Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ας μιλήσουμε για τη περιδεση!


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Κοριτσια κι εγω παρακαλουσα απεγνωσμενα γ αυτο το.μαξιλαρακι των 28 αλλα δεν προλαβα.Να φανταστειτε το μωρο ηταν.τοσο.γερο που γεννηθηκε ζωντανο στις.22βδ και 2 μερες.κι εζησε 10.μερες.Οι νεογνολογοι μας ειπαν οτι και στις 25 να γεννιοταν το συγκεκριμενο μωρο θα ειχε παραπολλες πιθανοτητες να ζησει..τι να πω εμενα δεν μ.εκανε καλλιεργεια οταν εβαλε πεσσο.Μεγα λαθος συμφωνα με αλλους γιατρους γιατι αν υπηρχε μικροβιο ηδη μπηκε σε μολυσμεβο περιβαλλον.Τωρα φοβαμαι μηπως αυτη η χοριοαμνιτιδα προκαλεσει προβλημα συλληψης στο μελλον.Καλυτερα να κανετε συχνα καλλιεργειες κοριτσια.@nanoula99 μπορεις να μου πεος τι.ειχε γινει με το πρωτο.σου μωρο?

22η εβδομαδα γεννησα κι εζησε 10.μερες.Γερο μωρακι..την ειδα κΙ δεν μπορω να την ξεχασω να παλευει μεδα στη θερμοκοιτιδα.Τι να σας πω ..να μην το.ζησει.καμια..ήταν.το πρωτο.μας..τις 10 μερες που την εβλεπα την αγαπησα ηθελα να της κανω μια αγκαλια..φοβαμαι για το μελλον..θα ηθελα αν.μπορεις.να μου πεις την.ιστορια.σιυ να παρω θαρρος.

Κοριτσι μου, δεν ειχα αλλη εγκυμοσυνη πιο πριν, αυτη που διανυω ειναι η πρωτη, απλα ειναι λιγο δυσκολη. Και με την ιστορια σου συγκλονιστηκα, δεν υπαρχουν λογια παρηγοριας, μονο ο χρονος να σου μαλακωσει τον πονο γλυκια μου.

 

πρίν από 27 λεπτά , Natasoula85 είπε:

@nanoula90 δεν σου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να μειώνεται ο τράχηλος παρόλο που έβαλες πεσσο;

@bella32 εσενα δεν μειώθηκε καθόλου ο τράχηλος από την στιγμή που άρχισες τα ουτροτζεσταν και την ξάπλα;

Δεν μου ειπε γιατι συμβαινει. Ειναι μαλλον ετσι η δομη του τραχηλου που μαλλον δεν αντεχει(???), δεν εχω ιδεα. Μου ειπε χαρακτηριστικα ευτυχως που βαλαμε τον πεσσο γιατι τωρα θα μασταν λιγο δυσκολα. Οποτε κατι κανει ο πεσσος, ομως φανταζομαι οτι απλα ειναι βοηθητικος και απλα καθυστερει (??) την γρηγορη εξαλειψη του τραχηλου. Στη δικη μου περιπτωση τουλαχιστον.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 26 λεπτά , Natasoula85 είπε:

@nanoula90 δεν σου είπε ο γιατρός γιατί μπορεί να μειώνεται ο τράχηλος παρόλο που έβαλες πεσσο;

@bella32 εσενα δεν μειώθηκε καθόλου ο τράχηλος από την στιγμή που άρχισες τα ουτροτζεσταν και την ξάπλα;

@Natasoula85 όταν άρχισα την αυξημένη δόση ουτρο και την κατακλιση, ο τράχηλος μου ανέβηκε ξανά στα στο 28 ,από σχεδόν 22 που ήταν. όταν έκανα ντοπλερ μετά από από 1μιση μήνα ( ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι) είχε πέσει πάλι στο 22 αλλά είναι λογικό γτ όσο μεγαλώνει το μωρό, πιέζει και παραπάνω.  εγώ συνέχισα άλλες 3μιση βδομάδες κλινιρης και πήγα ξανα για ντοπλερ και ήταν ακόμη 21. βοήθησε μου είπαν ότι το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω οπότε είχε ένα σταθερό βάρος να πιέζει τράχηλο και όχι πχ κάποιο πόδι να τον κλωτσάει.  τώρα έχω ραντεβού, πρώτα ο Θεός,  8/10 που θα είμαι 36+1 για NST και λογικά καμία μέτρηση.  στην περίπτωση μου η ξάπλα βοήθησε πάρα πολύ σε συνδυασμό με τα ουτροτζεσταν. βέβαια 3 μήνες στο κρεβάτι είναι πάρα πολύ δύσκολο και θα χρειαστώ  φυσιοθεραπεία όταν με το καλό γεννήσω, αλλά όλα γίνονται για ιερό σκοπό! ( το λέω στον εαυτό μου όταν νιώθω να λυγιζω από την κλεισουρα!!!)

  • Ευχαριστώ 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , bella32 είπε:

@Natasoula85 όταν άρχισα την αυξημένη δόση ουτρο και την κατακλιση, ο τράχηλος μου ανέβηκε ξανά στα στο 28 ,από σχεδόν 22 που ήταν. όταν έκανα ντοπλερ μετά από από 1μιση μήνα ( ίσως και παραπάνω, δε θυμάμαι) είχε πέσει πάλι στο 22 αλλά είναι λογικό γτ όσο μεγαλώνει το μωρό, πιέζει και παραπάνω.  εγώ συνέχισα άλλες 3μιση βδομάδες κλινιρης και πήγα ξανα για ντοπλερ και ήταν ακόμη 21. βοήθησε μου είπαν ότι το μωρό είχε γυρίσει με το κεφάλι κάτω οπότε είχε ένα σταθερό βάρος να πιέζει τράχηλο και όχι πχ κάποιο πόδι να τον κλωτσάει.  τώρα έχω ραντεβού, πρώτα ο Θεός,  8/10 που θα είμαι 36+1 για NST και λογικά καμία μέτρηση.  στην περίπτωση μου η ξάπλα βοήθησε πάρα πολύ σε συνδυασμό με τα ουτροτζεσταν. βέβαια 3 μήνες στο κρεβάτι είναι πάρα πολύ δύσκολο και θα χρειαστώ  φυσιοθεραπεία όταν με το καλό γεννήσω, αλλά όλα γίνονται για ιερό σκοπό! ( το λέω στον εαυτό μου όταν νιώθω να λυγιζω από την κλεισουρα!!!)

Τρεις μήνες ξάπλα είναι πολύ δύσκολο...εδώ εγώ είμαι μια βδομάδα και πονάω ολόκληρη.. έχω πρόβλημα βέβαια με αυχένα και μέση από πριν την εγκυμοσύνη...


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Natasoula85 είπε:

Τρεις μήνες ξάπλα είναι πολύ δύσκολο...εδώ εγώ είμαι μια βδομάδα και πονάω ολόκληρη.. έχω πρόβλημα βέβαια με αυχένα και μέση από πριν την εγκυμοσύνη...

με αυχένα είχα εγώ θέμα από πριν. η μέση είναι καινούρια προσθήκη χαχα!μαζί με άλλα σημεία του σώματος..αλλά όλα διορθώνονται.  σπα και μασάζ και θα έρθουμε στα ίσα μας!υπομονή κορίτσι μου..θα περάσει ο καιρός!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bella32 είπε:

με αυχένα είχα εγώ θέμα από πριν. η μέση είναι καινούρια προσθήκη χαχα!μαζί με άλλα σημεία του σώματος..αλλά όλα διορθώνονται.  σπα και μασάζ και θα έρθουμε στα ίσα μας!υπομονή κορίτσι μου..θα περάσει ο καιρός!

Πρώτη φορά στην ζωή μου θέλω τόσο πολύ να γυμναστώ!!! Αλλά νομίζω μια που θα γεννήσω μια που θα γυμναστώ μια φορά όταν μπορέσω και μια που θα βαρεθω την γυμναστική και πάλι!!!!


HHwPp2.pngQ1avp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου ελπίζω όλες να είστε καλά, εγώ γέννησα 39+6 τελικά.

Με υπομονή έφτασα στο τέλος όλα πήγαν καλά δόξα τω Θεω.

Σειρά σας τώρα όλα θα πάνε καλά ξεκουραστειτε και θα πάνε όλα τέλεια,εγώ αν θυμάστε είχα 1 εκ τελευταία μέτρηση στην 30η και ξεκίνησα με 2,4 στην 17η οπότε ήμουν ξάπλα γενικά 

Πιστέψτε το και θα γίνει!

Εύχομαι τα καλύτερα σε ολες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MarinaKS είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω όλες να είστε καλά, εγώ γέννησα 39+6 τελικά.

Με υπομονή έφτασα στο τέλος όλα πήγαν καλά δόξα τω Θεω.

Σειρά σας τώρα όλα θα πάνε καλά ξεκουραστειτε και θα πάνε όλα τέλεια,εγώ αν θυμάστε είχα 1 εκ τελευταία μέτρηση στην 30η και ξεκίνησα με 2,4 στην 17η οπότε ήμουν ξάπλα γενικά 

Πιστέψτε το και θα γίνει!

Εύχομαι τα καλύτερα σε ολες

Καλημέρα κορίτσι μου! να σου ζήσει το θαυματακι σου!! γερο και τυχερό να είναι! θύμισε μου,  αγοράκι ή κοριτσάκι;

μπράβο κοπέλα μου,  οι κόποι σου ανταμοιφθηκαν! τώρα θα κάνεις όλες τις βόλτες μαζεμενες με το μωράκι σου!

εγώ συνεχίζω ξάπλα.36+1 σημερα.  έχω και ραντεβού με γιατρό για NST και θα μου δώσει οδηγίες,  ίσως μου πει να κόψω ουτροτζεσταν και μαγνήσιο και να ξεκινήσω  περπάτημα!! εχω μεγάλη αγωνία!

@Μαρουλακι πως είσαι εσύ κοπέλα μου;

@nanoula90 Καλημέρα κ καλή βδομάδα! πως είναι το ηθικό μας;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

2 ώρες πρίν, MarinaKS είπε:

Κορίτσια μου ελπίζω όλες να είστε καλά, εγώ γέννησα 39+6 τελικά.

Με υπομονή έφτασα στο τέλος όλα πήγαν καλά δόξα τω Θεω.

Σειρά σας τώρα όλα θα πάνε καλά ξεκουραστειτε και θα πάνε όλα τέλεια,εγώ αν θυμάστε είχα 1 εκ τελευταία μέτρηση στην 30η και ξεκίνησα με 2,4 στην 17η οπότε ήμουν ξάπλα γενικά 

Πιστέψτε το και θα γίνει!

Εύχομαι τα καλύτερα σε ολες

Να σου ζησει κοπελα μου! Να χαιρεσαι το παιδακι σου και μακαρι ολες να εχουμε την τυχη σου!

 

πρίν από 5 λεπτά , bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! να σου ζήσει το θαυματακι σου!! γερο και τυχερό να είναι! θύμισε μου,  αγοράκι ή κοριτσάκι;

μπράβο κοπέλα μου,  οι κόποι σου ανταμοιφθηκαν! τώρα θα κάνεις όλες τις βόλτες μαζεμενες με το μωράκι σου!

εγώ συνεχίζω ξάπλα.36+1 σημερα.  έχω και ραντεβού με γιατρό για NST και θα μου δώσει οδηγίες,  ίσως μου πει να κόψω ουτροτζεσταν και μαγνήσιο και να ξεκινήσω  περπάτημα!! εχω μεγάλη αγωνία!

@Μαρουλακι πως είσαι εσύ κοπέλα μου;

@nanoula90 Καλημέρα κ καλή βδομάδα! πως είναι το ηθικό μας;

Καλημερα γλυκουλα μου! Πως εισαι εσυ?? Πως αισθανεσαι που πλησιαζεις??? 

Εγω χαιρομαι που πατησα στις 28 εβδομαδες και ανυπομονω να με ξαναδει ο γιατρος σε μια βδομαδα να δω πως παμε. Μεχρι τοτε, εχω σημερα να κανω τις ενεσεις για τα πνευμονια και αυριο, και επαθα μαλλον κ ωτιτιδα και πρεπει να παω στο γιατρο, ηλπιζα οτι θα περασει μονο του γιατι δεν θελω να παρω παλι αντιβιωση. 

Κατα τ αλλα ομως ενα ουφ που μπηκα στην 28η εβδομαδα το εκανα αλλα εχω δρομο ακομα. Μακαρι να φτασω τις 32 τωραααα


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

@MarinaKS πόσο μα πόσο χαίρομαι να ακούω τέτοιες ευχάριστες καταλήξεις

Μας δίνεις κουράγιο 

@bella32 όσο περνάνε οι εβδομάδες η διάθεση ανεβαίνει κ ελπίζω να τα καταφέρω. Αισίως διανύω την 34η κ όσο θυμάμαι από που ξεκίνησα κ πόσους μήνες είμαι στο κρεβάτι... Ήδη ο γιατρός μου δώσε πράσινο φως να βγω πχ για ένα καφεδάκι όπως κ έκανα το Σάββατο κ ένιωσα άλλος άνθρωπος

Βλέπω εσύ πάτησες την 36η περιμένω να δεχτείς το τελειομηνο μωρό σου κ να ακολουθήσω κ εγώ. Κάναμε τόση υπομονή όλες μας... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημερα!!

Να σου ζησει κοπελα μου! Να χαιρεσαι το παιδακι σου και μακαρι ολες να εχουμε την τυχη σου!

 

Καλημερα γλυκουλα μου! Πως εισαι εσυ?? Πως αισθανεσαι που πλησιαζεις??? 

Εγω χαιρομαι που πατησα στις 28 εβδομαδες και ανυπομονω να με ξαναδει ο γιατρος σε μια βδομαδα να δω πως παμε. Μεχρι τοτε, εχω σημερα να κανω τις ενεσεις για τα πνευμονια και αυριο, και επαθα μαλλον κ ωτιτιδα και πρεπει να παω στο γιατρο, ηλπιζα οτι θα περασει μονο του γιατι δεν θελω να παρω παλι αντιβιωση. 

Κατα τ αλλα ομως ενα ουφ που μπηκα στην 28η εβδομαδα το εκανα αλλα εχω δρομο ακομα. Μακαρι να φτασω τις 32 τωραααα

άντε ωραία! να κάνεις και τις ενεσουλες,  να έχεις και extra ασφάλεια! περαστικά σου! αν χρειαστεί να πάρεις όμως ..τι να κάνουμε..θα σου δώσουν συμβατή με εγκυμοσύνη σίγουρα! εγώ είχα πάρει τη flagyl για 10 μερες..για άλλο λόγο βέβαια. 

νιώθω περίεργα να σου πω!! από τη μια φοβάμαι όσο πλησιάζει ο καιρός, από την άλλη θα θελα να γίνει για να ηρεμήσω από την κατακλιση..ανάμικτα συναισθήματα.. είχα κ μια φλεγμονή στο πόδι και δε μπορούσα να περπατησω..ευτυχως πέρασε μόνη της και δε χρειάστηκε να κάνω βελονισμό. Αλλά πονάω παντού βέβαια!

θα τις φτασεις τις 32! μικρά μικρά βηματάκια, μικροί στόχοι και όλα θα πάνε καλά!

2 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

@MarinaKS πόσο μα πόσο χαίρομαι να ακούω τέτοιες ευχάριστες καταλήξεις

Μας δίνεις κουράγιο 

@bella32 όσο περνάνε οι εβδομάδες η διάθεση ανεβαίνει κ ελπίζω να τα καταφέρω. Αισίως διανύω την 34η κ όσο θυμάμαι από που ξεκίνησα κ πόσους μήνες είμαι στο κρεβάτι... Ήδη ο γιατρός μου δώσε πράσινο φως να βγω πχ για ένα καφεδάκι όπως κ έκανα το Σάββατο κ ένιωσα άλλος άνθρωπος

Βλέπω εσύ πάτησες την 36η περιμένω να δεχτείς το τελειομηνο μωρό σου κ να ακολουθήσω κ εγώ. Κάναμε τόση υπομονή όλες μας... 

αχ μακάρι να μου δώσει και μένα πράσινο φως για ένα καφέ! σίγουρα θα νιώσω άλλος άνθρωπος.  εδώ σκέψου  όταν πάω για εξετάσεις χαίρομαι!! το βλέπω σαν βόλτα! φοράω τα καλά μου ρούχα, βαφομαι, κάνω ωραία τα μαλλιά μου.. μέχρι και σκουλαρίκια βάζω χαχαχχσ! και αμέσως αλλάζει η διάθεση ( βέβαια τρώω πολύ δούλεμα από τον άντρα μου).

μόλις πατήσουμε 37, τα μωρά μας αμέσως θεωρούνται τελειομηνα! δεν μας έμεινε πολύ ακόμη! εγώ σκέφτομαι να του πω αν γίνεται να γεννήσω προγραμματισμένα 18/10! θα είμαι 37+5. νιώθω ότι δεν θα αντέξω  παραπάνω...άσε που έχουμε και επέτειο γαμου στις 18! συμβολική ημερομηνία! θα κόψω κίνηση σήμερα που θα δω γιατρό! χαχαχ 

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλες θα φτάσετε μέχρι τέλος είμαι σίγουρη, φανταστείτε ότι εμένα είναι το δεύτερο και είχε άλλη συμπεριφορά ο τραχηλος, 37η μου έκοψε μαγνήσιο και vasclor και ξεκίνησα περπάτημα, 39+3 δεν είχα ούτε διαστολη και το μωρο ήταν ψηλά,σε αντίθεση με την πρώτη εγκυμοσύνη που είχα ήδη διαστολη 1,5 από την 35η,μου λέει περπάτα κάνε σεξ κάνε κατι για να γεννήσεις, ξεκίνησα κι εγώ δουλειές έκανα και σεξ και 39+6 πήγα με διαστολη 6 σε δύο ώρες γέννησα, στην πρώτη γέννησα στις 39 και είχα μόνο 2,5 διαστολη, δείτε νούμερα και συγκρίνετε καμία σχέση :-o τελικά σκεφτόμουν πως έιχα αγχώθει πάρα πολύ ενώ έπρεπε απλά να προσέχω.

Οπότε κορίτσια μου υπομονή, λίγη προσοχή και θα τα καταφέρετε όλες. Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές με το καλο να δεχτειτε τα θαύματα σας. 

@bella32κοριτσάκι έκανα, κοριτσομανα είμαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας γράφω κι εγώ για μασάζ ςδωσω κουράγιο.συνοπτικα μου βρήκαν τράχηλο 1.5 εκ. Στην 24η βδοαμδα , στην 26 η έβαλα πέσσο και ήταν ήδη στο 1.2 περίπου. Έβαζα μικρούς στόχους κάθε βδομάδα ,πολύ άγχος θλίψη.ψυχολογικες μεταπτώσεις. Έφτασα  34 εβδομάδων από με άφησε ο γιατρός να σηκωθώ. Τόσο καιρό ξάπλα είχα ξεσυνηθισει.πονος στην πλάτη ,στον αυχένα . Ξάπλωσα σχεδόν χωρίς κοιλιά και σηκώθηκα 8 μήνα με μια κοιλιά τούρλα .οπότε δεν είχα καλή ισορροπία.  Ολό το διάστημα σηκώνομουν μόνο για γρήγορο μπάνιο  και τουαλετα, έτρωγα στο κρεββάτι

. Πήρα 23 κιλά λόγω κατάκλισης. Παρόλα αυτά έφτασα 39+2 και γέννησα με πρόκληση ,εγώ το ζήτησα δεν άντεχα άλλο.ουτε σωματικά ούτε ψυχολογικά. Η μπέμπα μου είναι μια κούκλα.θηλασε από την πρώτη στιγμή  και μας έχει ξετρελανει όλους. Υπομονή και θετική σκέψη κορίτσια .σας εύχομαι όλες τελειομηνα μωράκια και να σας πω ότι πραγματικα όλα ξεχνιούνται γρήγορα.

  • Μου αρέσει 5

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Bλεπω με συγκίνηση αυτό το τοπικ που άνοιξα φοβισμένη τον Ιούνη έχοντας μόλις κάνει περιδεση. Σχεδόν όλες μας με κόπο προσπάθεια θυσίες κατάκλιση υπομονή καταφέρνουμε κ φτάνουμε σιγά σιγά στο στόχο μας. Είμαι αισίως στις 37 εβδομάδες σε λίγες μέρες θα λύσω τη περιδεση κ θα περιμένω τη κούκλα μου. Κάποιες ήδη κρατάτε τα μικρά σας κ ο τράχηλος φαντάζει σα μακρινό πρόβλημα. Με το καλό σε όλες μας κ σε όσες νέες μανούλες τύχει αυτή η αναποδιά ας διαβάζουν τις ιστορίες μας παίρνοντας κουράγιο.. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 27/6/2018 at 7:46 ΜΜ, Μαρουλακι είπε:

Κορίτσια γειά σας! 

Είμαι στη 19η εβδομαδα και πριν 2 μέρες έκανα περιδεση τραχηλου. Ο τραχηλος ήταν 2.2 με χοάνη. 

Στο εξής με φοβίζει η αποθεραπεία. Τυχόν παρενέργειες αλλά και αν θα έχει τελειομηνη έκβαση η εγκυμοσυνη. 

Κάθε εμπειρία θα ήταν καλοδεχουμενη ειδικά αν κάποια κοπέλα περνάει την ίδια διαδικασία! 

Ειμαι ακριβώς στην ίδια φαση. Αν το δεις σε παρακαλω πες μου τι εκανες :) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, 

ειμαι καινούργια εδώ. Η αλήθεια είναι κάθομαι εδώ και ένα μήνα και διαβάζω διάφορες εμπειριες σας και αυτός είναι και ο λόγος που γράφτηκα! Θα σας πω λοιπόν και τη δίκη μου ιστορία και ελπίζω να με βοηθήσετε γτ όπως θα καταλάβετε αργότερα ειμαι τρομοκρατημένη! Όλα ξεκίνησαν όταν εκανα τις πρώτες εξετάσεις γύρω στην 6η βδομάδα της εγκυμοσύνης. Εκεί ανακαλύψαμε πως ένα μήνα πριν μείνω έγκυος είχα κολλήσει τον κυτταρομεγαλοϊό! Κάπως έτσι ξεκίνησε ο γολγοθάς μας με πολύ στεναχώρια κλάμα να μας λένε ότι δεν έχουμε πολλές ελπίδες και τέτοια! Αποφασίζουμε ότι θελουμε να ρισκάρουμε!! Είχαμε προγραμματίσει στη β επιπέδου να κάνουμε παρακέντηση χωρίς βέβαια να έχουμε στο μυαλό μας ότι θα αφήσουμε το πΑιδι μας οποία και αν ήταν τα αποτελέσματα. Πήγαινα για υπερήχους στον εμβρυολο και κοίταξε και κάνα 2 φορές ο γυναικολόγος μου το μωρό. Οι υπέρηχοι του μωρού πολύ καλοί και το μωρό μας ανεπτυγμένο πολύ. Στο ενδιάμεσο εγώ μέχρι τη β επιπέδου είδα 5 φορές αίμα! Ο γυναικολόγος μου μου έλεγε απλά να προσέχω και να μην κουράζομαι. Στον 2ο υπέρηχο πριν από τη β παρατηρεί ο εμβρυολογος ότι μικραίνει ο τράχηλος από 32 πήγε 30, όποτε ξεκινάω ουτροζεσταν ένα κάθε βράδυ . Στο ενδιάμεσο βλέπω άλλες 3 φορές αίμα! Κάθε φορά πολύ κλάμα και φόβος! Ο γυναικολόγος μου έλεγε πια καταραμένη ξάπλα από δω και πέρα! Πάω κάνω μια βδομάδα πριν τη β υπέρηχο και ακτινολόγο κΑι μου βγαίνει ο τράχηλος 30 δλδ σταθερός! Παίρνω αέρα εγώ τότε! 3 μέρες πριν την τη β βλέπω αίμα πάλι και με πιάνει πανικός! Μου λέει ο γιατρός περίμενε τη β. Παίρνω τον εμβρυολογο του λέω για το αίμα και μου λέει ότι αυτό αυξάνει Τις πιθανότητες αποβολής με την αμνυοπαρακεντιση! Αποφασίζουμε να μην την κάνουμε και απλά να κάνουμε τη β. Εκεί βλέπουμε ότι ο τράχηλος πήγε 22! Παίρνουμε το γυναικολόγο και μας λέει βρείτε τον τάδε γιατρό στην Αθήνα σε γνωστό νοσοκομείο και Πήγαινε να σου κάνει περιδεση! Όπως και έγινε μίλησα μαζί του και σε 3 ώρες πήραμε το πλοίο και ήρθαμε Αθήνα! Με είδε την επόμενη μέρα. Σε 3 μέρες έκανα την περιδεση! Έμεινα μια μέρα στο νοσοκομείο και μου είπε την επόμενη μπορώ να φύγω για το νησί , όπως και έγινε! Γυρνάω πίσω με πολύ ταλαιπωρία, πόνο και πολλά υγρά! Γυρίσαμε Τρίτη πρωί και Τετάρτη δεν άντεχα άλλο και παίρνω το γιατρό μου! Μου λέει πήγαινε να σε δει ο εφημερεύον!!! Πάω μου Κάνουν 2 τεστ αμνιακων  υγρών και βγαίνουν θετικά! Μου δίνουν ρόμπα και μου λένε ότι ετοιμάζομαι για τοκετό 22 και 5! Εγώ σε άσχημη κατάσταση και ευτυχώς σε όλα αυτά ο άντρας μου δίπλα μου! Κοιτάει την περιδεση μου μια χαρά! Μου λέει ότι οι πόνοι που έχω είναι οδυνες! Περίμενε να δει τις εξετάσεις μου και αν έβγαινε κάποια λοίμωξη θα έμπαινα χειρουργείο! Ευτυχώς μου κάνει υπέρηχο και βλέπει ένα πολύ καλό μωρό και έναν πολύ καλό αμνιακό σάκο ακόμα όπως μας είπε! Μας λέει μπορώ να μιλήσω να πάτε Αθήνα αλλά πολύ δύσκολα θα σας δεχθούν! Ο άντρας μου χωρίς δεύτερη σκέψη λέει φεύγουμε εγώ ξαπλωμένενη σαν ρομπότ να του λέω ότι ο γιος μας δεν θέλει να βγει ακόμα! Ευτυχώς μέσα σε 3 ώρες έρχεται η Ντακότα μας παραλαμβάνει και μας πάει στο νοσοκομείο που έγινε και η περιδεση αλλά σε άλλο τμήμα! Με το που με βλέπουν οι γιατροί μου λένε κορίτσι μου εσυ δεν γεννάς είσαι μια χαρά! Εγώ σε σοκ! Βλέπουν το μωρό και τον αμνιακό μια χαρά! Βγαίνουν οι εξετάσεις μου μια χαρά! Μου κάνουν τεστ αμνιακων αρνητικό! Το μόνο αρνητικό ήταν τα υγρά μου που είχαν και αίμα. Με κρατάνε και λένε σε κάνα 2 μέρες θα βγεις θα μείνεις να σε παρακολουθήσουμε. Αυτό έγινε Τετάρτη ξημερώματα πια.. μου δίνουν αντιβίωση ενδοφλέβια και λόγο αλλεργιών δεν μπορούν να μου δώσουν τις κατάλληλες όποτε όλα είναι περίεργα ακόμα! Τελικά φτάνει Δευτέρα τα υγρά εξακολουθούν! Οι γιατροί συνέχεια με τσέκαραν ! Ένα βράδυ που δεν ήμουν καλά μου ξανά έκαναν τεστ αμνιακων πάλι αρνητικό! Ο υπέρηχος πάλι πολύ καλός! Κάθε 8 ώρες ερχόταν οι μαίες άκουγαν το μωρό τσέκαραν και εμένα. Δυο με τρεις φορές τη μέρα ερχόταν και οι γιατροί! Είπαν θα εμένα 2 μέρες χωρίς αντιβίωση να δουν πως αντιδράει ο οργανισμός μου! Έρχεται η Τετάρτη εγώ ήδη μια βδομάδα στο νοσοκομείο και ξεκινάει και ανεβαίνει το crp μου! Εκεί ξεκινάει άλλο γολγοθάς! Φοβούνται όλοι ότι ανά πάσα ώρα θα μου πάρουν το παιδί! Και κάθε μέρα ανεβαίνει! Και φτάνει το Σάββατο και αρχίζει χωρίς αντιβίωση τόσες μέρες και πέφτει μόνο του! Με κράτησαν εν τελεί μέχρι την Τρίτη! 13 μέρες! Μου λένε πλέον μπορούμε να πούμε ότι θα συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου βέβαια πολύ υψηλού κινδύνου αλλά ήδη έχουμε κερδίσει 13 μέρες! Στο ενδιάμεσο να πω ότι από το νησί μου χορήγησαν κορτιζόνη και πήρα και στην Αθήνα. Εκανα και ζάχαρο και μου έβαλαν ινσουλίνη αλλά ευτυχώς ρυθμίστηκε με διατροφή. Βγαίνοντας μου είπαν ότι θέλουν να με βλέπουν κάθε βδομάδα και να κάνω εξετάσεις αντίστοιχα,  καθώς από συζήτηση με τους γιατρούς δέν έχουμε καμία εμπιστοσύνη να γυρίσουμε στο νησί!  Κάνω τις πρώτες εξετάσεις και όλα την φυσιολογικά προς έκπληξη όλων μας!! Τώρα να φανταστείτε θα πάω μετά από 15 μέρες!! Σήμερα είμαι 26 και 3!! Ελπίζω να αντέξουμε!! Ο μικρός μου είναι υπερκινητικός, λατρεύει να με κλωτσάει και ιδιαίτερα χαμηλά με αποτέλεσμα να τον Νοιώθω λες και είναι στον κόλπο. Όπως καταλαβαίνετε πονάει πολύ!! Αλλά δεν με νοιάζει αρκεί να μην συμβεί κάτι κακό για εκείνον!! Να αναφέρω ότι οι γιατροί που με είδαν στον τμήμα που νοσηλεύτηκα τελευταία, νοιάστηκαν για ότι μου συμβαίνει και με παρέπεμψαν και στους αντίστοιχους γιατρούς από την πρώτη μέρα νοσηλείας μου.  Μου ανέφεραν ότι μπορεί να σπάσει η περιδεση μου! Έχει συμβεί σε κάποια αυτό;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...