Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια μου! 

8 ώρες πρίν, loyloy είπε:

Έχω κάνει tag και τη νανουλα όταν μπει να μας πει γτ μετράει κι αυτή το ζάχαρο.αλλα ξαναμιλησε με το γιατρό σου καλύτερα.

Βλέπεις στο σπίτι τότε.αλλα όπως σου πε η Βάσω αν έχει υπερπαραγωγή μπορείς να βγάλεις και με το χέρι.Παντβς είναι κρίμα να αγοράσεις από τώρα και να μη το χρειαστείς.εμενα Έτσι την Την πάτησε η αδερφή μου .το πήρε να χει και Τελικά θηλασέ το 1ο μήνα μόνο.το θήλαστρο στο κουτί έμεινε.

@oneira_glykaΚαλημερα!! Οπως τα λεει κ η λουλουκα κοριτσι μου. Απ οτι ξερω παλια βαζανε και τις εγκυους καποιοι γιατροι να μετρανε 2 ωρες μετα και επρεπε το ζαχαρο να ειναι <120. Μαλιστα οταν ρωτησα τον ενδοκρινολογο αν πρεπει να μετριεμαι και 2 ωρες μετα το γευμα γιατι το χα διαβασει, μου ειπε οτι πλεον μετραμε 1 ωρα μετα γιατι εχει αποδειχθει οτι το peak της γλυκοζης στο αιμα ειναι γυρω στα 60-80 λεπτα μετα την εκκινηση του γευματος. Για αυτο και ειναι καλυτερο να μετραμε 1 ωρα μετα απο την αρχη καθε γευματος και φυσικα το πρωι και το ζαχαρο νηστειας. 

Εμενα πχ σχεδον ολες τις φορες που μου χει ανεβει το ζαχαρο 1 ωρα μετα (>140), το μετραω επιτηδες και στη 2η ωρα για να δω τη μεταβολη, και στη 2η ωρα εχει πεσει κατω απο 90. Που σημαινει αν λαμβανα αυτη τη μετρηση υποψιν, θα χα λαθος συμπερασμα. 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; Εγώ από εχθές το βράδυ έχω λιγο διαρροή από το δεξί στήθος και μίλησα με την γιατρό μου μου είπε πως δεν είναι κακό αλλά να μην πιέζω και ερεθιζω το στήθος γιατί προκαλεί πρόωρο τοκετό και εγώ δεν το ήξερα και το πίεσα λιγάκι εχθές..στη μια έχω και την β επιπέδου και είμαι αγχωμενη


 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Ναι ναι!!!

Κορίτσια σήμερα λερωσα την μπλούζα μου, είχε υγρό το στήθος, ετοιμάζω το φαι ε? Χαχαχα

Ελα ρεεεεε. Πλακα κανεις! Τελειο! Μη το πειραζεις ομως και μη τα ζουλας. Λογικα αυτο που βγαινει ειναι το πρωτογαλα. Βαστα το γερα για την μπεμπαρα σου! 

Κοιτα που φτασαμε. Να λεμε μη ζουλας τα β@ια σου χαχαχαχα 

 

πρίν από 2 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; Εγώ από εχθές το βράδυ έχω λιγο διαρροή από το δεξί στήθος και μίλησα με την γιατρό μου μου είπε πως δεν είναι κακό αλλά να μην πιέζω και ερεθιζω το στήθος γιατί προκαλεί πρόωρο τοκετό και εγώ δεν το ήξερα και το πίεσα λιγάκι εχθές..στη μια έχω και την β επιπέδου και είμαι αγχωμενη

Κ συ το ιδιο. Μην τα πειραζεις οπως ειπε κ ο γιατρος. Ολα καλα θα πανε. Καλα αποτελεσματα!! Θα περιμενουμε τα νεα σου. 

πρίν από 19 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! πολύ κρύο σήμερα. 

Καλημερα κοριτσι!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ελα ρεεεεε. Πλακα κανεις! Τελειο! Μη το πειραζεις ομως και μη τα ζουλας. Λογικα αυτο που βγαινει ειναι το πρωτογαλα. Βαστα το γερα για την μπεμπαρα σου! 

Κοιτα που φτασαμε. Να λεμε μη ζουλας τα β@ια σου χαχαχαχα 

 

Κ συ το ιδιο. Μην τα πειραζεις οπως ειπε κ ο γιατρος. Ολα καλα θα πανε. Καλα αποτελεσματα!! Θα περιμενουμε τα νεα σου. 

Καλημερα κοριτσι!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου..


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ελα ρεεεεε. Πλακα κανεις! Τελειο! Μη το πειραζεις ομως και μη τα ζουλας. Λογικα αυτο που βγαινει ειναι το πρωτογαλα. Βαστα το γερα για την μπεμπαρα σου! 

Κοιτα που φτασαμε. Να λεμε μη ζουλας τα β@ια σου χαχαχαχα 

 

Κ συ το ιδιο. Μην τα πειραζεις οπως ειπε κ ο γιατρος. Ολα καλα θα πανε. Καλα αποτελεσματα!! Θα περιμενουμε τα νεα σου. 

Καλημερα κοριτσι!! 

Καλημέρα κορίτσι!!! 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , nanoula90 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! 

@oneira_glykaΚαλημερα!! Οπως τα λεει κ η λουλουκα κοριτσι μου. Απ οτι ξερω παλια βαζανε και τις εγκυους καποιοι γιατροι να μετρανε 2 ωρες μετα και επρεπε το ζαχαρο να ειναι <120. Μαλιστα οταν ρωτησα τον ενδοκρινολογο αν πρεπει να μετριεμαι και 2 ωρες μετα το γευμα γιατι το χα διαβασει, μου ειπε οτι πλεον μετραμε 1 ωρα μετα γιατι εχει αποδειχθει οτι το peak της γλυκοζης στο αιμα ειναι γυρω στα 60-80 λεπτα μετα την εκκινηση του γευματος. Για αυτο και ειναι καλυτερο να μετραμε 1 ωρα μετα απο την αρχη καθε γευματος και φυσικα το πρωι και το ζαχαρο νηστειας. 

Εμενα πχ σχεδον ολες τις φορες που μου χει ανεβει το ζαχαρο 1 ωρα μετα (>140), το μετραω επιτηδες και στη 2η ωρα για να δω τη μεταβολη, και στη 2η ωρα εχει πεσει κατω απο 90. Που σημαινει αν λαμβανα αυτη τη μετρηση υποψιν, θα χα λαθος συμπερασμα. 

 

Εμένα μου χει 120 όριο.Δεν θέλουμε πιο πάνω.140 όταν γεννήσω για 2  με 3 μέρες θα τρώω τα πάντα να μετριέμαι στο 2ωρο για να δούμε αν έχω ζάχαρο μετά.ο μπαμπάς μου που χει διαβήτη στο 2ωρο 140 όριο έχει.παντως αυτό το 120 και το 140 σε πολλές κοπέλες το χω διαβάσει. Άλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Δες βιντεακια στο youtube για αντληση με το χερι.το jumbo εχει χειροκινητο 15-20€ νομιζω στην αναγκη καλο θα ειναι πιστευω μεχρι να ερθει το καλο απλα προσεξε αν παρεις να εχει το μηχανισμο διπλα κ οχι επανω εχει σημασια το βαρος οταν βγαζεις γαλα

Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσι!!

πρίν από 36 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ελα ρεεεεε. Πλακα κανεις! Τελειο! Μη το πειραζεις ομως και μη τα ζουλας. Λογικα αυτο που βγαινει ειναι το πρωτογαλα. Βαστα το γερα για την μπεμπαρα σου! 

Κοιτα που φτασαμε. Να λεμε μη ζουλας τα β@ια σου χαχαχαχα 

 

Κ συ το ιδιο. Μην τα πειραζεις οπως ειπε κ ο γιατρος. Ολα καλα θα πανε. Καλα αποτελεσματα!! Θα περιμενουμε τα νεα σου. 

Καλημερα κοριτσι!! 

Χαχαα δεν τα ζουλω εννοείται!!!

πρίν από 40 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; Εγώ από εχθές το βράδυ έχω λιγο διαρροή από το δεξί στήθος και μίλησα με την γιατρό μου μου είπε πως δεν είναι κακό αλλά να μην πιέζω και ερεθιζω το στήθος γιατί προκαλεί πρόωρο τοκετό και εγώ δεν το ήξερα και το πίεσα λιγάκι εχθές..στη μια έχω και την β επιπέδου και είμαι αγχωμενη

Άστο βυζί βρε!!!  Άντε με το καλό αναμένουμε νέα!!! Μην είσαι αγχωμενη!!!

Καλημέραααααα!!!!

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , loyloy είπε:

Εμένα μου χει 120 όριο.Δεν θέλουμε πιο πάνω.140 όταν γεννήσω για 2  με 3 μέρες θα τρώω τα πάντα να μετριέμαι στο 2ωρο για να δούμε αν έχω ζάχαρο μετά.ο μπαμπάς μου που χει διαβήτη στο 2ωρο 140 όριο έχει.παντως αυτό το 120 και το 140 σε πολλές κοπέλες το χω διαβάσει. Άλλοι λένε έτσι άλλοι αλλιώς.

Ειναι αλλες οι μετρησεις για διαβητη κυησης. Και πρεπει 1 ωρα μετα να ειναι <140 και 2 ωρες μετα <120. Αυτο ισχυει. Δεν εχω δει πουθενα να λεει 1 ωρα μετα 120. Εσενα ισως σου βαλε αυστηροτερα ορια λογω του αμνιακου, αλλα τυπικα με τον ορο δεν ανηκεις στις εγκυες με διαβητη γιατι οι καμπυλες σου ηταν ενταξει. Αμα δεις σχεδον σε ολες τις βιβλιογραφιες και τα διαγνωστικα λενε <140 σε διαβητη κυησης στη 1 ωρα. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Smile89 είπε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές κορίτσι!!

Χαχαα δεν τα ζουλω εννοείται!!!

Άστο βυζί βρε!!!  Άντε με το καλό αναμένουμε νέα!!! Μην είσαι αγχωμενη!!!

Καλημέραααααα!!!!

Καλημερααα το έχω αφήσει :D σε ευχαριστώ πολύ εννοείται θα ενημερώσω:-P


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Καλημερααα το έχω αφήσει :D σε ευχαριστώ πολύ εννοείται θα ενημερώσω:-P

Καλά Αποτελέσματα!!!!!!!!μη μας ξεχάσεις. 

πρίν από 51 λεπτά , nanoula90 είπε:

Ειναι αλλες οι μετρησεις για διαβητη κυησης. Και πρεπει 1 ωρα μετα να ειναι <140 και 2 ωρες μετα <120. Αυτο ισχυει. Δεν εχω δει πουθενα να λεει 1 ωρα μετα 120. Εσενα ισως σου βαλε αυστηροτερα ορια λογω του αμνιακου, αλλα τυπικα με τον ορο δεν ανηκεις στις εγκυες με διαβητη γιατι οι καμπυλες σου ηταν ενταξει. Αμα δεις σχεδον σε ολες τις βιβλιογραφιες και τα διαγνωστικα λενε <140 σε διαβητη κυησης στη 1 ωρα. 

Ή Αλήθεια είναι ότι είναι αυστηρή.μια φορά μου έπεσε Στ ο 60 το ζάχαρο και έφαγα σοκοφρετα.και μου είπε να πίνω χυμο πορτοκαλι αλλ η φορά και όταν θέλω γλυκό.σιγα μη την άκουγα.και χτες έφαγα τη σοκοφρετιτσα μου.τρωω 1 με 2 φορές την εβδομάδα.109 μέγιστο μου ανεβαζει.και ο γυναικολος μου πε να τρώω  κάτι παραπάνω.μη τρελαίνομαι Αφού κάνω καλές μετρήσεις γενικότερα.και η γλυκοζημειωμενη μου είναι κα λη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , loyloy είπε:

Καλά Αποτελέσματα!!!!!!!!μη μας ξεχάσεις. 

Ή Αλήθεια είναι ότι είναι αυστηρή.μια φορά μου έπεσε Στ ο 60 το ζάχαρο και έφαγα σοκοφρετα.και μου είπε να πίνω χυμο πορτοκαλι αλλ η φορά και όταν θέλω γλυκό.σιγα μη την άκουγα.και χτες έφαγα τη σοκοφρετιτσα μου.τρωω 1 με 2 φορές την εβδομάδα.109 μέγιστο μου ανεβαζει.και ο γυναικολος μου πε να τρώω  κάτι παραπάνω.μη τρελαίνομαι Αφού κάνω καλές μετρήσεις γενικότερα.και η γλυκοζημειωμενη μου είναι κα λη.

Σε ζηλευω!!! Εμενα εχει φτασει και 180! Και ξερεις απο τι? Απο μια χουφτα πουρε πατατας! Οποτε δεν ξαναφαγα. Πραγματικα σε ζηλευω, εχω καταργησει πολλα τροφιμα γιατι ανεβαινει στο θεο το παλιοζαχαρο. Και τη σοκοφρετιτσα σου! Μπραβο λουλου μου. Εφοσον το εχεις βρει και το χεις ρυθμισει, αυτο ειναι πολυ καλο. Εγω ακομα μια φορα τη βδομαδα σιγουρα θα βγω εκτος οριου και με στενοχωρει πολυ, γιατι εκει που λεω τελεια, το χω βρει, τσουπ κατι θα με ανεβασει. Και δεν μιλαω για γλυκα. Μονο μια σοκολατα τρωω συγκεκριμενη που δεν με ανεβαζει. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , nanoula90 είπε:

Σε ζηλευω!!! Εμενα εχει φτασει και 180! Και ξερεις απο τι? Απο μια χουφτα πουρε πατατας! Οποτε δεν ξαναφαγα. Πραγματικα σε ζηλευω, εχω καταργησει πολλα τροφιμα γιατι ανεβαινει στο θεο το παλιοζαχαρο. Και τη σοκοφρετιτσα σου! Μπραβο λουλου μου. Εφοσον το εχεις βρει και το χεις ρυθμισει, αυτο ειναι πολυ καλο. Εγω ακομα μια φορα τη βδομαδα σιγουρα θα βγω εκτος οριου και με στενοχωρει πολυ, γιατι εκει που λεω τελεια, το χω βρει, τσουπ κατι θα με ανεβασει. Και δεν μιλαω για γλυκα. Μονο μια σοκολατα τρωω συγκεκριμενη που δεν με ανεβαζει. 

Κοίτα εμένα πχ το πιο απλό ενα τοστ με μαύρο ψωμί μιλνερ γαλοπούλα με ανεβαζει 150 και.οπως και το γάλα το πρωί με 2 φρυγανιές 120 τουλάχιστον.το γιαούρτι άστο.δεν τολμάω να το φάω.κατι τέτοια με τσακίζουν.Με Έχει βολέψει πολύ μακαρόνια με κιμά. 1 φλυτζάνι μαύρα και 3 κουταλιές σούπας κιμά και ρεγκατο light 2 κουταλιές τριμμένο και πανω απο 110 δεν ανεβαζει.και χορταίνω.δοκιμασε το αν δεν έχεις κάνει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα βυζομπαλουδες μου χαχα! Τι μου κανετε? 

Εγω κοριτσια εφαγα ενα αγχος απο χθες γιατι δεν εχω αγορασει τίποτα ακομα και εκανα το βραδυ λιστες στο μυαλο μου με αποτελεσμα να κοιμηθώ στις 3! Διαβαζα ενα αρθρο βλεπεις που ελεγε να τα εχεις νωρις ετοιμα γιατι ποτε δεν ξέρεις. Και με εφαγε το αγχος γιατί εχω να αγορασω τα πάντα. Οποτε τωρα ετοιμάζομαι για ικεα και λητω να ξεκινησω σιγα σιγα χεχε

Απο που πήρατε στρώματακι αλλαξιερας κοριτσια? Επισης κανενα ωραιο σαιτ για κουρτινες παιδικες? Αααχ να δω ποτε θα τα κανω ολα..


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...