Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Just now, Sol_10 είπε:

Νικολ μου ευχαριστω πολυ! Ξεκινησαμε με μυξουλες και την Παρασκευή που τον πηγα στην γιατρο ειχε μονο ρινιτιδα! Εγω τπυ εβαζα συνεχεια ορο οπως μου ειπε η γιατρος και χθες βραδυ μου εκανε πυρετο! Επισης εχει κ λιγο βηχα!

Καλησπερα!! Εμενα ειχε λιγες μυξουλες και λιγο βηχα πριν μια εβδομαδα περιπου . Κ χθες μου ανεβασε πυρετο ..σημερα το πρωι που ειχε ανεβασει παλι τον πηγα στην γιατρο και μου ειπε πως ειναι αρχη βρογχιτιδας! Οποτε μου εδωσε εισπνοες και αντιβιωση!

Σ ευχαριστω πολυ! Πυρετο σου εκανε εσενα? Πωπω εσενα ηταν ακομα πιο μικρό. 

Πυρετο δεν εκανε ειχε μυξες με βηχα πηγαμε στην γιατρο μας ακουσε ειμασταν καλα ειχαμε απλα ιωση της εδινα ντεπον ανα 8ωρο σε 2μερες την ακουγα χουρχουριζε στο στηθος πηγαμε να μας ξαναδει κ μας το ειχε γυρισει ηδη σε βρογχιολιτιδα πηραμε αντιβιωση αλγκοφρεν για 8μερες κ εισπνεομενο για 10μερες 3φορες την ημερα! Ηταν πολυ μικρη κ τοαο κριμα η καρδουλα μου!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, evio είπε:

@Sol_10 περαστικα του κοριτσι μου. Ησουν επιφυλακτικη κιολας με το κρυολογημα λες κ ηξερες τι θα επακολουθουσε... Εκανε πολυ πυρετο ο μικρουλης; Φανταζομαι το αγχος σου, σιγουρα η πρωτη φορα ειναι απο τις πιο αγχωτικες.

@Nicol_ καλουτσικα ειμαι ευτυχως ο πονος κρατησε μια μερα. Ακομη εχω ομως ιλιγγους οχι με το παραμικρο ομως οπως τις πρωτες μερες. Ειναι βαρια μωρε η μικρη κ ολη μερα αγκαλια παει το συστημα κλαταρε. Ελπιζω εσυ να την βγαλεις καθαρη :mrgreen:

@Xrysasid περαστικα κ στη δικια σου κ να την χαιρεστε με το ονομα! Τελικα ηταν απο κρυωμα ή απο το δοντι;

Εβιο μου αστα! Πραγματικα λες κ το ξερα.. εχω αρχισει και αυτα τα χαπια για την διακοπη θηλασμού κ η ψυχολογια εχει πιασει πάτο.  Εχει πολυ ναι φθανει ως 39 κ μετα του δινω ντεπον. Και δυστυχώς εχει ακομα.

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Πυρετο δεν εκανε ειχε μυξες με βηχα πηγαμε στην γιατρο μας ακουσε ειμασταν καλα ειχαμε απλα ιωση της εδινα ντεπον ανα 8ωρο σε 2μερες την ακουγα χουρχουριζε στο στηθος πηγαμε να μας ξαναδει κ μας το ειχε γυρισει ηδη σε βρογχιολιτιδα πηραμε αντιβιωση αλγκοφρεν για 8μερες κ εισπνεομενο για 10μερες 3φορες την ημερα! Ηταν πολυ μικρη κ τοαο κριμα η καρδουλα μου!!!

Τι περασες πραγματικα! Οι ψυχουλες μου! Εμενα εχει και λαιμο λες γι'αυτό και ο πυρετος? Απο ποια μερα συνηλθε το μικρουλι σου? Ειμαι να σκασω γαμωτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Εβιο μου αστα! Πραγματικα λες κ το ξερα.. εχω αρχισει και αυτα τα χαπια για την διακοπη θηλασμού κ η ψυχολογια εχει πιασει πάτο.  Εχει πολυ ναι φθανει ως 39 κ μετα του δινω ντεπον. Και δυστυχώς εχει ακομα.

Τι περασες πραγματικα! Οι ψυχουλες μου! Εμενα εχει και λαιμο λες γι'αυτό και ο πυρετος? Απο ποια μερα συνηλθε το μικρουλι σου? Ειμαι να σκασω γαμωτο

Μην στεναχωριεσαι οσο μπορεις....ο λαιμος μας ηταν λιγο ερεθισμενος απο τον βηχα αλλα μιλαμε πολθ βηχα αφου ξυπνουσε επειδη πνιγοταν απο τον βηχα κ τα φλεματα....αργησαμε να γινουμε καλυτερα γυρω στην 5η μερα γιαυτο κ την πηραμε αντι για 7μερες 8 την αντιβιωση κ αντι για 7 μερες 10 τα ειπνεομενα θελαμε να φυγει τελειως! Παντως καθαριζε τον με αφθονο ορο πριν κ μετα το γευμα πριν τον υπνο κ γενικα οποτε τον ακους να μαζευει αυτο επιβραδυνει την ανναρωση γιατι μαζευονται τα φλεματα!!! Κ σηκωσε λιγο το κεφαλι στο μερος π κοιμαται ειτε μια πανα διπλωμενη ειτε 2βιβλια κατω απο το στρωμα να αναπνευει ελευθερα να μην μπουκωνει!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Sol_10μου περαστικα του μεσα απο την καρδια μου. Το χαπι επηρρεαζει κ την ψυχολογια; Υπεροχα...το κερασακι στην τουρτα. Υπομονη μονο κ ο μικρος θα γινει περδικι γρηγορα.

Κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι. Απο λαχανικα τι δινετε; Εδωσα δυο μερες γλυκοπατατα-καροτο-κολοκυθακι με λιγο λαδι απο πανω κ τα εφτυνε. Σημερα εδωσα πατατα-καροτο-κολοκυθακι καπως καλυτερα αλλα παλι δυο κουταλιες κ πολυ λεω. Ρωτησα τη γιατρο κ αυριο θα βαλω λιγο λεμονι μπας κ νοστιμεψει. Λεω να δωσω κ φασολακια μιας κ ειναι εποχης με καροτο κ πατατα. Για πειτε κανα αλλο να ειναι λιγο νοστιμο μπας κ φαει.

  • Ευχαριστώ 1

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

@Sol_10μου περαστικα του μεσα απο την καρδια μου. Το χαπι επηρρεαζει κ την ψυχολογια; Υπεροχα...το κερασακι στην τουρτα. Υπομονη μονο κ ο μικρος θα γινει περδικι γρηγορα.

Κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι. Απο λαχανικα τι δινετε; Εδωσα δυο μερες γλυκοπατατα-καροτο-κολοκυθακι με λιγο λαδι απο πανω κ τα εφτυνε. Σημερα εδωσα πατατα-καροτο-κολοκυθακι καπως καλυτερα αλλα παλι δυο κουταλιες κ πολυ λεω. Ρωτησα τη γιατρο κ αυριο θα βαλω λιγο λεμονι μπας κ νοστιμεψει. Λεω να δωσω κ φασολακια μιας κ ειναι εποχης με καροτο κ πατατα. Για πειτε κανα αλλο να ειναι λιγο νοστιμο μπας κ φαει.

Να πεταχτω να σου πω μια-δυο ιδεες; 

Μπορεις να προσθεσεις στο βρασιμο κ μετα να τα αφαιρεις κρεμμυδι-σκορδο. Φρεσκο κρεμμυδακι, μυρωδικα τυπου μαιντανος, σελινο, μαραθο, δυοσμο. Φινοκιο, σελινοριζα, πιπεριες ολων των χρωματων, ντοματα, μπαμιες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vikib είπε:

Να πεταχτω να σου πω μια-δυο ιδεες; 

Μπορεις να προσθεσεις στο βρασιμο κ μετα να τα αφαιρεις κρεμμυδι-σκορδο. Φρεσκο κρεμμυδακι, μυρωδικα τυπου μαιντανος, σελινο, μαραθο, δυοσμο. Φινοκιο, σελινοριζα, πιπεριες ολων των χρωματων, ντοματα, μπαμιες

Καλα εκανες κ πεταχτηκες! Σκεφτηκα οτι αμα εβαζα κανα μυρωδικο θα νοστιμευε απλα δεν ηξερα αμα κανει. Ανηθο βαζουμε; Κ ντοματουλα ναι σωστο! Απο ποτε μπορω να αφηνω μεσα στο φαγητο το κρεμμυδι; Ειναι πολλες οι αποριες...:mrgreen:


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Sol_10 υπομονη κοριτσι μου σε καταλαβαίνω, δυσκολο πολυ να τα βλεπεις άρρωστα τα μικρακια μας και έγω που είμαι αγχώδης δεν θελω να το σκέφτομαι. Αλλα ολες θα το περάσουμε αυτο.κ μαλιστα πολλες φορές οποτε υπομονη.. Περαστικά σας κ παλι ευχομαι αυριο να ειναι ηδη καλυτερα ο μικρούλης

@evio η δικια σου ειναι κ αφρατουλα,ο δικος μου 7 κιλα και με το ζορι πλεον τον σηκώνω, πως μπορείς?  Παντως ο μαρσιπος ειναι σωτήριος μήπως να ψάξεις εναν καλο κ ανετο?

@vikib πολυ ωραιες ιδεες,εγω που τα κανω στον ατμομαγειρα τι γινεται? Μπορώ να βαλω?

  • Μου αρέσει 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Καλα εκανες κ πεταχτηκες! Σκεφτηκα οτι αμα εβαζα κανα μυρωδικο θα νοστιμευε απλα δεν ηξερα αμα κανει. Ανηθο βαζουμε; Κ ντοματουλα ναι σωστο! Απο ποτε μπορω να αφηνω μεσα στο φαγητο το κρεμμυδι; Ειναι πολλες οι αποριες...:mrgreen:

Μυρωδικα μου ειχαν ελευθερα εμενα, δ μου ειπαν κτ να αποφυγω. Κ ανηθο φυσικα, απλα δ τον τρωω εγω γι αυτο το παρελειψα:tongue:

Ντοματα αρχικα χωρις σπορια κ φλουδα κ σιγα σιγα ολοκληρη.νομιζω μεχρι 10μ μπορεις να τα δοκιμασεις κ μεσα στο φαι κρεμμυδι σκορδο, αν πχ δ του/της  φανει βαρυ με φρεσκο κρεμμυδακι κ εχεις δοκιμασει ολα τα υπολοιπα(εκτος της μελιτζανας δ νομιζω να μου ειχαν πει κτ απαγορευτικο σε λαχανικο για τον πρωτο χρονο) 

Επισης καπου 8-10μ μπαινουν σιγα σιγα κ τα μπαχαρικα

Νικολ νομιζω μπορεις, δ ξερω τι ειδους ατμομαγειρα εχεις, απλα εκει τα βαζεις ολοκληρα κ τα αφαιρεις η λιωνεις μετα οσο θελεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Περαστικα σας την περασαμε κ εμεις 2μηνων ακριβως με αντιβιωση και εισπνοες! Θα περασει υπομονηη!!!

Βαλεντίνα τι εισπνοες σας έδωσε και ποια αντιβίωση? 

Just now, evio είπε:

@Sol_10 περαστικα του κοριτσι μου. Ησουν επιφυλακτικη κιολας με το κρυολογημα λες κ ηξερες τι θα επακολουθουσε... Εκανε πολυ πυρετο ο μικρουλης; Φανταζομαι το αγχος σου, σιγουρα η πρωτη φορα ειναι απο τις πιο αγχωτικες.

@Nicol_ καλουτσικα ειμαι ευτυχως ο πονος κρατησε μια μερα. Ακομη εχω ομως ιλιγγους οχι με το παραμικρο ομως οπως τις πρωτες μερες. Ειναι βαρια μωρε η μικρη κ ολη μερα αγκαλια παει το συστημα κλαταρε. Ελπιζω εσυ να την βγαλεις καθαρη :mrgreen:

@Xrysasid περαστικα κ στη δικια σου κ να την χαιρεστε με το ονομα! Τελικα ηταν απο κρυωμα ή απο το δοντι;

Evio δν ξέρω από τι είναι τελικά έπεσαν όλα μαζί. Σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή η παιδίατρος είναι διακοπές με έστειλε σε συνάδελφο της και αυτή μου είπε ότι έπεσαν και τα δύο μαζί δόντια και μπορεί να έχει κρύωμα ή και καμιά ίωση απλα 2 φορές που πήγα γιατί αγχώθηκα μου είπε ότι δν ακούει ακροαστικα. Χθες ήταν πιο καλά, σημερα η φωνή από τ φλεματα ακούγεται σαν να κλείνει. Θα την καλέσω πάλι αύριο γιατί φοβάμαι μην πάθει κμια βρογχιτιδα να την προλάβω δλδ. Απυρετη είναι τι να πψ θα δω αύριο. Εμένα μου είπε ότι αν γίνει χειρότερα θα της δώσει αερολιν εισπνοες :sad:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα τους εδωσα φασολακια με: κρεμμυδι, ,σκορδο, τριμμενη ντοματουλα ,δεντρολιβανο απο τη Λερο μυρωδικο, οτι φαγαμε και ολοι οι υπολοιποι δηλαδη.Εννοειται λαδι στο τελος ωμο και αλατι οποιος θελει ( απο τους μεγαλους:Ρ ) στο πιατο του. Επισης τρωμε ενα γευμα φρουτα πρωι και απογευμα κρεμα καροτο γλυκοπατατα βανιλια και κανελλα ή γιαουρτακι. Ο ενας μετα το καθε γευμα πινει νερο ,ο αλλος ουτε να το δει, θελει να θηλασει λιγο, ε μετα θηλαζει και ο πρωτος...βασικα μετα απο καθε γευμα θηλαζουν. Ειναι διδυμα 6 μηνων. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Xrysasid είπε:

Βαλεντίνα τι εισπνοες σας έδωσε και ποια αντιβίωση? 

Evio δν ξέρω από τι είναι τελικά έπεσαν όλα μαζί. Σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή η παιδίατρος είναι διακοπές με έστειλε σε συνάδελφο της και αυτή μου είπε ότι έπεσαν και τα δύο μαζί δόντια και μπορεί να έχει κρύωμα ή και καμιά ίωση απλα 2 φορές που πήγα γιατί αγχώθηκα μου είπε ότι δν ακούει ακροαστικα. Χθες ήταν πιο καλά, σημερα η φωνή από τ φλεματα ακούγεται σαν να κλείνει. Θα την καλέσω πάλι αύριο γιατί φοβάμαι μην πάθει κμια βρογχιτιδα να την προλάβω δλδ. Απυρετη είναι τι να πψ θα δω αύριο. Εμένα μου είπε ότι αν γίνει χειρότερα θα της δώσει αερολιν εισπνοες :sad:

Εισπνοες πηραμε το aerolin inhaler κ αντιβιωση την augmentin σκονη π το καναμε ποσιμο εναιωραμα.... 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  @Sol_10 εύχομαι Περαστικά κ καλή δύναμη. Με όλη την καρδιά μου...  Κ γω τρέμω για την στιγμή που θα αρρωστησει  πρώτη φορά. Ευτυχώς που το πήρες νωρίς χαμπάρι. @evio Περαστικά κ σε σένα.  Είναι δύσκολο να πόνος κ να πρέπει να αντσπεξελθεις στην  απαιτητική καθημερινοτητα ότι τα μας..  Εμένα η μπεμπα  έχει γίνει πολύ ζωηρη.  Κάθετε λίγοτερο κατω πια κάτω μόνη της  θέλει πιο πολύ βόλτες από το απόγευμα και μετά ειδικά,  στο σπίτι γυρίσουμε  γύρω γύρω και ότι δει θέλει να το πιάσει,  με έχει ξεμαλλιασει  στην κυριολεξία,  κ φωνάζει όλη την μέρα!  Το βράδυ κ,  μα κάθε βράδυ όμως,  κοιμάται  γύρω στις 10  κ μισή για ένα μισάωρο  και  εκεί που χαίρομαι  ότι κοιμήθηκε καλά,  μετά ξυπνάει  κ κοιμομαστε  στις μιάμιση τα ξημερώματα! Κ έχει ένα κέφι κ διάθεση   βράδιατικα..  Άλλο πράγμα!  Ευτυχώς που πλέον κάθεται  με ευχαρίστηση  στο Μαρσιπος  και πλέον την περισσότερη ώρα της μέρας την έχω εκεί κ όταν βγαίνουμε για καφέ  έξω, ενώ πθο μικρή δυσανασχετουσε  μέσα στο μαρσιπο.. Διάβασα κ τα νέα σας περί θηλασμού  κ τροφών  και θα συμφωνήσω κ γω με τα λεγόμενα  σας.  Εμείς ακόμα δεν έχουμε μιλήσει αναλυτικά με τον παιδιατρο για αυτό το θέμα,  δεν ξέρω τι οδηγίες θα μου δώσει,  πάντως έχω σκοπό να θηλασω και να δίνω στήθος στο παιδι μου όσες φορές και για όσο το θέλει μέσα στην ημέρα ,  ανεξάρτητα από τα γεύματα  φαγητού που θα τρώει.  Μέχρι τώρα έτσι έκαναν ούτως ή άλλως  μέχρι να ρυθμίσω και να αυξήσω την παραγωγή μου, και τώρα ακόμα η μπεμπα  Θηλαζει ανά  μια ώρα σχεδόν,  το πολύ μιάμιση  αν είμαστε έξω.  Δεν με ενοχλεί όμως,  σημαίνει ότι αυτήν είναι η ανάγκη της κ δεν θα της το στέρησω  αφού το θέλει .  Δεν νομίζω δηλαδή κ να ήθελα ότι με τις Στερεες  τροφές η μπεμπα  θα μειώσει αμέσως δραματικά τους θηλασμούς μέσα στην μέρα.  Θα ακολουθήσω λοιπόν τις ανάγκες της  και θα βρούμε τον ρυθμό  μας,  σιγά σιγά..  Εδώ σκέφτομαι πως όταν θα είμαι στην δουλειά  από Ιανουάριο  δεν θα την θηλάζω για οχτώ ώρες,  κ με στεναχωρεί  κ αγχώνει αυτό  ..  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς με τις φρουτοκρεμες πείτε κανένα καλό συνδυασμό δοκιμασμένο εκτός από το κλασσικό μπανάνα μήλο αχλάδι.

Επίσης @ΒαλεντιναΧρηστος εσύ που χρησιμοποιείς τις lupilou θυμάσαι πιο νούμερο επερνες όταν ησασταν γυρω στα 5 κιλά?το 2 μου φαίνεται τη στενεύει της κάνει σημαδακια στα μπουκάλια αλλά το 3 μου φαίνεται πολύ μεγαλο

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Κορίτσια εσείς με τις φρουτοκρεμες πείτε κανένα καλό συνδυασμό δοκιμασμένο εκτός από το κλασσικό μπανάνα μήλο αχλάδι.

Επίσης @ΒαλεντιναΧρηστος εσύ που χρησιμοποιείς τις lupilou θυμάσαι πιο νούμερο επερνες όταν ησασταν γυρω στα 5 κιλά?το 2 μου φαίνεται τη στενεύει της κάνει σημαδακια στα μπουκάλια αλλά το 3 μου φαίνεται πολύ μεγαλο

Το 2επερνα κοριτσι μ γυρω στα 5.800 πηγαμε στο 3αλλα το γυριζα απο πανα λιγοοο!! Αν την αφηνει σημαδακια στα μπουτακια θελει μεγαλυτερο νουμερο κ ας το γυρνας!!! Επισης καρπουζι με μηλο πεπονι με αχαδι κ ροδακινο σε φρουτοκρεμα!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...