Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Οχι βρε μισοκοιμασαι εισαι απλως χαλαρη κ εχεις συνδεση με το οργανο

Τελεια:)!

Απ το κεντρο τι σου ειπαν?

καλημερα Μαιρη.! απο εκει εχω τελειωσει με τον γιατρο μου μιλαω.!θα τους ενημερωσω μονο την πεμπτη το πρωι για τον υπερηχο


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

8 ώρες πρίν, tzina_liana είπε:

την τεταρτη εχω υπερηχο εκει θα φανει

γεωργια μου μην ανγχωνεσαι εκ των προτερων...εγω 6 εβδομαδων ειδα τοσο αιμα που κοντεψα να πεθανω.... τελικα ολα οκ....ειχα μια μικρη αποκολληση..ακομα και μετα την επισκεψη στο γιατρο συνεχιζε το αιμα για καποιες μερες....ειχα φοβηθει κ εγω για αποβολη...απ τη λαμια μεχρι την αθηννα ειχα πλανταξει στο καλαμα.....ευχομαι να μην ειναι κατι...μην παει ο νους σου μονο στο κακο οπως ειχε παει κ σε μενα....οσο μπορεις καθησε ξαπλωμενη μεχρι να πας για υπερηχο...γιατι ομως πρεπει να περιμενεις μεχρι την πεμπτη??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι..η καμπυλη ινσουλινης τι ειναι??? ειμαι διαβητικη 7 χρονια και αυτο πρωτη φορα το ακουω.. εγω μονο καμπυλη ζαχαρου εκανα και καποιες αλλες αιματολογικες 

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzina_liana είπε:

καλημερα Μαιρη.! απο εκει εχω τελειωσει με τον γιατρο μου μιλαω.!θα τους ενημερωσω μονο την πεμπτη το πρωι για τον υπερηχο

Καλημερα!

Γιατι?Εμενα με παρακολουθουσαν μεχρι και την 8η εβδομαδα αυτοι. Με χοριακες υπερηχους φαρμακα κλπ. Και μου ειχε κανει εντυπωση νομιζα οτι το κανουν σε ολες. Ισως επειδη η χοριακη μου ηταν λιγο χαμηλα Ξεκινησα με 39 αλλα κ μετα που τριπλασιαστηκε κ διπλασιαζοταν παλι συνεχιζαν αυτοι


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

γεωργια μου μην ανγχωνεσαι εκ των προτερων...εγω 6 εβδομαδων ειδα τοσο αιμα που κοντεψα να πεθανω.... τελικα ολα οκ....ειχα μια μικρη αποκολληση..ακομα και μετα την επισκεψη στο γιατρο συνεχιζε το αιμα για καποιες μερες....ειχα φοβηθει κ εγω για αποβολη...απ τη λαμια μεχρι την αθηννα ειχα πλανταξει στο καλαμα.....ευχομαι να μην ειναι κατι...μην παει ο νους σου μονο στο κακο οπως ειχε παει κ σε μενα....οσο μπορεις καθησε ξαπλωμενη μεχρι να πας για υπερηχο...γιατι ομως πρεπει να περιμενεις μεχρι την πεμπτη??

αυριο ειναι ο  υπερηχος οχι την πεμπτη..απλα την πεμπτη θα ενημερωσω το κεντρο για τον υπερηχο που θα κανω στον γιατρο μου.! απο ξαπλα αλλο τιποτα απο την προηγουμενη τεταρτη που ειδα τα πρωτα καφε υγρα ειμαι καναπε τουαλετα δεν κανω τιποτα.! ισως το χθεσινο αιμα να ηταν γιατι πηγα θεσσαλονικη για μια εξεταση και να κουραστηκα στην μετακινηση.!σημερα δεν εχω τιποτα προς το παρον,, απλα αγχωθηκα γιατι ετσι ειχε ξεκινησει η αποβολη μου 


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzina_liana είπε:

ρε κοριτσια να ρωτησω κατι..η καμπυλη ινσουλινης τι ειναι??? ειμαι διαβητικη 7 χρονια και αυτο πρωτη φορα το ακουω.. εγω μονο καμπυλη ζαχαρου εκανα και καποιες αλλες αιματολογικες 

Μετρά την αντίσταση στην ινσουλίνη. Θα σου εξηγήσει ο γιατρός που παρακολουθεί το διαβήτη σου. Φαντάζομαι θα έχεις κάποιον ενδοκρινολόγο ή ειδικό παθολόγο που σε παρακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Καλημερα!

Γιατι?Εμενα με παρακολουθουσαν μεχρι και την 8η εβδομαδα αυτοι. Με χοριακες υπερηχους φαρμακα κλπ. Και μου ειχε κανει εντυπωση νομιζα οτι το κανουν σε ολες. Ισως επειδη η χοριακη μου ηταν λιγο χαμηλα Ξεκινησα με 39 αλλα κ μετα που τριπλασιαστηκε κ διπλασιαζοταν παλι συνεχιζαν αυτοι

με ρωτησαν αν θελω να παω εκει για υπερηχο η στον γυναικολογο μου και εγω τους ειπα να παω στον γιατρο μου.. το ιδιο ειχε γινει και την προηγουμενη φορα μετα την τελευταια χοριακη με ρωτησαν που θελω να συνεχισω και οτι δεν ειναι απαραιτητο να συνεχισω σε αυτους απλα θελουν ενημερωση μεχρι να ακουσουμε καρδια.!

Just now, Troia είπε:

Μετρά την αντίσταση στην ινσουλίνη. Θα σου εξηγήσει ο γιατρός που παρακολουθεί το διαβήτη σου. Φαντάζομαι θα έχεις κάποιον ενδοκρινολόγο ή ειδικό παθολόγο που σε παρακολουθεί όλα αυτά τα χρόνια.

φυσικα και εχω... αντισταση στην ινσουλινη εχω κανει αλλα οχι καμπυλη... δεν ξερω ισως δεν χρειαστηκε


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzina_liana είπε:

αυριο ειναι ο  υπερηχος οχι την πεμπτη..απλα την πεμπτη θα ενημερωσω το κεντρο για τον υπερηχο που θα κανω στον γιατρο μου.! απο ξαπλα αλλο τιποτα απο την προηγουμενη τεταρτη που ειδα τα πρωτα καφε υγρα ειμαι καναπε τουαλετα δεν κανω τιποτα.! ισως το χθεσινο αιμα να ηταν γιατι πηγα θεσσαλονικη για μια εξεταση και να κουραστηκα στην μετακινηση.!σημερα δεν εχω τιποτα προς το παρον,, απλα αγχωθηκα γιατι ετσι ειχε ξεκινησει η αποβολη μου 

ναι μωρε μην ανησυχεις...κ εγω παντα ετσι το ασχημο βαζω πρωτα στο μυαλο μου...σε ποια εβδομαδα βρισκεσαι?εγω το επαθα πριν ακουσω καρδουλα...και πηγα μες στο αιμα και τελικα την ακουσαμε την αλλη μερα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzina_liana είπε:

με ρωτησαν αν θελω να παω εκει για υπερηχο η στον γυναικολογο μου και εγω τους ειπα να παω στον γιατρο μου.. το ιδιο ειχε γινει και την προηγουμενη φορα μετα την τελευταια χοριακη με ρωτησαν που θελω να συνεχισω και οτι δεν ειναι απαραιτητο να συνεχισω σε αυτους απλα θελουν ενημερωση μεχρι να ακουσουμε καρδια.!

Οκ καταλαβα! Εμενα δε με ρωτησαν αλλα ευτυχώς γιατι με εσωσαν πραγματικα . Με ειχαν απο πανω αφου και ο Χριστ. μου ειχε κανει δυο μαιευτικους υπερηχους, με επειρνε τηλεφωνο συνεχεια κ ειχε δειξει πολυ ενδιαφερον. Και μετα την επεμβαση με επιαρναν τηλ να δουν πως ειμαι. Γι αυτο κ ειμαι ευχαριστημενη κ τους δειχνω εμπιστοσυνη

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

ναι μωρε μην ανησυχεις...κ εγω παντα ετσι το ασχημο βαζω πρωτα στο μυαλο μου...σε ποια εβδομαδα βρισκεσαι?εγω το επαθα πριν ακουσω καρδουλα...και πηγα μες στο αιμα και τελικα την ακουσαμε την αλλη μερα....

ειναι αυτο που ειπα εχθες στη Μαιρη οποιος καει στον χυλο φυσα και το γιαουρτι ...6β και 1μ σημερα.!

  • Μου αρέσει 1

mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, tzina_liana είπε:

ειναι αυτο που ειπα εχθες στη Μαιρη οποιος καει στον χυλο φυσα και το γιαουρτι ...6β και 1μ σημερα.!

εχεις δικιο,το καταλαβαινω...κ εγω στην 6η εβδομαδα το επαθα...ημουν και στη δουλεια...πανικος!!!ενοιωσα ξαφνικα ενα (πλουφ) και λεω ενταξει μωρε υγρα ειναι οπως καθε μερα....ουτε καν....αιμα καφε σαν να εχω περιοδο και η ροη το ιδιο σαν να ημουν αδιαθετη...γι αυτο σου λεω δεν θα ειναι κατι....σκεψου δεν με απετρεψε καν να σταματησω  τη δουλεια (ειμαι γυμναστρια) απλα λιγο πιο ηρεμα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vals είπε:

εχεις δικιο,το καταλαβαινω...κ εγω στην 6η εβδομαδα το επαθα...ημουν και στη δουλεια...πανικος!!!ενοιωσα ξαφνικα ενα (πλουφ) και λεω ενταξει μωρε υγρα ειναι οπως καθε μερα....ουτε καν....αιμα καφε σαν να εχω περιοδο και η ροη το ιδιο σαν να ημουν αδιαθετη...γι αυτο σου λεω δεν θα ειναι κατι....σκεψου δεν με απετρεψε καν να σταματησω  τη δουλεια (ειμαι γυμναστρια) απλα λιγο πιο ηρεμα....

τωρα ποσο εισαι? 


mfzgp3.png4QgMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzina_liana είπε:

τωρα ποσο εισαι? 

τωρα ετοιμαζομαι για το δευτερο παιδακι...εκανα μια προσπαθεια τον οκτωβρη με βλαστοκυστες αλλα δεν ....

το γιο μου τον επιασα με την 1η εξωσωματικη με 3ης μερας πριν 3 χρονια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, tzina_liana είπε:

 

φυσικα και εχω... αντισταση στην ινσουλινη εχω κανει αλλα οχι καμπυλη... δεν ξερω ισως δεν χρειαστηκε 

Νομίζω λέμε το ίδιο. Ρώτα το γιατρό σου να σου εξηγήσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Καθόλου εντύπωση να μην σου κάνει. Πολλές γυναίκες οδηγούνται σε εξωσωματικές από τους γυναικολόγους μετά από 1 χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών και έχοντας κάνει μόνο πολύ βασικές εξετάσεις. Η δική μου εμπειρία (χωρίς καν να έχω κάνει ούτε μία εξωσωματική ακόμα) επιβεβαιώνει ότι οι γιατροί που χρειαζόμαστε για να διερευνήσουμε την υπογονιμότητα είναι 3 ειδικοτήτων: γυναικολόγος, ουρολόγος και ενδοκρινολόγος, όλοι με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα. (Ανάλογα με την περίπτωση, μπορεί ενδεχομένως ο ενδοκρινολόγος να παραλειφθεί, αν και δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό).

Πάμε να εξηγήσουμε λίγο: Αν μία γυναίκα έχει α)ιστορικό διαβήτη στην οικογένεια, β) έχει ή είχε στο παρελθόν πολυκυστικές ωοθήκες, τότε ίσως υπάρχει μία προδιάθεση για διαβήτη που με τη σειρά της μεγαλώνοντας επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων. Επομένως, γράφονται από τον ενδοκρινολόγο καμπύλες ζαχάρου και ινσουλίνης και ανάλογα με τα αποτελέσματα μπορεί να δοθεί διατροφή ή glucofage σε μικρή δόση (δεν είμαι γιατρός, γράφω ό,τι έχω αποκομίσει από τη δική μου εμπειρία). Ο σκοπός είναι η βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.

Ένα μεγάλο και επικίνδυνο λάθος που γίνεται συχνά είναι οι γυναικολόγοι να μπλέκονται σε θέματα άλλων ειδικοτήτων ή να θεωρούν τους εαυτούς τους Θεούς και την εξωσωματική πανάκεια. Η δική μου πεποίθηση είναι ότι οι αποτυχίες για φυσική σύλληψη δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά με την υγεία ενός από τους 2 και προτεραιότητα πρέπει να είναι η διερεύνηση και η θεραπεία του αιτίου. Οφείλουμε λοιπόν να ενεργούμε με κριτική σκέψη. Δυστυχώς δεν είμαστε γιατροί και δε μπορούμε εύκολα να κρίνουμε τους γιατρούς, μπορούμε όμως να το ψάχνουμε, να παίρνουμε γνώμες και να διαβάζουμε.

Πολύ σωστά τα λες. Μπράβο σου που το έχεις ψάξει τόσο χωρίς να έχεις κάνει εξωσωματική. Σου εύχομαι το καλύτερο σε ότι κι αν κανείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...