Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Αυτό ακριβώς συν τη ναυτία και την ζαλάδα, το παθαίνω όταν μου πέφτει η πίεση..

      έφαγα λίγο πιροσκί με πατάτα που ειχα γιατί νηστεύω και μπυ φάνηκε τρομερά αλμυρό ! ενώ εχω φάει πάλι και μ ήταν μια χαρά , τώρα δεν μπόρεσα να το φάω!

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Λοιπόν κορίτσια μου πριν γύρισα από τον γιατρό έχω ένα πανέμορφο αγοράκι!! Μας έκανε την ανατροπή:tongue:

Τώρα στα σοβαρά θέματα..έχει το ασβεστωμα στην καρδούλα του και το υπερηχογενες έντερο αυτά τα δύο μαζί μου άλλαξαν τα νούμερα για σύνδρομο..είχα 1/20000 και τώρα με αυτά πήγαν 1/2098 Μ είπε ο γιατρός να κάνω αμνιοπαρακέντηση και ειλικρινά έχω χεστει απάνω μου..έχω φρικαρει από εκείνη την ώρα ..και αύριο έχω ραντεβού με την γιατρό μου να τα πούμε από κοντά αυτά

Άαααα ο γλυκούλης σου!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την παρακέντηση. Σου είπαν τίποτα παραπάνω??? Αύριο θα τα πεις όλα με την γιατρό. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Smile89 είπε:

Άαααα ο γλυκούλης σου!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την παρακέντηση. Σου είπαν τίποτα παραπάνω??? Αύριο θα τα πεις όλα με την γιατρό. 

Ότι από μόνα τους γενικά δεν λένε κάτι τα ευρήματα αυτά αλλά δημιουργούν ερωτηματικά..φοβάμαι την αποβολή με την αμνιοπαρακέντηση και μετά φοβάμαι και τι θα δείξουν τα αποτελέσματα..έχω τρελαθεί αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Ότι από μόνα τους γενικά δεν λένε κάτι τα ευρήματα αυτά αλλά δημιουργούν ερωτηματικά..φοβάμαι την αποβολή με την αμνιοπαρακέντηση και μετά φοβάμαι και τι θα δείξουν τα αποτελέσματα..έχω τρελαθεί αλήθεια δεν ξέρω τι να κανω

Καλησπέρα κορίτσι μου.Εχω χαθεί λίγο τον τελευταίο καιρό με τα ψώνια αλλά σας παρακολουθώ κορίτσια μου. Μην αγχώνεσαι αυτά είναι πολύ κοινά ευρήματα και στο λέω εγώ που έχω διαβάσει τα πάντα για την αμνιοπαρακέντηση μεχρι να πάρω απόφαση να την κάνω.Αν αποφασίσεις να την κάνεις ,να την κάνεις σε κάποιον πολύ ειδικό γιατί θέλει λεπτούς χειρισμούς.Δεν πονάει καθόλου αλλά είναι πολύ δύσκολη από ψυχολογικη άποψη.Ψαξε πάρα πολύ που θα την κάνεις γιατί να ξες σε βάζουν να υπογράψεις ότι δεν φέρουν καμία ευθύνη .


Lilypie - (30Y3)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , maraki 93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.Εχω χαθεί λίγο τον τελευταίο καιρό με τα ψώνια αλλά σας παρακολουθώ κορίτσια μου. Μην αγχώνεσαι αυτά είναι πολύ κοινά ευρήματα και στο λέω εγώ που έχω διαβάσει τα πάντα για την αμνιοπαρακέντηση μεχρι να πάρω απόφαση να την κάνω.Αν αποφασίσεις να την κάνεις ,να την κάνεις σε κάποιον πολύ ειδικό γιατί θέλει λεπτούς χειρισμούς.Δεν πονάει καθόλου αλλά είναι πολύ δύσκολη από ψυχολογικη άποψη.Ψαξε πάρα πολύ που θα την κάνεις γιατί να ξες σε βάζουν να υπογράψεις ότι δεν φέρουν καμία ευθύνη .

Εσύ που την έκανες αν επιτρέπεται;και πόση ώρα κράτησε όλο αυτό; Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Εσύ που την έκανες αν επιτρέπεται;και πόση ώρα κράτησε όλο αυτό; Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!

Υπαρχει και το NIPTest η harmony test δε ξερω πως το λενε στην Ελλαδα.Ειναι αιματολογικη εξεταση και εχει 99%999 εγκυροτητα.Ζω στο εξωτερικο και δω πλεον την κανοθμε ως βασικο προγεννητικο ελεγχο.Απο οτι ξερω Ελλαδα κοστιζει γθρω στα 500 ευρω αλλα δεν εχει κανεναν κινδυνο και εγκυρα αποτελεσματα οποτε συζητα το σαν αναλλακτικη με το γιατρο σοθ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , marian84 είπε:

Υπαρχει και το NIPTest η harmony test δε ξερω πως το λενε στην Ελλαδα.Ειναι αιματολογικη εξεταση και εχει 99%999 εγκυροτητα.Ζω στο εξωτερικο και δω πλεον την κανοθμε ως βασικο προγεννητικο ελεγχο.Απο οτι ξερω Ελλαδα κοστιζει γθρω στα 500 ευρω αλλα δεν εχει κανεναν κινδυνο και εγκυρα αποτελεσματα οποτε συζητα το σαν αναλλακτικη με το γιατρο σοθ

Και εγώ το είπα αυτό στον γιατρό που μου έκανε την β επιπέδου και Μ είπε ότι είναι έγκυρο 85% ενώ η αμνιο 99.9% και ότι δείχνει παραπάνω ανωμαλίες αν έχει (φτου φτου μακρυά από εμάς ) το μωρο


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Και εγώ το είπα αυτό στον γιατρό που μου έκανε την β επιπέδου και Μ είπε ότι είναι έγκυρο 85% ενώ η αμνιο 99.9% και ότι δείχνει παραπάνω ανωμαλίες αν έχει (φτου φτου μακρυά από εμάς ) το μωρο

Αν το ψαξεις θα δεις οτι ειναι εξισου εγκυρο .85% με τιποτα!!!!το ποσοστο ειναι απο 98% και πανω αναλογα με το συμδρομο.πχ για συνδρομο down ειναι 99% εγκυρο.Η αμνιο δειχνει παραπανω ανωμαλιες χωρις να το ζητησεις.Εννοω οτι στην αιματολ εκτος απο τα 3βασικα συμδρομα μπρορεις να ζητησεις να ψαξουν οσα θες αλλα με εξτρα χρεωση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Κωνσταντίνα16 είπε:

Και εγώ το είπα αυτό στον γιατρό που μου έκανε την β επιπέδου και Μ είπε ότι είναι έγκυρο 85% ενώ η αμνιο 99.9% και ότι δείχνει παραπάνω ανωμαλίες αν έχει (φτου φτου μακρυά από εμάς ) το μωρο

Η αλήθεια είναι αυτή δυστυχώς όχι 85 τα εκατό αλλά σίγουρα δεν φτάνει τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντηση ς.Αν το ψάξετε η αιματολογική εξέταση θεωρείται στατιστική ενώ η αμνιοπαρακέντηση διαγνωστική εξέταση.Επισης,κάνει 15 μέρες να έρθουν τα αποτελέσματα και αν δεν έχεις σαφή απάντηση το ξαναστείλουν και περιμένεις άλλες 15. Αν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό (μακριά από όλες μας)πρέπει να κάνεις και την αμνιοπαρακέντηση για επιβεβαίωση.Επισης,ο μοριακος καρυότυπος καλύπτει πάνω από 500 σύνδρομα ενώ η αιματολογική τα τρία βασικά και δύο τρία που πληρώνεις παραπάνω αν θες να τα κανεις.Καλο θα ήταν φυσικά να κάνουμε την ακίνδυνη εξέταση αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εξελιγμένη ακόμη.


Lilypie - (30Y3)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο ρε κοριτσια?νιωθω ωρες ωρες σα να χω κατι μεσα στον κολπο.Σαν τραβηγμα να το πω,δε ξερω και πως να το περιγραψω.Οχι στην κοιλια στον κολπο το νιωθω.Λετε να ναι καμια ουρολοιμωξη?Πριν 20μερες εκανα εξετασεις.Ειμαι σχεδον 10 βδομ και χει 2-3μρες που το νιωθω

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα..σε ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου να είσαι καλά!!

πρίν από 14 λεπτά , marian84 είπε:

Αν το ψαξεις θα δεις οτι ειναι εξισου εγκυρο .85% με τιποτα!!!!το ποσοστο ειναι απο 98% και πανω αναλογα με το συμδρομο.πχ για συνδρομο down ειναι 99% εγκυρο.Η αμνιο δειχνει παραπανω ανωμαλιες χωρις να το ζητησεις.Εννοω οτι στην αιματολ εκτος απο τα 3βασικα συμδρομα μπρορεις να ζητησεις να ψαξουν οσα θες αλλα με εξτρα χρεωση

 Αααα καταλαβα..Σε ευχαριστώ πολύ δεν ξέρω τι θα κάνω..αύριο θα μιλήσω με την γιατρό μ να δούμε...πφφφ


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες εγκυμονούσες, λεχώνες κ μανούλες!

Έχει καμμία  άλλη χρειαστεί  να πάρει ασπιρίνη  λόγω του φλεβωδους πόρου;

@marian84 Ανάλογα συμπτώματα  στη 13η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό.

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Isida είπε:

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις αλλά εγώ που μένω Αθήνα βρήκα 2 ζαχαροπλαστεία για διαβητικούς και τρώω από εκεί τα γλυκά μου.Δεν έχουν ζάχαρη και κάποια ούτε αλεύρι και είναι με ελάχιστες θερμίδες.

Θεσσαλονίκη είμαι.. Ευχαριστώ πολύ!Θ ψάξω οπότε.. 

@nanoula90 Kia @loyloy μ σμρ μετρηθηκα από το πρωί.. βέβαια είπα Ν δω ανάλογα με το τι τρώω μέσα στη μέρα τι μετρήσεις εχω. Οπότε το πρωι νηστικη είχα 90

Το μεσημέρι στη μια ώρα 116 στις 2 109 Κ τώρα για βράδυ στη μία ώρα 106

Για μεσημέρι έφαγα ρύζι με σάλτσα μανιταριων Κ το βράδυ λίγο ελάχιστο ρύζι με γιαούρτι Κ πίτσα. Μαζί με στημένο χυμό πορτοκάλι. Ξέρω πολλά για βράδυ Αλλά πεινουσα Κ είπα για δοκιμη Ν δω τι τιμές εχω με την διατροφή Π έκανα..έστω Κ τελευταία φορά!!!χιχι.. ευτυχώς απο κιλά ξεκίνησα 82 Κ τώρα στην 29 η εβδομάδα είμαι 86,5.. θεωρώ πως είναι Καλά Γενικά..

Κ στις 2 ώρες μετα το βραδινο εχω 136..... Γιατί??ανέβηκε μετά?Τι φάση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Θεσσαλονίκη είμαι.. Ευχαριστώ πολύ!Θ ψάξω οπότε.. 

@nanoula90 Kia @loyloy μ σμρ μετρηθηκα από το πρωί.. βέβαια είπα Ν δω ανάλογα με το τι τρώω μέσα στη μέρα τι μετρήσεις εχω. Οπότε το πρωι νηστικη είχα 90

Το μεσημέρι στη μια ώρα 116 στις 2 109 Κ τώρα για βράδυ στη μία ώρα 106

Για μεσημέρι έφαγα ρύζι με σάλτσα μανιταριων Κ το βράδυ λίγο ελάχιστο ρύζι με γιαούρτι Κ πίτσα. Μαζί με στημένο χυμό πορτοκάλι. Ξέρω πολλά για βράδυ Αλλά πεινουσα Κ είπα για δοκιμη Ν δω τι τιμές εχω με την διατροφή Π έκανα..έστω Κ τελευταία φορά!!!χιχι.. ευτυχώς απο κιλά ξεκίνησα 82 Κ τώρα στην 29 η εβδομάδα είμαι 86,5.. θεωρώ πως είναι Καλά Γενικά..

Κοριτσακι μου Θεσσαλονικη ειμαι κι εγω ανατολικα προς κεντρο.Εσυ;Μια χαρα ειναι τα κιλα που πηρες για την βδομαδα σου.Δεν πειραζει που εφαγες αρκετα για βραδυ μονο να μη σου πεσει βαρυ και δυσκολευτεις στον υπνο


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Θεσσαλονίκη είμαι.. Ευχαριστώ πολύ!Θ ψάξω οπότε.. 

@nanoula90 Kia @loyloy μ σμρ μετρηθηκα από το πρωί.. βέβαια είπα Ν δω ανάλογα με το τι τρώω μέσα στη μέρα τι μετρήσεις εχω. Οπότε το πρωι νηστικη είχα 90

Το μεσημέρι στη μια ώρα 116 στις 2 109 Κ τώρα για βράδυ στη μία ώρα 106

Για μεσημέρι έφαγα ρύζι με σάλτσα μανιταριων Κ το βράδυ λίγο ελάχιστο ρύζι με γιαούρτι Κ πίτσα. Μαζί με στημένο χυμό πορτοκάλι. Ξέρω πολλά για βράδυ Αλλά πεινουσα Κ είπα για δοκιμη Ν δω τι τιμές εχω με την διατροφή Π έκανα..έστω Κ τελευταία φορά!!!χιχι.. ευτυχώς απο κιλά ξεκίνησα 82 Κ τώρα στην 29 η εβδομάδα είμαι 86,5.. θεωρώ πως είναι Καλά Γενικά..

Κ στις 2 ώρες μετα το βραδινο εχω 136..... Γιατί??ανέβηκε μετά?Τι φάση?

Σου ανέβηκε στο 2ωρο?το θέμα είναι στο 2ωρο να πεφτει.παρε τον Ενδοκρινολογο σου.ρυζι καστανό να φανταστώ Έτσι?Όχι κανονικό.γτ κάνει ζάχαρο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, oneira_glyka είπε:

Θεσσαλονίκη είμαι.. Ευχαριστώ πολύ!Θ ψάξω οπότε.. 

@nanoula90 Kia @loyloy μ σμρ μετρηθηκα από το πρωί.. βέβαια είπα Ν δω ανάλογα με το τι τρώω μέσα στη μέρα τι μετρήσεις εχω. Οπότε το πρωι νηστικη είχα 90

Το μεσημέρι στη μια ώρα 116 στις 2 109 Κ τώρα για βράδυ στη μία ώρα 106

Για μεσημέρι έφαγα ρύζι με σάλτσα μανιταριων Κ το βράδυ λίγο ελάχιστο ρύζι με γιαούρτι Κ πίτσα. Μαζί με στημένο χυμό πορτοκάλι. Ξέρω πολλά για βράδυ Αλλά πεινουσα Κ είπα για δοκιμη Ν δω τι τιμές εχω με την διατροφή Π έκανα..έστω Κ τελευταία φορά!!!χιχι.. ευτυχώς απο κιλά ξεκίνησα 82 Κ τώρα στην 29 η εβδομάδα είμαι 86,5.. θεωρώ πως είναι Καλά Γενικά..

Κ στις 2 ώρες μετα το βραδινο εχω 136..... Γιατί??ανέβηκε μετά?Τι φάση?

Κοριτσι μου ο ενδοκρινολογος σου τι οριο σου δωσε? Και επισης σου εδωσε διατροφη? Εννοω αν σε ενημερωσε για τους συνδυασμους που δεν πρεπει να κανεις για το τι να προτιμας να τρως κλπ κλπ. 

Οι λογοι που ανεβηκε μπορει να ειναι πολλοι. Οπως πχ οι συνδυασμοι που εκανες, οι υδατανθρακες ειδικα, θελουν μετρο, ειδικα οι "λευκοι " υδατανθρακες που μπορει να εχουν βραδεια αποδεσμευση. Γνωμη μου, αν δεν σε κατατοπισε ο ενδοκρινολογος, πηγαινε σε εναν διατροφολογο που να ειδικευεται και σε διαβητη κυησης να παρεις ενα προγραμμα διατροφης. 

Ο συνδυασμος πχ ρυζι με πιτσα δεν ειναι καλος. Ειναι 2 ειδων ισως και παραπανω υδατανθρακες σε ενα γευμα. 

Συν τον χυμο πορτοκαλι που επισης σε διαβητη ειναι ας πουμε απαγορευτικος οπως και ολοι οι χυμοι. Καθως εχουν φρουκτοζη. Να προτιμας να τρως ενα πορτοκαλι πχ σαν σνακ αναμεσα στα γευματα. 

Επισης τα γαλακτοκομικα επισης καποιους τους ανεβαζουν. Οχι ολους, αλλα σιγουρα θα το δεις αυτο στην πορεια.

Θα βρεις τι σε πειραζει μην αγχωνεσαι. Στην αρχη κανεις δοκιμες, αλλα προσπαθησε να κανεις σωστους συνδυασμους. 

Και προτιμησε ολα να ειναι μαυρα οπως ειπε και η λουλου. Καστανο ρυζι, ζυμαρικα ολικης, μαυρο ψωμι και ποτε αυτα μην τα συνδυαζεις σε ενα γευμα μαζι. 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...