Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Giouli36 είπε:

      Αχ κορίτσι μου το για πότε μεγάλωσαν ούτε που το καταλαβα και γω!!

      Εγώ συνελαβα φυσιολογικά μετά από 3 διεγερσεις και εξωσωματικες στις οποίες μετά βίας μου έμενε ένα έμβρυο για νσ μεταφέρω(τα καλά της επαρχίας και του δημοσίου νοσοκομείου). Στο τέλος μετά από την τρίτη τελευταία εξωσωματικη όταν έμεινα φυσιολογικά έγκυος και παλινδρομησε είπα θα κάνω μια προσπάθεια σε κέντρο της Αθήνας αλλά με πρόλαβε ο μικρός!!!!

      Οπότε δεν έχω κανένα έμβρυο και να σου πω την αλήθεια μου δε νομίζω ότι έχω τις ψυχικές αντοχές για να μπω πάλι σ'αυτη τη διαδικασία και εγώ και ο σύζυγος!!

      Όταν γεννήθηκε ο μικρός είχα πει σ'ευχαριστω Θεέ μου που μου έφερες τον μικρό, τώρα όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι ότι θέλω ένα αδερφάκι για τν μικρούλι για να μην είναι μόνος του μεγαλώνοντας, αλλά έχουμε πει αν  μας κάτσει φυσιολογικά, που το θεωρώ πολύ πολύ δύσκολο γιατί περνάει και ο καιρός και κοντεύω τα 40!!!

      Εν τω μεταξυ θυμάμαι ότι στην εγκυμοσυνη σου έκανες καθε μέρα εμετό και γενικά δεν πρέπει να πέρασες πολύ καλα!!Σου βγάζω τκ καπελο!!!Τι είμαστε εμείς οι μανάδες, τι περνάμε για να φέρουμε στη ζωή αυτά τα μικροσκοπικά πλασματακια σε πρώτη φάση!!Χαρά στο κουράγιο σου❤️!!

      Ναι έκανα εμετούς μέχρι την ημέρα που γέννησα,αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν έπαθα υπερεμεση και δεν νοσηλεύτηκα🙂 Είχα πάθει και οξεία τενοντίτιδα στο ένα χέρι και ήπια στο άλλο, ήμουν με νάρθηκα τους τελευταίους 3μηνες,ήταν δύσκολο.Λογω των ορμονών και αυτό όπως μου είχε πει ο ορθοπεδικός🤷

      Αχ εχουμε και ίδια ηλικία βλέπω και εγώ 39 είμαι και είπα πως αν είναι να κανω κ άλλο μωράκι, τώρα είναι η στιγμή,γιατί με χαμηλή ΑΜΗ και γενικά με όχι καλή ανταπόκριση στα φάρμακα,δεν έχω και πολλά περιθώρια. Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις κ άλλο παιδάκι αν το θέλεις και να έχεις κάθε ευτυχία! Το αξίζεις 🥰Εφόσον έμεινες φυσιολογικά έγκυος μια φορά,γιατί όχι και μια δεύτερη?Όλα είναι πιθανά 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Vasoth. είπε:

Ωραια ναι ειναι απιστευο πραγματικα! Εμενα κοριτσακια ειναι κ τα δυο

Τι καλά! Πάντα σκεφτόμουν για τα δίδυμα οτι στη ζωή τους πάντα θα έχουν το ένα το άλλο, καθώς το δέσιμο είναι πολύ δυνατό! Άντε υπομονή να κάνουμε μέχρι τη Β επιπέδου! :)


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Vasoth. είπε:

Πριν λιγο εφαγα την πρωτη μου κλωτσια απο το ενα απιστευτη αίσθηση.τα ψιλοενιωθα κ πριν αλλα αυτο ειναι διαφορετικο τελειως τρια χτυπηματακια απαλα κ μετα παλι αλλα δυο

Καλωςηρθες με το καλο το μωρακι σου εγω εχω β στις 15/10 εχεις μαθει φυλο?

Τέλειααααα.!!άρχισαν Κ οι τσουπρες!!χαχαχα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Καλησπέρα και καλοσωρισες!!με το καλό εύχομαι! 

Ρε κορίτσια Β επιπέδου εμένα την έκλεισαν λίγο νωρίς ή Μ φαίνεται? 9/10 έχω... τους είπα την πητ Κ Μ έκλεισαν τότε..Τι Ν πω..ελπίζω μη παω Κ Μ πουν κορίτσι Μ δεν βλέπουμε τπτ..

Ευχαριστώ! Πόσων εβδομάδων είσαι?


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , @eirini@ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι νέα στην παρέα σας! 21 εβδομάδων ακριβώς σήμερα. ΠΗΤ 12/2. Πρώτο παιδάκι και είμαι αγχωμένη, έχω τη Β επιπέδου 8/10 και δεν περνούν οι μέρες...!!! Έχω αγωνία! Με το καλό να έρθουν στον κόσμο όλα τα μικρα ψυχάκια που έχουμε στις κοιλίτσες μας!!

 

Καλως ηρθες Ειρηνακι. Μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!! Πως κυλαει η εγκυμοσυνη σου?


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Τέλειααααα.!!άρχισαν Κ οι τσουπρες!!χαχαχα....

Εμενα μου ειπε ο γιατρος μου απο 12/10 εως 17/10 να κλεισω κ το εβαλα 15/10 σου ειχε πει συγκεκριμενη ημερομηνια? Νομιζω καλα ειναι αλλα δεν ειμαι σιγουρη ας μας που κοριτσια που εχουν κανει ηδη

πρίν από 14 λεπτά , @eirini@ είπε:

Τι καλά! Πάντα σκεφτόμουν για τα δίδυμα οτι στη ζωή τους πάντα θα έχουν το ένα το άλλο, καθώς το δέσιμο είναι πολύ δυνατό! Άντε υπομονή να κάνουμε μέχρι τη Β επιπέδου! :)

Εμενα αν μου το ελεγες παλια ημουν παντα αρνητικη γιατι φοβομουν τον πρωτο καιρο αν θα τα βγαλω περα κ τωρα φοβαμαι αλλα δε το αλλαζω με τπτ.αντε να φυγει κ αυτο το ανχος να εχουμε αλλα μετα χαχα


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Καλως ηρθες Ειρηνακι. Μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!! Πως κυλαει η εγκυμοσυνη σου?

Καλά όλα σε γενικές γραμμές! Η αυχενικη μου ήταν πολύ καλή, όλοι οι υπέρηχοι που έχω κάνει μέχρι τώρα όλα καλα, μόνο ο θυροειδής που απέκτησα με την εγκυμοσύνη μου κάνει κόλπα και σκαμπανεβάσματα. Είμαι πάλι σε θεραπεία γιατι ανέβηκε απροειδοποίητα αλλά ευτυχως το καταλαβαμε νωρίς! Στο πρώτο τρίμηνο είχα κατι θεματάκια με την προγεστερόνη μου που ήταν πολύ χαμηλή και χρειάστηκε να πάρω utrogestan... Tότε ήταν το πολύ το άγχος γιατι εξαιτίας αυτού δεν είχε κολησει καλά και ο σακος.. Ο Ιούλιος ήταν κρίσιμος μήνας για μένα αλλά ευτυχως στο τέλος όλα καλά! Με μια απορία όμως έμεινα απο τότε. Ζητάνε από όλες τις εγκύους να μετρήσουνε την προγεστερόνη τους αρχές εγκυμοσύνης? Γιατι άλλες κοπέλες μου λένε οτι δεν την μέτρησαν ποτε! 


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , @eirini@ είπε:

Καλά όλα σε γενικές γραμμές! Η αυχενικη μου ήταν πολύ καλή, όλοι οι υπέρηχοι που έχω κάνει μέχρι τώρα όλα καλα, μόνο ο θυροειδής που απέκτησα με την εγκυμοσύνη μου κάνει κόλπα και σκαμπανεβάσματα. Είμαι πάλι σε θεραπεία γιατι ανέβηκε απροειδοποίητα αλλά ευτυχως το καταλαβαμε νωρίς! Στο πρώτο τρίμηνο είχα κατι θεματάκια με την προγεστερόνη μου που ήταν πολύ χαμηλή και χρειάστηκε να πάρω utrogestan... Tότε ήταν το πολύ το άγχος γιατι εξαιτίας αυτού δεν είχε κολησει καλά και ο σακος.. Ο Ιούλιος ήταν κρίσιμος μήνας για μένα αλλά ευτυχως στο τέλος όλα καλά! Με μια απορία όμως έμεινα απο τότε. Ζητάνε από όλες τις εγκύους να μετρήσουνε την προγεστερόνη τους αρχές εγκυμοσύνης? Γιατι άλλες κοπέλες μου λένε οτι δεν την μέτρησαν ποτε! 

Εμενα μου το χε ζητησει παντως και γενικοτερα νομιζω πως πλεον τη ζητανε στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ετσι ξερω τουλαχιστον. 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Εμενα μου το χε ζητησει παντως και γενικοτερα νομιζω πως πλεον τη ζητανε στην αρχη της εγκυμοσυνης. Ετσι ξερω τουλαχιστον. 

 

'Ετσι πληροφοριακά πόσο είχες??


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

Τωρα που κοιταξα τα χαρτια μου, 7 εβδομαδων ειχα 32,2 ng/mL (ή αλλιως 102 nmol/L)

πω πω! Εγώ κάπου 6 εβδομάδα είχα 19,90! Άστα, πάλι καλά δηλαδή που υπάρχουν τα utrogestan και που τελικά κάνουν δουλειά!!


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@@eirini@ με το καλό το μωράκι σου!!! μην έχεις άγχος! εφόσον πέρασες την πρώτη μεγάλη εξέταση, όλα καλά θα είναι!!! όσο για την προγεστερόνη, ποτέ δεν έχω ακούσει να ζητάνε εξέταση, εκτός από τις περιπτώσεις εξωσωματικής. ίσως όμως είχε κάτι δει ο γιατρός σου και σου τη ζήτησε?

 


oi6Ip3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marirene είπε:

@@eirini@ με το καλό το μωράκι σου!!! μην έχεις άγχος! εφόσον πέρασες την πρώτη μεγάλη εξέταση, όλα καλά θα είναι!!! όσο για την προγεστερόνη, ποτέ δεν έχω ακούσει να ζητάνε εξέταση, εκτός από τις περιπτώσεις εξωσωματικής. ίσως όμως είχε κάτι δει ο γιατρός σου και σου τη ζήτησε?

 

Σε ευχαριστώ γλυκιά μου! Το περίεργο είναι πως οχι δεν είχε δει απολύτως τίποτα! Έκανα την πρώτη χοριακή, κάνω την δεύτερη για να δω πως ανεβαίνει βλέπω οτι όλα καλά και την παίρνω τηλ να της πω οτι είμαι έγκυος και να κλείσουμε το πρώτο ραντεβού. Μου λέει είναι νωρίς ακόμα δεν θα φαινεται κάτι κάνε άλλη μια χοριακή και ζήτησε και μια εξέταση προγεστερόνης. Την κάνω την παιρνω τηλ στο μαυρο χάλι εγω από το αποτέλεσμα, αυτη ήταν επιφυλακτική  γτ αρχικά ήταν γύρω στο 13.. Οταν ανεβηκε αρκετα η χοριακή κάναμε το πρωτο ραντεβού, με είδε και μου λέει πάντως ασχέτως με την χαμηλή προγεστερόνη η εικόνα σου είναι πάρα πολύ καλή για αυτό το στάδιο... Δηλαδή παρόλα αυτα είχα πολύ καλή εικονα εγκυμοσύνης ακόμα και πριν πάρω τα utrogestan ακόμα και όταν δηλαδή η προγεστερόνη ήταν χαμηλή....  


bMHkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@@eirini@ καλώς όρισες και με το καλό το νινακι σου!!

Εγώ βρε κορίτσια εδώ και τρεις μέρες που και που νιώθω στο ύψος του αφαλού λίγο πιο αριστερά σαν χτύπο...η γιατρός μ μ είπε πως θα νιώσω γρήγορα το μωράκι μ γτ είμαι υπερβολικά αδύνατη..λέτε να είναι αυτό η κάτι άλλο;


 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημέρα κοριτσουδια. @Smile89 ασε τα φορουμς και ετοιμασε σε παρακαλω την νυφη μου για τον γιατρο να δουμε τι κανει. @Nicol_ το χω δειιιιι ποσο τελειοοοοο

 

Ελααααα ολα καλααααα!!!! Μια χαρα ειναι!!! Μας εγραψε καιι εξετασεις αιμα τοξοπλασμα καμπυλη, ολα καλα. 

2 ώρες πρίν, marirene είπε:

Καλημέρα και από εμάς! πώς είστε σήμερα?

@Κωνσταντίνα16 και εγώ νιώθω περίερα την κοιλιακή χώρα... φουσκώματα, ενοχλήσεις... τουλάχιστον ηρέμησες που πήγες για υπέρηχο να μην το έχεις το άγχος σου.

@nanoula90 τέλεια τα νέα του γιου σου!!! εύχομαι να ξεπεράσετε τις 36 εβδομάδες! και τα 6,5 κιλάκια τα βρίσκω ιδανικα!

@Smile89 καλλιέργεια κάνουν και στο τέλος της εγκυμοσύνης σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού... όσο για το όνομα, τσάμπα μας έβαλες να ψηφίζουμε?!?!!? :tongue: να ξέρεις πάντως, ότι όποιο όνομα και να διαλέξεις, θα είναι το αγαπημένο σου σε λίγο καιρό!!!

@loyloy συνηθίζεται το πλυντήριο στο μπαλκόνι σε περίπτωση έλλειψης χώρου... και φυσικά να μην βρέχεται. ξέρω αρκετούς που το έχουν σε μπαλκόνι και δεν έχει πάθει κάτι... προφανώς αντέχουν στην υγρασία. για το στεγνωτήριο βέβαια δε νομίζω να ισχύει.

@Nicol_ αντιλαμβάνομαι τη χαρά/ενθουσιασμό του πρώτου παιδιού που δεν ξέρουμε και θέλουμε όλα να είναι τέλεια... αλλά υπό φυσιολογικές συνθήκες, και τώρα να τα πλύνεις δεν θα έχουν πρόβλημα... επίσης, για το απορρυπαντικό που συζητάτε, εγώ χρησιμοποιώ το παιδικό αρκάδι με πράσινο σαπούνι..

Εννοείται και θα ναι το αγαπημένο μου!! 

2 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Καλημέρα Κ από μένα! Αυτό Π λες αν ειναι με το ένζυμο που γράφει πανω...είναι τέλειο..μυρίζει υπέροχα..Επίσης Αυτό Π ξεχώρισα Κ έπλενε πολυ καλά ήταν baby ariel...μιλάμε για μπεμπεδιλα!! Θες ν το κάνεις άρωμα χαχαχα...

Αχ μαναμ!!! 

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Smile89 είπε:

Ελααααα ολα καλααααα!!!! Μια χαρα ειναι!!! Μας εγραψε καιι εξετασεις αιμα τοξοπλασμα καμπυλη, ολα καλα. 

Εννοείται και θα ναι το αγαπημένο μου!! 

Αχ μαναμ!!! 

Μπραβο ρε τρελιαρα μου. Τελεια!!!


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...