Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

@vaso_mpempis Χαρά στο κουράγιο σου....  Αν έχουν πλήρως ξεπεραστεί τα θέματα που είχατε με τον άντρα σου και αντέχεις, προχώρα. Ειναι πολύ προσωπικό αυτο το θέμα νομίζω.

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Kpp83 είπε:

@vaso_mpempis Χαρά στο κουράγιο σου....  Αν έχουν πλήρως ξεπεραστεί τα θέματα που είχατε με τον άντρα σου και αντέχεις, προχώρα. Ειναι πολύ προσωπικό αυτο το θέμα νομίζω.

Ναι εννοείται ξεπεράσαμε τα θέματα!!! Αντοχές έχω αμέ αμέ απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή χρονικά η στιγμή και για τον μικρό 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2019 at 2:01 ΜΜ, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια ρώτησα πάλι την παιδίατρο και μου είπε 150-200ml το πολύ  (που σιγά μην τα πιει) νερό ότι πίνουμε κι εμείς 

Καλά για κανένα λόγο εμένα δε πίνει τόσο και ούτε η γιατρός μου είπε κάποια συγκεκριμένη ποσότητα. 

On 12/12/2019 at 5:07 ΜΜ, BettySt είπε:

Γειά σας κορίτσια! Έχω καιρό να γράψω,  αλλά σας διαβάζω. 

Θέλω να σας ρωτήσω σε τι φαγητά βάζετε ζυμαρικά και τι ζυμαρικά ;

Και επίσης έχει κάνει καμία από σας το εμβόλιο της μηνιγγιτιδας και πόσες δόσεις;

 

Ελα μου τι κάνεις αγάπη? Εγώ βάζω αστρακι πεπονακι τραχανά χυλόπιτα. Εμείς το κάναμε το μπεξερο πρώτη δόση τι Νοέμβριο δεύτερη το Γενάρη και η τρίτη και τελευταία όταν γίνει δύο ετών. 

19 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια θέλω να σας πω ότι σκέφτομαι να μείνω έγκυος πάλι!! Ρώτησα την γυναικολόγο και μου είπε άφοβα..  Και ο μικρός είναι πολυ πολυ καλος και λέω γιατί να το καθυστέρησω;; Για πείτε μου τη γνώμη σας... 

Κι εγώ!!! Μαζί σου ξεκινααααααα!!!!! Συμφωνώ να είναι ηλικιακά κοντά. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Καλά για κανένα λόγο εμένα δε πίνει τόσο και ούτε η γιατρός μου είπε κάποια συγκεκριμένη ποσότητα. 

Ελα μου τι κάνεις αγάπη? Εγώ βάζω αστρακι πεπονακι τραχανά χυλόπιτα. Εμείς το κάναμε το μπεξερο πρώτη δόση τι Νοέμβριο δεύτερη το Γενάρη και η τρίτη και τελευταία όταν γίνει δύο ετών. 

Κι εγώ!!! Μαζί σου ξεκινααααααα!!!!! Συμφωνώ να είναι ηλικιακά κοντά. 

Καλά είμαι, Ελένη μου!  Ααα και εσείς 3 δόσεις, ε; Την επόμενη φορά θα ρωτήσω την παιδίατρο γιατί μου είπε για δύο. 

Τα ζυμαρικά με τι θα συνδυάζεις;


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt είπε:

Καλά είμαι, Ελένη μου!  Ααα και εσείς 3 δόσεις, ε; Την επόμενη φορά θα ρωτήσω την παιδίατρο γιατί μου είπε για δύο. 

Τα ζυμαρικά με τι θα συνδυάζεις;

Πχ έβρασα κοτόπουλο με ντομάτα στο τρίφτη και κρεμμυδάκι ξέρω κι αφού έβρασε το κοτόπουλο το έβγαλα κι έριξα μεσα χυλόπιτα αλλά επειδή τα μουλταρω φρόντισα να έχει ζουμακι η χυλόπιτα σαν σουπιτσα. 

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες! Πως είστε; τα μπεμπακια σας; 

Μπήκαμε και εμεις σε στερεες απο πολυ νωρις και τωρα εισάγουμε και τα λαχανικα. Ηθελα να ρωτησω στην λαχανοσπουπα βαζουμε ωμο λαδι ή στο μαγειρεμα μεσα και ποσο λαδι; Μια κουταλια της σούπας ή του γλυκου; αααα επισης οταν θα το βαλω στο πιατακι να φαμε θα ειναι σε μορφη κρεμας οπως πχ η φρουτοκρεμα ή σαν σουπα; πιο πηχτο ή πιο ρευστο; 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Luckystars είπε:

Καλημερα μανουλες! Πως είστε; τα μπεμπακια σας; 

Μπήκαμε και εμεις σε στερεες απο πολυ νωρις και τωρα εισάγουμε και τα λαχανικα. Ηθελα να ρωτησω στην λαχανοσπουπα βαζουμε ωμο λαδι ή στο μαγειρεμα μεσα και ποσο λαδι; Μια κουταλια της σούπας ή του γλυκου; αααα επισης οταν θα το βαλω στο πιατακι να φαμε θα ειναι σε μορφη κρεμας οπως πχ η φρουτοκρεμα ή σαν σουπα; πιο πηχτο ή πιο ρευστο; 

 

Έλα μου καλημέρα, ώμο 2κγ το λάδι βάλτο μέσα στο μούλτι. Θα είναι όπως η φρουτοκρεμα κρέμα. Βάλε λίγο ζουμακι χτυπά το κι αν δεις ότι θέλει κι άλλο προσθέτεις. Όχι όμως νερουλό. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Smile89 είπε:

Έλα μου καλημέρα, ώμο 2κγ το λάδι βάλτο μέσα στο μούλτι. Θα είναι όπως η φρουτοκρεμα κρέμα. Βάλε λίγο ζουμακι χτυπά το κι αν δεις ότι θέλει κι άλλο προσθέτεις. Όχι όμως νερουλό. 

Ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου!

Να ρωτησω κατι ακομα.... Οσα γευματα θελουν προετοιμασια πχ τωρα γα φρουτα και τα λαχανικα και αργοτερα το κρεατακι, επειδη δε μπορώ να υπολογισω ακριβως τι ώρα θα ζητησει το μωρο να φαει, τα ετοιμαζω περιπου στην ωρα που θα ετρωγε και τα αφήνω κατσαρολα στο ζουμακι τους ή οταν μαγειρευτουν τα βγαζω απο κατσαρολα και τα αποθηκευω καπου; Τα φρούτα σκεφτομαι αν τα βγαλω μη μου μαυρισουν για παραδειγμα.... Επισης τα λαχανικα ποση ωρα θελουν βράσιμο και ποση το κρεατάκι; Οπως αν τα μαγειρευα για ενήλικα; 

Οι αποριες της πρωτομανας! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Luckystars said:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου!

Να ρωτησω κατι ακομα.... Οσα γευματα θελουν προετοιμασια πχ τωρα γα φρουτα και τα λαχανικα και αργοτερα το κρεατακι, επειδη δε μπορώ να υπολογισω ακριβως τι ώρα θα ζητησει το μωρο να φαει, τα ετοιμαζω περιπου στην ωρα που θα ετρωγε και τα αφήνω κατσαρολα στο ζουμακι τους ή οταν μαγειρευτουν τα βγαζω απο κατσαρολα και τα αποθηκευω καπου; Τα φρούτα σκεφτομαι αν τα βγαλω μη μου μαυρισουν για παραδειγμα.... Επισης τα λαχανικα ποση ωρα θελουν βράσιμο και ποση το κρεατάκι; Οπως αν τα μαγειρευα για ενήλικα; 

Οι αποριες της πρωτομανας! 

Τα φρούτα εκείνη τη στιγμή.Τα εχω πλυμενα κ καθαρισμενα στο 10ατιανο ύπνο (δηλαδή εκεί που υπολογίζω ότι σε λίγο θα ξυπνήσει) κ τα αλεθω μόλις μπει στο καρεκλάκι.

Κρέας με λαχανικά κάνω για 2 ημέρες. Βράσιμο ανάλογα το πόσο  μεγάλο είναι το κομμάτι. Το μοσχαρι μπορεί να θέλει σε απλή κατσαρόλα κ 1+ ώρα. Δοκίμασε το. Τα τελευταία 20 λεπτά ρίχνω τα καρότα, τα κολοκυθάκια κ τις πατάτες κ δοκιμάζω επίσης αν έγιναν με το πιρούνι.Τη μερίδα που περισσεύει σε τάπερ με το ζουμακι της μόλις κρυώσει έτοιμη για άλεσμα την επόμενη. Αν έχει πατάτα για να διαλυθεί καλά θέλει ζέσταμα πρώτα. Κρατάω κ έξτρα ζουμακι μόνο του για να αραίωσω το αυγό μόνο του σε ξεχωριστό ταπεράκι.


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

Ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου!

Να ρωτησω κατι ακομα.... Οσα γευματα θελουν προετοιμασια πχ τωρα γα φρουτα και τα λαχανικα και αργοτερα το κρεατακι, επειδη δε μπορώ να υπολογισω ακριβως τι ώρα θα ζητησει το μωρο να φαει, τα ετοιμαζω περιπου στην ωρα που θα ετρωγε και τα αφήνω κατσαρολα στο ζουμακι τους ή οταν μαγειρευτουν τα βγαζω απο κατσαρολα και τα αποθηκευω καπου; Τα φρούτα σκεφτομαι αν τα βγαλω μη μου μαυρισουν για παραδειγμα.... Επισης τα λαχανικα ποση ωρα θελουν βράσιμο και ποση το κρεατάκι; Οπως αν τα μαγειρευα για ενήλικα; 

Οι αποριες της πρωτομανας! 

Αν βράζεις τα φρούτα πχ μήλο αχλάδι και τα αφήσεις μέσα στο νερό δε μαυρίζουν. Τα λαχανικά ναι όσο και σε εμάς το μοσχάρι πχ μου παίρνει μια ώρα επειδή το κόβω σε πολύ μικρά κομματάκια το κοτόπουλο μισή ώρα. Αν φτιάχνεις για δύο μέρες χώρισε τα κ αυτό που είναι να φάει την ίδια μέρα άσε το στο κατσαρολάκι κ όταν θέλει το ζεσταίνεις. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Τα φρούτα εκείνη τη στιγμή.Τα εχω πλυμενα κ καθαρισμενα στο 10ατιανο ύπνο (δηλαδή εκεί που υπολογίζω ότι σε λίγο θα ξυπνήσει) κ τα αλεθω μόλις μπει στο καρεκλάκι.

Κρέας με λαχανικά κάνω για 2 ημέρες. Βράσιμο ανάλογα το πόσο  μεγάλο είναι το κομμάτι. Το μοσχαρι μπορεί να θέλει σε απλή κατσαρόλα κ 1+ ώρα. Δοκίμασε το. Τα τελευταία 20 λεπτά ρίχνω τα καρότα, τα κολοκυθάκια κ τις πατάτες κ δοκιμάζω επίσης αν έγιναν με το πιρούνι.Τη μερίδα που περισσεύει σε τάπερ με το ζουμακι της μόλις κρυώσει έτοιμη για άλεσμα την επόμενη. Αν έχει πατάτα για να διαλυθεί καλά θέλει ζέσταμα πρώτα. Κρατάω κ έξτρα ζουμακι μόνο του για να αραίωσω το αυγό μόνο του σε ξεχωριστό ταπεράκι.

 

6 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Αν βράζεις τα φρούτα πχ μήλο αχλάδι και τα αφήσεις μέσα στο νερό δε μαυρίζουν. Τα λαχανικά ναι όσο και σε εμάς το μοσχάρι πχ μου παίρνει μια ώρα επειδή το κόβω σε πολύ μικρά κομματάκια το κοτόπουλο μισή ώρα. Αν φτιάχνεις για δύο μέρες χώρισε τα κ αυτό που είναι να φάει την ίδια μέρα άσε το στο κατσαρολάκι κ όταν θέλει το ζεσταίνεις. 

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομάδα, σας ευχαριστω πολυ! 

Εχτες φαγαμε πρωτη φορά λαχανικα, αφησε πολυ λιγο.Ειμαστε και με ντεπον για τα δοντακια, λογικα οταν ποναει μπορει να μου τρωει λιγοτερο ε; απλα για να καταλαβω αν εχει να κανει με τι της αρέσει και τι οχι. 

Εσεις πως ειστε; τα μωρακια σας; 

Καλημερα σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια σας; πως ειστε; 

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 1:56 ΠΜ, Γλυκερια123 είπε:

α οκ τότε κάτι κάνει ο δικός μου..σιγά σιγά θα πάρει μπρος...να σου πω σκέτο ρυζαλευρο δίνεις η βανιλια;Μήπως δεν του αρέσει γι αυτο;η Ν αλλάξεις μάρκα άμα δεις ότι δεν τρώει...Αλλά αφού ξεκίνησε να τρώει πιστεύω έτσι θα πάει από δω και πέρα...άσε το παιδι να ευχαριστηθεί γάλα χαχαχαχα 

Εμενα τρώει φρούτα φαγητό κρέμα σίγουρα 150γρ ειδικά φαγητό μπορεί κ 200 τη φορά.. Γάλα επίσης πίνει 150 - 180 4 φορές τη μέρα.. Οσο για το ρυζάλευρο πλέον παίρνω της biobebe με βανίλια κ τώρα θα δοκιμάσω με βρωμη

5 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

 

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομάδα, σας ευχαριστω πολυ! 

Εχτες φαγαμε πρωτη φορά λαχανικα, αφησε πολυ λιγο.Ειμαστε και με ντεπον για τα δοντακια, λογικα οταν ποναει μπορει να μου τρωει λιγοτερο ε; απλα για να καταλαβω αν εχει να κανει με τι της αρέσει και τι οχι. 

Εσεις πως ειστε; τα μωρακια σας; 

Καλημερα σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια σας; πως ειστε; 

Κ μένα είναι 6.5 μηνών έχει σκάσει το πρώτο δοντάκι κ από ότι βλέπω είναι έτοιμο κ το δεύτερο.. Αλλά από γκρίνια τα ίδια δεν έχει παραπάνω ευτυχώς.. Απλά ότι βρει το χώνει στο στόμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Εμενα τρώει φρούτα φαγητό κρέμα σίγουρα 150γρ ειδικά φαγητό μπορεί κ 200 τη φορά.. Γάλα επίσης πίνει 150 - 180 4 φορές τη μέρα.. Οσο για το ρυζάλευρο πλέον παίρνω της biobebe με βανίλια κ τώρα θα δοκιμάσω με βρωμη

Αχ αυτοβτο bio babe πηρα μια το τελιεωσαμε....κ ξεμειναμε τ ψαχνω εδω κ 2 μερες σε ολη τη Θεσσαλονίκη δεν το εχει κανεις ....κ αναγκαστικα εχθες εδωσα γιωτης.. 

Link to comment
Share on other sites

τέλεια σ ευχαριστώ πολύ!!! εμένα γάλα πίνει 8 -9 φορές τη μέρα...γύρω στα 700-750...δε μπορώ με τίποτα να τον κάνω να πίνει περισσότερο ανά περισσότερη ώρα...και το πρωί που έχει 5- 6 ωρες να πιει 120 πίνει...μάλλον λόγω της παλινδρόμησης..ελπίζω τώρα με τις στέρεες να φτιάξει...

5 ώρες πρίν, Luckystars είπε:

 

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομάδα, σας ευχαριστω πολυ! 

Εχτες φαγαμε πρωτη φορά λαχανικα, αφησε πολυ λιγο.Ειμαστε και με ντεπον για τα δοντακια, λογικα οταν ποναει μπορει να μου τρωει λιγοτερο ε; απλα για να καταλαβω αν εχει να κανει με τι της αρέσει και τι οχι. 

Εσεις πως ειστε; τα μωρακια σας; 

Καλημερα σε ολες τις μανουλες και τα μωρακια σας; πως ειστε; 

Καλώς το κορίτσι...για πρώτη φορά μια χαρά πήγατε...εμείς καλά είμαστε λίγο γκρίνια όπως κι εσείς αλλά εντάξει...εμείς αύριο ξεκινάμε λαχανικά...


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Dimitr@17 είπε:

Εμενα τρώει φρούτα φαγητό κρέμα σίγουρα 150γρ ειδικά φαγητό μπορεί κ 200 τη φορά.. Γάλα επίσης πίνει 150 - 180 4 φορές τη μέρα.. Οσο για το ρυζάλευρο πλέον παίρνω της biobebe με βανίλια κ τώρα θα δοκιμάσω με βρωμη

Κ μένα είναι 6.5 μηνών έχει σκάσει το πρώτο δοντάκι κ από ότι βλέπω είναι έτοιμο κ το δεύτερο.. Αλλά από γκρίνια τα ίδια δεν έχει παραπάνω ευτυχώς.. Απλά ότι βρει το χώνει στο στόμα.. 

Με το καλο κοριτσι μου και το 2ο δοντακι σας! 

1 hour ago, Γλυκερια123 είπε:

τέλεια σ ευχαριστώ πολύ!!! εμένα γάλα πίνει 8 -9 φορές τη μέρα...γύρω στα 700-750...δε μπορώ με τίποτα να τον κάνω να πίνει περισσότερο ανά περισσότερη ώρα...και το πρωί που έχει 5- 6 ωρες να πιει 120 πίνει...μάλλον λόγω της παλινδρόμησης..ελπίζω τώρα με τις στέρεες να φτιάξει...

Καλώς το κορίτσι...για πρώτη φορά μια χαρά πήγατε...εμείς καλά είμαστε λίγο γκρίνια όπως κι εσείς αλλά εντάξει...εμείς αύριο ξεκινάμε λαχανικά...

Ελα συμπεθερα μου, καλη αρχη στα λαχανικα, θα σας αρεσουν, θα δεις! 

Κοριτσια τα γραμμαρια στο φαγητο πως τα μετρατε; εως τωρα δεν τα μετρουσα γιατι ειμαστε σε φαση δοκιμων και προσαρμογης. Παντως οτι εχω ετοιμασει το εχει αδειασει το πιατακι της! 

Επισης, με την εισαγωγη στερεων παρατηρειτε αύξηση στο γαλα; εμεις για παράδειγμα μετα τα γευματα στερεων δεν περναει 2ωρο ή 3ωρο που θα πιναμε κανονικα γαλατακι, μπορεί και στη 1 ωρα να ζητησει γαλατακι, δεν εχει χορτασει απο τις στερεες ή εχει συνηθισει το γαλατακι και το ζηταει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...