Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Καμπύλη Ζαχάρου - Υψηλές τιμές;


Papaki6

Recommended Posts

: / 

 

Δε μου είπε κάτι ως προς το αν είναι υψηλό το ζάχαρο τί να κάνω..... Απλά μου έδωσε διατροφή.... και να μετράω το ζάχαρο με το μηχανάκι 2 φορές την ημέρα. Τη πρώτη ημέρα μου είπε μια μέτρηση νηστική και μια μετά το πρωινό, τη δεύτερη μια μέτρηση νηστική και μια μετά το μεσημεριανό και την τρίτη ημέρα μια μέτρηση νηστική και μια μετά το βραδινό γεύμα...... και τέλος της εβδομάδας μου είπε να τη πάρω να τις πω τιμές.... Πω πω με τα νοσοκομεία αγχώνομαι πάλι..... Αν γλιτώσω την ινσουλίνη και ψιλορυθμιστεί μπορεί το μωρό να έχει κάποιο πρόβλημα; Το θέμα είναι οτι είναι το πρώτο μου.... και δε ξέρω που να πάω και τί να κάνω.... να πάω στο Ηρακλειο είναι 3 ώρες και να μείνω που, πώς.... πότε να πάω..... Είναι δηλαδή ένα μπέρδεμα όλο αυτό.... και αν γίνει κάτι στο δρόμο και είμαι μακριά απο το γιατρό μου....  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Papaki6

    Papaki6 37 δημοσιεύσεις

  • vikib

    vikib 36 δημοσιεύσεις

  • linaa

    linaa 16 δημοσιεύσεις

  • noni90

    noni90 14 δημοσιεύσεις

πρίν από 58 λεπτά , Papaki6 είπε:

: / 

 

Δε μου είπε κάτι ως προς το αν είναι υψηλό το ζάχαρο τί να κάνω..... Απλά μου έδωσε διατροφή.... και να μετράω το ζάχαρο με το μηχανάκι 2 φορές την ημέρα. Τη πρώτη ημέρα μου είπε μια μέτρηση νηστική και μια μετά το πρωινό, τη δεύτερη μια μέτρηση νηστική και μια μετά το μεσημεριανό και την τρίτη ημέρα μια μέτρηση νηστική και μια μετά το βραδινό γεύμα...... και τέλος της εβδομάδας μου είπε να τη πάρω να τις πω τιμές.... Πω πω με τα νοσοκομεία αγχώνομαι πάλι..... Αν γλιτώσω την ινσουλίνη και ψιλορυθμιστεί μπορεί το μωρό να έχει κάποιο πρόβλημα; Το θέμα είναι οτι είναι το πρώτο μου.... και δε ξέρω που να πάω και τί να κάνω.... να πάω στο Ηρακλειο είναι 3 ώρες και να μείνω που, πώς.... πότε να πάω..... Είναι δηλαδή ένα μπέρδεμα όλο αυτό.... και αν γίνει κάτι στο δρόμο και είμαι μακριά απο το γιατρό μου....  

να σου πω την αληθεια δ θυμαμαι καθολου τις τιμες που πρεπει να εχεις,κ καποιοι γιατροι ειναι πιο ατστηροι

συνηθως το πρωτο νηστικη κοντα σρο 90-95 κ μια ωρα μετα το φαγητο κατω απο 120-130

σου το εκανε ετσι γτ οπως σου ειπα η γλυκοζη ειναι μεγαλη ποσοτητα ενω με αυτα που τρως να εχεις καλες τιμες

ακομη κ ινσουλινη να κανεις,μην ανησυχεις το μωρακι σου μια χαρα θα ειναι,απλα επειδη εχουν μαθει στα πολυ γλυκα οταν γεννηθουν τα παρακολουθουν να μην κανουν υπογλυκαιμια κ πρεπει να πιουν πολυ γαλατακι

προσωπικα επελεξα το δημοσιο απο την κλινικη γτ με το παραμικρο στην επαρχεια σε στελνουν νοσοκομειο.μπορεις προς το παρον να πηγαινεις χανια,κ μετα το ντοπλερ,που θα εχεις δει κ πανω κατω τι γινεται με τον διαβητη,να δεις αν αξιζει να πας ηρακλειο,μην το σκεφτεσαι απο τωρα

γενικα στο ντοπλερ θα φανει κτ παραπανω.αν πχ το μωρο εχει σχετικα μεγαλη κοιλια σε σχεση με το κεφαλι η πολυ αμνιακο συνηθως ειναι εξαιτιας του ζαχαρου

τωρα οσο για το φαγητο εγω ετρωγα με ωραριο.σκεψου οτι εκανα 6μετρησεις,συν κανα δυο αν ειχα ψηλη τιμη,την ινσουλινη,την αντιπηκτικη,σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο,κ μετρουσα κ πιεση,για να προλαβω πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδινο κ γαλα προ υπνου εβαζα ξυπνητηρια

νομιζω προς το παρον καλο ειναι να τρως περιπου οπως ετρωγες,με βαση ενα τετοιο πλανο,ωστε ανα 2-3ωρες να τρως κτ,κ το γαλα προ υπνου.χωρις γλυκα-γαριδακια κ τετοια

πχ δεκατιανο-απογευματινο να φας φρουτα,αλλα προσεχε στα πολυ γλυκα,μεσημερι κ βραδυ κυριως πρωτεινη δλδ κρεας,ψαρι,αυγο με σαλατα κ υδατανθρακα δλδ ψωμι,ρτζι,μακαρονια,πατατες.στο πρωινο γαλα με δημητριακα,η γιαουρτ,τοστ,φρυγανιες με μελι η μαρμελαδα.με δοκιμες θα βρεις τι ειναι αυτο που σου ταιριαζει

ειναι λιγο βαρετη η διατροφη,φαντασου οτι εβαλα 10κιλα στην εγκυμοσυνη κ ας ημουν ξαπλα

για τους ξηρους εφοσον σου το ειπε μπορεις,αν δει οτι εχεις αρκετα ανεβασμενες τιμες θα στα κοψει κ αυτα.αλλα μια χουφτιτσα

κ γενικα οι ποσοτητες του φαγητου πρεπει να προσεχεις να μην ξεφευγουν,να ειναι μεριδες

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, vikib είπε:

να σου πω την αληθεια δ θυμαμαι καθολου τις τιμες που πρεπει να εχεις,κ καποιοι γιατροι ειναι πιο ατστηροι

συνηθως το πρωτο νηστικη κοντα σρο 90-95 κ μια ωρα μετα το φαγητο κατω απο 120-130

σου το εκανε ετσι γτ οπως σου ειπα η γλυκοζη ειναι μεγαλη ποσοτητα ενω με αυτα που τρως να εχεις καλες τιμες

ακομη κ ινσουλινη να κανεις,μην ανησυχεις το μωρακι σου μια χαρα θα ειναι,απλα επειδη εχουν μαθει στα πολυ γλυκα οταν γεννηθουν τα παρακολουθουν να μην κανουν υπογλυκαιμια κ πρεπει να πιουν πολυ γαλατακι

προσωπικα επελεξα το δημοσιο απο την κλινικη γτ με το παραμικρο στην επαρχεια σε στελνουν νοσοκομειο.μπορεις προς το παρον να πηγαινεις χανια,κ μετα το ντοπλερ,που θα εχεις δει κ πανω κατω τι γινεται με τον διαβητη,να δεις αν αξιζει να πας ηρακλειο,μην το σκεφτεσαι απο τωρα

γενικα στο ντοπλερ θα φανει κτ παραπανω.αν πχ το μωρο εχει σχετικα μεγαλη κοιλια σε σχεση με το κεφαλι η πολυ αμνιακο συνηθως ειναι εξαιτιας του ζαχαρου

τωρα οσο για το φαγητο εγω ετρωγα με ωραριο.σκεψου οτι εκανα 6μετρησεις,συν κανα δυο αν ειχα ψηλη τιμη,την ινσουλινη,την αντιπηκτικη,σιδηρο,ασβεστιο,μαγνησιο,κ μετρουσα κ πιεση,για να προλαβω πρωινο-δεκατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδινο κ γαλα προ υπνου εβαζα ξυπνητηρια

νομιζω προς το παρον καλο ειναι να τρως περιπου οπως ετρωγες,με βαση ενα τετοιο πλανο,ωστε ανα 2-3ωρες να τρως κτ,κ το γαλα προ υπνου.χωρις γλυκα-γαριδακια κ τετοια

πχ δεκατιανο-απογευματινο να φας φρουτα,αλλα προσεχε στα πολυ γλυκα,μεσημερι κ βραδυ κυριως πρωτεινη δλδ κρεας,ψαρι,αυγο με σαλατα κ υδατανθρακα δλδ ψωμι,ρτζι,μακαρονια,πατατες.στο πρωινο γαλα με δημητριακα,η γιαουρτ,τοστ,φρυγανιες με μελι η μαρμελαδα.με δοκιμες θα βρεις τι ειναι αυτο που σου ταιριαζει

ειναι λιγο βαρετη η διατροφη,φαντασου οτι εβαλα 10κιλα στην εγκυμοσυνη κ ας ημουν ξαπλα

για τους ξηρους εφοσον σου το ειπε μπορεις,αν δει οτι εχεις αρκετα ανεβασμενες τιμες θα στα κοψει κ αυτα.αλλα μια χουφτιτσα

κ γενικα οι ποσοτητες του φαγητου πρεπει να προσεχεις να μην ξεφευγουν,να ειναι μεριδες

Μου εχει δώσει συγκεκριμένη διατροφή.... Την οποια δε ξερω αν μπορώ να παρεκλείνω καθόλου..... Εν το μεταξυ τα περισσοτερα απο αυτά δεν τα τρωω.... : / γενικά εχω πεθάνει της πείνας...... Αλλα μου ειπε (εχω πάρει 10 κιλα μέχρι τωρα) οτι δε θελουμε ούτε γραμμαριο παραπάνω δικο μου απο εδω και περα.... Οτι ειναι πρεπει να ειναι του μωρου.....

και ενα αλλο ειναι οτι προβληματίστικα τωρα και με τα φαρμακα..... Γιατί το σίδηρο ειναι σιρόπι και το μαγνήσιο ειναι αναβράζον.... Τα οποία ειναι γλυκά και δε ξερω αν κανει να τα πεινω.... Ειπια τωρα το μαγνήσιο μετα τη μετρηση και ηταν καλο το πρωινο ζάχαρο, ειχα 82 μου εχει δωσει ανωτατη τιμή νηστική 95 και μετα φαγητου 1 ώρα 140.... Για να δουμε.... γιατι με τα μεταγευματικά φαινεται να εχω κυρίως πρόβλημα.... Αυτο απο τη μια πιθανον να ειναι καλο γιατι ισως ελεγχθει με τη διατροφή και άσκηση.

Σχετικά τωρα με το μωρο στη προηγουμενη μετρηση ηταν μεγαλούλη λιγο... Σε αυτη ηταν μια χαρα 870γραμμαρια στην 26η εβδομαδα..... Και το αμνιακο υγρο απο οτι μου λενε ειναι αρκετο..... Δε ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο..... Και αν σχετίζεται με το παααρα πολυ νερο που πεινω γενικά.......

 

Link to comment
Share on other sites

κ μενα μεγαλο μωρο ηταν αλλα απο γενετικα οχι απο το ζαχαρο

το αμνιακο εχει σχεση κ με το νερο,αν εχεις παρα πολυ μπορει να ειναι λογω διαβητη

καλο ειναι να μην παρεκκλινεις πολυ απο το προγραμμα

θες να μου πεις τι σου εχει κ δ σ αρεσει μηπως βρουμε εναλλακτικες;

αλλα να μην πεινας,γτ μετα τρως μεγαλη ποσοτητα κ ανεβαινει το ζαχαρο

τα φαρμακα τα παιρνεις κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια-παιδάκια σου!!! Και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου και που ασχολείσαι μαζί μου......!!!

Για το αμνιακό μου το είπαν στο Pappa λεκτικά ότι α! έχει και αρκετό αμνιακό.... τό ίδιο και ο γιατρός μου... λέει έχει αρκετό αμνιακό.... δε μου φάνηκε να το είπαν σαν κακό αυτό.... περισσότερο σαν θέτικο έμοιαζε με το τρόπο που το είπαν, τώρα νομίζω στο dobbler καταγράφεται ακριβώς η ποσότητα και αν φεύγει ή όχι απο τα φυσιολογικά όρια και ίσως να μου πουν αν είναι λόγο διαβήτη; Δεν ξέρω.......

Προσπαθώ να μην παρεκλέινω.... απλά χθες όλη μέρα δεν έφαγα σχεδόν τίποτα γιατί δεν ήξερα τί κάνει και τί όχι..... μετά έλειπαν και πολλά, άλλα δεν τα έτρωγα..... οπότε μια κατάσταση μπερδεμένη και προτίμησα να φάω ελάχιστα παρά να φάω κάτι που δε πρέπει με αποτέλεσμα να πεθάνω της πείνας και αυτό το καημενούλι να κλωτσάει συνέχεια..... ε τα ξημερώματα δεν άντεξα και έφαγα μερικούς ηλιοσπορους (2-3 τσιμπήματα) καθαρισμένους και ανάλατούς που είχα...... μετρήθηκα μετά απο 2-3 ώρες για ζαχαρο νηστείας και ήμουν 82, τα αλλα γεύματα τα έφαγα κανονικά και είχα 1 ώρα μετά το πρωινό 113 ζάχαρο και μετά το μεσημεριανό 82. Βραδινό δεν έχω φάει ακόμα και δεν το έχω μετρήσει για να ξέρω πόσο είμαι.... νομίζω καλά αρχίσαμε.... αν συνεχίζουμε και έτσι.....

Λοιπόν αυτά που δεν τρώω (απο που να αρχίσω και που να τελειώσω και προτιμάω να τα αφαιρέσω) είναι....

- Βραστά χόρτα με λεμόνι (2 φλιτζάνια)

- 1 Φλιτζάνι βρασμένο αρακά με ανάμεικτα λαχανικά

- Πράσινη σαλάτα (τρώω αγγούρι, λάχανο, πιπεριά αλλα αν εννοεί μαρούλι, ρόκα κλπ.... δεν τα τρώω :/)

- Σπανακόρυζο (1,5 φλιτζάνι βρασμένο ρύζι με 2 φλιτζάνια σπανάκι)

- Μελιτζάνες, μπάμιες μπριαμ αγκινάρες (αγκινάρες και κουκιά έχω και αλλεργία... οπότε ούτως ή αλλως δε μπορώ να φάω αγκινάρες)

- Χορτόσουπα (2 φλιτζάνια καρότο, χόρτα, κρεμμύδι, κολοκύθι 2 κουταλιές της σούπας ωμά ξερά φασόλια)  Κυρίως με τα χόρτα έχω το θέμα......

 

Κυρίως με αυτά.... τα αλλα... φασόλια ξερά τα τρώω εν ανάγκης.... και τον αρακά τον τρώω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενταξει κ γω δ τρωω χορτα σαλατα,μπορεις γενικα βραστα λαχανικα η ψητα η ωμα λαχανικα

πχ βραστα κολοκυθακια,μπροκολο,κουνουπιδι(αν θες παντζαρι δοκιμασε 1φλ κ αν δ σου ανεβαζει το ζαχαρο τοτε να τρως),ψητα κολοκυθακια,πιπεριες,μανιταρια(που νομιζω μπορεις)

κ φυσικα ωμα λαχανικα,ντοματα,αγγουρι,καροτο,λαχανο

αρακα απλο με καροτακι(αν σου αρεσει το πρασο ταιριαζει πολυ)

σπανακορυζο,μπαμιες,μελιτζανες ουτε εγω τρωω,δ χρειαζεται να κανεις τωρα την αρχη

μπορεις να κανεις λαχανορυζο,ντοματορυζο,πρασορυζο(αφου ελεγξεις οτι δ σου ανεβαζει κ η ντοματα σαλτσα το ζαχαρο),γεμιστα κολοκυθακια,πιπεριες,ντοματες με κιμα η οχι,κ οχι σαλτσα.αντι για ρυζι εγω χρησιμοποιω πολυ κ πληγουρι

να προσθετεις κανελα πχ στο γιαουρτι

οι τιμες σου προς το παρον μια χαρα

πιστευω στο ντοπλερ θα εχει ξεκαθαρισει λιγο η κατασταση

να τρως να μην πεινας

για τις χορτοσουπες μπορεις να βαζεις τα λαχανικα που τρως πχ πατατα(λιγο)-καροτο-κρεμμυδι-καλαμποκι-πιπεριες,μανιταροσουπα,κρεμμυδοσουπα,ντοματοσουπα,σπαραγγια αν τρως

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

ενταξει κ γω δ τρωω χορτα σαλατα,μπορεις γενικα βραστα λαχανικα η ψητα η ωμα λαχανικα

πχ βραστα κολοκυθακια,μπροκολο,κουνουπιδι(αν θες παντζαρι δοκιμασε 1φλ κ αν δ σου ανεβαζει το ζαχαρο τοτε να τρως),ψητα κολοκυθακια,πιπεριες,μανιταρια(που νομιζω μπορεις)

κ φυσικα ωμα λαχανικα,ντοματα,αγγουρι,καροτο,λαχανο

αρακα απλο με καροτακι(αν σου αρεσει το πρασο ταιριαζει πολυ)

σπανακορυζο,μπαμιες,μελιτζανες ουτε εγω τρωω,δ χρειαζεται να κανεις τωρα την αρχη

μπορεις να κανεις λαχανορυζο,ντοματορυζο,πρασορυζο(αφου ελεγξεις οτι δ σου ανεβαζει κ η ντοματα σαλτσα το ζαχαρο),γεμιστα κολοκυθακια,πιπεριες,ντοματες με κιμα η οχι,κ οχι σαλτσα.αντι για ρυζι εγω χρησιμοποιω πολυ κ πληγουρι

να προσθετεις κανελα πχ στο γιαουρτι

οι τιμες σου προς το παρον μια χαρα

πιστευω στο ντοπλερ θα εχει ξεκαθαρισει λιγο η κατασταση

να τρως να μην πεινας

για τις χορτοσουπες μπορεις να βαζεις τα λαχανικα που τρως πχ πατατα(λιγο)-καροτο-κρεμμυδι-καλαμποκι-πιπεριες,μανιταροσουπα,κρεμμυδοσουπα,ντοματοσουπα,σπαραγγια αν τρως

Πω πω αν της πω τί δεν τρωω θα με "βρίσει.....", ντρεπομαι να τις τα πω.... Και θα πρέπει να λεω μια ώρα..... Θα μου πει και στο τέλος κανε τη καρδια σου πετρα..... Το παράκανες.... Αλλα δε μπορώ να τα φάω αυτά :'( Εχω αρχίσει ήδη να εχω στομαχόπονο και ανακατωσουρες.... Δυστυχώς ουτε κουνουπίδι, μπρόκολο κλπ τρωω... Ισως κουνουπιδι με το ζορι εν ανάγκης να δω να πάει κατω :( πφφφφ :'( 

Τέλος πάντων.... :( Να ρωτήσω και κάτι αλλο πρεπει να τα τρωω ολα μαζεμενα αυτα που λεει πχ για βραδινο; Γτ νωριτερα πειναω.... Ενω οταν τα τρωω νιωθω οτι ειναι πολλα.... Νομίζω οτι μου ειπε οτι μπορώ να τα σπάω λίγο..... Αλλα δεν ειμαι και 100% σίγουρη..... Μου ειπε τόσα πολλα που............ 

Το σπανακόρυζο δηλαδη μπορω να το αλλαξω με ντοματόρυζο;

Σημερα η μετρησεις ηταν οριακές........ :(

- Νηστείας 81

- Μετα το πρωινό 3 κουταλιες της σούπας δημητριακα ολικης αλεσεως σε 1 κουπα γαλα 1,5% λιπαρα (εφαγα τα δημητριακά οτι γαλα απορροφησαν... Το υπολοιπο γαλα εμεινε και δε το είπια :( ) και 1 φέτα τυρι light με μια φετα βραστη γαλοπούλα..... Ζάχαρο.... 136 :/

 

- Μεσημερι ανταλλαξα το 1,5 φλιτζάνι πράσινα φασολάκια με 1,5 φλιτζάνι σπιτικο πουρε που απο οτι καταλαβα μπορεί να γινει αλλαγη αλλα μαλλον το οτι εβαλα στον πουρέ το πρωινο βουτηρο που ξεχασα να βαλω το πρωι..... (1 Κουταλάκι του γλυκού) και οχι το λαδι που λεει το μεσημερι + γάλα χωρις να ξερω ακριβως ποσοτητα την πάτησα και ειχα 140 ζάχαρο... Μετά.... :/ Ακριβώς στο οριο....

Για να δουμε το βράδυ.....

Για τα φάρμακα εχεις δικιο το ειπα σημερα στο γιατρο μου που μιλησαμε οτι το σιδηρο το πεινω σε διάλυμα, το ασβεστιο σε μασώμενα και το μαγνησιο σε αναβράζον και ειναι αρκετα γλυκά.... Αλλα μου ειπε δε πειραζουν.... Δεν εχουν ζάχαρη μεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Papaki6 είπε:

 

Πω πω αν της πω τί δεν τρωω θα με "βρίσει.....", ντρεπομαι να τις τα πω.... Και θα πρέπει να λεω μια ώρα..... Θα μου πει και στο τέλος κανε τη καρδια σου πετρα..... Το παράκανες.... Αλλα δε μπορώ να τα φάω αυτά :'( Εχω αρχίσει ήδη να εχω στομαχόπονο και ανακατωσουρες.... Δυστυχώς ουτε κουνουπίδι, μπρόκολο κλπ τρωω... Ισως κουνουπιδι με το ζορι εν ανάγκης να δω να πάει κατω :( πφφφφ :'( 

Τέλος πάντων.... :( Να ρωτήσω και κάτι αλλο πρεπει να τα τρωω ολα μαζεμενα αυτα που λεει πχ για βραδινο; Γτ νωριτερα πειναω.... Ενω οταν τα τρωω νιωθω οτι ειναι πολλα.... Νομίζω οτι μου ειπε οτι μπορώ να τα σπάω λίγο..... Αλλα δεν ειμαι και 100% σίγουρη..... Μου ειπε τόσα πολλα που............ 

Το σπανακόρυζο δηλαδη μπορω να το αλλαξω με ντοματόρυζο;

Σημερα η μετρησεις ηταν οριακές........ :(

- Νηστείας 81

- Μετα το πρωινό 3 κουταλιες της σούπας δημητριακα ολικης αλεσεως σε 1 κουπα γαλα 1,5% λιπαρα (εφαγα τα δημητριακά οτι γαλα απορροφησαν... Το υπολοιπο γαλα εμεινε και δε το είπια :( ) και 1 φέτα τυρι light με μια φετα βραστη γαλοπούλα..... Ζάχαρο.... 136 :/

 

- Μεσημερι ανταλλαξα το 1,5 φλιτζάνι πράσινα φασολάκια με 1,5 φλιτζάνι σπιτικο πουρε που απο οτι καταλαβα μπορεί να γινει αλλαγη αλλα μαλλον το οτι εβαλα στον πουρέ το πρωινο βουτηρο που ξεχασα να βαλω το πρωι..... (1 Κουταλάκι του γλυκού) και οχι το λαδι που λεει το μεσημερι + γάλα χωρις να ξερω ακριβως ποσοτητα την πάτησα και ειχα 140 ζάχαρο... Μετά.... :/ Ακριβώς στο οριο....

Για να δουμε το βράδυ.....

Για τα φάρμακα εχεις δικιο το ειπα σημερα στο γιατρο μου που μιλησαμε οτι το σιδηρο το πεινω σε διάλυμα, το ασβεστιο σε μασώμενα και το μαγνησιο σε αναβράζον και ειναι αρκετα γλυκά.... Αλλα μου ειπε δε πειραζουν.... Δεν εχουν ζάχαρη μεσα.

 

γτ να φας κ τυρι με γαλοπουλα με πρωινο;καλυτερα στο δεκατιανο να τα ετρωγες

ο πουρες ειναι πατατα,κ η πατατα ειναι υδατανθρακας κ ανεβαζει το ζαχαρο.με το βουτυρο δ ξερω τι παοζει γτ τοτε δ χρησιμοποιουσα

τα φασολακια τα αντικαθιστας με αρακα,η ωμα καροτα κ αγγουρακια

μην το σκεφτεσαι καθολου,το προγραμμα θα πρεπει να γραφτει με βαση τα θελω σου.δ μπορει να σε υποχρεωσει να φας φασολακια η κολοκυθακια,θα τρως τα λαχανικα που σου αρεσουν

αν το ντοματορυζο δ σου ανεβαζει το ζαχαρο δ ειναι κακο να αντικαταστησεις το σπανακορυζο

αν εσυ δ εχεις προβλημα μπορεις να τρως 2μερες κοκκινο κρεας,2μερες λευκο,2μερες ψαρι,με σαλατα επιλογης,κ ρυζι η μακαρονια η πατατα κ μια μερα οσπρια,ετοιμη η βδομαδα,βραδινο το ιδιο πιο λιγο

επισης δοκιμασε για πρωινο μια φετα ψωμι με τυρι κ γαλοπουλα,η δυο φρυγανιες με βιταμ(με αυτο δ ανεβαζα ζαχαρο αλλα δ ειχα δοκιμασει κ βουτυρο,η τυρι κρεμα η ταχινι κ μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι,οχι πολυ γλυκο,αν επιτρεπει,η αλλιως ενα φρουτο

μπορεις να ρωτησεις κ για φυτικο γαλα πχ βρωμης,αμυγδαλου(πρισωπικα θα ηθελα κτ να εχω να πινω).αλλα αν τρως γιαουρτι μια χαρα εισαι

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vikib είπε:

γτ να φας κ τυρι με γαλοπουλα με πρωινο;καλυτερα στο δεκατιανο να τα ετρωγες

ο πουρες ειναι πατατα,κ η πατατα ειναι υδατανθρακας κ ανεβαζει το ζαχαρο.με το βουτυρο δ ξερω τι παοζει γτ τοτε δ χρησιμοποιουσα

τα φασολακια τα αντικαθιστας με αρακα,η ωμα καροτα κ αγγουρακια

μην το σκεφτεσαι καθολου,το προγραμμα θα πρεπει να γραφτει με βαση τα θελω σου.δ μπορει να σε υποχρεωσει να φας φασολακια η κολοκυθακια,θα τρως τα λαχανικα που σου αρεσουν

αν το ντοματορυζο δ σου ανεβαζει το ζαχαρο δ ειναι κακο να αντικαταστησεις το σπανακορυζο

αν εσυ δ εχεις προβλημα μπορεις να τρως 2μερες κοκκινο κρεας,2μερες λευκο,2μερες ψαρι,με σαλατα επιλογης,κ ρυζι η μακαρονια η πατατα κ μια μερα οσπρια,ετοιμη η βδομαδα,βραδινο το ιδιο πιο λιγο

επισης δοκιμασε για πρωινο μια φετα ψωμι με τυρι κ γαλοπουλα,η δυο φρυγανιες με βιταμ(με αυτο δ ανεβαζα ζαχαρο αλλα δ ειχα δοκιμασει κ βουτυρο,η τυρι κρεμα η ταχινι κ μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι,οχι πολυ γλυκο,αν επιτρεπει,η αλλιως ενα φρουτο

μπορεις να ρωτησεις κ για φυτικο γαλα πχ βρωμης,αμυγδαλου(πρισωπικα θα ηθελα κτ να εχω να πινω).αλλα αν τρως γιαουρτι μια χαρα εισαι

Ετσι έλεγε για πρωινο και στο ενδιάμεσο δυο φρουτα, δε το άλλαξα καθόλου... Εκτος του οτι αντι για μια φετα ψωμι ολικης το ανταλλαξα με 3 κουταλιές της σουπας δημητριακά ολικής μηπως τραβηξουν το γαλα ή εστω λιγο γάλα.... Και το οτι έμεινε σχεδον ολο το γάλα και δε το είπια... Μετα ελεγε 1 φετα τυρι light και 1 φέτα βραστή γαλοπουλα : /

Ναι ευτυχώς το γιαουρτι το τρωω, επρεπε ειχα ανταλλαξει καλύτερα το γαλα παρ;a το ψωμι που άλλαξα με τις 3 κουταλιες της σουπας δημητριακά γιατι δεν ηταν αρκετο να το τραβηξουν.... Και εμεινε ολο το γάλα....

κοτοπουλο στήθος βραστο χωρις πέτσες κλπ μου εχει 2 φορές την εβδομάδα και ψαρι 2 φορες κανονικο γευμα και μια τονοσαλάτα (οσον αφορα τη τονοσαλατα φανταζομαι τονο κονσέρβα νερού θέλει ετσι; Ή φρέσκο τόνο ψαρι;)

Χυμους δε μου επιτρέπει και στη πορτοκαλάδα μου είπε καλυτερα οχι

Κόκκινο κρέας μοσχαρίσιο εχω μπολικο στη κατάψυξη και σε κιμα και σε φιλετο, επειδη ηταν καλο για την εγκυμοσυνη ειχα παρει πολύ πριν το ζάχαρο..... Αλλα δε βλεπω να υπαρχει πουθενα στο διαιτολόγιο, μονο πισω, στις χρησιμες συμβουλές λεει μην τρωτε εκτος σπιτιού σε εστιατοριο κοκκινο κρεας και τηγανιτα. Βέβαια βλέπω τώρα οτι μου έχει τη Κυριακή μεσημεριανό ψητά μπιφτέκια με άπαχο κιμά.... μήπως μπορώ να βάλω το μοσχαρίσιο που έχω;  Ή πρέπει να ζητήσω κιμά απο άπαχο κρέας;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

νομιζω μπορεις να χρησιμοποιησεις τον κιμα που εχεις,κ αν φας δυο φορες κοκκινο κρεας αντι για μια δ πειραζει

για τον τονο δ ειμαι σιγουρη.απο την αποψη οτι στην εγκυμοσυνη δ τρωμε μεγαλα ψαρια λογω μολυβδου,αλλα αν ειναι ιχθυοτροφειο λογικα δ εχεις θεμα,κ νομιζω ουτε με τις κονσερβες(προσωπικα προτιμουσα ενα βαζακι αντι για την κονσερβα σαν καλυτερη αποθηκευση,αλλα ασχετως εγκυμοσυνης.στην εγκυμοσυνη να εφαγα συνολο μια φορα τονο κ μια σολωμο πχ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/6/2018 at 11:11 ΠΜ, vikib είπε:

καλημερα

νομιζω μπορεις να χρησιμοποιησεις τον κιμα που εχεις,κ αν φας δυο φορες κοκκινο κρεας αντι για μια δ πειραζει

για τον τονο δ ειμαι σιγουρη.απο την αποψη οτι στην εγκυμοσυνη δ τρωμε μεγαλα ψαρια λογω μολυβδου,αλλα αν ειναι ιχθυοτροφειο λογικα δ εχεις θεμα,κ νομιζω ουτε με τις κονσερβες(προσωπικα προτιμουσα ενα βαζακι αντι για την κονσερβα σαν καλυτερη αποθηκευση,αλλα ασχετως εγκυμοσυνης.στην εγκυμοσυνη να εφαγα συνολο μια φορα τονο κ μια σολωμο πχ)

Πράγματι έφτιαξα το μπιφτέκι με το μοσχαρίσιο κιμά που είχα  και ήταν πολύ καλά το ζάχαρο μετά... Να ρωτήσω... αχλάδι κάνει να τρώω;

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που πας καλα

γενικα το αχλαδι δ ειναι κ το πιο γλυκο φρουτο,δοκιμασε να φας,κ αν σου ανεβαζει τιμες κοψ'το

δ ειναι στανταρ σε ολους τους οργανισμους η αντιδραση

ειδικα στο διαβητη κυησης που μια μερα μπορει να ναι οκ,κ την αλλη ανεβασμενο με τα ιδια φαγητα

προσωπικα θα προτιμουσα τα μικρα πρασινα,κ οχι τα μεγαλα κιτρινα που ειναι γλυκα(αλλα αν θυμαμαι καλα σαν εγκυος με διαβητη εφαγα κ λιγο καρπουζακι κ λιγο πεπονακι που το λιγουρευτηκα καλοκαιριατικα)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου στην 23 βδομάδα κύησης..βγήκα θετική. (Έστω και μια να είναι ανεβασμένη πάνω απτο οριο σημαινει οτι εχεις ζάχαρο) Απογοητεύτικα πολυ.. γιατι δεν ειχα καμια διαθεση να κοψω το φαγητο και τα γλυκα!!!  Κανω 6 μετρησεις τη μερα... 3ης νηστειας και 3ης 1 ωρα μετα τα γευματα. Η νηστειας μου πρεπει να ειναι κατα απο 92 και τα μεταγευματικα κατω απο 140 Καταφερα να το ελεγξω μονο με διατροφη..(οχι οτι η ινσουλινη κανει κακο)  Θελει πολυ σωστη διατροφη και να τρως ΑΠΟΛΑ εκτος φυσικα ζαχαρης και αλκοολ.  Με τα γλυκα βρικα μια ωραια ακρη σε ενα ζαχαροπλαστειο κοντα μου και μια-δυο φορες της βδομαδα τσακιζω κανα παγωτο με στεβια η κανενα γαλακτομπουρεκο με στεβια!!!  Τωρα εφτασα στην 39 εβδομαδα..  τον εφαγα τον γαιδαρο και ευχομαι με το που γεννησω να τελειωσει κιαυτο γιατι  ΚΑΤΑΤΟΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ την δυσκολια... θελει προσπαθεια και πυθαρχεια. Εχω πολυ καλη διαβητολογο-ενδοκρινολογο στην Αθηνα που αυτη με βοηθησε πααααρα πολυ  για οποια θελει να της πω..  αυτα κοριτσια.. κουραγιο σε ολες!!!!  ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2018 at 9:58 ΜΜ, vikib είπε:

χαιρομαι που πας καλα

γενικα το αχλαδι δ ειναι κ το πιο γλυκο φρουτο,δοκιμασε να φας,κ αν σου ανεβαζει τιμες κοψ'το

δ ειναι στανταρ σε ολους τους οργανισμους η αντιδραση

ειδικα στο διαβητη κυησης που μια μερα μπορει να ναι οκ,κ την αλλη ανεβασμενο με τα ιδια φαγητα

προσωπικα θα προτιμουσα τα μικρα πρασινα,κ οχι τα μεγαλα κιτρινα που ειναι γλυκα(αλλα αν θυμαμαι καλα σαν εγκυος με διαβητη εφαγα κ λιγο καρπουζακι κ λιγο πεπονακι που το λιγουρευτηκα καλοκαιριατικα)

Γενικά ναι...... όντως είναι στα πάνω και στα κάτω του...... 2-3 φορές ξέφυγα λίγο απο το όριο (μέχρι 148 max) αλλα μάλλον έκανα λαθάκια.... Δεν είχα πάρει ακόμα ηλεκτρονική ζυγαριά ακριβείας... και παρατήρησα οτι τις 2 φορές που ανέβηκε είχα φάει ρύζι... το οποίο δεν διευκρίνιζε μαύρο ή λευκό, ήταν και μικρή η ποσότητα... λέω εντάξει δε νομίζω να με πειράξει..... και ανέβηκε τη μια στο 141 και την επόμενη στο 148. Για να δούμε τώρα με το καστανό πώς θα πάω.... Κι άλλη μια ημέρα έλεγε πουρέ (βασικά το άλλαξα γιατί είχε πράσινα φασολάκια) και πήγα 140. και μια ημέρα υπογλυκαιμία στο κόκκινο 57 :S ....... τις άλλες φορές πάει max 136 και συνήθως στα μεσημεριανά γεύματα φαίνεται να έχω το πρόβλημα.... Δεν ξέρω πόσο καλές θεωρούνται οι τιμές μου επειδή ανέβηκε 2-3 φορέςμ γενικά σε ρίχνουν εύκολα στην ινσουλίνη;  Ή το "παλεύεις" μέχρι να βρεις το πρόγραμμα που θα το ρυθμίζει; (μάλλον λίγο χαζή η ερώτηση ^.^ ) 

Θα δούμε σήμερα είναι να την πάρω να της πω τιμές κλπ..... 

Όσον αφορά το αχλάδι έφαγα χθες και δε φάνηκε να με πειράζει τελικά.... καλό αυτό ^.^ Για καρπούζι μου είπε όχι, για πεπόνι μου είπε ναι απλά δεν έχω φάει ακόμα για να δω πώς θα πάει....

23 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Έκανα την καμπύλη ζαχάρου στην 23 βδομάδα κύησης..βγήκα θετική. (Έστω και μια να είναι ανεβασμένη πάνω απτο οριο σημαινει οτι εχεις ζάχαρο) Απογοητεύτικα πολυ.. γιατι δεν ειχα καμια διαθεση να κοψω το φαγητο και τα γλυκα!!!  Κανω 6 μετρησεις τη μερα... 3ης νηστειας και 3ης 1 ωρα μετα τα γευματα. Η νηστειας μου πρεπει να ειναι κατα απο 92 και τα μεταγευματικα κατω απο 140 Καταφερα να το ελεγξω μονο με διατροφη..(οχι οτι η ινσουλινη κανει κακο)  Θελει πολυ σωστη διατροφη και να τρως ΑΠΟΛΑ εκτος φυσικα ζαχαρης και αλκοολ.  Με τα γλυκα βρικα μια ωραια ακρη σε ενα ζαχαροπλαστειο κοντα μου και μια-δυο φορες της βδομαδα τσακιζω κανα παγωτο με στεβια η κανενα γαλακτομπουρεκο με στεβια!!!  Τωρα εφτασα στην 39 εβδομαδα..  τον εφαγα τον γαιδαρο και ευχομαι με το που γεννησω να τελειωσει κιαυτο γιατι  ΚΑΤΑΤΟΝΟΩ ΑΠΟΛΥΤΑ την δυσκολια... θελει προσπαθεια και πυθαρχεια. Εχω πολυ καλη διαβητολογο-ενδοκρινολογο στην Αθηνα που αυτη με βοηθησε πααααρα πολυ  για οποια θελει να της πω..  αυτα κοριτσια.. κουραγιο σε ολες!!!!  ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ!!!!

Εγώ να δεις είμαι και Ταυρίνα χαχαχα.... (έχουμε λατρεία στο φαγητό :P).

Πράγματι είναι ΠΟΛΥΥΥ δύσκολο...... Δυστυχώς δεν είμαι απο Αθήνα αλλα απο νησί..... :( Μου τη σύστησε ο γυναικολόγος μου.... καλή μου φάνηκε.... και νομίζω σε γενικές γραμμές καλά πάω..... (θα δούμε τί θα μου πει βέβαια....)  και τη τελική κατάληξη........

Καλή λευτεριά σου εύχομαι!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Papaki6 είπε:

Γενικά ναι...... όντως είναι στα πάνω και στα κάτω του...... 2-3 φορές ξέφυγα λίγο απο το όριο (μέχρι 148 max) αλλα μάλλον έκανα λαθάκια.... Δεν είχα πάρει ακόμα ηλεκτρονική ζυγαριά ακριβείας... και παρατήρησα οτι τις 2 φορές που ανέβηκε είχα φάει ρύζι... το οποίο δεν διευκρίνιζε μαύρο ή λευκό, ήταν και μικρή η ποσότητα... λέω εντάξει δε νομίζω να με πειράξει..... και ανέβηκε τη μια στο 141 και την επόμενη στο 148. Για να δούμε τώρα με το καστανό πώς θα πάω.... Κι άλλη μια ημέρα έλεγε πουρέ (βασικά το άλλαξα γιατί είχε πράσινα φασολάκια) και πήγα 140. και μια ημέρα υπογλυκαιμία στο κόκκινο 57 :S ....... τις άλλες φορές πάει max 136 και συνήθως στα μεσημεριανά γεύματα φαίνεται να έχω το πρόβλημα.... Δεν ξέρω πόσο καλές θεωρούνται οι τιμές μου επειδή ανέβηκε 2-3 φορέςμ γενικά σε ρίχνουν εύκολα στην ινσουλίνη;  Ή το "παλεύεις" μέχρι να βρεις το πρόγραμμα που θα το ρυθμίζει; (μάλλον λίγο χαζή η ερώτηση ^.^ ) 

Θα δούμε σήμερα είναι να την πάρω να της πω τιμές κλπ..... 

Όσον αφορά το αχλάδι έφαγα χθες και δε φάνηκε να με πειράζει τελικά.... καλό αυτό ^.^ Για καρπούζι μου είπε όχι, για πεπόνι μου είπε ναι απλά δεν έχω φάει ακόμα για να δω πώς θα πάει....

Εγώ να δεις είμαι και Ταυρίνα χαχαχα.... (έχουμε λατρεία στο φαγητό :P).

Πράγματι είναι ΠΟΛΥΥΥ δύσκολο...... Δυστυχώς δεν είμαι απο Αθήνα αλλα απο νησί..... :( Μου τη σύστησε ο γυναικολόγος μου.... καλή μου φάνηκε.... και νομίζω σε γενικές γραμμές καλά πάω..... (θα δούμε τί θα μου πει βέβαια....)  και τη τελική κατάληξη........

Καλή λευτεριά σου εύχομαι!!! 

το αν θα σου δωσει ευκολα ινσουλινη η θα το παλεψετε κ αλλο με διατροφη πιο αυστηρη νομιζω εξαρταται κ απο τον γιατρο

παντως οι τιμες σου δ ειναι κτ που λες:πω πω τι τιμες ανησυχω 

καποια στιγμη ενω περιμενα να γεννησω εφαγα απο εξω,κτ τιμες στο θεο:oops:πηγα νοσοκομειο γτ ανησυχησα,αλλα ευτυχως με καθησυχασανε

καλυτερα να αποφευγεις το ρυζι,μπορει με το καστανο να εισαι καλυτερα.κ τα φασολακια μην τα αντικαθιστας με πουρε μονο,περισσοτερα λαχανικα,ειτε καροτα-αγγουρια,ειτε λαχανο

πιο πολυ θα "ανησυχουσα" για την τιμη υπογλυκαιμιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...