομαστε" μεσα σε αυτα που γραφουμε αλλα η επιθυμια μας και η ελπιδα μας ειναι κοινη....

On 25/6/2018 at 1:41 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Δε φταίει μόνο η ηλικία για τα ωαρια.. 

Εγώ είμαι 33.

Απλώς στην ηλικία μου υπάρχουν πιθανότητες αν προλάβω να καταφέρω με δικά μου. 

Κορίτσια μου γλυκά μην σκέφτεστε αν προχωρουσατε νωρίτερα θα... 

Τρανό παράδειγμα εγώ. 

Δυστυχώς θέμα τύχης.  Η μαμά μου μπήκε στην εμμηνόπαυση στα 48 η γιαγιά μου από τη μεριά της μητέρας μου μέχρι τα 50 έκανε παιδιά η άλλη μου γιαγιά μέχρι σχεδόν τα 55 είχε περίοδο.. 

 

@Thia1985....κοριτσι μου καλο...αν εισαι του 85 εχεις οχι απλα πολλες αλλα πααααρα πολλες πιθανοτητες να τα καταφερεις με δικα σου....αν εχεις επιμονη και υπομονη να το προσπαθησεις, καντο!!!! μπορει τα πραγματα να σου ερθουν βολικα πολυ νωριτερα απο οσο φανταζεσαι...τα δανεικα θα ειναι εκει και μετα απο ενα χρονο που ακομη θα εισαι πολυ πολυ νεα !!!! ειναι φυσικα μια επιλογη καλη που θα σε ξεαγχωσει αλλα δεν θα ηθελες να προσπαθησεις λιγο ακομη (απο αποψη ηλικιας το λεω, επειδη εισαι μικρουλα) και μετα να παρεις την αποφαση???...επισης δεν ειναι καθολου απιθανο κανοντας με δανεικα, να παρει μπρος οργανισμος σου και το επομενο μωρακι να ερθει με δικα σου...εχεις τοσα χρονια μπροστα σου για να συμβουν ολα τα ενδεχομενα, οποτε μην στεναχωριεσαι! και εμενα οι γιαγιαδες μου και οι δυο εκαναν τα τελευταια παιδια τους σε μεγαλη ηλικια (μετα τα 40 η μια και 50 η αλλη!!!!) αλλα εγω στα 42...στερεψα! και προφανως η αντιστροφη μετρηση να ειχε ξεκινησει αρκετα χρονια νωριτερα απλα εγω δεν το ειχα παρει χαμπαρι....ευχομαι ολα να σου ρθουν πολυ πιο βολικα και πολυ πιο ευκολα απο οσο φανταζεσαι!!!! οσο για τις δοτριες που αναφερεις αλλου, εμενα μου ειπαν οτι τουλαχιστον για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα ψαχνουν να βρουν κοπελες που να μας μοιαζουν....για τα αλλα που αφορουν την ψυχοσυνθεση, μορφωση κλτκλ δεν εμβαθυνε ο δρ πολυ πολυ, ισως γιατι η κουβεντα εγινε ενημερωτικα αρχικα....το πρωτο πραγμα που αναφερουν οι γιατροι συνηθως ειναι η εμφανιση....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Thia1985 είπε:

Μια ερώτηση... 

Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κάποιων παραγόντων? 

Πχ αν φτάσω εκεί θα ήθελα η δότρια να είναι Ελληνίδα με χαρακτηριστικά κοντά στα δικά μου ίδια ομάδα αιματος και με κάποιο μορφωτικό επίπεδο. 

Αυτό είναι εφικτό?? 

Η το κέντρο το ίδιο κρίνει ποια δότρια είναι η κατάλληλη για την κάθε περίπτωση??? 

Διάβασε το νομικό πλαίσιο και θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Ο νομοθέτης έχει προβλέψει για πολλά από όσα ρωτάς. Να σου κάνω όμως μια ερώτηση, εάν ένας άνθρωπος χρειάζεται μεταμόσχευση νεφρού η καταγωγή και το μορφωτικό επίπεδο παίζουν ρόλο στην επιλογή του δότη? 

 

  • Μου αρέσει 5

preg.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, bella_dona είπε:

Καλη μου @wannabe...θυμαμαι τη συναντηση μας (οπως και της @linaa )και ποσο με εμψυχωσατε τοτε με τα σχολια σας, ασχετα αν δεν εχω αισιοδοξες προοπτικες..εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες και ευχαριστω που καταλαβαινεις τι εννοω με αυτα που γραφω....ειμαι σε αναμονη απαντησεων με βαση εξετασεις που καναμε εκ νεου, αλλα διχως ρεαλιστικες ελπιδες, δυστυχως...σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες....οπως λεει και η γλυκια μου και αγαπημενη @Luckystars  :wub: ο γραπτος λογος πολλες φορες δεν ερμηνευεται σωστα και λυπαμαι αν και εγω συνετελεσα αθελα μου να δυσαρεστηθουν καποιες κοπελες με τον τροπο που εξεφρασα τους προβληματισμους μου, αλλα για την ωρα ετσι νιωθω, δεν μπορω ακομη να το διαχειριστω...παρεμπιπτοντως να συγχαρω την @palmoira για την εγκυμοσυνη της και να της ευχηθω τα καλυτερα, οπως και την @Kalipso1978 και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και ευχομαι με το καλο να γεννηθουν τα μωρακια τους!!!!! οσο για την @Georgia1972, καλα πιστευω οτι τα λογια δεν μπορουν να περιγραψουν τι νιωθει!!!!!! να σου ζησουν κοριτσι μου και να μας γραφεις τα νεα τους να εμψυχωνομαστε και εμεις!!!! Θελω να πιστευω πως καμια μας δεν εχει σκοπο να στεναχωρησει την αλλη, ουτε να κρινει τις σκεψεις και τις αποφασεις της...ειμαστε ολες ευσυγκινητες και ισως παραπανω ευαισθητες η καθε μια μας στη φαση που βρισκεται και γιαυτο λιγο "χανομαστε" μεσα σε αυτα που γραφουμε αλλα η επιθυμια μας και η ελπιδα μας ειναι κοινη....

@Thia1985....κοριτσι μου καλο...αν εισαι του 85 εχεις οχι απλα πολλες αλλα πααααρα πολλες πιθανοτητες να τα καταφερεις με δικα σου....αν εχεις επιμονη και υπομονη να το προσπαθησεις, καντο!!!! μπορει τα πραγματα να σου ερθουν βολικα πολυ νωριτερα απο οσο φανταζεσαι...τα δανεικα θα ειναι εκει και μετα απο ενα χρονο που ακομη θα εισαι πολυ πολυ νεα !!!! ειναι φυσικα μια επιλογη καλη που θα σε ξεαγχωσει αλλα δεν θα ηθελες να προσπαθησεις λιγο ακομη (απο αποψη ηλικιας το λεω, επειδη εισαι μικρουλα) και μετα να παρεις την αποφαση???...επισης δεν ειναι καθολου απιθανο κανοντας με δανεικα, να παρει μπρος οργανισμος σου και το επομενο μωρακι να ερθει με δικα σου...εχεις τοσα χρονια μπροστα σου για να συμβουν ολα τα ενδεχομενα, οποτε μην στεναχωριεσαι! και εμενα οι γιαγιαδες μου και οι δυο εκαναν τα τελευταια παιδια τους σε μεγαλη ηλικια (μετα τα 40 η μια και 50 η αλλη!!!!) αλλα εγω στα 42...στερεψα! και προφανως η αντιστροφη μετρηση να ειχε ξεκινησει αρκετα χρονια νωριτερα απλα εγω δεν το ειχα παρει χαμπαρι....ευχομαι ολα να σου ρθουν πολυ πιο βολικα και πολυ πιο ευκολα απο οσο φανταζεσαι!!!! οσο για τις δοτριες που αναφερεις αλλου, εμενα μου ειπαν οτι τουλαχιστον για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα ψαχνουν να βρουν κοπελες που να μας μοιαζουν....για τα αλλα που αφορουν την ψυχοσυνθεση, μορφωση κλτκλ δεν εμβαθυνε ο δρ πολυ πολυ, ισως γιατι η κουβεντα εγινε ενημερωτικα αρχικα....το πρωτο πραγμα που αναφερουν οι γιατροι συνηθως ειναι η εμφανιση....

Γλυκιά μου @bella_dona.....ειλικρινά στενοχωρήθηκα με το κλίμα εκείνων των ημερών.....Και χαίρομαι ιδιαιτέρως που οι αναρτήσεις-τοποθετήσεις επανήλθαν στο σημείο που τους αξίζει για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα!Θα επαναλάβω πως δικό μου τουλάχιστον μέλημα,όπως πιστεύω και όλων των μελών εδώ,είναι κυρίως η κατανόηση η μια της κατάστασης της αλλης.....Αυτά που εγώ μοιράζομαι εδώ ,δεν μπορώ να τα μοιραστώ κάπου αλλού,από τα πιο "χαζά" (δεν υπάρχουν χαζά)έως τα πολύ "σοβαρά"(όλα είναι σοβαρά)....Στον γιατρό μιλάω στείρα ιατρικά,στον κοινωνικό περίγυρο στείρα κοινωνικά,στον πνευματικό στείρα θεολογικά κ.ο.κ Οπότε αν δε μπορώ να εκφραστώ και εδώ ελεύθερα,πάει στο καλο......

Προσωπικά θα συνεχίζω να εκφράζομαι αυθόρμητα,αφιλτραριστα ακόμα και αν κάποιες στιγμές εν βρασμώ ψυχής "κινδυνευουν" ισως να παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου και εύχομαι οι συνομιλητριές μου να αντιλαμβάνονται την ουσία και την αλήθεια και να είναι εδώ η μια για την άλλη!

Καλή δύναμη σε όλες μας.....

@wannabe πολύ ουσιαστική και εύστοχη η τοποθέτησή σου,like!!!!!Δεν ξέρω την ιστορία σου,εύχομαι τα ομορφότερα γλυκιά μου!!!!!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bella_dona είπε:

Καλη μου @wannabe...θυμαμαι τη συναντηση μας (οπως και της @linaa )και ποσο με εμψυχωσατε τοτε με τα σχολια σας, ασχετα αν δεν εχω αισιοδοξες προοπτικες..εχεις απολυτο δικιο σε οσα λες και ευχαριστω που καταλαβαινεις τι εννοω με αυτα που γραφω....ειμαι σε αναμονη απαντησεων με βαση εξετασεις που καναμε εκ νεου, αλλα διχως ρεαλιστικες ελπιδες, δυστυχως...σε ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες....οπως λεει και η γλυκια μου και αγαπημενη @Luckystars  :wub: ο γραπτος λογος πολλες φορες δεν ερμηνευεται σωστα και λυπαμαι αν και εγω συνετελεσα αθελα μου να δυσαρεστηθουν καποιες κοπελες με τον τροπο που εξεφρασα τους προβληματισμους μου, αλλα για την ωρα ετσι νιωθω, δεν μπορω ακομη να το διαχειριστω...παρεμπιπτοντως να συγχαρω την @palmoira για την εγκυμοσυνη της και να της ευχηθω τα καλυτερα, οπως και την @Kalipso1978 και την @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ και ευχομαι με το καλο να γεννηθουν τα μωρακια τους!!!!! οσο για την @Georgia1972, καλα πιστευω οτι τα λογια δεν μπορουν να περιγραψουν τι νιωθει!!!!!! να σου ζησουν κοριτσι μου και να μας γραφεις τα νεα τους να εμψυχωνομαστε και εμεις!!!! Θελω να πιστευω πως καμια μας δεν εχει σκοπο να στεναχωρησει την αλλη, ουτε να κρινει τις σκεψεις και τις αποφασεις της...ειμαστε ολες ευσυγκινητες και ισως παραπανω ευαισθητες η καθε μια μας στη φαση που βρισκεται και γιαυτο λιγο "χανομαστε" μεσα σε αυτα που γραφουμε αλλα η επιθυμια μας και η ελπιδα μας ειναι κοινη....

@Thia1985....κοριτσι μου καλο...αν εισαι του 85 εχεις οχι απλα πολλες αλλα πααααρα πολλες πιθανοτητες να τα καταφερεις με δικα σου....αν εχεις επιμονη και υπομονη να το προσπαθησεις, καντο!!!! μπορει τα πραγματα να σου ερθουν βολικα πολυ νωριτερα απο οσο φανταζεσαι...τα δανεικα θα ειναι εκει και μετα απο ενα χρονο που ακομη θα εισαι πολυ πολυ νεα !!!! ειναι φυσικα μια επιλογη καλη που θα σε ξεαγχωσει αλλα δεν θα ηθελες να προσπαθησεις λιγο ακομη (απο αποψη ηλικιας το λεω, επειδη εισαι μικρουλα) και μετα να παρεις την αποφαση???...επισης δεν ειναι καθολου απιθανο κανοντας με δανεικα, να παρει μπρος οργανισμος σου και το επομενο μωρακι να ερθει με δικα σου...εχεις τοσα χρονια μπροστα σου για να συμβουν ολα τα ενδεχομενα, οποτε μην στεναχωριεσαι! και εμενα οι γιαγιαδες μου και οι δυο εκαναν τα τελευταια παιδια τους σε μεγαλη ηλικια (μετα τα 40 η μια και 50 η αλλη!!!!) αλλα εγω στα 42...στερεψα! και προφανως η αντιστροφη μετρηση να ειχε ξεκινησει αρκετα χρονια νωριτερα απλα εγω δεν το ειχα παρει χαμπαρι....ευχομαι ολα να σου ρθουν πολυ πιο βολικα και πολυ πιο ευκολα απο οσο φανταζεσαι!!!! οσο για τις δοτριες που αναφερεις αλλου, εμενα μου ειπαν οτι τουλαχιστον για τα εξωτερικα χαρακτηριστικα ψαχνουν να βρουν κοπελες που να μας μοιαζουν....για τα αλλα που αφορουν την ψυχοσυνθεση, μορφωση κλτκλ δεν εμβαθυνε ο δρ πολυ πολυ, ισως γιατι η κουβεντα εγινε ενημερωτικα αρχικα....το πρωτο πραγμα που αναφερουν οι γιατροι συνηθως ειναι η εμφανιση....

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Προετοιμάζομαι για όλα τα ενδεχόμενα... Φυσικά και θα προσπαθήσω με δικά μου όσο μπορώ κι αν φυσικά υπάρχουν αλλά η fsh μου πρέπει να πέσει.  Τον Νοέμβρη ήταν 15.9 και τώρα 19 σχεδόν δεν ξέρω βέβαια αν έπαιξε ρόλο που μέχρι πριν 1.5 μήνα περίπου έπαιρνα serpafar.  Πέρυσι τον Μάιο ηταν 5....


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Μια ερώτηση... 

Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κάποιων παραγόντων? 

Πχ αν φτάσω εκεί θα ήθελα η δότρια να είναι Ελληνίδα με χαρακτηριστικά κοντά στα δικά μου ίδια ομάδα αιματος και με κάποιο μορφωτικό επίπεδο. 

Αυτό είναι εφικτό?? 

Η το κέντρο το ίδιο κρίνει ποια δότρια είναι η κατάλληλη για την κάθε περίπτωση??? 

Καλησπέρα 

το ελληνίδα το ζήτησα κ εγώ , η ομάδα αίματος , εννοείται ότι πρέπει να ταιριάζει , κ το κοντά στα χρώματα μας επίσης  , συνήθως το επιλέγει το κέντρο από μόνο του....

εγω φαντάσου , έχω κόκκινα -καρότο μαλλιά κ φακίδες.....δεν είναι στο μέσο όρο , αλλά κοίταξαν να ταιριάζει...

το μορφωτικό επίπεδο , το «παλεύει» το κάθε κέντρο με τις συνεντεύξεις του ( από ότι μας ενημέρωσαν , γίνονται συνεντεύξεις κ απο ψυχολόγους )

ΤΩΡΑ .... τι είναι αλήθεια; Είχαμε ανάγκη εμεις να τα πιστέψουμε όλα , κ φαντάζομαι το κάθε κέντρο , θέλει να κρατάει ένα επιπεδο

το παιδί , όταν με το καλό το αποφασίσεις , θα τρέφεται από σένα , θα το πλάσεις εσυ αρωοτερα...στο χέρι μας είναι 

τωρα είδα το 85... δηλ , 33..... πάλεψε το με τα δικά σου. Δε σε πιέζει ο χρόνος....μεγάλη υπόθεση ο χρόνος... εγώ ένιωθα την ανάσα του  στον σβέρκο μου....

On 22/6/2018 at 9:46 ΜΜ, wannabe είπε:

Με την bella-donna είχαμε συναντηθεί σ' άλλο τόπικ, για τις 40+ μαμάδες ή μαμάδες to be. Ελπίζω να έχεις βρει κάποια άκρη κορίτσι μου στο πώς θέλεις να κινηθείς και να έχεις κάνει κάποια βήματα. Κυρίως να κατέληξες σε γιατρούς που νιώθεις ότι μπορείς να συνεργαστείς μαζί τους.

Για το θέμα της δωρεάς ωαρίων ισχύει σε μεγάλο βαθμό η παροιμία του σοφού λαού "όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει". Όποια γνώμη κι αν έχουμε οι υπόλοιποι (και ναι, εγώ με το να έχω σκεφτεί το θέμα μόνο ακροθιγώς μετά από μια σχετική και λίγο επιδερμική συζήτηση με τον εξωσωματιστή μου σχετικά με τις δυνατότητες που έχουμε ως ζευγάρι, θεωρώ ότι δεν "αναμετρήθηκα" αρκετά με το ζήτημα και τις ψυχολογικές μου δυνάμεις ώστε να "δικαιούμαι" να ομιλώ), μάλλον δεν έχει και πολύ νόημα να την μοιραζόμαστε σ' ένα τόπικ που οι γυναίκες έχουν κυριολεκτικά ματώσει στην διαδικασία να γίνουν μανούλες.

Κρατάω μόνο αυτό που είπε η bella -donna και το θεωρώ ανθρώπινο και δίκαιο. Αν μια γυναίκα δεν μπορεί να μοιραστεί εδώ, σ' ένα ανώνυμο φόρουμ όπου βρίσκονται γυναίκες που έχουν ακολουθήσει ή σκέφτονται ν' ακολουθήσουν το ίδιο μονοπάτι, τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς της, τότε πού; Δυστυχώς και αυτό το θέμα παραμένει τεράστιο ταμπού στην κοινωνία μας. Ακόμα. Γιατί είμαι πεπεισμένη ότι σε κάποια χρόνια θα θεωρείται μια απόλυτα θεμιτή επιλογή και θα συζητιέται ανοιχτά (με τα παιδιά, με τους εαυτούς μας, με τους φίλους μας, με όλον τον κόσμο).

 

Να συμπληρώσω το τέλειο ποστ σου , με αυτό που μου πε τότε ο γιατρός μου.....όταν κρίθηκε μονόδρομος για μενα η επιλογή αυτή.

Πριν 15 χρόνια ήταν ταμπού η εξωσωματική .... τώρα θεωρείται ταμπού , η δωρεά γενετικού υλικού....θα έξοικειωθουμε  σιγά σιγά .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Διάβασε το νομικό πλαίσιο και θα πάρεις τις απαντήσεις σου. Ο νομοθέτης έχει προβλέψει για πολλά από όσα ρωτάς. Να σου κάνω όμως μια ερώτηση, εάν ένας άνθρωπος χρειάζεται μεταμόσχευση νεφρού η καταγωγή και το μορφωτικό επίπεδο παίζουν ρόλο στην επιλογή του δότη? 

 

Κοριτσια επειδή δεν μου αρέσει να μένουν εντυπώσεις για ανθρώπους και επειδή μίλησα με τη Thia προσωπικά, δεν υπάρχει θέμα. Είναι από αυτά που είπαν πολλά κοριτσια ότι ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος και κάποιες φορές μένουν λάθος εντυπώσεις. Ειλικρινά συγνώμη και δημόσια γιατί μου έδωσε την εντύπωση αφενός ρατσιστικής προσέγγισης αφετέρου ότι δεν είναι πλήρως κατανοητή η σημασία και η αξία της δωρεάς. 

Μη με παρεξηγείτε είμαι λίγο ευαίσθητη σ αυτά τα θέματα...

Επιμενω όμως ξανά. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ !

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Luckystars είπε:

 

@wannabe Δεν ξέρω την ιστορία σου,εύχομαι τα ομορφότερα γλυκιά μου!!!!!

 

Η ιστορία μου είναι μία απίστευτης τύχης. Στην χρονιά των 42 μου, μετά από δυο αποτυχημένες εξωσωματικές, έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Είχα μια τελειόμηνη, εύκολη εγκυμοσύνη και ήρθε στον κόσμο το θαυματάκι μας. Τουτέστιν, κάποιος εκεί πάνω μας αγαπάει πολύ:)

Και ναι, οι εξωσωματιστές μας μίλησαν για δανεικά μετά τις δύο αποτυχίες. Νομίζω ότι είναι κάτι που κάνουν σε όλες τις γυναίκες πάνω από 40. Και ναι, το σοκ μας το πάθαμε. Και ναι, γίναμε λίγο χάλια ο καθένας από τη μεριά του κι οι δυο μαζί ως ζευγάρι. Και ναι, το σκεφτήκαμε αλλά δεν προλάβαμε να το σκεφτούμε πολύ γιατί ήρθε η εύνοια της τύχης που λέγαμε.

Να σας πω κάτι, πιστεύω, ελπιδοφόρο. Μία ξαδέλφη μου είναι έγκυος. Ετών; Για μαντέψτε, για μαντέψτε! 51 παρακαλώ!

Δεν ξέρω αν είναι δωρεά (το πιθανολογώ σε βαθμό βεβαιότητας αλλά δεν ρωτάω, δεν μ' ενδιαφέρει). Το χαρήκαμε όλοι πάαααρα πολύ και της εύχομαι να έχει μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά της. Σκέφτομαι λίγο, μιλώντας της, πως επιμένει κάπως υπερβολικά στο ότι της πήραν τόσα ωάρια κι ήταν έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, σα να προσπαθεί να πείσει τους πάντες πως ναι, δικό της είναι το γενετικό υλικό. Και θα ήθελα να της φωνάξω "δεν πειράζει, δεν έχει καμιά σημασία, μην βασανίζεις τον εαυτό σου με ταμπού και μυστικά, ζεις ένα θαύμα, απόλαυσέ το". Ξέρω όμως ότι αυτές είναι ευαίσθητες καταστάσεις και οι γυναίκες πολύ ευάλωτες. Ο κόσμος δε γύρω μας κακός κι ανόητος. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα πετύχετε γυναίκες - μαμάδες, απόλυτα αρνητικές στο να κάνει κάποιος παιδί μετά τα 40 γιατί "θα είναι εγγόνι", "δεν θα ζήσεις να το μεγαλώσεις", "δεν θα έχεις αντοχές να τρέχεις από πίσω του", "θα ντρέπεται όταν πηγαίνεις στο σχολείο να το πάρεις". Οι απόλυτες απόψεις καλύπτουν τόσο εύκολα την ανάγκη να νιώσει κάποιος ότι υπερέχει των υπολοίπων ...

Καλή, καλή επιτυχία σε όλες σας!

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, wannabe είπε:

Η ιστορία μου είναι μία απίστευτης τύχης. Στην χρονιά των 42 μου, μετά από δυο αποτυχημένες εξωσωματικές, έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Είχα μια τελειόμηνη, εύκολη εγκυμοσύνη και ήρθε στον κόσμο το θαυματάκι μας. Τουτέστιν, κάποιος εκεί πάνω μας αγαπάει πολύ:)

Και ναι, οι εξωσωματιστές μας μίλησαν για δανεικά μετά τις δύο αποτυχίες. Νομίζω ότι είναι κάτι που κάνουν σε όλες τις γυναίκες πάνω από 40. Και ναι, το σοκ μας το πάθαμε. Και ναι, γίναμε λίγο χάλια ο καθένας από τη μεριά του κι οι δυο μαζί ως ζευγάρι. Και ναι, το σκεφτήκαμε αλλά δεν προλάβαμε να το σκεφτούμε πολύ γιατί ήρθε η εύνοια της τύχης που λέγαμε.

Να σας πω κάτι, πιστεύω, ελπιδοφόρο. Μία ξαδέλφη μου είναι έγκυος. Ετών; Για μαντέψτε, για μαντέψτε! 51 παρακαλώ!

Δεν ξέρω αν είναι δωρεά (το πιθανολογώ σε βαθμό βεβαιότητας αλλά δεν ρωτάω, δεν μ' ενδιαφέρει). Το χαρήκαμε όλοι πάαααρα πολύ και της εύχομαι να έχει μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά της. Σκέφτομαι λίγο, μιλώντας της, πως επιμένει κάπως υπερβολικά στο ότι της πήραν τόσα ωάρια κι ήταν έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, σα να προσπαθεί να πείσει τους πάντες πως ναι, δικό της είναι το γενετικό υλικό. Και θα ήθελα να της φωνάξω "δεν πειράζει, δεν έχει καμιά σημασία, μην βασανίζεις τον εαυτό σου με ταμπού και μυστικά, ζεις ένα θαύμα, απόλαυσέ το". Ξέρω όμως ότι αυτές είναι ευαίσθητες καταστάσεις και οι γυναίκες πολύ ευάλωτες. Ο κόσμος δε γύρω μας κακός κι ανόητος. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα πετύχετε γυναίκες - μαμάδες, απόλυτα αρνητικές στο να κάνει κάποιος παιδί μετά τα 40 γιατί "θα είναι εγγόνι", "δεν θα ζήσεις να το μεγαλώσεις", "δεν θα έχεις αντοχές να τρέχεις από πίσω του", "θα ντρέπεται όταν πηγαίνεις στο σχολείο να το πάρεις". Οι απόλυτες απόψεις καλύπτουν τόσο εύκολα την ανάγκη να νιώσει κάποιος ότι υπερέχει των υπολοίπων ...

Καλή, καλή επιτυχία σε όλες σας!

 

@wannabe κορίτσι μου,να ξέρεις πόσο με συγκίνησε η ιστορία σου....να σας ζήσει το θαυματακι σας και να το καμαρωνετε!Η περίπτωση σας είναι φωτεινό παράδειγμα....Όχι μόνο ότι καταφέρατε να έχετε το μωρο σας αλλά γιατί καταφέρατε να παραμείνετε, ενωμένοι,ψύχραιμοι και αισιόδοξοι.Όπως έχω ξαναπει δεν πιστεύω στην τύχη και στο τυχαίο αλλά στο τυχερο και σε εσάς το πλασματακι σας,είναι το τυχερό σας θαυματακι!

Με το καλό το ζουζουνι στην ξαδέλφη σου,μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!Η ιστορία της μου θύμισε μια παρόμοια μιας γνωστής.Εγώ τότε ανύπαντρη,εκείνη τότε μεγαλύτερη από την δική μου τωρινή ηλικία.Ως κάποιο σημείο δεν είχαμε πολλές επαφές.Κάποια στιγμή σε μια κοινωνική συγκέντρωση την είδα-ένιωσα  ιδιαιτέρως αμέτοχη,ανεκφραστη.Ενα πράγμα ούτε χαρά Ούτε λύπη,καμμια σχέση με την ίδια.Εκείνη την ημέρα μου ανοίχτηκε.Δάκρυσα με τον πόνο που κουβαλούσε η ψυχή της.Ταμπού τότε,πιστεύω και τώρα ακόμα,ήθελε παιδί σε "μεγάλη" ηλικία.Τι να κάνουμε τότε βρήκε τον άνθρωπο που πίστευε μπορεί να εμπιστευθεί για οικογένεια!Απο καθαρά θέμα συναισθηματικής επιλογής,ούτε λόγω σπουδών,ούτε λόγω εργασίας.Για να μην μακρυγορω,ο κοινωνικός περίγυρος ψιθύριζε ότι μπορείτε να φανταστείτε για την κοπέλα.Αμ δε,το θέμα αποδείχτηκε ήταν στον σύζυγο.Και μάλιστα πολύ σοβαρό.....Μου το εκμυστηρεύτηκε εκείνο το βράδυ.Πιστεύω αν δε μιλούσε κάπου σύντομα θα έσκαγε!Οι γιατροί την είχαν στήσει στον τοίχο για την ηλικία,τα σόγια επίσης κ.ο.κ Με τα χρόνια έχουμε χαθεί.Ξέρω όμως με αγαπά και την αγαπώ και μου δίδαξε πολλά,παρά πολλά,που τότε δεν φανταζόμουν καν,αλλά τελικά πόσο χρήσιμα και σημαντικά μου φάνηκαν στην πορεια!Εδώ κάπου καταλήγω στο θέμα του τοπικ.Αν αυτή η γυναίκα είχε κάπου να μιλήσει,να μοιραστεί,πόσες λιγότερες δύσκολες,αβάσταχτες,μαύρες στιγμές θα είχε βιώσει.....Έτσι κάπως είναι πιστεύω,διδασκόμαστε η μια από την άλλη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, palmoira είπε:

Κοριτσια επειδή δεν μου αρέσει να μένουν εντυπώσεις για ανθρώπους και επειδή μίλησα με τη Thia προσωπικά, δεν υπάρχει θέμα. Είναι από αυτά που είπαν πολλά κοριτσια ότι ο γραπτός λόγος είναι απρόσωπος και κάποιες φορές μένουν λάθος εντυπώσεις. Ειλικρινά συγνώμη και δημόσια γιατί μου έδωσε την εντύπωση αφενός ρατσιστικής προσέγγισης αφετέρου ότι δεν είναι πλήρως κατανοητή η σημασία και η αξία της δωρεάς. 

Μη με παρεξηγείτε είμαι λίγο ευαίσθητη σ αυτά τα θέματα...

Επιμενω όμως ξανά. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ !

Κοριτσια συγνωμη για την παρεμβαση,αλλα περα απο τον νομο οπως λεει και η Παλμοιρα ρωτηστε εναν βιολογο η εναν γεννετιστη γαι να δειτε οτι η γεννετικη διαφορα σας με την δοτρια ειναι ελαχιστη!Ακομη καλυτερα ρωτηστε τον γιατρο σας.Το θεμα μας δεν ειναι το DNA λοιπον,αλλα αυτο που η κοινωνια πιστευει και πως μιλαει για τα δανεικα-ξενα ωαρια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wannabe είπε:

Η ιστορία μου είναι μία απίστευτης τύχης. Στην χρονιά των 42 μου, μετά από δυο αποτυχημένες εξωσωματικές, έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Είχα μια τελειόμηνη, εύκολη εγκυμοσύνη και ήρθε στον κόσμο το θαυματάκι μας. Τουτέστιν, κάποιος εκεί πάνω μας αγαπάει πολύ:)

Και ναι, οι εξωσωματιστές μας μίλησαν για δανεικά μετά τις δύο αποτυχίες. Νομίζω ότι είναι κάτι που κάνουν σε όλες τις γυναίκες πάνω από 40. Και ναι, το σοκ μας το πάθαμε. Και ναι, γίναμε λίγο χάλια ο καθένας από τη μεριά του κι οι δυο μαζί ως ζευγάρι. Και ναι, το σκεφτήκαμε αλλά δεν προλάβαμε να το σκεφτούμε πολύ γιατί ήρθε η εύνοια της τύχης που λέγαμε.

Να σας πω κάτι, πιστεύω, ελπιδοφόρο. Μία ξαδέλφη μου είναι έγκυος. Ετών; Για μαντέψτε, για μαντέψτε! 51 παρακαλώ!

Δεν ξέρω αν είναι δωρεά (το πιθανολογώ σε βαθμό βεβαιότητας αλλά δεν ρωτάω, δεν μ' ενδιαφέρει). Το χαρήκαμε όλοι πάαααρα πολύ και της εύχομαι να έχει μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά της. Σκέφτομαι λίγο, μιλώντας της, πως επιμένει κάπως υπερβολικά στο ότι της πήραν τόσα ωάρια κι ήταν έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα, σα να προσπαθεί να πείσει τους πάντες πως ναι, δικό της είναι το γενετικό υλικό. Και θα ήθελα να της φωνάξω "δεν πειράζει, δεν έχει καμιά σημασία, μην βασανίζεις τον εαυτό σου με ταμπού και μυστικά, ζεις ένα θαύμα, απόλαυσέ το". Ξέρω όμως ότι αυτές είναι ευαίσθητες καταστάσεις και οι γυναίκες πολύ ευάλωτες. Ο κόσμος δε γύρω μας κακός κι ανόητος. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα πετύχετε γυναίκες - μαμάδες, απόλυτα αρνητικές στο να κάνει κάποιος παιδί μετά τα 40 γιατί "θα είναι εγγόνι", "δεν θα ζήσεις να το μεγαλώσεις", "δεν θα έχεις αντοχές να τρέχεις από πίσω του", "θα ντρέπεται όταν πηγαίνεις στο σχολείο να το πάρεις". Οι απόλυτες απόψεις καλύπτουν τόσο εύκολα την ανάγκη να νιώσει κάποιος ότι υπερέχει των υπολοίπων ...

Καλή, καλή επιτυχία σε όλες σας!

 

Στα 41 μου , χάνοντας κ τον πατέρα μου ( την μητέρα μου την έχασα στην εφηβεία ) ένιωσα ότι δεν ανήκω πουθενά , ότι δεν είχα ρίζες....κ ξαφνικά ήθελα παιδί απεγνωσμένα...

η φύση εκδικείται  ; Ο θεός με τιμωρεί ; Που το αρνιόμουν πεισματικά για χρόνια ... κ μόνος τρόπο αποδείχθηκε η δωρεά γενετικού υλικού..

στην ζωή τίποτα δεν μου ήρθε εύκολο , κόπος στο πανεπιστήμιο , μετά μεταπτυχιακό , να βρούμε την τέλεια δουλειά , να χαρούμε την άνετη ζωή μας κ άργησα για το αυτονόητα.....

τωρα είμαι έγκυος με δανεικό γενετικό υλικό.....κ φοβαμαι....κ μάλιστα πολύ.....νιωθω ότι κάτι δεν θα πάει καλά....κ παθαίνω κρίσεις πανικου....προσπαθω να το διαχειριστώ , έκλεισα τα 43 , δεν τα καταφέρνω όμως....

για μερικούς ανθρώπους τα πράγματα είναι πιο εύκολα....εγώ χρειάστηκε να κάνω κ δυο κύκλους εξωσωματικής με δανεικά...

 

νιωθω να με κυνηγάει ο Μερφυ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Στα 41 μου , χάνοντας κ τον πατέρα μου ( την μητέρα μου την έχασα στην εφηβεία ) ένιωσα ότι δεν ανήκω πουθενά , ότι δεν είχα ρίζες....κ ξαφνικά ήθελα παιδί απεγνωσμένα...

η φύση εκδικείται  ; Ο θεός με τιμωρεί ; Που το αρνιόμουν πεισματικά για χρόνια ... κ μόνος τρόπο αποδείχθηκε η δωρεά γενετικού υλικού..

στην ζωή τίποτα δεν μου ήρθε εύκολο , κόπος στο πανεπιστήμιο , μετά μεταπτυχιακό , να βρούμε την τέλεια δουλειά , να χαρούμε την άνετη ζωή μας κ άργησα για το αυτονόητα.....

τωρα είμαι έγκυος με δανεικό γενετικό υλικό.....κ φοβαμαι....κ μάλιστα πολύ.....νιωθω ότι κάτι δεν θα πάει καλά....κ παθαίνω κρίσεις πανικου....προσπαθω να το διαχειριστώ , έκλεισα τα 43 , δεν τα καταφέρνω όμως....

για μερικούς ανθρώπους τα πράγματα είναι πιο εύκολα....εγώ χρειάστηκε να κάνω κ δυο κύκλους εξωσωματικής με δανεικά...

 

νιωθω να με κυνηγάει ο Μερφυ...

Κοκκινομάλλα μου, οι περισσότερες εδώ μέσα έχουμε περάσει μεγάλο γολγοθά. Κάθε ιστορία και πόνος,δάκρυα, η αίσθηση της αδικίας. Δυστυχώς παλεύουμε γι αυτό που για άλλες γυναίκες είναι αυτοννοητο. Μην το βάζεις κάτω και μην αφήνεις προηγούμενες αποτυχίες να σε καταβάλουν. 

 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...