Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Ξεκινας με πολυ καλο ενδομητριο, αλλα μπορει με την εναρξη της κυησης να πεφτει το παχος του, ή για καποιον λογο να μην αιματωνεται κ τρεφεται σωστα το εμβρυο πχ λογω θρομβοφιλιας, που δεν εχεις, λογω ανατομικων ανωμαλιων, που δεν εχεις ή λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων του εμβρυου. Θα μου πεις με δανεικα? Εχουν συμβει κ τετοια σε δανεικα οπου κοπελες αναγκαστηκαν να προχωρησουν σε τριτη δοτρια για να δουν φως κ εκει το ειδαν. Επισης υπαρχει κ η περιπτωση φλεγμονης η λοιμωξης που δημιουργει τετοια θεματα.

Παντως μια καλη ιδεα ειναι να παρακολουθησετε το ενδομητριο σε εναν ολοκληρο δοκιμαστικο κυκλο να δειτε πως ανταποκρινεται στα φαρμακα και να αλλαζετε τη δοση στην πορεια. 

Κοίτα, τωρα για το era test στην ουσία κάνουμε έναν δοκιμαστικό κύκλο , πολυ συντηρητικό βεβαια , αλλα κατι θα μας δείξει . Σήμερα με μόνο 3 cyclacur τη μέρα εδω και μια βδομάδα ήτανε 6,3 το ενδομήτριο , πολυ λιγο. Τωρα το κάναμε 3 απο το στόμα και 2 κολπικά κάθε μέρα και την Κυριακή θα παω παλι στον Χριστ για υπέρηχο . Λογικά την Παρασκευή θα μου πάρει δείγμα για τις εξετασεις .

θέλει συζήτηση πάντως αυτο το θέμα του ενδομητρίου 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 5/21/2020 at 1:53 AM, anoulious said:

Όχι. Αν και ρώτησα διακριτικά την νοσοκόμα.. Φοβάμαι γιατί ο γιατρός σα να είπε ότι πιστεύει ότι θα πρέπει να το κάνω μια ζωή..!!!!! Να εκπαιδεύω και να το κάνω μόνη στο σπίτι.. Δηλαδη αναρωτιέμαι τι θα πάθω αν δεν το κάνω?! Δεν θέλω μια τέτοια δέσμευση.. Μου είπε ότι ο οργανισμός μου θα δημιουργεί συνέχεια ενδομητριτιδες  λογω της γονιδιακής βλάβης και που αν μένουν... ποιος ξέρει σε τι μπορεί να εξελιχθεί..Τέλος πάντων. Μη σας μαυριζω άλλο με τα δικά μου.. Ας πει καμμία κανένα ευχάριστο.. 

 

Καλησπέρα και περαστικά εύχομαι :)

Να ρωτήσω τι έχεις/έπαθες αν δεν γίνομαι αδιάκριτη; διάβασα τα posts σου αλλά μάλλον κάποιο μου ξέφυγε και δεν κατάλαβα ακριβώς τι συνέβη και τι είναι η γ-σφαιρίνη που έκανες και για ποιό λόγο;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Κατ´αρχην μην πανικοβαλεσαι, και σου το λέω εγω που ειμαι στην ίδια μοίρα με σένα. Όταν λες λίγα cyclacur , πόσα ακριβώς παίρνεις; Ίσως πρέπει να δοκιμάσετε με περισσότερα , πχ αν τωρα παίρνεις 3 την ημέρα , ίσως έπρεπε να παίρνεις 4 ή 6 την ημέρα , και δύο κολπικά. Σου το λέω γιατί υπάρχουν πολλες κοπελες εδω που είχανε το ίδιο πρόβλημα , φτάσανε να παίρνουν μέχρι και 6 ή 10 ή και περισσότερα τη μέρα και πέτυχε. Μου τα λέγανε όταν με είχε πιάσει ο ίδιος πανικός και μένα, αν ψάξεις σε παλιότερες συζητήσεις θα τα βρεις.

συζητησε το με τον γιατρό σου και να επιμείνεις αν χρειαστει. 

αν θέλεις , πες μας πόσα cyclacur έπαιρνες

Αχ βρε Μαίρη μου, πόσο με συγκινεί αυτό το θαύμα σου. Μεγάλη χαρά μας δίνει όλες εδω μεσα η ιστορία σου!

Εγώ ήμουν μια από αυτές με τα πολλά σικλακουρ ...επερνα 9 την ημέρα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, thalasa είπε:

Κοίτα, τωρα για το era test στην ουσία κάνουμε έναν δοκιμαστικό κύκλο , πολυ συντηρητικό βεβαια , αλλα κατι θα μας δείξει . Σήμερα με μόνο 3 cyclacur τη μέρα εδω και μια βδομάδα ήτανε 6,3 το ενδομήτριο , πολυ λιγο. Τωρα το κάναμε 3 απο το στόμα και 2 κολπικά κάθε μέρα και την Κυριακή θα παω παλι στον Χριστ για υπέρηχο . Λογικά την Παρασκευή θα μου πάρει δείγμα για τις εξετασεις .

θέλει συζήτηση πάντως αυτο το θέμα του ενδομητρίου 

 

Καντε και prp αν δεν ανεβεί κι αλλο 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια... Σας διαβαζω με προσοχη,τα οσα λετε για το ενδομητριο. Εγω στην περσυνη ετ επαιρνα 9 cyclacur κ εκανα ετ με 9,5 ενδομητριο. Ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να πουμε οτι ειναι καλο για την ετ;;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nefeli_ είπε:

Καλησπέρα και περαστικά εύχομαι :)

Να ρωτήσω τι έχεις/έπαθες αν δεν γίνομαι αδιάκριτη; διάβασα τα posts σου αλλά μάλλον κάποιο μου ξέφυγε και δεν κατάλαβα ακριβώς τι συνέβη και τι είναι η γ-σφαιρίνη που έκανες και για ποιό λόγο;

Καλημέρα! Η γ σφαιρίνη ειναι ανόσοσφαιρίνη υγιων ανθρώπων. Έχω χαμηλο ανοσοποιητικο και βρέθηκε και μια γονιδιακή βλάβη που μου προκαλεί την ενδομητριτιδα που έχω. Δηλαδη ο οργανισμός μου  θα δημιουργεί συνέχεια ενδομητριτιδα. Στο εξωτερικό  το κάνουν κάποια κέντρα σε γυναίκες με επαναλαμβανόμενος αποτυχίες εμφύτευσης.Ειναι πανάκριβο φάρμακο και φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τα αποτελέσματα.. Ελπίζω.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια... Σας διαβαζω με προσοχη,τα οσα λετε για το ενδομητριο. Εγω στην περσυνη ετ επαιρνα 9 cyclacur κ εκανα ετ με 9,5 ενδομητριο. Ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να πουμε οτι ειναι καλο για την ετ;;

Όταν ξεκίνησες στον πρώτο υπέρηχο πόσο ήταν το ενδομήτριο σου?θυμάσαι?με τα 9 χάπια την μέρα έφτασες 9.5?Είμαι πολύ καλό το 9.5.

Link to comment
Share on other sites

@anoulious  αυτο θα κάνω ...κ οτι γινει ! Θα δουμε.

@thalasa, κοιτα εχω πάει 3 φορες στο γιατρο όλες κι όλες κ η αληθεια ειναι οτι ειναι τετοιο το στυλ του που δεν μου βγαινει να τον ρωταω ή να του ζητάω κ πολλά .

Ειναι πολύ έμπειρος απο οτι εχω καταλάβει κ θέλω να πιστευω οτι θα κάνει οτι μπορει .

Δεν εχω κάνει τα test που λες , φανταζομαι ότι αν χρειαστει θα το προτεινει μόνος του. Βαριεμαι να προτεινω εγω πραγματα πλέον .

Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα αυξησουμε κάτι στα φάρμακα πριν την ετ.

Απο εκει κ έπειτα δεν προκειται να ασχοληθω καθολου. Η περιπτωση μου ειναι θέμα τυχης πλέον .Αυτο εχω καταλάβει .

Σε οτι αφορα το αν διορθωνεται .  Οχι , δεν διορθωνεται .Αυτο εχω καταλάβει ...τουλάχιστον για μένα ...δεν λέω ότι ισχυει κ για σεν αλοιμονό.

Γενικά ειμαι σε μια φάση που πλέον δεν πολυψάχνω τις ιατρικες λεπτομέρειες .

Πηγα πια σε εναν απο τους καλύτερους γιατρους (συμφωνα με οσα έχω ακουσει ) απλα λυπάμαι που δεν ηξερα νωριτερα το προβλημα ..το έμαθα μετα απο 4 προσπάθειες στην προηγ. Κλινική. Κανείς δεν μου ειχε πει τίποτα νωρίτερα .Βεβαια δεν θα αλλαζαν κ πολλά  ..

Τεσπα .

Οτι εγινε, εγινε . Θα κάνω εγω τη δουλειά μου , ας κάνει κι αυτος τη δικιά του κ ας ελπιζουμε για το καλύτερο  .

Δεν περιμένω τιποτα πια κι απο κανεναν. Ελπίζω μεν , δεν περιμενω ομως ! 

Εξαλου κ να μεινω εγκυος , δεν ξερω αν θα γεννήσω ποτε ! Χαχα 

Οποτε οπως καταλαβες απλά θα τον αφησω να κάνει οτι γουσταρει ! Αμα κάτσει έκατσε 

@thalasa, α μου ζητησε κι εκανα κάποιες επιπλέον  εξετάσεις θρομβοφιλιας καθως και RCP  ( Μοριακή Εξέταση Ανίχνευσης Χλαμυδίων απο Κολποτραχηλικο Επιχρισμα ) ...ολες βγηκαν καλές .

Αυτα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

Καλημερα κοριτσια... Σας διαβαζω με προσοχη,τα οσα λετε για το ενδομητριο. Εγω στην περσυνη ετ επαιρνα 9 cyclacur κ εκανα ετ με 9,5 ενδομητριο. Ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να πουμε οτι ειναι καλο για την ετ;;

Καλησπέρα. Φίλη μου, έκανε εμβρυομεταφορα με ενδομητριο 9.5 και έχει τώρα ένα μωράκι ενός έτους!!! 

Ο προηγούμενος γιατρός μου ήθελε ενδομητριο πάνω από εννιά.


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, dimitra19 είπε:

@Mary H, αχ κοπελα μου ποσο χαιρομαι για σενα , κ με κάτι τετοια παιρνω ελπιδα ! 

@thalasa, τωρα στο ακεσω παιρνω 3 / ημερα κ απο σημερα κ ενα κολπικα.επισης εδω κ λίγες μερες βάζω αυτοκολλητα dermestril.

Αυτος ο γιατρος που ειμαι τωρα (Τσιρ..) δεν δεχεται υποδειξεις . Στον 1ο δοκιμαστικο κυκλο που εκανα κι εφτασα 5.3 επεσα απο τα συννεφα διοτι με τον προηγ. Γιατρο με πολλά χαπια δεν θυμαμαι ποσα ...επαιρνα πολλά ομως σιγουρα 6 cyclacur  , αντιπηκτικες κ δεν θυμαμαι κ με κάμποσα prp εφτασα στο 8. Ο γιατρος ομως που παω τωρα το αμφισβητει ...

Θα ρωτησω την Δευτερα αν για την ετ θαβπαρω κάτι παραπάνω ...αλλά δεν δεχεται υποδειξεις γενικά .

Οταν του ειπα την 1η φορα οτι τα χάπια που παιρνω ειναι λίγα μου ειπε οτι εκεινος εχει εμεπιρια 30χρονια κι εκεινος ξερει ..

Επισης επεμεινε στο ότι τα πολλά φαρμακα κάνουν ζημιά παρα καλό ...

Τι να σου πω εχω κουραστει πολυ. Θα δοκιμάσω κ με αυτον με τον τροπο το δικό του κ βλέπουμε ..

Δεν μπορω να κυνηγαω άλλο τους γιατρους κ να τους λέω εγω τι να κάνουν . Το εκανα συνέχεια στην προηγουμενη κλινική. 

Πλέον εχω καταλάβει οτι το προβλημα ειναι ζόρικο κ ειναι κ θεμα τυχης . 

Θα προσπαθήσω οπως μου πει ... κ απλά θα ελπιζω για ενα θαυμα ..

Κι οτι γινει . Θα δουμε ...

Εσυ σε ποιον εισαι ? Ποσες προσπάθειες εχεις κάνει ? 

Αυτο με τα φάρμακα για το ενδομήτριο και τις δόσεις μουντό ειχε πει κι εμενα.Απο ενα σημείο και μετα οςο κι αν ανεβάζεις την δόση απλά «καις» το ενδομήτριο χωρίς να καταφέρεις κάτι επί της ουσίας. Ο βλάκας ο Παράσχος μου ειχε δώσει μεγάλες δόσεις cyclacour,utrogestan χωρίς ουσιαστικά να τις χρειάζομαι γιατι ουδέποτε ειχα θέματα με το πάχος. Οταν τα είπα στον Τσιρ του πέσαν τα μαλλιά! Σε αυτον,πριν την ετ δεν πηρα τιποτα!  Δήμητρα,είσαι πολυ δυνατή που δεν το βάζεις κάτω! Εχε του εμπιστοσύνη γιατι πολλοι τάζουν λαγούς με πετραχηλια( πχ.Παρασχος) και τελικα κλουτς.  Εσυ θα κανεις οτι χρειάζεται κι οτι σου πει,απο κει και πέρα ειναι θεμα τύχης,οπως πολυ καλα ξέρουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, dimitra19 είπε:

@anoulious  αυτο θα κάνω ...κ οτι γινει ! Θα δουμε.

@thalasa, κοιτα εχω πάει 3 φορες στο γιατρο όλες κι όλες κ η αληθεια ειναι οτι ειναι τετοιο το στυλ του που δεν μου βγαινει να τον ρωταω ή να του ζητάω κ πολλά .

Ειναι πολύ έμπειρος απο οτι εχω καταλάβει κ θέλω να πιστευω οτι θα κάνει οτι μπορει .

Δεν εχω κάνει τα test που λες , φανταζομαι ότι αν χρειαστει θα το προτεινει μόνος του. Βαριεμαι να προτεινω εγω πραγματα πλέον .

Το μονο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα αυξησουμε κάτι στα φάρμακα πριν την ετ.

Απο εκει κ έπειτα δεν προκειται να ασχοληθω καθολου. Η περιπτωση μου ειναι θέμα τυχης πλέον .Αυτο εχω καταλάβει .

Σε οτι αφορα το αν διορθωνεται .  Οχι , δεν διορθωνεται .Αυτο εχω καταλάβει ...τουλάχιστον για μένα ...δεν λέω ότι ισχυει κ για σεν αλοιμονό.

Γενικά ειμαι σε μια φάση που πλέον δεν πολυψάχνω τις ιατρικες λεπτομέρειες .

Πηγα πια σε εναν απο τους καλύτερους γιατρους (συμφωνα με οσα έχω ακουσει ) απλα λυπάμαι που δεν ηξερα νωριτερα το προβλημα ..το έμαθα μετα απο 4 προσπάθειες στην προηγ. Κλινική. Κανείς δεν μου ειχε πει τίποτα νωρίτερα .Βεβαια δεν θα αλλαζαν κ πολλά  ..

Τεσπα .

Οτι εγινε, εγινε . Θα κάνω εγω τη δουλειά μου , ας κάνει κι αυτος τη δικιά του κ ας ελπιζουμε για το καλύτερο  .

Δεν περιμένω τιποτα πια κι απο κανεναν. Ελπίζω μεν , δεν περιμενω ομως ! 

Εξαλου κ να μεινω εγκυος , δεν ξερω αν θα γεννήσω ποτε ! Χαχα 

Οποτε οπως καταλαβες απλά θα τον αφησω να κάνει οτι γουσταρει ! Αμα κάτσει έκατσε 

@thalasa, α μου ζητησε κι εκανα κάποιες επιπλέον  εξετάσεις θρομβοφιλιας καθως και RCP  ( Μοριακή Εξέταση Ανίχνευσης Χλαμυδίων απο Κολποτραχηλικο Επιχρισμα ) ...ολες βγηκαν καλές .

Αυτα...

Εννοείται θα κανεις αυτό που πρέπει να κάνεις , και ειναι και σημαντικό που έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Καμια φορα αυτο που μας χρειάζεται περισσότερο ειναι να έχουμε πίστη και επιμονή . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, thalasa είπε:

Εννοείται θα κανεις αυτό που πρέπει να κάνεις , και ειναι και σημαντικό που έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Καμια φορα αυτο που μας χρειάζεται περισσότερο ειναι να έχουμε πίστη και επιμονή . 

Κοιτα πλέον δεν ειναι θεμα εμπιστοσύνης .

Πλέον απλά πηγαίνω κ κανω οτι μου λένε.

Δεν εχει αναπτυχθει καποια ιδιαιτερη σχεση μεταξύ μας αλλά δεν με νοιαζει κιολας πλέον.

Θα δειξει ....αν ειμαι τυχερη !!! 

Link to comment
Share on other sites

@natassaki @Thia1985 8η μερα ειχα 6mm κ 5 μερες προ ετ ειχα 9,5. Την ημερα της ετ δεν μου ειπε ποσο ειχε φτασει.. απλα ρωταω γτ εχω διαβασει οτι δεν πρεπει να ειναι κ πολυ παχυ,τυπου 12mm... Δεν ξερω κιολας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθές που ήτανε 6,3, σήμερα το ενδομήτριο ήτανε 7,7.

συνεχιζω την ιδια αγωγή μέχρι την Παρασκευή , δεν μας νοιάζει να αυξηςουμε τη δοςη για να ανεβεί κι αλλο το ενδομήτριο για τη λήψη του δείγματος.σαββατο θα μου πάρουν δείγμα ... και καλά μου αποτελεσματα

απο αυριο δεν γλιτώνω και τα κολπικά utrogestan και ένεση prolutex, αλλα τι να κάνουμε . 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...