Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

18 ώρες πρίν, Lou888 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 
Να χαίρεστε όλες τα μωράκια σας!!

Έχω και γω μια μπουμπου 5 μηνών.Δεν έχω πιάσει ποτέ συζήτηση εδώ μέσα αλλά πολλές φορές σας διάβαζα όσο μπορούσα.
 

Εχω μια ερώτηση..Θηλάζουμε αποκλειστικά αλλά κάποιες φορές,όταν πρέπει να λείψω για δουλεια(2-3 φορές το μήνα) έδινα αντλημένο σε μπουκαλι!Ξαφνικα,άρχισε να το αρνείται και να με περιμένει για να φάει υπομονετικά,χωρίς να κλαίει,μέχρι και 6 ώρες!Εχει συμβεί σε καμία σας;

Δοκιμασα να το δώσω και με ποτηράκι ή σύριγγα αλλά ούτε λόγος!

 

 

Καλησπέρα! Κι εγώ λείπω καθημερινά από το σπίτι για 3-4 ώρες λόγω δουλειάς... Αφήνω αντλημενο και Ααααν πιει θα πιει μόνο 20μλ με το ζόρι..  Μετά απλά με περιμένει.. 


Tauip3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήρα μπλέντερ τελικά ένα της μουλινεξ με γυάλινη κανάτα και βλέπουμε. Σήμερα πρώτη μέρα του έφτιαξα ωραία κρέμα έγινε σούπερ και έφαγε!!!! 90gr κολοκυθάκι πατάτα!! Φάνηκε να του άρεσε θήλαζε το κουτάλι χαχαχχαχα

Πολλή χαρά εχω! 5η μέρα αλλά κάτι καταφέραμε!!!!!!! 

  • Μου αρέσει 3

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Ουαου ενα κορίτσι επιτέλους!!! Συμβαίνει με τα αποκλειστικά θηλαζοντα... Αν δεν παίρνει το μπουκάλι δοκίμασε κ το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Η chicco έχει ένα από 4 μηνών. Φυσικά είναι καλύτερα να του το δώσει άλλος. 

Και τι κορίτσι,κοριτσαρος!Ειπε η μαμά κουκουβάγια!χαχα
 

Θα δοκιμάσω και το εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά δε το βλέπω!Και χθες που πηγα ένα θέατρο με περίμενε 3 ώρες.Τουλαχιστον δε κλαίει.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Lou888 said:

Και τι κορίτσι,κοριτσαρος!Ειπε η μαμά κουκουβάγια!χαχα
 

Θα δοκιμάσω και το εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά δε το βλέπω!Και χθες που πηγα ένα θέατρο με περίμενε 3 ώρες.Τουλαχιστον δε κλαίει.

 

 

Να ζήσει ο κορίτσαρος λοιπόν!

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κπροτσια π θηλάζετε....κοντευουμε 6 μηνων σε λιγες μερες...Έχουμε ξεκινήσει σταιρεα υριφη απο 4μιση μηνων...ακομη δεν εχω δωσει νερο παρα μονο θηλασμο αποκλειστικο....ρωτησα τη παιδίατρο αν μπορω να δωσω νερονκ μ ειπε τι να το κανεις αφου θηλαζεις αλλα αν θες δωσε.....εχω μπερδευτεί  λιγο δινω?αν δωσω ποση ωρα μετα το φαι και ποση ωρα πρέπει να απεχει απ τον θηλασμό??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Συγγνώμη για την πληροφορία.... αλλά έχω διάρροια και δεν νιώθω πολύ καλά! Λέτε να είναι καμια ίωση και να κολλήσει και ο μικρός;;; Τι να κάνω για να το αποφύγω;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ria@90 said:

Κπροτσια π θηλάζετε....κοντευουμε 6 μηνων σε λιγες μερες...Έχουμε ξεκινήσει σταιρεα υριφη απο 4μιση μηνων...ακομη δεν εχω δωσει νερο παρα μονο θηλασμο αποκλειστικο....ρωτησα τη παιδίατρο αν μπορω να δωσω νερονκ μ ειπε τι να το κανεις αφου θηλαζεις αλλα αν θες δωσε.....εχω μπερδευτεί  λιγο δινω?αν δωσω ποση ωρα μετα το φαι και ποση ωρα πρέπει να απεχει απ τον θηλασμό??

Εμάς από τα φρούτα κιόλας μας είπε νεράκι οπωσδήποτε. Ήθελε μάλιστα να πίνει νερό τουλάχιστον 30ml τη μέρα πριν ξεκινήσει το κρέας. Βέβαια τρώει αρκετά κ θηλάζω μόνο το πρωί κ το βράδυ πλέον. Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να είναι το μωρό τόσες ώρες χωρίς νερό. Αν τον θηλάζεις να συμπληρώσει το γεύμα μπορεί να μην χρειάζεται όντως... Επίσης το νερό βοηθά να ενεργηθεί. Σε κάθε περίπτωση νερό δίνεις κατ' απαίτηση. Να είσαι προετοιμασμένη στην αρχή δεν το θέλει αλλά σιγά θα το αποζητά. Το παίρνει κ παίζει κιόλας πλέον με το ποτηράκι. 

Btw βρε @Ria@90 θα με οδηγήσεις στην παράνοια. Στην αρχή ήθελες να του δώσεις νερό με το θηλασμό που δεν έπρεπε κ τώρα που κάνει το φοβάσαι;;;;

1 minute ago, vaso_mpempis said:

Καλησπέρα!!! Συγγνώμη για την πληροφορία.... αλλά έχω διάρροια και δεν νιώθω πολύ καλά! Λέτε να είναι καμια ίωση και να κολλήσει και ο μικρός;;; Τι να κάνω για να το αποφύγω;

Πλύσιμο στα χέρια συχνά κ μασκούλα προληπτικά. Λογικά θα την γλυτώσει γιατί θηλάζεις κ παίρνει έτοιμα αντισώματα. Είχαμε 39 τον Οκτώβριο 2 μέρες και εγω ξαι ο συζυγος, παρολαυτα την είχε γλυτώσει ο μικρούλης... ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Kpp83 είπε:

Εμάς από τα φρούτα κιόλας μας είπε νεράκι οπωσδήποτε. Ήθελε μάλιστα να πίνει νερό τουλάχιστον 30ml τη μέρα πριν ξεκινήσει το κρέας. Βέβαια τρώει αρκετά κ θηλάζω μόνο το πρωί κ το βράδυ πλέον. Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να είναι το μωρό τόσες ώρες χωρίς νερό. Αν τον θηλάζεις να συμπληρώσει το γεύμα μπορεί να μην χρειάζεται όντως... Επίσης το νερό βοηθά να ενεργηθεί. Σε κάθε περίπτωση νερό δίνεις κατ' απαίτηση. Να είσαι προετοιμασμένη στην αρχή δεν το θέλει αλλά σιγά θα το αποζητά. Το παίρνει κ παίζει κιόλας πλέον με το ποτηράκι. 

Btw βρε @Ria@90 θα με οδηγήσεις στην παράνοια. Στην αρχή ήθελες να του δώσεις νερό με το θηλασμό που δεν έπρεπε κ τώρα που κάνει το φοβάσαι;;;;

Πλύσιμο στα χέρια συχνά κ μασκούλα προληπτικά. Λογικά θα την γλυτώσει γιατί θηλάζεις κ παίρνει έτοιμα αντισώματα. Είχαμε 39 τον Οκτώβριο 2 μέρες και εγω ξαι ο συζυγος, παρολαυτα την είχε γλυτώσει ο μικρούλης... ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ

Χαχα μα εγω δεν ηθελα στην αρχη με πριζανε απο το περίγυρο θειες κλπ...καταλαβαίνεις...απλα ειχα ενδοιασμούς κ για τώρα νομιζα δεν κάνει ακομη...αρα δινω αφοβα...απλα πιση ωρα απέχει απο τον θηλασμό η πλεον δεν εχει καμια σημασία?εγω συνήθως τον θηλαζα 15 λεπτα μευα τη φρουτοκρεμα κ 30με 40 λεπτα μετα τ μεσημεριανό ααπογευματινό  ....βρεγμένες πανες μ κανει πολλες...αλλα δυσκολεύεται ν ενεργηθει...ποση ωρα μετα τ γεύμα ν δωσω νεράκι??νερακι εμφιαλωμένο δινω?επισης εμενα π δε παίρνει μπιμπερο τι κανω...επιμενω μ μπιμπερό??σορυ για τις πολλες ερωτήσεις....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ria@90 είπε:

Χαχα μα εγω δεν ηθελα στην αρχη με πριζανε απο το περίγυρο θειες κλπ...καταλαβαίνεις...απλα ειχα ενδοιασμούς κ για τώρα νομιζα δεν κάνει ακομη...αρα δινω αφοβα...απλα πιση ωρα απέχει απο τον θηλασμό η πλεον δεν εχει καμια σημασία?εγω συνήθως τον θηλαζα 15 λεπτα μευα τη φρουτοκρεμα κ 30με 40 λεπτα μετα τ μεσημεριανό ααπογευματινό  ....βρεγμένες πανες μ κανει πολλες...αλλα δυσκολεύεται ν ενεργηθει...ποση ωρα μετα τ γεύμα ν δωσω νεράκι??νερακι εμφιαλωμένο δινω?επισης εμενα π δε παίρνει μπιμπερο τι κανω...επιμενω μ μπιμπερό??σορυ για τις πολλες ερωτήσεις....

Νερακι εμφιαλωμενο ή βρασμενο που το εχεις αφησει να κρυωσει....προσφερεις αμεσως μετα το γευμα νερακι αν δεν περνει μπιμπερο δωστο με κουταλι με ποτηρι δικο σας ή σφηνοποτηρο ή παρε καποιο παγουρακι εκπαιδευτικο εχει πληθωρα εμεις εχουμε ενα απλο με σιλικονατο καλαμακι πινει απο 5μηνων απο αυτο πιο πριν επινε με ποτηρι δικο μας!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ria@90 said:

Χαχα μα εγω δεν ηθελα στην αρχη με πριζανε απο το περίγυρο θειες κλπ...καταλαβαίνεις...απλα ειχα ενδοιασμούς κ για τώρα νομιζα δεν κάνει ακομη...αρα δινω αφοβα...απλα πιση ωρα απέχει απο τον θηλασμό η πλεον δεν εχει καμια σημασία?εγω συνήθως τον θηλαζα 15 λεπτα μευα τη φρουτοκρεμα κ 30με 40 λεπτα μετα τ μεσημεριανό ααπογευματινό  ....βρεγμένες πανες μ κανει πολλες...αλλα δυσκολεύεται ν ενεργηθει...ποση ωρα μετα τ γεύμα ν δωσω νεράκι??νερακι εμφιαλωμένο δινω?επισης εμενα π δε παίρνει μπιμπερο τι κανω...επιμενω μ μπιμπερό??σορυ για τις πολλες ερωτήσεις....

Εκπαιδευτικό ποτηράκι του δίνω προς το παρόν έχω το chicco μεσα στο σπιτι κ ενα dr.brown για την τσαντα μου. Νερό κατ'απαιτηση δίνω όλη την ημέρα. Αν δεν θέλει δεν ρουφάει ή το σπρώχνει με τη γλώσσα. Δίνω κ στη διάρκεια του γεύματος γιατι τρώει ο φαγανας πολύ. Το ςχω στη θήκη που έχει το τραπεζάκι του κ το ψάχνει όταν διψάει. 

@ΒαλεντιναΧρηστος μήπως έχει να κάνει με την περιοχή; Απλό νεράκι βρύσης του βάζω...


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Ria@90 επειδή κ εγώ ξέρω ότι το μητρικό γάλα ξεδιψάει εν γνώση μου στις αρχές για κανένα μήνα ίσως κ παραπάνω δεν του είχα ξεκινήσει καθόλου νερό ώστε να ξεδιψάει με το γάλα για περισσότερες θερμίδες. Όταν το είπα στην παιδίατρο δεν αντέδρασε ήταν θετικη κ είπε ότι δεν πειράζει αν δεν του ξεκίνησα ακόμα. Όταν έγινε 6 μηνών κ με ρώτησε για νερό της είπα ότι έχω σκοπό να βάλω κ μου είπε κ αυτή να βάλω για να το συνηθίσει κιόλας. Βέβαια του δίνω το μπουκάλι κ όπως παίζει πίνει λίγο αλλά δεν κοθομσι να κοιτάω αν ήπιε πολύ. 

Εμένα κορίτσια μου είπε να δίνω βρασμένο νερό για να σκοτώνονται μάλλον τυχόν μικρόβια. Στην πρώτη μου κόρη η αλήθεια είναι ότι έδινα μόνο στις αρχές κ μετά σταμάτησα αλλά πριν λίγο καιρό είχα διαβάσει ένα περιστατικό με μωράκι που πέθανε γιατί ήπιε νερό βρύσης γιατι δεν είχε καθαριστεί καλά από τους αρμόδιους κ ήταν μολυσμένο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Εκπαιδευτικό ποτηράκι του δίνω προς το παρόν έχω το chicco μεσα στο σπιτι κ ενα dr.brown για την τσαντα μου. Νερό κατ'απαιτηση δίνω όλη την ημέρα. Αν δεν θέλει δεν ρουφάει ή το σπρώχνει με τη γλώσσα. Δίνω κ στη διάρκεια του γεύματος γιατι τρώει ο φαγανας πολύ. Το ςχω στη θήκη που έχει το τραπεζάκι του κ το ψάχνει όταν διψάει. 

@ΒαλεντιναΧρηστος μήπως έχει να κάνει με την περιοχή; Απλό νεράκι βρύσης του βάζω...

Πλεον κ εμεις απλο δινουμε βρυσης αλλα οταν ξεκινησαμε 4μιση μηνων μ ειχε πει η παιδιατρος εμφιαλωμενο ή βρασμενο!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδί μη δίνετε βρασμένο νερό με το βρασμό διπλασιάζονται τα άλατα κ αυτο δεν είναι καλό για το μωρό.Η βρύσης εάν πίνετε η εμφιαλωμένο.εμένα μου είχε πει ότι πίνουμε εμεις να της δινω

  • Μου αρέσει 2

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Παιδί μη δίνετε βρασμένο νερό με το βρασμό διπλασιάζονται τα άλατα κ αυτο δεν είναι καλό για το μωρό.Η βρύσης εάν πίνετε η εμφιαλωμένο.εμένα μου είχε πει ότι πίνουμε εμεις να της δινω

Εμάς μας είπε λόγω περιοχής απλά καλό είναι να έχουμε φίλτρο. Είχαμε ήδη οπότε δίνω από τη βρύση.


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Παιδί μη δίνετε βρασμένο νερό με το βρασμό διπλασιάζονται τα άλατα κ αυτο δεν είναι καλό για το μωρό.Η βρύσης εάν πίνετε η εμφιαλωμένο.εμένα μου είχε πει ότι πίνουμε εμεις να της δινω

Συμφωνώ με τα άλατα αλλά από την άλλη τα μωράκια που δεν θηλάζουν η σκόνη για γάλα φτιάχνεται με βραστό νερό... Εκεί τι γίνεται? Αλλά όλα τα κουτιά κ οι παιδίατροι λένε βραστό νερό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...